אישיות
ריקירו מדראם

טיול לשבת גן הוורדים בירושלים שלא תרצו להחמיץ

עד שנות ה-60 היה גן וואהל לוורדים שבקריית הממשלה סגור לציבור ● הוא שימש לטקסים ממלכתיים, אבל מאבק ציבורי הצליח להביא לפתיחתו ● ביותר מ-80 דונמים פורחים 15 אלף ורדים, שפותחו בארץ ושנתרמו ממדינות העולם ● במקום גם אגם קטן, עץ סקויה ענק, מדשאות, פסלים ומערות קבורה מתקופת בית שני

עוד 1,359 מילים
כל הזמן // שבת, 9 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משרד החינוך: המתווה למניעת בידוד יחל רק בשלישי או רביעי

השבוע: פגישה של בלינקן, לפיד ושר החוץ של האמירויות ● סער: מנסים לסתום לגאולה את הפה כדי לפגוע בי ● קרעי: בכיין, אם היה מקרה הפוך היית בראש הזועקים ● דיווח: לפיד ושקד שוחחו ויישרו את ההדורים ● עודה: מנסור עבאס מכר את כל העקרונות שלו - אין לו ערכים בכלל ● המתמחים הפגינו בת״א במחאה על שעות העבודה הארוכות ● אנגלה מרקל נחתה בישראל

עוד 13 עדכונים

ישראל מייבשת

יש לי היסטוריה ארוכה עם דרום הר חברון. כתלמיד במדרשת בן גוריון בשדה בוקר סיירנו ביאטה וכרמל ולמדנו על דרכיהם של הרועים בהר ועל ההיסטוריה הארוכה של המקום. כחייל וכמפקד בסדיר ובקבע היינו בהר כאשר הוקמו ההתנחלויות, גירשנו רועים שרעו קרוב להתנחלות על אדמות שלהם, ונכנסנו למבצעים ומעצרים אלימים ולעיתים קרובות מיותרים באותם כפרים עצמם. חלק מהמעצרים היו פשוט לצורך הפחדה וחלק לצורך אימון של החיילים במעצרים.

כחייל וכמפקד בסדיר ובקבע היינו בהר כשהוקמו ההתנחלויות, גירשנו רועים שרעו קרוב להתנחלות על אדמות שלהם, ונכנסנו למבצעים ומעצרים אלימים ולעיתים קרובות מיותרים באותם כפרים

גם במילואים הייתי פעמים מספר באזור, צופה כיצד ההתנחלויות גדלות על חשבון האוכלוסייה המקומית בדרכים אכזריות רבות: איטום המערות של הרועים, הפחדה של העדרים ושל התושבים, התעמרות וחסימת צירים, וגם באמצעות השתלטות של מאחזים על המשאב הכי יקר באזור – בורות מים ומעיינות. המעיין שליד חוות אביגיל הוא דוגמה ברורה ובולטת להשתלטות כזו על מקור מים מקומי ששימש משך שנים את התושבים ויש עוד דוגמאות רבות.

ב-2014, לאחר שנים של שירות כלוחם בסדיר, קבע ומילואים, עברתי לתפקיד קב"ן במילואים של אוגדה לוחמת. טיפלתי בחיילים ובאזרחים וראיתי את הסבל שהמלחמה והסכסוך גורמים לכל הצדדים.

במקביל, בשירות המילואים ובלחימה, ראיתי גם את הסבל של האוכלוסייה הפלסטינית שנמצאת תחת הכיבוש, הן בעזה והן בגדה המערבית. נפקחו עיני לגבי חוסר התוחלת של השימוש בכוח כדרך לפתרון הסכסוך. חיפשת ומצאתי את תנועת לוחמים לשלום, ומאז אני מעורב בתיקון. תיקון העוולות אותן המדינה עושה בשמי ובשמנו לפלסטינים, הנמצאים תחת שליטתנו, ומתוך רצון להביא לפתרון הסכסוך והפסקת המצב של כובשים ונכבשים.

ביום שישי שהיה בין יום כיפור לסוכות ולפני שמחת המים של "בית השואבה" נוסף עוד פרק בהיסטוריה האישית שלי עם אזור דרום הר חברון. ניסינו, חברים  משלוש תנועות שלום והתנגדות לכיבוש – לוחמים לשלום, קואליציית הבקעה ו-all that’s left, להביא מים למשפחה מנותקת ממים, משפחה המתגוררת בשטח C, תחת אחריות מדינת ישראל. ואז הותקפנו בברוטליות על ידי אותו צבא בו שירתתי ובו משרתים בני משפחתי. אותו צבא שאמור להיות אמון על הגנה.

הותקפנו, כאשר ניסינו להביא מים לאוכלוסיות אותן המדינה מייבשת. כן, ישראל לא מתייבשת – ישראל מייבשת!

ניסינו להביא מים למשפחה מנותקת ממים, המתגוררת בשטח C, תחת אחריות מדינת ישראל. ואז הותקפנו בברוטליות על ידי הצבא בו שירתתי ובו משרתים בני משפחתי. אותו צבא שאמור להיות אמון על הגנה

הפשע הזה מתאפשר הודות להנחיות הממשלה לגבי לפעילות כוחות הצבא והביטחון הישראליים מחד, ולהתעלמות דעת הקהל מאידך. במרחק של קילומטר ביניהן ניצבת ההתנחלות אביגיל ובמרחק אווירי של פחות מקילומטר נמצא הכפר א-תוואני וחמאמדה.

בהתנחלות מתנהלים החיים על "מי מנוחות". ליתר דיוק 240 ליטר ליום לאדם של מי-מנוחות, ובכפר הפלסטיני הצמוד 20 ליטר לאדם במקרה הטוב ואפס ליטרים לאדם במקרה שאותו אדם שייך לקהילה של חממאדה.

אנחנו הישראלים מגדילים לעשות וכאשר האוכלוסייה המקומית אוגרת מים בבורות מים, כפי שנעשה באזורים מדבריים כבר אלפי שנים, או מביאה מים במכלים, כוחות הצבא מגיעים והורסים את בורות המים העתיקים, משחיתים את מכלי המים ומוודאים, בשם "צורך בטחוני" כלשהו, כי לאוכלוסייה שלמה, למשפחות רבות לא יהיו מים.

לתושבים המקומיים נותר רק להתבונן בעיניים כלות ולשמוע את צהלות השמחה מהמדשאות ומהבריכה של ההתנחלות השכנה. אלוף הפיקוד הוציא רק השבוע צו הריסה לעוד ארבעה בורות מים כאלו.

כוחות הצבא הורסים את בורות המים העתיקים, משחיתים את מכלי המים ומוודאים שלאוכלוסייה שלמה לא יהיו מים. לתושבים המקומיים נותר רק לשמוע את צהלות השמחה מהבריכה של ההתנחלות השכנה

המתנחלים, תושבי המאחזים והחוות, המתגוררים על קרקע גזולה, אף מאשימים את הרועים הפלסטינים, האוכלוסייה המוחלשת ביותר באזור, כי הם "משחיתים  את הטבע", בעוד שהם, בחלק מהמקרים, מגדלים פרות ברפתות. פרה שותה 50 ליטר מים ליום באזורים החמים – פי שניים ויותר ממה שמקבל הילד הפלסטיני באותו שטח, ולאורך חייה תצרוך דרך שתייה, מזון ועוד כ-3 מליון ליטר מים. וזאת מבלי לדבר על הזיהום הסביבתי.

תושבי המאחזים תועדו פעמים רבות כאשר הם מתעמרים באוכלוסייה המקומית באמצעים שונים. רחפנים המתקיפים את העדרים, טרקטורונים וסוסים הרודפים אחר אנשים, אלימות כלפי ילדי הכפרים והפזורות בדרכם לבית הספר, ולאחרונה גם התעללות מכוונת במי שהעזו לשבת על אדמתם שלהם ליד המאחז. כתבי אישום לא הוגשו.

נכון, יאמר עורך הדין התורן – יש חוק במדינה. לאף אחד אסור לאגור מים לשימוש פרטי. אבל החוק הזה נאכף באופן בררני ביותר – רק על אוכלוסיות פלסטיניות. אותו עורך דין גם יטען שיש הסכם – הסכם אוסלו, אותו מפרה ישראל בכל יום ויום, הקובע כי לישראל שייכים 80 אחוזים מהמים, ו-20 אחוזים שייכים לפלסטינים. אבל גם את אותם 20 אחוזים אין לפלסטינים אפשרות להפיק. שוב, "משיקולים  ביטחוניים".

כך או כך המצב בשטח נשאר אותו דבר – בשטחי ישראל וההתנחלויות כל אדם מקבל 240 ליטרים של מים ליום בלי קשר לירידת גשמים או לא. בשטחי A ו-B לכל אדם יש כ-90 ליטרים של מים ביום. ובשטח C, השטח אותו רוצה פורום קהלת לספח, כל פלסטיני מקבל 20 ליטר מים ליום, ואילו המתנחל המתגורר באותו שטח יקבל 240.

תושבי המאחזים תועדו לא פעם מתעמרים באוכלוסייה המקומית באמצעים שונים. רחפנים המתקיפים את העדרים, טרקטורונים וסוסים הרודפים אחר אנשים, אלימות כלפי ילדי הכפרים והפזורות בדרכם לביה"ס

תחשבו על זה בפעם הבאה שאתם פותחים את הברז. תחשבו האם שלחתם את ילדיכם לצבא על מנת שיכפו מדיניות גזענית של אפרטהייד וטיהור אתני באמצעות מים או שמא חשבתם שהם יחזרו משם אנשים ערכיים יותר.

סא"ל במיל' תולי פלינט הוא עובד סוציאלי קליני ומטפל בטראומה, פוסט-טראומה והתמכרויות ביחידים קבוצות ומשפחות. בעבר שירת כמפקד גדוד במילואים ולאחר מכן כקב"ן במילואים של אוגדה. הוא המתאם הכללי הישראלי של תנועת לוחמים לשלום, תנועה משותפת ישראלית פלסטינית של לוחמים שעבר משני צידי הסכסוך.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 814 מילים

העולם מעדיף יהודים מתים

בספר המאמרים החדש שלה, "אנשים אוהבים יהודים מתים", מנסה הסופרת דארה הורן להסביר את מגוון הדרכים שבהן נאלצים יהודים למחוק או לטשטש את זהותם בתפוצות ● בריאיון לזמן ישראל היא מסבירה למה "בתי מורשת" הם בעצם "נכסים שנלקחו מיהודים שנרצחו או גורשו" ● ואיך הפרשנות שהכירה ל"הסוחר מוונציה" הייתה לא יותר מניסיון גזלייטינג תרבותי

עוד 1,220 מילים

למקרה שפיספסת

האומן שעיצב לעצמו ביוגרפיה

ארתור לובו חוקר בספרו, "מאן ריי: האמן וצלליו", את הקשרים שניהל אומן הדאדא הסוריאליסט המסתורי כדי לאתר רמזים לביוגרפיה שהושפעה מאנטישמיות, מלחמות ואהבה סוערת ● בריאיון לזמן ישראל מספר לובו: "ריי לא היה אדם של התבוננות עצמית. הוא ראה את חייו כמשהו שהוא יכול לעצב במו ידיו כאילו היו יצירת אומנות"

עוד 1,268 מילים

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

12 מיליון קבצים המציגים את ענייניהם הכלכליים החשאיים של מנהיגים בעולם דלפו – וזה לא מפתיע אף אחד ● כוחות הביטחון במרוקו חשפו תא דאע"ש חדש במדינה ● בלבנון עושים הכול כדי להכשיל את חקירת הפיצוץ בנמל ביירות ● במצרים מתכוננים לחדש את האזור ההיסטורי בקהיר ● לפני 40 שנה נרצח נשיא מצרים סאדאת ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,141 מילים

פני העשייה של אחריות חברתית ותאגידית הם פני העובדים

במסגרת העיסוק בסוגיות של אחריות חברתית ואחווה, ראוי לבחון את החיבור האידיאולוגי עליו מצהיר ארגון עיסקי, כאשר הוא מכריז על מדיניות האחריות התאגידית שלו ופעילות תרומתו לקהילה: מה בבסיס העמדה של אותם עסקים? האם זו נתינה בלבד? האם זו קביעה ערכית המייצגת את הגוף הנותן? מה חשיבות דעתם של העובדים באותו ארגון המחליט להיות מעורב בקהילה כלשהי ומי קובע את מידת המעורבות ונושאי הפעילות?

במסגרת העיסוק בסוגיות אחריות חברתית, ראוי לבחון את החיבור האידיאולוגי עליו מצהיר ארגון עיסקי, בהכריזו על מדיניות האחריות התאגידית שלו ותרומתו לקהילה

ישנם פערים משמעותיים באופן שבו ארגונים שונים תופסים "אחריות תאגידית". כמי שעוסק בזהות כמנוף לשינוי ארגוני, אסביר כיצד יוצרים חיבור בין התרומה לקהילה לזהות האישית של עובדי הארגון, אשר משפיעה באופן משמעותי יותר על הארגון.

ארגונים עסקיים מייצרים, מעסיקים, חלקם גם מפתחים, מחדשים ולוקחים סיכונים. עצם קיומם מעניק להם השפעות משמעותיות בסדרי גודל כאלו ואחרים על הכלכלה ועל החברה.

מושגים כמו: תרומה לקהילה, מעורבות חברתית, אחריות תאגידית ועיסקית – כולם שמות שצצו במהלך השנים כהגדרת תרומת העסקים לקהילה בה הם פועלים. הם גם נוצרו והתפתחו במקביל לצמצום מעורבותה של המדינה בתחומי רווחה ועליית ארגוני מגזר שלישי.

אין חדש איפה בעובדה שהמגזר העסקי לוקח חלק בפעולות שונות למען החברה בעיקר בתרומות כספיות ובשווה כסף, שהועברו לארגוני המגזר השלישי לצורך סיוע לנזקקים.

עסקים התורמים לקהילה, עושים זאת מתוך הבנת הערך של אחריות חברתית-ערכית: הערכה כי מעורבות כזו או שילוב שלה בפעילות החברה, תתרום לתדמית החברה ולתוצאות העסקיות. ההתבגרות והחדשנות בתחום מייצגות תפיסה מתקדמת של אחריות תאגידית המחדדת ערכים נוספים ולעיתים מפתיעים.

עסקים התורמים לקהילה, עושים זאת מתוך הבנת הערך של אחריות חברתית-ערכית: הערכה כי מעורבות כזו או שילוב שלה בפעילות החברה, תתרום לתדמית החברה ולתוצאות העסקיות

אם בעבר היה מדובר לרוב בתרומות כספיות רנדומליות, הדפוס המתקדם הוביל לעסקים הרואים עצמם מחויבים לקהילה ופועלים לקידום מטרות חברתיות כחלק מהמדיניות העסקית שלהם. גישה זו באה לידי ביטוי בתחומי פעולה ספציפיים המכוונים לאוכלוסיות יעד מגוונות ויש לה ביטוי תקציבי לא מבוטל.

פעילות זו הופכת את הדיון בחשיבות אחריות חברתית של עסקים ותרומתם לרווחת הקהילה למרכזי, ומדגישה את חיוניות מעורבות העסקים בחיי היומיום של הקהילה ובזמני משבר.

נטילת אחריות חברתית ע"י עסקים הפכה לחלק מאסטרטגיה עסקית – ניהולית, שבה האחריות התאגידית והמעורבות בקהילה נתפסת כנושאת עימה תרומה ממשית לקיימות העסק ומובנית יותר בהתנהלות הארגונים עצמם.

יותר ויותר ארגונים מעורבים בנושא הפרויקט הקהילתי שבו מעורב העסק, אשר נבחר במישרין על ידי התאגיד עצמו. כספי התרומות נתרמים ישירות לאוכלוסיות או לארגונים המקדמים מטרה אותה בחר הארגון: ילדים באזור הצפון, חיזוק אוריינות מתמטית, סיוע לקשישים ועוד. לעיתים גם חלק מעובדי הארגון גויסו לפעולות התנדבות על חשבון המעסיק בתיקון בתים, תמיכה בהוראה או באפיקים אחרים.

לאחר שנים של פעילות במודל מוכוון מטרה המשרת את תדמית החברה, עלתה השאלה העוסקת במקומם של עובדי הארגון בתהליך האחריות התאגידית: מה התמורה של פעולות אלו לעובדים וכיצד היא תורמת לתחושת הגאווה האישית שלהם? לתחושת סיפוק וערך אישי של העובד.ת וכיצד המעורבות בנתינה ובעשייה מחזקות אותם – כמעורבים ומעניקים לחברה.

אם בעבר היה מדובר לרוב בתרומות כספיות רנדומליות, הדפוס המתקדם הוביל לעסקים הרואים עצמם מחויבים לקהילה ופועלים לקידום מטרות חברתיות כחלק מהמדיניות העסקית שלהם

כל ארגון עסקי מושתת על שלושה יסודות:

  1. הראשון הוא השוק ומרחב הפעולה.
  2. השני היא הרגל המקצועית – ההון האנושי והפיננסי.
  3. היסוד השלישי הוא שייכות – משמעות ויחסי אנוש פנים ארגוניים.

אין אחד בלי השני. אך ארגונים רבים רואים את הסביבה כמובנת מאליה ומזניחים את הבין אישי לטובת המשימתי.

הגרסה החדשנית של האחריות התאגידית והחברתית, בין היתר בהובלת ה-OECD, מחדדת תפיסות אקולוגיות אשר מחברות את הפרט, הקהילה והסביבה כמאזנות את הקפיטליזם "הטהור", אשר חסרונותיו מתגלים במשברים הסביבתיים והכלכליים של השנים האחרונות..

לפיכך, השלב הבא במעורבות החברתית של ארגונים הוא המעניין ביותר. כאשר הפעילות החברתית, המופנית כלפי חוץ, חודרת פנימה לארגון ומתחילה להשפיע על אופן ניהול משאבי האנוש של הארגון וניהולו העסקי. מתוך הבנה שתפיסה ערכית משותפת, היכרות עם מרחב הפעולה וחיבור אישי ממקום זהותי ואולי רגשי – הם מאפייני האחריות החברתית.

אולם כדי שהתרומה לקהילה תהיה משמעותית לחברה ותורמת לארגון, נדרש גם שינוי חשיבה ארגוני ההופך את התרומה לקהילה לשיטת עבודה, המערבת את העובדים בארגון באופן אקטיבי.

האופן המשמעותי ובר הקיימא בתרומתנו לארגון, הוא האופן בו הפעילות לאחריות חברתית תורמת לארגון בפן ההון החברתי: אם הארגון יגדיר את ערכיו החברתיים כשיטת עבודה ויטמיע אותם תחילה פנימה במובן של "walk the talk", הוא ייהנה מלכידות חברתית רבה יותר, מסירות והתמדה של העובדים, כמו גם מפעילות אותנטית לטובת החברה במובן של "זה מי שאנחנו" ולא רק "זה מה שאנחנו עושים".

אם הארגון יגדיר את ערכיו החברתיים כשיטת עבודה ויטמיע אותם פנימה במובן של "walk the talk", הוא ייהנה מלכידות חברתית, מסירות והתמדה של העובדים, כמו גם מפעילות אותנטית לטובת החברה

כשהשיח על אחריות חברתית הופך שיח זהותי, הוא הופך לאישי, ארגוני, סביבתי ותורם למינוף הארגון והעשייה למען הקהילה.

אנחנו האנשים להם חיכינו.

דני עבודי הוא מנהל מרכז ק.מ.ה באורנים. הוא בוגר תכנית מנדל למנהיגות חינוכית במסגרתה חקר את נושא המצויינות כערך ופיתוח אישי כמנוף לשינוי חברתי. הקים וניהל את חברת ההייטק "שארפ מינד סולושנס" לפיתוח יכולות חשיבה. בהמשך פנה לחינוך, והקים מיזמים חינוכיים וטכנולוגיים לקידום החינוך הציבורי על בסיס מקומי. עבודי בוגר הפקולטה להנדסה, בעל תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב. מתגורר באבן יהודה, נשוי ואב לשניים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 742 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בית מכירות וינאי, אים קינסקי, ניצב במרכזה של מחלוקת בין נכדיו של זוג שנרצח בשואה לבין קונה מ־2008 – שמסרב לחשוף את שמו ● יצירה של לוביס קורינת מהאוסף הפרטי של פריץ ותיאה גולדשמידט, שנבזזה על ידי הנאצים, נמכרה תמורת 60 אלף אירו ● מאז המשפחה נלחמת כדי להשיב את מה שהם מגדירים שהוא עבורם "הכול"

עוד 1,840 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הפגנה בהכחדה

הרע: משטרת ישראל מפגינה נחישות מוגזמת במניעת מחאה סביבתית ● הטוב: שבוע רצוף החלטות חשובות של שרת התחבורה שמבשרות על שינוי כיוון, אבל עיקר העבודה עוד לפניה ● והטיפ: אל תשליכו מגבונים לאסלה, הם סותמים את תשתיות הביוב ועולים לנו ביוקר - כן, גם אלה שלכאורה מתפרקים במים

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 913 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
פֶייסְבּוּק 102

קריאה מודרכת ב"מסמך צוקרברג", מכתב ההגנה של מנכ"ל פייסבוק על דברים שנבלים בסרטי ג'יימס בונד נרדפו על פחות מהם - והוא בכלל מעז לטעון שהוא לא הנבל, אלא בונד עצמו

עוד 1,979 מילים ו-1 תגובות

דיווח: מסתמנת פגישה בין ראשי משרד הבריאות לנציגי המתמחים בתחילת השבוע הבא

הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה קבעה שאין מניעה למנות את ר' לראש שירות הביטחון הכללי ● אבי ניסנקורן צפוי להתמודד לתפקיד נשיא התאחדות המלונות ● דיווח: אם ייערכו בחירות לראשות הליכוד, ונתניהו לא יתמודד בהן - ארדן יתפטר מתפקידו כשגריר באו"ם וירוץ לראשות התנועה

עוד 38 עדכונים

גלעד קריב עצבן את הח"כים מימינה ● גדעון סער עדיין מתחשבן עם בני גנץ על בחירות מרץ 2021 ● אביגדור ליברמן מאיים לפרוש אם החרדים יצטרפו ● ומרצ כבר הובילה לעימות סביב המפגש עם אבו מאזן ● חברי הקואליציה עושים פרובוקציות ומשחררים הצהרות כאילו החלה המלחמה על קול הבוחר ● אבל הממשלה הזו תחזיק מעמד, כי כולם יודעים מה האלטרנטיבה ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

פרקליט גרמני מנסה להעמיד לדין את אחרון המעורבים בטבח

הפרקליט האנס ברהם ושותפיו יודעים שהסיכויים להעניש את הרברט וואלר בן ה־99 קטנים בשל גילו ● "אני רוצה שהאיש יובא לפני שופט. מדובר בכפרה, בצדק מאוחר" ● לצד ההכרה הגוברת באוקראינה לטבח, חלק ממבצעיו זוכים לעדנה מחודשת בשל התנגדותם לרוסיה הסובייטית: "הם יצטרכו בסופו של דבר להחליט מה עמדתם בנושא"

עוד 1,032 מילים ו-1 תגובות

מפקד הצי החמישי האמריקאי לא מפסיק להיפגש עם בכירים מישראל

ברקע תרגיל ימי בינלאומי ענק בהשתתפות 21 מדינות באזור המפרץ הפרסי בתחילת 2022 – נדמה שהלו"ז של בראד קופר מלא בפגישות עם בכירים מישראל ● לפיד ייצא לוושינגטון בשבוע הבא לפגישה עם מזכיר המדינה האמריקאי ועשוי להיתקל "בטעות" גם בנשיא ● וגם: ח"כ מואטי מספרת כי הצרפתים לא ממהרים לשכוח את פרשת NSO ● פרשנות

עוד 935 מילים

הגיע הזמן לשנות את לוח החופשות הישראלי

היא גורמת לנזק לאומי של 130 מיליון שקל ליום, אינה קיימת באף מדינה אחרת וההורים לא יודעים מה לעשות איתה ● אבל חופשת חגי תשרי ממשיכה להלום מדי שנה, ולהבליט את העובדה שבישראל קיים פער בלתי סביר בין מספר ימי החופשה במערכת החינוך ללוח החופשות של המשק ● עתה מונחות על השולחן כמה חלופות, ואולי זו הזדמנות אמיתית לשנות את המצב ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מדהים בעיניי שמחפשים את הפתרון רק בתוך מערכת החינוך, ואין שום נסיון למצוא פתרון בשוק העבודה. אף אחד לא עוסק בכלל בשאלה מה טוב לילדים, שכבר עכשיו לומדים יותר ימים מכל תלמיד אחר בעולם. ... המשך קריאה

מדהים בעיניי שמחפשים את הפתרון רק בתוך מערכת החינוך, ואין שום נסיון למצוא פתרון בשוק העבודה.
אף אחד לא עוסק בכלל בשאלה מה טוב לילדים, שכבר עכשיו לומדים יותר ימים מכל תלמיד אחר בעולם.
ומה, בצרפת, שם לומדים 50 ימים פחות מבישראל – העצמאים לא מתפקדים?

כדי ליצור שינוי צריך פתרון כולל וחברתי. מערכת החינוך לבדה לא תוכל להתגבר על הפער, וממילא לא מיועדת לשמש כבייביסיטר.

במדינת ישראל העבודה לא ערך עליון? המציאות הדרקונית מוכיחה שבהחלט כן. וחבל, כי זה דופק לנו את הילדים.

עוד 1,686 מילים ו-1 תגובות

דיווח: בעוד כחודשיים תקיים יש עתיד בחירות לראשות המפלגה

כ-2,500 מתמחים הגישו את התפטרותם במחאה על אורך משמרותיהם ● אחרי חמישה ימים הושגה הסכמה עם משרד האוצר והסתיימה השביתה במעונות היום שבפיקוח ● גורמים המוזכרים במכתב נגד ר', המיועד לעמוד בראש השב"כ, מכחישים את הטענות שבמסמך ● קולט אביטל טוענת שפרס הטריד אותה מינית ● מסמכי פנורמה: למילצ'ן היו אחזקות בשווי מיליארד וחצי דולר באיי הבתולה

עוד 41 עדכונים

בנט מיהר להודיע כי שירותי הביטחון הכללי יגוייסו למאבק בפשיעה הגוברת בחברה הערבית ● בעקבות פניית האגודה לזכויות האזרח, היועמ"ש הודיע לראש הממשלה הטירון שזה אינו תפקידו של שב"כ על פי חוק והוריד את העניין מעל סדר היום ● פרשנות

עוד 728 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה