פתח מערה 52 שנחפרה לאחרונה באתר הארכיאולוגי בקומראן, כ-200 מטרים מעל ים המלח, 22 בינואר 2019 (צילום: לוק טרס/Times of Israel)

כך נמשכים החיפושים אחר המגילות הגנוזות

הסיפור שלא נגמר

"המגילות הגנוזות" הן אחד הממצאים הארכאולוגיים החשובים ביותר שנמצאו אי-פעם באזור ● אבל החיפוש אחר מגילות נוספות לא הסתיים מעולם ● כספי תורמים משמשים למימון חיפושים חדשים במערות קומראן, שנמצאות בשטח הגדה המערבית ● החוקרים לא חוששים מהמשמעות הפוליטית של עבודתם - אלא מבוזזים שיקדימו אותם

צייד בדואי וכלבו, שטיפסו על צוקים מעל ים המלח, הבחינו בטרף פוטנציאלי. הכלב רדף אחריו אל תוך לוע המערה, והצייד מצא בתוכה כדי חרס ובתוכם מגילות כתובות. הממצא דווח ליהודים שחיו בירושלים, ואלה שלחו משלחת למדבר יהודה כדי לחלץ אותן. הם גילו מגילות רבות כתובות באותיות עבריות, בכלל זאת ספרים מהתנ"ך. השנה הייתה 790 לספירה.

האירועים הללו, המתועדים במכתב שכתב פטריארך הכנסייה האשורית המזרחית, טימותיאוס הראשון, בשנת 800, צופים את הגילוי (המחודש) של אוצר כתבי הקודש העתיקים בקומראן, שידועים כיום כמגילות ים המלח.

עבור חברי המשלחת החדשה של החפירות שם, שסיימו בתחילת השנה את עונת החפירה השלישית גבוה מעל ים המלח, הסיפור הזה היווה ניצוץ של תקווה.

"הבדואים לא היו הראשונים שמצאו את המגילות ב-1947", אמר לי אז ד"ר אורן גוטפלד, שהיה מנהל שותף של משלחת החפירות במערה 53 בקומראן.

השאלה היא, האם בוזזי עתיקות יהיו אלה שימצאו את המגילות הנותרות?

פתח מערה 52 שנחפרה לאחרונה באתר הארכיאולוגי בקומראן, כ-200 מטרים מעל ים המלח, 22 בינואר 2019 (צילום: לוק טרס/Times of Israel)
פתח מערה 52 שנחפרה לאחרונה באתר הארכיאולוגי בקומראן, כ-200 מטרים מעל ים המלח, 22 בינואר 2019 (צילום: לוק טרס/Times of Israel)

בינואר הצטרפתי למשלחת לקומראן ביום האחרון לחפירת החורף הקודם, שנמשכה שלושה שבועות, במערכת מערות חדשה.

בהתבסס על ממצאים שהתגלו בשתי העונות הקודמות, הצוות, בראשותם של הארכאולוג אורן גוטפלד מהאוניברסיטה העברית ורנדל פרייס מאוניברסיטת ליברטי בווירג'יניה, האמין שיש עוד ממצאים שטרם התגלו וחמקו מבין אצבעותיהם של ארכאולוגים – ואפילו של בוזזים נועזים.

למשל, איש אינו יודע את מקום הימצאה של המערה של טימותיאוס, שעל פי המכתב שלו ממוקמת בקרבת יריחו. אולי היא רוקנה לגמרי, והמגילות שנמצאו בה שימשו את הקהילה ובסופו של דבר הופקדו בגניזת קהיר.

ואולי זו אחת מ-11 המערות העיקריות שהתגלו בהן יותר מ-900 כתבי יד ועוד 15,000 קטעי טקסט זעירים שקהילת קומראן, שהייתה נתונה במצור, החביאה מהרומאים בסביבות 68 לספירה.

או אולי, רק אולי, המערה של טימותיאוס עדיין מחכה להתגלות.

אם אכן כך, גוטפלד כיוון את הצוות שלו למצוא אותה – לצד מידע עשיר על האנשים שמאחורי מגילות ים המלח וחיי היומיום שלהם. שתי עונות החפירות הקודמות במערה 53 הוציאו מכלל אפשרות את קיומם של ממצאים נסתרים.

השריד הזה של כריכת מגילה בת אלפיים שנה נמצא במערה 53 בקומראן, ולדברי ארכיאולוגים, שייך למגילות ים המלח מתקופת בית שני, 8 בפברואר 2017 (צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית)
השריד הזה של כריכת מגילה בת אלפיים שנה נמצא במערה 53 בקומראן, ולדברי ארכיאולוגים, שייך למגילות ים המלח מתקופת בית שני, 8 בפברואר 2017 (צילום: באדיבות האוניברסיטה העברית)

"במערה 53 הוכחנו שמערות קומראן לא נחפרו, הן נסקרו", אמר לי גוטפלד. הארכאולוגים הקודמים "רק נכנסו, מצאו את הכדים והמגילות ולקחו אותם.

קודם לכן לא בוצעו במקום חפירות, וודאי שלא ניפוי עדין של חומרים במהלך הימים המסעירים של החפירות הראשונות.

החל מ-1949, צוותי חפירות – מורשים ובלתי מורשים – סרקו את צוקי קומראן המנוקדים במערות, בחיפוש אחר מטמוני מגילות.

בתחילה התגלה במקום שפע של ממצאים. אבל מאוחר יותר, במחצית השנייה של שנות ה-50, לא נמצא עוד כל חדש תחת השמש הקופחת של ים המלח.

במעלה המסלול התלול, גבוה מעל גן לאומי קומראן, הנוף עוצר נשימה (ולא רק משום שהייתי צריכה להסדיר את נשימתי לאחר הטיפוס) מהטרסה הקטנה שמחוץ למערה 52, כ-212 מטרים מעל ים המלח

בשלוש עונות החורף הקודמות, הצוות של גוטפלד בחן שוב מערות שכבר נסקרו בעבר, אבל לא בוצעו בהן חפירות. בחורף הקודם, הצוות עלה לגובה ובחן מערה לא ממופה, כדי לבדוק אם ממצאים חדשים ממתינים בצוקים התלולים.

לפני שהחפירה הסתיימה, גוטפלד לקח אותי למערכות המערות שמוספרו כ-52 ו-53 לפי הסקרים של ארכאולוגים קודמים, אשר איתרו בצוקים כ-600 מערות.

במעלה המסלול התלול, גבוה מעל גן לאומי קומראן, הנוף עוצר נשימה (ולא רק משום שהייתי צריכה להסדיר את נשימתי לאחר הטיפוס בעזרת חבל) מהטרסה הקטנה מעשה ידי אדם שמחוץ למערה 52, כ-212 מטרים מעל ים המלח.

מקובל לחשוב שהמגילות העיקריות נמצאו ב-11 מערות, הסביר לי גוטפלד לפני שנכנסנו למערה שממוקמת גבוה מעל מסלולי הטיול של הגן הלאומי.

הסברה הזאת, לדבריו, לרוב מבוססת על עדות מכלי שני של בדואים, היות שכמה מכתבי היד נרכשו ולא נחשפו בחפירות ארכאולוגיות. הוא האמין שייתכן כי חלק מהמצבור העצום מקורו במערות נוספות, שלא נבחנו עד כה על ידי ארכאולוגים.

המספר 52, מרוסס בצבע דהוי, מצביע על לוע המערה. בשנות ה-50 סקר אותה חבר משלחת החפירות המקורית למקום, ז'וזף מיליק, שהיה כומר וארכאולוג.

גוטפלד סיפר שמיליק כתב בשנות ה-50 מאמר שבו הציע כי אתר זה הוא למעשה המערה שתיאר טימותיאוס. מיליק שיער שהמגילות נלקחו מהמערה על ידי נזירים ממנזר קרנטל ביריחו, שהגיעו אליה בשליחותו של טימותיאוס יותר מאלף שנים לפני הסקירה שלו עצמו.

"אנחנו מאמינים – אנחנו לא יודעים, אבל זו אפשרות – שאולי לא הבדואים הם שבזזו את המערה, אלא שזה נעשה מאות שנים קודם לכן על ידי הנזירים של מנזר קרנטל", אומר גוטפלד.

בשלוש עונות החפירות שהתקיימו עד לביקור שלנו, הצוות גילה רמזים ל"פעילות של מגילות" – אביזרים כגון כדי חרס, עטיפות בד ורצועות עור.

בחורף שעבר, הצוות גם בחן שתי מערות גבוהות שהגישה אליהן אפשרית רק בעזרת ציוד טיפוס מלא ועוגני מתכת שנקבעו בסלע. כשעמדנו והבטנו בנוף הפנורמי של ים המלח, גוטפלד נופף בידו ואמר בחיוך, "זה המשרד שלי".

החוקר אורן גוטפלד יורד ממערה 52 באתר הארכיאולוגי בקומראן, 22 בינואר 2019 (צילום: לוק טרס/Times of Israel)
החוקר אורן גוטפלד יורד ממערה 52 באתר הארכיאולוגי בקומראן, 22 בינואר 2019 (צילום: לוק טרס/Times of Israel)

מה הניבה מערה 52

מנקודת מבט אקדמית, החפירות של ראשית 2019 נפתחו בשאלה אם המערות שנמצאו בגובה רב כל כך שימשו גם כחללי מגורים או רק להטמנת המגילות.

בעקבות החפירות במערה 52 העונה, והיעדר עדויות לתרבות חומרית מחיי היומיום, המסקנה הייתה שהמערה שימשה רק ככספת. חפירת בדיקה במערה B52, הגבוהה אף יותר, הניבה את אותן תוצאות, אמר גוטפלד.

"הסיפור של המערה והחפירה הוא יותר סביב הטיפוס, סחיבת הכלים למעלה וסנפלינג בדרך למטה", הוא אמר. "רק תחשבי על האיסיים שטיפסו לכאן עם כדים בידיים – כמו שאנחנו עשינו עם החבלים – כמה כדים נפלו בדרך?".

הפתח של מערה 52 "היה כמו מחילת ארנב", שהצוות הרחיב בעזרת מכושים קטנים. "ניפינו את הכול מהדלי הראשון, אפילו את ערימות העפר שמחוץ למערה", אמר גוטפלד – למקרה שהבוזזים הפילו מידיהם כלי חרס.

"הסיפור של המערה והחפירה הוא יותר סביב הטיפוס, סחיבת הכלים למעלה וסנפלינג בדרך למטה", הוא אמר. "רק תחשבי על האיסיים שטיפסו לכאן עם כדים בידיים – כמו שאנחנו עשינו עם החבלים – כמה כדים נפלו בדרך?"

בתוך מערה 52 הצוות מצא שברים של כדי מגילה מימי בית שני וכמה חומרים אורגניים. "ברגע שהסרנו שכבת עפר, התחלנו למצוא את שברי החרס של כדים מתקופת בית שני", הוא אמר. אבל לבד מכך לא התגלו במקום ממצאים נוספים, גם לאחר חפירה במערה אחורית שנראתה מבטיחה. "חפרנו כאן במשך שבועיים, זאת מערה נחמדה מאוד, אבל למרבה הצער לא מצאנו שום דבר", הוא אמר.

"המסקנה שלנו היא שהיא שימשה כמערת מגילות, אבל כשהכדים הוצאו ממנה, היא נותרה ריקה", אמר גוטפלד.

מה התגלה במערה 53 ה"עסיסית"

המנהל השותף של החפירות, פרייס, כומר ופרופסור ליהדות, מאמין שיש כאן עוד תעלומות שטרם התגלו. פרייס, שהצטרף אלינו במערה 53 שבאמצע גובה הצוק, הסביר כיצד החלו החפירות במערה – ובאחותה הסמוכה מערה 53B – ב-2017.

"קיווינו למצוא מערת מגילות", הוא אמר בכנות על מטרותיו ההתחלתיות. לדבריו, זה יהיה מרגש למצוא מערה שמכילה את כתבי הקודש שניתנו לאנשי הארץ.

"זו אחת המערות שנחפרו מדרום למישור. המערות המפורסמות יותר הן מצפון. ובחפירות שערכנו כאן", הוא אמר ונופף בידו בחלל המערה, "אכן מצאנו כדי מגילה – שבעה בסך הכול". אבל שום מגילה.

המערה אותרה בסקר שערכה רשות העתיקות ב-1993, ויש לה כמה מאפיינים מעניינים מעשה ידי אדם, כמו למשל עמוד התומך בפיסת תקרה התלויה מעל קצה מערה. אף על פי שהיא נותרה יציבה עד כה, זה בהחלט לא מקום טוב להציב בו כיסא ולשבת ליהנות מהנוף.

מערה נוספת, שלא מופתה בעבר, התגלתה לאחר טיפוס קליל מעל מערה 53, ונקראה מערה 53B.

הדרך אל המערות האלה אינה מסומנת, אבל בגובה 100 מטרים מעל ים המלח היא הרבה פחות מאומצת מאשר הדרך אל מערות 52 ו-B52, שהיו במוקד עונת החפירות ההיא (אל מרום המסלול אפשר להגיע רק באמצעות חבלים).

כיום, פתח מערה 53 פעור לרווחה, אבל בבדיקות ההתחלתיות ב-2010 הוא היה נסתר יותר מהעין. ואז פרייס וגוטפלד הבחינו במזרנים עשויים מעלי דקל ליד העמוד הבנוי בקצה המערה, וכן בשברי חרס.

פרייס השיג מימון לחפירות מתורמים פרטיים (חפירות אינן ממומנות על ידי ממשלת ישראל או אוניברסיטאות), והן אושרו על ידי קצין המטה לארכאולוגיה במנהל האזרחי ביהודה ושומרון, שאחראי על החפירות בגדה המערבית, שבה נמצאות מערות קומראן.

לפני חפירות החורף של 2017, כל הסימנים נראו חיוביים. "הציפייה הייתה שיש מה למצוא כאן", אמר פרייס.

ואכן היה: מה שתוכנן בתחילה כחפירה של שבועיים נמשך על פני חמישה שבועות אינטנסיביים. נוסף על שברי חרס של שבעה כדי מגילה, באמצעות ניפוי זהיר של העפר, הצוות גילה מאות גלעיני זיתים ותמרים וכן זרעים, שמעידים על מגורים קדומים במערה. הייתה גם עדות ל"פעילות של מגילות", כגון 15 פיסות בד פשתן, ששימשו לעטיפת המגילות, רצועות עור חתוכות ומקל מעוקם, שלדברי פרייס שימש לליפוף המגילות והכנסתן לכדים.

נוסף על שברי חרס של שבעה כדי מגילה, הצוות גילה מאות גלעיני זיתים ותמרים וכן זרעים, שמעידים על מגורים קדומים במערה. הייתה גם עדות ל"פעילות של מגילות", כגון 15 פיסות בד פשתן

בניפוי התגלה גם "בלוט שהובא מהרי יהודה, מרחק של יותר מ-50 קילומטרים מכאן", אמר גוטפלד. בסך הכול הם מילאו מספר כמעט חסר תקדים של 450 שקים של חומרים אורגניים.

שני הממצאים המדהימים ביותר התגלו במערה 53B: מנורת שמן שלמה בסגנון קומראן, שנמצאה בפתח המערה, וסיר ברונזה יפהפה שנמצא באחורי המערה, בתא שנחשף לראשונה.

מערכת המערות גם חשפה סימנים למגורים קדומים הרבה יותר: דקות לאחר שהגיעו לטרסה שמחוץ ללוע המערה, גוטפלד התכופף והרים כמה פיסות חרס מהקרקע. ביד אחת הוא החזיק כמה שברי חרס מתקופת בית שני; ביד השנייה, שברי חרס פרהיסטוריים מלפני אלפי שנים, ככל הנראה מהתקופה הניאוליתית או הכלקוליתית.

ממצאים פרהיסטוריים אחרים כללו ראשי חצים וחניתות, להבי צור, חותם מעניין החצוב באבן קרנליאן ופיסת אבן וולקנית יקרת ערך, שבאופן כלשהו מצאה את דרכה לכאן מטורקיה.

"הייתה כאן הרבה פעילות, אבל רק בתקופת בית שני הכדים הובאו לכאן, ככל הנראה מקהילת קומראן, ונטמנו במערה", אמר פרייס.

לפרייס יש תיאוריה לגבי היעדרן של המגילות מהאתר: כשקהילת קומראן הותקפה בשנת 68 לספירה, והרומאים הפכו את המישור למצודה, הנתיב הצפוני נחסם. אז התושבים פנו דרומה, אולי למצדה, ולקחו איתם את המגילות.

מערה 53 חפורה כעת בחלקה עד סלע האֵם. שרידי פחם ממדורות בנות אלפי שנים אותרו על העמוד שליד גדילי העלים של המזרנים בני 2,000 השנים. לדברי הצוות, לא נותרה לו כאן עוד עבודה, ובקרוב הוא יחפש אזור אחר לחפירה.

שברים של כדי חרס שנמצאו במערה 53 ליד קומראן וככל הנראה הכילו מגילות שנגנבו (צילום: קייסי ל' אולסון ואורן גוטפלד, האוניברסיטה העברית)
שברים של כדי חרס שנמצאו במערה 53 ליד קומראן וככל הנראה הכילו מגילות שנגנבו (צילום: קייסי ל' אולסון ואורן גוטפלד, האוניברסיטה העברית)

לקראת החפירות של 2020

זמן קצר אחרי הסיור שלי, גוטפלד עמד להתחיל לסקור אזורים בטרסה האמצעית של הצוק עבור החפירות של 2020. "אנחנו מקווים למצוא עוד מערה 'עסיסית', כמו מערה 53", הוא אמר. "יש עוד הרבה לעשות, במיוחד באזור הזה", הוא הוסיף.

על פי כתבה שהתפרסמה השנה ב"הארץ", מנכ"ל רשות העתיקות ישראל חסון תומך במטרותיו של הצוות. "המדבר מלא במקומות מסתור. עד שלא נבחן אותם ביסודיות ונמפה אותם – לא נכריז על סיום הפרק", אמר חסון.

לדברי חסון, גם הארכאולוגים שלו עובדים באזור: "לפני שישה חודשים חפרנו שש מערות, ויותר לאחרונה חפרנו עוד שתיים באזור צפון ים המלח, אבל אני לא אגיד יותר מזה, מכיוון שאני לא רוצה לספק מידע לבוזזים… אנחנו עובדים ב'פרופיל נמוך' כדי להשיג את המתחרים", הוא אמר.

"לפני שישה חודשים חפרנו שש מערות, ויותר לאחרונה חפרנו עוד שתיים באזור צפון ים המלח, אבל אני לא אגיד יותר מזה, מכיוון שאני לא רוצה לספק מידע לבוזזים… אנחנו עובדים ב'פרופיל נמוך' כדי להשיג את המתחרים"

בכל שנה הצוות חייב להגיש למנהל האזרחי ביהודה ושומרון בקשה חדשה לאישור החפירות. חלק מהתהליך כולל השגת מימון הן עבור החפירות עצמן והן עבור פרסום הממצאים. עבור הצוות שאירח אותנו, המימון מגיע מתורמים פרטיים, דבר שאינו תמיד קל להשגה למרות מטרותיו, שמושכות תשומת לב ציבורית רבה .

לדברי גוטפלד, בשל האיום הממשי לביזה באזור, החפירה תיחשב ל"חפירת הצלה", המותרת על פי חוק כדי להציל חפצי מורשת יקרי ערך שעשויים להימצא באתר.

שברי חרס עתיקים שנמצאו מחוץ למערה בקומראן, מעל ים המלח. החרסים משמאל הם בני כ-2,000 שנה, החרס מימין הוא בן אלפי שנים, 22 בינואר 2019 (צילום: לוק טרס/Times of Israel)
שברי חרס עתיקים שנמצאו מחוץ למערה בקומראן, מעל ים המלח. החרסים משמאל הם בני כ-2,000 שנה, החרס מימין הוא בן אלפי שנים, 22 בינואר 2019 (צילום: לוק טרס/Times of Israel)

לטענת הארכאולוגים, מעשי הביזה יביאו להרס נכסי תרבות, ולכן יש למנוע אותם באמצעות חפירות מתמשכות. הטענה הזאת מעוררת התנגדות מצד כמה גורמים בבמה העולמית, בכלל זאת הארגון עמק שווה, שמדווח על חפירות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים.

על פי הפרוטוקול השני לאמנת האג בדבר הגנה על נכסי תרבות בעת סכסוך מזוין משנת 1999, כל חפירה ארכאולוגית בשטח כבוש הינה אסורה, "אלא במקרה שהדבר נחוץ בהחלט על מנת להציל, לתעד או לשמר רכוש תרבותי". סעיף 9, "הגנה על נכסי תרבות בשטח כבוש", אוסר גם על "כל שינוי, או שינוי בשימוש, של רכוש תרבותי שנועד להסוות או להרוס ראיות תרבותיות, היסטוריות או מדעיות".

גוטפלד אמר שכל חפירה מבוצעת רק לאחר השגת אישור מהרשות האחראית, במקרה זה המנהל האזרחי ביהודה ושומרון (לשאלה אם מיקומן של המערות בגדה המערבית היווה מכשול להשגת מימון, גוטפלד השיב שהתגובה הזועמת היחידה שקיבל עד כה הייתה מצד אישה יהודייה בכנס בארצות הברית).

אבל הסיבה השלישית שהוא מציין לכך שאין משמעות למיקום החפירות בגדה היא שהמגילות הן בעלות חשיבות עצומה עבור היהדות והנצרות המוקדמת, ומהוות קשר ישיר לארץ ישראל ההיסטורית.  "כשאני לוקח את הילדים שלי למוזיאון ישראל, והם יכולים לקרוא ישר מהמגילות, זה אומר הכול", הוא אמר.

הכתבה פורסמה לראשונה באנגלית ב-Times of Israel בינואר 2019

עוד 1,906 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 5 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

"לא מושיטים לנו יד אלא סוגרים את היד בכל הכוח"

ההרשמה לקבלת מענק לעצמאים נפתחה ביום שישי, והרשת כבר מוצפת בתלונות של עצמאים שגילו שיקבלו רק פירורים, אם בכלל ● "תכל'ס, מה שהם אומרים לנו זה שאם אתם יותר 'עשירים' מקופאית בסופר לא מגיע לכם מענק", אומרת המעצבת אלכסנדרה נארדי ● מחר מתכננים העצמאים להפגין בשיירת מכוניות שתצא לכיוון קריית הממשלה בירושלים

עוד 1,168 מילים

מי זכאי לפיצוי?

מאז שפרץ משבר הקורונה לחיי, אני מרגישה מאבק פנימי בין שני נרטיבים.  הנרטיב האחד: הקורונה היא פצצה בריאותית וכלכלית בממדים עצומים. השני: הקורונה זו שפעת קלה, בטח לצעירים מבנינו. בין שני הנרטיבים הללו שוכנת לה איפשהו המציאות, עם אינספור השלכות כלכליות ושאלות פיננסיות שעולות.

למשל, מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף, ואני חושבת שתביעות אלה ישאו פרי ופיצוי כספי (כמה פיצוי? את זה נדע בהמשך לאחר שנבין ונדע את השלכות המגיפה והיקף תוצאותיה).

מה אני, כעורכת דין בתחום הנזיקין והביטוח הלאומי, חושבת על תביעות מהסוג שעלול להתעורר בימי הקורונה? לדעתי, במקרים מסוימים יש עילת תביעה מוצדקת מול גופים שונים בעניין הנגיף

יש תביעות קצת אחרות, כמו למשל התביעה הייצוגית שהוגשה בשבוע שעבר על ידי אזרח ישראל נגד ממשלמת סין בגין התפרצות מגפת הקורונה, בסך 100 מיליארד שקל, בטענה כי לישראל נגרמו הפסדים רבים כתוצאה מהמגפה. קשה לי לנבא בשלב כזה האם תביעה כזו תחזיק בבית המשפט, אבל כנראה שיש כאלה שמאמינים שיש לה סיכוי, וכבר הלכו בעקבותיה. אתמול כבר פורסם כי תביעה נוספת הוגשה לביהמ"ש המחוזי בירושלים ע"י עמותת FREEDOM WATCH, בשם בעלי עסקים ואזרחי ישראל, והפעם על סך 180 מיליארד שקל. על פי טענת התביעה, נגרמו לישראל נזקים בשל מגיפת הקורונה עקב רשלנות והסתרה מצד ממשלת סין. אם התביעות ישאו פרי, סביר להניח שממשלת סין ואולי גופים ממשלתיים נוספים יעמדו בפני גל תביעות חובק עולם.

אלי אישית פונים מדי יום שני אנשים בממוצע, שחלו בנגיף ושואלים אם אפשר לתבוע, האם הם זכאים לפיצוי, האם ביטוח הבריאות שברשותם יאפשר להם להוציא מזה קצת כסף.

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כאשר עבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד, ועל פניו יש לה עילה לעשות זאת.

מי למשל זכאי לפיצוי?

שאלה: אם למשל שהית במקום שלא הקפיד על הנחיות משרד הבריאות, ואותו מקום חשף אותך למחלה, ובשל כך חלית בקורונה או הועברת לבידוד, האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: הואיל וההנחיות שניתנו על ידי משרד הבריאות נועדו להגן על הציבור – סביר שתעמוד לך זכות תביעה נגד המקום שהפר את ההוראות. אבל, ויש אבל גדול, ככל שהיית מודע/ת להפרת ההנחיות (למשל, הסתובבת בקניון), למרות ההמלצות להמנע ממגע חברתי, יהיה לך אשם תורם, ויפחיתו מסכום הפיצוי שלך, ואולי אף יקבעו שאשמתך היא אשמה מלאה (למשל, ישיבה ללימודי תורה שהמשיכה ללמד למרות הנחיות משרד הבריאות, או אדם פרטי אשר חלה אחרי שלא שמר על הנחיות ולכן הדביק אחרים, וכדומה).

השבוע פנתה אלי בחורה צעירה, חד הורית, אם ל-4 קטינים, שנדבקה בנגיף כשעבדה באחת מרשתות הסופר הגדולות. היא ראתה אלפי אנשים ביום, לא קיבלה מיגון או הדרכה מהמעביד איך להתנהל. אותה בחורה, למשל, תוכל לתבוע את המעביד

שאלה: אם המעביד שלך כן שמר על הנחיות משרד הבריאות, אך חלית בשל מגע עם עובד אחר או עם לקוחות. האם תהיי/ה זכאי לפיצוי?

תשובה: כאן הנחיות משרד הבריאות יכולות לשמש בסיס לקביעה של רשלנות או של היעדר רשלנות. למשל, ייתכן שבתנאי העבודה הספציפיים היה על המעביד לנקוט בצעדים חמורים יותר כדי להגן עליך (למשל, להקפיד על שני מטר רווח בין שולחנות העבודה של העובדים) ככל שזה המצב, ניתן יהיה לתבוע את המעביד בשל רשלנות גם אם עמד בכללי משרד הבריאות.

אם העובד נדבק על אף העובדה שהמעביד שמר על ההנחיות וכללי הזהירות בנוגע לעובדים, אבל העובד נדבק מלקוח שהיה חולה, יתכן שגם כאן תהיה זכות תביעה, הן כנגד המעביד והן כנגד הלקוח, במידה שנדע במי מדובר.

בכל מקרה, גם אם לא ניתן לתבוע את המעביד, אם נדבקת במהלך העבודה במקום העבודה שלך, יהיה מדובר בתאונת עבודה, ותוכל/י לקבל זכויות מועדפות מהמוסד לביטוח לאומי.

שאלה: אם מעביד העסיק עובדים בניגוד להנחיות משרד הבריאות, ועקב כך חלה אדם. האם כאן תהיה זכאות לפיצוי?

תשובה: הנחיות משרד הבריאות נועדו להגן על העובדים. ככל שהעובד נפגע בשל אי קיומן, הוא יוכל לתבוע את המעביד על רשלנות או הפרת חובה חקוקה, בגין נזקיו.

רק בריאות לכולם, ומוזמנים לפנות אלי בשאלות נוספות בטלפון: 054-4796688

אילנה אליכיס היא עורכת דין, מגשרת ונוטריון, המתמחה בתחום הנזיקין והביטוח, רשלנות רפואית וביטוח לאומי. אוהבת מאוד לעזור לאנשים למצות את זכותיהם ולקבל בעבורם את מה שיכול להחזיר להם את היכולת לחיות כמו יום לפני הפגיעה. אוהבת לבלות עם בנה בן ה-7, לקרוא ספרים, הצגות, להתאמן ולטייל

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 641 מילים

נתניהו: מגנה בתוקף את ההסתה הפרועה נגד החרדים

גנץ לריבלין: ייתכן ואצטרך לבקש להאריך את המנדט להרכבת ממשלה ● עובדי הכנסת המתגוררים בבני ברק לא יוכלו ממחר להיכנס למשכן ● ליברמן: נתוני הממשלה על הקורונה לא מסתדרים עם המציאות ● המשנה למנכ"ל משרד הבריאות: אין כוונה ואין יכולת להשיב את המשק לפעילות אחרי פסח ● הממשלה תדון הערב בהצעה להגדיל את תקציב המדינה ב-90 מיליארד שקלים

עוד 30 עדכונים

"המאבק במגפה ייקח חודשים, אם לא שנים"

ראיון ד"ר אן שוחט שותפה כעת להובלת המאבק האמריקאי במגפת הקורונה, אחרי ששימשה בעבר השראה לסרט הוליוודי על התפרצות מגפות ● בראיון לזמן ישראל היא מספרת על ההיערכות הנרחבת בארצות הברית המדממת, ועל התרומה של מנהגים דתיים עתיקים להישמרות מהנגיף הקטלני, ומנסה להעריך מתי העולם יוכל לשוב לשגרה

עוד 768 מילים

פרשנות איראן מתחננת, ארצות הברית מתלבטת - ונתניהו שותק

לנתניהו היה הרגל רב-שנים: לדבר על איראן בכל הזדמנות, גם אם לא נשאל עליה ישירות ● אבל מאז פרוץ משבר הקורונה - אף מילה ● טהראן מבקשת מהעולם סיוע הומניטרי, אירופה מגלה אמפתיה, ארצות הברית מתלבטת, ורק ישראל שותקת ● ד"ר אהוד ערן: "אין צורך ללכד את האומה סביב נתניהו, היות שהנגיף כבר משרת את המטרה הזו" ● "הוא לא רוצה להיראות כמי שמבקש להרע לאזרחי איראן בשעת מצוקה"

עוד 1,053 מילים

תגובות אחרונות

קריסת המדינה כמדינה

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה.

יש להדגיש – אחריות על המדינה. לא על הממשלה. הממשלה היא רק זרוע הביצוע של המדינה. לא על הקואליציה. הקואליציה היא רק אמצעי שלטוני לניהול המדינה.

טירוף המאבק בקורונה והמשבר הפוליטי והדמוקרטי, משמידים למעשה ערך מרכזי בחיינו – את אחריותה של המדינה ואת אחריותם של מי שמופקדים על המדינה, להיותה מדינה

המו"מ הקואליציוני הנערך ממש בימים אלה, בו נסחרים תפקידים ותקציבים בקומבינות פוליטיות ומשפטיות, מעיד על הסרת אחריותם של נבחרי הציבור מתפקידם כנושאים באחריות לגורלה של המדינה. לשלומם, בריאותם וחייהם של אזרחי המדינה כולם. "חייהם" –  במובן של זכות לפרנסה, ביטחון, חינוך, חופש ובריאות. כל אלה נרמסים תחת הדיונים על תפקידו של מקורב פוליטי כזה או אחר, על גורלו המשפטי של רה"מ הנכחי וזכויותיו בעתיד כממלא מקום, ועל מספר השרים בממשלת ה"אחדות"/"חירום" או בקיצור ממשלת ה"חרדות" HARADUT.

"האחריות של המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות ולפטור את עצמה מכל מעשה שהיא יכולה לעשות, חרף הסכנה האמורה", כותב הפרופ' אסא כשר במאמר העתיד להתפרסם בקרוב ועוסק בכלל ב"מעשי המדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב".

ובכן האויב כיום הוא מגפת הקורונה. אזרחי המדינה כולם "נחטפו" בידי המגפה והם שבויים בידיה, ספונים, כלואים בבתיהם מאונס ובהוראת ממשלתם.

במצב זה יש לשאול – האם אתם, נבחרי הציבור, עוסקים באחריותכם המוחלטת כנציגי המדינה הדמוקרטית? האם אתם ממלאים את אחריותכם או מבצעים עבירות שלטוניות ופשעים נגד המדינה? נגד אזרחיה?

"אנחנו באים לדון באחריות המדינה ולא באחריות הממשלה. אין לנו כאן עניין במדיניות זו או אחרת של הממשלה, בהתאם לקווי היסוד שלה, הרוב הפרלמנטרי התומך בה או שיקולים פוליטיים של מי מחבריה. יש לנו עניין במה שכל ממשלה חייבת לעסוק בו, מפני שהמדינה חייבת לעסוק בו והממשלה היא הרשות המבצעת של המדינה" (פרופ' אסא כשר, שם).

ובכן בהשלכה על ימינו אלה, כל דיון על תפקידו של השר לענייני מורשת, ירושלים, אסטרטגיה, מודיעין, תפוצות ומיעוטים, פריפריה, נגב וגליל, שוויון חברתי, שת"פ אזורי, או כל תפקיד מופרך כפול ומכופל אחר, הוא מעילה בתפקידם של האחראים על המדינה.

"אחריות המדינה הדמוקרטית להגנה על אזרחיה מפני סכנה הנשקפת לחייו, בריאותו או חירותו של מי מהם היא אחריות מוחלטת, במובן זה שאין מצב שבו המדינה יכולה להתנער מן האחריות…"

כל דיון בגורלו המשפטי של בעל תפקיד אחד ולו יהא זה ראש הממשלה עצמו, הוא פשע נגד המדינה. כל עיסוק ומו"מ על סיפוח בקעת הירדן, או על הרכב הועדה למינוי שופטים, או על מעון רשמי נוסף למ"מ רה"מ, בעת שבריאותם של כל אזרחי המדינה השבויים בידי הקורונה נמצאת בסכנה יומיומית, הינו פשע מוכח, פומבי ובוטה נגד המדינה.

במהלך מלחמת לבנון השנייה, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בעסקה מסוימת בבורסה. המדינה כולה הזדעזעה.

בפרשת הצוללות נחשף כי רה"מ נתניהו אישר לבדו, מכירת צוללות מתקדמות למצרים של האחים המוסלמים בלי ליידע את הרמטכ"ל ואת שר הביטחון והרוויח ממכירת מניות של חברה המספקת חומרים לייצור הצוללות. הזעזוע נמשך עד היום וטרם נחקר סופית.

תא"ל רמי דותן הורשע בשנת 1991 בקבלת שוחד מחברות אמריקניות בעת שהיה ראש להק ציוד בחיל האוויר. הוא נדון ל 13 שנות מאסר.

בכל המקרים הללו התנגשו הציפיות של האזרחים מאלה שנבחרו לשרת את המדינה, עם מעשים שהאנשים הללו ביצעו לטובתם האישית או על דעתם האישית.

ובכן במה שונים מעשיהם של מנהלי המו"מ הקואליציוני כיום מהמעשים שלעיל? הם דואגים כעת לתפקידים שאינם קשורים כלל למאבק בקורונה, תחת כסות שקרית של הקמת ממשלת חירום. הם דואגים לתקציבים, משכורות וקומבינות פוליטיות שאין ביניהן לבין עצירת התפשטות המחלה דבר וחצי דבר.

במהלך מלחמת לבנון ה-2, נחשף כי בבוקר פרוץ המלחמה, מכר הרמטכ"ל חלוץ את מניותיו בבורסה. המדינה הזדעזעה. בפרשת הצוללות נחשף כי נתניהו אישר לבדו מכירת צוללות מתקדמות למצרים. הזעזוע טרם נחקר

הם עוסקים פשוט בשוחד פוליטי שבצידו גם רווח כספי אדיר לכל אחד מהם, בעת שאזרחי המדינה נאנקים בצינוק בעינויים בלתי אפשריים, תחת הנחיות הסגר והבידוד החברתי.

"אם המדינה יכולה להגן על האזרח מפני הסכנות ואינה עושה זאת, היא בגדר עומדת על דמו של האזרח. אדישות כזאת לגורלו של האזרח נוכח סכנה לחייו, בריאותו או חירותו אינה הולמת את הערכים של מדינה דמוקרטית, בראש ובראשונה ערך כבוד האדם. שמירה על כבוד האדם מחייבת את המדינה הדמוקרטית בהגנה על האזרח מפני הסכנות החמורות, ככל שיש לה יכולת לעשות זאת" (פרופ' אסא כשר, מאמר: מעשי מדינה לפדיון אזרחיה מידי אויב)

נציגי הציבור שנבחרו בידי האזרחים להגן על חייהם, מחויבים גם לנקוט פעולות למניעת סכנות הנשקפות לאזרחים לפני שהן מתרחשות. הם מחויבים כמובן לנקוט פעולות מיידיות, מקצועיות, אחראיות ללא שיקולים זרים כדי להגן על האזרחים ללא הבדל דת, גזע או מין, השקפה פוליטית, מגדר או גיל.

האם המו"מ הפוליטי המתנהל במקביל להתנהלותה של ממשלת מעבר מול משבר המגפה, עונה על המחויבויות הללו?

הנה דוח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו על ידי הממשלה.

הנה ההחלטות שהתקבלו בממשלה דווקא להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד לכללים שלהם נדרשו יתר האזרחים, מתבררות כבר עכשיו כהרות אסון לכולם. פצצת ההידבקות בבני ברק מעידה על התנהגות חסרת אחריות של מקבלי ההחלטות, שנמנעו מכפיית הכללים הבריאותיים בבני ברק ובמאה שערים רק משיקולים קואליציוניים. לא בריאותיים. לא ביטחוניים. לא מקצועיים. ממשלת ישראל ביצעה אם כן פשע במסגרת הגדרות אחריותה על המדינה. אין מילה אחרת.

הנה דוח מבקר המדינה מעיד שהפעולות שנדרשו להכנת המדינה למאבק במגפה, לא ננקטו ע"י הממשלה. הנה ההחלטות להקל על כללי הבידוד החברתי במגזר החרדי, בניגוד ליתר האזרחים, מתבררות כהרות אסון

אמנם: "ההתנהגות הקלוקלת של האזרח אינה משחררת את המדינה מאחריות להגנה עליו מפני הסכנות החמורות" כותב פרופ' כשר, אבל ברור לנו שההתנהגות הקלוקלת הזו היא גם תוצאה של מנהיגות חסרת אחריות. שר הבריאות עצמו שבימים אלה חלה בעצמו בקורונה, כיוון שלא הקפיד על הכללים שהוא ומשרדו קבעו, נהג באופן רשלני, עברייני ושערורייתי כאשר איפשר הגעת מטוסים מלאים בחרדים חולי קורונה מארה"ב לישראל. כשאיפשר חגיגות פורים ותפילות המוניות בבתי כנסת בעיצומה של ההדבקה.

ובכן האם האחראים לגורלה של המדינה מחויבים להפר הבטחות קואליציוניות ולשים בצד שיקולים פוליטיים כאשר מגזר שלם, השותף לקואליציה, מתנהג באורח המסכן את שלום הציבור כולו? בוודאי. זו חובתם כלפי המדינה. המדינה היא מעל הקואליציה.

האם ממשלת ישראל לא יצאה למלחמה כאשר נחטפו שני חיילים בגבול הצפון וסיכנה את חייהם של מאות חיילים כדי לשחרר את השניים? האם לא ניהלה מו"מ עם החמאס, שחררה אלף מחבלים וויתרה על עקרונותיה כדי לשחרר את גלעד שליט? מדוע ממשלה פוליטית לא יכולה להפר הסכם קואליציוני או הבטחות פוליטיות לשותפיה, כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאותם של תושבי רמת גן אינו קודם ליחסיו של ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

מדוע ממשלה לא יכולה להפר הסכם קואליציוני כדי להגן על כלל האזרחים? האם שלומם אינו קודם לשלומה של הקואליציה? האם בריאות תושבי ר"ג אינו קודם ליחסי ראש הליכוד עם ראשי המפלגות החרדיות?

הסכנה המיידית לחייהם של חטופי אנטבה, גרמה לממשלת ישראל לסכן מאות חיילים, לטוס למדינה עוינת ולהפר חוקים בין לאומיים ובלבד שתחזיר את החטופים למדינתם. אבל במציאות המטורללת והפושעת של ימינו ממשלת המעבר מעדיפה את שלום "הגוש" על שלומם של "חטופי" הקורונה.

"אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שהמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. " (אסא כשר, שם).

המדינה אמורה להגן על ערכיה. אחד מערכיה של מדינה דמוקרטית הוא ערך האחריות לגורלו של כל אזרח של המדינה, ככל שמדובר בחייו, בריאותו וחירותו. המדינה חייבת לשמור על האזרח מפני כל סכנה משמעותית לפגיעה בחייו, בריאותו וחירותו. וערכים כזכור לכולנו, הם דבר שבני אדם מוכנים לשלם עליהם מחיר. גם מדינה, כשהיא מגנה באופן מעשי על ערכיה, מוכנה לשאת בתוצאות השליליות של מעשיה.

התנגדות להסכם הגרעין האיראני הייתה כרוכה במחיר שישראל עלולה הייתה לשלם ביחסיה עם ארה"ב.

סיפוח רמת הגולן, סיפוח ירושלים המזרחית, ההתקפה על הכור העיראקי, תקיפת הכור הסורי ועוד ועוד החלטות פוליטיות וביטחוניות כרוכות תמיד גם במחיר שהמדינה בהובלת הרשות המבצעת, מוכנה לשלם כדי להגן על ערכיה.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת.

אולם במאבק בקורונה מתברר שהרשות המבצעת לא מוכנה לשלם מחיר פוליטי כדי להגן על ערך חיי האדם של אזרחי המדינה. הישרדותה של הרשות המבצעת כאורגן נפרד של המדינה, חשוב לה יותר מהגוף אותו היא אמורה לשרת

נזכיר בעניין זה רק כמה מחדלים מהימים האחרונים:

  • המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים דאג להשיג/לגנוב מכשירי הנשמה ממדינות בחו"ל, כאשר ממש באותו זמן גורם במשרד הביטחון מכר מכשירי הנשמה מישראל לחו"ל. איש לא נעצר. חוסר התיאום זועק לשמים.
  • הממשלה מונעת מגופי מחקר מדעי, קופות חולים ומעבדות פרטיות מלבצע בדיקות קורונה המוניות רק משיקולים ביורוקרטיים, ובכך מסייעת ביודעין להפצת ההידבקות. כלומר הממשלה פועלת נגד האינטרס של המדינה.
  • הממשלה לא מפעילה את מערכות מל"ח – משק לשעת חירום ורח"ל (רשות חירום לאומית) רק משום שראש הממשלה נמצא בסכסוך אישי עם שר הביטחון והמערכות הללו כפופות לשר הביטחון.
  • ראש הממשלה מתכוון למנות לשרה לביטחון הפנים נאמנה פוליטית, במקום למנות איש מקצוע מוכח, בעל ניסיון להתמודד עם משבר בסדר גודל של מגפת הקורונה.
  • ראש הממשלה נמנע מלהעביר את שר הבריאות מתפקידו, למרות שגלוי וברור לכל שהוא לא כשיר למלא את התפקיד בעת חירום ונכשל טוטאלית בהכנת מערכת הבריאות להתמודדות מול המגפה.

כל העובדות הללו מעידות על כך שמדינת ישראל כמדינה, קורסת לתוך עצמה.

כשמערכות השלטון נעות במצעד איוולת והאלטרנטיבה לשלטון משתפת פעולה עם השלטון המושחת והכושל, במקום לייצב את הדמוקרטיה ובאמצעותה להילחם על הגנת האזרחים באופן יעיל יותר, לאזרחים לא נותר אלא להתכנס בבתים או לצאת למרי אזרחי.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,521 מילים
עודכן עכשיו

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מעבדות רבות ברחבי העולם עורכות ברגעים אלה ניסויים ב-6,125 כימיקלים שונים על כ-24 החלבונים של נגיף הקורונה ● פרופסור שי ארקין מהאוניברסיטה העברית לקח את דיוויד הורוויץ לסיור באחת מהמעבדות האלה ● מיוחד

עוד 2,905 מילים

אין שום חקיקה שתוכל להבטיח לגנץ את קיומה של הרוטציה

עד עתה לא פורסם, לא באופן רשמי ולא כהדלפה, הנוסח המתגבש של ההסדר החקיקתי שאמור לעגן את הרוטציה בין בנימין נתניהו ובני גנץ ● ועדיין, בחינה מעמיקה של ההסדרים המתגבשים מוליכה למסקנה חד-משמעית: אין שום הסדר חקיקתי כזה שיכול להיחשב לבלתי-הפיך או משוריין, ושאינו ניתן לעקיפה או לביטול ● כל מה שנשאר זה מידת האמון שיש לגנץ במילה של נתניהו ● פרשנות

עוד 989 מילים

הכישלון הגדול ביותר של ליצמן הוא דווקא בהגנה על הציבור שהוא מייצג

דעה לא ברור אם שר הבריאות הפר את הנחיות משרדו שלו, ואפשר לדון בשאלה האם כשלי מערכת הבריאות במשבר הנוכחי הם באשמת מי שהיה ראש המערכת מזה כעשור ● אבל על נקודה אחת אין עוררין: תכליתו של ליצמן כפוליטיקאי חרדי היא לדאוג לרווחת ציבור המצביעים שלו ● ודווקא לנוכח האיום הבריאותי הגדול ביותר על ציבור זה, ליצמן אכזב אותו לגמרי

עוד 927 מילים ו-1 תגובות

הולכת בדרכה מרב מיכאלי מדברת על האכזבה מעמיר פרץ

חברת הכנסת מרב מיכאלי לא האמינה שזה קורה לה ● אחרי העריקה של אורלי לוי-אבקסיס, והזחילה המסתמנת של עמיר פרץ ואיציק שמולי לממשלת נתניהו, היא נותרה חברת העבודה-גשר היחידה שממש מתכוונת לעמוד בהבטחת הבחירות המרכזית של המפלגה: לא להצטרף לממשלת נתניהו ● בראיון לזמן ישראל היא מבטיחה לעשות הכל כדי לטרפד את הכוונות של פרץ ושמולי ● אם לא - היא תמשיך ככל הנראה לתפקד כאופוזיציה פנימית של אישה אחת

עוד 870 מילים

לקראת הצטרפות לממשלה? פרץ הודיע להורוביץ על סיום השותפות של העבודה ומרצ

ניצן הורוביץ: פרץ קובר את מפלגתו קבורת חמור; זנדברג למרב מיכאלי: הצטרפי אלינו ● בשל מחסור הנחה משרד הבריאות למחזר ציוד מגן משומש ● בגלל חוסר במטושים ובריאגנטים משרד הבריאות צמצם את בדיקות הקורונה; משה בר סימן טוב: ישנו מחסור בכל העולם ● במשרד הבריאות שוקלים להגדיר את מודיעין עילית, מגדל העמק ואלעד כ"אזורים מוגבלים", בדומה לבני ברק

עוד 23 עדכונים

מאז שמשבר הקורונה טלטל את אורח החיים הישראלי, החקלאות האורגנית בכלל וענף המשלוחים לבתים בפרט חווים פריחה חסרת תקדים ● אודי כספי, בית יצחק: "כולנו, כל החקלאים האורגניים שאני מכיר, מגדלים עכשיו בכל הכוח כדי לספק את הביקושים" ● דנה שטיין, בית יהושע: "אנשים יושבים יותר בבית ואוכלים יותר, וגם רוצים לאכול יותר בריא" ● גיא רילוב, חוות מקורה: "זה רק מדגיש את החשיבות של חקלאות מקומית וייצור מזון מקומי"

עוד 995 מילים

אנטישמיות הקורונה גם בניו יורק מאשימים את החרדים בהפצת המגפה

בקהילות החרדיות במדינת ניו יורק מדווחים על עלייה באנטישמיות, בעקבות התפרצות נגיף הקורונה באזור ● כבאי שהעלה פוסט אנטישמי לרשת, חנות שסירבה לשרת יהודים, וסיקור לא מחמיא בתקשורת הם רק חלק מהדוגמאות ● לדברי החרדים שם, הם עושים הכל כדי לצמצם את התפשטות הנגיף - גם אם לקח להם זמן להבין את גודל האיום

עוד 815 מילים ו-2 תגובות

מצוקת דרי הרחוב להיכנס לבידוד ביתי כשאין לך בית

גם דרי הרחוב מנסים להישמע כמיטב יכולתם להנחיות משרד הבריאות ● מקלטים של עמותות פרטיות מציעים להם מיטה ותעסוקה למשך היום, כדי שיוכלו לציית להוראות הבידוד ● "לפני הקורונה הייתי הולך לפארק, עכשיו אני נשאר במקלט עם משחקים וטלוויזיה", מספר אחד מהם ● ומה עם המדינה? גם בימים שבשגרה היא מקשה לתת להם מענה

עוד 931 מילים

המצרים נלחמים בשרלטנים שמציעים תרופות לקורונה - וגם בעיתונאים שחושפים את ממדי המגיפה ● האיראנים ממשיכים לבקש הקלות, אבל לא מהסיבות הנכונות ● וושינגטון וטהראן מנסות להרכיב ממשלה - בעיראק ● מקדש אשורי בן 5,000 שנה מתגלה מחדש ● ומה קרה בבית לחם לפני 18 שנה ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 834 מילים

נעצרה רופאה ברוסיה שמתחה ביקורת בראיון לזמן ישראל על הטיפול בקורונה

אנסטסיה ווסילייבה התראיינה אתמול בזמן ישראל ומתחה ביקורת חריפה על אופן הטיפול של שלטונות רוסיה במגפת הקורונה ● היום נעצרה על ידי המשטרה המקומית ולאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה במשך היום, שוחררה עם קנס סמלי ● דובר איגוד הרופאים: "יש סימנים ושריטות על גופה. לא נשתוק על זה"

אנסטסיה ווסילייבה, יו"ר איגוד הרופאים הבלתי תלוי ברוסיה אליאנס ווראצ'י, אשר חשפה בראיון לזמן ישראל את מחדל הטיפול בקורונה של ממשלת רוסיה, נעצרה הבוקר (שישי) על ידי המשטרה המקומית, אבל שוחררה בשעות האחרונות בעיירה אקולובקה ליד העיר נובגורוד. לפי עדויות, היא סבלה מאלימות מהשוטרים במהלך מאסרה.

לדברי דובר איגוד הרופאים, איוון קונובלוב, צוות האיגוד הגיע לעיר על מנת לחלק מסכות וציוד מיגון נוסף לרופאים. אנסטסיה נעצרה באופן רשמי בגין הפרת סגר אשר הוטל על עיר מגוריה מוסקבה, וכן בשל התנגדות לשוטר.

אנסטסיה ווסילייבה
אנסטסיה ווסילייבה

בראיון שנתנה לזמן ישראל השבוע חשפה ווסילייבה את מה שהיא מכנה המחדל המתמשך ברוסיה של הטיפול בהתפשטות הנגיף.

"כבר בחודש ינואר השנה נרשם במוסקבה גידול של 37% במחלות של דרכי הנשימה והריאות. כנראה שלא ידעו ולא הבינו את הקשר לנגיף הקורונה, אז ייעדו למחלות האלה מחלקות שלמות. המחדל של התפשטות הנגיף נוצר כי בכלל לא הייתה הבחנה בין סוגי המחלות".

בתחילת השבוע פרסמה ווסילייבה סרטון יוטיוב שבו פנתה לשלטונות ולרשות המקומית במוסקבה והאשימה אותם בהכנסת חולים "מוסווים" באמתלה שהם לקו בדלקת ריאות לבתי החולים, כאשר בפועל, לדעתה, מדובר בחולי קורונה. היא דרשה מהם להפסיק את השקר וההסתרה שגורמת להפצה של הנגיף.

כמה ימים לאחר הפרסום, סיפרה ווסילייבה כי זומנה לחקירה במשטרה ונדרשה להסביר את "הפצת השמועות".

בשיחה עם זמן ישראל טרם הראיון, היא נשאלה האם היא לא חוששת לצאת נגד הרשויות בתקשורת הרוסית והמערבית. "מה יש לי לפחד?", השיבה. "אני אומרת את האמת. הם יכולים לעשות מה שהם רוצים, זה לא ישנה את האמת עצמה".

לאחר שהוחזקה בתחנת המשטרה של נובגורוד בהמשך היום, ווסילייבה חויבה בתשלום קנס של 800 רובל – כ-15 דולר.

"זה לא היה עניין של כסף בשבילם, הם רצו לשבור אותי", אמרה לסוכנות הידיעות AP אחרי שחרורה. "אבל אני משוכנעת יותר מתמיד שאני עושה את הדבר הנכון וללא ספק אמשיך לעשות זאת".

דובר האיגוד איוון קונובלוב אמר לזמן ישראל: "כנראה שהשלטונות רואים איום במעשים של אנסטסיה. הרי בזמן שהם שולחים עזרה לאיטליה, סרביה וונצואלה – הרופאים שלנו לא ממוגנים.

"הרשויות בנובגורוד לא נקפו אצבע על מנת למגן את הרופאים, וכשאנסטסיה מגיעה עם ציוד מיגון לבתי החולים, היא חושפת שאפילו איגוד קטן ועצמאי כמו שלנו יכול לדאוג לרופאים. זה לא מצריך סכומי עתק אלא השקעה מינימלית. איך זה מציג את הרשות המקומית? אני מניח שהם נוקטים באמצעי כוח ואלימות כדי לעצור את פועלנו ולהפחיד אותנו אבל בפועל הם מציגים את עצמם באור שלילי, כי כולם מבינים מה האמת בסיפור".

האם נהגו באנסטסיה באלימות?

"כן. אחד השוטרים סתר לה והיו עוד מעשים, יש סימנים ושריטות על גופה. אנחנו כמובן לא נשתוק על זה".

האם היא לא מפחדת שיכולים לעשות לה משהו יותר חמור מזה?

"אנסטסיה היא אדם ישיר והגון. הם יכולים לחפור ולחקור אבל לא ימצאו כלום. הם כמובן ימשיכו להפריע לנו וללכלך עלינו, אבל הציבור רואה שמדובר במעשה תמים של עזרה לרופאים, אז בסופו של דבר הרשויות רק מזיקות לעצמן".

עוד 439 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה