סקירה: מתקפות החות'ים מייקרות את השינוי הימי לישראל ביותר ממיליארד דולר

המשחתת קרני של חיל הים האמריקאי מיירטת טילים של המורדים הח'ותים בתימן בים האדום, 19 באוקטובר 2023 (צילום: Aaron Lau / US NAVY / AFP)
Aaron Lau / US NAVY / AFP
המשחתת קרני של חיל הים האמריקאי מיירטת טילים של המורדים הח'ותים בתימן בים האדום, 19 באוקטובר 2023

משרד האוצר פרסם הבוקר סקירה על הנזק הכלכלי לישראל שנגרם מהתקפות החות'ים בתימן על ספינות מסחר בים האדום.

לפי הסקירה, כשליש מהמסחר הימי של ישראל עובר במיצרי באב-אל-מנדב שבין מפרץ עדן באוקיינוס ההודי לים האדום, שבו מתרחשות המתקפות. מרבית התנועה הימית לישראל וממנה מתבצעת כיום בנתיב חלופי, דרך הים התיכון, מיצרי גיברלטר ומסביב לאפריקה, שהשימוש בו מעלה את עלות ההובלה.

הסקירה מציינת כי השיבושים בים האדום הובילו להתייקרות גלובלית במחירי ההובלה הימית בשיעור של כ-163%. לפי הסקירה: "ההתייקרות זו רלוונטית עבור ארבעת הסוגים המרכזיים של אניות הסוחר המובילות לישראל ומייצאות ממנה: מכולות, מטען כללי, צובר וגלנוע.

לפי הסקירה, עלות השינוע השנתית לישראל וממנה צפויה להתייקר כתוצאה מהתקפות החות'ים בשיעור שבין 1.08 ל-2.4 מיליארד דולר. מדובר בהתייקרות של בין 23% ל-59% בעלות השינוי לישראל וממנה. 

אספה של המורדים הח'ותים בצנעה, תימן, בספטמבר 2019 (צילום: AP Photo/Hani Mohammed)
אספה של המורדים הח'ותים בצנעה, תימן, בספטמבר 2019 (צילום: AP Photo/Hani Mohammed)

לפי הסקירה: "להתפתחות זו עשויה להיות השפעה על רמת המחירים בישראל, בין במישרין באמצעות התייקרות היבוא לישראל, ובין בעקיפין באמצעות שיבושים בשרשראות האספקה ועלייה גלובלית במחירי הסחורות והאנרגיה".

לפי הסקירה: "הענפים שלגביהם האיום החות'י הוא בעל השפעה פוטנציאלית רבה יותר הם מכונות וציוד חשמלי, מכשירים אופטיים, כימיקלים וכלי רכב".

עם זאת, הסקירה מציינת כי "ההשפעות הישירות של התייקרות תעריפי ההובלה על יוקר המחיה מוגבלות בשלב זה. זאת, משום שעלות ההובלה הימית עומדת על כ-3% בלבד מסך ערך הייבוא, והייבוא מהווה פחות מ-20% מהצריכה הפרטית, כך שעלות ההובלה הימית מהווה כ-0.6% מסך הצריכה הפרטית".

הסקירה מציינת כי ההפלגה בנתיב העוקף מוסיפה כשלושה שבועות עד חודש לאורך ההפלגה ומובילה להתייקרות השינוי הימי עקב התייקרות השינוי והחכירה…ואולם, עד כה לא נצפו סימנים להתייקרות עולמית במחירי הסחורות והאנרגיה".

בשורה התחתונה, הסקירה צופה כי השבתת המסחר בים האדום "תוסיף לכל היותר 0.1% למדד המחירים לצרכן בשנה הקרובה".

סגירה