אישיות
בנימין נתניהו

חודש לבחירות כיצד הפך נתניהו את עצמו לאימפריה

בזמן שגנץ מותקף על עילגותו ועל האנמיות שבה מתנהל קמפיין כחול-לבן, ראש הממשלה ממשיך להתעלם מרעשי הרקע ולבנות את עצמו כדמות גדולה מהחיים ● אבל בכיר בליכוד מדווח על דאגה אמיתית במפלגת השלטון: "המצב כרגע מבחינתנו לא טוב" ● פרשנות

בנימין נתניהו (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מרים אלסטר/פלאש90
בנימין נתניהו

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 954 מילים
מימין: בנימין נתניהו, בני גנץ ואהוד ברק, ארכיון (צילום: Yossi Zeliger/FLASH90)
Yossi Zeliger/FLASH90
ההסבר המפתיע לשוויון ההיסטורי בין הימין לשמאל:

הישראלים "נולדים ימניים" - אבל מתים שמאלנים

הדמוגרף סרג'יו דה לה-פרגולה מסביר את היציבות ביחסי הכוחות של הגושים הגדולים בבחירות בישראל מאז שנות ה-70: "הישראלים ש'נולדים ימניים' מתקדמים, מתבססים ונעשים שמאלנים יותר - וזה מתקזז עם הילודה הגבוהה בציבור הימני ועם העלייה הימנית" ● ראיון

עוד 1,196 מילים ו-1 תגובות
 • בני עייש (צילום: אמיר בן-דוד)
  אמיר בן-דוד
 • בני עי"ש (צילום: אמיר בן-דוד)
  אמיר בן-דוד
 • בני עייש (צילום: אמיר בן-דוד)
  אמיר בן-דוד
 • אחד משני ההוסטלים לקשישים בבני עי"ש (צילום: אמיר בן-דוד)
  אמיר בן-דוד
 • בני עי"ש (צילום: אמיר בן-דוד)
  אמיר בן-דוד
מי עשוי לשלם את מחיר הנאמנות לנתניהו של ראש מועצת בני עי״ש?

מסע בחירות "הקשישים רוצים תקציבים? שלא יצביעו ליברמן"

בני עי"ש הוא היישוב עם האחוז הגבוה של דוברי רוסית בישראל, ועם תמיכה מאסיבית בליברמן ● אריה גארלה, ראש המועצה מטעם הליכוד, משוכנע שאם הוא לא ישנה את הצבעתם, ירושלים תפנה לו עורף ● "הכל עובד על נאמנות", הוא אומר, "ככה זה" ● מסע בחירות 2019

עוד 2,182 מילים
ברוך מרזל, בנימין נתניהו, בצלאל סמוטריץ׳, איילת שקד, מירי רגב, משה פייגלין (צילום: פלאש90)
פלאש90

ימינה והלאה חמש הערות על המצב במחנה הימין

איילת שקד ומירי רגב סוגרות חשבון ● נתניהו מעדיף לשתות את הקולות של סמוטריץ׳ מאשר לפטר אותו ● הימין המאוחד הולך ימינה ● משה פייגלין יכריע את עתידו הפוליטי בסקר ● וברוך מרזל הפך, משום מה, למסוכן יותר בארבע השנים האחרונות ● פרשנות

עוד 667 מילים

המחסל נתניהו הולך על הראש של מפלגות הימין

ראש הממשלה מכיר את הסקרים ויודע שאין לו אפשרות להקים ממשלת ימין ● לכן, הוא פועל להחלשת המפלגות מימין לו - כדי לייצר קואליציה חדשה בספטמבר ● כחול-לבן, ליברמן, העבודה - ההיסטוריה מלמדת שנתניהו לא יפסול אף אחד ● גם האיחוד עם כחלון הוא חלק מהמהלך הציני הזה ● פרשנות

בנימין נתניהו באזכרה השנתית לנופלי האצ״ל, ב-29 באפריל 2019 (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
תומר נויברג/פלאש90
בנימין נתניהו באזכרה השנתית לנופלי האצ״ל, ב-29 באפריל 2019
עוד 1,848 מילים

הפלסטינים מזהירים: הכרזה על ריבונות ישראלית בשטחים היא ״משחק באש״

דוברו של אבו מאזן התייחס לדיווח הבוקר בזמן ישראל, לפיו נתניהו פועל לקבל הכרזת תמיכה של טראמפ בהחלת הריבונות הישראלית על ההתנחלויות ביו"ש ● "כל צעד שיפר את זכויות הפלסטינים הוא בלתי הוגן ולא לגיטימי", נמסר מרמאללה ● משרד ראש הממשלה, בתגובה לדיווחים: הסיפור אינו נכון

נביל אבו רודינה (צילום: פלאש90)
פלאש90
נביל אבו רודינה
עוד 230 מילים

עוד מכה לאילת הפרק הסביבתי בתכנית הסיוע בוטל ברגע האחרון

רגע לפני שהממשלה הציגה את תכנית הסיוע הענקית לאילת, הוצא ממנה הפרק הסביבתי, שכלל תכנית לטיפול בפסולת, טיפוח שטחים ציבוריים וקידום אנרגיה סולרית ● ב"צלול" טוענים: "זה מעיד על היחס לנושאי הסביבה, אף פעם לא מתייחסים אליהם כעוגן" ● במשרד רה"מ אומרים: מדובר בהנחיה של היועמ"ש

ישיבת הממשלה באילת (צילום: צילום: עמוס בן גרשום/לע״מ)
צילום: עמוס בן גרשום/לע״מ
ישיבת הממשלה באילת
עוד 510 מילים
חשיפה: כך התנהל מבצע המצלמות של הליכוד במגזר הערבי

"המצלמות הפכו לנשק הסודי שלנו בבחירות"

תחקיר כמה רחוק היו מוכנים ללכת אנשי הליכוד, בפיקוחו של בנימין נתניהו ובניצוחו של יואב גלנט, כדי "להילחם בתופעת הזיופים במגזר הערבי" באפריל ולהוריד את אחוזי ההצבעה שם ● וכמה רחוק הם ילכו בספטמבר, אם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית לא יעצור אותם

ראש עיריית רהט פאיז אבו סהיבאן מצביע ביום הבחירות באפריל 2019. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: AP/צפריר אביוב)
AP/צפריר אביוב
ראש עיריית רהט פאיז אבו סהיבאן מצביע ביום הבחירות באפריל 2019. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
עוד 2,968 מילים

פרסום ראשון נתניהו פועל לקבל מטראמפ תמיכה בהחלת הריבונות על יישובי יו״ש

ראש הממשלה מקווה לקבל לפני הבחירות הצהרת תמיכה פומבית מנשיא ארה״ב, אשר יספק גיבוי ועידוד להחלת הריבונות הישראלית על היישובים היהודים ביהודה ושומרון ● זו תהיה המתנה המדינית המשמעותית ביותר שנתניהו יקבל מהבית הלבן ועשויה להשפיע על תנודת הקולות בגוש הימין לכיוון הליכוד

בנימין נתניהו בטקס הנחת אבן הפינה של רמת טראמפ בגולן, ב-16 ביוני 2019 (צילום: דוד כהן/פלאש90)
דוד כהן/פלאש90
בנימין נתניהו בטקס הנחת אבן הפינה של רמת טראמפ בגולן, ב-16 ביוני 2019

ראש הממשלה בנימין נתניהו פועל על מנת לקבל לפני הבחירות הצהרת תמיכה פומבית מנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, אשר יספק גיבוי ועידוד להחלת הריבונות הישראלית על היישובים היהודים ביהודה ושומרון. כך אמרו אמש מקורות בלשכת ראש הממשלה לזמן ישראל.

נתניהו אינו יכול להעביר החלטה להחיל את הריבונות על יישובי יו״ש בממשלת מעבר, אולם בלשכת ראש הממשלה פועלים על מנת לקבל הצהרת תמיכה למהלך מטראמפ עצמו – מה שיאפשר לנתניהו להבטיח לבוחריו מימין החלת הריבונות אם ייבחר שוב.

זו תהיה המתנה המדינית השלישית ואולי המשמעותית ביותר שמעניק הנשיא האמריקאי לנתניהו ערב בחירות – אחרי העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, וההכרה בהחלת הריבונות הישראלית על רמת הגולן.

בנימין נתניהו ודולנד טראמפ בבית הלבן, ב-25 במרץ 2019, כשטראמפ חתם על הצהרה המכירה בריבונות ישראל ברמן הגולן (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
בנימין נתניהו ודולנד טראמפ בבית הלבן, ב-25 במרץ 2019, כשטראמפ חתם על הצהרה המכירה בריבונות ישראל ברמן הגולן (צילום: AP Photo/Susan Walsh)

במהלך השבועות האחרונים רמזו האמריקנים כי יכירו בריבונות על היישובים היהודים. שגריר ארה״ב בישראל דיוויד פרידמן אמר ביוני כי "נגלה הבנה אם ישראל תשמור חלקים מיהודה ושומרון", ושליח הבית הלבן למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט גיבה את דברי השגריר.

"בעוד שנייה גם טראמפ יגיד את זה", אמר את מנכ"ל מועצת יש"ע, יגאל דילמוני לדיוויד הורוויץ, העורך הראשי של הטיימס אוף ישראל, בכתבה שהתפרסמה אתמול בזמן ישראל.

גורם בכיר בלשכת נתניהו אישר אמש את הדברים. "עד הבחירות משהו יקרה. הנשיא טראמפ יחזור על ההצהרות של פרידמן וגרינבלט בקולו. זה עשוי להיות דרמטי", אמר הגורם.

היישובים ביהודה ושומרון אינם נמצאים תחת ריבונות ישראל, וחוקים ישראלים רבים עדיין אינם חלים על השטח. במהלך השנים האחרונות נעשו צעדים רבים לקראת הסיפוח של היישובים, אבל שום דבר ממשי לא קרה. בדצמבר 2017 קיבל מרכז הליכוד החלטה על החלת הריבונות ביהודה ושומרון, אבל ההחלטה כמובן לא יושמה.

גדעון סער הציע אז את הנוסחה של החלת החוק רק על היישובים עצמם. בפברואר האחרון אמר נתניהו כי הוא מנהל שיח עם ארצות הברית על החלת ריבונות "על חלקים ביהודה ושומרון".

בנימין נתניהו עם ראש עיריית אפרת עודד רביבי, בעת ביקור ראש הממשלה בהתנחלות ב-31 ביולי 2019 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)
בנימין נתניהו עם ראש עיריית אפרת עודד רביבי, בעת ביקור ראש הממשלה בהתנחלות ב-31 ביולי 2019 (צילום: גרשון אלינסון/פלאש90)

לפני שבוע וחצי ביקר ראש הממשלה נתניהו באפרת והודיע כי אף יישוב לא ייעקר לעולם. הוא חזר על ההבטחה גם השבוע, כאשר ביקר בבית אל, אחרי הפיגוע שבו נרצח החייל דביר שורק תושב עופרה.

החלת החוק גם במתכונת המצומצמת של ריבונות על הישובים היהודיים, ללא סיפוח שטחים, היא בעלת משמעות היסטורית. פירוש הדבר הוא שאין שום הבדל בין הרצליה ובית אל, חיפה וקריית ארבע. כולם תחת ריבונות ישראלית – ומי שירצה לפנות אותם בעתיד יצטרך להעביר חוקים בכנסת ברוב קולות ולקבל תמיכה במשאל עם.

"אנחנו רוצים להחיל ריבונות על כל שטחי יהודה ושומרון, אבל נצא בריקודים אם הצהרת טראמפ תדבר על היישובים בלבד", אמרו לזמן ישראל ראשי מועצת יש"ע.

"אנחנו רוצים להחיל ריבונות על כל שטחי יהודה ושומרון, אבל נצא בריקודים אם הצהרת טראמפ תדבר על היישובים בלבד"

ואכן, רבים בימין מבקשים להחיל את הריבונות על כל יהודה ושומרון אבל עד כה נתניהו נרתע מהמהלך הזה. הוא מכיר היטב את הבעיה הדמוגרפית, את התשלום שכרוך בכיבוש השטח מחדש והוא ער לתגובות מן העולם. השאיפה של ראש הממשלה היא לצלם את המצב הנוכחי ולקוות שהפלסטינים יכירו בכך שהם מנהלים מדינה-מינוס.

החלת ריבונות גם על היישובים המבודדים שפזורים בכל השטח יסתום את הגולל על פתרון שתי המדינות, כפי שהקהילייה הבינלאומית רואה אותה. מצד שני, נתניהו יהפוך שוב לגיבור מדיני רגע לפני הבחירות, יקבע סדר יום דרמטי מול היריבים משמאל ויבנה לעצמו ולליכוד יתרון על פני הימין המאוחד.

עכשיו הכול תלוי ברצון הטוב של הידיד מאמריקה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 494 מילים

בכירים בימין ובליכוד מייחלים להפסד נתניהו

בימין המאוחד ובליכוד מתגבשת קבוצת פוליטיקאים בכירים, המקווים להפסד מחנה הימין בבחירות רק כדי שנתניהו ייאלץ לפנות את מקומו ● "גם אם אני חושב שגנץ יהיה הרבה יותר גרוע מנתניהו, אני מעדיף אותו כראש ממשלה, כדי שנתניהו ייעלם מהמפה הפוליטית" ● ובמפלגות הימין, שזה עתה התאחדו, כבר חושבים על פיצולים חדשים ● פרשנות

בנימין נתניהו (צילום: נתי שוחט פלאש 90)
נתי שוחט פלאש 90
בנימין נתניהו
עוד 941 מילים
סגירה