רוז מרימה ידיים נסגרה חקירת האנטישמיות באוניברסיטת היוקרה בפריז

רוז, הסטודנטית היהודייה לרפואה, הועברה לאוניברסיטה אחרת ● נגד הסטודנטים שהתעללו בחבריהם היהודים בפייסבוק לא ננקטו כל הליכים

צעיר יהודי מפגין מחוץ לבית המשפט שבו התנהל משפטם של רוצחי הצעיר היהודי-צרפתי אילן חלימי. חלימי נחטף על ידי כנופיה מוסלמית קיצונית ועונה למוות. 2006, ארכיון (צילום: AP Photo/Thibault Camus)
AP Photo/Thibault Camus
צעיר יהודי מפגין מחוץ לבית המשפט שבו התנהל משפטם של רוצחי הצעיר היהודי-צרפתי אילן חלימי, 2006, ארכיון

בכלי התקשורת היא כונתה בשם רוז. שמה המלא נשמר מחשש לשלומה. בשנה שעברה, כאשר הסטודנטית היהודייה לרפואה חשפה את מסכת ההטרדות האנטישמיות שעברה בכיתתה בפריז, סיפורה של רוז הגיעה לכותרות.

שרת החינוך הצרפתית, פרדריק וידאל, קבעה כי ההטרדות שעברה רוז (21) הן "בלתי קבילות בשום ואופן". גם בקמפוס של אוניברסיטת פריז 13 היוקרתית, שם למדה, התייחסו לתלונותיה ברצינות. ורוז עצמה פנתה גם למשטרה.

אולם שנה לאחר מכן, נראה שהרבה לא השתנה. רוז הועברה – בעצת הסגל – לאוניברסיטה אחרת, ותלונתה במשטרה על דברי שטנה והטרדה גזענית נסגרה על-ידי התביעה בשל חוסר ראיות.

המקרה של רוז, שגדלה בפרבר העני בּוֹבּיניִי, משך את תשומת הלב בצרפת. ולא משום שאנטישמיות היא תופעה נדירה שם, אלא כי רוז תיארה תקריות המעידות על גסות-לב מזעזעת באחת האוניברסיטאות היוקרתיות ברפובליקה.

רוז סיפרה על דף פייסבוק של כיתתה, שבו רשמו הסטודנטים את בני כיתתם היהודים ודירגו אותם לפי רמת השתייכותם היהודית כחלק משורת בדיחות ברשת ובקמפוס, שהופיעו בהן דברי שטנה אנטישמיים.

"יהודי בדרגה 31, קשור אבל מסוגל לאינטראקציה עם גויים", הייתה לשון אחת ההערות על סטודנט יהודי בקבוצת הפייסבוק של הסטודנטים בפריז 13.

"יהודיה בדרגה 75, קטגוריה 4, תעשה הכול בשביל הקהילה", נכתב בהערה על רוז. ובהערה שלישית נאמר: "דרגה 2, יודעת שיש חג שנקרא שבת".

לדבריה של רוז, על סטודנט יהודי אחר נכתב שהוא "פחות מרוכז ממחנה ריכוז".

מסביבה, הוסיפה רוז ואמרה, שיחקו בני כיתתה משחק שנקרא "כיפה מעופפת", שבו זרקו כיפה זה אל זה כמו במשחק צלחת מעופפת, רק כדי להרגיזה. התלמידים נהגו להצביע עליה ולהשמיע עלבונות, והתעלמו מתחינותיה להפסיק.

בערוץ פייסבוק סטודנטיאלי המציאו אותם סטודנטים ואחרים תחרות כתוביות עליה, וביניהן הופיעו "אושוויץ 2019", "גירוש 2019" ו"נאצים נגד יהודים", בליווי ציור בגרפיקה ממוחשבת שנראית בו סטודנטית יהודיה עולה באש.

"הלכתי לאוניברסיטה בבטן מכווצת. אמא שלי הייתה צריכה ללוות אותי להרצאות. אפילו לא העזתי ללכת לשירותים לבדי. הייתי אוכלת לבד בקפטריה. הייתי הבוגדת,מבודדת לחלוטין. בגיל 21 הייתי מתה מבחינה חברתית"

בתחילה, נראה היה כי הגורמים בסגל האחראים לטיפול בתלונותיה מתייחסים לבעיה ברצינות. 8 סטודנטים זומנו להופיע בפני ועדת משמעת. "באותו שלב האמנתי שניצחתי: הקשיבו לי, לקחו אותי ברצינו ואמרו לי שאני צודקת כשאני מוקיעה את המעשים האלה", אמרה רוז בשבוע שעבר בראיון ל-Le Point.

אולם אחר כך גילתה שהיא מוחרמת בקמפוס. כמה סטודנטים קראו לה "סרטן", כך סיפרה לה חברה. היא לא הוזמנה להשתתף בפעילויות חברתיות וכיתתיות.

"הלכתי לאוניברסיטה בבטן מכווצת. אמא שלי הייתה צריכה ללוות אותי להרצאות. אפילו לא העזתי ללכת לשירותים לבדי", אמרה. "הייתי אוכלת לבד בקפטריה. הייתי הבוגדת,מבודדת לחלוטין. בגיל 21 הייתי מתה מבחינה חברתית".

כשהבחינו בכך רשויות האוניברסיטה, התחילו לדבר עם רוז על העברה, והיא בסופו של דבר אכן הגישה בקשה ועברה לאוניברסיטה אחרת, אולם לתחושתה "לא בדיוק הייתה לי ברירה" בעניין, כפי שאמרה בראיון למגזין.

הכניסה לאוניברסיטת פריז 13 בצרפת, שם נפגעה הסטודנטית, לדבריה, מהטרדות אנטישמיות על-ידי סטודנטים אחרים (צילום: באדיבות פריז 13)
הכניסה לאוניברסיטת פריז 13 בצרפת, שם נפגעה הסטודנטית, לדבריה, מהטרדות אנטישמיות על-ידי סטודנטים אחרים (צילום: באדיבות פריז 13)

החשיפה על האופן שבו טופלה תלונתה, מצטרפת לעדויות אחרות על האופן שבו מוסדות חינוך בצרפת הופכים למקומות שיהודים לא רצויים בהם.

בסקר שנערך בחודש מארס, 90% מתוך 405 תלמידים יהודיים אמרו שנפגעו מאנטישמיות שהתבטאה בעלבונות המבוססים על סטריאוטיפים ובדיחות שואה.

ב-2016 אמר פרנסיס כליפת, נשיא ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת CRIF, שבאזור פריז "ממש אין יותר תלמידים יהודים בבתי ספר ציבוריים".

סמי גוזלן, קצין בכיר לשעבר במשטרה באזור פריז, העומד בראש המשרד הארצי למאבק באנטישמיות, מזכיר את רצח הרופאה היהודייה שרה חלימי בפריז.

רוצחה, מוסלמי שקרא קריאות על אללה וכינה את חלימי "שֵׁדה" בזמן שהלם בה למוות, נמצא לאחרונה בלתי כשיר לשאת באחריות פלילית למעשיו, משום שעישן מריחואנה לפני שהרג את חלימי, שכנתו בדירה הסמוכה, בשנת 2017

למרות קריאות של מנהיגים פוליטיים בדבר הצורך להילחם באנטישמיות, אמר גוזלן שכבר אין לו "ביטחון מלא שפשעי שנאה אנטישמיים מטופלים כראוי".

רוז עברה לקמפוס פריז-דקארט. היא אומרת שהיא מרוצה שם ושלא נטפלים אליה בשל יהדותה. אולם, לדבריה, המאבק נגד מי שגרמו לה סבל נחל כישלון.

העדות שמסרה במשטרה הוטלה בספק בכמה חקירות, למרות שסיפקה למשטרה תצלומי מסך של השיח על היהודים שהביא אותה להגיש את התלונה.

בינואר בישרו לה התובעים על סגירת התיק, ובכך תלונתה בוטלה בפועל. לדבריה, היא לא תפנה לבקש המשך טיפול. "הספיק לי. הרמתי ידיים", היא אומרת.

עוד 619 מילים
כל הזמן // שבת, 19 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משנה מזל המורה לעברית מפתח תקווה שהפכה לדילרית בקזינו

אורלי גרייבס גדלה בפתח תקווה והגיעה לארה"ב בזכות מלגת כדורסל ● אחרי שהייתה מורה לעברית, היא השתלבה בתעשיית ההימורים

עוד 646 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אופרת הרוק של שרונה פיק מנסה לכבוש את ניו יורק

שרונה פיק חברה לאמה, מירית שם-אור, ולבמאי צדי צרפתי כדי להעלות מחזמר צנוע בניו יורק ● אחרי שעברו בשלום את הצגת הבכורה, השלושה כבר נערכים להגדלת ההפקה ● "אנחנו לא רוצים לראות 4-5 ברבורות, אנחנו רוצים לראות 12 מהן. זו פנטזיה, ופנטזיות הן גדולות"

המחזמר "אגם הברבורים: אופרת הרוק", המוצג כעת בניו יורק, הוא התוצרת האחרונה בייצוא התרבותי של ישראל לארצות הברית.

למרות שהמחזמר לא כולל אפילו מילה בעברית, היוצרים שלו הם אייקונים ישראלים, ושני שליש מהצוות – המונה 12 שחקנים צעירים – מגיעים מהארץ.

המחזמר משתמש בבלט הקלסי של צ'ייקובסקי בתור בסיס, לרבות סיפור האהבה בין הנסיך זיגפריד, הפלייבוי המלכותי, לאודט, נסיכת הברבורים.

המופע נפתח עם המוזיקה המוכרת של המלחין הרוסי, אך אז לוקח זווית אחרת, ונוסק למחזמר פופ-רוק סקסי עם שירים חדשים.

הפרויקט החל כרעיון של הכותבת מירית שם-אור ובתה שרונה פיק, שאליהן הצטרף הבמאי צדי צרפתי. שרונה אומרת כי החומרים התאימו לה, משום שאביה, צביקה פיק, "היה נוהג לנגן את היצירה הזו באופן ספציפי כשהייתי ילדה.

"הוא הגיע מרקע קלסי, ומאוד מאוד אהב את זה, כך שהוא רצה שאנחנו נכיר את זה", היא אומרת. "התאהבתי ביצירת המופת הזו, ויצירת המחזמר הזה משלבת את האהבה שלי לפופ-רוק ולמוזיקה קלסית".

צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)
צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)

פיק ואחותה דניאלה (הנשואה לבמאי הקולנוע קוונטין טרנטינו) היו צמד בתחילת שנות ה-2000, ואחרי שהיה להם להיט ענק, אומרת פיק, היא הפכה ליותר בטוחה ביכולות ההלחנה שלה, והחלה להתייחס לזה יותר ברצינות.

בתור אם לשלושה ילדים קטנים, פיק הפחיתה את המיקוד בשירה והתמקדה במה שהיא קוראת לו "חלום חיי". לאחר שאמה כתבה את עלילת המחזמר והמילים לשירים, "היא וצדי ישבו במשך שעות ליצור את המחזה, ואני עבדתי איתו על השירים. זה מאמץ משותף", אומרת פיק.

צרפתי כבר מכיר את משפחת פיק: בתחילת שנות ה-70, הוא הופיע בגרסה הישראלית של המחזמר "שיער" עם צביקה. "לאחר 18 שנים בתור שחקן, מאז גיל 10, זו הייתה ההופעה האחרונה שלי על הבמה. חווה אלברשטיין ביקשה ממני אז לביים מופע שלה, ולפתע החיים שלי השתנו והפכתי לבמאי", מספר צרפתי.

צרפתי, הידוע בהפקות ענק על הבמה ובטלוויזיה בישראל, צוחק כשהוא אומר ש"אגם הברבורים: אופרת הרוק" הוא "הדבר הקטן ביותר שאי פעם עשיתי.

"אבל כשהייתי בן 13", הוא אומר, "שמעתי מוזיקה של צ'ייקובסקי, רציתי לחבר כוראוגרפיה ל'אגם הברבורים', ואפילו שיחקתי את הנסיך. אז כששרונה ומירית סיפרו לי על כך, אמרתי, בואו נשב יחד. אחרי שבועיים, אמרתי שאני בעניין".

צרפתי רואה במחזמר התאמה מתבקשת של היצירה הקלסית מהמאה ה-19 למאה ה-21. "אגם הברבורים תמיד היה בלט, אבל אף אחד לא כתב אותו בתור מחזה, עם טקסט, עם סיפור. עבדנו כדי לבנות סיפור בין השירים", הוא אומר.

שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)
שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)

מאפיין מרכזי בנראטיב הוא הנבל, הרוזן פון רוטברט, המגולם על ידי השחקן, הכותב והמפיק הישראלי-אמריקאי, עדן יעקב לוי. זה אתגר מהנה עבור לוי יליד ירושלים, שהגיע לניו יורק לפני קרוב לעשור בגיל 25 כדי ללמוד משחק.

"פון רותבארט הוא אדם מאוד מרושע", אומר לוי. "מגלומן שחושב שהוא מלך העולם, ורוצה לשלוט בכל מי שהוא יכול ומה שהוא יכול. לשחק תפקיד של חזיר שוביניסטי היה קשה, כי אני לא מזדהה עם שום דבר מזה ברמה האישית. למעשה, אני מתנגד לזה. אבל מנקודת מבט של משחק, לשחק דמות שכזו זה כיף".

לוי- אשר בדומה לשחקנים רבים, מחזיק בעבודה צדדית: מורה לעברית בברוקלין – מעריך את הזכות להשתתף כעת במחזמר כחול-לבן. "זה כיף, קומדיה קלה, פארסה, אבל היא גם מתמודדת עם נושאים רציניים כמו סקסיזם", אומר לוי.

פיק, צרפתי ולוי מלאים תקוות בנוגע לעתיד של היצירה האהובה שלהם, אשר מציגה כעת בחלל הקטן יחסית של Chelsea Music Hall מתחת לשוק צ'לסי במנהטן, והיא תעבור למיקום אחר בניו יורק סיטי בנובמבר.

לוי מדמיין את סצנת נשף המסכות הווינאי הנוצץ על במה גדולה יותר, וצרפתי להוט לגרום להצגה לצמוח, צעד אחרי צעד. "אני לא רוצה לראות ארבע או חמש ברבורות", אומר הבמאי, ביחס ללהקת הציפורים המרפרפות על במת המחזה. "אני רוצה לראות 12 מהן. זו אגדה, זו פנטזיה. ופנטזיות הן גדולות".

עוד 555 מילים

אגדת דשא ביציע עם האוהדים הפלסטינים

עם הרבה גשם ואפס שערים, הכדורגל הפלסטיני הביא לראשונה עשרות אלפי אוהדים והרבה גאווה לאצטדיון אל-חוסייני במזרח ירושלים ● אדם רזגון הצליח להשתחל לאירוע המבוקש (הכניסה הייתה בחינם, על בסיס כל הקודם זוכה) ושמע מהאוהדים הנרגשים על המשמעות הפוליטית של האירוע הספורטיבי

עוד 800 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סִינַי

אהבתנו לסיני חורגת מאהבתנו לכל מקום אחר מחוץ לישראל ● סיני זה המקום היחיד במזרח התיכון שבו ישראלים מרגישים בבית ● סיני זה המקום היחיד בחיינו שלא השתנה ולא משתנה בכלל בעולם שלא מפסיק להשתנות לרגע ● אחרי 15 שנה, אמיר בן-דוד חזר לנואיבה

עוד 1,018 מילים
גיא זהר גיא זהר

"מענקי המשפט בישראל": המערכת הפוליטית סופדת לנשיא העליון לשעבר שמגר

ליברמן: הייאוש בבלפור מתגבר, נתניהו יחזיר את המנדט מחרתיים ● איימן עודה לנתניהו: הימין מעדיף עבריין בבלפור על פני ערבים שנבחרו באופן דמוקרטי ● נתניהו: גנץ הולך שבי אחרי לפיד וליברמן, חברי המשותפת תומכים בטרור ● גנץ: הצעת נתניהו לאחדות היא ספין ● הנשיא ריבלין: שמגר היה מעמודי התווך של המשפט הישראלי ● נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על נעמה יששכר הכלואה ברוסיה

עוד 21 עדכונים

תגובות אחרונות

שאלה של אומץ הדרך של גנץ לאחדות עוברת בממשלת מיעוט

האפשרות שכחול-לבן תקים באופן זמני ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - במטרה להיפטר מנתניהו - מעסיקה בימים אלה את כל הנוגעים בדבר ● בליכוד דוחים את החזרת המנדט בגלל אפשרות כזו ● בישראל ביתנו ובכחול-לבן מתלבטים ● וברשימה המשותפת מניחים שבסוף כולם ישתפנו ● "אני אהיה מופתע אם זה יקרה, אבל כולנו הופתענו כמה וכמה פעמים בזמן האחרון" ● פרשנות

עוד 816 מילים

אשת חיל המהפך של גברת סמית'

ישכה סמית', סבתא שומרת מצוות בת 68, נולדה בגוף של גבר והייתה אומללה רוב חייה ● אחרי ששינתה את מינה, התחברה מחדש לישראל וליהדות והתפייסה עם חלק מששת ילדיה ● בדרך היא קיבלה לא מעט עזרה מסטארבקס בארה"ב, שעודדה העסקת טרנסג'נדרים כבר בשנות התשעים ● היום יוקרן סרט תיעודי עליה בבכורה בפסטיבל חיפה

עוד 1,249 מילים

הברק יכה שוב "כדור הארץ צועק, משהו פה לא בסדר. כדאי שנקשיב"

מותו של הנער אשר חזות ממכת ברק בחוף זיקים השבוע, לא הפתיע את המומחה לברקים, ד״ר מוסטפה עספור ● כחלק ממשבר האקלים, הוא מספר, מתועדים כיום 250 ברקים בשנייה על פני כדור הארץ - לעומת 100 ברקים בשנייה רק לפני שני עשורים ● "הברקים הם הסיגנלים של כדור הארץ, והם מספרים לנו שהמערכת יוצאת משליטה"

עוד 527 מילים ו-1 תגובות

כיסוי וטעייה עיר ענק מתקופת הברונזה תיקבר שוב

שרידים ארכאולוגיים של עיר ענקית מתקופת הברונזה ישובו וייקברו, לטובת בניית מחלף שישרת את העיר חריש - אבל יונצחו בהדמיית תלת-ממד ● הממצאים מלמדים על עבר בן 5,000 שנה, ואף קדום יותר ● עכשיו הארכאולוגים מסבירים מדוע הם חיים עם זה בשלום

עוד 1,224 מילים

הליכוד לגנץ: תכהן ברוטציה כראש ממשלה, גם אם רק חלק מכחול לבן יצטרף לקואליציה

יושב ראש כחול לבן דחה את ההצעה, שפורסמה בחדשות 12 ● מוקדם יותר הציע נתניהו מתווה לממשלת אחדות, אך כחול לבן הביעה התנגדות ליוזמה, שבבסיסה המשך הסטטוס קוו ● ג'ארד קושנר יבקר בישראל בסוף החודש וייפגש לראשונה עם גנץ ● גדעון סער: אתמודד בפריימריז הקרובים על ראשות הליכוד ● עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ' התנצלו על דברים שאמרו אתמול בשידור

עוד 33 עדכונים

רוסיה שוב נכנסת לוואקום האמריקאי, ויש סיבה לדאגה

השבועיים האחרונים בסוריה מוכיחים עד כמה המזרח התיכון יכול להיות הפכפך ● בשיחת טלפון אחת, הפך טראמפ את אסד מרוצח המונים למושיע הכורדים ● רוסיה מצידה מפגינה נוכחות בצפון סוריה ומשדרת לארדואן מי הבוס ● ובישראל עוקבים בדאגה במיוחד אחרי מובלעת טאנף שעל גבול סוריה-ירדן ● פרשנות

עוד 487 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה