נדודי השינה של גלעד ארדן

השר לבטחון פנים בדילמה - אולי אחת הקשות שליוותה אותו אי פעם ● ארדן, אחד הבכירים האהודים בליכוד, קרוע בין תמיכה בראש ממשלה שלא סובל אותו לבין תמיכה במועמד שהוא עצמו לא אוהב ● פרשנות

גלעד ארדן (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
הדס פרוש/פלאש90

השר לבטחון פנים בדילמה - אולי אחת הקשות שליוותה אותו אי פעם ● ארדן, אחד הבכירים האהודים בליכוד, קרוע בין תמיכה בראש ממשלה שלא סובל אותו לבין תמיכה במועמד שהוא עצמו לא אוהב ● פרשנות

שנתו של השר לביטחון פנים גלעד ארדן נודדת בלילות. הוא בדילמה – אולי אחת הקשות שליוותה אותו אי פעם. השכל הולך מכות עם הרגש.

לפי הראש, הוא צריך להתייצב בכל הכוח לצדו של בנימין נתניהו בפריימריז על ראשות הליכוד, שנקבעו ל-26 בדצמבר. הרי אין הרבה סיכוי שראש הממשלה יפסיד את מרוץ החיים הזה בליכוד. אולי אין סיכוי כזה בכלל. לכן אף אחד לא רוצה להצטרף לכישלון.

מצד שני, הלב אומר ללכת עם גדעון סער. ארדן הרי לא יכול ולא רוצה לשים בקלפי של הליכוד פתק עם שמו של נתניהו. האיבה בין השניים גדולה, בעיקר השנאה שרוחש נתניהו לארדן. לראש הממשלה יש סיבות טובות וגם רעות.

גלעד ארדן וגדעון סער (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
גלעד ארדן וגדעון סער (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

בספטמבר 2014, כאשר הודיע גדעון סער שהוא יוצא לפסק זמן, ביקש ארדן את תיק הפנים שהתפנה יחד עם תיק התקשורת שבו כיהן. נתניהו סירב לתת לו שני תיקים. בעדותו במשטרה בתיק 4000 אמר ראש הממשלה כי "התיאבון של גלעד הוא בלתי נלאה".

ארדן מונה לשר הפנים במקום סער ועזב את התקשורת אחרי שנה ומשהו. בעדותו הקשה במשטרה טען ארדן כי יו"ר בזק שאול אלוביץ' לא רצה אותו כשר התקשורת. ארדן, אחד מעדי התביעה נגד נתניהו, יידרש לחזור על דבריו גם בבית המשפט, אם וכאשר. זה לא מסייע לו אצל נתניהו.

בעדותו הקשה במשטרה טען ארדן כי יו"ר בזק שאול אלוביץ' לא רצה אותו כשר התקשורת. ארדן, אחד מעדי התביעה נגד נתניהו, יידרש לחזור על דבריו גם בבית המשפט, אם וכאשר. זה לא מסייע לו אצל נתניהו

נתניהו הציע לארדן את התיק לביטחון הפנים אחרי בחירות 2015. ארדן טען כי מדובר בתיק ללא סמכויות ונשאר מחוץ לממשלה זמן קצר, למרות שזכה במקום הראשון בפריימריז בליכוד. בהמשך הוא התרצה ולקח את התיק, אבל אז באו צרות נוספות. לרוע מזלו, נתניהו התחיל לצבור תיקים פליליים. השילוב של שר המשטרה עם ראש ממשלה שמסובך עם המשטרה היה קטלני.

בנימין נתניהו וגלעד ארדן ב-23 בנובמבר 2015 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
בנימין נתניהו וגלעד ארדן ב-23 בנובמבר 2015 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

ארדן יודע שהפיצוץ הגדול עם נתניהו הגיע רק בגלל מני נפתלי, אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה. ראש הממשלה ורעייתו זעמו במהלך 2015 על ארדן, בטענה שנפתלי התחמק מחקירת משטרה. ארדן טען כי החקירות אינן תלויות בו, אבל זה לא עזר לו. מבחינת נתניהו, ארדן הוא שותף סמוי לקנוניה נגדו, מכיוון שהוא לא גילה מעורבות בחקירות, ולא התערב בקידום או בעיכוב הקידום של החוקרים.

נתניהו יודע לנקום. הוא יצא למסע השפלה של השר לביטחון הפנים שלו. נתניהו הנחית את רוני אלשייך כמפכ"ל המשטרה בספטמבר 2015 על ראשו של השר הסורר. ארדן גם לא זכה מעולם לשמש כממלא מקומו של נתניהו, למרות ההבטחות שקיבל. יריב לוין ומירי רגב, שאינם חברי קבינט, זכו בכבוד הזה במהלך נסיעותיו של ראש הממשלה לחו"ל. ארדן עדיין ממתין.

ארדן יודע שהפיצוץ הגדול עם נתניהו הגיע רק בגלל מני נפתלי, אב הבית לשעבר בבלפור. ראש הממשלה ורעייתו זעמו על ארדן, בטענה שנפתלי התחמק מחקירת משטרה. ארדן טען כי החקירות אינן תלויות בו, אבל זה לא עזר לו

באוגוסט האחרון שקל ארדן לצאת מהסיוט, לברוח מהמריבות והעימותים ולנסוע לניו יורק כשגריר ישראל באו"ם. נתניהו עצמו היה שמח להרחיק מעל פניו את ארדן, אבל השר לביטחון פנים החליט להישאר בארץ לפני הבחירות בספטמבר. "אעשה הכול למען ניצחון הליכוד בראשות נתניהו", צייץ אז ארדן בטוויטר. אגב, גדעון סער הוציא אז הודעת תמיכה בהחלטה של ארדן להישאר.

ארדן לא נסע, אבל סירב בעקשנות לתקוף את המשטרה והפרקליטות כפי שעושים שרים וחברי כנסת אחרים בליכוד. בשלושת השבועות האחרונים, מאז החליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להגיש כתב אישום נגד נתניהו, ארדן ממלא את פיו מים. הוא לא אומר דבר וחצי דבר בשום נושא, מסרב להתראיין, ואפילו נמנע מהופעות פומביות.

גלעד ארדן ורוני אלשיך ב-5 בספטמבר 2018 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
גלעד ארדן ורוני אלשיך ב-5 בספטמבר 2018 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

עכשיו ארדן צריך להחליט אם לנקום בנתניהו ולהצטרף לסער. ארדן הוא אחד האנשים הפופולריים בליכוד, מי שתופס תמיד את אחד המקומות הראשונים בפריימריז. אם יתמוך בסער, יהיה ארדן הבכיר הרציני במחנה שלו. זו תהיה דרמה אמיתית, אבל גם היא לא תטה את הכף לכיוונו של סער.

ארדן לא מת על סער. השניים היו בעבר יריבים מרים. סער (53) מבוגר מארדן (49) בארבע שנים. אם נניח את היצרים והאמוציות בצד, לארדן אין סיבה מיוחדת להתייצב לצדו של סער, שאותו הוא גם הקדים בפריימריז האחרונים. ארדן הרי רוצה להיות מספר אחד, ולא מספר שתיים.

בינתיים ארדן שותק. מתייסר ושותק. לפני שלושה חודשים וחצי, בתחילת ספטמבר, שמעתי לראשונה על הציר שמתחבר בין סער וארדן. שאלתי את ארדן האם זה נכון. ארדן זעם. "אני לא מבין את השאלה", הוא כתב לי. "לא היה אף פעם ציר ביני ובין סער חוץ מאשר בדמיונם של 'חברים' בליכוד".

האם בינתיים שינה ארדן את דעתו? האם השכל יגבר על הרגש? האם ארדן יישאר נייטרלי? בקרוב נדע, או שלא.

עוד 701 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 28 בינואר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גנץ ונתניהו נפגשו עם טראמפ בנפרד לקראת פרסום עסקת המאה מחר

גנץ: "אפעל ליישום תכנית טראמפ לאחר הבחירות" ● נתניהו: "הזדמנות גדולה" ● היועמ"ש דחה עתירה לפסילת היבא יזבק ● בליכוד תוקפים את נוכחות רונן צור במשלחת של גנץ ● יו"ר בל"ד מעריך שהמשותפת לא תמליץ לנשיא על גנץ ● אבו מאזן סירב לקיים שיחת טלפון עם טראמפ ● המליאה תצביע מחר על הקמת ועדת הכנסת; חברי הבלוק של נתניהו צפויים להיעדר

עוד 33 עדכונים

חדר 808 החד-קרן ירוקת השיער

בילי אייליש, החד-קרן ירוקת השיער ויקירת המערכת, הפכה אתמול לאישה הראשונה שגורפת את "ארבעת הגדולים" בטקס פרסי הגראמי. רק אמן אחד עשה את זה לפניה, כריסטופר קרוס, שלהט ב-1981 ודי נשכח מאז, למרות שחוץ מארבעת הגראמיז הגדולים הוא זכה באותה שנה גדולה שלו גם באוסקר על שיר הנושא ל"ארתור".

בילי אייליש, החד-קרן ירוקת השיער ויקירת המערכת, הפכה אתמול לאישה הראשונה שגורפת את "ארבעת הגדולים" בטקס פרסי הגראמי. רק אמן אחד עשה את זה לפניה

הזכייה המרובעת המשמחת של אייליש עוררה שוב את השאלה מה בכלל עומד מאחורי קטגוריות הפרס המשונות האלה, שנולדו בעידן אחר, לפני שכל המוזיקה שאנחנו שומעים התערבבה לפלייליסט אחד בסטרימינג אינסופי.

אז ככה:

קטגוריית "האמן החדש הטוב ביותר"

שמורה רק לאמנים שעוד לא הוציאו שלושים שירים או שלושה אלבומים, ולא היו מועמדים בקטגוריה הזו יותר משלוש פעמים (אייליש גברה כאן על ליל נס X, בעל הלהיט "אולד טאון רואד", על נערת הפלא הקטלנית רוזליה, על ליזו – שהיה לה ערב מוצלח משלה בגראמיז – ועל ארבעה נוספים)

"אלבום השנה"

חייב לכלול לפחות חמש "רצועות" ולפחות 15 דקות מוזיקה, או 30 דקות מוזיקה, בלי הגבלה על מספר הקטעים. או בקיצור: אלבום. כמו שהכרנו פעם, כשקנינו תקליטים או דיסקים (האלבום של אייליש "לאן אנחנו הולכים כשאנחנו נרדמים" גבר בקטגוריה הזו על האלבומים של לנה דל ריי, בון איבר, ליל נס X, ליזו, ומפאייר וויקאנד ואריאנה גרנדה).

וכאן מגיעות שתי הקטגוריות המבלבלות, שלמענן התכנסנו הפעם:

"Record Of the yaer"

זה לא תקליט השנה (תקליט השנה זו הקטגוריה שתוארה קודם כ"אלבום השנה") אלא "הקלטת השנה", שם שנולד אי אז בימים המוקדמים של תקליטי ויניל במהירות 45, כשכל "תקליט" הכיל בעצם שיר אחד בכל צד. הפרס הזה ניתן ל"הקלטת השנה" – כלומר לשיר כפי שהוא מונצח באלבום, כולל הביצוע של האמן, העיבוד, ההפקה, המיקס, המאסטרינג וכו' – זה פרס לכל מי שהיה מעורב בהקלטת השיר הזוכה ("בד גאי" של בילי אייליש גבר בקטגוריה הזו על "היי, מא" של בון אייבר, על "7 טבעות" של אריאנה גרנדה, על "האמת כואבת" של ליזו, על "אולד טאון רואד" הבלתי נמנע של ליל נס X ובילי ריי סיירוס ועל עוד שלושה שירים).

"שיר השנה"

קטגוריית "שיר השנה" היא לשיר עצמו – המילים והלחן – בלי קשר לביצוע. לפעמים המבצע הוא גם המחבר (למשל איימי ווינהאוס שזכתה בגראמי ב-2007 על "ריהאב" שאותו גם כתבה). שיר יכול לזכות גם בשיר השנה וגם ב"הקלטת השנה", כמו שקרה פעמיים לאדל (עם "רולינג אין דה דיפ" ב-2011 ו"הלו" ב-2016) וכמו שקרה השנה ל"בד גאי" שבילי אייליש כתבה עם אחיה פיניאס, שבלי קשר גם זכה לגראמי כמפיק השנה, קטגוריה שלא נכללת ב"ארבעת הגדולים".

נאומי התודה של אייליש בטקס היו מתוקים, כמו כל ההופעות שלה בטלוויזיה השנה. קשה להבין איך נערה בת 18 מצליחה להתמודד עם הסחרור המטורף שהוא חייה של בילי אייליש

נאומי התודה של אייליש בטקס היו מתוקים, כמו כל ההופעות שלה בטלוויזיה השנה. קשה להבין איך נערה בת 18 מצליחה להתמודד עם הסחרור המטורף שהוא חייה של בילי אייליש. מן הסתם נלמד על ההתמודדות הזו מהשירים שתכתוב לאלבום הבא שלה. מהופעותיה הטלוויזיונית אפשר להתרשם שהיא מוקפת במשפחה חמה ותומכת. נקווה שהם יהיו לידה כשהיא תתקרב – בעוד תשע שנים! – לגיל 27.

אמיר בן-דוד אוהב מוזיקה מאז סוף שנות השישים. כותב, מלחין, מנגן ושר ב״אבטיפוס״ מאז שנות השמונים. כותב בכיר וחבר מערכת בזמן ישראל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 488 מילים

יוצר הסרטים דיוויד שולמן ניגש בחיל וברעדה לפרויקט המדובר של צביעת צילומים ממחנות ההשמדה הנאציים, כדי להנגיש אותם לדור הצעיר ● אבל אחרי שהתגבר על החששות שלו, הוא משוכנע כי יצר פרויקט רלוונטי מתמיד ● "עליית הלאומנות סביב העולם והמורכבות של האנטישמיות בימינו הפכה את הסדרה שלי לאקטואלית" ● ראיון

עוד 950 מילים

החסכונות של הישראלים הגיעו לשיא של 1.8 טריליון שקלים ● המוסדיים שמנהלים את הכסף, מעבירים יותר ויותר להשקעות אלטרנטיביות, שלא נסחרות בבורסות ואינן מפוקחות ● הטרנד הלוהט הוא קרנות השקעות פרטיות ונוצצות, עם מנהלים סלבריטאים שמשוחררים מהגבלות שכר ולא מחויבים בדין וחשבון לציבור ● איך קרה שבכירי עולם העסקים עברו לקרנות האלה, ואיזה תחום מתלקח במיוחד

עוד 2,279 מילים

אבא רצח את אמא. הילדים נותרו עם הבירוקרטיה

ילדי נשים שנרצחו מתקשים למצות את זכויותיהם מול המדינה ● נטל רב נופל על כתפי סבים או דודים שמכניסים את היתומים לביתם ● והילדים מתקשים לקבל את הטיפול והמענה הדרוש - נפשית וכלכלית ● "רק פעם בשנה מגיעה נציגה של משרד הרווחה, ממלאה מסמכים ויוצאת" ● משרד המשפטים: "רואים הבדל עצום בין המשפחות שמקבלות את הסיוע לאלה שלא"

עוד 1,700 מילים

למקרה שפיספסת

בשביל מה יש חברים?

כשהמירוץ נהיה קשה יותר ויותר, ונוכח הסכנה המתקרבת לדחיית בקשת החסינות – אין כמו עזרה מחבר טוב בבית הלבן.

יונתן שתיל הוא מאייר וקריקטוריסט. אייר במספר מקומונים ("במקום", "מלאבס" ו"צומת השרון"), אייר את הספר "אנשים על ארבע" שכתב ד"ר רפי קישון ובהמשך אייר לטור משותף איתו במגזין "עיתון חי". עבודות נוספות, קריקטורות ואיורי דמויות ונוף, אפשר לראות בדף האינסטגרם שלו

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 18 מילים

תגובות אחרונות

עודכן לפני 3 שעות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

יומן וושינגטון נתניהו מבטיח לעשות היסטוריה, אבל בימין לא יקבלו פחות מסיפוח

נוכחותם של ראשי הרשויות ממועצת יש״ע בשדה התעופה הבהירה לראש הממשלה כי בלי לפחות ריבונות על הבקעה או על מעלה אדומים, אין מה לדבר ● ״ביום שלישי נעשה היסטוריה״, הבטיח להם נתניהו ● היום הוא יקבל מטראמפ שעה וחצי של טקסי קבלת פנים ופגישות רשמיות, לפני שנשיא ארה״ב יקדיש לבני גנץ 45 דקות אישיות ● פרשנות

עוד 758 מילים

כל תכנית שלום שמציג גורם בעל השפעה היא חדשות טובות ● זה נכון אפילו כאשר ברור שהתכנית בעייתית מאוד, ושהיא חלק מתרגיל פוליטי שנועד לסייע לשני מנהיגים פופוליסטים המסכנים את הדמוקרטיות בארצותיהם ● החלופה היא לחכות לאסון או סתם לחכות עשרות שנים, בזמן שהכיבוש מפורר את הדמוקרטיה הישראלית ● פרשנות

עוד 1,118 מילים

הישראלים משלמים אגרות ב-7 מיליארד שקל בשנה

אין תמורה לאגרה על האגרה שמושתת על יתומים ואלמנים טריים שמעתם? אגרה על הגשת תלונה על הטרדה מינית? או 22 אגרות הנדרשות כדי לעבוד כחשמאלי? וזוהי רק ההתחלה ● הישראלים משלמים אגרות שרבות מהן כפולות ומיותרות, אחרות נגבות ברגעים קשים במיוחד בחייהם ● ואי אפשר להתעלם מאגרות הרכב המנופחות ● רגע לפני הבחירות, נתניהו הכריז על רפורמה בנושא, שבו לא התערב שנים ● האם יש סיבה לאופטימיות, או שמדובר בעוד ספין מבלפור? ● הרשימה המלאה בכתבה

עוד 1,194 מילים ו-1 תגובות

בניגוד להנחיות: חומרים רעילים ונדיפים יישלחו מלוויתן לכבישי הארץ

פרסום ראשון המשרד להגנת הסביבה התיר לשותפות לוויתן להוביל חומר נדיף ורעיל במיכליות כביש למשך חודש בלבד ● אך בחברה צפויים לעשות זאת לאורך זמן ● המיכליות יעמיסו את הקונדנסט שהוזרם מהאסדה לאתר אחסון באזור רמות מנשה, ומשם ייסעו כ-140 ק"מ דרומה, לאשקלון ● שומרי הבית: "ההובלה בכביש כדבר שבשגרה מנוגדת להוראות"

עוד 1,053 מילים

יממה לפני פגישתו עם טראמפ מבהיר גנץ: מימוש תוכנית הנשיא ייעשה אחרי הבחירות

היועץ המשפטי לממשלה החליט להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, את חבר הכנסת דוד ביטן באשמת שוחד, מרמה והלבנת הון ● מסתמן שהליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה יחרימו את דיון החסינות שיתקיים במליאת הכנסת מחרתיים ● נתניהו חייב לעורכי דין שייצגו אותו כמיליון שקלים וחצי; ראש הממשלה מסר שישלם את חובותיו

עוד 52 עדכונים

כמו הודיני, גנץ הצליח להשתחרר מהמלכודת שטמן לו נתניהו

יו״ר כחול-לבן ניצל את הקשרים החבריים שיצר במהלך החודשים האחרונים עם הבית הלבן, ואירגן לעצמו הזמנה לפגישה אישית עם טראמפ, לפני שזה ייפגש עם נתניהו ● כך הצליח גנץ להשתחרר מהמלכודת שטמן לו רה"מ ולשדרג את מעמדו המדיני ● פרשנות

עוד 585 מילים

גנץ נענה להזמנת טראמפ, ייפגש איתו ביום שני

מפקד חיל האוויר לשעבר, אמיר אשל, מייעץ לגנץ ● נתניהו ייפגש עם טראמפ בשני ובשלישי ● גנץ: בתום הפגישה אשוב לישראל לדיוני החסינות ● נתניהו: עסקת המאה, הזדמנות שלא תחזור ● עמיר פרץ: טראמפ מתערב בבחירות ● טיבי מאשים את עיריית ירושלים במות הילד שנמצא מת בבור מים ● ליברמן: עיתוי פרסום העסקה קצת חשוד

עוד 17 עדכונים
ששה מהמועמדים הדמוקרטיים המובילים בעימות האחרון ביניהם בחודש ינואר. מימין: איימי קלובישר, פיט בוטיג׳ג׳, ברני סנדרס, ג׳ו ביידן, אליזבט וורן, טום סטייר

היום שאחרי טראמפ? מה חושבים המועמדים הדמוקרטים על איראן

שבעת המועמדים המובילים של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב מסכימים על דבר אחד: יש לעשות הכול כדי להימנע מעימות צבאי עם איראן ● אבל בנוגע להסכם הגרעין וללחץ שיש להפעיל על הרפובליקה האסלאמית, יש ביניהם הרבה חילוקי דעות ● מצאו את ההבדלים

עוד 885 מילים

הקצין הנאצי ששלף אותי מהטרנספורט והציל את חיי

40 שנה לאחר מותו, הלמוט קלייניקה, ששמר בסוד את העובדה שנתן מחסה לעובדי כפייה יהודים וסייע להם להימלט מגירוש למחנות המוות, קיבל את אות חסיד אומות העולם ● כתב זמן ישראל נכח בטקס המרגש

עוד 575 מילים

בשביל זה יש "חברים": המשמר האזרחי החרדי במונסי, ניו יורק, התמחה עד כה בתיקון פנצ'רים ובהשבת תשמישי קדושה אבודים ● אחרי הפיגוע הרצחני בבית הרב שם, הם מתמקדים בניסיונות להציל חיים של יהודים

עוד 982 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה