אנשים מתחסנים נגד קורונה במרכז החיסונים של קופת חולים כללית בירושלים, 28 בדצמבר 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90

ישראלים שגרים בחו"ל מתלבטים אם לחזור לביקור כדי להתחסן

מבצע החיסונים המאסיבי שם את ישראל במקום הראשון בקצב ההתחסנות בעולם ● המשמעות היא כי ישראלים הגרים בחו"ל יכולים להתחסן מהר יותר אם יקפצו לביקור מאשר בארצם החדשה ● מי ששוקל לעשות זאת אף יכול לשלב את ההתחסנות עם הצבעה בבחירות ולעשות את ליל הסדר בארץ ● אבל הקשיים הלוגיסטיים הופכים את גיחת ההתחסנות למשימה שלא רבים יוכלו לעמוד בה

כשבני פלקוביץ' ייצא מביתו בבוסטון לקראת הנסיעה המיוחלת הביתה, לישראל, במרץ הקרוב, הוא יראה סוף סוף את משפחתו וחבריו אחרי חודשים ארוכים של פרידה. אבל יש עוד משהו שפלקוביץ' מתכנן להספיק בטיול הזה: להפשיל שרוולים ולהתחסן נגד קורונה.

בזמן שישראל מובילה את מרוץ החיסונים העולמי, עם מעל 3 מיליון  אנשים שקיבלו כבר את החיסון הראשון וכמעט 2 מיליון שקיבלו את החיסון השני, לא מעט ישראלים החיים בחו"ל שוקלים את האפשרות לשלב ביקור בית עם חיסון, שאולי לא יהיה זמין בארצות החדשות שלהם בחודשים הקרובים.

"נדמה שבישראל אני יכול לקבל את החיסון מהר יותר מאשר בבוסטון", אומר פלקוביץ', שעובד על הדוקטורט שלו בביוכימיה ב-MIT בקיימברידג', וחי בארה"ב, ביחד עם אשתו, בשנה וחצי האחרונות.

"אני אהיה בקבוצה האחרונה בבוסטון שתחוסן", אומר פלקוביץ' ומציין שהוא לא מצפה שהתור שלו יגיע לפני הקיץ, לכל המוקדם. "אבל בישראל הם אומרים שיגיעו לרוב האוכלוסייה עד מרץ, ראיתי את הפרוטוקול והוא נראה מאוד מציאותי".

מבצע חיסונים באיצטדיון ג'ילט בפארק פנויי בבוסטון, 28 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Charles Krupa)
מבצע חיסונים באיצטדיון ג'ילט בפארק פנויי בבוסטון, 28 בינואר 2021 (צילום: AP Photo/Charles Krupa)

ישראל חיסנה כבר למעלה מרבע מהאוכלוסייה של המדינה, והגיעה לאחרונה לשיא יומי של 220,000 רבע מיליון חיסונים ביום. נכון להשבוע, היצע החיסונים אף גבוה מהביקוש להם. לעומת זאת, ארה"ב חיסנה עד כה כ-32 מיליון איש – עשירית מהאוכלוסייה – אבל בינתיים נראה מבצע החיסונים האמריקאי מאולתר, והוא זוכה לביקורות רבות.

פלקוביץ' מחכה לבקר את משפחתו בישראל כבר זמן רב, אבל הנסיעה כל הזמן נדחית בעקבות גלי הקורונה בשתי המדינות וסגירת שדה התעופה. "יש עדיין חששות – לגבי בידוד, האפשרות שנידבק בטיסה, או שנדביק אנשים בישראל. כל החששות האלה עדיין קיימים", הוא אומר. אבל האפשרות שיצליחו להשיג את החיסונים מוקדם יותר, ברמה של חודשים, מטה את הכף לטובת הנסיעה.

"דברים משתנים מהר כל כך, אני רק מנסה להישאר עם האצבע על הדופק, להבין מי נגד מי, ולמרות שאני יודע שהמצב יכול להשתנות בכל רגע, אנחנו חושבים לתזמן את הנסיעה למרץ כך שנוכל לקבל אז את החיסון", הוא אומר.

"דברים משתנים מהר כל כך, אני רק מנסה להישאר עם האצבע על הדופק, להבין מי נגד מי, ולמרות שאני יודע שהמצב יכול להשתנות בכל רגע, אנחנו חושבים לתזמן את הנסיעה למרץ כך שנוכל לקבל אז את החיסון"

"לא מדובר בתיירות חיסונים"

עם זאת, ישראל לא צריכה להתחיל להיערך לחזרה המונית של אזרחים לשעבר שמפוזרים ברחבי העולם.

באופן רשמי, רק אזרחים שנמצאים בחו"ל פחות מחמש שנים, עדיין חברים פעילים בקופות החולים שלהם ומשלמים תשלומי ביטוח לאומי מדי חודש זכאים לקבוע תור לחיסון. אולם מעשית, משרד הבריאות הורה להחיל את תוכנית החיסונים בחינם לכל מי שנמצא בישראל, בלי קשר לאזרחות, למעמד התושבות שלו או לביטוח הרפואי שלו.

אבל הבעיה של המהגרים הישראלים היא אחרת: התחסנות בארץ היא אפשרות ריאלית רק עבור מי שיכולים להרשות לעצמם להישאר כאן במשך חודש וחצי לפחות. בשלב ראשון צריך המועמד הפוטנציאלי להשלים בידוד של 10-14 ימים, ואז יש לחכות לפחות שלושה שבועות בין שתי מנות החיסון. את הדרכון הירוק – המעיד על חיסון מלא – הוא או היא יקבלו שבוע אחרי החיסון השני.

בני פלקוביץ', דוקטורנט ב-MIT (צילום: Bathe Bionanolab)
בני פלקוביץ', דוקטורנט ב-MIT (צילום: Bathe Bionanolab)

פלקוביץ' אומר שהוא יכול להשלים חלק משמעותי מהמחקר שלו בשלט רחוק, אז לא אכפת לא להיעדר לתקופה ממושכת כל כך. הוא ואחיו, שחי בניו יורק, מעוניינים לקבל את החיסון מוקדם ככל האפשר.

"אח שלי אפילו יותר מודאג לגבי המוטציה הבריטית, ושעשוי להיות גל נוסף. אז הוא מרגיש שהוא ממש רוצה לנסוע (להתחסן בישראל) מוקדם ככל האפשר", הוא אומר.

במשרד הבריאות סירבו להתייחס רשמית לשאלה האם ישראלים שגרים בחו"ל יכולים להירשם לתורים לחיסון. הישראלים שכבר מתכננים להגיע הביתה עלולים להיתקל במכשול נוסף, כמו ההחלטה לסגור את שדה התעופה בן גוריון לשבוע מחשש למוטציות. שדה התעופה אמור להיפתח מחדש ביום ראשון הקרוב, אבל אין ערובה שלא ייסגר שוב אם רמת התחלואה בישראל לא תרד באופן משביע רצון.

עינב הדרי, סגנית דוברת שגרירות ישראל בוושינגטון, אומרת שמשרד החוץ לא מודע למספר גדול של ישראלים שגרים בחו"ל ומתכננים לחזור כדי להתחסן. אבל היא מציינת שכל ישראלי שעונה לקריטריונים לחיסון, לפי הנחיות משרד הבריאות, מוזמן להגיע ארצה ולהתחסן, בלי קשר לארץ מגוריו כרגע.

"אנחנו לא מתייחסים לזה כעניין לדאגה כי אנחנו לא מודאגים", אומרת הדרי. "מדינת ישראל מחסנת את כל האזרחים הישראלים. זה לא משנה אם יש או אין להם ביטוח בריאות גם במדינה אחרת".

"לא מדובר בתיירות חיסונים, בגלל שאנחנו לא מתייחסים לאזרחים ישראלים כאל תיירים, גם אם כרגע הם חיים מחוץ לישראל", מדגישה הדרי.

"מדינת ישראל מחסנת את כל האזרחים הישראלים. זה לא משנה אם יש להם גם ביטוח בריאות. לא מדובר בתיירות חיסונים, בגלל שאנחנו לא מתייחסים לאזרחים ישראלים כאל תיירים, גם אם כרגע הם חיים מחוץ לישראל"

וכמובן, אל השיקולים האם לחזור לארץ בזמן הקרוב נוספה גם מערכת הבחירות: מי שיחזור לארץ במרץ הקרוב יוכל לנצל את הביקור לא רק להתחסנות, אלא גם כדי להצביע בבחירות לכנסת ה-24 – שתי ציפורים בכרטיס טיסה אחד. זאת, בנוסף לחג הפסח, שחל השנה בסוף מרץ.

זומים בדלפט

גיל כהן, 35, נמצא בשנה הראשונה של לימודי התואר השני שלו בתכנון אורבני באוניברסיטת דלפט בהולנד. למרות שעבר להולנד מתוך ידיעה שרוב השיעורים שלו יתקיימו אונליין, הוא קיווה להפיק את המרב מקבוצות הלמידה הקטנות, הבין-אישיות, שהאוניברסיטה הבטיחה. אבל כשדלפט, אחת מעיירות הקולג' הגדולות בהולנד, הפכה למוקד הדבקות קורונה אדיר בסתיו האחרון, גם קבוצות הלמידה בוטלו.

גיל כהן בפארק חולות האג בהולנד, 10 בינואר 2021 (צילום: באדיבות המצולם)
גיל כהן בפארק חולות האג בהולנד, 10 בינואר 2021 (צילום: באדיבות המצולם)

כהן התלבט אם להישאר בהולנד לסמסטר נוסף או לחזור לישראל. אם ישוב לישראל וחלק מתנאי הסגר יוקלו בהולנד, הוא יפספס את קבוצות הלמידה השיתופיות שקיווה לחוות בלימודיו. בסופו של דבר, היכולת להתחסן דחפה אותו לשוב לישראל, במקום לשבת ולהמתין שהתנאים בהולנד ישתפרו.

"זה מוסיף עוד סיבה לנסיעה וגורם לי להרגיש שהחזרה לישראל זאת ההחלטה הבוגרת והאחראית יותר", אומר כהן. "נחמד לדעת שישראל מתפקדת לפחות בהיבט הזה, הרפואי. אני בהחלט מעריך את מערכת הבריאות, וגם את מזג האוויר, אחרי השהות בהולנד".

פלקוביץ' וכהן הם כרגע מיעוט מקרב הישראלים לשעבר שחושבים להגיע לישראל בגלל החיסון. מבחינתו, פלקוביץ' אסיר תודה על כך שיש לו את הזכות לבחור. "זה יותר עניין של מזל. אני מרגיש בר מזל להיות ישראלי", הוא אומר. "אני שמח שיש לי את האפשרות".

עוד 907 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 14 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

עשרות מדרגות אל הקבר ומעלית שטרם הותקנה ● מעברים צרים שאינם יכולים לשרת אנשים המתניידים על כיסא גלגלים ● קבלנים שחוסכים בהוצאות וסוגרים את אספקת המים ● ביום שבו רבבות ישראלים מגיעים לבתי הקברות ברחבי הארץ לטקסי יום הזיכרון, כדאי לשים לב לעובדה שהתנאים בחלקם רחוקים מלעמוד בסטנדרטים סבירים של שירות ציבורי במדינה מתוקנת

עוד 708 מילים

כולם רואים את הפיל שבחדר

כולם רואים את הפיל שבחדר – חוץ מהפוליטיקאים. אחרי 4 סבבי בחירות, כאשר פנינו לסבב החמישי, ברור לכולם כי שיטת הבחירות לא מתאימה לישראל, ואני מוסיף – הגיע זמן חוקה.

שיטת הבחירות מעודדת את הפלגנות ומעניקה עודף כוח לרסיסי מפלגות. המנצח בבחירות הוא לא מי שזכה לרוב הקולות, כלומר מי שבו העם בחר, אלא מי שכמעט לא עבר את אחוז החסימה ויש לו את כח הסחיטה של לשון המאזנים.

שיטת הבחירות מעודדת פלגנות ומעניקה עודף כוח לרסיסי מפלגות. המנצח בבחירות הוא לא מי שזכה לרוב הקולות, מי שבו העם בחר, אלא מי שכמעט לא עבר את אחוז החסימה ויש לו כח סחיטה של לשון מאזנים

מכאן, שלכאורה זאת שיטת בחירות דמוקרטית לעילא, אבל למעשה התוצאה לא דמוקרטית, כי המנצח מפסיד והמפסיד מנצח, ומי ששולט בסופו של דבר זה המיעוט, כשהרוב נמצא באופוזיציה.

אי אפשר לתקן את המצב בלי חוקה. ביחוד עכשיו, ברמת פוליטיקה כל כך ירודה, שחיסלה את חוקי היסוד שהם התשתית לחוקה. בלי חוקה, ההידרדרות שאנו חוזים בה היום תיצור מומנטום לצלילה.

חוקה לא הייתה מאפשרת את המצב לפיו מי שזכה בבחירות לא קיבל מנדט, ואת המדינה מנהלים רסיסי מפלגות שהם מיעוט בעם.

לצד הפיל הגדול, מסתובב בחדר פיל-פילון שגם הוא מזיק לא קטן, וקוראים לו "אג'נדה". האג'נדה היא ש"הימין הוא פטריוט והסמול הוא בוגד", שהימין הוא מזרחי ופריפרי והסמול הוא אשכנזי ופריבילגי, וש"הערבים הם טרוריסטים" והם פסולים מלבוא בקהל הממשלה.

פעם היה ויכוח גדול בין הימין לשמאל – על עתיד השטחים ופתרון הבעיה הפלסטינית. כעת הוויכוח הזה הסתיים, כי אין פרטנר פלסטיני, אבל האג'נדה חוגגת. אשר לבעיה העדתית, כל אחד מכיר ממשפחתו הקרובה כי כל העדות מתערבבות זו בזו, חוץ מן החרדים, וכי אין בעיה עדתית אמיתית. אבל זה לא משנה לאג'נדה.

ערביי ישראל נאמנים וכולנו רואים אותם בבתי החולים נלחמים נגד הקורונה, שכם אל שכם עם כל עם ישראל.

לצד הפיל הגדול, מסתובב בחדר פיל-פילון שגם הוא מזיק לא קטן, וקוראים לו "אג'נדה". האג'נדה היא ש"הימין הוא פטריוט והסמול הוא בוגד", שהימין הוא מזרחי ופריפרי והסמול הוא אשכנזי ופריבילגי

מה הוויכוח האמיתי היום? בעד שחיתות או נגד שחיתות. זאת האג'נדה, אבל מישהו צריך לספר זאת לפוליטיקאים. ברגע שזאת תהיה האג'נדה אפשר יהיה להקים את ממשלת השינוי (שינוי למה? שינוי למי?) כי את האג'נדה השקרית של ימין נגד שמאל ואשכנזים נגד מזרחיים תחליף האג'נדה האמיתית – מי בעד שחיתות ומי נגד שחיתות. עם הערבים.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה לענייני המזרח התיכון ועיתונאי. הוא גם סופר ותסריטאי. ספרי העיון שחיבר עוסקים בבעיה הפלסטינית, והרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האיסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 366 מילים

ארוכה הדרך הביתה

לוחמים משוחררים הנחשבים בריאים בנפשם ולא מוכרים במערכת הביטחון כהלומי קרב, מגיעים לטיפול במסגרת "מסע שחרור", או אז מתברר כי הם סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית ● מנהל התוכנית, ד"ר דני ברום: "הרבה לוחמים פוסט-טראומטיים נמנעים מליצור קשר מחודש עם משרד הביטחון שמזוהה אצלם עם הצבא, ולכן חשוב שמסגרות אחרות יוכלו לטפל בהם ובכל אלה שלא הוכרו כזכאים לטיפול"

עוד 1,056 מילים

צעקות לעבר נתניהו לאחר שאמר שתוקם ממשלה שתבנה אתר הנצחה; "בלי פוליטיקה״

יאיר נתניהו: הכל תוזמן ותוכנן מראש - מבזים אח שכול ● יאיר לפיד: הנופלים לא מתו בשביל שישראל תיראה ככה ● נכי צה״ל עמדו במחאה מול אגף השיקום בפ״ת; "סתם אדם לא שורף את עצמו״ ● מנכ״לית עמותה שטיפלה באיציק סעידיאן: יש מנגנון שלם שמשקיע הרבה כסף כדי להתעמר בפצועי צה״ל ובהלומי הקרב ● גנץ: אירוע קשה - לא אכנס לוויכוח שהוא ויכוח ארגוני

עוד 18 עדכונים

למקרה שפיספסת

לפיד עדיין בונה על בנט

גם בנט וגם לפיד מאמינים שנתניהו תקוע וללא אפשרות להקים קואליציה ● בנט, אומרים מקורביו, לא רוצה למשוך את הסאגה יותר מדי ויפעל להעברת המנדט לח"כ אחר אם נתניהו לא יצליח להתקדם אחרי 24 יום ● בינתיים, לפיד חזר מארה"ב מסבב פגישות עם יועצו האסטרטגי וכן עם נציגים של ממשל ביידן ● והפיצוץ בין גלעד קריב לח"כים החרדים הגיע הרבה יותר מהר מהצפוי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי... המשך קריאה

ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי טוב שלא היה שורד ואף היה פושט רגל! לענייננו, הנזק גדול על התועלת. ביבי מנסה להחריב את ישראל במידה ואכן המשפט יתקדם והכיוון יהיה כלא; הנזק גדול על התועלת: ההרס שביבי מותיר אחריו גדול על כל הטוב שעשה – גדול בהרבה

עוד 745 מילים ו-1 תגובות

מועדון יום הזיכרון המצומצם

בדומה למימונה ולנוביגוד, קרב היום שבו גם יום הזיכרון יהפוך לנחלתם של מתי מעט. כבר כיום המציאות בשטח מעידה כי החילוניים והדתיים לאומיים הם היחידים שרואים בו עדיין מרכיב דומיננטי באתוס הציוני.

דקת הדומייה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל כבר מזמן לא מהווה עניין כלל ישראלי, אלא בעיקר סקטוריאלי. בדומה למימונה ולנוביגוד, כך גם הצפירה ביום הזיכרון הופכת בשנים האחרונות למזוהה יותר ויותר עם  קבוצות מסוימות מאוד בחברה הישראלית.

למעלה מ-25% מתלמידי היסודי בבתי הספר היהודים במדינת ישראל אינם עומדים בצפירה, ובצדק מבחינתם; הם אינם חשים זיקה לזיכרון ולדם החללים, שאינם מגיעים מבית מדרשם ואינם חלק מתבנית נוף מולדתם.

למעלה מ-25% מתלמידי היסודי בבתי הספר היהודים במדינת ישראל אינם עומדים בצפירה, ובצדק מבחינתם; הם אינם חשים זיקה לזיכרון ולדם החללים, שאינם מגיעים מבית מדרשם

האתוס השולט בחברה החרדית הוא, כי מי שבאמת שומרים על עם ישראל וחייליו מפני הקמים עלינו לכלותנו – הם לא חיילי צה"ל, אלא בראש ובראשונה אותם רבבות תלמידי סיירות התורה במוסדות החינוך החרדיים.

25% נוספים מכלל תלמידי מערכת החינוך לומדים בבתי הספר הערבים, שגם בהם, כאמור, העמידה בצפירה אינה רלוונטית כלל. אז נכון שהנוצרים במזרח התיכון מחוץ לישראל מהווים מיעוט נרדף, ושהסונים בסוריה מגורשים, נרצחים ונאנסים, אך מבחינת רובה המכריע של החברה הערבית, חיילי צה"ל עדיין מגלמים ביתר שאת את האויב והכובש.

הסטטיסטיקה אינה משקרת והמציאות בשטח מעידה כי הסקטורים החילוני והדתי לאומי הם היחידים שרואים ביום הזיכרון מרכיב גורדי באתוס הציוני. מה שמדהים בכל הסיפור הזה, הוא שמי שמייצר את המציאות הזו הם החילונים והדתיים לאומיים. הם הגורם הישיר למצב החדש, כמי שמממנים אותו וכמי שמתרפסים, כל אחד מסיבותיו האידאולוגיות והפוליטיות, בפני הבדלנות וחוסר הסולידריות שמפגינים החרדים והערבים כלפי מדינת ישראל.

כאשר ילד אינו לוקח שום חלק בעבודות הבית אלא רק עסוק בענייניו, הוא הופך לכפוי טובה כלפי כל מי שמסייע לו – "וישמן ישורון ויבעט". עלות ההסכם הקואליציוני האחרון של מפלגת יהדות התורה והליכוד הגיע לכ-8 מיליארד שקלים.

בחישוב גס אנו מדברים על הוצאה ממוצעת של 1300 ₪ עבור כל אזרח מעל גיל 20 בישראל. היות ש-20 בלבד מאוכלוסיית ישראל אמונה על תשלום של 90 אחוז ממיסי המדינה, מדובר בפועל בעלות שנתית המתקרבת לכ-5000 ₪ עבור כל אזרח במדינה שמשלם מיסים.

בעבר, היה מדובר במיעוט קטן, שלא שילם מיסים ולא שירת בצבא. אך היום המציאות התהפכה לחלוטין – כאשר אותם שוליים בדלניים משתמטים התרחבו לממדים מפלצתיים, כשמנגד שני הסקטורים שכורעים תחת נטל המס ומשרתים בצבא סוחבים על כתפיהם הצנומות והצרות את 90% הנותרים.

מי שמייצר את המציאות הזו הם החילונים והדתיים לאומיים, שמממנים ומתרפסים, כל אחד מסיבותיו האידאולוגיות והפוליטיות, בפני הבדלנות וחוסר הסולידריות שמפגינים החרדים והערבים כלפי המדינה

הציבורים החילוני והדתי לאומי אינם קורבנות של המציאות, אלא מי שיוצרים אותה. ציבורים שבוחרים לממן מציאות שונה מכל מה שהכרנו. לעצב אותה בכספם. מציאות שבה דקת הדומייה ביום הזיכרון הפכה לסוגיה סקטוריאלית צרה, שנוגעת לקבוצות מסוימות וחסרת כל ערך סנטימנטלי, רגשי ולאומי עבור מגזרים גדולים בחברה הישראלית.

ד"ר עוז גוטרמן הוא ראש חטיבת משאבי אנוש באקדמית גליל מערבי ומרצה בכיר באוניברסיטת בר אילן. מנהל קבוצת הפייסבוק מר מחר https://www.facebook.com/groups/326060588084664/

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 450 מילים
עודכן אתמול

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

החשוד באיומים על בן-ארי: חבר הליכוד בקצרין ומעריץ של נתניהו

משה אלון, הנחקר בחשד כי שלח מכתב מאיים לתובעת הראשית במשפט נתניהו, הוא פעיל ליכוד ברמת הגולן, אשר התמודד בראש רשימת המפלגה בבחירות האזוריות ב-2018 ● אלון אף אירח את ראש הממשלה בביתו והצטלם איתו לסרטון משותף בו ברך את נתניהו: "שהקדוש ברוך הוא תמיד, אבל תמיד, ישמור עליך" ● בקצרין, הדעות על אלון חלוקות ● ראש המועצה: "אני מכיר את משה כאדם טוב"

עוד 664 מילים ו-2 תגובות

למרות המשבר, חברות הענק שרדו יפה

בדיקת זמן ישראל הדוחות השנתיים של חברות ישראליות הנסחרות בבורסה מגלים: 2020 לא הייתה רעה אליהן ● פוקס הכניסה יותר מ-3 מיליארד שקל ורשמה רווח נקי של 207 מיליון ● עזריאלי, גם אחרי ירידה גדולה, הרוויחה 189 מיליון שקל ● ההון של פתאל עומד על כמעט 2 מיליארד שקל, והמכירות של שטראוס הסתכמו ב-6.8 מיליארד ● "הרוויחו וחילקו דיבידנד בזמן שעובדים יצאו לחל"ת, זו חזירות"

עוד 2,649 מילים

ריבלין: "כדי לחזק את הבטחון עלינו להילחם עליו"

מנדלבליט: לא ניתן לכנס קבינט בלי שר משפטים מכהן ● ספינה בבעלות ישראלית הותקפה ליד האמירויות ● נתניהו ובנט נפגשו ● משרד הבטחון יבדוק את האירוע שבו נכה צה"ל הצית את עצמו ● עדות ישועה: יאיר נתניהו הסית את אמא שלו ואז הגיעו דרישות ● משרד המשפטים: ח"כ קריב פעל כחוק בכניסה לכותל עם ספר התורה

עוד 55 עדכונים

בטקס מרגש, פרש אתמול השופט חנן מלצר מבית המשפט העליון ● "חברי כאח לי", קראה לו הנשיאה אסתר חיות ● מלצר יחסר על כס השיפוט: הוא נחשב לרחב-אופקים, ידען וליברל ● וגם, יש לומר, איטי להחריד ● מבין פסקי הדין החשובים שהשאיר מאוחריו, אולי החשוב ביותר - זה שככל הנראה הורה על ביטול חוק פיצול תאגיד השידור הישראלי - נותר גנוז בלשכתו ● פרשנות

עוד 827 מילים ו-1 תגובות

עיריית דימונה מציגה: השכונה ירוקה - האנרגיה מזהמת

תושב דימונה בנה את ביתו בשכונת השחר בעיר - המוגדרת על ידי העירייה כשכונה ירוקה ● באופן טבעי, הוא ביקש לכסות את גג הבית בפאנלים סולאריים, אלא שהעירייה דחתה את הבקשה בנימוקים מוזרים, ביניהם הטענה שהפאנלים מכערים את העיר ● כעת הנושא ממתין להכרעת בית המשפט - אלא אם ראש העיר יתערב קודם לכן

עוד 572 מילים
פרס ישראל. אילוסטרציה

מתוך רצון להימנע מעימות נוסף מול הרשות המבצעת, בג"ץ אימץ את עמדתו של היועמ"ש לאפשר לשר החינוך פרק זמן של 30 יום לשקול את עמדתו לגבי הענקת פרס ישראל לפרופ' עודד גולדרייך ● ההחלטה שוברת מסורת רבת שנים לפיה בג"ץ לא מתערב בשיקולים המקצועיים של ועדת הפרס ● כעת, חזקה על גלנט שיעדיף להעניק את הפרס לגולדרייך במרתף אפלולי מאשר באירוע חגיגי ● פרשנות

עוד 1,085 מילים

הניתוח הצליח, החולה הוטרדה מינית

הטרדות מיניות, החפצה והתנהגות בריונית כלפי נשים הפכו לתופעה שכיחה במערכת הבריאות ● כולן סובלות מזה: רופאות, אחיות, מתמחות - ומטופלות ● ד"ר ליאור שחר אספה במשך שלוש שנים עדויות קשות בבתי החולים: "זה לא סוטה פה, סוטה שם. התופעה הזו רחבה ומושתקת" ● משרד הבריאות: "אנחנו עובדים על שיפור מתמיד של המנגנונים"

עוד 1,945 מילים ו-1 תגובות

הניסיונות להקמת ממשלה: בפעם השנייה בתוך פחות מיממה נתניהו ובנט ייפגשו

דיווח: הליכוד נמנע מלהביא להצבעה את הצעתו להקמת ועדה מסדרת, כי ימינה איימה שאם הנושא יועלה - תצביע יחד עם מתנגדי נתניהו ● אילן ישועה העיד בבית המשפט, שלבקשת נתניהו, ריאיון שקיים נערך מחדש ● גנץ: ביקשתי מהיועמ"ש לחקור את ההדלפות בנושא איראן ● יאיר גולן ממרצ קורא לאיחוד של מפלגתו עם העבודה ● בשבוע הבא הלימודים צפויים להתחדש ללא קפסולות

עוד 60 עדכונים

המרוץ המסוכן לנשיאות המדינה יוצא לדרך

עדותו של אילן ישועה לפני שבוע סיפקה הצצה מדהימה לדרך בה נבחר הנשיא המדינה ב-2014 ● אחד-אחד נפלו אז המועמדים - שלא לומר חוסלו - עד שראובן ריבלין, שנוא נפשו של נתניהו, נבחר לתפקיד ● בעוד 89 ימים יעזוב ריבלין את משכן הנשיא ● לכנסת נותרו חודשיים לבחור את הנשיא ה-11 ● זה לא יהיה נתניהו ● אבל מי יהיו המועמדים האמיצים להיכנס למרוץ? ● פרשנות

עוד 813 מילים

סבב השיחות האחרון בווינה בין איראן והמעצמות על החזרה להסכם הגרעין, שיתחדש ביום רביעי, מעיד כי ארצות הברית מגיעה למשא ומתן הזה מוחלשת מאי פעם ● כעת מנסים האמריקאים לפייס את איראן באמצעות קוריאה הדרומית - ובמקביל שר ההגנה האמריקאי הגיע היום לארץ במטרה לשכנע את הקברניטים בירושלים לאפשר מרחב תמרון נוח יותר לארצות הברית ● פרשנות

עוד 591 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה