אישיות
ישראל אייכלר

אגודת ישראל על סף פיצוץ

הקרע באגודת ישראל הולך ומעמיק ● יעקב ליצמן, האיש החזק בסיעה, מסובב את ראשו כשהוא חולף על פני מאיר פרוש וישראל אייכלר, והשנאה שהוא רוחש כלפי חברי סיעתו גלויה והרסנית ● ואל מאבק האיתנים, שמאחוריו מלחמות בין חסידויות גדולות וקטנות, מנסים עכשיו לגרור את בנימין נתניהו ● פרשנות

עוד 667 מילים

הרוחות מתלהטות ביהדות התורה סביב מינוי שר הבינוי והשיכון הבא

כשיצחק כהן מש"ס מונה לשר הבינוי והשיכון, הוא הבטיח בהתלהבות שיהיה "שר מלא מלא" ● זה החזיק מעמד ארבעה שבועות ● הכהונה הקצרה של כהן הבהירה כי אחד המשרדים החשובים והחזקים ביותר בממשלה - המשרד שפעם בנה את דוד לוי, אריאל שרון, פואד ואחרים - נפל קורבן למאבקי כוח בתוך יהדות התורה, שם נלחמים מי ישלוט באימפרית המיליארדים מבלי להיות אפילו שר ● פרשנות

עוד 736 מילים

למדינה אין יותר שום סיכוי למשמעת מצד החרדים

מאות, אולי אלפים, השתתפו בחתונת נכדו של ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה בחסידות בעלז בירושלים ● הרב אייכלר עצמו נשא רק לפני שבועיים נאום בוטה נגד החילונים והסגר שהוטל דווקא בחגים ● כמו רבים בחברה החרדית, הוא רואה בהגבלות שהוטלו פגיעה מכוונת בציבור החרדי ● וכעת רבים בחברה שם מסתכלים על הנתונים ומאמינים שדווקא הרבנים שלהם צדקו ● פרשנות

עוד 1,038 מילים ו-4 תגובות

בציבור החרדי איבדו אמון והעימותים עם הרשויות רק יחריפו

מעבר לחילוקי הדעות על נזקי הקורונה, והאם צריך לבטל בגללה לימודי תורה, אין כמעט איש בחברה החרדית שמוכן להצדיק את הסגר הנוכחי ● התחושה במגזר היא כי הסגר הוטל רק כדי לפגוע בחרדים - וכי חברי הכנסת החרדים נכשלו בהגנה על האינטרסים של הציבור שלהם ● ובתוך כך, כולם עוקבים בחשש אחרי מצבו של הרב קנייבסקי ● פרשנות

עוד 597 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 13 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

למקרה שפיספסת

הציונות הדתית: בנט זרק את סמוטריץ׳ כי רצה להיראות טוב בפני החילונים במרכז ובשמאל

גנץ מינה את עמית איסמן לממלא מקום פרקליט המדינה ● אישה שאיבדה את בעלה ושני בניה והוזכרה בנאום נתניהו בנצרת: ״הוא מנצל אותי לקמפיין שלו״ ● נתניהו אמר בנאומו שבמשותפת מיואשים מכוחו העולה בחברה הערבית ● ח“כ סונדוס שנגררה ע״י שוטרים לפני הגעת נתניהו: ״נמשיך להתנגד לניסיון המכוער להפריד ביננו״ ● היועצים של יזבק נעצרו ● דני דיין הצטרף למפלגתו של סער

עוד 46 עדכונים

שכרון כוח או הפרעה נפשית?

במהלך כהונתו של הנשיא עם הבלורית הכי מרשימה אשר האדם המודרני זכה לראות, כולנו הבנו בזמן כזה או אחר שמדובר באדם עם אגו גדול מאוד. ההתמקדות הבלתי פוסקת של טראמפ בעצמו העניקה לו לא פעם את התווית נרקיסיסט. אבל מה זה בעצם אומר והאם התווית הזאת נכונה באמת במקרה של טראמפ?

כולנו הבנו מתישהו שמדובר באדם עם אגו גדול מאוד. ההתמקדות הבלתי פוסקת של טראמפ בעצמו העניקה לו לא פעם את התווית נרקיסיסט. אבל מה זה בעצם אומר והאם התווית נכונה במקרה של טראמפ?

לדתיים יש את התורה, לנוצרים את הברית החדשה, לאיסלאם את הקוראן ולפסיכולוגים יש את הדי.אס.אם. – ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, אשר נחשב לגביע הקדוש של האבחון, ובו שוכן המתכון להפרעת אישיות נרקיסיסטית. על פי הספר אישיות נרקיסיסטית מאובחנת בדימוי עצמי מנופח, צורך תמידי בהערצה וקושי באמפתיה. אם טראמפ עומד בחמישה קריטריונים מתוך התשעה שמופיעים בספר, נוכל לבשל לנו טראמפ נרקיסיסט:

1

חשיבות עצמית מנופחת – החשיבות העצמית של טראמפ באה לידי ביטוי עוד הרבה לפני ימיו כנשיא. הוא הרבה להגדיר את עצמו כאיש העסקים הטוב באמריקה ואף פתח קורס שלימד אנשים איך להיות טובים כמוהו, קורס שתגלה כמרמה ואף זכה בתביעה.

טראמפ גם כתב ספרים שאמורים ללמד את קוראיו איך להצליח כמוהו, ובעוד שטראמפ היה אכן מצליח ברמה מסוימת – הוא ממש לא היה מהמצליחים ביותר, היה פושט רגל סדרתי שהפסיד לא מעט כסף והפיל את חובותיו על בעלי המניות.

בימיו כנשיא, הפנטזיה של גדולה זכתה להתגשם והקצינה עוד יותר את הדימוי העצמי. היה אפשר לראות זאת באמירות רבות של טראמפ אשר טענו כי הוא הנשיא הטוב ביותר של אמריקה ושאמריקה זכתה לכהונה הראשונה הטובה שלה. טראמפ יכול לספר לכם שטיפל במגפה בצורה הטובה ביותר, הפך את מצבה הכלכלי של אמריקה וכמה הוא נשיא טוב לאמריקה, למרות שעל פי הנתונים הוא לא בהכרח כזה. כל הישג שטראמפ משיג הוא היסטורי ויחודי, גם אם מדובר בהישג אשר קודמיו השיגו גם כן. כאשר מדובר בהישג שלו עצמו – בהכרח מדובר בהישג מרשים.

2

התעסקות בפנטזיות על שליטה, כוח יופי וניצחון – אי אפשר לדעת מה קורה בראש של אדם באופן מוחלט, אבל לפי היחס של טראמפ אל ההפסד שלו במירוץ לנשיאות, נראה שטראמפ חי בפנטזיה בה הוא הנשיא הכי טוב שראה העולם. ההפסד של טראמפ לא מתיישב עם הפנטזיה בה הוא חי ולכן הוא לא מוכן לקבל את ההפסד שלו. בטוח משהו בבחירות לא היה בסדר – לא הוא. אה והשיער. הטיפוח הבלתי פוסק של השיער והשיזוף.

התעסקות בפנטזיות על שליטה, כוח יופי וניצחון – לפי היחס של טראמפ להפסדו במירוץ לנשיאות, נראה שהוא חי בפנטזיה בה הוא הנשיא הטוב בעולם. ההפסד לא מתיישב עם הפנטזיה ולכן הוא אינו מוכן לקבלו

3

אמונה ביחודיות והסתובבות במעגלים בעלי סטטוס גבוה ומעמדות חברתיים גבוהים – גם לפני הנשיאות, טראמפ היה יוצא עם דוגמניות, מככב בריאליטי ומסתובב עם האנשים החזקים והמוכרים ביותר – כך הגיע לפוליטיקה.

4

צורך בסגידה ובהערצה – חשבון טוויטר אחד יספק את כל ההוכחות לסעיף הזה.

5

ציפייה לטובות מיוחדות וציות מוחלט לציפיותיו, תחושה של זכאות – את הבקשה של טראמפ לפנס לא לקבל את תוצאות הבחירות והאכזבה האמיתית שלו מכך שפנס לא היה מוכן לא לקבל את התוצאות כולנו ראינו בשבוע שעבר.

6

מנצל אחרים כדי להגיע למבוקשו – אפשר למצוא הרבה דוגמאות, אבל השבוע האחרון מוכיח שלטראמפ אין בעיה לנצל את תומכיו ומצביעיו לטובתו. הוא קרא להם, למשל, לצעוד איתו לגבעת הקפיטול, אבל הוא עצמו נשאר לראות את אירועי הפריצה האלימים והמדממים לקונגרס, כשהוא ספון מול מסך הטלויזיה בבית הלבן. גם צעדים פוליטיים רבים של טראמפ לוקחים מצוקה ומנצלים אותה לטובת סיכוי להיבחר – טראמפ ניצל את המגפה ואת הפגיעה באנשים כדי להפיץ "פייק ניוז" ולפגוע בדמוקרטים במחיר של חיי אדם.

7

חוסר יכולת או חוסר רצון לזהות ולהכיל את הרגשות של אחרים – חוסר אמפתיה כלפי אוכלוסיות חלשות יותר, כולל לעג פומבי לבעלי מוגבלויות והתייחסות מחפיצה, בוטה ומטרידה לנשים, וחוסר אמפתיה גם אל מצביעיו, כשידע כי הם עלולים להיפגע במהומות בקונגרס. בעולם של טראמפ יש מנצח ויש מפסיד, שולט ונשלט. ככה הוא כותב בספריו וכך הוא גם למד מעולם העסקים של אביו. בנוסף לכך, טראמפ לא מתחשב ברגשות האנשים אשר הצביעו נגדו, ולא מקבל את החלטתם. הם לא חשובים לדידו.

8

קנאה באחרים או אמונה שאחרים מקנאים בו – טבעי שאנשים שרוצים להיות הכי חזקים והכי טובים יקנאו באנשים שהגיעו לשם. בעוד טראמפ אמר הרבה פעמים שמקנאים בו, יש אדם אחד שבוודאות מהווה מושא קנאה עבורו – ברק אובמה. טראמפ תוקף את אובמה באובססיביות בטוויטר ומשקיע מאמצים רבים בפגיעה בתדמית שלו תוך כדי הפצת פייק ניוז כמו "תעודת הלידה של אובמה מזויפת". כואב לטראמפ שמישהו כמו אובמה יותר אהוב ממנו, הוא רוצה להגיע לרמת האהדה שאובמה זכה לה.

ציוץ של טראמפ
ציוץ של טראמפ

9

הפגנת התנהגויות או עמדות יהירות ומתנשאות – במהלך הקריירה הנשיאותית שלו, טראמפ ניצל את הטוויטר כדי להשפיל ולהקטין יריבים פוליטים, נשיאים וראשי ממשלות בעולם ואף אוכלוסיות שלמות. הוא אפילו צייץ שיש לו כפתור לנשק גרעיני הרבה יותר גדול משל קים ג'ונג און, ובניגוד ל"כפתור" של קים, שלו גם עובד.

הפגנת התנהגויות או עמדות יהירות ומתנשאות – במהלך הקריירה הנשיאותית שלו, טראמפ ניצל את הטוויטר כדי להשפיל ולהקטין יריבים פוליטים, נשיאים וראשי ממשלות בעולם ואף אוכלוסיות שלמות

בואו נאמר את האמת, לא מפתיע שטראמפ יכול לענות על כל תשעת הסעיפים. אבל כן מפתיע כמה פוליטיקאים ואנשי מפתח מתאימים למתכון הזה – קנאה בדמויות פוליטיות מצליחות, הקטנת יריבים פוליטיים ואוכלוסיות מהצד הפוליטי השני, הסתובבות במעגלים חברתיים גבוהים, ולפעמים גם היעדר אמפתיה ודימוי עצמי מנופח. אז אם כוח הוא תחושה ממכרת אשר רק מעצימה את הכמיהה אליה ככל שהיא מושגת, מתי בעצם מדובר בהפרעה?

ההגדרה הגמישה והרווחת של הפרעה היא כשמה, משהו שמפריע – או לנו או לאחרים. אם אדם עונה על כל הסעיפים אבל הוא נמצא בסביבה אשר מוקפת אנשים דומים או סביבה אשר מאדירה ומחבקת מאפייני אישיות כאלה, איזה טעם יש באבחון הפרעה כזאת? ייתכן שההבדל היחיד בין האדם הפשוט שחושב שהוא ביג שוט ועסוק רק בלקדם את עצמו, לבין הפוליטיקאי הנפוץ שעסוק באותו הדבר – הוא רק המקום בו הוא נמצא. אז אולי הטיפול הטוב ביותר שאפשר למצוא להפרעת אישיות נרקסיסטית – הוא להיכנס לפוליטיקה.

*כותב הפוסט סובל מנרקיסיזם קל.

מסיים תואר ראשון בפסיכולוגיה, עובד ב"כאן" תאגיד השידור. מחפש את ההסבר הרגשי לכל תופעה אקטואלית, ומחבר הבלוג - "כל מה שאנושי".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 947 מילים

התקיפה הלילה במזרח סוריה הייתה, על פי הדיווחים, פעולה משותפת של ישראל וארצות הברית - המידע המודיעיני אמריקאי, הביצוע ישראלי ● מעבר לכך, נשאלת השאלה האם המטרות שנפגעו היו בבחינת נשק שובר-שוויון שאיים באופן משמעותי על ישראל? או שמא מישהו רצה להעביר בעיתוי הרגיש הזה, של חילופי השלטון בארצות הברית, מסר חד-משמעי לאיראנים? ● פרשנות

עוד 499 מילים ו-1 תגובות

תגובות אחרונות

אדלסון הפסיד בקרב על חייו, אבל ניצח בקרב על האמת

מעטים העיתונאים שהעזו לחקור ולעסוק במיליארדר, שמת אתמול בגיל 87 ממחלת הסרטן ● וכשערוץ 10 פירסם ב-2010 פרופיל מקיף על איל בתי הקזינו, אדלסון הפיל את הערוץ על ברכיו ואנס אותו לפרסם התנצלות שקרית ומשפילה ● אבנר הופשטיין, שהכין את הכתבה ההיא, חוזר לאותו ארוע דרמטי ומסכם את פועלו של מי שהשפיע על החברה הישראלית יותר מכל אמריקאי אי פעם

עוד 2,420 מילים ו-4 תגובות

הסכם צינור הנפט עם האמירויות הוא "פצצה סביבתית מתקתקת"

פרסום ראשון בעוד מכליות מתחילות להוביל נפט מים סוף לים התיכון, מאות מדענים מזהירים במכתב לראש הממששלה כי דליפה עלולה להכחיד את החיים התת-ימיים ולהרוס את השונית הנדירה באילת ● "אין תקדים בעולם למכליות שפורקות נפט בצמידות לשמורות טבע, לאתרי תיירות ולחופי רחצה" ● "די בתקלה או חבלה אחת 'קטנה' באחת המכליות כדי לגרום לאסון סביבתי גדול"

עוד 1,280 מילים

הגיע הזמן שישראל תכיר בחשיבותה של הנהגה נשית בעולם המודרני

ביום חמישי הקרוב (17.1) יקבע בית המשפט העליון אם נזכה לראות אישה בהנהגת מפלגה בישראל בבחירות הקרובות. בית המשפט העליון יפסוק בעתירה שהוגשה נגד החלטת בית המשפט המחוזי לאפשר פריימריז לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה בקרב כלל המתפקדים ולא רק בוועידה. החלטה זאת תקבע אם נזכה לראות את חברת הכנסת מרב מיכאלי מנהיגה את מפלגת העבודה.

אני מניח שרבים יביעו פליאה על שבחרתי לעסוק בגורלה של מפלגת העבודה, שנתפסת בעיני הציבור כגוויה ששכחו לקבור, ובשאלה מדוע חשוב שמרב מיכאלי תוביל אותה, אך מעציב אותי לדמיין את המפלגה שהייתה כל כך משמעותית בהקמת המדינה, ואשר מגיע לה אשראי על רבים מההישגים שאנחנו מקבלים כיום כמובנים מאליהם, נעלמת בבחירות הבאות.

בנוסף על כך, מרב מיכאלי, בניגוד לרבים אחרים, הוכיחה את נאמנותה לערכי המפלגה ולהבטחה שלה לציבור שלא להצטרף לממשלת נתניהו. אבל הסוגיה שחשובה יותר מעתידה של מפלגה זו או אחרת, או מעתידה של מרב מיכאלי, היא איך ייראה עתיד מדינת ישראל ללא נשים בעמדות מנהיגות.

אני מניח שתובע פליאה על שבחרתי לעסוק בגורל מפלגת העבודה, שנתפסת בעיני הציבור כגוויה ששכחו לקבור, ובהובלתה, אבל מה שחשוב יותר מעתיד מפלגה זו או אחרת, או מעתיד מרב מיכאלי, הוא עתיד המדינה ללא נשים בעמדות מנהיגות

רוב הטיעונים הנשמעים בזכות ההכרח בשילוב נשים בפוליטיקה ובחיים הציבוריים בכלל מתבססים על הצורך בשוויון ובאפליה מתקנת. כשג'סטין טרודו, ראש ממשלת קנדה, נשאל מדוע הרכיב ממשלה בעלת שוויון מגדרי, השיב:

"מכיוון שעכשיו 2015“.

כאשר נשאלה שופטת בית המשפט העליון האמריקאי המנוחה רות ביידר גינזבורג כמה נשים צריכות לכהן בבית המשפט העליון, השיבה – תשע, והסבירה, שאם במשך שנים רבות כיהנו בתפקיד זה תשעה גברים, אין מניעה שלא יכהנו בו תשע נשים. אולם ההצדקה לצורך במנהיגות נשית מרחיקת לכת הרבה יותר מהצורך בשוויון.

כל מי שעוקב אחר המתרחש בעולם יכול להבחין שאחד הלקחים ממשבר הקורונה הוא כי מדינות המונהגות בידי נשים, כמו גרמניה, פינלנד, דנמרק, ניו זילנד וטיוואן, תפקדו טוב יותר בתקופה הזו. יש לכך סיבות הקשורות בהתאמה הנשית למנהיגות בעידן המודרני שמאופיין בחוסר וודאות.

משבר הקורונה הדגים לכולנו, במהלך תקופה קצרה יחסית, תופעה שמתרחשת כבר זמן רב – מגמת השינוי הופכת מקווית (לינארית) למעריכית (אקספוננציאלית) והמוח האנושי מתקשה להתמודד עם שינוי כזה. כאשר השינוי היה לינארי יכולנו להשליך מהעבר לעתיד (אקסטרפולציה) ולכן מנהיגים ידעו לחזות את התהליכים העומדים להתרחש ולדבר בביטחון על מה שלפנינו ומה נדרש מאיתנו לעשות כדי להתכונן טוב יותר לעתיד. בעידן המודרני, בעקבות מהפיכת המידע והטכנולוגיה, אין לאיש/ה היכולת הזאת. על כן יש ערך רב יותר לצניעות ולנכונות להודות בטעויות במציאות המשתנה ולהוביל תהליך למידה משותף עם הציבור, על מנת להגיב נכון לשינויים.

אחד הלקחים ממשבר הקורונה הוא כי מדינות המונהגות בידי נשים, כמו גרמניה, פינלנד, דנמרק, ניו זילנד וטיוואן, תפקדו בו טוב יותר. הסיבות קשורות בהתאמה הנשית למנהיגות בעידן המודרני, שמאופיין בחוסר וודאות

נראה שיש סיבות ביולוגיות שבעטיין גברים נוטים להיבריס ולביטחון עצמי מופגן יותר מנשים. ייתכן שבעידן הישן היה לגברים יתרון בביטחון עצמי מופגן שנועד להרתיע אויבים, ולכן האבולוציה גרמה לגברים עם יכולות שכאלו להצליח ולשרוד, אולם בעולם המודרני הביטחון העצמי המוגזם לא זו בלבד שאינו מסייע, אלא אף מכשיל אותם.

מובן שאסור להכליל; הייתה לנו ראשת ממשלה, גולדה מאיר, שלא הצטיינה בהבנה של מגמת השינוי, ויש להניח שאילו הייתה צנועה יותר אולי הייתה מצליחה למנוע את מלחמת יום הכיפורים. ישנם גם גברים, ואפילו כאלו עם עבר צבאי מרשים, שמצטיינים בצניעות אינטלקטואלית וביכולת למידה. דוגמה טובה לכך היא הרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט, שידע להודות בטעותו ולקבל על עצמו אחריות לאחר אירוע חדירה ברמת הגולן שהתרחש בזמן שהיה אחראי על הגזרה, ומאוחר יותר, לאחר שמועמדותו של גלנט לרמטכ"לות נפסלה, גם הצהיר שהוא אינו בשל מספיק להיות רמטכ"ל. גם בבחירות הקרובות הוא הפגין צניעות כאשר הבין שעדיף ללמוד את הפוליטיקה לפני שרצים להתמודד.

למרות הדוגמאות הללו, בדיקה אמפירית מראה שלנשים יש בממוצע יותר מהתכונות הללו שכל כך חשובות בעידן המודרני; בבחירות הקודמות לנשיאות ארה"ב זכתה הילרי קלינטון ברוב הקולות של הציבור הכללי וכולנו למדנו בארבע השנים האחרונות כמה טרגית הייתה העובדה שטראמפ ניצח במניין האלקטורים.

נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן הבין שהוא חייב למנות אישה לסגניתו, ובחר בקאמילה האריס, שיש סיכוי רב שתהיה הנשיאה הבאה אחרי תום כהונתו. מיד לאחר האריס בהיררכיה השלטונית בארה"ב ניצבת ננסי פלוסי, שמנהיגה את הדמוקרטים בבית הנבחרים כבר זמן רב. ביידן גם מינה לראשונה בהיסטוריה מזכירת אוצר אישה וראש מערך המודיעין הפדרלי אישה. רבים מייחסים את ההצלחה של המפלגה הדמוקרטית בג'ורג'יה לסטייסי אברהמס שהיתה מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים של ג'ורג'יה ומועמדת למושלת.

במדינות הנורדיות מקובל משכבר שרוב המנהיגות הן נשים. גם בגרמניה, שהפכה למובילת העולם החופשי בתקופת טראמפ, הקנצלרית מרקל מנהיגה את ארצה ואת אירופה בצניעות ובכישרון מרשימים.

בארה"ב יש לקאמלה האריס סיכוי רב להיות נשיאה אחרי ביידן. במדינות הנורדיות מקובל שרוב המנהיגות הן נשים. גם בגרמניה, מובילת העולם החופשי בתקופת טראמפ, הקנצלרית מרקל מנהיגה את ארצה ואת אירופה בצניעות ובכישרון מרשימים

עצוב לראות שבישראל, שמתיימרת להיות אומת החדשנות, אנחנו משתרכים מאחור מבחינת רמת המנהיגות וההבנה בחשיבות מנהיגות נשית. היה ראוי שתהיה לבוחרים בבחירות הקרובות בארץ אפשרות לבחור במפלגה שמציבה בראשה אישה, מתוך שלל המפלגות שמתמודדות.

הדיפלומט לשעבר נדב תמיר הוא מנכ"ל J Street בישראל וחבר ועד מנהל במיתווים - המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית ויועץ לעניינים בינלאומיים במרכז פרס לשלום וחדשנות. נדב שימש כיועץ המדיני לנשיא פרס, שירת בשגרירות וושינגטון ושימש כקונסול כללי למדינות ניו אינגלנד ובוסטון. כמו כן, הוא חבר בוועדת ההיגוי של יוזמת ז'נבה ומשמש כיו"ר מועצת הבוגרים של קרן ווקסנר.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 778 מילים ו-1 תגובות
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מעטים המנהיגים הקרובים יותר לנשיא המביך דונלד טראמפ מראש הממשלה נתניהו ● מעטות המדינות שמאמינות שהרוויחו יותר מהמדיניות שלו ● שבוע אחרי האירועים האלימים בוושינגטון, אנחנו כבר רואים את ההשלכות ● פרשנות

עוד 1,302 מילים ו-1 תגובות

למערכת המשפט בישראל יש נקודת עיוורון כזה מגיע למה שנקרא "לשון הרע בעניין חיילי צה"ל" - וכך קרה אתמול, כששופטת בית המשפט המחוזי בלוד פסקה נגד מוחמד בכרי בתביעת לשון הרע שהגיש נגדו לוחם צה"ל המופיע במשך 5 שניות בסרט "ג'נין ג'נין" ● קריאה ב-67 עמודי פסק הדין מעוררת תחושה שהתוצאה נקבעה מלכתחילה, וההנמקה נתפרה בטלאים גדולים ● פרשנות

עוד 1,005 מילים

הגירעון כרגע הוא רק מספר. את החור בכיס נרגיש בעוד שנה

נתניהו הבין באיחור שהתורה שלמד ממילטון פרידמן במאה הקודמת תחת תנאים כלכליים סטנדרטים, לא כל כך משתלבת עם משבר עצום מהסוג שבמהלכו נכתבים חוקי הכלכלה מחדש ● אלא שרצף החלטות מבוהלות על הזרמת כספים מהירה ונטולת תכנון הובילה לגירעון עתק של 160 מיליארד ש"ח ● את הההלוואות שמימנו את הגירעון הזה נשלם בעתיד, ואת מרבית הנטל ישאו ילדינו ● פרשנות

עוד 644 מילים

בעוד שנה זה יקרה: עידן המיחזוריות על המדרכות אמור להסתיים, והמיחזור סוף סוף יתבצע באמצעות מכונות אוטומטיות בסניפי רשתות השיווק ● אביב לביא בחן את המכונה היחידה שכבר פועלת באיזור המרכז וגילה שהיא אמנם ידידותית למשתמש - אבל יש עוד הרבה עבודה כדי ליישר קו עם חוויית המיחזור של המרכולים באירופה

עוד 687 מילים ו-3 תגובות

במפלגת העבודה מנופפים בנכסי המפלגה כדי להפוך אותה לאטרקטיבית בשוק איחודי המפלגות ● שווי נכסיה מוערך בכ-150 מיליון שקל - אבל רובם מגרשים ריקים שלא מושכרים, ומוגדרים כ"הקדש" ולכן לא ניתנים למכירה ● מהמנגנון המפואר נשארו תשעה עובדים ● עם חוב של 8 מיליון שקל, המפלגה היא יותר נטל מנכס ● מרב מיכאלי: "לא יודעת את המצב הכספי שלנו, עמיר מסרב להגיד לי"

עוד 1,628 מילים ו-2 תגובות

גנץ: ״כחול-לבן מפלגה יציבה ומתחזקת – אין סיבה שאפרוש"

מקורבי לפיד: גנץ אינו מעוניין בחיבור ועשה עלינו סיבוב תקשורתי ● מירי רגב צולמה מפרה את תקנות הסגר בלשכתה ● מחקר ראשוני מראה כי החיסון של פייזר מגן גם מהדבקה ● המיליארדר שלדון אדלסון הלך לעולמו בגיל 87 ● נתניהו: פעולותיו ייזכרו לדורות ● טראמפ: היה תומך נאמן לישראל ● סקר: לגוש נתניהו יחד עם בנט יש 58 מנדטים ● איחוד שמאל-מרכז משיג 28 מנדטים

עוד 40 עדכונים

גנץ הפך לבבואה של נתניהו

בנאומו אתמול, קרא גנץ לאחד את המפלגות כדי להפיל את נתניהו ● ההתחייבות היא לא לשבת יותר עם נתניהו ● החרטה היא על השותפות שקמה עם נתניהו ● אבל הדברים יוצאים ממי שיושב עם נתניהו ברגע זה בממשלה ● נתניהו לקח את המדינה כבת ערובה בשנתיים האחרונות ● עכשיו גם גנץ לוקח אותנו בשבי רק בשביל הסיכוי הקלוש שיהיה פעם ראש הממשלה ● פרשנות

עוד 647 מילים

רופאה במיון: "סירבתי לבוא לעבודה, אני עם הילדים בבית"

הורים במקצועות חיוניים, כולל עובדי מערכת הבריאות, מצויים בדילמה קשה מה לעשות עם ילדיהם הקטנים ● סבא וסבתא זו לא אופציה, ורבים ניצלו כבר את ימי המחלה והחופשה בשני הסגרים הקודמים ● רבים מהם פשוט בוחרים לא ללכת לעבוד, למרות הצורך בהם - וגם במחיר אבדן פרנסה זמני ● "אני לא יכולה להשאיר שני פעוטות עם כרטיס אשראי ופלאפון, זה לא עובד ככה"

עוד 941 מילים

הסכם פייזר: המחיר האמיתי של "חיסונים תמורת מידע"

אין מדינה בעולם שבידה מידע רפואי פרטני כמו ישראל, מידע שהוא אוצר עבור כל חברה שמפתחת תרופות וחיסונים ● על רקע זה, הסתרת פרטי ההסכם עם פייזר - ובראש ובראשונה מסירת המידע הרפואי והפרטים שניתן יהיה לגזור ממנו על כל ישראלי - מעוררת אינספור סימני שאלה ● ניתוח מיוחד בסיוע שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה

עוד 1,711 מילים

רשויות מקומיות מנצלות את הסגר להוציא פסיכולגים חינוכיים לחל"ת

דווקא כשילדים ובני נוער זקוקים להם יותר מכל, ולמרות שתקנות הסגר החריגו שירות פסיכולוגי כחיוני, מספר רשויות מקומיות, ביניהן עיריית רמלה, מנצלות את הסגר כדי לחסוך עלויות על ידי צמצום פעילות השירות הפסיכולוגי החינוכי ● יו"ר חטיבת הפסיכולוגים בהסתדרות ד"ר יובל הירש: "הנפגעים הם הילדים שחוו טלטלות רבות במהלך השנה"

עוד 611 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה