• נוף מטיילת החומות (צילום: שמואל בר-עם)
    שמואל בר-עם
  • טיילת החומות (צילום: שמואל בר-עם)
    שמואל בר-עם
  • נוף מטיילת החומות (צילום: שמואל בר-עם)
    שמואל בר-עם

טיול לשבת: טיילת החומות בירושלים עושה קאמבק

טיילת החומות של ירושלים, שנפתחה לאחרונה לציבור, מציעה סקירה היסטורית חיה של עיר הבירה - מהכובשים הרומים והעות'מאנים ועד לימים האלה ממש ● בדרך ניסינו לפתור את תעלומת בורג' א-לקלק

הגנרל צ'רלס ג'ורג' גורדון היה נוצרי אדוק ותלמיד נלהב של התנ"ך. ב-1883, ארבע שנים לפני שנהרג בח'רטום במהלך קרב נגד המורדים הסודאנים בשלטון הבריטי-מצרי, הוא יצא לחופשה ארוכה בירושלים.

שם, הוא הצטרף לקהילת המושבה האמריקאית – חברה נוצרית דתית משיקגו שעסקה בעבודת צדקה. המבנה שהתגורר בו התנשא מעל חומות העיר העתיקה.

יום אחד, בשעה שישב במרפסת ובהה צפונה, עיניו נתקלו בבית קברות מוסלמי ששוכן במעלה גבעה. מתחתיו, בין הסלעים, היו שתי מערות.  באור השמש של אחר הצהריים המאוחרים, הגבעה עם שתי ה"עיניים" הפעורות נראתה כמו גולגולת, וגורדון הגיע למסקנה שזוהי גבעת הגולגולתא, שעליה נצלב ישו:

"ויישא את צלובו ויצא אל המקום הנקרא מקום הגולגולת ובלשונם גולגותא" (הבשורה על פי יוחנן י"ט:17).

החודש טיילנו לאורך הטיילות הצפונית והמזרחית, הצופות אל חומות העיר העתיקה. איפשהו בין שער שכם לשער הפרחים – קטע שרוב המבקרים בירושלים אינם עוברים בו – הגענו אל מול המבנה שבו גילה גורדון את התגלית שלו. מעבר לרחוב סולטן סולימאן – בעבר תעלת מגן שנחפרה לפני יותר מאלף שנים – ראינו את מה שהוא ראה: המערות האפלות שמזכירות צורת גולגולת.

צעדנו דרך שער הפרחים, כל הדרך מזרחה עד שער האריות, על טיילת שהייתה סגורה שנים, משום שהמדרגות והמעקות בה לא היו בטוחים לשימוש. הטיילת, שתוקנה וחוזקה לאחרונה, נפתחה לאחרונה ומציעה מגוון נופים מפתיעים.

התחלנו את הסיור שלנו בכיכר הרומית שמתחת לשער שכם, שגם היא נפתחה שוב לאחרונה הודות לחברה לפיתוח מזרח ירושלים ולמשרד ירושלים ומורשת.

שער שכם, כפי שאנחנו מכירים אותו היום, נבנה על ידי הסולטן הטורקי סולימאן הראשון, שהקים את חומות ירושלים במאה ה-16.

פועליו של סולימאן בנו אותו מעל שער הכניסה הקודם לעיר, שער ניצחון מפואר שהקים הקיסר הרומי אדריאנוס אוגוסטוס בראשית המאה השנייה לספירה.

שער הניצחון, שנועד לפאר את ניצחון צבאו על המורדים היהודים במהלך שלוש שנות מרד בר כוכבא, כלל קשת מרכזית נהדרת ברוחב 40 מטרים ובגובה 20 מטרים. משני צדיה נבנו עוד שתי קשתות מעוטרות קטנות יותר ושני מגדלים.

בתקופה הרומית, השערים הובילו אל מה שאנו מכנים היום הכיכר הרומית, רחבה גדולה שבמרכזה הוקם עמוד בגובה של כמעט 22 מטרים, ששימש כנקודת האפס למדידת המרחק אל ערים אחרות. בראש העמוד ניצב פסלו של אדריאנוס, שנועד להזכיר לכול שהוא האיש שדיכא את המרד היהודי.

עמוד זה הוא שהעניק לשער את שמו הערבי, "באב אל-עמוד".

נוף מטיילת החומות (צילום: שמואל בר-עם)
נוף מטיילת החומות (צילום: שמואל בר-עם)

הקשת הצנועה השתמרה היטב

למרבה המזל, אחת הקשתות הצדיות, הצנועות יותר, של אדריאנוס השתמרה היטב, והיא ניצבת מתחת למפלס הרחוב, משמאל לשער שכם של סולימאן.

כאשר נכנסנו דרך השער אל הכיכר הרומית, הבחנו באבנים מתקופת הורדוס (תקופת בית שני) שנעשה בהן שימוש חוזר במבנים שהקים אדריאנוס.

האבנים הללו הן לבני ענק מלבניות, המהוות את החלק המרכזי של המבנה, הממוסגר בשוליים צרים מסותתים. ניתן לראות אותן על השער, על קירות המגדל הסמוך ועל טיילת החומות, לצד העיטורים שפיארו פעם מבנים עתיקים.

הכיכר עשויה מהרצפה הרומית המקורית, שנעשו בה חריצים כדי למנוע החלקה של מרכבות ועגלות. על אחד האריחים חרוט לוח משחק מקורי בן 2,000 שנה, שככל הנראה שימש את החיילים הרומים שהיו מוצבים במגדל להפגת השעמום.

כדי להגיע למקטע שלנו בטיילת, טיפסנו במעלה אותן מדרגות שהחיילים טיפסו בהן בימים ההם, והגענו לתוספת מאוחרת יותר למבנה, שככל הנראה נבנתה בידי הטורקים. הנוף מנקודת התצפית הגבוהה הזאת הוא מרהיב, ומשתרע מהגגות האדומים של שכונת מוסררה ועד השווקים ההומים של מזרח ירושלים.

בין החנויות הבנויות בסגנון ערבי עומדים בניינים אירופיים מפוארים מהמאה ה-19, כמו אכסניית שמידט הקתולית, ביתה של האגודה הגרמנית לארץ הקודש.

בעוד מקטעים אחרים של הטיילת גובלים ברבעים היהודי, הארמני והנוצרי של העיר, המקטע הזה עובר על פני הרובע המוסלמי הצפוף. ולא פלא שהוא עמוס כל כך: כל העיר שבין החומות מהווה קילומטר רבוע אחד, שהרובע המוסלמי תופס שליש מתוכו ומאכלס 30,000 תושבים – שלושה רבעים מהאוכלוסייה הכללית.

אולם מעבר לגדרות התיל, לאנטנות ולדודי השמש זכינו לצפות בנוף ייחודי שכלל בתוכו את שלוש הדתות המונותיאיסטיות. ראינו ממרחק את הר הבית, את בית כנסת החורבה המשוחזר המפואר ואת שתי הכיפות הגדולות של כנסיית הקבר.

עד מהרה הנוף החל להשתנות. מתחת ראינו בתי ספר, בית הארחה לעולי רגל מוסלמים מהודו ומרחבים הכוללים מגרשי משחקים, פארקים וגני שעשועים.

רק החלק העליון של המבנה שבו התאכסן גורדון לתקופת מה נראה מהטיילת. אולם במבט מקרוב בולטים שני מאפיינים של החזית: קרסים ענקיים ואלמנט אדריכלי נפוץ במזרח התיכון הידוע בשם "קיזאן".

ה"קיזאן" עשוי מצינורות חימר חלולים המוטמעים בבטון או במלט בחלקו העליון של הבניין, שנועדו לספק לדיירים רוח ואוויר צח.

הקרסים על הקירות החיצוניים נוספו ככל הנראה לצורך חיזוק המבנה, לאחר רעידת האדמה שפקדה את ירושלים ב-1834. אף על פי שהיא נמשכה רק שניות בודדות, עוצמתה הייתה חזקה: חלק מחומת העיר ליד כיפת הסלע התמוטט, יחד עם כמה צריחים. כמה מבנים ניזוקו מהרעידה, בהם אחת מכיפות כנסיית הקבר.

נוף מטיילת החומות (צילום: שמואל בר-עם)
נוף מטיילת החומות (צילום: שמואל בר-עם)

נוף פנורמי

לאחר שעברנו את שער הפרחים, הגענו לקטע הטיילת שנפתח מחדש לאחרונה. מכאן, נהנינו מנוף פנורמי שהחל ברחוב צלאח א-דין שמעבר לכביש והשתרע עד הגבעה הצרפתית, האוניברסיטה העברית על הר הצופים, אוניברסיטת בריגהם יאנג של הכנסייה המורמונית המשתרעת על ההר, מוזיאון רוקפלר ווהר הזיתים.

לפני שפנינו לכיוון שער האריות, עצרנו לרגע ליד מגדל החסידות, שניצב בפינה הצפון-מזרחית של החומה. איש אינו יודע באמת כיצד המגדל קיבל את שמו, אך לפי אחד ההסברים, נראה שמסיבה עלומה כלשהי הטורקים העות'מאנים החליטו לערוך מחווה לגוטפריד מבויון, שליטה הראשון של ממלכת ירושלים הצלבנית.

על פי האגדה, סבו של גוטפריד שט בסירה שהובלה על ידי ברבור כדי להציל עלמה במצוקה. שמו של גוטפריד נקשר בברבורים, אבל ברבורים אינם מצויים בארץ. אולם, מכיוון שברבורים מזכירים את החסידות שנודדות בשמי ירושלים, הטורקים כינו את המגדל בשם מגדל החסידות – "בורג' א-לקלק" בערבית.

שער האריות ממוקם מעבר ומשמאל לשער שכם – שם ירדנו מהטיילת.

הערה: רוב מקטעי הטיילת נוחים יחסית להליכה. עם זאת, המסלול מצריך עלייה וירידה בעשרות מדרגות, ועלול להיות קשה לסובלים מכאבי ברכיים. כרטיס כניסה לכיכר הרומית עולה 10 שקלים; כרטיס דו-יומי לכיכר הרומית ולכל חלקי הטיילת עולה 20 שקלים בלבד.

עוד 895 מילים
כל הזמן // שבת, 6 ביוני 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

לפיד: "אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין"

דיווח: נתניהו וגנץ הסכימו על הקמת פורום שרים מצומצם לעניינים מדיניים-בטחוניים רגישים ● ח"כ ג'בארין: "קורא לשר אוחנה להפסיק את המדיניות הגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית" ● השר פרץ: "חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראל כדי לאפשר החזרת כ-50% מהמובטלים לעבודה"

20:48 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ החליטו להקים פורום מצומצם בו יתקיימו הדיונים המדיניים והבטחוניים הרגישים בנושאים כמו תוכנית הסיפוח או הגראין האיראני – כך דיווח ברק רביד בחדשות 13.

לדברי הבכירים עמם שוחח, הסיבה לכך היא העובדה שבפורום של 20 שרים לא ניתן לנהל דיון רגיש ולא כל שכן לקבל החלטות. ההערכה היא כי בפורום החדש יהיו שמונה שרים, עם חלוקה שווה בין שני הגושים בממשלה.

20:18 עריכה

יו"ר מרצ, ח"כ ניצן הורוביץ בהפגנה נגד הסיפוח: "הסיפוח הוא פשע מלחמה. פשע נגד השלום, פשע נגד הדמוקרטיה, פשע שיעלה לנו בדם. תאוות כוח משיחית מכאן התלכדה עם חזיונות משיחיים משם, המתנחלים מצאו את האוונגליסטים, וההזיות האלה ממיטות עלינו אסון, על כולנו – יהודים וערבים".

20:18 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה בהפגנה בכיכר רבין נגד תכנית הסיפוח כי אפשר לעצור את זה.

"ביחד ערבים ויהודים עוד נביא את השלום והדמוקרטיה", אמר בהקלטה ח"כ עודה מהבידוד לאחר שח"כ סמי אבו שחאדה ממפלגתו נדבק בקורונה. "יש פה קהל מגוון ולא תמיד נסכים על הכול אבל נסכים על העיקר. אם לא, נאבק ביחד להסכים לחוד".

19:46 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הערב ב"פגוש את העיתונות" בערוץ 12 התייחס לפגישה שלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו תמיד מתנהגים באופן מכבד. הפגישה שלנו עסקה רק בענייני ביטחון". 

לפיד התייחס לשבועות הראשונים של הממשלה: "אנחנו שלושה שבועות מאז שהממשלה הזאת הוקמה. ההחלטות היחידות שהם עשו זה להקים משרדים מיותרים עם שרים מיותרים, חוק נורבגי, עוד ג'ובים, עוד לשכות, עוד נהגים. זה הדבר היחיד שהם עשו".

"לכחול לבן אין שום יכולת לעצור שום דבר שהם הבטיחו שהם יעצרו. ההודעות שלהם רפויות. הם שם כדי להלבין את ההתקפה על מערכת המשפט. הם שם כי הם פחדו וכדי לייצר משרדים לכולם במצב של משבר חמור", הוסיף.

על תוכנית הסיפוח אמר: "הודעתי שאני תומך בה, אני נגד סיפוח חד צדדי. אני חושב שזה ספין. אין מפות, האמריקאים עסוקים גם במהומות שלהם וגם בקורונה. רק לפני יומיים צה"ל התחיל להיערך. נתניהו כמו נתניהו הבין שהקורונה והשיח על הקריסה הכלכלית לא טוב לו – והבין שאם ידברו על הסיפוח מצבו יהיה טוב".

"זו לא ממשלת אחדות, לא תהיה רוטציה. הממשלה הזאת צריכה ללכת הביתה כי היא לא עוזרת לאזרחים ולעסקים הקטנים. והיא לא מוסרית. קורה פה משהו חמור".

19:32 עריכה

כאלף בני אדם מפגינים כעת בכיכר רבין בתל אביב נגד כוונת הממשלה לספח את שטחי יו"ש, זאת לאחר שהמשטרה חזרה בה אמש מהאיסור לקיים את ההפגנה בטענה שהיא נוגדת את תקנות הקורונה.

19:14 עריכה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן נמצאת בבידוד ולכן לא תוכל להגיע להפגנה שמתוכננת הערב בכיכר רבין בתל אביב נגד תוכנית טראמפ: "יושבת בבידוד ומחכה לשידור ישיר מכיכר רבין לצפות באלפי היהודים והערבים אשר ינהרו להפגין נגד הכיבוש והסיפוח".

16:02 עריכה

הערב ב-19:00 תתקיים הפגנה בכיכר רבין שבתל אביב נגד סיפוח יהודה ושומרון.

15:58 עריכה

שר הכלכלה עמיר פרץ על מעגל האבטלה: "המבחן המשמעותי של הממשלה הינו ההיערכות לחגי תשרי שיכולים להפוך לימים נוראים עבור מאות אלפי אזרחים שא ישובו לעבודה. מצב שעלול לקבע תרבות של אבטלה שהיא מחלה מסוכנת כלכלית וחברתית. חייבים לאמץ את המודל הגרמני במשק הישראלי, דבר שיאפשר להחזיר עד כ-50%  מהמובטלים לעבודה".

15:54 עריכה

בעקבות הרצח המשולש היום בלוד, תקף ח"כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) בחריפות את חוסר האונים של המשטרה והממשלה: "הרצח המחריד בלוד שוב חושף את המחדל של רשויות אכיפת החוק בהתמודדות עם תופעת הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. העבריינים מרגישים שיש להם יד חופשית לפעול, כל עוד קורבנותיהם הם ערבים. הגיע הזמן לסיים את 'האוטונומיה' של גורמי הפשיעה בחברה הערבית. אני קורא לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להפסיק את המדיניות השערורייתית והגזענית של התעלמות מהפשיעה בחברה הערבית".

15:52 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות היוצא, משה בר סימן טוב, מתריע בשיחות סגורות: "אנחנו בהתפרצות שהיקפה לא ידוע".

לחדשות 12 אמר: "אני לא חושב שצריך להיות גל שני בישראל אם נתנהל נכון, אבל אנחנו בעלייה בתחלואה והיא מובהקת, אמיתית ומוחשית וייקח זמן עד שנבין את מלוא היקפה".

עוד 10 עדכונים

הקהילה היהודית במדינות בריה"מ לשעבר הכריזה על מבצע שאפתני: טאבלט לכל קשיש ● זאת, לאחר שמבוגרים רבים נותקו מהעולם החיצון בעקבות מגבלות הקורונה ● בינתיים גויסו תרומות לארבעה מכשירים בלבד, אך אחד מהם עומד לשנות את חייה של אירינה, החולמת לשוחח באמצעותו עם חברתה, שעלתה לארץ ● "היינו כמו אחיות, אבל אני לא יכולה לדבר איתה יותר, בגלל שיקר לי מדי להתקשר אליה"

עוד 941 מילים

פרויקט צילומים "זה יותר קשה מהפיגוע במגדלי התאומים"

הצלם ג'ונתן אלפיירי יצא למסע לתוככי בית לוויות יהודי בניו יורק, שם, למרבה הצער, הובילה הקורונה לפריחה בעבודה ● דומיניק קרלה, מנהל בית הלוויות גוטרמן, אומר שלא ראה מספר כזה של מתים ב-30 שנות הקריירה שלו – והוא מעולם לא רצה לראות ● תיעוד מיוחד

עוד 343 מילים ו-1 תגובות

בירושלים הסטטוס קוו מתערער ● בדמשק נערך קונצרט היסטורי ● בוושינגטון מאיימים על אסד ● במצרים סוחרים במסכות משומשות ● בלוב מכנים את ברק אובמה "עבד" ו"טיפש" ● ואיזה אירוע נורא קרה בעיראק ביוני 1941 ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 917 מילים

לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, אפילו כיצד נרכוש אוכל

עכשיו, כשהעניינים כנראה מתחילים לחזור למסלולם, אפשר לבחון את מה שעברנו. אז איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת.

הקורונה הכתה בנו כמו הודעה של מרצה על שיעור השלמה ביום שישי. צפוי, אבל אף אחד לא תכנן לקחת בזה חלק עד שהוא הודיע על נוכחות חובה, או במקרה שלנו בידוד.

איך זה היה להיות סטודנטית בתקופת קורונה? אותו דבר כמו להיות סטודנטית בתקופה רגילה, רק עם יותר בכי, התקפי חרדה, עומס, דאגות כלכליות ואי-ודאות משוועת

זה קרה ממש בתחילתו של סמסטר ב', אני זוכרת את המרצה מדברת איתנו על תוכנה בשם “zoom”, ושרוב הסיכויים נעבור ללמוד למידה מקוונת, מהבית. בהתחלה שמחתי, איזה כיף, נלמד מהמיטה, לא נצטרך להתעורר מוקדם יותר או לבשל מראש או ללבוש בגדים אמיתיים שהם לא פיג'מה.

אך עד מהרה מאוד החלום הפך לסיוט.

העומס הלימודי גדל בטענה ש"גם ככה אנחנו לא עושים כלום", לפתע סילבוסים שלמים השתנו והתהפכו, נוספו מטלות רבות, הדרישות עלו. וללמוד במיטה זה לא באמת נוח אז אין ברירה, את יושבת על כיסא מול מסך 12 שעות ביממה.

ההבנה העמוקה שישראל היא כנראה לא אומת הייטק גדולה כי בכל זאת כל שיעור השאלה הכי נפוצה הייתה "שומעים אותי?".

דברים שנקלטו במצלמות וידאו שאולי היה עדיף שלא היינו רואים. התמודדות עם קריוקי בעשר בבוקר של השכנים.

ובכל זאת, שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה או ימי הסטודנט אלא על הודעת היציאה לחל"ת. קחו לנו את הקפה, את הסיגריות, את החומוס בבניין רפואה, אבל אל תקחו לנו את הפרנסה.
הקושי הכלכלי בתקופה זו הביא אותי ואת חבריי  לספסל הלימודים לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים.

שום דבר לא הכין אותנו לגזירה הנוראית מכל. ולא, אני לא מדברת על ביטול הפאנג'ויה. קחו לנו את הקפה, את החומוס בבניין רפואה, אבל לא את הפרנסה. זה הביא אותנו לנקודות אפלות ופחדים אמיתיים

חלקנו לא ידענו מאיפה נשלם שכירות, שכר לימוד, או אפילו כיצד נרכוש אוכל. בעקבות כך לא הייתה ברירה מלבד לחזור לגור אצל ההורים. ענין שיש לו השלכות משלו, הן רגשיות, הן נפשיות והן פיזיות.

בנוסף, רוב גדול של הסטודנטים מסתמכים על מלגות שבוטלו או לא המשיכו להתקיים במתכונת רגילה עקב המציאות החדשה.

הדבר היחידי שקצת נתן לי אוויר לנשימה זו המלגה שקיבלתי מקרן אייסף, אבל לצערי זה לא מספיק. אני ממש מקווה שהמדינה תבין שציבור שלם של סטודנטים נמצא בבעיה קשה, ויוכלו לסייע לנו כדי שלא נאלץ חלילה לנשור מהלימודים.

לסיכום, אינני יודעת מה יותר גרוע: גל החום המכה בנו, המצב הכלכלי של הסטודנטים, ריבוי השרים בממשלה או העובדה שתקופת המבחנים ממש קרובה. אבל מה שאני כן יודעת זה שרובנו מבינים שהסמסטר הזה די אבוד. יש לנו עוד הרבה מה ללמוד בהקשר ללמידה מקוונת ודווקא כסטודנטית לחינוך אני מבינה כמה הוראה טכנולוגית היא העתיד.

עדן בן אור לומדת לתואר דו-חוגי בחינוך שנה ב', ותרבות צרפת וצרפתית שנה א', באוניברסיטת תל-אביב,  מלגאית קרן אייסף

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 439 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

הדילמה של הקהילה היהודית בעיר הבוערת

הקהילה היהודית במיניאפוליס - שם החלו המהומות בארצות הברית, בעקבות הריגת ג'ורג' פלויד בידי שוטר - חצויה ● מצד אחד, חברי הקהילה נחושים להגיש עזרה לעיר הבוערת ● מצד שני, הם חוששים להפוך בעצמם למטרה

עוד 654 מילים

תיעוד מיוחד הסינים מראים לזרים את הדרך החוצה

בתי עסק ומקומות ציבוריים מגרשים אותי בזה אחר זה ● במקביל, הסינים מתקרבים לדת אחרי שנים של התרחקות כפויה, ומתחילים להבין שהנזק האמיתי והעמוק לכלכלה עוד לפניהם ● ואני מתחילה להתכונן לפרידה שלי משגנחאי ● הפרק הרביעי ביומנה של יפעת פרופר, המתעדת את עידן הקורונה בסין

עוד 3,460 מילים

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס השבוע את התקשורת כדי להציג את היעדים האנרגטיים של ישראל לעשור הקרוב ● היעד: 30% אנרגיות מתחדשות בישראל ב-2030 ● אפשר להיות חמוצים ולומר שזה לא מספיק, ואפשר להטיל ספק אם זה יתממש, אך עצם העובדה ששטייניץ מדבר על 2030 במדינה שהפכה את החלטורה וחוסר התכנון למקצוע, ראויה להערכה ● פרשנות

עוד 739 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
זַעַם

הזעם מורגש בכל פינה. גולמי, מופרז, רושף. רותח ועולה על גדותיו. רגש ראשוני, קדום, לא מעובד, לא מרוסן, לא מעודן. מעורר חרדה לא פחות משהוא מספק פורקן ● יכול להיות שהצלחנו לשטח את עקומת התפשטות הקורונה; ספק רב אם נצליח לחמוק מגלי הזעם שעוד יגאו בעקבותיה

עוד 1,065 מילים ו-1 תגובות

ישראלים ששוהים בארה"ב ללא ויזה חוששים לקבל סיוע בקורונה

מהגרים ישראלים בקליפורניה שאיבדו את עבודתם במשבר הקורונה, חוששים לבקש סיוע ממשלתי שעשוי לסכן את זכאותם לגרין קארד ● "אחרי שהחברה שבה אני עובד נסגרה לפרק זמן בלתי ידוע, רעדתי מפחד. אני דואג למצבי הפיננסי, דואג לבריאות, אבל בעיקר לכסף", מספר גיא, שחי בארה"ב עם משפחתו ● אך הוא מסרב לבקש עזרה

עוד 1,139 מילים

גנץ: "נשמור על חירות הפרט והדמוקרטיה גם בזמן חירום"

השר רפי פרץ: יש בתוכנית הסיפוח סעיפים שלא נוכל לקבל ● מנדלבליט: ישנה דחיפות לחוקק את חוק הקורונה, כי תקנות החירום יפקעו בקרוב ● נציבות שירות המדינה אישרה את מינוי פרופסור חזי לוי לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות ● ועד רשות שדות התעופה הפסיק את שביתת הפתע בנמל התעופה בן-גוריון, לאחר שנקבעה פגישה בעניינו בין שרת התחבורה רגב ושר האוצר כ"ץ

עוד 22 עדכונים

"נתניהו מנתק את ארץ ישראל מהיהודים"

ראיון הקרע במחנה הימין סביב החלת הריבונות רק הולך ומחמיר ● בראיון לזמן ישראל, אומר עירא רפפורט, מי שהיה חבר במחתרת היהודית: "צריך להילחם בזה בצורה חריפה מאד" ● כמו רבים מחבריו ביו"ש, הוא תוקף בחריפות את טראמפ ונתניהו ● "כשאתה מוסר את ארץ ישראל לאויבים, זה החטא הגדול ביותר. אבל כשאתה גם מנתק את היישובים - זה עוון לא פחות גדול" ● אבל, הוא מרגיע, זה לא יזלוג לאלימות: "מה שהיה טוב בזמנו, לא נכון להיום"

עוד 987 מילים

פטר אקשטיין קובקס הגן על מיעוטים ברומניה במשך עשרות שנים ● וגם הוביל את מאבק הלהט"ב שם ● למרות שאביו היה יהודי, הוא מעולם לא שקל לעלות לארץ ● האם המורשת הליברלית שלו תשרוד שלו את גל הלאומנות באזור, שאותו מוביל השכן מהונגריה, ויקטור אורבן? ● ראיון

עוד 1,244 מילים

ציוץ אחד יכול לעצור את הדהירה לסיפוח חד-צדדי

פרשנות לפני כארבעה חודשים הציג נשיא ארה"ב את תוכנית המאה - "משלום לשגשוג: חזון לשיפור חייהם של הפלסטינים והישראלים" ● משפט אחד שאמר טראמפ בנאומו באותו יום, אשר עומד בניגוד גמור לתוכנית הכתובה והמושקעת, איפשר לנתניהו לחתור תחת התוכנית ולהפוך אותה למסך עשן עבור פעולת הונאה חד-צדדית - שתפגע קשות במרקם היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל ● האם טראמפ יתערב לפני שיהיה מאוחר מדי?

עוד 3,152 מילים ו-1 תגובות

רוב הישראלים ציפו מבג"ץ לפסול את נתניהו

סקר מדד השלום מעלה כי רק 35% מהישראלים תומכים בפסיקת בג"ץ שאיפשרה לנתניהו לכהן כראש ממשלה, לעומת 51.5% שציפו מבג"ץ לפסול אותו ● לתמיכה הרחבה באקטיביזם שיפוטי במקרה של ראש ממשלה הנאשם בפלילים שותפים מצביעי ימין רבים ● קמפיין הליכוד להחרבת שלטון החוק פוגע אנושות גם בבני גנץ, העלול להיפלט מהפוליטיקה מוקדם מהצפוי ● פרשנות

עוד 854 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה