אישיות
מיכה לינדנשטראוס

אסון הר מירון מבחינת נתניהו, הוא לא אשם - וגם לא אחראי

בדרך להצגה הגרוטסקית של מידת אחריותו של נתניהו לאסון הר מירון, משתמשים עורכי דינו בשורה של מניפולציות לוגיות יצירתיות - ולפרקים משעשעות - הממציאות מחדש את המושג אחריות מיניסטריאלית ● אלא שחברי ועדת החקירה כבר הבהירו כי נתניהו אינו יכול להסתתר מאחורי הטיעון שלא ידע על המחדלים באופן אישי, מאחר שמתוקף אחריותו היה עליו לדעת ● פרשנות

עוד 791 מילים

המתנה של מתניהו לנתניהו

אין מיגון תקני ל-2.6 מיליון ישראלים, תכנון רשלני הכפיל את עלויות ההקמה של מעון רה"מ ושל בניינים עבור המוסד, וחומרים בארכיונים של המדינה לא מוגנים - לפי דוח מבקר המדינה ● אבל גם כשהמילה "ליקויים" כבר מוזכרת, מיד אחריה מופיעים ציונים לשבח ● הדוח גם נמנע ממסקנות אישיות, כך שבעלי תפקידים בגופים המבוקרים יכולים לישון בשקט בכל הנוגע לנשיאה באחריות ● "בהכירי את אנשי הביקורת, אם זה היה תלוי בהם, השבחים האלה לא היו נכנסים"

עוד 2,004 מילים

יום הכיפורים של מערכת הבריאות

תחקיר שומרים ציוד חירום פג תוקף ● מחסור בתרופות ובחיסונים ● העדר תוכניות מגירה או חשיבה לטווח הארוך ● וכמובן, מחסור מתמשך בתקציבים ● בשלושה דוחות שנפרסו על פני 13 שנים, התריע מבקר המדינה שוב ושוב על הליקויים שעכשיו נראים במערכת הבריאות - אך רובם ככולם לא תוקנו ● בכיר במערכת: "חוסר המוכנות כל-כך רחב, שרק עם הסתכלות כוללת ניתן יהיה להתחיל בתיקון" ● חיים שדמי, בסיוע שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, יצא למסע בין הדוחות המאובקים לצוותים הרפואיים שמתמודדים כעת עם המחדלים

עוד 3,681 מילים

בלעדי עו"ד הברמן: הסכם נתניהו-פייגלין - שוחד בחירות

היועץ המשפטי של מפלגת ישראל ביתנו, ומי שהיה היועמ"ש של הליכוד במשך שנים רבות, טוען: פרישה של פייגלין מהבחירות בתמורה לתיק בממשלה מהווה הונאת בחירות ● הברמן מסתמך על תקדים שנקבע בבחירות בנהריה לפני 15 שנה ● "אנשים הלכו לכלא על דברים כאלה ונדרשו בחירות חוזרות", הוא מזהיר

הצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ליושב ראש מפלגת זהות משה פייגלין, לפיה נתניהו ימנה את פייגלין לשר בממשלתו אחרי הבחירות אם מפלגת זהות תפרוש מהבחירות – עלולה להוות הונאת בחירות והצעת שוחד אשר, אם תתממש, יכולה לגרור את המדינה לבחירות חוזרות. כך טוען עו"ד איתן הברמן, היועץ המשפטי של ישראל ביתנו ומי שכיהן כיועץ המשפטי של הליכוד במשך שנים רבות.

בליכוד לוחצים על מפלגות זהות ועוצמה יהודית לפרוש מהמירוץ על מנת למנוע "בזבוז" של קולות בגוש הימין. על פי הסקר האחרון של ערוץ 12, שפורסם בשישי שעבר, זהות מקבלת 2.3% מהקולות ועוצמה יהודית 1.9% – בעוד שאחוז החסימה עומד על 3.25%. המדובר בכ-4 מנדטים אשר לכאורה יכולים להתווסף לגוש הימין, לו שתי המפלגות הללו יפרשו לפני ה-17 בספטמבר.

נתניהו נועד עם פייגלין מספר פעמים בשבוע האחרון בנסיון לשכנע אותו לפרוש, ועל פי הדיווחים הציע לפייגלין תיק כלכלי וכן מתן לגליזציה של סמים קלים לשימוש עצמי. אתמול (רביעי) אישר פייגלין, בווידאו שהופץ לפעילי זהות, כי הוא מנהל משא ומתן עם נתניהו על משרת שר ועל חקיקה של סעיפים שונים ממצע זהות.

הברמן אומר כי הצעה כזו יכולה להיחשב כשוחד – וחשוב מזה: עלולה להוות עילה לביטול תוצאות הבחירות ולהביא לקיומן של בחירות חוזרות.

"יש תקדים משפטי ברור הקובע שזה לא חוקי", אומר הברמן. "בעבר, ברשויות המקומיות, אנשים הלכו לכלא על דברים כאלה ונדרשו בחירות חוזרות".

"יש תקדים משפטי ברור הקובע שזה לא חוקי. בעבר, ברשויות המקומיות, אנשים הלכו לכלא על דברים כאלה ונדרשו בחירות חוזרות"

הברמן מתייחס למקרה של ראש עיריית נהריה רון פרומר, אשר סיכם עם שני יריבים שהתמודדו נגדו במירוץ לראשות העיר בבחירות 2003, כי השניים יפרשו כדי לחזק את סיכויו של פרומר, והוא בתמורה ימנה אותם אחרי הבחירות לתפקידים בכירים במועצת העיר. פרומר הורשע ב-2008 בעבירות של שחיתות, איום ואי פרסום הסכמים, ונידון ל-20 חודשי מאסר על-תנאי וקנס של 35 אלף שקל.

במקביל למשפט הפלילי נגד פרומר, קבע בית המשפט המחוזי בחיפה בתביעה אזרחית בנושא כי תוצאות הבחירות ב-2003 מבוטלות עקב ההונאה, וקבע בחירות חוזרות לראשות עיריית נהריה. פרומר הפסיד בבחירות החוזרות לג'קי סבג, שעמד בראש עיריית נהריה עד לבחירות האחרונות, באוקטובר 2018.

מיכה לינדנשטראוס ב-2009 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מיכה לינדנשטראוס ב-2009 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

השופט שקבע על בחירות חוזרות היה לא אחר מאשר נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט מיכה לינדנשטראוס, מי שימונה לימים לתפקיד מבקר המדינה. בפסק דינו, כתב לינדנשטראוס: "בחירות חדשות מחייבות אמנם מאמץ רב, הן כספי והן ארגוני.

"אך מאמץ זה אינו שקול כנגד הצורך לעקור מן השורש תופעות שליליות המעוותות בסופו של יום את רצון הבוחר. טוהר הבחירות הוא לב ליבה של הדמוקרטיה ופגיעה בטוהר הבחירות יש בה איום ממשי על קיומו של ההליך הדמוקרטי החשוב ביותר והוא הליך הבחירה".

הברמן טוען כעת כי ההצעה המדווחת לפייגלין "על פניה נראית בדיוק אותו הדבר. מציעים לו משרה ממשלתית בתמורה לפרישה מהבחירות".

לינדנשטראוס: "טוהר הבחירות הוא לב ליבה של הדמוקרטיה ופגיעה בטוהר הבחירות יש בה איום ממשי על קיומו של ההליך הדמוקרטי החשוב ביותר והוא הליך הבחירה"

הברמן אומר כי "אין שאלה בכלל" שאם ההסכם ייצא לפועל, "כל מי שהיה מעורב בזה יכול לעמוד לדין על הונאת בחירות ושוחד". הוא הוסיף עוד כי עצם ההצעה, גם אם לא תתקבל, יכולה להיחשב פלילית, "גם אם זה נראה כמו עוד דיל פוליטי".

הסכמי מיזוג, פיצול, פרישה ואיחוד לפני הגשת הרשימות לוועדת הבחירות הן דוגמה לדילים פוליטיים לגיטימיים, מסביר הברמן. אך מרגע שנסגרו הרשימות, ב-31 ביולי, "המועמדים מקבלים מעמד אחר מבחינת החוק".

באשר לאפשרות שהסכם שכזה עלול לגרור את המדינה לבחירות חוזרות, הברמן מבהיר כי זה תלוי "אם אפשר יהיה להוכיח שההסכם השפיע ממשית על תוצאות הבחירות – ואת זה לא נדע אלא עד אחרי ספירת הקולות".

בליכוד סרבו להגיב לידיעה זו.

עוד 558 מילים

פרשנות מבקר בלי שיניים

ארגונים לזכויות אדם ומומחים למדעי המדינה מביטים בדאגה על המהפכה שמחולל מתניהו אנגלמן במשרד מבקר המדינה ● נראה כי הדבר היחידי שהוא נחוש לעשות בכל הכוח הוא לטלטל את המוסד הזה מהיסוד ● פיקוח הדוק על נבחרי הציבור שלנו לא צפוי להתרחש שם ● וגם הפרסומים על חלק מחברי ועדת ההיתרים לא מצליחים לעצור אותו

עוד 1,147 מילים
איור: אבי כ"ץ

הצהרות ההון של שרים וסגני שרים שוכבות בקלסרים עבים במשרד מבקר המדינה - הרחק מעין הציבור ● פרסום ההצהרות האלה בזמן אמת יכול היה לחשוף, למשל, את עסקת מניות הפלדה של נתניהו, ולהתריע מבעוד מועד על ניגוד עניינים

עוד 1,808 מילים

2019-1937 הלך לעולמו מבקר המדינה לשעבר מיכה לינדנשטראוס

לינדנשטראוס, שכיהן כשופט במשך שלושה עשורים, מת בגיל 82 ● היה בעבר נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה וכיהן כמבקר המדינה בין 2005 ל-2012 ● על תפקידו כמבקר, זכה באות אביר איכות השלטון

מבקר המדינה לשעבר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, מת היום (חמישי) בגיל 82. לינדנשטראוס כיהן בתפקיד המבקר ונציב תלונות הציבור בשנים 2005 עד 2012 וזכה לתהודה ציבורית רבה, כשהפך את המוסד השמרני והממסדי לגוף לעומתי ונשכני שאינו חושש להתעמת עם בכירי מוסדות השלטון. הלוויה תתקיים מחר ב-12:30 בבית העלמין שדה יהושע (כפר סמיר) בחיפה.

לינדנשטראוס נולד בברלין ב-1937 ועלה לארץ בגיל שנתיים. אמו היתה לבורנטית ואביו עורך דין. המשפחה חיה בתל אביב ולאחר מכן עברה לחיפה, שם למד לינדנשטראוס בגמנסיה ביאליק. בצעירותו שיחק כדורגל כשוער בהפועל ירושלים ובשנות ה-60 כתב סיפורי פרוזה ופירסם אחדים מהם במעריב. בנוסף, פירסם ספרי פרוזה, "משפט שבלב" ו"שלושה צעירים באפור".

לינדנשטראוס למד משפטים באוניברסיטה העברית וסיים בתואר מוסמך ב-1965. בעת לימודיו שימש כדובר מועצת פועלי ירושלים. בצה"ל שרת בצבא הקבע כיועץ משפטי של צה"ל בשכם, ג'נין וטול כרם בשנים 1965 – 1970 ולאחר מכן במילואים כשופט בדרגת אל"מ. במותו היה נשוי ואב לשלוש בנות.

לינדנשטראוס כיהן כשופט 33 שנים ובין היתר היה שופט תעבורה בחיפה (1972), שופט מחוזי בחיפה, (1981) ולבסוף מונה לנשיא המחוזי בחיפה, (1999) במהלך כהונתו היה אב בית הדין בהרכבים פליליים ובערעורים על ערכאות נמוכות יותר.

כאמור, לינדנשטראוס סיים ב-2012 שבע שנים סוערות כמבקר המדינה, בהן עסק בפרשיות שחיתות גדולות ולא היסס להתעמת עם נבחרי ציבור בכירים. כך למשל, פירסם ב-2007 דו"ח על תפקודו של אהוד אולמרט כאחראי על מרכז ההשקעות, בהיותו שר התמ"ת. לינדנשטראוס בדק הטבות שניתנו למקורבים לאולמרט, שבעת פרסום הדו"ח כבר כיהן כראש הממשלה. בנוסף, לינדנשטראוס מתח ביקורת קשה על תפקוד השרים יובל שטייניץ ואלי ישי בהקשר לשריפה בכרמל ובפרשת הרפז המליץ ליועמ"ש על פתיחה בחקירה.

בהודעת משרד המבקר מהיום, נכתב כי לינדנשטראוס היה מהמבקרים המשפיעים ביותר וייזכר כלוחם ללא חת בשחיתות ולמען טוהר המידות

המבקר הנוכחי הוא השופט בדימוס יוסף שפירא. בהודעת משרד המבקר מהיום, נכתב כי לינדנשטראוס היה מהמבקרים המשפיעים ביותר וייזכר כלוחם ללא חת בשחיתות ולמען טוהר המידות.

"לינדנשטראוס היה אדם חם ואוהב אנשים. קיבל את כולם בחיוך, והיה טוב לשבת איתו בדיונים, נתן לכל אחד לדבר, החל מאיש הביקורת הקטן ועד למנהלי החטיבות, וזה בניגוד לדימוי שלו כבולדוג, פנתר טורף", אומר עליו מאיר גלבוע, שכיהן כיועץ מיוחד לשחיתות במשרד המבקר בשנים 2008 עד 2010.

גלבוע מוסיף כי לינדנשטראוס "חרט על הדגל את המאבק בשחיתות. לא חידש הרבה לעומת קודמיו בתפקיד המבקר, אליעזר גולדברג ומרים בן פורת גם נאבקו בשחיתות, במינויים פוליטיים ובקניית שלטון בכסף. אלא שלינדנשטראוס המשיך את זה ביתר שאת והפך את עצמו למטרה לחיצי ביקורת קשים, חטף אש מכל הצדדים – גם בתוך המשרד וגם מבחוץ. היו במשרד כאלה שאמרו, 'אנחנו לא משטרה, לא אמורים לבדוק שחיתות, אלא לבדוק מנהל תקין'."

לדבריו, לינדנשטראוס לא זנח את נושא המנהל התקין: "זה הלחם והחמאה של מוסד המבקר. הוא פרסם דו"ח על טקס יום עצמאות של אהוד ברק כשר הבטחון. זו דוגמה למשהו קטן שהיה בו היבט צורם של יעילות וחסכון. והוא עשה גם את הדברים הגדולים יותר. שיעור זעום מדו"חות הביקורת הופכים לחקירות פליליות, אבל הוא עשה את זה בלי פחד".

עוד 466 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה