מועמדות לבחירות ברשויות מקומיות שפונו יצאו נגד ביטול הבחירות

שר הפנים משה ארבל בירושלים, 28 בספטמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
חיים גולדברג/פלאש90
שר הפנים משה ארבל בירושלים, 28 בספטמבר 2023

מועמדות לבחירות ברשויות מקומיות שבהן התושבים או חלקם פונו מבתיהם והבחירות המקומיות נדחו ולא יתקיימו ב-27 לפברואר, אלא במועד לא ידוע "חצי שנה אחרי שהתושבים יחזרו לבתיהם", שלחו לפני כשבועיים לשר הפנים, משה ארבל, וליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ח"כ משה אשר, מכתבים שבהם יצאו בחריפות נגד דחיית הבחירות. לטענתן לא קיבלו כל מענה.

במכתב ששלחו לשר וליו"ר הוועדה כתבו כי "ישנה חשיבות ראשונה במעלה לקיים את הבחירות במועצות שבהן אנו מתמודדים ויתר הרשויות יחד עם כלל הרשויות במדינה במועד שנקבע בהחלטת הממשלה, בהתאם לנימוקים כבדי המשקל שהבאתם בפני הוועדה, לפיהם 'קיום בחירות במועד הינה זכות חוקית בסיסית גם בימי מלחמה'.

"חשיבות קיום הבחירות כעת ברשויות בדרום ובצפון הדרושות לשיקום היא חשובה לאין ערוך לתהליך השיקום. קיומן יאפשר למועמדים לעסוק בשיקום ברציפות וללא הפרעות, מגבלות והסחות דעת במשך חמש שנים. בעוד שהחלפת ההנהגה בבחירות שיתקיימו בעיצומו של השיקום עלולה לפגוע בתהליך".

על המכתב חתמו מיכל עוזיהו, מועמדת לבחירות במועצה האזורית אשכול; ח"כ לשעבר נירה שפק, המועמדת היחידה בבחירות במועצת שער הנגב, להחלפתו של אופיר ליבשטיין שנרצח בטבח בעוטף עזה; גלית אורי, מועמדת במועצת גליל עליון; אילנית וואהל, מועדת בחוף אשקלון, וסיגל שאלתיאל-הלוי, מועמדת במועצה האזורית מעלה יוסף.

גלית אורי, מועמדת לבחירות המקומיות במועצה האזורית גליל עליון (צילום: באדיבות המצולמת)
גלית אורי, מועמדת לבחירות המקומיות במועצה האזורית גליל עליון (צילום: באדיבות המצולמת)

המועמדות, שחלקן פונו בעצמן מבתיהן, קיימו קמפיין בחירות יקר על חשבונן ואמורות לקבל החזר כספי לפי תוצאות הבחירות, ובינתיים אינן מקבלות כל פיצוי. הן כתבו לארבל: "במישור האישי, נאלצנו להוציא כספים רבים מכיסנו תוך נטילת הלוואות. דחייה של הבחירות תביא לירידתם לטמיון של הכספים. מדובר במכה כלכלית קשה מנשוא".

בנוסף למכתב ששלחו ארבע המועמדות, שלחה עוזיהו מכתב משפטי לשר באמצעות עורך הדין גדעון פישר מכתב, ובו טענה לחוסר סמכות, לכאורה, בהחלטה על דחיית הבחירות.

פישר כתב לארבל: "דחייה נוספת של מועד הבחירות מחייבת ע"פ דין את אישור הכנסת, ורק אחרי שקיבלה את המלצת ועדת הפנים ברוב של שלושה רבעים מחבריה".

עוד נכתב כי כי "שינוי מועד הבחירות פוגע בהליך הדמוקרטי ובזכות לבחור ולהיבחר ושקול לפגיעה בזכות חוקתית עיקרית… אנו מבקשים כי כבודו ישקול מחדש את החלטתו ועמדתו". פישר ביקש מארבל לכנס בהקדם את הוועדה.

בהחלטת ארבל על דחיית הבחירות הוא לא הגדיר למה הכוונה "כאשר התושבים יחזרו לביתם". פישר כתב כי: "כבודו לא מצוין מועד ברור לדחיית הבחירות ב-14 הרשויות. לא משתמע הימנו כמה יישובים ותושבים בתוך רשות מסויימת צריכים לחזור – חלקם או כולם? כמה אחוז? מרשתי יבקשו מכבודו לנקוב במועד והגדרה מדויקת ליום קיום הבחירות, ולא להתירו כמועד ערטילאי לא ידוע".

לטענתה של עוזיהו, יו"ר הוועדה אשר ושר הפנים ארבל לא השיבו גם למכתב המשפטי של פישר.

סגירה