בבית המשפט המחוזי בירושלים התקיים הדיון הראשון במשפט נתניהו

דיווח: בלשכת נתניהו דרשו משרים בליכוד להתייצב לפתיחת משפטו; חלקם סירבו לתביעה

בין חברי הממשלה שדחו את הדרישה להגיע למשפט - יובל שטייניץ; כמחצית מחברי סיעת הליכוד, בהם אוחנה, גלנט, רגב, הנגבי וברקת הגיעו לבית המשפט לתמוך בנתניהו ● גנץ הנחה את חברי סיעתו לא להגיב בתקיפות לגבי המשפט ● נתניהו טען שגורמים במשטרה ובפרקליטות תפרו לו תיקים ● הדיון הבא - בעוד כחודשיים ● פילבר העיד בחודש שעבר בעניין תרשומת שערך לגבי בזק

 • הפגנת תמיכה בנתניהו מחוץ לבית המשפט המחוזי בירושלים (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
  יונתן סינדל / פלאש 90
 • שופטי נתניהו – עודד שחם (מימין), רבקה פרידמן פלדמן ומשה בר-עם, בבית המשפט המחוזי ירושלים, היום (צילום: עמית שאבי - פול, מתוך פלאש 90)
  עמית שאבי - פול, מתוך פלאש 90
 • מחאת הדגלים השחורים מחוץ לבית ראש הממשלה בירושלים, היום (צילום: מחאת הדגלים השחורים)
  מחאת הדגלים השחורים
 • הפגנת תמיכה בנתניהו מחוץ לבית המשפט המחוזי בירושלים, היום (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
  יונתן סינדל / פלאש 90
 • נתניהו בבית המשפט המחוזי ירושלים, היום (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  יונתן זינדל, פלאש 90
 • הפגנת תמיכה בנתניהו מחוץ לבית המשפט המחוזי בירושלים (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90)
  יונתן סינדל / פלאש 90
 • פעילי ליכוד וימין בהפגנת תמיכה בנתניהו מחוץ לבית המשפט המחוזי בירושלים, היום (צילום: Raoul Wootliff / The Times of Israel)
  Raoul Wootliff / The Times of Israel
 • הבעלים של "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, בבית המשפט המחוזי ירושלים. מאי 2020 (צילום: עמית שאבי - פול, מתוך פלאש 90)
  עמית שאבי - פול, מתוך פלאש 90
עוד 68 עדכונים
כל הזמן // יום שני, 21 בספטמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "זה יהיה שלום חם"

"הפלסטינים צריכים לרצות גם לעזור לעצמם, ואולי במקום להשמיע את הביקורת והקללות הרגילות, שיסתכלו באמת על מה שאנחנו מנסים לעשות" ● כך אומר לזמן ישראל עוזר שר החוץ של האמירויות, עומר סיף רובאש ● הוא ממעיט במחלוקת סביב מכירת ה-F-35, ואומר כי הנושא האמיתי הוא המזרח התיכון החדש שההסכם בין המדינות מבשר ● "הרבה צעירים באמירויות כבר אמרו לי שהם רוצים לבקר בתל אביב, והם ממש מעוניינים באינטראקציה עם בני גילם"

עוד 1,757 מילים

בשבחי הקפיטליזם

הקפיטליזם תחת התקפה באמצעות מטח של האשמות וכינויים כמו "קפיטליזם חזירי", על רקע המצב הכלכלי במדינות רבות. התעוררות הסוציאליזם בארה"ב, בהובלת הסנטור הדמוקרטי ברני סנדרס, משפיעה על המפלגה הדמוקרטית בארה"ב, וכעת היא מובילה קו פייסני יותר כלפי הסוציאליזם.

כלכלנים בכירים כמו חתן פרס הנובל הפרופסור ג'וזף שטיגליץ, מעודד מחדירת רעיונותיו הסוציאליסטיים אל השיח המוביל בארה"ב. הוא טוען, כי כוחות השוק דרסו ללא רסן את מעמד הביניים בארה"ב ובמדינות נוספות. אך האם הקפיטליזם הוא ללא רסן או שמא אין בכלל מדובר בקפיטליזם כי אם בקומוניזם?

קפיטליזם מקורו במילה קפוט בלטינית, ומשמעות המילה היא 'ראש' או מתקשרת לחשיבה. הואיל והעולם המודרני שאנו חיים בו מבוסס על כלכלת השכל, הרי שקפיטליזם במובנו הנכון הוא ביטוי ליצירה, המצאה, חדשנות וידע. עושרן של מדינות נובע מהידע שקיים אצלן. ידע מעניק למדינה כח כלכלי.

קפיטליזם מקורו במילה קפוט בלטינית, ומשמעות המילה היא 'ראש' או מתקשרת לחשיבה. הואיל והעולם המודרני שאנו חיים בו מבוסס על כלכלת השכל, הרי שקפיטליזם במובנו הנכון הוא ביטוי ליצירה, המצאה, חדשנות וידע

האדם הקדמון שחי לפני מאות אלפי שנים, לא היה חסר במשאבים טבעיים כדי לצאת מהמערות. אך מה שקידם את האנושות והוציא אותה מן המערות אל המרחבים הוא הידע שנצבר, ההמצאות והיצירתיות שקידמו את האנושות, והלמידה העמוקה, שרתמה את משאבי כדור הארץ לגורמים כלכליים משמעותיים ביותר.

למשל, החשמל. אף אחד לא ממש המציא את החשמל. הוא כבר היה פה מיליוני שנים וליווה את יושבי הארץ הזו גם לפני 5000 שנים. אך הידע שנלמד אודות הפקת החשמל הביא לאנושות עידן חדש ויצר כלכלה חדשה. האנושות השתנתה לתמיד, והתלות העולמית בהפקת חשמל, שלא הייתה קיימת עד לפני זמן קצר, במונחים יחסיים של המצאותו של האדם בכדור הארץ כיצור חי המתהלך של שתיים, היא המאפשרת לחברה האנושית לחיות חיים טובים יותר מקרובי המשפחה שלנו עד לפני שתי מאות.

קפיטליזם אינו מערכת של תמריצים, בניגוד למה שמקובל לחשוב. בונוסים למנהלים או גזרות כלכליות אינם חלק מהכלכלה החופשית. העדות לכך היא שגם בכלכלה הקומוניסטית העניקו מקלות וגזרים על ביצועים או היעדרם של ביצועים, ובכל זאת הקומוניזם קרס אל תוך עצמו. אפשר למשל להסתכל על יזמים, אשר רבים מהם אינם מונחים רק על ידי התמריץ הכספי, אלא מבקשים ליצור שינוי. לגרום לציבור להכיר בפועלם, ולקבל משמעות על עבודתם. להמציא משהו.

קפיטליזם זו מערכת של מידע חופשי. יצירתיות אשר מופיעה באופן בלתי צפוי. לכן, בניגוד למחשב אשר יש החוזים שבעתיד הוא יחליף את מח האדם, מחשב זו מכונה והיא באופייה דטרמניסטית, ואילו האדם הוא בלתי צפוי, והיצירתיות שנובעת מתוכו היא מפתיעה. לכן, לא מעט מהתכניות מתקלקלות, משתנות, מקבלות תפנית אחרת או שונה. ההפתעה אינה צפויה. הכלכלה המתוכננת ביותר – הכלכלה של הקומוניזם – נכשלה, ואילו הכלכלה המבוזרת והלא מאורגנת, המערכת הקפיטליסטית, הובילה את העולם לשפע ועושר חסר תקדים.

מכאן, שהסוציאליזם אינו יכול לנבוע מעצמו, אלא הוא תוצר של הכלכלה החופשית. זאת משום שהסוציאליזם הוא קבוע. אינו מפתיע. כמעט ומדכא את היצירתיות. כלכלה חופשית מעודדת את היוזמה וההובלה, ומאפשרת לחולמים, לגאונים ולבעלי הניצוץ לרתום את כושר המצאתם על מנת לקדם את הכלכלה והחברה.

הכלכלה המתוכננת ביותר – הכלכלה של הקומוניזם – נכשלה, ואילו הכלכלה המבוזרת והלא מאורגנת, המערכת הקפיטליסטית, הובילה את העולם לשפע ועושר חסר תקדים

מהו העושר האמיתי אם כך? כיצד הוא נמדד? הידע שנצבר הוא העושר האמיתי. כלומר, עקומת הלמידה אשר מפתחת את הידע ומעשירה את הכלכלה, קושרת את הידע אל העושר. למשל, כאשר מפעל מפתח תרופה או מוצרי אריזה או כל דבר אחר, הפועלים, עובדי קו הייצור, המהנדסים והמנהלים רוכשים ידע ומקצוענות, אשר מפתחים את המוצרים והופכים אותם לטובים יותר. זה נכון אם זו חברה לייצור צבעים וזה נכון לחברה המייצרת מעבדי מחשב. עקומת הלמידה מעשירה את העובדים בידע, והידע הזה מפתח את הכלכלה. על כן, ידע הוא עושר. עושר נובע מעקומת הלמידה הנרכשת.

אם אנו למדים כי עקומת הלמידה מעשירה את הידע, ותורמת לכלכלה, ומייצרת חדשנות, אשר מפתיעה ומחזקת את הכלכלה – מדוע ממשלות אינן מעודדות את המגמה הזו? מדוע ממשלות מדכאות את החופש, ומובילות תבניות של כלכלה סגורה, מונופוליסטית? הממשלות קוראות לזה "ביטחון לאומי" או "ביטחון תזונתי". בישראל זה "לקנות כחול לבן", בארה"ב, "קנו מתוצרת אמריקה" ועוד. ובכן, המניעים לכך הם רבים, אך בסופו של דבר הפגיעה הכלכלית במעמד הביניים אינה נובעת מאימוץ הקפיטליזם, אלא, דווקא מהיעדרו.

בישראל בעשור האחרון הממשלות יצרו יותר מונופולים מבעבר. מונופול הוא גורם כלכלי החוסם תחרות, ובעקבות נתון זה, הציבור משלם יותר. הפגיעה במעמד הביניים בשל מדיניות כלכלית זו עצומה, ואין לה קשר לקפיטליזם, אלא, דווקא לסוציאליזם.

למשל, מדף במכולת הקרובה. היצרניות המובילות שולטות על המדפים. תנובה, שטראוס וטרה. תנובה מחזיקה בנתח שוק על פי נתוני סטורנקסט קרוב ל-50% משוק החלב. יחד עם שטראוס המהווה כ-22% משוק החלב שתי היצרניות חולשות על יותר מ-70% מהמכירות של מוצרי חלב. טרה הנשרכת מאחור עם נתח של 11%, וביחד שלוש חברות שולטות בשוק מוצרי החלב. אך, אם הצרכן יעבור למדף הבא, הוא יגלה שגם במדפים הבאים שאינם מוצרי חלב, הוא לא באמת יכול לקנות ולבחור בין יצרניות שונות. תנובה היא הבעלים של מוצרים נוספים כמו ביצים, בשר, ירקות קפואים, בצקים ועוגות. כך גם שטראוס שהיא הבעלים של עלית, דבש יד מרדכי, חטיפים, פסטה, דגני בוקר ועוד. כך גם החברה המרכזית למשקאות אשר מחזיקה תחת בעלותה את טרה, קוקה קולה, פריגת, נביעות ועוד. אליהם מצטרפת חברת יוניליוור אשר מחזיקה בנתחי שוק חריגים מאוד, והרשות להגבלים עסקיים כבר שקלה בעבר אם להכריז על החברה כמונופול.

בישראל בעשור האחרון הממשלות יצרו יותר מונופולים מבעבר. מונופול הוא גורם כלכלי החוסם תחרות, ובעקבותיו הציבור משלם יותר. הפגיעה במעמד הביניים בשל מדיניות כלכלית זו עצומה, ואין לה קשר לקפיטליזם

מדוע הממשלה הישראלית שומרת על יבואני הרכב? מדוע אין יבוא של כלי רכב שאינם רק באמצעות היבואן הרשמי? הרי, יבוא אפור מותר על פי החוק, ועדיין, הממשלה הישראלית שומרת על נציגי יצרניות הרכב מכל משמר וגורמת להפסד של משקי הבית המוערך ב-3 מיליארד שקלים בשנה.

אם נרים את מבטנו אל האחות הבכורה, ארה"ב, נראה כי מדיניותו של הנשיא טראמפ, גרמה לנזק אדיר לאחת מהיצרניות המובילות בעולם – אינטל. המייסד של חברת אינטל, רוברט נויס, זכאי לעמוד לצד גדולי הממציאים העולמיים. למשל, כשהוביל את עולם המחשבים לעידן חדש. כאשר תכנן את הטרנזיסטור ומזער על גבי שבב טרנזיסטורים רבים, ולמעשה, תרם למזעור המחשבים אשר תפסו חדרים ענקיים, לכדי יחידה קטנה המונחת על גבי מחשב שולחני, והיום, בכף היד. מזעור הטרנזיסטורים יצר את עידן המחשב, והחדיר את המחשוב לכל מקום. ההישג הטכנולוגי הזה אינו נופל מההמצאות הגדולות של המאה ה-20.

חברת אינטל מכרה מעבדים מתוצרתה לחברת וואווי הסינית, ולחברות נוספות בסין, עד אשר הנשיא טראמפ החל במלחמת הסחר מול סין. הוא הטיל מגבלות על מאות מוצרים, ובהם גם מכירתם של מעבדי אינטל ליצרניות הסיניות, בשל מה שהוא כינה "ביטחון לאומי".

הטעות בעצירת המכירות לסין תרמה להפסד של מליארדי דולרים לחברת אינטל עצמה, ולכלכלה האמריקנית, שכן רוב המכירות של אינטל מבוססות על יצוא לשווקים שונים בעולם. השוק הסיני צורך כ-60% מצריכת כל המעבדים בעולם, וצריכת המעבדים מארה"ב לסין עמדה על כ-23% לעומת יצרני מעבדים סיניים מקומיים אשר יכלו לספק רק כ-14% מהדרישה.

למעשה, ארה"ב הייתה עם ידה על העליונה לעומת יצרניות סיניות מקומיות, והצליחה לספק את הביקושים לשוק הסיני, עד אשר ממשל טראמפ הורה לעצור את הסחר. 25 החברות האמריקניות המייצרות מעבדים ירדו בקצב הצמיחה שלהן ביותר מ-90% מאז הנחייתו של טראמפ, והפסידו בין כ-4% ל-7% מהמחזור בפחות משנה. הסינים פנו אל יצרניות אירופאיות והאיצו את קצב פתיחת המפעלים המקומיים שלהם, על מנת להתגבר על המחסור הצפוי.

ארה"ב הייתה עם ידה על העליונה לעומת יצרניות סיניות מקומיות, והצליחה לספק את הביקושים לשוק הסיני, עד שממשל טראמפ הורה לעצור את הסחר. 25 החברות האמריקניות המייצרות מעבדים ירדו בקצב צמיחתן ביותר מ-90%

למעשה, וואווי מובילה היום מבחינה טכנולוגית על האמריקאים בתחום הרשתות. החסרון האמריקאי מבחינה טכנולוגית בשל בעיותיה הפנימיות של ארה"ב, הוביל את הממשל האמריקני לחסימת המסחר עם סין. מה שיצר הפסדים עצומים לאינטל וליצרניות רבות. אינטל אשר הובילה את השוק האמריקאי בתחום המעבדים איבדה את בכורתה, וירדה מהמקום הראשון בו החזיקה. את המקום הראשון מובילה היום TSMC יצרנית מעבדים טייוואנית.

אם מישהו היה צריך לדאוג לביטחון הלאומי, הרי שזו הממשלה הסינית. המוצרים הסיניים המובילים היו מורכבים במעבדים מתוצרת אמריקאית, והחשש שהממשל האמריקני ירגל אחרי הסיניים היה סביר יותר מאשר שהממשל הסיני ירגל אחרי האמריקנים, כפי שעלו הטיעונים נגד רשת 5G בהובלת וואווי.

הממשלות בישראל ובארה"ב גורמות הפסדים כאשר שומרים על יצרניות מקומיות מתחרות זרה, ומחסלים את פיתוחו של המשק למקומות עבודה נוספים, להכשרתם של עובדים, ולרכישת ידע – שיוצרים עקומת למידה. למשל, הגעתה של חברת איקאה לישראל אמנם תרמה להפסדים כספיים של חברות ישראליות בתחום הריהוט אך גם לימדה את הישראלים ששרדו את המהפך – עיצוב, טכנולוגיות יצור, תמחור ועוד.

סניף איקאה בנתניה, הרחיב עד מאוד את מגוון העסקים בתחום הריהוט, וכל מי שמגיע לאזור התעשיה בנתניה לא יכול שלא להשתאות מכמות החנויות והעסקים המתמחים בריהוט. הצרכן הישראלי הרוויח, והתעשייה הישראלית התעשרה בידע שלא היה כמותו. הגעתה של איקאה לישראל היא דוגמה לקפיטליזם. עקומת הלמידה הישראלית הביאה לקהל הישראלי היצע חדש של מוצרים המערב בין מוצרים מיובאים למוצרים מקומיים במחירים שונים ומגוונים.

למשל, הגעתה של חברת איקאה לישראל אמנם תרמה להפסדים כספיים של חברות ישראליות בתחום הריהוט, אך גם לימדה את הישראלים ששרדו את המהפך – עיצוב, טכנולוגיות יצור, תמחור ועוד

ישראל היא מבין המדינות עם האוכלוסיה המשכילה בעולם – מקום שלישי  – ביחס למספר התושבים – ולכן, עליה להוביל מבחינה כלכלית ולהפוך לגורם עולמי חזק. זה יקרה רק אם האזרחים יצליחו להבין שעליהם לדרוש מנבחרי הציבור לפעול עבורם ולא עבור המקורבים, הטייקונים והמושכים בחוטים. אם נושאים כלכליים יפסיקו להיות כותרת קצרה בשולי מהדורות החדשות, ויהפכו לכתבות הפותחות את מהדורות החדשות, כמו גם כותרות ראשיות בעיתונות המודפסת והמקוונת, הרי שהשלטונות עשויים לשנות את דרכם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,494 מילים

ראיון "ישראל היום מבליט כל דבר שנועד להשחיר את המחאה"

ד"ר דורון שולצינר, שחקר את סיקור המחאה החברתית של 2011, הגיע למסקנות עגומות לגבי מחאת בלפור ● "בזמן שחלף המסכות ירדו, והיום לאיש כבר אין אשליות בקשר לישראל היום - והעמודים הראשיים מהדהדים ציוצים של נתניהו ובנו לגבי הפצת מחלות, אלימות, ושמאל קיצוני" ● "אם אתה צורך רק אחד מהעיתונים, אתה חי במציאות שונה לחלוטין מזו שבה אנו חיים"

עוד 2,631 מילים

איציק שמולי קורא לעצירת ההפגנות; "המפגינים מסכנים את עצמם ואת כל החברה"

מנכ"ל משרד הבריאות הנחה את בתי החולים הכלליים להימנע מטיפולים שאינם דחופים ● המשטרה בודקת האם יועצו של ראש הממשלה, טופז לוק, הפר אמש את הנחיות הבידוד ● יועצו המדיני של נתניהו, ראובן מרחב, יצא מביתו לסופרמרקט בסוף השבוע, אף שהיה אמור לשהות בבידוד; הדבר אירע ימים ספורים לאחר שהפר את הנחיות הריחוק החברתי בוושינגטון

15:32 עריכה

ח״כ יאיר גולן פרסם סטטוס מפורט המתחיל בכך שלכאורה נתניהו ניסה לזייף אירוע בהפגנה אתמול, וממשיך בכך שראש הממשלה מנהל יחסי ציבור ולא את המשבר. המסקנה: גם בשבת הבאה ניפגש בבלפור, ההפגנות ״מוציאות את יושבי בלפור מדעתם״.

טופז לוק, דוברו של נתניהו, שב מארה״ב ואמור לשהות כעת בבידוד. אתמול בבלפור, נצפה לוק מנסה לביים פייק ניוז כדי להשחיר את…

פורסם על ידי ‏Yair Golan – יאיר גולן‏ ב- יום שני, 21 בספטמבר 2020

15:11 עריכה

השר שמולי יוצא נגד ההפגנות עקב העלייה הדרמטית בתחלואה ועושה עוד צעד להיות האדם הכי פחות אהוב על מפגיני בלפור – אחרי נתניהו.

15:01 עריכה

ח״כ בנט נגד הגבלות נוספות למגזר הפרטי:

14:59 עריכה

כתב גלי צה״ל ביו״ש שחר גליק פרסם הודעת וואטסאפ שקשורה כביכול לנוער הגבעות ומדווח שם על פשעי שנאה שבוצעו נגד ערבים.

ח״כ אעידה תומא-סלימאן שיתפה והוסיפה כי ״המתנחלים האלימים הם כלי בידה של הממשלה״.

14:51 עריכה

קורונה בכנסת: יועצו של חיים כץ, עובד מזנון ועובד דפוס אובחנו כחולים.

14:34 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, שיגר מכתב למנהלי בתי החולים ובו קרא להם להתייחס למצב הנוכחי כאל "מצב חירום של מערכת הבריאות". לוי קרא למנהלי בתי החולים הכלליים להימנע מכל פעילות אלקטיבית לא חיונית.

14:14 עריכה

הליכודניקים החדשים מותחים ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו, ששניים מיועציו – ראובן עזר וטופז לוק – הפרו, לפי החשד את הנחיות הבידוד.

14:11 עריכה

התנועה לאיכות השלטון קוראת "למצות את הדין" עם יועציו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראובן עזר וטופז לוק, שלפי החשד, הפרו את הנחיות הבידוד.

14:04 עריכה

חברת הכנסת מרב מיכאלי נפרדת מכלבתה, שהלכה לעולמה.

13:49 עריכה

נציגת משרד הרווחה אמרה בדיון של הוועדה לקידום מעמד האישה, כי "בימים הקרובים תופץ אפליקציה לזיהוי מסוכנות עצמית לנפגעות אלימות במשפחה".

מלי אורגד, מפקחת ארצית במשרד הרווחה, הסבירה: "כל אישה או גבר יכולים להיכנס ולענות על שאלות ולדעת מה רמת הסיכון בה הם נמצאים וכך לקבל מאתנו סיוע". יו"ר הוועדה ח"כ עודד פורר: אנחנו מדברים על תקופה שהלחץ עולה. הסיר עלול להתפוצץ, ואנו נראה ללא צל של ספק עלייה בכמות הפניות למרכזי הסיוע. המדינה חייבת לייצר את החוצץ הראוי וההגנה הנאותה לנפגעות". נציגת משרד החינוך: "היה מספר לא מבוטל שדיווחו על קשיים מכל הסוגים, היו גם דיווחים על נטיות אובדניות".

בדיון שקיימה הוועדה לגבי היערכות הרשויות למתן מענה מותאם לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית לתקופת הסגר, אמר יו"ר

יושב ראש הוועדה לקידום מעמד האישה, עודד פורר, בדיון של הוועדה בכנסת, 21 בספטמבר 2020 (צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)
פורר בדיון של הוועדה בכנסת, היום (צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת)

הוועדה פורר: "המשטרה זה טיפול הקצה, אבל יש שכנים, חברים ומשפחה וכולנו צריכים לגלות ערנות למה שנעשה סביבנו בתקופה לא פשוטה זו. ב-12 לאוגוסט השר לביטחון פנים פרסם את היעדים שלו לתקופת המלחמה בקורונה ולצערי למרות שחיפשתי לא מצאתי את היעד של מניעת האלימות במשפחה בתוכנית שלו. אני מצפה מהמשרד להציף את הנושא הזה לראש סדר העדיפויות שלו".

סנ"צ איילת אורנשטיין, רמ"ד נפגעי עבירה במשרד לביטחון פנים, הדגישה כי המשטרה נערכת לתקופה הלא פשוטה להתמודדות עם נושא עבירות של אלימות במשפחה ובעבירות מין. "הועברו דגשים לשוטרים בשטח שיקפידו על טיפול מידי, יש חוקרים כוננים בכל משמרת, שיתוף פעולה הדוק עם הרווחה, קשר טלפוני עם נשים בסיכון, ביקורי בית ככל שנחוץ והמלצה להתקין אפליקציית מאה בנייד". בהמשך הוסיפה סנ"צ אורנשטיין כי כל תלונה שמוגשת באופן מקוון מטופלת באופן יומי.

איזבל סרי לוי, מפקחת ארצית פגיעות מיניות בילדים ובני נוער במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים: "כל שמונת מרכזי ההגנה פועלים באופן מלא כמו כן המוקד הבינמשרדי 105 פועל כל העת וכל המענים הטיפוליים בקהילה ימשיכו לפעול כסדרם. גם מחלקות הרווחה ועובדי משרד הרווחה מוחרגים מעוצר היציאות ולכן אני מאמינה שהפעם המענה יהיה מלא בניגוד לסגר הקודם".

מלי אורגד מפקחת ארצית על תחום נפגעות תקיפה מינית במשרד הרווחה ציינה כי המשרד נערך לכל נושא הטיפול לאלימות במשפחה. "הרשויות יקבלו סל גמיש עבור נפגעות אלימות במשפחה בסכום של 5 מיליון שקלים. מטרת הסל הגמיש לתת מענה מותאם אישית לנפגעות אלימות כדי שיוכלו להיפרד הן וילדיהן מבן הזוג הפוגע. משרד הרווחה מקצה סל עבור הצרכים המידיים כדוגמת לימודים לילדים, עזרה בשכר דירה או טיפולים רפואיים". לדברי אורגד לסוגיית גברים שצריכים להיות מורחקים המשרד פועל לפתיחת דירות ייעודיות לגברים אלימים ועד שיפתחו דירות עבורם יש תקציב להלנת אותם גברים. "עם פרוץ הקורונה פתחנו שני מקלטי חירום. קו 118 תוגבר בדומה לגל הראשון מתוך הערכה שגם הפעם יהיה גידול במספר הפניות על רקע של אלימות במשפחה. הצוותים שלנו פועלים ב-111 מרכזים בכל הארץ ואנחנו פועלים להקים עוד 59 מרכזים ויחידות עירוניות נוספות. פיתחנו אפליקציה ייחודית בשם "I RISK" להערכת מסוכנות עצמית לנפגעות אלימות במשפחה. כל אישה או גבר יכולים להיכנס ולענות על שאלות ולדעת מה רמת הסיכון בה הם נמצאים וכך לקבל מאיתנו סיוע".

ח"כ סונדוס סאלח פנתה לאורגד ושאלה האם יש לאפליקציה פילוח נתונים? "מה אתם עושים הלאה, למה צריך להיכנס אליה באופן אקטיבי, למה שלא כל המשפחות יקבלו את האפליקציה הזאת?" אורגד השיבה: "האפליקציה תגיע לכל אדם בימים הקרובים. מתחילים להעביר אותה לאנשי המקצוע. היא תהיה פתוחה לכל אדם. אנחנו נבחן את הבקשה שלך ואולי נצא בסמס המוני".

אורית סוליציאנו מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית: "אם נפגעי אלימות מינית לא מקבלים טיפול סוציאלי הם קורסים. אנו מלווים מקרים עוד מהסגר הקודם של נשים שהגיעו לאשפוזים ולכן קריטי שהטיפול הנפשי יינתן. משרד הבריאות חייב שתהיה רגולציה על המערכת הפסיכיאטרית". יעל שרר מנהלת הלובי למלחמה באלימות מינית: "אנו נתקלים בהמון קשיים מול בתי חולים בנושא של טיפול אקוטי והרבה נהלים לא מקוימים. כשנפגעות פונות לבתי חולים הן לא יכולות לקבל על הקו רופא שיכריע האם הן זכאיות לטיפול אונליין. עשינו שלושה סבבי בדיקות לבתי החולים לראות שהם מקיימים את נהלי משרד הבריאות ולצערי התוצאות לא היו טובות".

ד"ר זהר סהר מנהלת המחלקה לטיפול באלימות במשפחה ותקיפה מינית במשרד הבריאות: "בניגוד לסגר הקודם כל המרכזים האקוטיים פתוחים 24/7 וגם המרכזים לבריאות הנפש פתוחים".

איריס בן יעקב ממונה חינוך למיניות ולמניעת פגיעה במשרד החינוך: "הוצאנו הנחיות לצוותי החינוך לניתור וזיהוי ילדים מרחוק. הוצאנו מסמך איך זה נראה. עשינו הרצאה מצולמת ליועצים ולצוותים חינוכיים איך לזהות ילדים בסיכון. ניתנה הנחייה לפנות לילדים ולעבור על רשימת הנוכחות ולבדוק מה שלומו של כל ילד". ח"כ פורר: "איך זה מגיעה ההנחיה למורה בקצה לזהות פגיעה מינית?" ח"כ תמר זנדברג: "איזה סוג של מעקב יש לכם שזה בכלל מבוצע? המשפחות בסיכון פחות מתחברות לזום – עם שגרת הריחוק ככל שיורדים במצב הסוציואקונומי כל הסיכון עולה.

בן יעקב השיבה: "זה מגיע למנהלי בתי ספר והם מעבירים את הנהלים לצוותי ההוראה". היו"ר פורר: "לכמה עובדי הוראה הגיעו השידורים? יש באג על מה יודע המורה בקצה – יש נתק. אני מרגיש לא בנוח. זה ששמים חומר באתר או אומרים אמרנו למנהלים. השר שלכם מגיע מהמערכת הצבאית שבה יש מתן פקודה ווידוא ביצוע שלה, אם העברתם וידוא ביצוע אמור להיות שמתוך 60 אלף עובדי הוראה 50 אלף איש ראו. מנקודת הראות שלי לצערי אני מעריך שמעט מאוד הגיע למורים בקצה בתוך הברדק ששולט בזומים. בן יעקב טענה: "אנחנו סומכים על ההנהגה הניהולית שלנו". ח"כ זנדברג: "כל הערכה צריכה להיות מלווה בביקורת – היו תלמידים שזוהו? רצו לשפר משהו, עבד לא עבד. היו דיווחים על ילדים שהתריעו או נמצאים בסיכון? בן יעקב: "בהחלט יש דיווחים, היה מספר לא מבוטל שדיווחו על קשיים מכל הסיוגים, היו גם דיווחים על נטיות אובדניות, מיפינו את התוצאות של היועצות. נעביר את הנתונים לוועדה".

יו"ר הוועדה פורר סיכם את הדיון וקרא לשר לביטחון פנים להרחיב את יעדי המשרד כך שהיעד למניעת אלימות במשפחה ופגיעה מינית ייכלל בהם. "בתקופה בה אנו רואים עלייה של מאות אחוזים בנושא הזה – זה שהיעד לא בפנים מעידה על נתק בין השטח למטה. אנו מבקשים ממשרד החינוך לפעול כך שנורות ההזהרה שלגביהם הופקו חומרים חייבים לרדת לשטח ולקבל דיווח מי קרא אותם – המערכות נפלאות אבל לא מגיעות לנקודות הקצה או לפחות אין לנו אינדיקציה שהגיעו לשם". ח"כ פורר הוסיף: "צריך לייצר את הרצף בין מערכות הרווחה לחינוך. זה קריטי בגילאים האלה ולכן אני פונה למשרד הרווחה כך שבהנחיה למערכות הרווחה תעשה פנייה יזומה לבתי הספר כך שהמנהלים יוכלו להסב את תשומת לב המורים לדבר הזה".

13:23 עריכה

ועדת הכלכלה אישרה את התקנה המגבילה את מספר הנוסעים המרבי בכלי תחבורה יבשתית, המחריגה את הרכבת הקלה בירושלים. האישור התאפשר לאחר שמנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה, הציג לחברי הוועדה מנגנון לוויסות מספר הנוסעים ברכבת הקלה בירושלים. הוא הוסיף כי המנגנון יובא אם הממשלה תבקש את הארכת התקנות בתקופה נוספת, ועד אז התחייב להפעיל את המנגנון אף שאינו מופיע כעת בתקנה.

נציג משרד התחבורה, עו"ד עופר לוי, הסביר שהמנגנון מאפשר לווסת את מספר הנוסעים ברכבת הקלה כך שאם ביום מסוים מספר הנוסעים עלה על 50% – למחרת תדלג הרכבת על תחנות באזורי ביקוש.

13:08 עריכה

המשטרה פתחה בבדיקת הפרת הבידוד שלכאורה נעשתה אמש על ידי יועצו של ראש הממשלה נתניהו, טופז לוק. האחרון תועד אתמול בהפגנה ליד בית ראש הממשלה בירושלים.

13:05 עריכה

בקואליציה נדרשים לקיצוץ בשכר חברי הכנסת והשרים, שיידון היום בממשלה.

12:38 עריכה

שר המשפטים אבי ניסנקורן בירך על ההחלטה להסגיר את מלכה לייפר לאוסטרליה.

12:19 עריכה

אחרי שהפר את ההנחיות ועזב את בית המלון שבו שהתה המשלחת לוושינגטון, יועצו המדיני של ראש הממשלה, ראובן עזר, הפר את הוראות הבידוד ויצא מביתו לסופרמרקט שבמבשרת ציון ביום שישי האחרון – כך דיווחה נעה לנדאו ב"הארץ". ממשרד ראש הממשלה נמסר שעזר "לא התעדכן" על כללי הסגר והוא מצר על כך. עוד נמסר שעזר "נקרא לסדר על ידי הממונים עליו".

11:12 עריכה

על רקע משבר הקורונה, משרד הבריאות וההסתדרות הרפואית קוראים לרופאים בפנסיה להתגייס לסייע לבתי החולים – כך דיווחה קטי דור בתאגיד השידור כאן.

11:09 עריכה

בית משפט השלום בירושלים האריך בשלושה ימים את מעצרו של הנהג, שלפי החשד, ניסה לדרוס אמש מפגינים ליד בית ראש הממשלה. הוא ייבדק על ידי פסיכיאטר במהלך מעצרו.

11:05 עריכה

קבינט הקורונה יכונס מחר בשעה 12:00 לדון בהקשחת ההגבלות.

10:46 עריכה

חברות הכנסת איילת שקד מימינה, קארין אלהרר מיש עתיד – תל"ם ושרן השכל מהליכוד בירכו על החלטת בית המשפט להסגיר את מלכה לייפר לאוסטרליה.

10:10 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ימריא הלילה לארצות הברית. הוא ייפגש עם שר ההגנה מארק אספר ועם בכירים בפנטגון. גנץ ישוב ארצה מהביקור ביום חמישי.

09:49 עריכה

מהחקירה האפידמיולוגית של חבר הכנסת משה ארבל – שאובחן אתמול כנשא קורונה – עולה שחברי הכנסת משה (בוגי) יעלון ומיקי לוי נדרשים להיכנס לבידוד.

08:41 עריכה

יושב ראש האופוזיציה הביע תמיכה בקיצוץ שכר השרים וחברי הכנסת – צעד שמקדם שר האוצר ישראל כ"ץ – אך במקביל קורא לצמצם את מספר השרים בממשלה.

07:55 עריכה

המשטרה פרסה מחסומי תנועה ברחבי הארץ כדי לאכוף את הגבלות הסגר, ובשל כך ישנם עומסי תנועה כבדים. פקקי תנועה מורגשים הבוקר בנתיבי איילון, בכביש 4 ובכביש 2.

07:29 עריכה

11 מוחים, שהפגינו אמש ליד בית ראש הממשלה בירושלים, עוכבו או נעצרו על ידי המשטרה, חלקם בשל הפרת הסגר הציבורי ואחרים בשל תקיפת שוטרים.

שוטרים מפנים מפגין, שמחה ליד בית ראש הממשלה בירושלים, 20 בספטמבר 2020 (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
שוטרים מפנים מפגין, שמחה ליד בית ראש הממשלה בירושלים, אמש (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
07:19 עריכה

קבינט הקורונה יקיים מחר דיון. לפני שורה של דיווחים, ראש הממשלה בנימין נתניהו יקדם החמרה של הגבלות הקורונה, לאור הגידול בשיעורי התחלואה. זאת, חרף התנגדותו של פרויקטור הקורונה, פרופסור רוני גמזו.

07:12 עריכה

ישראל והונדורס סיכמו על פתיחה של שגרירויות בערי הבירה זו של זו לפני סוף שנת 2020.

ההודעה המשותפת של שתי המדינות –

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא הונדורס חואן אורלנדו ארננדס שוחחו היום ואישרו את הידידות הקרובה והשותפות האסטרטגית בין הונדורס וישראל, הקשורות בברית של תמיכה הדדית ושיתוף פעולה כלכלי ומדיני.

הנשיא ארננדס בירך את ראש הממשלה נתניהו על הסכמי השלום ההיסטוריים "הסכמי אברהם", כחלק ממהפך השלום שעובר האזור, ושלח ברכות חמות לרגל ראש השנה.

ראש הממשלה נתניהו הביע את הערכתו לידידות האמת ולתמיכה האיתנה שישראל זוכה לה מהונדורס וחזר על מחויבותה של ארצו לחיזוק השותפות באמצעות פיתוח, שיתוף פעולה, תיירות, השקעות, טכנולוגיה, חקלאות, חינוך ומסחר.

ב-1 בינואר 2019, ארה"ב, ישראל והונדורס פרסמו הצהרה משותפת בעקבות הפגישה הטרילטראלית שהתקיימה בברזיליה, בירת ברזיל, בין מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ונשיא הונדורס חואן אורלנדו ארננדס. המדינות "הסכימו לחזק את היחסים המדיניים ולתאם ביניהן שיתוף פעולה בפרויקטי פיתוח בהונדורס" ועוד "הסכימו לקדם תכנית פעולה, שתכלול פגישות בשלוש הבירות לקידום תהליך של פתיחת שגרירויות בטגוסיגלפה ובירושלים". הנושא הועלה ע"י רעיית ראש הממשלה הגב' שרה נתניהו במהלך ביקורה הרשמי בגואטמלה. הנשיא ארננדס, שהיה הבוגר הראשון של תכנית המנהיגות של מש"ב, שנבחר לעמוד בראש ממשלה לאומית, הוא ידיד פעיל של ישראל מזה שנים רבות. תחת מנהיגותו, הונדורס הפכה לאחת משתי מדינות באמריקה הלטינית ואחת מחמש מדינות בעולם שמספר הפעמים בהן הן נמנעו בהחלטות אנטי ישראליות הוא הגדול ביותר. בדצמבר 2017, הונדורס הייתה לאחת ממספר מצומצם של מדינות שהצטרפו לישראל והצביעה נגד הההחלטת באו"ם לגנות את ארה"ב על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים.

במרץ 2019, בהתאם לתכנית הפעולה וההתחייבויות הפומביות לנקוט בצעדים הראשונים, הונדורס הכירה בירושלים כבירת ישראל וב-1 בספטמבר 2019 היא פתחה משרד סחר בבירת ישראל, ירושלים. ישראל בתמורה פתחה את משרד הסחר ושיתוף הפעולה שלה ב-20 באוגוסט 2020 בבירת הונדורס, טגוסיגלפה.

היום, כשדגליהן מתנוססים בערי הבירה של שתי המדינות, ישראל והונדורס מבקשות להצהיר על כוונתן להשלים את תכנית הפעולה לפני סוף השנה הנוכחית, עם פתיחה הדדית וחנוכת השגרירויות שלהן בבירות הלאומיות, טגוסיגלפה וירושלים.

07:02 עריכה

הממשלה תתכנס היום כדי לדון בהצעת שר האוצר ישראל כ"ץ להפחית בשכרם של השרים ושל חברי הכנסת. כן תדון הממשלה בישיבה, שתיערך בשעה 15:00 בצהריים באמצעות ועידת וידאו, בצעדי סיוע למשק.

עוד 27 עדכונים

למקרה שפיספסת

נתניהו יקיים פריימריז לראשות המפלגה בנובמבר

פרסום ראשון כדי להתכונן לאפשרות של הקדמת הבחירות במהלך 2020, מעריכים בצמרת הליכוד שנתניהו יעמיד את עצמו לבחירה כבר בנובמבר ● ההערכה היא שאיש משרי הליכוד לא יתמודד נגדו הפעם, גם לא סער ● מה שכן, מוסיפים גורמים בצמרת הליכוד, לנתניהו יש בעיה אמיתית לצאת לבחירות כלליות ● למעשה, נתניהו יצטרך להחליט למי הוא מעניק רוטציה: לבני גנץ או לנפתלי בנט ● פרשנות

הנשיא דונלד טראמפ אינו היחידי שיתמודד בבחירות בנובמבר הקרוב. לפי הערכה בצמרת הליכוד, גם ראש הממשלה בנימין נתניהו יעמיד את עצמו לבחירה בפריימריז לראשות הליכוד במהלך נובמבר, כדי לקבע את מעמדו לקראת בחירות אפשריות לכנסת במרוצת 2021.

נתניהו נוהג להכריז על פריימריז בשלב מוקדם, כדי שאיש לא יערער על מעמדו עד הבחירות. "לסלק את המטרד", כלשונו. מאז 2009 לא התייצבו מול נתניהו מועמדים שיש להם סיכוי אמיתי לנצח. ההערכה היא שגם הפעם נתניהו יהיה המועמד היחידי ובכל מקרה – המועמד המוביל.

איש מהשרים לא יתמודד מול נתניהו וגם לא גדעון סער, שניסה את מזלו בדצמבר האחרון והובס. גם ניר ברקת לא יתמודד הפעם. היחידי בליכוד שעשוי לרוץ מול נתניהו הוא אבי דיכטר, שנתניהו לא מינה אותו כשר בממשלה הנוכחית.

איש מהשרים לא יתמודד מול נתניהו וגם לא גדעון סער, שניסה את מזלו בדצמבר האחרון והובס. גם ניר ברקת לא יתמודד הפעם. היחידי בליכוד שעשוי לרוץ מול נתניהו הוא אבי דיכטר, שנתניהו לא מינה אותו כשר בממשלה

לנתניהו אין שום בעיה להביס כל מועמד בליכוד, למרות הכישלון בטיפול בקורונה והמשפט הפלילי, שבו יחל שלב ההוכחות בינואר הקרוב. בנובמבר עוד עשוי ראש הממשלה לחזור לבית הלבן כדי לחתום על הסכם עם מדינה ערבית נוספת, מה שיקל עליו את הניצחון, אם אכן יתקיימו פריימריז בליכוד.

מה שכן, מוסיפים גורמים בצמרת הליכוד, לנתניהו יש בעיה אמיתית לצאת לבחירות כלליות. הסיבה היא ההתחזקות המאסיבית של נפתלי בנט בסקרים. למעשה, נתניהו צריך להחליט למי הוא מעניק רוטציה, לבני גנץ או לבנט.

נתניהו יכול לפוצץ את תקציב 2020 בסוף דצמבר ולגשת לבחירות במרץ 2021, או לטרפד את תקציב 2021 ולגרור את המדינה לבחירות ביוני 2021. הכול תלוי במצב הקורונה והכלכלה, אבל גם המיצוב של בנט מהווה שיקול מכריע.

נתניהו יודע שאם בנט וימינה ישיגו בבחירות 22-20 מנדטים, כפי שמלמדים הסקרים, הוא יתבע רוטציה בראשות הממשלה, ואולי אפילו את פרק הזמן הראשון בכהונה. רק המחשבה על בנט כראש הממשלה מעוררת חלחלה גדולה במעון נתניהו בבלפור.

נתניהו יודע שאם בנט ישיגו בבחירות 22-20 מנדטים, הוא יתבע רוטציה בראשות הממשלה, ואולי אפילו את פרק הזמן הראשון בכהונה. רק המחשבה על בנט כראש הממשלה מעוררת חלחלה גדולה במעון נתניהו בבלפור

"נתניהו יעדיף לתת את הרוטציה לגנץ, ולא לבנט", אומר לזמן ישראל שר בכיר בליכוד. "נתניהו יוכל לפזר את הכנסת גם אם גנץ יהיה ראש הממשלה במשך חודש או חודשיים. יש לו רוב בכנסת והוא יכול ללכת לבחירות מתי שהוא רוצה. הוא לא היה רוצה שזה יקרה, אבל האופציה של רוטציה עם בנט היא הכי גרועה מבחינתו".

בנט גורף היום מנדטים רבים בסקרים בזכות אופוזיציה עניינית לנתניהו, התמקדות במאבק בקורונה, סיוע מתוקשר לאנשים במצוקה כלכלית וטשטוש עמדות ימניות קשוחות ("לא פרנסה-לא מעניין"). ברגע זה עומדת מפלגתו ימינה על חמישה מנדטים (בבחירות האחרונות קיבלה הרשימה שישה מנדטים אך יו"ר הבית היהודי רפי פרץ עזב והצטרף לממשלה).

בנט מצליח לגייס לימינה, על פי הסקרים, שישה מנדטים מהליכוד, חמישה מיש עתיד וחמישה מכחול-לבן. בעבר הצליח נתניהו לפרק את כוחם של בנט ומפלגתו לפני הבחירות, ובאפריל 2019 הוא אפילו הוריד אותם מתחת לאחוז החסימה, אחרי קמפיין אגרסיבי במיוחד שניהל מולם.

הפעם זה נראה שונה. "אחרי הכישלון בקורונה זה לא ילך", העריכה איילת שקד בראיון לזמן ישראל בשבוע שעבר. בנט עצמו לא ענה לשאלות בנושא ראשות הממשלה והרוטציה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
על פניו נראה כי הכוח הפוליטי הכי גדול והכי מהותי שמאיים כיום על נתניהו הוא האפשרות של "גוש בל"ל" (בנט, לפיד וליברמן). ולכן בצמרת הליכוד מעריכים כי נתניהו יצטרך לקבל החלטה (לפני הבחירות ... המשך קריאה

על פניו נראה כי הכוח הפוליטי הכי גדול והכי מהותי שמאיים כיום על נתניהו הוא האפשרות של "גוש בל"ל" (בנט, לפיד וליברמן). ולכן בצמרת הליכוד מעריכים כי נתניהו יצטרך לקבל החלטה (לפני הבחירות הבאות) את מי הוא מעדיף כשותף בממשלת רוטציה: גנץ או בנט. ובמילים אחרות, נתניהו מתכוון ככול הנראה להפיל את ממשלת הרוטציה עם גנץ ולהוביל לבחירות נוספות במרץ 21. ומשכך הוא פועל כיום במלוא הקיטור לתקוע חיץ ולטרפד כל אפשרות להתגבשות חזית אפקטיבית של מפלגות מרכז/ימין נגדו, בדמות "גוש הבל"ל".

עוד 499 מילים ו-1 תגובות

בקרוב יתרחש רצח של מפגין בישראל

בקרוב יתרחש רצח בישראל. הרצח יהיה רצח של מפגין. בניגוד למה שחושבים זה לא יהיה רצח ספונטני, זה לא יהיה רצח בשל קינטור, זה לא יהיה רצח בלהט ההפגנה והתלהטות היצרים אלא זה יהיה רצח שמקורו בהסתה ובתעמולה בלתי פוסקת נגד מפגינים ומוחים. עוד שלב, אחד האחרונים, בדרך לשלטון יחיד.

בקרוב יתרחש רצח בישראל. הרצח יהיה רצח של מפגין. בניגוד למה שחושבים זה לא יהיה רצח ספונטני, זה לא יהיה רצח בשל קינטור, זה לא יהיה רצח בלהט ההפגנה והתלהטות היצרים

בקרוב יתרחש רצח של מפגין בישראל משתי סיבות: הסיבה האחת, נתניהו אינו מתכוון לפנות את השלטון. לא לטובת ראש ממשלה חלופי ולא לטובת אף אחד אחר, לא לתקופה של נבצרות ולא לאף תקופה אחרת, הוא מתכוון להמשיך ולכהן כראש הממשלה. הסיבה השנייה, נתניהו איננו מתכוון לעמוד לדין פלילי, לא כעת ולא באף תקופה אחרת. הוא אינו מתכוון להשיב באופן ענייני על האישומים נגדו וזו הסיבה גם שהוא אינו טורח להכין את ההגנה המשפטית שלו – מי שלא מתכוון לעמוד לדין אין לו צורך בהגנה משפטית. ונתניהו אינו מתכוון לוותר על אף אחת מהמטרות האלה, הוא לא יסתפק באחת מהן ויתרה מכך – הוא יודע כי הוא יכול להשיג את שתיהן אז למה לו להסתפק רק באחת?

נתניהו יודע היטב שבינו ובין השגת המטרות הללו לא עומדות כעת לא הרשות המחוקקת ולא הרשות השופטת, לא מערכת אכיפת החוק ולא התקשורת. למעשה אין אף גוף או מערכת במערכת האיזונים והבלמים המשמשים בשלטון דמוקרטי, העומדים בינו לבין השגת מטרותיו. שנים שלו בשלטון שחקו את המערכות האלה עד תום והן אינן ממלאות את תפקידן. היחידים העומדים כעת בינו לבין מטרותיו הם המפגינים. היחידים המסוגלים כעת לבלום אותו הם האזרחים המפגינים נגדו ולכן נתניהו ממקד כרגע את מאמציו במפגינים.

זה החל בקטן, נתניהו סבור היה שדי במינוי אוחנה לתפקיד שר המשטרה כדי לטפל הן במשטרה והן במפגינים. אוחנה אמור היה להבהיר למשטרה למה הוא מצפה ממנה ואלה בתורם היו אמורים להבהיר זאת למפגינים.

ואכן, המעצר של אמיר השכל ומעצר מפגינים נוספים הראו בבירור לאן נושבת הרוח. אלא שהמצב הכלכלי החמור והיעדר מידה מינימלית של אחריות שלטונית הוציאה אלפים לרחובות.

השלטון הבין שאין די באוחנה לתפקיד. מרגע זה ואילך החל מסע הסתה ודה-לגיטימציה של ההפגנות ושל המפגינים, כשמכונת התעמולה, שלא היתה מביישת תעמולה של משטרים אפלים ואנטישמיים, עובדת ללא הפסקה: המפגינים הפכו בהבל פה לאנרכיסטים, לחייזרים, למפיצי מחלות, לעושים צרכים בחצרות, לסוטי מין, למבזים את סמלי השלטון. לתעמולה התגייסה אפילו שרה נתניהו שהפכה לאישה מוכה ולמוטרדת מינית – לא פחות – והסכר נפרץ. התקשורת כולה עשתה את מה שהיא עושה בשנים האחרונות: נעמדה לימינו של השליט. לא כלב שמירה של הדמוקרטיה אלא כלב שמירה על השלטון.

נתניהו יודע היטב שבינו ובין השגת המטרות הללו לא עומדות הרשות המחוקקת ולא הרשות השופטת, לא מערכת אכיפת החוק ולא התקשורת. היחידים שעומדים מולו כעת הם המפגינים, ולכן הוא ממקד בהם את מאמציו

השלטון לא הסתפק בתעמולה ארסית, בדה-לגיטימציה ובמלחמה כנגד המפגינים אלא פתח חזית נוספת בשיסוי תושבי בית שאן כנגד הקיבוצים, חזית נוספת שנועדה להסית ולהסיט. חזית שנועדה להבטיח שמה שלא יקרה בבלפור, יקרה בעזרת השם וודאי באסי. אולי משם תבוא הישועה. כלומר הרצח הבא. רצח שייתן לגיטימציה להכרזה על מצב חרום כללי. רצח שייתן לגיטימציה לשלטון מכוח תקנות חרום לתקופה בלתי מוגבלת "כדי להשיב את הסדר על כנו". רצח שיוביל לדחיית המשפט – שהרי אי אפשר בעת כזו כשראש הממשלה דואג לאזרחים לעמוד למשפט.

ואכן, תוצאות ההסתה וההסטה נשאו פרי, מפקד מחוז ירושלים קרא למפגינים שמאלנים, חיילי לה פמיליה התייצבו לדגל, ואתמול כמעט התרחש הנורא מכל – נסיון פיגוע הדריסה לכאורה, שעלול היה להגמר ברצח מפגין, בעילה לאיסור על הפגנות וכעילה להטלת מצב חרום כללי המצדיק סגר כללי, סגר שיביא בסופו של דבר להגשמת שתי המטרות הגדולות של נתניהו.

25 שנה לרצח ההוא, רצח שהיה תוצאה של הסתה פרועה ומשתלחת, רצח שהעלה את נתניהו לשלטון – ואנחנו עומדים לפתחו של רצח נוסף. אלא שהפעם המלחמה היא באזרחים. השלטון נלחם באזרחים שומרי חוק כדי להמשיך ולשלוט בכוח הזרוע, כדי לבסס שלטון יחיד.

דוקטור לביוכימיה ומשפטנית, שימשה כעוזרת המחקר של הפרופ׳ אהרן ברק, במקור מחצור הגלילית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 624 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

יועץ רה"מ טופז לוק נצפה באזור ההפגנה בבלפור למרות שהוא אמור להיות בבידוד

צעיר נעצר בחשד כי ניסה לדרוס מפגינים בבלפור ● אלפי מפגינים נגד רה"מ בירושלים ועל הגשרים ● המשטרה תצמצם מחר את המחסומים בכבישים אבל תשאיר 38 מהם ● קבינט הקורונה ידון ביום ג' בהחמרות בסגר אחרי יום כיפור ● עמותת "מסעדנים חזקים ביחד": "נתמוך כספית ומשפטית במסעדות שיפתחו" ● ח"כ משה ארבל מש"ס נדבק בקורונה ● משה יעלון שנפגש אתו נכנס לבידוד

עוד 29 עדכונים

מיוחד נסראללה ואני

"על עקבים במזרח התיכון", ספרה החדש של חברת הכנסת לשעבר והעיתונאית קסניה סבטלובה, מסכם את מסעותיה בין מדינות אויב, במסווה של כתבת רוסיה ● בספר, שקטעים ממנו מתפרסמים כאן לראשונה, כותבת סבטלובה גם על ביקורה במטה חזבאללה בביירות, על הסיכונים היומיומיים שנטלה, ועל הרגע שבו צפתה מקרוב בנאומו של נסראללה - והתפללה שאיש לא יגלה את זהותה

עוד 3,040 מילים

יהודים חיים בבחריין זה 140 שנה ● ההסכם עם ישראל משנה את חייהם, אך לא מעורר בהם מחשבות על הגירה ● חברי הקהילה מספרים על רגעי השיא והשפל שלהם במדינה הערבית הזעירה, ומגלים: "אבותינו לא מצאו את עצמם בעיראק, ולכן החליטו לנסות את מזלם בבחריין"

עוד 749 מילים

הסגר השני מרגיש כמו קאבר של הסגר המקורי ● הסכמי השלום עם איחוד המפרציות מרגישים כמו קאבר לחגיגות השלום עם מצרים וירדן ● מסך הטלוויזיה מלא בקאברים לתוכניות עבר - מ"זהו זה" ועד "מי רוצה להיות מיליונר" ● ככה זה עכשיו, אנחנו בימים של קאברים ● אז לכבוד החג, ריכזנו יחד את שירי הקאבר הגדולים אי פעם, ולכל קאבר צירפנו את הסיפור שמאחוריו ● קריאה והאזנה נעימה

עוד 554 מילים ו-3 תגובות

ראיון רג'ינה קינג עושה היסטוריה בהוליווד

בזמן שאמריקה בוערת על רקע גזעני, הבמאית והשחקנית זוכת האוסקר רג'ינה קינג עושה היסטוריה שחורה ● הסרט "לילה אחד במיאמי" מפגיש ארבעה גברים שחורים מפורסמים ב-1964, בהם קסיוס קליי ומלקולם X ● הגיבורים אמיתיים, העלילה דמיונית, אבל המסרים רלוונטיים מתמיד ● בהתחלה קינג התלבטה האם להפיץ את הסרט בגלל הקורונה, אבל אז התקבלה לפסטיבל ונציה - כבמאית השחורה הראשונה שעשתה זאת

עוד 1,902 מילים

ראש השנה בגיהינום

אבא של האמנית הדי אברמוביץ, אלכסנדר ברויאר, ברח מהנאצים ב-1938, רק כדי לחזור כמה שנים אחר כך לאירופה עם הצבא האמריקאי ● הוא היה בין האמריקאים הראשונים שנכנסו לבוכנוואלד, והיו עדים פיזית להשמדת יהודי אירופה ● על האדמה החרוכה שהייתה גרמניה, ב-1945, הוא חגג את ראש השנה ● טור אישי

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הדי שלום ריגשת אותי בדברים שכתבת. אבי, נתן צים, ניצול בוכנוואלד יצא ליופשי ב 11 לאפריל 1945 בעזרת אביך וחבריו. בחייו קיים מספר כנסים של ילדי בוכנוואלד ובאחד מהם השתתף הרב האמריקאי שהיה ... המשך קריאה

הדי שלום
ריגשת אותי בדברים שכתבת. אבי, נתן צים, ניצול בוכנוואלד יצא ליופשי ב 11 לאפריל 1945 בעזרת אביך וחבריו. בחייו קיים מספר כנסים של ילדי בוכנוואלד ובאחד מהם השתתף הרב האמריקאי שהיה עם הצבא האמריקאי.
בני עמית גם כתב לך.
אשמח מאד לשוחח איתך
אורנה אשכנזי
0528-733733

עוד 1,395 מילים ו-1 תגובות

מותה של רות ביידר גינזבורג עלול להחזיר את ארה"ב שנים אחורה

האישה שסללה את הדרך לנשים, שנלחמה על זכויות הפרט והפכה לאייקון בחייה, הלכה לעולמה אמש בגיל 87 ● חודש וחצי לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב, הרפובליקאים כבר נחושים למנות במקומה את השופט השמרן השלישי בכהונתו הנוכחית של טראמפ ● המאבק של גינזבורג על פניה של הדמוקרטיה האמריקאית ממשיך ביתר שאת, גם אחרי מותה

עוד 885 מילים ו-1 תגובות
מסע בשבילי השחיתות. איור: אבי כ"ץ

טיול לחג מסע בשבילי השחיתות

רגע לפני שנפל עלינו הסגר השני, יצא מדריך טיולים נמרץ עם קבוצת מבקרים חסרי מודעות שבסך הכל ביקשו לראות מעט מנופי ארץ הקודש ● במשך שלושה ימים, המדריך א' הראה להם את מיטב התוצרת של שנים של סיאוב, פוליטיקאים שנשארו על הכיסא זמן רב מדי, קבלנים שקיבלו קיצורי דרך תמורת שוחד, ואוצרות טבע שנשדדו מהציבור לטובת הטייקונים ● ציונות 2020, פה ושם בארץ ישראל

עוד 3,656 מילים ו-3 תגובות

עם כל הכבוד להסכם השלום המרגש עם איחוד האמירויות, הכישלון מול הפלסטינים עלול להתפוצץ לנו בפנים בכל רגע ● ללבנונים רבים כבר אין מה להפסיד, והם מהמרים אפילו על חייהם ● לעיראק לא חסר כסף, אבל המושחתים לוקחים הכל ● לא כולם בבחריין שמחים לעשות איתנו עסקים ● ו-38 שנים לרצח שזעזע את האזור, והוביל לכישלון מוסרי חמור של מדינת ישראל ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 955 מילים

ערב התשפ"א, כשנדמה שהכול מסביב קורס, זהו זמן טוב להצטער על סגירת נציבות הדורות הבאים בכנסת לפני עשור בדיוק - אותו גוף שהיה אמור להביא אותנו קצת יותר מוכנים להתמודדות עם המשבר הנוכחי ● דעה

עוד 647 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה