ג'יין פונדה, 1985 (צילום: PASCAL GEORGE / AFP)
PASCAL GEORGE / AFP
ג'יין פונדה, 1985

המרתון של ג'יין פונדה

הארכיון של רוןזמן ישראל נובר בארכיון של העיתונאי הוותיק רון מיברג ומפרסם מחדש מבחר מכתבותיו, שקריאה בהן היום מספקת פרספקטיבה איך הגענו עד הלום ● והשבוע: ב-1990, ג'יין פונדה הייתה מעדיפה לשכוח את הריקוד הפאלי עם התותח הצפון־וייטנאמי, אך את מה שעשתה אין להשיב - והמראה המטריד נצרב בתודעה האמריקאית

מה שמטריד אותה ער היום זה התותח האנטי־אווירי. ג'יין פונדה רגישה לחזותם של דברים, הריקוד הפאלי שרקדה עם התותח הצפון־וייטנאמי בהאנוי צרוב בתודעתה כמו אחד הדברים היותר מטומטמים שעשתה בחייה. ומדובר באשה שלא עשתה הרבה שגיאות גורליות.

פונדה רגישה לדימויים ויזואליים. זה המקצוע שלה, אלה הם חייה. לכן היא קופצת ומתנשפת ומפסלת את גופה מחדש, לכן היא עושה דברים משונים ומגונים לשיער, לקמטים שהיו ליד העיניים, לחזה שפעם היה קטן. לכן היא בת 53 עם גוף של בת 25. חשובים לה פרטים קטנים.

לכן מעיק עליה הרומן האילם עם התותח הצפון־וייטנאמי. היא אינה יכולה למחוק את המראה המטריד הזה מהזיכרון האמריקאי. היא הייתה בהאנוי המופצצת שבועיים בלבד. לאמריקאים זה נראה כמו עשרים שנה.

זה היה ביקור פרטי נטול דימויים חזקים חוץ מהתותח. הו־צ'י־מין, נאלצה שנים ארוכות לאחר מכן להסביר, מת שלוש שנים לפני שהגיעה לביקור, כך שלא יכלה ללחוץ את ידיו ולעודד אותו במלחמתו הצודקת נגד האימפריאליזם.

צפון וייטנאמים השתמשו בה. היא הייתה כוכבת קולנוע גדולה, בתו של כוכב קולנוע גדול, אנדרטה חיה ושרירית. כאשר עברו במרתפי האפ.בי.איי על תמלילי שידורי הרדיו שלה מהאנוי לבחורים המצוינים בשוחות דאנאנג וקה־סאן, התברר לג'יי. אדגר הובר המתוסכל, כי אין לו קייס נגדה. היא לא אמרה שום דבר שהחוק האמריקאי אינו מרשה.

התשובה של הובר לא שכנעה את ניקסון, והוא הוסיף את שמה לרשימת המסומנים הפרטית שלו. הייתה רשימה כזו. שנואי ניקסון שלא נמצא להם מקום ריאלי ברשימות קהילת המודיעין ורשויות המס, עלו על מצעד הלהיטים האישי שלו. ההוראה הייתה פשוטה: לעשות להם את המוות בלי להרוג אותם.

זה היה ציני ומחושב מצד הצפון־וייטנאמים לקחת את פונדה אל התותח האנטי־אווירי, לשים לה קסדה, להזמין אותה לשבת על כיסא התותחן ולשחק עם הידיות וההדקים. וכך זה נצרב בתודעה, פונדה והתותח

ג'יין פונדה הייתה מספר שש ברשימה. זה היה ציני ומחושב מצד הצפון־וייטנאמים לקחת את פונדה אל התותח האנטי־אווירי, לשים לה קסדה על הראש, לסדר את שערה הנערי במסגרת יפה וחיננית, להזמין אותה לשבת על כיסא התותחן ולשחק עם הידיות וההדקים. וכך זה נצרב בתודעה, פונדה והתותח.

כל פעם שהיא מרימה את האף מהמים, היא חוטפת פגז. אפילו על ברברה וולטרס כעסה. וולטרס שאלה את השאלות הקשות בראיון שתזמונו נקבע על־ידי פונדה. פונדה ביקשה למחוק אחת ולתמיד את הטיסה להאנוי, התנצלות טלוויזיונית נראתה דרך טובה להשיג חנינה. פונדה טוענת כי לא ידעה שוולטרס תשלב את התותח בראיון. וולטרס אפילו לא התנצלה.

ג'יין פונדה מבקרת בהאנוי, וייטנאם, יולי 1972 (צילום: AFP)
ג'יין פונדה מבקרת בהאנוי, וייטנאם, יולי 1972 (צילום: AFP)

איך אפשר לשדר את ההתנצלות ב-1988 בלי אזכור התותח מ־72? ספרים חדשים על פונדה מרמזים בקריצות כבדות כי גם טום היידן בעלה, לא עמד בהתנצלות. כמה שהייתה ההתנצלות טובה לביזנס, היא אכלה את היידן מבפנים. נכון שהיו לו רומנים מהצד, ופונדה מצאה אותו במיטתם המשותפת עם ידידה של אחר־צהריים, אבל בהוליווד לא מפרקים על דברים שוליים כאלה נישואין.

שתי ביוגרפיות חדשות, מה שנקרא לא מורשות, בלי עידודו או שיתוף פעולה של האובייקט, שמות בסוגריים את חייה עד עתה של ג'יין פונדה. "האזרחית ג'יין" ו"ג'יין פונדה", הם ספרי קיץ אופייניים. שום דבר מסובך או מעיק מדי. שני ספרים קריאים, חטיפיים, לא מחמירים. ציניים במידה, מסתייגים בנימוס, אינם ביקורתיים, צהובים קלות. כתיבה עיתונאית קולחת.

לא תמצאו כאן המלצה לקרוא את הספרים התאומים על פונדה. אפשר לדפדף בהם בעזרת האינדקס. סך הכל חיים מרתקים. חדשות מרעישות אין כאן

"האזרחית ג'יין" מפורט ודקדקני יותר; "ג'יין פונדה", משועשע ורכילותי. כל החדשות הראויות לפרסום. פסיכולוגיה בגרוש, תהיות קוסמיות על זרימת חייה, דכדוך קל ממצבה העכשווי, רווקה טרייה, בעלה לשעבר חי בדירה צנועה בסנטה־מוניקה, כל הכסף בעולם לא החזיק אותם יחד. לפונדה לא צריכות להיות טענות חמורות מדי אל הביוגרפיות. את שעשתה אין להשיב. מי שהולך לישון עם כלבים קם עם פשפשים.

לא תמצאו כאן המלצה לקרוא את הספרים התאומים על פונדה. אפשר לדפדף בהם בעזרת האינדקס. סך הכל חיים מרתקים. חדשות מרעישות אין כאן. אולי מחלת הבולימיה של פונדה, אכילה אובססיבית חסרת מעצורים ואחריה הקאה מרצון כדי לא להשמין, קיבעון של עשרים וחמש שנה. אבל גם זה עבר לה. במידה מסוימת זה הסבר ללמה היא קופצת.

ג'יין פונדה ואביה הנרי פונדה, 1979 (צילום: AP Photo/Reed Saxon)
ג'יין פונדה ואביה הנרי פונדה, 1979 (צילום: AP Photo/Reed Saxon)

במסגרת הטענות הקשות שיש לה כלפי אביה הנרי פונדה: היו לו חמש נשים שנכנסו ויצאו מחייו, ובת ביולוגית אחת ממנה התעלם. את חינוכה המיני נתן לה על גבי זוג הפרדות שלו. פונדה רכבה על פנצ'ו, שהייתה נקבה, ופדרו, שהיה זכר, עלה על פנצ'ו מאחור, וכך למדה הילדה פונדה על הדבורים, הציפורים והגברים.

פונדה גובה 21 דולר על כל קלטת התעמלות אירובית שהיא מוכרת ועד היום מכרה כארבע מיליון קלטות ומיליוני ספרים, סך־הכול הכנסה של 70 מיליון דולר. גילדה מרקס, המורה הראשונה שלה להתעמלות אירובית, אומרת כי "ג'יין היא שחקנית, המקצוע שלה הוא לחקות מה שאנשים אחרים עושים", שזו דרך קנטרנית ולא משפטית להגיד כי פונדה גנבה ממנה את עגל הזהב המקפץ.

פונדה גובה 21 דולר על כל קלטת התעמלות אירובית שהיא מוכרת ועד היום מכרה כארבע מיליון קלטות ומיליוני ספרים, סך־הכול הכנסה של 70 מיליון דולר. במולדת הקפיטליזם זה מגוחך ומיותר להאשים את פונדה ביזמות ראויה לשבח. ולפונדה יש יזמות בשפע

מרקס איננה הנפגעת היחידה, אבל עד שאחת מהטענות הלגיטימיות תגיע לבית־משפט, רוקדת פונדה כל הדרך לבנק. במולדת הקפיטליזם זה מגוחך ומיותר להאשים את פונדה ביזמות ראויה לשבח. ולפונדה יש יזמות בשפע. היא הפיקה את סרטיה האחרונים, מימנה ודחפה אותם, כולל את "גרינגו הזקן" שנפל והתרסק.

היא מימנה את מועמדותו הנצחית של טום היידן למשרות פוליטיות בקליפורניה. היא מימנה את פעילותה הפוליטית בשנות ה־70'. תיק האפ.בי.איי על ג'יין פונדה מכיל 763 עמודים. בהתאם לחוק חופש המידע, מותר להציץ בו. הגישה החופשית הזו לתיקיה מסווגת, עושה את אמריקה למקום כה משעשע. זה כמו שהייתם מבקשים מהשב"כ להציץ בתיק של עלי חסן סלאמה.

ג'יין פונדה וטום היידן, 1979 (צילום: AP Photo/Dennis R. Floss)
ג'יין פונדה וטום היידן, 1979 (צילום: AP Photo/Dennis R. Floss)

קצת מהאינפורמציה בתיק מחוקה בשחור עבה ועצבני. אלה הם החלקים בהם מגינה הבולשת על מודיעים וסוכנים פעילים. לפי האפ.בי.איי, פונרה היא אנרכיסטית, למרות שלא ניסתה לפוצץ, להרוג או לבצע פעולות טרור. התיק מסגיר את האופן החובבני בו ביקשה הבולשת לשתול מידע שקרי ומגמתי על פונדה בטור רכילות הוליוודי.

כאשר חזרה מהאנוי היו שביקשו, כולל חברי קונגרס, כי תיאסר ותעמוד לדין בעוון בגידה במולדת. עיתון מסוים קרא להוציא אותה להורג בירייה, אם אפשר בלי משפט. עיתון אחר הציע לעקור את לשונה. אביה הנרי, המכונה האנק, שהיה זקן אנוכי ונרגן גם כשהיה צעיר, אמר כי הבעיה של בתו היא ש"המנוע שלה עובד מהר מדי", הערה מאוד לא מנומסת מאב לבתו.

כאשר חזרה מהאנוי היו שביקשו, כולל חברי קונגרס, כי תיאסר ותעמוד לדין בעוון בגידה במולדת. עיתון מסוים קרא להוציא אותה להורג בירייה, אם אפשר בלי משפט

הבית היה ליברלי. הנרי פונדה בעט בטלוויזיה בעת שידור משפטי ציד המכשפות של הסנטור ג'ו מקארתי. היה זה אך טבעי שג'יין פונדה הגיעה אל השמאל האקטיביסט. אימה פרנסס, חתכה את גרונה בתער הגילוח של האב, ודיממה למוות על רצפת השירותים. גירסת הכיסוי הרשמית הייתה כי היא מתה מהתקף לב, אך ילדיה, ג'יין ופיטר, למדו את האמת ופרטי המקרה תוך זמן קצר.

פונדה למדה קצת, הסתובבה בפריז, ציירה, שיחקה בסרטים, ניהלה רומן סוער וקצר עם אלן דילון שלא היה מספיק מתוחכם עבורה, והגיעה אל רוז'ה ואדים אחרי ברדו ודנב. רומי שניידר לחצה על דילון לחזור אליה, כולל איומים בהתאבדות; ואדים היה מקסים למרות מוניטין רעים במיוחד; וכאשר נפלו למיטה משולהבים משיחה אינטלקטואלית עסיסית, לקה ואדים, לראשונה בחייו, בהתקף אימפוטנציה חסר הסבר וכך נשאר, תאב אך מנוטרל, משך שלושת השבועות הראשונים של היכרותם.

ג'יין פונדה ורוג'ר ואדים, 1967 (צילום: AP Photo/Giulio Broglio)
ג'יין פונדה ורוז'ה ואדים, 1967 (צילום: AP Photo/Giulio Broglio)

פונדה הפגינה איפוק והתחשבות, וואדים ההפכפך גמל לה בעלבונות בדבר מיניותה הקרירה בביוגרפיה שלו על חייו עם הנשים הנחשקות בעולם המערבי. פונדה הופיעה עבורו ב"ברברלה", סרט שהיה שערוריה עתידנית בכיסוי פורנוגרפיה רכה, וכל מכריה בבית אמרו כי זה פחות או יותר מה שציפינו מבייבי ג'יין. סרטים קלילים, ביגוד מועט ומיניות בוטה.

המהפך האישי והפוליטי קרה בשנת 68'. זו הייתה שנה נפלאה למהפכים אישיים. פונדה שיחקה ב"הם יורים גם בסוסים", סרט פוליטי לכל הדעות. היא חיה בצרפת בה נרשמו אירועי השנה ההיא בהפגנות סטונדנטים ברחובות. מכיוון שגם לצרפתים הייתה קדנציה אומללה בווייטנאם, כולל התבוסה בדיאן ביין פו, לא הייתה להם נטייה לעשות הנחה להסתבכות של האמריקאים.

המהפך האישי והפוליטי קרה בשנת 68'. זו הייתה שנה נפלאה למהפכים אישיים. אותה שנה נרצחו מרטין לותר קינג ורוברט קנדי, ופריז לא הייתה יכולה להיות מקום מוצלח יותר לחינוכה מחדש של ג'יין פונדה

הטלוויזיה הצרפתית הייתה חופשיה ממטלות מורליות וצנזוריאליות בעניין כיסוי המלחמה, והיא ירתה באמריקאים מכל הקנים. הראתה את מעשי הזוועה, את הטבח במאי־לאי, 377 הרוגים, את מתקפת טט הנוראה. פונדה ראתה את האיוולת האמריקאית דרך עיניים ביקורתיות. מתוך השגרה הצרפתית המרופדת שלה, בין ביס באגט לטבילת הקרואסון בקפה, התחיל להיווצר בפיה טעם מר של אקם־פטריוט הרואה את בני עמו עסוקים בשטות שיטתית.

אותה שנה נרצחו מרטין לותר קינג ורוברט קנדי, ופריז לא הייתה יכולה להיות מקום מוצלח יותר לחינוכה מחדש של ג'יין פונדה. קודם נסעה פונדה להודו. שם ראתה בפעם הראשונה בחייה ילדים רעבים, והמראה זעזע אותה קשות. היא חזרה הביתה וגילתה כי גם לאמריקה יש אינדיאנים וכי גם הם עשוקים. האינדיאנים המוחים כבשו אז את האי אלקטרז והחזיקו בו כבן ערובה טריטוריאלי כנגד האדמות שנגזלו מהם.

ג'יין פונדה במחאה נגד מלחמת וייטנאם, מיאמי 1972 (צילום: ARNOLD SACHS / AFP)
ג'יין פונדה במחאה נגד מלחמת וייטנאם, מיאמי 1972 (צילום: ARNOLD SACHS / AFP)

פונדה קיבלה תדרוך כללי מאוד ממרלון ברנדו ויצאה לאלקטרז כדי להזדהות עם השובתים. זו הייתה מחאת האחרונה לפני שהשלטונות הורידו את הכפפות. בעלי יאכטות במפרץ סן־פרנסיסקו הובילו מעדנים וכיבודים לאינדיאנים השובתים. זקני שבט הסו הביטו בצעירה התמימה שפטפטה בעליצות שטויות פוליטיות לא מנומקות ועישנו את מקטרת השלום.

פונדה מימנה את פעילותה הפוליטית מכיסה. הייתה לה ירושה כבדה מאמה, סרטיה הכניסו כסף, היא חרשה את היבשת האמריקאית בג'ינס, סוודר גדול ותיק צד צנוע.

פונדה מימנה את פעילותה הפוליטית מכיסה. הייתה לה ירושה מאמה וסרטיה הכניסו כסף, היא חרשה את היבשת האמריקאית בג'ינס, סוודר גדול ותיק צד צנוע, אך למרות החזות המחתרתית, זו הייתה מחאה אישית יקרה

למרות החזות המחתרתית, זו הייתה מחאה אישית יקרה, עם טיסות, מלונות, מסעדות ואירוח, והכסף הלך ואזל. ב־71' הגיעה פונדה אל הדולר האחרון ונזקקה למימון. היא בחרה לשחק את הזונה ברי דניאלס ב"קלוט" של אלן פאקולה. מולה שיחק דונלד סתרלנד, שותף לחיי המחאה הפוליטית, ופונדה זכתה באוסקר עבור הופעתה בסרט.

טקס חלוקת הפרסים נערך בשנה הקשה ביותר בווייטנאם, וכולם היו בטוחים כי פונדה תערב מחאה בסרטים בעת קבלת הפרס. פונדה לקחה את הפסלון ללא ציוץ פוליטי, והוליווד נשמה לרווחה. טום היידן היה הדובר המוכשר ביותר של תנועת המחאה. הוא היה בוגר של "השבעה של שיקגו", והתאים לגלגול החדש בחיי פונדה. סיפור הזהות הפוליטית הפך לסיפור אהבה. הם התחתנו בביתה עם חמישים מוזמנים נבחרים, רובם מהמחאה, מוזיקת הרקע הייתה וייטנאמית, והשכנים התלוננו כי "ריח חריף של מריחואנה" עלה מן הבית.

ג'יין פונדה לאחר שזכתה באוסקר, 1979 (צילום: AP Photo)
ג'יין פונדה לאחר שזכתה באוסקר, 1979 (צילום: AP Photo)

זה הרגע להרהר מעט במהותה של השיטה הפוליטית האמריקאית. העם החליט ג'ורג' בוש, ועל רקע משבר כוויית, נדמה כי החליט נכון. לפחות מבחינת העם. בוש מקבל ציונים גבוהים בניהול המשבר. לא ברור מה היה עושה כאן מייקל דוקאקיס, אילו נבחר. גם לדוקאקיס יש תצלום הרואי שגמר אותו. דוקאקיס קטן וארנבי, חבוש קסדת מט"ק, ניצב בצריחו של טנק אמריקאי, מראה שהצחיק את הבוחרים.

כאשר טיווח בוש את דוקאקיס ב־88', נכנסה לו גם פונדה לכוונת. עד היום לא הצליחה לצאת משם, דימוי מכעיס ומקומם כל אימת שאמריקה מוצאת עילה דמוקרטית למות עבורה. בוש אמר אז על דוקאקיס: "לא אופתע אם יריבי חושב כי תרגיל ימי הוא משהו שמוצאים בקלטת של ג'יין פונדה".

בתום ביקור מרגש עם בעלה וילדיה ב"יד ושם", פגשה פונדה את אלנה פרידמן, אחותה של אידה נודל. פרידמן סיפרה לפונדה על אחותה הדיסידנטית, ופונדה נרתמה לנושא באותה אגרסיביות פוטוגנית שלה

מה מבדיל בין ונסה רדגרייב וג'יין פונדה? ישראל. האחת בעד, השנייה לא. זו פונדה שחתומה על טקסט הרואי ב"ספר המופת" בעריכת מיכאל בר־זוהר. בתום ביקור מרגש עם בעלה וילדיה ב"יד ושם", פגשה פונדה את אלנה פרידמן, אחותה של אידה נודל. פרידמן סיפרה לפונדה על אחותה הדיסידנטית. פונדה נרתמה לנושא באותה אגרסיביות פוטוגנית שלה, ואחרי שהתייאשה ממחאה ציבורית מנומסת, בחרה לטוס לברית־המועצות.

נחתו במוסקבה, התקרבו לבנדרי, מקום גלותה של נודל, ובעוד פונדה מתקלחת בחדרה, הגיעה נודל בכוחות עצמה כדי לפגוש את מושיעתה. חיבוקים, נשיקות, נסעו יחד לצריף הקטן של נודל בבנדרי, בילו יחד שני לילות, פונדה השתמשה בשירותים הקרים והמרוחקים של נודל בחצר, גם נתנה לה שרשרת שקנתה בישראל.

ב־16 באוקטובר 87', הגיעה נודל לישראל במטוסו של ארמנד האמר, פונדה והיידן חיכו לה בבן גוריון. איזו שמחה זו הייתה. הדיסידנטית הסובייטית והדיסידנטית האמריקאית.

ג'יין פונדה, 2024 (צילום: Vianney Le Caer/Invision/AP)
ג'יין פונדה, 2024 (צילום: Vianney Le Caer/Invision/AP)

כמעט עשרים שנה אחרי וייטנאם, והאמריקאים מתגייסים באותה עליצות מטומטמת ושמחת מוות דמוקרטית שלהם להתרסק על קני הטילים של סדאם חוסיין.

פונדה לא תטוס לעיראק להצטלם על שפיץ של טיל. היא למדה את הלקח. פוליטיקה רעה לעסקים, ובאמריקה של שנות ה-90', כסף הוא המולך. מחאה אקולוגית הולכת טוב. אנשים יכולים למות ואת העצים חייבים להציל.

פורסם לראשונה ב"חדשות", 1990

 

עוד 1,927 מילים
סגירה