אישיות
סמי אלקרינאוי

תחקיר מסיבות רועשות, תאורה חזקה - ובקרוב מתחם הופעות ענק

רט"ג הכריזה על מכתש רמון כשמורת אור כוכבים ● אלא שבלב המכתש מקיימים לאחרונה אירועים והופעות ● מטיילים מתלוננים על תאורה חזקה ורעש שמגיע למרחקים ● ראש המועצה אישר הקלות ליזמים ומקדם בשטח הסמוך הקמה של אמפי הופעות ● ברט"ג חתמו על התוכנית בלי תסקיר סביבתי, והתושבים חוששים שמדובר באסון סביבתי

עוד 2,716 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום שני, 11 באוקטובר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דיווח: קצינה לשעבר טוענת שכשהיה מפקד בה"ד 1 טייח שטרן תלונה על הטרדה מינית

מוקדם יותר אמר לפיד על שטרן: "אם הוא היה אומר שהוא גרס תלונות על הטרדה מינית, היינו נפרדים ממנו עוד באותו יום" ● הממשלה מינתה את רונן בר לראש השב"כ ● אדלשטיין: אתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד ● אחרי יותר מחצי שנה הסתיימה עדותו של אילן ישועה במשפט נתניהו; החלה עדות עורך "וואלה!" לשעבר אבירם אלעד: "ההתערבות הייתה ברורה לטובת ראש הממשלה"

עוד 66 עדכונים

לגרוס קנריות במכרה הפחם

היחס לנשים זה הקנרית במכרה הפחם של כל חברה. זו ההתרעה הראשונה על סכנה. מספרים שבעבר נהגו כורי הפחם לשלוח קנריות לתוך המכרות כדי לבדוק הימצאות של גזים רעילים. אם הקנרית המשיכה לזמר ידעו כורי הפחם שהמקום בטוח. אבל אצלנו לא עושים עניין מכל קנרית מתה. אצלנו מתרברבים שגורסים אותה.

היחס לנשים זה הקנרית במכרה הפחם של כל חברה. זו ההתרעה הראשונה על סכנה. אבל אצלנו לא עושים עניין מכל קנרית מתה. אצלנו מתרברבים שגורסים אותה

״את יודעת שאני יודע איך התקדמת, מירי, לא כדאי״ אמר אלעזר שטרן למירי רגב, בפרהסיה, כבר לפני 3 שנים. האיש שעכשיו התגאה ברדיו שגרס תלונות אנונימיות בתור ראש אכ״א.

כמה הכחשה היו צריכים לגייס אלה שתהו למה קולט אביטל לא דיברה קודם. יש למישהו ספק שהאלעזר שטרנים של השירות הציבורי היו גורסים את התלונה שלה ומזכירים לה בפומבי שהם ״יודעים איך התקדמה״?

עדות נוספת פורסמה אמש בצינור, לפיה לא מדובר בגריסת תלונות אנונימיות בלבד. חיילת העידה על טיוח תלונה על הטרדה מינית, שלא לומר איום לכאורה על פי עדותה, שספגה ממנו, בדרישה ממנה לגנוז את תלונתה.

התרגלנו לצלמים מתחת לחצאיות ו״נשים הן חיות עם זכויות״, למפלגות דתיות ללא נשים ולהדרה עקבית וזחיחה של נשים מקבלת החלטות, נוסח ״גם אני שואל לפעמים באמצע הלילה למה הרמזור אדום״. התרגלנו ל״שבו בנים לגבולם״ מקפריסין. התרגלנו להאשמת קרבנות.

אלעזר שטרן המקורי יצא לסבב ״הבהרות״ אחרי שהמציאות התעקשה לשקף לו שגריסת תלונות אנונימיות במהירות אולימפית היא לא דבר שמחלקים עליו מדליות. נראה שגם בין הפמיניסטיות היו כאלו שמיהרו להאמין ולסלוח בשם הנגרסות להכחשה ששיחרר לאותם דברים שאמר באותו בוקר ממש.

סביר להניח שפרץ הזחיחות ועליונות של אלעזר שטרן הוא קצה קרחון של אינספור פגיעות שלא נחקרו, לא טופלו, המשיכו והחריפו. סביר להניח שעד היום חיילים וחיילות סוחבים וסוחבות תחושה, שמי שהיה אמור לשמור עליהם בצבא המוסרי בעולם, התעלם מזעקתם וזעקתן.

כמה הכחשה היו צריכים לגייס אלה שתהו למה קולט אביטל לא דיברה קודם. יש למישהו ספק שהאלעזר שטרנים של השירות הציבורי היו גורסים את התלונה שלה ומזכירים לה בפומבי שהם ״יודעים איך התקדמה״?

אבל אפילו מכלול התלונות האנונימיות שנגרסו, והקרבנות האמיתיים והאמיתיות מאחוריהן, לא מתקרבים לספר את הסיפור של חברה, שההשתקה בה צורחת תמיד יותר מכל פגיעה.

כי הנה באה ממשלת השינוי. אבל הקנריות ממשיכות למות.

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 347 מילים

עיריית אשדוד זורקת את מתנת הטבע המופלאה של העיר

אשדוד קיבלה מתנה מהטבע: פארק חולות שבמרכזו דיונה מרהיבה ● אבל השבוע החליטה העירייה ברוב של קול אחד לבנות שם שכונה ● המאבק על הדיונה מסמל את הקונפליקט הרותח של התקופה: יחידות דיור מול טבע עירוני ● העובדה האירונית שלתכנית הבנייה קוראים "בית ליד הדיונה" מוכיחה שתושבי הערים צמאים למגעו המופלא והמנחם של הטבע - אבל באותה נשימה מחסלים אותו ● דעה

עוד 943 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

חשיפה עלייה של 25% במספר המאושפזים בכפייה

יותר ויותר ישראלים, רבים מהם עורכי דין ובעלי מקצועות חופשיים, מאושפזים בכפייה במחלקות הפסיכיאטריות בעקבות משברים שחוו במהלך מגפת הקורונה ● הצפיפות והרעש במחלקות הסגורות מקשים מאוד על המאושפזים ● "חדרים שנבנו עבור 2-3 חולים מכילים 5-6, והם אפילו לא יכולים להוריד את הרגליים" ● מומחים מזהירים: בכל הפרמטרים בתחום, אנחנו נמצאים בתחתית ה-OECD

עוד 1,559 מילים

אַתֶּם זוֹכְרִים אֶת הַשִּׁירִים

המגפה שאחרי המגפה

לונג קוביד יותר ויותר אנשים סובלים מהתסמינים ארוכי הטווח של הקורונה ● אבל הטיפולים מוגבלים מאוד, ודווקא לסימפטומים הנפוצים כמעט ואין מענה אפקטיבי ● מומחים מתריעים שאין השקעה מספקת במחקר הלונג קוביד ● שיטות טיפול, כמו תאי לחץ, טרם נבדקו לעומק ● החדשות הטובות: "לרוב הגדול זה עובר תוך חצי שנה"

עוד 1,964 מילים

הצדק הפלסטיני

הרש"פ מנסה לשבש את משפט רוצחיו של הפעיל הפלסטיני ניזאר בנאת באמצעות הפעלת לחצים על עד המפתח בפרשה. העד המרכזי נעצר ועבר עינויים קשים כדי שישנה את עדותו במקביל פתחה הרש"פ במצוד אחרי עדים נוספים הצפויים להופיע במשפט מטעם משפחת בנאת.

לפני כשבועיים נפתח בבית הדין הצבאי ברמאללה משפטם של 14 אנשי ביטחון פלסטינים שנאשמים בהריגתו של הפעיל הפוליטי ניזאר בנאת בעיר חברון.

הרש"פ לא רצתה לקיים את המשפט הזה אשר נכפה עליה תחת לחץ של ממשל ביידן, האיחוד האירופי, ארגוני זכויות האדם והרחוב הפלסטיני, ניזאר בנאת הוכה למוות בעת מעצרו מבלי שנלקח לטיפול רפואי, העילה לכך הייתה ביקורת נוקבת על הרש"פ והעומד בראשה שהוא פירסם באמצעות סרטונים קצרים שהפיץ ברשתות החברתיות.

לפני כשבועיים נפתח בבית הדין הצבאי ברמאללה משפט 14 אנשי הביטחון הפלסטינים, שנאשמים בהריגת הפעיל הפוליטי ניזאר בנאת בחברון. המשפט נכפה על הרש"פ תחת לחץ של בינלאומי ומהרחוב הפלסטיני

הרחוב הפלסטיני יצא להפגנות ענק ברמאללה ובחברון במחאה על הריגתו של ניזאר בנאת, אולם, טועה מי שסובר שמשטר הדיקטטורה של מחמוד עבאס יכנע ללחץ הרחוב או ללחצים הבינלאומיים.

לפני 10 ימים עצרו מנגנוני הביטחון של הרש"פ בחברון את חוסיין בנאת. אחד מקרובי משפחתו של ניזאר בנאת שהינו העד המרכזי במשפט רוצחיו. חוסיין בנאת ישן לצידו של נזאר בנאת בליל המעצר בבית המשפחה בשכונת ג'בל ג'והר בחברון בעת שאנשי הביטחון הפלסטינים פרצו אל הבית לפנות בוקר והחלו להכות את ניזאר בנאת במוטות ברזל.

חוסיין בנאת ראה את הכל ושמע את כל מה שהתרחש, העדות שלו היא חשובה מאוד ובהסתמך עליה סביר שהנאשמים יורשעו, אם אכן יתקיים משפט צדק.

אבל, הרש"פ מנסה עכשיו לשבש את מהלך המשפט כדי להביא לשחרור הרוצחים, היא מנסה לפגוע בעדות המרכזית של חוסיין בנאת והיא מנסה להאשים אותו בירי חי לעבר ביתו של תאא'ר אבו ג'ויעד, אחד הנאשמים בהריגתו של ניזאר בנאת.

חוסיין בנאת שוחרר מהמעצר אחרי 10 ימים בעקבות לחץ תקשורתי ובינלאומי על הרש"פ לשחרר אותו.

חוסיין בנאת ישן לצידו של נזאר בנאת בליל המעצר בבית המשפחה בשכונת ג'בל ג'והר בחברון בעת שאנשי הביטחון הפלסטינים פרצו אל הבית לפנות בוקר והחלו להכות את ניזאר בנאת במוטות ברזל

הוא סיפר כי הוא עבר עינויים במכות חשמל והוכה נמרצות במהלך החקירה כדי שישנה את עדותו במשפט. העדות שלו מפלילה את 14 אנשי הביטחון הפלסטינים שעומדים לדין.

הוא סיפר:

"הם אמרו לי בחקירה, אם לא תשתוק ותשנה את עדותך, נענה אותך ונהרוג אותך, אני חושש גם כעת לחיי".

כשסירב בתוקף לשקר הם ניסו לאלץ אותו לומר שניזאר בנאת התנגד למאסר, קילל את אנשי הביטחון שבאו לעצור אותו וכי היה ברשותו נשק, זאת כדי להצדיק את האלימות שהופעלה נגדו.

חוסיין בנאת הדגיש:

"אני אוזמן להעיד בפרשת הריגתו של ניזאר בנאת, ואעיד על האמת, ברוך אללה. לא נפחד ולא נתפשר על דמו של ניזאר, שהוא בנו של עם פלסטיני, ועכשיו אין לנו ממנו שום דבר מלבד שם המשפחה".

פעילי זכויות אדם מנסים כעת לשכנע את חוסיין בנאת להגיש תלונה נגד החוקרים שהיכו אותו, איימו עליו וניסו לגרום לו לשנות את עדותו. הוא שוחרר בערבות של 3000 דינרים ולא נמצאו שום ראיות נגדו שניסו לטפול עליו כדי שישנה את עדותו.

בית המשפט דחה את בקשת החוקרים להאריך את מעצרו של חוסיין בנאת ב-15 ימים. במהלך המעצר הוא איבד 7 ק"ג ממשקלו וחוקריו מנעו ממנו לקחת את התרופות שהוא מקבל באופן קבוע.

ביהמ"ש דחה את בקשת החוקרים להאריך את מעצרו של חוסיין בנאת ב-15 ימים. במהלך המעצר הוא איבד 7 ק"ג ממשקלו וחוקריו מנעו ממנו לקחת את התרופות שהוא מקבל בקביעות

לדברי קרוביו, מצבו הבריאותי של חוסיין בנאת חייב את העברתו לבית חולים בימים האחרונים של מעצרו אך החוקרים נמנעו מכך.

אולם שחרורו של חוסיין בנאת מסמל רק את ראשיתה של הדרך שבה הולכת הרש"פ, המנסה לשבש בכל מחיר את המשפט של רוצחיו של ניזאר בנאת.

גורמים במשפחת בנאת מסרו כי בימים האחרונים מבצעים מנגנוני הביטחון של הרש"פ פשיטות על בתי משפחת בנאת וחנויות שבבעלותה באזור דרום חברון בניסיון לעצור עוד 12 מבני המשפחה באותם האישומים שבהם נעצר חוסיין בנאת.

הרש"פ מנסה להפוך את הפרשה לסכסוך בין חמולת בנאת לבין החמולות של רוצחיו כדי שהפתרון לסכסוך יהיה במסגרת מנגנון פתרון הסכסוך השבטי הנהוג בחברה הפלסטינית ולא בתוך כותלי בית המשפט. בדרך כלל סכסוכים כאלה מסתיימים בתשלום פיצוי כספי.

משפחת בנאת אומרת כי מדובר בטריק שקוף של הרש"פ וכי היא לא תיגרר לשם, היא רוצה דין צדק לרוצחים בתוך בית המשפט הצבאי ולא מחוצה לו.

המשפט רק החל  ועוד צפויות התפתחויות רבות. משפחת בנאת כבר דחתה הצעות של הרש"פ לפיצוי כספי ולמשרות ברש"פ, הפרשה עדיין מתסיסה את הרחוב הפלסטיני וממשל ביידן עוקב אחריה מקרוב. זוהי אחת הסיבות שהוא דורש מיו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לערוך בהקדם רפורמות שלטוניות מרחיקות לכת בממשלה הפלסטינית, במנגנוני הביטחון ובמערכת המשפט.

הרש"פ מנסה להפוך את הפרשה לסכסוך בין חמולת בנאת לבין החמולות של רוצחיו כדי שהפתרון לסכסוך יהיה במסגרת מנגנון פתרון הסכסוך השבטי הנהוג בחברה הפלסטינית ולא בתוך כותלי בית המשפט

ספק רב אם הוא יצליח למגר את שלטון הדיקטטורה של מחמוד עבאס. עוד צפויות הפתעות במהלך המשפט של רוצחיו של ניזאר בנאת.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 768 מילים
עודכן לפני 48 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ראשי המוסד ושב"כ מתחלפים - ואיתם גם הסגנון

אחרי שוועדת גולדברג אישרה את מינויו של ר' לתפקיד ראש שב"כ הבא, ועם דדי ברנע בתפקיד ראש המוסד מזה חמישה חודשים, חילופי הראשים של שני הארגונים החשאיים של המדינה יביאו עמם גם סגנון פעולה וחשיפה ציבורית שונה מקודמיהם ● ברנע הנחבא אל הכלים הוא היפוכו של קודמו, יוסי כהן ● ואילו ר', שמבין בתקשורת ויודע ליחצ"ן את עצמו, לא בדיוק יימלט מאור הזרקורים ● פרשנות

עוד 537 מילים

תוכנית החיסול בקפריסין מלמדת לאן איראן פונה

בישראל עוקבים בתשומת לב אחר השתלשלות העניינים בקפריסין, מאז נעצר לפני שבועיים אזרח אזרי בחשד כי עמד להתנקש באנשי עסקים ישראלים ● אחרי הצהרת בנט כי איראן עומדת מאחורי התוכנית - ולמרות הדלפות אנונימיות בקפריסין כאילו הכיוון הוא פלילי דווקא - השתיקה הרועמת של השלטונות שם מעידה כי אכן נקלעו למבוכה דיפלומטית שהשתיקה יפה לה ● פרשנות

עוד 890 מילים

שר המשפטים הודיע כי יפרסם השבוע את תזכיר החוק המבקש להכניס לחוק יסוד הממשלה סעיף המונע מנאשם בפלילים לקבל את המנדט להרכיב ממשלה ● עוד בטרם התזכיר התפרסם, כבר ברור כי גלומים בו אתגרים משפטיים לא פשוטים ● למשל, מה קורה במצב שבו רה"מ מואשם במהלך כהונתו? ● והאם כתוצאה מכך, פקיד אחד יוכל, הלכה למעשה, להחליט על פיזור ממשלה? ● פרשנות

עוד 1,174 מילים ו-2 תגובות

"שכר דירה לשלם הוא רוצה, איך הוא אמור לעשות את זה?"

אמנות הנדל"ן מאז שגלעד כהנא כתב בתחילת העשור על יוקר השכירות בתל אביב, עלו המחירים ב-50% וכמו שחזה - העיר דוחקת החוצה צעירים ועניים ● השבוע כהנא ואמנים אחרים יופיעו בבניינים שמיועדים להריסה בצפון הישן ● ימכרו שם דירות ב-5 ואפילו 18 מיליון שקל ● למרות הכפלת הקומות, לא הוקצו שם יחידות לדיור בר-השגה ● ואחד האמנים המציגים, גר כבר שנתיים באוטו שלו

עוד 1,708 מילים ו-1 תגובות

דיווח: במשטרה דורשים לעשות שימוש במעצרים מנהליים כחלק מהמאבק בפשיעה במגזר הערבי

אנגלה מרקל השתתפה בישיבה של הממשלה בירושלים: "יש לעשות הכול כדי למנוע מאיראן גרעין" ● אלעזר שטרן אמר שבתקופתו כראש אגף כח אדם תלונות אנונימיות נגרסו, אך בהמשך הבהיר שלא מדובר היה בפניות בנושא הטרדה מינית ● הסתיימה ללא התקדמות פגישת הורוביץ עם נציגי המתמחים ● בג"ץ הורה למדינה לנמק למה אינה מפרסמת את תמלילי הישיבות של קבינט הקורונה

עוד 44 עדכונים

חמאס מנסה להכניס את ירושלים לשיחות התהדיאה עם ישראל

המשא ומתן בין ישראל לחמאס נכנס להילוך גבוה, אך פריצת דרך עדיין אין ● אחרי שהארגון הצליח לכפות על ישראל הפרדה בין שיקום הרצועה והפסקת האש לבין עסקת חילופי שבויים, הארגון לוקח הימור נוסף ומבקש שוב לקשור בין עזה ואל-אקצא ● פרשנות

עוד 788 מילים

משרד החינוך: המתווה למניעת בידוד יחל רק בשלישי או רביעי

השבוע: פגישה של בלינקן, לפיד ושר החוץ של האמירויות ● סער: מנסים לסתום לגאולה את הפה כדי לפגוע בי ● קרעי: בכיין, אם היה מקרה הפוך היית בראש הזועקים ● דיווח: לפיד ושקד שוחחו ויישרו את ההדורים ● עודה: מנסור עבאס מכר את כל העקרונות שלו - אין לו ערכים בכלל ● המתמחים הפגינו בת״א במחאה על שעות העבודה הארוכות ● אנגלה מרקל נחתה בישראל

עוד 13 עדכונים

העולם מעדיף יהודים מתים

בספר המאמרים החדש שלה, "אנשים אוהבים יהודים מתים", מנסה הסופרת דארה הורן להסביר את מגוון הדרכים שבהן נאלצים יהודים למחוק או לטשטש את זהותם בתפוצות ● בריאיון לזמן ישראל היא מסבירה למה "בתי מורשת" הם בעצם "נכסים שנלקחו מיהודים שנרצחו או גורשו" ● ואיך הפרשנות שהכירה ל"הסוחר מוונציה" הייתה לא יותר מניסיון גזלייטינג תרבותי

עוד 1,220 מילים

האומן שעיצב לעצמו ביוגרפיה

ארתור לובו חוקר בספרו, "מאן ריי: האמן וצלליו", את הקשרים שניהל אומן הדאדא הסוריאליסט המסתורי כדי לאתר רמזים לביוגרפיה שהושפעה מאנטישמיות, מלחמות ואהבה סוערת ● בריאיון לזמן ישראל מספר לובו: "ריי לא היה אדם של התבוננות עצמית. הוא ראה את חייו כמשהו שהוא יכול לעצב במו ידיו כאילו היו יצירת אומנות"

עוד 1,268 מילים

12 מיליון קבצים המציגים את ענייניהם הכלכליים החשאיים של מנהיגים בעולם דלפו – וזה לא מפתיע אף אחד ● כוחות הביטחון במרוקו חשפו תא דאע"ש חדש במדינה ● בלבנון עושים הכול כדי להכשיל את חקירת הפיצוץ בנמל ביירות ● במצרים מתכוננים לחדש את האזור ההיסטורי בקהיר ● לפני 40 שנה נרצח נשיא מצרים סאדאת ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,141 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה