• טירת אוהקה בהנטינגטון שבניו יורק, 24 בפברואר 2014 (צילום: Frank Eltman, AP)
    Frank Eltman, AP
  • טירת אוהקה בהנטינגטון, ניו יורק, 3 בנובמבר 2020 (צילום: מאט ליבוביץ', זמן ישראל)
    מאט ליבוביץ', זמן ישראל
  • אחוזתו של אוטו הרמן קאהן מהאוויר (צילום: רשות הציבור)
    רשות הציבור

מאה שנים אחרי הקמתה, ממשיכה הטירה הניו יורקית להלך קסם על מבקריה

אחרי שהמועדונים החברתיים של ניו ג'רזי סירבו לקבל את הבנקאי היהודי, הקים אוטו קאהן את טירת אוהקה - שהפכה לאתר עלייה לרגל עבור ידוענים ובני אצולה ● בשיאה, עבדו בטירה למעלה ממאה עובדים, שהשתמשו במערכת סודית של מעברים כדי להישאר מחוץ לטווח הראייה של האורחים ● אחרי שיפוץ מקיף, הפכה הטירה לבית מלון, וכיום אף ניתן להזמין חדרים במחיר מופחת בשל הקורונה

בתחילת המאה ה-20, סירבו המועדונים החברתיים בניו ג'רזי לקבל את אוטו הרמן קאהן כחבר. אז הבנקאי החליט להקים לעצמו טירה ומסלול גולף בנקודה הגבוהה ביותר בחוף הזהב – החוף הצפוני – בלונג איילנד.

בניית אוהקה, ראשי תיבות של שמו, או-טו ה-רמן ק-אהן, הושלמה לקראת חתונתה של בתו מוד ב-1920, והייתה מבנה המגורים הפרטי השני בגודלו בארצות הברית – תואר שעליו היא שומרת עד היום. בשנים האחרונות משמשת הטירה כיעד מוביל לחתונות של סלבריטאים ולצילומי קליפים, אחרי שנכללה ב-2004 במרשם הלאומי האמריקאי למקומות היסטוריים.

אנתוני וינר, חבר הקונגרס האמריקאי יהודי, התחתן פה ב-2010, שנה בלבד לפני שנאלץ להתפטר בבושת פנים אחרי שהודה ששלח "צילומים מיניים בלתי הולמים" לנשים באמצעות הטוויטר, ושבע שנים לפני שנגזר עליו עונש מאסר אחרי שהורשע בהתכתבות "בעלת אופי מיני" עם ילדה בת 15. ב-2014 ירה חמוש רעול פנים ביזם שבבעלותו הטירה, גארי מליוס.

אוטו הרמן קאהן על השער של מגזין טיים, 1925 (צילום: רשות הציבור)
קאהן על השער של מגזין טיים, 1925 (צילום: רשות הציבור)

כך או כך, אוהקה, היום מלון יוקרה, נשארת בחדשות כבר מאה שנים. הטירה עברה את השיפוץ הפרטי היקר ביותר בהיסטוריה האמריקאית, שהציל אותה מהגורל המר של עשרות אחוזות לאורך החוף.

קאהן נולד במנהיים שבגרמניה ב-1867, ותהילתו נקנתה לו, בתחילה, באמצעות "ארגון מחדש" של המימון במערכת הרכבות האמריקאית. בזכות הניתוחים והתכנונים שלו זכה הבנקאי הסלבריטאי הראשון בהערצה מצד החברות הגדולות – וגם מצד הממשלה.

למרות שהיה לו קל יותר להצליח בעסקים אם היה מסתיר את שורשיו היהודיים, קאהן ראה בהם מקור לגאווה. כשאנשים שאלו אותו אם הוא קתולי או אפיסקופלי, "המלך של ניו יורק" אהב לענות תשובה קבועה: "ההורים שלי לא היו יהודים מאמינים, ולא גידלו אותי להיות יהודי מאמין, אבל מעולם לא עזבתי את היהדות ואין לי שום כוונה לעשות את זה".

בניית אוהקה – ראשי תיבות של שמו של אוטו הרמן קאהן – הושלמה לקראת חתונתה של בתו מוד ב-1920, והייתה מבנה המגורים הפרטי השני בגודלו בארצות הברית – תואר שעליו היא שומרת עד היום

ב‎⁨ראיון שפורסם ב"הארץ" ב-1928 אמר: "הוריי, שהיו קוסמופוליטים נלהבים ולקחו חלק במהפכה של שנת 1848, לא נתנו לי שום חינוך יהודי – לא במובן היהודי ולא במובן הלאומי. ובכל זאת, ככל שאני הולך ומזקין, אני חדור רגש זה, כי היהדות היא עניין של גזע ודם, שאין אנו יכולים להיחלץ ממנו בחיים עד עולם".

קאהן המשיך ואמר: "אין אני בגיל זה, שאדם יכול לחזור בתשובה פנימית, לאחר שעברו עליי רוב שנותיי בהתנגדות ללאומיות כל שהיא – להיות לציוני אקטיבי".

אחרי שנישא לאשת החברה אדי וולף, הפך קאהן מתוסכל עוד יותר מחיי החברה במוריסטאון, ניו ג'רזי, שם לא הורשו היהודים להצטרף למועדונים או למסלולי הגולף. כדי לתקן את המצב, ובגלל שביתו הקודם Cedar Court הושמד בשריפה ב-1905, החליט לרכוש כ-1,800 דונם בלונג איילנד.

כשנשאל אם הוא קתולי או אפיסקופלי, קאהן אהב לענות תשובה קבועה: "ההורים שלי לא היו יהודים מאמינים, ולא גידלו אותי להיות יהודי מאמין, אבל מעולם לא עזבתי את היהדות ואין לי שום כוונה לעשות את זה"

בהתחלה עבדו הפועלים במשך שנתיים כדי להקים פלטפורמה דמוית גבעה, כדי שלטירה יהיה נוף לכפר קולד ספרינג הרבור ולאחוזות נוספות, ביניהן זו של משפחת ונדרבילט. הוקמו גם חממות גדולות – בין הגדולות בארצות הברית בזמנו – וחווה פעילה, במקביל למסלול גולף עם 18 גומות שתכנן אדריכל הגולף סת' ריינור.

האחיות מרגרט ומוד קאהן (צילום: רשות הציבור)
האחיות מרגרט ומוד קאהן (צילום: רשות הציבור)

בשיאה, עבדו בטירה, על 127 חדריה, יותר ממאה עובדים, שתפעלו אותה ביום יום והכינו אותה למסיבות בהשתתפות כ-600 אורחים. העובדים השתמשו במערכת סודית של מעברים ומנהרות כדי להישאר מחוץ לטווח ראייתם של האורחים, שחלקם – בין היתר בני ובנות מלוכה – הגיעו אליה באמצעות שדה התעופה הפרטי של אוהקה.

מה שמאחד אותנו

קאהן, אחד הנדבנים הגדולים של תקופתו, היה שותף מייסד לפדרציה היהודית של ניו יורק, וייסד פרסים לאמנים שחורים.

כשהיה ילד בגרמניה, דנו קאהן ואביו בעתידו של אוטו בבנקאות, במקום במוזיקה – הנטייה הטבעית של קאהן הצעיר, אחרי שלמד לנגן על מספר כלים לפני שסיים את התיכון. הם הסכימו שהוא ישתמש ברווחיו העתידיים כדי לממן את האמנויות. עבור תמיכתו המתמשכת בתרבות, זכה קאהן לכינוי "אוטו הגדול". בנו, רוג'ר וולף קאהן, היה מוזיקאי ג'אז פופולרי ומלחין.

קאהן תרם רבות גם לתרבות בישראל: ב-1928 שלח אלף דולר "לתמיכת התיאטרון היהודי של שווארץ" אחרי שב-1927 גייס כספים ל‎⁨העברת הבימה לארץ ישראל, כ-50,000 דולר, לפי הדיווחים בעיתוני התקופה.

אחוזתו של אוטו הרמן קאהן מהאוויר (צילום: רשות הציבור)
אחוזתו של אוטו הרמן קאהן מהאוויר (צילום: רשות הציבור)

למטרופוליטן אופרה בניו יורק הייתה חשיבות רבה עבור קאהן ואשתו. קאהן, יושב ראש חבר מועצת המנהלים של האופרה, נהג לכסות את החובות של הארגון, על אף שלמרבה השערורייה נדרשו שנים ארוכות לפני שמועצת המנהלים הותירה לקאהן – יהודי! – לקנות תא צפייה משל עצמו.

קאהן היה כותב פורה של נאומים בנוגע לאמנויות, מיסוי והאימפריאליזם האמריקאי. כמו יהודים אמריקאים רבים ששורשיהם המשפחתיים בגרמניה, אחרי פרוץ מלחמת העולם הראשונה ב-1914, נותקו הקשרים שלו עם בני משפחתו.

"אני לא מתנצל, וגם לא מתבייש, בכך שנולדתי בגרמניה", כתב קאהן במאמר "זכות מעל גזע", שבו תקף את המיליטריזם הגרמני. ברחבי אוהקה נשתלו עצי תרזה, סמל של עיר הולדתו מנהיים.

"אבל אני מתבייש – עד עמקי נשמתי ובכאב גדול – במעשים המחליאים שבוצעו בבלגיה ובצפון צרפת, ברצח המחריד של נוסעי אניית הדואר המלכותי לוסיטניה, ההפרות הרבות מספור של אמנת האג וההסכמים הבינלאומיים… פשע על גבי פשע תוך התעלמות מחפירה מחוקיו של אלוהים והאדם", כתב קאהן.

מלחמת העולם הראשונה הסתיימה בזמן שקאהן היה עסוק בגימורים הסופיים בטירה שלו. הבנקאי התנגד להסכמי ורסאי ולחבר הלאומים, מתוך אמונה שיש למחול למדינות אירופה על החוב שצברו במלחמה בתמורה לסיום העימותים החמושים.

בשנות ה-20 הסוערות, הקיצים בטירת אוהקה התאפיינו במה שאשתו, אדי, כינתה "גן חיות": כוכבים הוליוודיים, פוליטיקאים וטייקונים מהתעשייה. במספר מקרים, קאהן אירח קרקס שלם – כולל פילים. האורחים יכלו לשחות בבריכה המקורה ולהתרועע עם צ'רלי צ'פלין והרפו מרקס, בזמן שבנו של קאהן, רוג'ר, צילם סרטים עם אחיותיו הלבושות באלגנטיות.

בתחילת שנות ה-30 הפך קאהן ליריב קולני ומר של המפלגה הנאצית בגרמניה, והוא הדגיש את יהדותו כדי לבטא את הזעזוע שלו מהמצע האנטישמי של המפלגה. ב-1933 הגיבו הנאצים בסגירת ספרייה במנהיים שמומנה על ידי קאהן. הספרייה, שנוסדה ב-1927, נקראה על שם אביו של קאהן, ברנהרד.

אוטו הרמן קאהן וצ'רלי צ'פלין (צילום: רשות הציבור)
אוטו הרמן קאהן וצ'רלי צ'פלין (צילום: רשות הציבור)

בנוסף לטירתם בלונג איילנד, קאהן ואשתו ניהלו בית דמוי מאר-א-לאגו, שנקרא גם הוא אוהקה, בפאלם ביץ', פלורידה. בבית המשפחה במנהטן, שמנה 80 חדרים ונבנה בהשראת ארמון איטלקי, הזמינו לפעמים את ג'ורג' גרשווין לנגן על הפסנתר להנאת האורחים.

קאהן – שנודע בזכות הנימוס והתחכום שלו – ניהל קרנות של ארגונים רבים. הוא קירב בין אנשים לטובת מטרות שונות ומשותפות, מהרישום הראשון של ביטחונות אמריקאיים בפריז ועד מימון בנות הברית במלחמת העולם הראשונה. "אנחנו צריכים לחפש ולהדגיש, הרבה יותר מכפי שעשינו, את הדברים שמאחדים בינינו, במקום לחפש ולהעצים, להגזים ממש, את הדברים שמפרידים בינינו", כתב קאהן במאמרו "אמנות ואנשים".

גרוע יותר משיכונים

15 שנים אחרי שהשלים את בניית טירת אוהקה, נפטר קאהן בעקבות התקף לב קשה. קאהן, בן 67, נקבר בבית קברות סמוך לטירה, שם נערכו חלק מטקסי הלוויה.

אחרי שנמכרה הטירה ב-1939 על ידי משפחת קאהן, החליפה אוהקה ידיים כמה פעמים. ב-1979 ננטשה הטירה, והשתלטו עליה פולשים. אחרי לא פחות ממאה ניסיונות הצתה בחמש שנים, קרא לוביסט מקומי לטירה "גרועה יותר משיכונים בדרום ברונקס שנשרפו בשנות ה-60".

טירת אוהקה בהנטינגטון, ניו יורק, 3 בנובמבר 2020 (צילום: מאט ליבוביץ', זמן ישראל)
טירת אוהקה בהנטינגטון, ניו יורק, 3 בנובמבר 2020 (צילום: מאט ליבוביץ', זמן ישראל)

קאהן, למוד לקחים משריפת ביתו הראשון, התעקש שהטירה תהיה חסינת אש – עשויה פלדה ובטון. לכן הצליח המבנה לשרוד את ניסיונות ההצתה. מצד שני, השימוש התכוף במים כדי לעצור את התפשטות הלהבות הוביל להתפתחות של עובש שחור.

ב-1984 הציל יזם הנדל"ן גארי מליוס את אוהקה, אחרי שרכש אותה בתמורה ל-1.5 מיליון דולר. לפני שיכול היה לתקן משהו, פונו כ-300 מכולות של פסולת מהאתר, במשך שישה חודשים.

בשנות ה-20 הסוערות, הקיצים בטירת אוהקה התאפיינו במה שאשתו אדי כינתה "גן חיות": כוכבים הוליוודיים, פוליטיקאים וטייקונים מהתעשייה. במספר מקרים, קאהן אירח קרקס שלם – כולל פילים

במהרה יצא לדרכו פרויקט השיפוץ הפרטי הגדול ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית, כולל הזמנה של 4,000 רעפים מאותה מחצבה בוורמונט, שממנה הזמין קאהן את האריחים המקוריים לביתו. אלפי עצים חדשים נשתלו כדי להחזיר לחיים את הגינה הצרפתית המרשימה שתכננו אדריכלי הנוף האחים אולמסטד.

מליוס, מעריץ של קאהן ובעל הון בעצמו – שזכה לתיאור "בעל חוכמת רחוב" במהדורת ניוזדיי של לונג איילנד – שיפץ את "חדר המערה במרתף". הוא גם פינה את המנהרות התת קרקעיות והרחיב אותן, על פי הדיווחים – כך שיגיעו לקולד ספרינג הרבור.

גארי מליוס (צילום: Paul Prince, AP)
גארי מליוס (צילום: Paul Prince, AP)

השיפוץ של אוהקה נקטע ב-1988, כשמליוס לא יכול היה להמשיך ולממן אותו. אחרי שמספר בעלים חדשים לא הצליחו גם הם להתמודד עם הטירה, חזר מליוס אל הזירה ורכש את הנכס באמצעות חוזה השכרה ארוך טווח.

כמו כדי לציית למוטו המשפחתי של משפחת קאהן, "לחתור תמיד קדימה", מליוס הצליח לרכוש מחדש את המבנה, ופתח אותו מחדש כמלון יוקרה ומסעדות.

ב-2014 נורה מליוס בראשו שלוש פעמים כשהיה במכונית מחוץ לטירה. הוא ניצל בדרך נס, שרד והתאושש לאיטו. למרות שניסיון הרצח בוצע באור יום וצולם, לא בוצעו שום מעצרים.

מאז שצולמה חתונתה של מוד קאהן למהדורות החדשות של 1920, רוב האחוזות הגדולות שנבנו לחופה של לונג איילנד נהרסו. אך הליבה של מה שבנה קאהן באוהקה נותרה על כנה ופתוחה לציבור – תמורת תעריף מגפה מופחת של פחות מ-300 דולר ללילה.

עוד 1,361 מילים
כל הזמן // שבת, 6 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הנשיא א-סיסי אף קבע שריבוי האוכלוסין הוא איום אסטרטגי על מצרים ● בחזבאללה מתנגדים בחריפות ליוזמה לערב גורמים זרים בניסיון לפתור את המשבר הכלכלי והפוליטי בלבנון ● על רקע הדוח האמריקאי, שקושר בין יורש העצר בן סלמאן לרצח חאשוקג'י, משחררת סעודיה פעילי זכויות אדם מהכלא ● שגריר איחוד האמירויות בישראל נכנס לתפקידו ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזה"ת

עוד 1,184 מילים

להעיף את נתניהו - תנאי הכרחי ולא מספיק. הצביעו מרצ

כמו שאמריקאים יכולים לנתח באובססיביות סטטיסטיקות של קבוצות בייסבול, כמו שבטבריה נהנים לדבר על מפלס הכנרת, או כמו שבועז ביסמוט יכול להאריך עוד ועוד ועוד ועוד בניתוח סגולותיו של בנימין נתניהו, כך קשה לחשוב על תחביב אינטנסיבי יותר בקרב פרשני שמאלנות מאשר ניתוח מצבה של מרצ.

אורי טלשיר כתב לאחרונה בהארץ:

"אף אחד לא מדבר על שלום, אף אחד לא מדבר על מרצ. מה לעשות, לפעמים אין צדק".

כמו שאמריקאים אובססיבים לניתוח קבוצות בייסבול, בטבריה נהנים לדבר על מפלס הכנרת וביסמוט מאריך בניתוח סגולות נתניהו, כך קשה לחשוב על תחביב אינטנסיבי יותר בקרב פרשני שמאלנות מניתוח מצבה של מרצ

כמו רבים שחושבים מרצ, טלשיר צופה מהצד ומעריך שהצדק אינו עומד להופיע. בעצמו הוא צופה מהצד ומגלה שהוא לא שוקל להצביע מרצ. אם היה צדק, כולם היו מדברים על השלום ועל מרצ. אבל זה קצת נמאס לו, אז אין צדק.

אז אני אדבר על שלום ועל מרצ. אבל רגע קודם, על סוף ימי נתניהו.

חד-משמעית: אין דבר דחוף יותר לישראל מקץ שלטונו של נתניהו. שלושה סבבי בחירות שבחלוקה הפוליטית למחנות "רק" ו"רק לא" ביבי יש שני גושים דומים בגודלם עם תזוזות קלות וכמעט מקריות מסיבוב לסיבוב. בבחירות הקרובות יש סיכוי מצוין לניצחון הטובים במאבק הזה. כן, לפעמים יש צדק. כדי שזה יקרה צריכים להתקיים שני תנאים.

  1. הראשון: נטישה של קבוצה לא גדולה של אנשי ימין את נתניהו. ייתכן שבעניין זה גדעון סער מציע תקווה חדשה.
  2. השני: שלא יקומו לנתניהו מושיעים חדשים כפי שקמו בכנסות הקודמות מספסלי העבודה, יש עתיד, כחול לבן ואפילו הרשימה המשותפת.

המצב ישתפר. האלטרנטיבה לנתניהו (בניכוי ליברמן) תהיה פחות מושחתת ותבוז פחות לעקרונות יסוד של דמוקרטיה. בכך פחות או יותר נגמרות החדשות הטובות.

ישראל תמשיך להיות מדינה שהחיים בה כרוכים במועקה מתמדת. השמיים ימשיכו להיות מכוסים בגזענות, חיי המשפחה שלנו ימשיכו להיות מוקרבים על מזבח חקיקה דתית, הכלכלה שלנו תמשיך להתבסס על משק שהמונים בו מועסקים בשכר רעב. מעל הכל, עתיד המדינה עדיין יהיה קורבן של לאומנות משיחית והתעללות יום-יומית מתמשכת במיליוני פלסטינים עדיין תהיה באחריות כולנו.

האלטרנטיבה לנתניהו (בניכוי ליברמן) תהיה פחות מושחתת ותבוז פחות לעקרונות יסוד של דמוקרטיה. בכך פחות או יותר נגמרות החדשות הטובות. ישראל תמשיך להיות מדינה שהחיים בה כרוכים במועקה מתמדת

אני מסרב לקבל שמה שיש לישראל להציע לשלושת ילדיי נמצא במרחב שבין המלל הריק של יאיר לפיד לפשיזם הממאיר של סמוטריץ' ובן-גביר עם כל הגנץ והסער והבנט שביניהם.

מה שאני מחפש עבורם ועבור כולנו לא נמצא אצל אחת שנאבקת בכפייה דתית או אחד שנאבק באפלייה מגדרית ולא באחד שזוכר שצריך להגן עלינו מפני הכיבוש (אפילו אם היה כזה פרט למרצ). מה שאני מחפש נמצא רק במפלגה שיודעת מה המשמעות של צדק – חברתי, סביבתי, מגדרי, יו ניים איט.

זה נמצא רק במפלגה שיודעת איך צריכים להיראות החיים שלנו. שיש בהם שוויון שמאפשר להסתכל בלי חשש בעיניים של הזולת ויש בהם חירויות לפרט שמאפשרות לחיות את החיים שבחרנו לנו ושאנחנו ראויים להם.

למפלגת העבודה יש הפעם רשימה ראויה ומנהיגה ראויה, אבל גם עמיר פרץ נדמה היה כמנהיג שמאלני ראוי. ועידת המפלגה איתה נכנס לממשלת נתניהו נותרה אותה ועידה שעשויה להעיף את מיכאלי רגע אחרי הבחירתו תמורת נזיד תיקים (תשאלו את עמרם מצנע, אברום בורג, כמה פעמים היינו בסרט הזה).

ביש עתיד יש אנשים ראויים. גם ברשימה המשותפת. בכלל קשה להתמודד עם כל הטוב שמורעף עלינו מכל עבר. חריפות ומגניבים, שנונות ויפים. אולי יותר ממרצ, אולי לא. צו האופנה לא עם מרצ. היא רק אומרת את הדברים הנכונים ורק יש בה אנשים מצוינים והיא רק נלחמת בעקשנות על המדינה שאני וילדיי נוכל גם ליהנות לחיות בה וגם להתגאות בה.

היא עושה את זה מול הרוח האנטי-דמוקרטית של הימין והיעדר הרוח של ציבור שפרש מהמאבק לישראל כמו שישראל יכולה להיות, לטובת איסוף פירורים שזורקים לעברו מיני סלבריק'ה פוליטיים. כמה גדול הציבור שיהיה חלק מהמאבק נגד נתניהו אבל גם חלק מהמאבק נגד הימין, החרדים כל הבלונים שבמרכז? אני לא יודע. אני אפעל שיהיה גדול ככל האפשר.

אני מסרב לקבל שמה שיש לישראל להציע לשלושת ילדיי נמצא במרחב שבין המלל הריק של יאיר לפיד לפשיזם הממאיר של סמוטריץ' ובן-גביר עם כל הגנץ והסער והבנט שביניהם

לפעמים אין צדק. אבל שה"לפעמים" הזה ייפול על המשמרת של מישהו אחר במדינה אחרת. במדינה שלי ובילדים שלי אני לא צופה מהצד. הצביעו מרצ.

רועי פלד הוא מרצה למשפט מינהלי בביה"ס למשפטים ע"ש חיים שטריקס במכללה למינהל, והשנה משמש כמרצה אורח באוניברסיטת קליפורניה בברקלי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 656 מילים

זיהום הזפת הביא לאיסור לשחות, לצלול ולדוג בים ● אבל מי שנמצא בחוף מדי יום מאמין שדווקא אפשר לחזור לפעילות רגילה ופשוט לנקות את הזפת מהגוף, כמו פעם ● המשרד להגנת הסביבה אומר שהמים בסדר, אך משרד הבריאות קובע שהבדיקות אינן תקינות ● ועם אסדות הגז והמכליות שבדרך למפרץ אילת, זה עלול להיות רק הפרומו לאסון הבא

עוד 2,416 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

השרה ללוחמה בטרור

הגלובוס הירוק מגיע בהפתעה מהרי ירושלים ● הגלובוס השחור הולך לגילה גמליאל שחירטטה מעשיה על טרור איראני ● והטיפ: במקום להרתיח קומקום, תרתיחו כוס

עוד 667 מילים

למקרה שפיספסת

מדיום האתר על פי תורת היחסות ומצב היסוד של הוואקום הקוונטי

וינסנט ון-גוך צייר את ליל הכוכבים ביוני 1889, כשנתיים לאחר הניסוי המפורסם של מייקלסון-מורלי, שלכאורה הפריך את קיומו של מדיום האתר האקסיומטי, החומר שנחשב לממלא את כל המרחב. תנועות המכחול המיוחדות של וינסנט ון-גוך מתארות תנועה סיבובית של המרחב סביב הכוכבים הזוהרים.

הניסוי של מייקלסון-מורלי ב- 1887

הניסוי של מייקלסון-מורלי נחשב לאחד מהניסיונות החשובים של הפיזיקה המודרנית. הניסוי לא הצליח למצוא אפילו שינויים קלים במהירות האור ביחס למדיום האתר. עד הניסוי המתוחכם והיקר של מייקלסון-מורלי, היה מקובל על המדענים מאז אייזיק ניוטון קיומו של מדיום האתר, הנושא את גלי האור ומעביר מרחוק את כוח הכבידה, כאקסיומה כמעט מובנת מאליה.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כאשר בחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגד כיוון רוח האתר. מייקלסון ומורלי הניחו, כי בעזרת מכשיר מדידה מדוייק ניתן יהיה למדוד את השינויים הקטנים במהירות האור במהלך השנה, כפי שהאיור למטה משמאל מדגים.

מדיום האתר נתפס כנוזל בלתי דחיס, מעין מוצק, חסר מסה וצמיגות, שכוכבי הלכת נעים בתוכו ללא חיכוך. הניחו שכדור הארץ נע סביב השמש בתוך מדיום האתר, כשבחלק מהזמן הוא נע עם כיוון תנועת רוח האתר ובחלק מהזמן נגדו

מייקלסון ומורלי השתמשו באינטרפרומטר מדוייק וקרן אור קוהרנטית שפוצלה לשתי אלומות, שעשו מסלולים ניצבים זה לזה והוחזרו על ידי מראות אל הגלאי. סטייה יחסית במהירות קרני האור היתה אמורה לייצר הזזת פאזה שהאינטרפרומטר המדוייק היה אמור לזהות. מייקלסון ומורלי חזרו על הניסוי בשעות שונות ביממה ובעונות שונות לאורך השנה ולא נצפתה הזזת פאזה. המסקנה הייתה שמהירות האור קבועה ושכדור הארץ לא נע בחלק מהזמן עם ובחלק אחר כנגד רוח האתר. לכן הסיקו מתוצאות הניסוי שמדיום האתר לא קיים, האקסיומה של קיום האתר הופרכה.

כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)
כדור הארץ נע בשדה הגרוויטציה של השמש עם רוח אתר (צילום: אילוסטרציה)

האם יש הסבר אחר?

האם אפשרי שמדיום האתר ינוע בשדה הגרוויטציה של השמש ביחד עם כדור הארץ כפי שמודגם באיור למעלה מצד ימין? במקרה זה רוח האתר הגרוויטציוני נעה ביחד עם כדור הארץ, תנועה יחסית ביניהם לא קיימת וגם כך לא אמור להתקבל שינוי פאזה באינטרפרומטר במהלך עונות השנה או שעות היום כפי שמייקלסון ומורלי קיבלו בניסוי. ניסוי שאולי לא הפריך את קיום האתר בעצם.

גם בהסתמך על כשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי למצוא תנועה של כדור הארץ ביחס למדיום האתר, איינשטיין הניח בתורת היחסות שמהירות האור קבועה בכל מערכות הייחוס, ללא תלות במהירות של הגוף שפולט את האור. הוא פרסם זאת במאמר מה-30 ביוני 1905 על האלקטרודינמיקה של גופים בתנועה.

מדיום האתר על פי תורת היחסות של אינשטיין

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות באוניברסיטת ליידן ב-5 במאי 1920, בשאלה מה מהות הרעיון שקיים בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים גם חומר נוסף מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיום מדיום האתר לנושא של הפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור.

אינשטיין התחיל את הרצאתו על האתר ותורת היחסות ב-1920, בשאלה מה מהות הרעיון, לפיו בנוסף לחומר הרגיל שאנחנו מכירים קיים גם חומר מסוג אחר, מדיום האתר. אינשטיין קישר את קיומו להפעלת כח מרחוק ללא מגע מיידי ולתכונות של גלי האור

אינשטיין ציין שניוטון העלה את הרעיון של הפעלת כח מרחוק על ידי מסות ללא מגע ישיר ומיידי, ושרעיון קיום מדיום האתר הממלא את המרחב נבע כאקסיומה מכך. כשהתגלה שהאור הוא תנודה שעוברת במרחב, באופן טבעי הניחו שמדיום האתר נושא גם את גלי האור. לאור יש תכונה של גל רוחבי, לא תנועה של גוף קדימה, ולכן הניחו שמדיום האתר איננו נוזל אלא הוא מעין מוצק לא דחיס המעביר תנודות רוחביות יחסיות קטנות שהם גלי האור.

אבל קיום מדיום אתר נייח הוא בעייתי מבחינת תיאוריית היחסות הפרטית כמערכת ייחוס אבסולוטית ולכן הסיקו מכשלון הניסוי של מייקלסון-מורלי שהאתר פשוט לא קיים. שגלי האור הם ישויות בפני עצמם שלא מתקיימות כהפרעה מתפשטת במדיום האתר. שגלי האור, כמו חלקיקי החומר, מתקדמים במרחב הריק.

אינשטיין טען בהרצאה שתיאוריית היחסות איננה שוללת את קיום מדיום האתר כל עוד לא מתיחסים לאתר כמורכב מחלקיקים בעלי מיקום ומהירות. אינשטיין אמר שלמרחב עצמו יש תכונות פיזיקליות ושהוא לא ריק. מדיום האתר הגרוויטציוני קיים אבל חסר "גוף" ומאופיין על ידי 10 המשוואות הדיפרנציאליות של אינשטיין שתלויות בחומר וגם במצב האתר בסביבה.

אינשטיין אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני על פי תורת היחסות שונה ממודלים קודמים של האתר שהציעו מקסוול, לורנץ, הרץ ומאך, אך בסיכום דבריו אמר שמדיום האתר הגרוויטציוני חייב להיות קיים ושלא ניתן לחשוב על המרחב-זמן של תורת היחסות ללא האתר.

מצב היסוד של הוואקום הקוונטי וים האלקטרונים הבלתי נראים של דירק

ב-1920, כשאינשטיין דיבר על האתר ותורת היחסות, הוא לא התיחס לקיומם של חלקיקי האנטי-חומר, הפוזיטרונים, שהתגלו ב-1927 על ידי פול דירק, ועל ההבנה של דירק לגבי מצב היסוד של הוואקום הקוונטי המלא באין סוף אלקטרונים בלתי נראים.

דירק אומר שבאופן מפתיע, דוקא החלקיקים בעלי הספין, האלקטרונים, הם החלקיקים הפשוטים ביותר בטבע. כשגילה את האנטי-אלקטרונים בעלי האנרגיות השליליות, הפוזיטרונים לקח לדירק בערך עוד כשנה להבין ולהציע שאין-סוף אלקטרונים בלתי נראים לנו ממלאים את כל הרמות השליליות שמתקבלות מפתרון משוואת דירק. האלקטרונים הבלתי נראים של הוואקום ממלאים את כל רמות האנרגיה השליליות ממינוס אין-סוף ועד רמת היסוד הקוונטית, שמעליה נמצאים האלקטרונים החופשיים הרגילים שאותם אנחנו רואים.

הפתרון המאוד יצירתי ולא מובן מאליו של דירק קיבל את השם ים האלקטרונים של דירק, אבל נתפס כפרשנות לא כמציאות פיזיקלית מוחשית.

שבירת סימטריה

דירק דיבר בתחילת הראיון על שיקולי הסימטריה שהכניס אינשטיין. המודל הסטנדרטי מתאר את חלקיקי החומר והאנטי-חומר, ותורת היחסות מתארת את המרחב-זמן שהוא כנראה שם אחר למדיום האתר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? מה שחסר זה הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר.

החיבור של שתי התורות הגדולות מתאר את ההתנהגות של החומר, האנטי-חומר והאתר. אז מה חסר? הוכחה של מנגנון יצירת החומר ביקום, שבירת הסימטריה בין החומר והאנטי-חומר

על פי ההצעה של סחרוב מ-1967, שבירת הסימטריה התרחשה בזמן המפץ הגדול. על פי מודל קרינת הוקינג, הפרדה בין חלקיקים ואנטי-חלקיקים מתרחשת על האופק של חורים שחורים ואולי אף מועצמת במרכזים גלקטיים פעילים ובסילונים שהם אולי מנועי יצירת החומר של היקום.

ליל הכוכבים

ים האלקטרונים של דירק, הממלאים את אין-סוף הרמות השליליות של משוואת דירק יחד עם הפוזיטרונים, יוצרים ים של זוגות אלקטרון-פוזיטרון (פוזיטרוניום), הממלאים את המרחב ויכולים להשמיד זה את זה במפגש של חלקיקי חומר ואנטי-חומר או ליצור זוגות קשורים חזק במצב הפוזיטרוניום המשונה.

אוסף הזוגות יכול לקרוס למצב קוונטי רב-חלקיקי קוהרנטי שנקרא בוז-אינשטיין קונדנסט שבתוכו אין משמעות למיקום של כל פוזיטרוניום בנפרד.

זה מתאים להנחה של אינשטיין עבור מדיום האתר הגרוויטציוני חסר הגוף והחלקים שניתן לייחס להם מיקום ומהירות. זוגות הפוזיטרוניומים והקוואקוניומים יכולים להיות מדיום האתר האלקטרומגנטי והגרוויטציוני שאינשטיין תיאר בהרצאתו ב-1920 וגם ים החלקיקים האינסופי שתיאר דירק כמצב היסוד של הוואקום הקוונטי.

ים הזוגות יכול להיות מדיום האתר של המרחב "הריק" שאולי נע סביב גופים מסיביים, כמו שוינסנט ון גוך ב-1889 דמיין וצייר בליל הכוכבים, בלי להכיר את התיאוריות המדעיות הגדולות והקשות להבנה של המאה ה-20.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,071 מילים
עודכן לפני 10 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

החוות שמצילות את הטרנסג'נדרים היהודים

הם מעולם לא מצאו מנוח, ולא היו שלמים עם זהותם המגדרית ● רק הרחק, במרחב החקלאי, בשדות של קליפורניה ואריזונה, הצליחו להתחבר לזהותם היהודית ולקרוא לעצמם טרנסג'נדרים ● אלכס קוחנסקי הבין סוף סוף שהוא יכול ללבוש שמלה בפומבי ● שי שנאל התחבר לצמיחה האישית המחודשת דווקא באמצעות הקומפוסט ● ובכנס רשת של החקלאים היהודים אחד מכל שלושה בחרו להשתמש בשפה מגדרית מכלילה

עוד 1,118 מילים

"עוזרו של דרעי שלף נוסעים מרשימת המיועדים למלוניות"

נדחתה עתירת הליכוד נגד הופעת פוליטיקאים ב'אופירה וברקו' ● הקבינט דחה את ההצבעה על אישור התו הירוק וביטול ועדת חריגים למוצ"ש ● מפגינים באום אל-פאחם התנפלו על ח"כ מנסור עבאס והדפו אותו בכוח ● סקר: כמחצית ממבקשי המקלט בתל אביב על סף רעב

עוד 34 עדכונים

הדרבי המבוים של חובשי הכיפה הסרוגה

בימים האחרונים התלקחה הזירה במפתיע בין בנט לסמוטריץ' ● בנט האשים את רשימת הציונות הדתית ב"יהדות מתנשאת, מתבדלת ויהירה" ● סמוטריץ' החזיר: "בנט הולך לממשלה עם השמאל" ● אבל אסור להתרגש יותר מדי: הכל מבוים ומתואם, במטרה לעורר את מצביעי המחנה ולוודא שיבחרו בין השניים ולא ילכו לליכוד ● וזה עובד: במשותף, יש לשניים כ-17 מנדטים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 458 מילים ו-1 תגובות

במסע הרשמי הראשון שלו כשגריר ישראל בארה"ב, בחר ארדן לבקר באתרי מורשת של זכויות האזרח בדרום ארה"ב ולהיפגש עם מנהיגי הקהילות השחורות ● בשיחה עם זמן ישראל, ארדן השווה את המטעים למחנות הריכוז - אך אמר ש"אי אפשר להשוות" בין המאבקים של יוצאי אתיופיה והערבים בישראל לבין המאבקים למען צדק גזעי בארה"ב

עוד 873 מילים

הקורונה מעצימה אי-שוויון מגדרי וחברתי ומשנה את כללי המשחק

בשבוע הבא נציין שנה מאז פרוץ מגפת הקורונה בישראל ● בשבוע הבא חל גם יום האישה הבינלאומי ● יותר מאי פעם, השניים שזורים זה בזה

עוד 1,196 מילים

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

עוד 1,732 מילים

סקר: למתנגדי נתניהו אין גוש חוסם, רע"מ עוברת ומרצ בחוץ

מנדלבליט דחה בקשת גנץ להכריע בשאלת ממשלת מעבר ● פעיל יש עתיד הוכה בפעילות שטח במחלף גבעת שמואל ● נתניהו לפוקס: "אנחנו הראשונים בעולם לצאת מהקורונה" ● מכה לנתניהו: בוטל ביקורו של מנכ"ל פייזר בישראל ● אחמד טיבי מתנצל על האופן שבו דיבר על ח"כ להב-הרצנו ● מנדלבליט: כהונת השרים הזמניים מסתיימת, מנו שרים קבועים במקומם

עוד 41 עדכונים

החקירה תימשך שנים, ללא שיתוף פעולה מצד ישראל

החלטת התובעת של בית הדין הבינלאומי לפתוח בחקירה נגד ישראל בנוגע ל"מצב בפלסטין" הייתה צפויה לגמרי, ועדיין עשויות להיות לה משמעויות דרמטיות ● ישראל תיאבק בבית הדין במישור הדיפלומטי והמשפטי, ומי שיצטרכו לעבוד כתף אל כתף הם נתניהו ומנדלבליט ● אחרי הכל, בדיוק לשם מטרה זו הצהיר נתניהו כי הוא מינה את מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 1,102 מילים

המדינה מסרבת להעניק סיוע למרות הקורונה

פרסום ראשון העמותה לגריאטריה עתרה לבג"ץ בשם מוסדות גריאטריים פרטיים, בטענה שהשקיעו משאבים עצומים בהגנה על מטופליהם שבסיכון אך לא קיבלו סיוע ממשלתי ● לפי העתירה, המדינה הבטיחה תמיכה למוסדות השייכים לעמותות, ובכך מפלה לרעה את המוסדות הפרטיים ● "המוסדות מתמודדים עם אתגרי ההגנה על חיי המאושפזים שמצבם מורכב ורגישים שבעתיים לסכנת הנגיף - ללא תמיכה כספית"

עוד 575 מילים

דעה אוקיי, אז לא אסון אקולוגי. אבל מה כן?‎

מי שעמד בראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה עורר סערה כשהכריז כי זיהום הזפת איננו אסון אקולוגי ● "אז נפגעו כמה צבים ועופות", כתב ● אדלר צודק שהשיח בכל הנוגע לנושאי סביבה נוטה להיות רדוד ומוקצן, אבל אסור לזלזל בגודל הארוע הנוכחי ● לכל הפחות, מדובר בפגיעה נרחבת וקשה במשאב טבע שאי אפשר לדמיין את החיים בישראל בלעדיו

עוד 878 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה