אישיות
שרה נתניהו

בית משפט השלום דחה את בקשת הפרקליטות לתקן את גזן הדין

הפרקליטות ביקשה לכתוב בגזר הדין שמדובר בארוחות פרטיות בלבד ● השופט מתח ביקורת מרומזת על הפרקליטות, והסביר שבכתב האישום המתוקן מדובר על ארוחות שכוללות אורחים חיצוניים, כך שהוא בסך הכל אישר את הנוסח הזה

שרה נתניהו בדרך לבית המשפט (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
יונתן סינדל, פלאש 90
שרה נתניהו בדרך לבית המשפט

בית משפט השלום בירושלים דחה את בקשת הפרקליטות לתיקון גזר הדין של שרה נתניהו ומותח ביקורת מרומזת על הפרקליטות.

הפרקליטות ביקשה מנשיא בית המשפט השלום, אביטל חן, לתקן "טעות שנפלה בגזר הדין בעניינה של הגברת שרה נתניהו", ולכתוב בו כי הארוחות שהזמינה רעיית ראש הממשלה בניגוד לחוק נועדו למשפחתה בלבד.

זאת ככל הנראה בעקבות טענות שהעלו אתמול תומכי נתניהו, ולפיהן הארוחות הוזמנו בחלק ואולי אף ברוב מהמקרים לטובת אורחים רשמיים במעון ראש הממשלה.

אלא שהשופט כאמור דחה את הבקשה, והסביר כי הפרקליטות עצמה כתבה בכתב האישום המתוקן שמדובר בארוחות שבהן התארחו אורחים. זאת, בניגוד לכתב האישום המקורי, שבו מדובר על אירוח פרטי 6 פעמים, כלומר ארוחות משפחתיות. השופט הסיק שהפער הוא מכוון ואינו מקרי, וגזר הדין שלו בסך הכל מאשר את מה שכתוב בנוסח המתוקן.

בפרקליטות הדגישו היום בפני השופט חן כי כתב האישום המקורי, כמו גם הסדר הטיעון שהושג בהליך גישור בפני השופט מרדכי כדורי, התייחסו "רק לארוחות פרטיות וכלל לא לאירוחים רשמיים או מדיניים".

למרות זאת, הנשיא חן כתב בגזר הדין כי "החל מחודש ספטמבר 2010 ועד לחודש מרץ 2013 קיבלה הנאשמת, עבורה ועבור בני משפחתה ואורחיהם, ארוחות מוכנות ושירותי שפים בשווי של כ-175 אלף שקל, בניצול מכוון של טעות הזולת". בטיעונים לקולה הלך חן צעד נוסף לקראת נתניהו, וכתב כי "הארוחות שנצרכו הוזמנו גם, אולי בעיקר, לאורחיהם של ראש הממשלה ורעייתו".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 209 מילים. מחכים לתגובתך.

נשמע כמו ניצול מכוון של הזולת ללא טעות

עוד 1 תגובות. מחכים לתגובתך.
שרה נתניהו ביום הולדתו של יהורם גאון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
עו״ד אביה אלף תוקפת את הסדר הטיעון עם שרה נתניהו

"תמיד הנשים עומדות למשפט, כאילו לבעלים שלהן אין אחריות"

אביה אלף, לשעבר מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה: בפרליקטות שאפו לצמצם ככל הניתן את החומרה של ההאשמות נגד שרה נתניהו

בכירה לשעבר בפרקליטות המדינה מותחת ביקורת על הסכם הפשרה שנחתם עם שרה נתניהו בתיק המעונות, שכלל האשמות לפיהן אשת ראש הממשלה רכשה שירותי ארוחות למשכן הרשמי של ראש הממשלה באופן בלתי חוקי .

עורכת הדין אביה אלף טוענת כי בעוד ששרה נתניהו אינה ראש הממשלה אלא רק אשתו, היא עדיין דמות ציבורית וכי היא צריכה להישפט על פי הסטנדרט הגבוה ביותר, אך עסקת הטיעון עליה חתמה היום הייתה "רחמנית למדי".

אביה אלף
אביה אלף

אלף, שעמדה בראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות בין 2004 ל-2012, הדגישה כי קיים "פער משמעותי" בין ההאשמה הראשונית נגד שרה נתניהו לבין כתב האישום המתוקן שהוגש לבית המשפט במסגרת עסקת הטיעון, כפי שבא לידי ביטוי בגזר הדין המלא של נתניהו.

כתב האישום מיולי 2018 האשים את שרה נתניהו ואת עזרא סיידוף, לשעבר סמנכ"ל משרד ראש הממשלה, בהונאה והפרת אמונים באשר להוצאה של 350 אלף ₪ על ארוחות בזמן שהועסק במעון ראש הממשלה שף במשרה מלאה.

נטען כי השניים ייצגו באופן שגוי את נוכחות השף בין ספטמבר 2010 למארס 2013, כדי לבקש באופן כספי מדינה לכיסוי עלויות הארוחות בלתי חוקי.

אך כתב האישום המעודכן שהוגש ביום שלישי שעבר האשים את נתניהו בהוצאה בהיקף של 175 שקל כספי מדינה, והוא לא כלל סעיפים של הונאה.

במקום זאת, כחלק מעסקת הטיעון אשת ראש הממשלה הודתה בסעיף פחות חמור של ניצול מכוון של טעות הזולת, תשלם קנס של 10 אלף שקלים ותחזיר לקופת המדינה 45 אלף שקלים.

לאן נעלמה השחיתות המוסרית?

אלף אומרת כי היעדר שחיתות מוסרית בכתב האישום מעורר אצלה תהיות, בהינתן כי סיווג כזה הוא נפוץ באשר לפשעים בהם הואשמה נתניהו.

היא סבורה כי בפרקליטות המדינה הכירו ב"סטיגמה" שהרשעת אשת ראש הממשלה תגרור, ולכן שאפו למזער את החומרה של ההאשמות ככל הניתן.

שרה נתניהו (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)
שרה נתניהו (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)

אלף, שהייתה אחראית על חקירת השחיתות הכוללת את יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לפני יותר מעשור, אומרת שחלק ממטרת התביעה הייתה להגיע להסדרים הכוללים הודאה בפשע – התקדמות משמעותית עבור התובעים בפרקליטות, בהתחשב בכך שעד עתה נתניהו סירבה להודות בכל מעשה לא ראוי.

"עם זאת, במהלך כל התיק, התביעה אמרה כי התנאי שלה לסגירת התיק יהיה החזר של כל הסכום", אמרה אלף, וציינה כי אשת ראש הממשלה תחזיר רק חלק קטן מהכספים שהמדינה האשימה אותה בתחילה על כך שלקחה בניגוד לחוק.

יתרה מכך, היא תהתה מדוע ראש הממשלה לא נקשר למעשים הבלתי חוקיים שהתרחשו. "בכל המקרים האלו, תמיד הנשים עומדות למשפט, כאילו לבעלים שלהן איך אחריות למה שמתרחש בבית", אמרה אלף.

פרקליטות המדינה פרסמה הצהרה המביעה שביעות רצון מהסדר הטיעון, בה נאמר כי "הפרקליטות עמדה על כך שעניינם של הגברת נתניהו ומר סיידוף יסתיים בהרשעה פלילית".

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 392 מילים. מחכים לתגובתך.
"ההסדר עם שרה נתניהו - תקדים שיעלה למדינה ביוקר"

מבחן שרה בוזגלו

שלטון החוק משפטנים מותחים ביקורת קשה על החלטת בית המשפט בעניינה של אשת ראש הממשלה ● תומר נאור, התנועה לאיכות השלטון: "נתניהו הורשעה בעבירה שכמעט לא משתמשים בה ושממש נתפרה בשבילה, ועכשיו כל עובד ציבור ומי שגנב כספי ציבור יוכל לבוא ולשאול למה לי לא מגיע הסדר כזה?"

שרה נתניהו בדרך לבית המשפט (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
יונתן סינדל, פלאש 90
שרה נתניהו בדרך לבית המשפט

"הסדר הטיעון עם שרה נתניהו יעלה למדינה ביוקר". כך אמר ל״זמן ישראל״  עו״ד תומר נאור, מנהל המחלקה המשפטית בתנועה לאיכות השלטון. לדברי נאור: "מעבר לעלות הגבוהה של ניהול המשפט על ידי הפרקליטות, והעובדה שנתניהו לא מחזירה אפילו רבע מהכסף שגזלה, העלות העיקרית תהיה בעתיד, מול העבריינים הבאים שישתמשו בהסדר הזה כתקדים".

עו"ד תומר נאור, ראש האגף המשפטי בתנועה לאיכות השלטון (צילום: נועה גלאי)
עו"ד תומר נאור, ראש האגף המשפטי בתנועה לאיכות השלטון (צילום: נועה גלאי)

לדברי נאור: "זה תקדים מסוכן ביותר שפותח את שערי הגיהנום. כל עובד ציבור וכל מי שגנב או גזל כספי ציבור ידע מעתה ששמורה לו הזכות לדרוש את אותו סעיף שבו הורשעה נתניהו ואותו עונש.

"כתב האישום וההרשעה האלה הם חריגים בכל רמה אפשרית. גם המעמד של שרה נתניהו, כמי שמשתמשת בכספי ציבור, הוא מלכתחילה חריג ונדיר ביותר, כי היא לא נבחרת ציבור ולא עובדת ציבור, ובכל זאת היא משתמשת בכספי ציבור. מילא אם הייתה משתמשת בהם כיאות, אבל היא פעם אחרי פעם מועדת בשימוש בכספים האלה. וכמובן, פעם אחרי פעם לא נענשת על המעידות שלה".

בכתב האישום המקורי סך הכספים שנלקחו היו 397 אלף שקל. אחר כך, באופן בלתי מוסבר, זה ירד ל-170 אלף שקל, ולבסוף בהודאה שלה זה רק 45 אלף שקל. אין שום הסבר להפחתה"

"הסעיף שבו הורשעה נתניהו – קבלת דבר תוך ניצול טעות הזולת בלא מרמה, הוא סעיף שלא משתמשים בו, אות מתה, הוא ממש נתפר בשבילה. אני לא זוכר פעם אחת שהשתמשו בו, ודיברתי עם מומחים רבים בדין הפלילי שבכלל לא מכירים אותו. וזה נראה שהפלורוסנטים במשרדי הפרקליטות דלקו שעות רבות עד שמישהו מצא את הסעיף הזה.

"נעשה כאן מהלך בלא חשיבה קדימה. חשבו איך לחלץ את שרה נתניהו ולא חשבו על ההשלכות", מסכם נאור, "ואם כן חשבו – זה עוד יותר גרוע".

"אין הסבר להפחתת סכומי הכסף שנלקחו"

התנועה למען טוהר המידות עתרה לבית משפט השלום וביקשה שלא יאשר את הסדר הטיעון של נתניהו – אך בקשתה נדחתה.

עורך הדין יובל יועז (צילום: תמר יועז)
עורך הדין יובל יועז (צילום: תמר יועז)

עו״ד יובל יועז, ממייסדי התנועה לטוהר המידות, אומר: "אני לא מכיר שום מקרה שבו הפרקליטות בהסדר טיעון מפחיתה את הסכומים שהיא עצמה כבר קבעה שנלקחו על ידי מבצע העבירה. בכתב האישום המקורי סך הכספים שנלקחו היו 397 אלף שקל. אחר כך, באופן בלתי מוסבר, זה ירד ל-170 אלף שקל, ולבסוף בהודאה שלה זה רק 45 אלף שקל. אין שום הסבר להפחתה הזאת".

הסדרי טיעון הם עסקה שבה הצדדים מתפשרים על האמת העובדתית, צד אחד מודה בעבירה והצד השני מסכים להוריד את חומרתה, מה חריג בהסדר הזה?

"אכן, אין שום דבר חריג בעצם הפחתת חומרת העבירות בהסדר טיעון. מה שחריג  בהסדר הטיעון עם שרה נתניהו זאת מידת ההפחתה בחומרתן. כ-80% מההרשעות בישראל נעשות במסגרת הסדר טיעון, ואני לא מכיר שום מקרה שבו הפרקליטות מפחיתה את חומרת העבירה פעמיים, פעם אחת במסגרת ההודאה ופעם אחת הפחתה חדה נוספת בלי שום הסבר".

אתה מכיר הסדרים שבהם מעשה כזה הוגדר כעבירה כל כך קלה והביא עמו עונש כל כך קל? ובכלל הסדרים שבהם גניבה לא הסתיימה בלא ענישה של ממש?

"זה הסדר נדיר מאוד. ברוב המקרים שבהם כספי ציבור נגזלים ויש ראיות מספיקות לכך, כמו במקרה הזה, מי שגוזל אותם מורשע לפחות בקבלת דבר במרמה וברוב המקרים נגזר עליהם מאסר בפועל או מאסר על תנאי או לפחות קנסות בסכומים גדולים.

"הסעיף של 'לקיחת כספים ללא מרמה' הוא אות מתה ונדיר מאוד שמשתמשים בו. המקרה היחיד שאני זוכר הוא המקרה של ארקדי גאידמק כשהיה חשוד מהלבנת הון וזוכה ממנה בשל היעדר ראיות. ושם הנסיבות היו שונות, הראיון היו אחרות, וגם העונש שהוא קיבל, שנת מאסר על תנאי ו'תרומה' של כשלושה מיליון שקלים שהוא חוייב לתרום".

"חלק מהמטרה של ענישה על פשיעה כלכלית הוא להפוך אותה לבלתי משתלמת. לוקחים מהעבריין גם את הכסף שגזל וגם קנס הרבה יותר גדול ממנו. כאן נעשה בדיוק להיפך".

היו מקרים שבהם עבריינים עניים, חלשים ובעלי נסיבות אישיות קשות זוכו מגניבות קטנות או קיבלו עונשים קלים בגלל מצבם. הייתכן שגם לשרה נתניהו היו נסיבות מקלות?

"אם היו לה נסיבות כאלה, הפרקליטות לא ציינה אותן בהסדר הטיעון. חלק מהבעיה עם הסדרי טיעון בכלל וההסדר הזה בפרט זה שהם פוגעים בפומביות של הדיון המשפטי. במקרה הזה חוסר הפומביות היה גדול במיוחד ומעלה שאלות קשות. בגלל כל הסיבות הללו אנחנו עתרנו וביקשנו מבית המשפט שלא לקבל את ההסדר ואנחנו מצטערים שהוא התקבל".

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עצוב מאוד. הסדר הטיעון הזה עלה למדינה הרבה כסף, הגניבות שהן כבר עובדה, עלות החקירות הפרקליטות והתביעה. ושרה משלמת כמעט אפס. עצוב מאוד למדינה ולמשלמי המיסים נכון לערער למחוזי אם אפשר... המשך קריאה
עצוב מאוד. הסדר הטיעון הזה עלה למדינה הרבה כסף, הגניבות שהן כבר עובדה, עלות החקירות הפרקליטות והתביעה. ושרה משלמת כמעט אפס. עצוב מאוד למדינה ולמשלמי המיסים נכון לערער למחוזי אם אפשר.
מטריד מאוד. ועם כל תיבת החרא שנפתחה לאחרונה בלשכת עורכי הדין לאחרונה, מעניין להסתכל לגופם של השופטים שאישרו את ההסדר המסריח הזה. האם גם הם היו מאלה שלשונותיהם, כדברי אפי נוה, היו עמוק ב... המשך קריאה
מטריד מאוד. ועם כל תיבת החרא שנפתחה לאחרונה בלשכת עורכי הדין לאחרונה, מעניין להסתכל לגופם של השופטים שאישרו את ההסדר המסריח הזה. האם גם הם היו מאלה שלשונותיהם, כדברי אפי נוה, היו עמוק באחוריו?
עוד 637 מילים ו-2 תגובות. מחכים לתגובתך.

והיא מבקשת שהעוזרת תנקה את זה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

מה שהתקשורת לא מספרת לכם על שרה שלי: בשנים האחרונות התפתח נוהג מכוער בתקשורת. בכל פעם שמישהו בסביבתי, ולעיתים גם לא…

פורסם על ידי ‏Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‏ ב- יום שבת, 15 ביוני 2019

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

הוגש כתב האישום נגד שרה נתניהו: "מימון ארוחות שלא כדין"

כתב האישום נגד אשת רה"מ שהוגש במסגרת הסדר הטיעון עמה מייחס לה "ניצול מכוון של טעות הזולת ללא מרמה" ● "גרמה לכך שהארוחות סופקו על חשבון המדינה שלא כדין", נכתב בכתב האישום המתוקן ● הסדר הטיעון קובע שנתניהו תשלם למדינה החזר של 45 אלף שקלים על הכסף ש"לקחה" וקנס של 10,000 שקלים

שרה נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
שרה נתניהו

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

פרשת המעונות: נתניהו חתמה על הסדר טיעון

אשת ראש הממשלה תשלם למדינה 55 אלף שקל - החזר של 45 אלף שקל וקנס של 10,000 שקל ● הסדר הטיעון מחק את האישום על מרמה והפרת אמונים והרשיע את נתניהו בעבירת "ניצול מכוון של טעות הזולת שאין בו מרמה" ● כתב האישום נגדה צפוי להיות מוגש היום

שרה נתניהו
שרה נתניהו

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

הפרקליטות: כתב האישום נגד שרה נתניהו יוגש ככל הנראה מחר

כתב האישום המתוקן במסגרת הסדר הטיעון בתיק המעונות יוגש ככל הנראה מחר בבית משפט השלום בירושלים, כך הודיעה הפרקליטות ● נתניהו צפויה לשלם קנס בסך 10,000 ש"ח ולהשיב לקופת המדינה 45 אלף ש"ח

שרה נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
שרה נתניהו

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

הקרקס הנודד מקיסריה

בנימין ושרה נתניהו (צילום: פלאש90)
פלאש90
בנימין ושרה נתניהו

היום נדע אם בנימין נתניהו יתייצב לשימוע. המדינה עוצרת נשימה. האם חמגשית הכסף ילך לשימוע ואחר כך יבעט בבג"ץ, או קודם יעתור לבג"ץ ואחר כך יבעט בהם? איזה מתח! אין על ריאליטי טוב.

באותו זמן ובאותו צד של הכוכב צדק צדק תרדוף, תזכה שרה נתניהו לעסקת טיעון מהחלומות עם ניסוח מהתחת. תסלחו לי על הצרפתית שלי, אבל הם התחילו.

בסטנדאפ שנקרא מדינה, שני אלה כבר השתמשו בכל טריק. הוא העלה מופע והוריד, היא, לכאורה – הכי לכאורה, מה קרה לכם? – מינתה ופיטרה לוחך ישבן אחר אסקופה נדרסת; הוא דיברר את עצמו לדעת, שאל וענה לעצמו, ירד על צופה ששעממה אותו; היא רוממה והוא השפיל באבחת רגע וככל שהשפילו – התרומם. קרקס משפחתי נודד עם תקשורת מריעה ביציע.

יש כאן מישהו מקיסריה?

לא, כי ביבי צריך קצף גילוח, יש לו מדינה לגלח.

המשפחה הזו היא מתנה שלא מפסיקה לתת. האב הבן ורוח המפקד הם נייר לקמוס של מדינה בהפרעה. פעם שרים היו מתאבדים רק בגלל חשד לפלילים, היום היועץ המשפטי רוצה למות במקומם אבל מתגבר כארי, נערת גומי שהוא, ומי שמרגיש אשמה זה העם.

המציאות נכתבת כל יום מחדש. קחו למשל (למה לכם? תברחו!) את הניסוח הגאוני של עסקת הטיעון של שרה נתניהו. הפרקליטות על הברכיים. הוד מלקותה לא קיבלה שום דבר במרמה, רקפת ביישנית שהיא. כל הכספים האלה שנשפכו עליה זה רק
"ניצול מכוון
של טעות הזולת
שאין בה מרמה."

זה ענק! מישהו צריך לצאת עם זה לסיבוב הופעות. זה סטארטאפ גאוני. שינוי פני המשפט העברי. שיא העולם בשפל המדרגה המשפטי.

(אמא, זרקו אותי מהעבודה, גנבתי כסף מ-2008 עד 2015. מה? תיקי לקוחות. מי אמר להם לסמוך עלי? מה? מה יעשו לך? כלום, מה את בלחץ? זה רק ניצול מכוון של טעות הזולת שאין בה מרמה)

אני הייתי מצמצמת את הגאונות המשפטית לקליפת אגוז: אל תאמר ניצול מכוון של טעות הזולת שאין בה מרמה; מעתה אמור נמשטה"שבם.

ואני אסביר. הבוס השאיר כספת לא נעולה בהיסח הדעת? נמשטה"שבם. חמדת על החוף ארנק שבעליו משתכשך במים? נמשטה"שבם. נכנסת בשוגג לשירותי נשים והושטת יד לבחורה עירומה שלא באשמתך? סליחה, נמשטה"שבם. יצאת מהסופר בלי לעבור בקופה כי מישהו בדיוק קרא לקופאית? הכי נמשטה"שבם.

הלאה. צוללות? נמשטה"שבם. שימרון גוזר קופון? שיחת יחסינו לאן עם נוני מוזס? עסקת בזק? ארנון מילצ'ן, תכשיטים, בקבוקים, סיגרים, מתנות, חוק הלאום, פסקת התגברות, חוק החסינות?
נבחרת לראשות ממשלה ולא בא לך על הממשלה? היועץ המשפטי לא זוחל מספיק? העיתונות לא ממושמעת? העם? המדינה קטנה עליך?
נמשטה"בם
נמשטה"בם
נמשטה"בם.

ונאמר ברוך בורא פרי קרקס מדינת ישראל.

עוד 377 מילים ו-2 תגובות. מחכים לתגובתך.
סגירה