אישיות
דני יתום

הטקטיקה הבאה של נתניהו: הפרד ומשול בין בנט וסמוטריץ'

הדיונים בבג"ץ מלמדים על המיאוס של השופטים מהקואליציה הנוכחית - אבל קשה לראות את בית המשפט העליון לוקח על עצמו לפרק את הממשלה ואת הכאוס הפוליטי שהתערבותם עלולה לחולל ● בימינה ימשיכו היום להטריל את הקואליציה בניסיון לתקוע טריז בין כחול-לבן והליכוד ● ותנועת הגמלאים החדשה מעוררת מחלוקת

עוד 780 מילים

פרסום ראשון תנועת גמלאים חדשה בראשות דני יתום מתכננת לרוץ לכנסת

ראש המוסד לשעבר חבר אל ד"ר אבי ביצור, שהיה המנכ"ל הראשון של המשרד לענייני גימלאים, העיתונאית פאר-לי שחר ושמות ידועים נוספים למען הקמת תנועת גמלאים חדשה שמטרתה לרוץ בבחירות לכנסת הבאה כדי לדאוג לזכויותיהם של 1.4 מיליון אזרחי הגיל השלישי ● "במוקד העניין יעמדו זכויות המבוגרים במדינה בעקבות כל מה שהיה בקורונה", הם אומרים לזמן ישראל

עוד 709 מילים ו-3 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 16 בספטמבר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "נדדנו מכפר לכפר, וזה לא היה רומנטי. היינו שתי שורדות"

הן הוציאו אחת את השנייה מהכלים, התווכחו ללא הפסקה, אבל היו "להקת צועניות" מגובשת ואוהבת ● 17 שנים אחרי מותה של נעמי שמר, מספרת בתה ללי איך זה להיות "הבת של", למה שופט קנס את אמה בעוון טיפשות, על היחס של נעמי לכסף, ההומור בשיריה, המשברים הפוליטיים, ועל מה דיברו רגע לפני הסוף ● וגם, איך לא, היא סוגרת מעגל עם אבנר הופשטיין על סאגת "ירושלים של זהב"

עוד 5,339 מילים ו-1 תגובות

תיקון ליום הכיפורים

בשנת 1973 ניצל הנרי קיסינג'ר את הערוץ המדיני החשאי שניהל עם חאפז איסמעאיל, מי שהיה אז יו"ר המועצה לביטחון לאומי של מצרים, כדי לדחוף את הנשיא סאדאת למלחמה. מלחמה שתשנה את הסטטוס-קוו הצבאי מדיני במזרח התיכון ותישבור את ההגמוניה וההילה הצבאית הבלתי מנוצחת של ישראל, לאחר ניצחונה האדיר במלחמת ששת הימים.

קיסינג'ר ניצל את הערוץ המדיני החשאי עם חאפז איסמעאיל ב-1973, כדי לדחוף את סאדאת למלחמה שתשנה את הסטטוס-קוו הצבאי מדיני במזה"ת ותשבור את ההילה הבלתי מנוצחת של ישראל

במקביל, הוא שיתק את משה דיין וגולדה מאיר ואיים עליהם בשיחות עבודה לא פורמליות מחוץ לפרוטוקול, ולכן גם לא מתועדות כראוי, שאם ישראל תפתח באש ראשונה היא לא תקבל סיוע צבאי אמריקאי, ישראל תישאר לבדה במלחמה ותהיה שואה גמורה (ציטוט מתוך הביוגרפיה, קיסינג'ר, של האחים העיתונאים מארוין וברנארד קאלב, 1974).

האיום הנורא הזה של קיסינג'ר שבשל פרשת ווטרגייט שהיתה בשיאה היה בפועל האיש החזק בוושינגטון השפיע באופן דרמטי על החלטותיהם של דיין וגולדה בתחילת המלחמה. קיסינג'ר הכחיש כל השנים בספריו ובראיונות לתקשורת שדרש מישראל לא לפתוח במכה מקדימה וגם הכחיש שעיכב את הסיוע הצבאי לישראל בשבוע הראשון והקשה של המלחמה.

קיסינג'ר טען שאנשים אחרים בפנטגון גרמו לעיכוב הסיוע שהבית הלבן לכאורה אישר. מסמכים שהתפרסמו בעשר השנים האחרונות מעידים באופן חד משמעי שקיסינג'ר שיקר בשני הנושאים, הוא האיש שדרש מישראל לעצור את מכת המנע שבני פלד מפקד חיל האויר והרמטכ"ל דדו הכינו בשבת בבוקר והוא האיש שעצר את הסיוע הצבאי לישראל בשבוע הראשון של המלחמה.

קיסינג'ר העביר החלטות לעיכוב הסיוע הצבאי לישראל בפורום המיוחד לניהול משברים בוושינגטון כבר ביום פריצת המלחמה ב-6 באוקטובר וההחלטות האלו מתועדות בפרוטוקולים.

קיסינג'ר העביר החלטות לעיכוב הסיוע הצבאי לישראל בפורום המיוחד לניהול משברים בוושינגטון כבר ביום פריצת המלחמה ב-6 באוקטובר וההחלטות האלו מתועדות בפרוטוקולים

גם כשהנשיא ניקסון תמך בהעברה מיידית לישראל של טנקים ומטוסים ביום השלישי למלחמה ב-9 באוקטובר, קיסינג'ר התנגד לסייע לישראל ואמר אפשר לחכות עד יום חמישי ושזו הפעם הראשונה שהערבים הודפים לאחור את ישראל. כך קיסינג'ר אמר וגם זה מופיע במפורש בפרוטוקול אמריקאי של שיחה של קיסינג'ר עם הנשיא ניקסון בבית הלבן.

צריך היה לתבוע את קיסינג'ר לדין על פשעי מלחמה על מעשיו במלחמת יום כיפור כשכפה על ישראל מלחמה כשידי מנהיגיה קשורות, הפך את חיילי הצבא הסדיר הישראלי וטייסי חיל האויר לבשר תותחים ותקע סכין בגבה של ישראל בשבוע הקשה ביותר של תחילת המלחמה כדי להשיג את מטרתו המדינית המגלומאנית שהיתה בניגוד למדיניות של נשיא ארה"ב המכהן ניקסון.

קיסינג'ר תכנן בעורמה שטנית את התנאים למלחמה הקשה שבה ישראל תישאר לבדה במערכה ללא סיוע צבאי אמריקאי, תדמם ולא תנצח. מלחמה שתשבור את ההילה הצבאית של ישראל כבלתי מנוצחת ולאחריה את הקיפאון הצבאי מדיני במזרח התיכון ותאפשר לקיסינג'ר לזקוף לזכותו את החזרת השטחים שישראל כבשה מהערבים כפי שהבטיח לערבים שרק הוא ולא הרוסים יכולים לעשות.

משה דיין

משה דיין העיד בועדת אגרנט שהוא והמודיעין הישראלי העריכו ביום שישי שתפרוץ מלחמה בשבת אבל שבשל חילוקי הדיעות המודיעיניים עם האמריקאים, שטענו שהערבים לא יפתחו במלחמה אפילו בשבת בבוקר בתשובה שהעביר לישראל פעמיים סגנו של קיסינג'ר, הגנרל סקוקרופט, דיין החליט לא לפתוח באש ראשון וגם לא לגייס מילואים כדי שישראל לא תואשם שוב כמי שפתחה במלחמה או דירדרה את המצב למלחמה כמו במלחמת ששת הימים ובמבצע קדש.

דיין חשש שקיסינג'ר לא יסייע לישראל במלחמה ובצדק. דיין העדיף לכתוב לקיסינג'ר מכתב אזהרה לערבים ביום שישי ה-5 באוקטובר שזעירא עזר בניסוחו שישמש כאליבי לישראל שאנחנו לא פתחנו במלחמה הפעם. דיין סיפר לועדת אגרנט על השיחות הקשות שהיו לו עם קיסינג'ר בחודשים לפני המלחמה ועל חששותיו מאי סיוע אמריקאי והשופט לנדוי כינה את החששות של דיין "תסביך דה גול".

דיין חשש שקיסינג'ר לא יסייע לישראל במלחמה ובצדק. דיין העדיף לכתוב לקיסינג'ר מכתב אזהרה לערבים ביום שישי ה-5 באוקטובר שזעירא עזר בניסוחו שישמש כאליבי לישראל שלא אנחנו פתחנו במלחמה

כזכור, הנשיא הצרפתי דה-גול הטיל אמברגו צבאי על ישראל לאחר שפתחה באש ראשונה במלחמת ששת הימים. דיין הודה בטעותו הקשה בהערכת הכוחות בקבינט המלחמה ב-7 באוקטובר כשחשב שהצבא הסדיר בעזרת חיל האויר יוכלו לבלום את האוייב ושניתן לכן להמתין עם גיוס המילואים עד לאחר הפתיחה באש ממש על ידי הערבים כך שיהיה ברור לעולם ובעיקר לקיסינג'ר שלא אנחנו פתחנו במלחמה הפעם והאמריקאים יהיו מחוייבים לסייע לישראל כי הזהרנו אותם ושמענו בעצתם למרות שחשבנו אחרת.

כך הסביר דיין לועדת אגרנט בעדותו בפברואר 1974 שהותרה לפירסום רק ב-2012. דיין טעה בהערכת הכוחות בגדול, הודה בטעותו בקבינט המלחמה של גולדה מאיר תוך כדי המלחמה והציע את התפטרותו לראש הממשלה ב-7 באוקטובר אך הוא וועדת אגרנט במסקנותיה הסתירו זאת מהציבור לאחר המלחמה.

יום קודם להודעה בטעותו בקבינט המלחמה בשעה 16:00 של יום הכיפורים נפגש שר הביטחון משה דיין עם עיתונאים ואמר להם כי מחר בערב, כאשר יגיעו כוחות המילואים לחזית, תחל המלחמה האמיתית ואז "נהפוך את השטח לבית קברות גדול עבורם".

במסיבת עיתונאים בבית סוקולוב בתל אביב בנוכחות האלוף אלי זעירא הכריז דיין:

"לישראל היה מידע שמתקפה ערבית עומדת להתבצע. הבעיה הייתה אם לפתוח באש לפני ההתקפה הערבית, אם לא לעשות זאת ואז להפסיד את היתרון הצבאי. החלטנו לוותר על הפתיחה באש לפני ההתקפה הערבית ועתה ברור כי הערבים החלו פעם נוספת במלחמה…".

מחדל מודיעיני לא היה. דיין אומר ביום פתיחת המלחמה שהיה מידע על המתקפה הערבית ולא נוזף בזעירא שעומד לצידו על שלכאורה הטעה את קברניטי המדינה בהערכתו השגויה. דיין לא אמר לעיתונאים דבר על האיום של קיסינג'ר שגרם לו לעצור את מכת המנע של חיל האויר ועל חששותיו לגבי עצירת הסיוע הצבאי האמריקאי לישראל בהמשך הלחימה.

גולדה מאיר וועדת אגרנט

גולדה מאיר אמרה לועדת אגרנט שאם יתפרסמו העדויות יקרה אסון ושאלה אם ניתן למנוע העברת העדויות לועדת החוץ והבטחון של הכנסת כי חששה מהדלפה. השופט לנדוי הציע להטיל חיסיון מלא על העדויות כולן, חיסיון שלא היה מחוייב על פי כתב המינוי של הועדה, ובכך למנוע את העברתן לועדת החוץ והבטחון.

גולדה מאיר בירכה על ההצעה של לנדוי וכך הוטל החיסיון המוחלט על העדויות. החיסיון נמשך כ-40 שנים עד החלטת בג"ץ לקבל את העתירה של התנועה לחופש המידע בשנת 2012 ולפרסם את העדויות שגבתה ועדת אגרנט שכבר אושרו לפירסום על פי החלטת ממשלה ב-2005 למנות ועדה בראשות השופט י. אנגלרד לבחינת החומרים ופירסומם.

גולדה מאיר, שהיתה מודעת היטב לאיום של קיסינג'ר, הסתירה את הסיבה האמיתית לאי הפעולה המחוייבת שלה כראש ממשלה ושל שר הבטחון משה דיין. ביחד עם ועדת אגרנט היא הסתירה את המעשים של קיסינג'ר וגם של הדרג המדיני שנחשפים בעדויות שגבתה ועדת אגרנט ובעיקר כנראה בעדויות שמסר משה דיין.

ביחד עם ועדת אגרנט, גולדה מאיר הסתירה את המעשים של קיסינג'ר וגם של הדרג המדיני שנחשפים בעדויות שגבתה ועדת אגרנט ובעיקר כנראה בעדויות שמסר משה דיין

הגיע הזמן לתקן את העוול שעשתה ועדת אגרנט שאיפשר לקיסינג'ר וגם לדרג המדיני בישראל להתחמק מאחריותם לתוצאות המלחמה ולהטיל את האשמה על אחרים. גם אם הרמטכ"ל דדו, האלופים זעירא וגונן ואולי אחרים נוספים היו אחראים חלקית למחדלים הצבאיים של המלחמה, הם לא היו אלו שקיבלו את ההחלטות הגורליות השגויות במשרד ראש הממשלה ובמשרד הבטחון ערב המלחמה.

הם לא אלה שקיימו שיחות "פרטיות" עם קיסינג'ר מחוץ לפרוטוקול בוושינגטון והסתירו את האיום של קיסינג'ר משאר חברי הממשלה, מהדרג הצבאי בטחוני של ישראל, מועדת החוץ והבטחון ומהציבור על פי דרישתו המפורשת של קיסינג'ר.  את העוול שעשתה ועדת אגרנט צריך לתקן גם אחרי כ-50 שנים, תיקון ליום כיפורים.

ד"ר רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
זה פוסט שעורר אצלי מחנק בגרון, איך ייתכן שיהודי אמריקאי הוביל מהלך שטני כזה? איך לפני מותם לא חשפו המנהיגים האחראים לשיתוף הפעולה איתו את כל המידע שהיה להם? צריך לבוא חשבון עם הנרי קיסי... המשך קריאה

זה פוסט שעורר אצלי מחנק בגרון, איך ייתכן שיהודי אמריקאי הוביל מהלך שטני כזה? איך לפני מותם לא חשפו המנהיגים האחראים לשיתוף הפעולה איתו את כל המידע שהיה להם? צריך לבוא חשבון עם הנרי קיסינג'ר לפני מותו ולהטיל עליו את האחריות לעשרות אלפי טרגדיות מלחמה ההיא. גם ייעשה צדק היסטורי וגם ילמדו כל המנהיגים התככנים שהאמת יוצאת לאור ברוב המקרים .

זה פוסט שעורר אצלי מחנק בגרון, איך ייתכן שיהודי אמריקאי הוביל מהלך שטני כזה? איך לפני מותם לא חשפו המנהיגים האחראים לשיתוף הפעולה איתו את כל המידע שהיה להם? צריך לבוא חשבון עם הנרי קיסי... המשך קריאה

זה פוסט שעורר אצלי מחנק בגרון, איך ייתכן שיהודי אמריקאי הוביל מהלך שטני כזה? איך לפני מותם לא חשפו המנהיגים האחראים לשיתוף הפעולה איתו את כל המידע שהיה להם? צריך לבוא חשבון עם הנרי קיסינג'ר לפני מותו ולהטיל עליו את האחריות לעשרות אלפי טרגדיות מלחמה ההיא. גם ייעשה צדק היסטורי וגם ילמדו כל המנהיגים התככנים שהאמת יוצאת לאור ברוב המקרים

עוד 1,118 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

חודש אחרי השרפה הגדולה בהרי ירושלים, נציב שירותי הכבאות הכריז שהיא פרצה כתוצאה מהצתה מכוונת ● התיק עבר למשטרה, אבל בכלל לא בטוח שהיא תצליח לשים יד על האשמים ● ובינתיים יימשך הוויכוח בין אלו שמייחסים הכל למשבר האקלים ואלו שמשוכנעים כי מדובר בפיגוע ● אבל זהו ויכוח מטופש ומיותר, כי האיום הבטחוני והאיום האקלימי כלל לא סותרים זה את זה ● פרשנות

עוד 846 מילים ו-3 תגובות

הממשלה החדשה מבלבלת את הקהילה הבינלאומית

פרשנות האמריקאים, המצרים וגם הפלסטינים רק מתחילים לפענח את מורכבות הממשלה ● לזמן ישראל נודע כי ארה"ב בחנה לעומק מי בממשלה תמך בפגישת גנץ–עבאס ● בזמן שבישראל הוטלה צנזורה על מועד הפגישה עם הנשיא א־סיסי, במצרים הופתעו כי לא התפרסמו דיווחים בנושא ● וגם: באיזה נושא הבטיח להתמקד שגריר ישראל בוושינגטון החדש?

עוד 1,236 מילים ו-3 תגובות

חודש אלול הוא חודש טעון עבורי

חודש אלול הוא חודש טעון עבורי, אמנם יום הולדתי חל בי״ג אלול, אבל הזכרונות שלי מחודש אלול היו של כבדות. אצל הספרדים מתחילים לומר סליחות כבר מראש חודש אלול ואילו האשכנזים מתחילים לומר סליחות שבוע לפני ראש השנה. תמיד תהיתי האם האשכנזים חוטאים פחות מהספרדים.

חודש אלול הוא חודש טעון עבורי. אצל הספרדים מתחילים לומר סליחות כבר מראש חודש אלול ואילו האשכנזים מתחילים לומר סליחות שבוע לפני ראש השנה. תמיד תהיתי האם האשכנזים חוטאים פחות מהספרדים

חודש אלול קרוי חודש הרחמים והסליחות וכך הוא היה נראה: קמים בחשיכת ליל וממהרים לבית הכנסת כדי לומר סליחות בעלות השחר ומתחילים בפיוט:

״בֶּן אָדָם, מַה לְּךָ נִרְדָּם, קוּם קְרָא בְּתַחֲנוּנִים. שְׁפֹךְ שִׂיחָה, דְּרֹשׁ סְלִיחָה, מֵאֲדוֹן הָאֲדוֹנִים. רְחַץ וּטְהַר, וְאַל תְּאַחַר, בְּטֶרֶם יָמִים פּוֹנִים. וּמְהֵרָה, רוּץ לְעֶזְרָה, לִפְנֵי שׁוֹכֵן מְעוֹנִים״.

וממשיכים בפיוט ״שבט יהודה בדוחק ובצער הישאג אריה ביער״ ועוד ועוד. יסלחו לי אחי האשכנזים, אבל מנגינות הפיוטים של הסליחות בקרב הספרדים מגוון לאין שיעור מהמנגינות בתפילות בנוסח אשכנז, עמן התפללתי לפחות עשור. אצל הספרדים הפיוטים מלאי סלסולים ו״זיופים״ שהופכים את זה לאותנטי מעמקי הלב, כמו הנוסח הירושלמי, העיראקי, המרוקאי, ספרד ועוד.

עד עכשיו כשאני נזכר בתחרויות ה״עננו״ אני צוחק. תפילת ה״עננו״ בנויה ממשפטים שראשם וסופם מתחיל ב״עננו״. ובין העננו יש את אלוהי אברהם, פחד יצחק, אביר יעקב, אלוהי המרכבה ועוד. ואיך זה עובד? אדם אחד מסלסל בקולו את המשפט, למשל – ״עננו אלוהי אברהם עננו״ והקהל חוזר אחריו, וחוזר חלילה.

עכשיו דמיינו לעצמכם בית כנסת מלא באנשים, ומלא פייטנים לעת מצוא, כשברגע שהקהל משתתק לאחר ה״עננו אלוהי אברהם עננו״, פוצחים יחדיו בפיוט וצעקת ה״עננו״. יש כאלו שנשברים מיד ונוטשים, ויש את אלו שלא מוותרים. אלו יכולים להפוך את העננו לדו קרב של קולות עד שמישהו נשבר. החזק שורד, כי כל דאלים קולו, גבר. אוי איזה מחזה!

חודש אלול זה חודש שכולם בו רציניים, לא מדברים שטויות ודברים בטלים, עוסקים בתשובה. הסנדק שלי היה המשגיח הנודע של ישיבת פוניבז׳ הגאון ר׳ יחזקאל לווינשטיין זצ״ל, שמסופר עליו כי מראש חודש אלול לא היה ניתן להתקרב אליו כי היה שקוע בשרעפי קודש. אבא שלי סיפר לי שכשנולדתי הוא חשש לגשת אליו לבקש ממנו שאהיה סנדק. זכיתי.

הסנדק שלי היה המשגיח הנודע של ישיבת פוניבז', שמסופר עליו כי מראש חודש אלול לא היה ניתן להתקרב אליו כי היה שקוע בשרעפי קודש. אבי סיפר לי שכשנולדתי הוא חשש לגשת אליו לבקש ממנו שאהיה סנדק. זכיתי

חודש אלול בישיבות הוא תחילת ה״זמן״. זמן אלול, כמו שמתאר זאת דב אלבוים בספרו ״זמן אלול״ על ישיבת איתרי שאף בה למדתי. זהו חודש שלם של ״שביזות יום א׳״, המתחיל מיד אחרי חופשת בין הזמנים של הקיץ. חוזרים לישיבה לסליחות, מירוק עוונות ואינסוף שומעס׳ים (הרצאות מוסר), ומנסים לכפר על כל העוונות.

בכלל, בישיבות התפילות שונות לגמרי מהתפילות בבתי כנסת הרגילים. בישיבות נמצאים רק בחורים. אלה שמטבעם נמצאים בתחרות מי יותר צדיק/ עילוי/ מרביץ שטייגען. תכניסו את כולם לתוך היכל לומר סליחות יחדיו ותשמעו צעקות, צווחות, בכיות, עיקומי פה, קינוחי אף, התעטפות מוגזמת בטלית, הרבה נענועים ותנועות תפילה מוגזמות של בחורים צעירים מבולבלים.

צעירים אשר בשעה שההורמונים שלהם בתחילת פריחתם, הם צריכים לבקש סליחה על עבירות נוראיות שעושים בחדרי חדרים, וחלקן אפילו לא בשליטתם, ומכים על חטא – אשמנו, שיחתנו:

״שִׁחַתְנוּ זֶרַע קדֶשׁ לְבַטָּלָה וּבָרָאנוּ מַשְׁחִית לְחַבֵּל. גַּם בִּכְנָפֵינוּ נִמְצְאוּ דַם נַפְשׁות אֶבְיונִים נְקִיִּים וְהִנֵּה דִּמְעַת הָעֲשׁוּקִים וְאֵין לָהֶם מְנַחֵם. לִבִּי לִבִּי עַל חַלְלֵיהֶם. מֵעַי מֵעַי עַל הֲרוּגֵיהֶם. אוי לָרָשָׁע רָע כִּי גְמוּל יָדָיו יֵעָשֶׂה לּו״.

לא פשוט.

נוסח הסליחות בישיבות האשכנזיות שברו לי את השיניים. אצל הספרדים, הנוסח של כל יום זהה לחלוטין וקל להתחבר למילים של משוררים כמו אבן גבירול. לאשכנזים אין נוסח זהה, כל יום סליחות אחרות, בלי מנטרות חוזרות ונשנות כמו אצל הספרדים. מי יודע, אולי גם החטאים של האשכנזים שונים.

בישיבות נמצאים רק בחורים, שמטבעם נמצאים בתחרות מי יותר צדיק/ עילוי/ מרביץ שטייגען. תכניסו את כולם לומר סליחות בהיכל ותשמעו צעקות, צווחות, בכיות, עיקומי פה, קינוחי אף, התעטפות מוגזמת בטלית

הדבר המרגש בחודש אלול היה הכנת ברכות ה״שנות טובות״. איזה פרוייקט יצירתי לתפארת זה היה. כל שנה הייתי מביא לידי ביטוי את האומנות שבי ומשקיע בכרטיסי ברכה, אותם הייתי מכין בעצמי או רוכש בדוכני הרחוב ומשדרג אותם, למשל בציפוי זכוכית ובהפתעות נוספות. איפה היום כרטיסי השנה טובה, איפה?

בחודש אלול הייתי מתאמן בתקיעות שופר, מנסה אינספור סוגי שופרות ופיות ומשפצר את השופר בחומץ ששופך ללועו כדי שקולו יהיה ערב. כך הייתי מוצא עצמי פעמים רבות כ״בעל תוקע״ לחולים ומרותקי בית.

חודש אלול הוא חודש של ״גילו ברעדה״. אין בו הרבה שמחה, אלא הרבה כבדות של רעד מפני יום הדין. חודש מעיק שכל תכליתו להיות המבוא של חודש תשרי.

יהודי, בוגר החינוך החרדי ליטאי / חסידי, תלמיד חכם בהווה, עורך דין ויועץ לחיים, חופר עמוק, תשוקה לחיים, מוזיקה, אוכל טעים, לאלוהים ולמורכבות האנושית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 711 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני 36 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

"שלם עם ההחלטה שקיבלתי. המדינה חוזרת לעצמה"

גנץ ל"פורן פוליסי": ישראל יכולה לחיות עם הסכם גרעין חדש ● האסירים הביטחוניים הקפיאו את שביתת הרעב שתוכננה להתחיל ביום שישי ● מנכ"ל משרד הבריאות: מעריך שלא יהיה גל חמישי ● ליברמן: "לא ניתן להגיע להסדר עם אבו מאזן" ● לפיד: המרחק של איראן ממדינת סף גרעינית – יותר מחודשים ● הורוביץ: סיכמנו עם אירופה על הכרה הדדית בתעודות החיסון

עוד 19 עדכונים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

ישוב טלה אל חיק האם - ישכב בדיר וירדם

לאה גולדברג הקדישה את השיר, שפורסם לראשונה ב-1938, לילדי קיבוץ אפיקים, ומאז ניטש ויכוח האם עשתה זאת כביקורת על הלינה המשותפת בקיבוצים ● מיקי גבריאלוב, שהלחין את השיר עבור אריק אינשטיין ב-1975, מספר איך "ערב מול הגלעד", למרות השפעות מבאך והביטלס, הוא השיר שבו פיצח את מהות הצליל הישראלי

עוד 1,200 מילים

שנה אחרי, עדיין לא יבשה הדיו על הסכמי אברהם

אף שממשלת נתניהו התגאתה ב"שלום תמורת שלום", הנסיכויות מתקרבות שוב לאיראן ● אם לפני שנה היה נדמה שחלום ברית המדינות הסוניות נגד האיום האיראני יצא לפועל, היום נדמה שרק בחריין נותרה איתנה בעמדתה ● פעילה זכויות אדם אמירתית: "השמחה שהישראלים רואים ברשתות – מיעוט שזוכה לביקורת משמעותית מצד הרוב"

עוד 2,192 מילים

בדיקת זמן ישראל ישראל השתפרה בכיבוי שרפות. היא לא עושה מספיק למנוע אותן

ישראל מתמודדת עם שרפות ענק מדי כמה שנים, ומודלים אקלימיים מראים כי הן נעשות תכופות יותר ומתפשטות מהר יותר בגלל עליית הטמפורטורות והיובש ● אחרי אסון הכרמל ב-2010, המדינה בנתה את מערך הכבאות מחדש, מהתחתית ועד הצמרת באופן מעורר הערכה ● אבל, כפי שהוכיחה השרפה הגדולה בהרי ירושלים בחודש שעבר, מאמצי כיבוי האש אינם יכולים לפצות על היעדר מדיניות מנע

עוד 2,708 מילים

נפתלי בנט: "המערכת הערכית שלי יציבה"

ועדת חוקה אישרה פיקוח אלקטרוני על כלל חייבי הבידוד ● סער נגד תוכנית לפיד לשיקום עזה ● הנדל חנך סיבים אופטיים בשומרון ● נתניהו מכחיש שאליסון הציע לו לשמש דירקטור באוראקל ● עדות ישועה: "התבקשתי לא להרגיז את ליברמן" ● שגריר בחריין הגיש את כתב האמנה, שגרירות האמירויות השיקה קמפיין של שלטי חוצות למען השלום

עוד 53 עדכונים

מפת אזורי העדיפות הלאומית עתידה לעמוד בקרוב במרכזו של דיון ציבורי במקביל לדיונים על תקציב המדינה ● המפה הנוכחית, שמתעדפת התנחלויות מחד ומתעלמת מיישובים ערביים מאידך, הייתה אמורה לפקוע בסוף החודש, ומפלגת העבודה כבר הודיעה שתדרוש שינויים משמעותיים ● בעניין הזה, צפוי למרב מיכאלי מאבק עז מול ימינה, מפלגתו של ראש הממשלה בנט ● פרשנות

עוד 833 מילים
אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

כי דרך שתי נקודות עובר רק קו ישר אחד

שלמה ארצי, זמר השנה 1972, כבש את מצעד הפזמונים באותה שנה עם "דרך שתי נקודות" של יהודה עמיחי ● ארצי, למעשה, התחיל את הקריירה האזרחית שלו עם שירי משוררים ● בשיחה עם אמיר בן-דוד הוא מסביר: "זו הייתה תקופה שהיינו צריכים להתחנף לשפה. המשוררים היו האליטה להתחנף אליה" ● מה כתב עליו מבקר "הארץ" באותה תקופה? ● ואיך זה מוביל ל"גבר הולך לאיבוד דרך מרפסת"?

שלמה ארצי בצעירותו (שימוש לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
עוד 1,191 מילים

החל מהחודש יותר מ-20 חברות יכולות להתחרות על הכיס של הצרכן הישראלי ולהציע לנו חשמל בתעריפים מופחתים ● אלא שהפריבילגיה הזו שמורה, בינתיים, ל-52 אלף משקי הבית שבהם הותקן מונה חשמל חכם - שרבים מהם מתגוררים ביישובים מבוססים ● ברשות החשמל מודים כי "השאלה על החלוקה בין האוכלוסיות במקומה", אבל מבטיחים להאיץ את הפריסה "באופן שוויוני"

עוד 960 מילים

תושב שייח' ג'ראח: "לא מכיר בבית משפט הכיבוש. לא אקבל שום הסכם"

ביהמ"ש הציע פשרה לתושבים הערבים ולמתיישבים היהודים בשייח ג'ראח, והעימות לכאורה ירד מהכותרות ● אבל בשטח, ההפגנות נמשכות מדי שבוע ● בשיחה עם התושבים הפלסטינים עולה שאין להם כל כוונה לקבל את מתווה הפשרה ● אחד ממובילי ההפגנות מצהיר: "לא היו בשכונה יהודים לפני 48. לא אדבר איתם, לא אמכור להם את ביתי בשום כסף"

עוד 1,553 מילים

סקר של משרד הבריאות מצא ש-11% מהילדים שחלו בקורונה חוו תסמינים גם לאחר שהחלימו

בנט נפגש עם א-סיסי ודן עימו בגרעין האיראני, במצב בעזה ובבלימת חמאס ● חבר הכנסת מאיר פרוש הותקף ליד ביתו בידי אלמונים שביקשו לגזוז את זקנו ● לראשונה מאז קמה הממשלה תקף נתניהו את שותפו לשעבר גנץ: "משדר חולשה לכל עבר" ● המפכ"ל טען שההתפרצות האלימה בערים המעורבות הסתיימה עם "אפס הרוגים"; אחרי ביקורת הבהיר שהיו "אפס הרוגים לכוחות הביטחון"

עוד 50 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה