ג'ושוע וונדר (צילום: צילום מסך/נשיונל ג'יאוגרפיק)
מגפות, מהומות ומחסור באוכל כשר: תסריטי יום הדין של ג'ושוע וונדר

הישרדות VIP

ראיון

בארצות הברית מדובר בתופעה מוכרת: קוראים להם "שרדנים", או "מתכוננים", והם נערכים לשורת תרחישי קיצון באמצעות אגירת נשק, מים ומזון ● ג'ושוע וונדר הוא אחד השרדנים הבולטים בארץ ● אחרי שכיכב בנשיונל ג'יאוגרפיק, הוא מסביר לזמן ישראל מדוע משבר הקורונה והאלימות הגואה בעולם מסוכנים במיוחד ליהודים, ונותן כמה טיפים שאולי יעזרו להם להיערך טוב יותר לעתיד ● למשל, להתפשר על מזון לא כשר ● "ארנבות הן מקור מזון טוב מאוד, מכיוון שיש בהן הרבה יותר חלבון מאשר בתרנגולות, והן מתרבות הרבה יותר מהר"

ג'ושוע וונדר הוא "שרדן" מסור – כלומר, חסיד של היערכות לאסונות – במשך כל חייו הבוגרים. כמתנדב בכוחות ההצלה, וונדר החל להתייחס לשרדנות ברצינות לאחר שמצא את עצמו בזירות פיגועים רבות בתחילת שנות האלפיים.

בהתחלה, "רוב האנשים חשבו עלינו כעל קונספירטורים, אלרמיסטים (זורעי בהלה מוגזמת, כתגובה לאיום אמיתי או מדומה, מ"ג) שעוטפים את הראש בנייר אלומיניום", אומר וונדר. אבל בעקבות מגפת הקורונה – משבר שרוב האנשים לא ציפו לו או נערכו לקראתו – ייתכן שמתחולל כעת שינוי.

כאשר ממשלות בכל העולם הכריזו על סגר לאומי בתחילת מרץ, קונים מבוהלים התנפלו על רשתות המזון, דבר שהוביל למחסור אשר הוחרף בשל קטיעתה של שרשרת האספקה העולמית. דבר זה, יחד עם חוסר השקט האזרחי שאחז בארצות הברית מאז הרצח של ג'ורג' פלויד ב-25 במאי בעת מעצרו על ידי המשטרה, ערער את תחושת היציבות החברתית שנתפסה עד אז כמובנת מאליה.

יתר על כן, אומר וונדר, תגובות הממשל האמריקאי וכוחות אכיפת החוק, הן למגפה והן למחאות בעקבות הרג ג'ורג' פלויד, פגעו באמון העם בשלטונות, ויותר אמריקאים החלו להתעניין בדרכים לדאוג לעצמם במקרה של אירוע דומה בעתיד.

תגובות הממשל האמריקאי וכוחות אכיפת החוק, הן למגפה והן למחאות בעקבות הרג ג'ורג' פלויד, פגעו באמון העם בשלטונות, ויותר אמריקאים החלו להתעניין בדרכים לדאוג לעצמם במקרה של אירוע דומה בעתיד

וונדר, שנולד במק'קיספורט, פנסילבניה, וגדל בפיטסבורג השכנה, השתתף בתכנית הריאליטי של הנשיונל ג'יאוגרפיק "המתכוננים ליום הדין" ב-2014. הסדרה הציגה כמה שרדנים קיצוניים, בהם כאלה שבנו בונקרים במרתף ביתם, עברו אימונים בנשק וקצרו אצות שישמשו אותם כמקור מזון.

במסגרת הצילומים לפרק שבו הופיע וונדר, המצלמה עקבה אחריו בחיפוש אחר מזון עמיד בעל הכשר כשרות – דרישת חובה עבור וונדר. יתר על כן, הכמות הייתה צריכה להספיק להאכלת 8 פיות (הוא אב ל-6). יחד עם עריכת תרגולי מילוט עם ילדיו, מדובר במשימה לא פשוטה, אתגר שמהווה חומר מצוין לריאליטי.

בהתחשב בחשיפה הטלוויזיונית שלו, וונדר הסכים לדבר איתי מירושלים, שם הוא מתגורר בשש השנים האחרונות, על מה שנדרש ממנו כדי "להיערך" כיהודי דתי ("שרדנים" יהודים אחרים היו פחות נלהבים לדבר עם התקשורת, והעדיפו להסתתר). לפני הריאיון, וונדר בדיוק סיים דיון בפורום של שרדנים ברשת, שעסק באופן שבו יושפע הביטקוין אם רשת החשמל תיפול במקרה של פעימה אלקטרומגנטית שתשתק את החשמל לחלוטין והמטבע המבוזר יאבד את ערכו.

"אנשים יחפשו את היהודים"

כשמגפת הקורונה הגיעה לראשונה אל גבולותיה של ישראל בחודש מרץ, וונדר לא באמת חשש שהוא יצטרך להשתמש במלאי החירום שלו. ועדיין, הוא בדק את מצבור מסכות ה-N95 שלו וערך רשימת מצאי של כל הציוד והמזון העמיד שלו. הוא גם הטעין שוב את כל הסוללות שלו, "ליתר ביטחון".

גם אם ישראל וארצות הברית מתחילות להתאושש מהמגפה, עדיין קיימת האפשרות של גל שני של הדבקות, ועוד לא ידוע מה יביא ההרס הכלכלי שנגרם בגללה. זהו מקור לדאגה עבור שרדנים רבים – ובכללם וונדר – שמאמינים כי התמוטטות כלכלית עלולה להוביל למהומות ולקריסה חברתית, דאגה שיש בה משום ראיית הנולד בהתחשב בחוסר השקט החברתי ששורר בארצות הברית.

שוטר בעיר ניו יורק משגיח על מאות אבלים במסע הלוויה של הרב החסידי חיים מרץ, שנפטר לאחר שנדבק בנגיף הקורונה, בברוקלין, ניו יורק, 28 באפריל 2020 (צילום: פיטר גרבר באמצעות AP)
שוטר משגיח על מסע הלוויה של רב שמת מקורונה, ברוקלין, ניו יורק, 28 באפריל 2020 (צילום: פיטר גרבר באמצעות AP)

כ-75.5 מיליארד דולר הוצאו בכל העולם על היערכות לחירום ב-2017, לפי חברת הייעוץ וחקר השווקים Allied Market Research. הוצאה זו צפויה לגדול ל-423 מיליארד דולר ב-2025, בשל שכיחותם הגוברת של אירועי מזג אוויר קיצוניים.

אבל אף על פי שהאמריקאים מאמצים יותר ויותר מנטליות של שרדנים, הרוב, למרבה הצער, עדיין אינם ערוכים. עדות לכך היו המחסור החמור בנייר טואלט ומדפי החנויות הריקים שהפכו סמל לפניקה של האמריקאים עם הטלת הסגר.

לפי מחקר שערכה הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום ב-2012, כמעט מחצית מהאמריקאים לא מאמינים שאסון טבע יכה בקהילה שלהם.

מחקר מאוחר יותר, מ-2015, שבדק אזורים מועדים לאסון, מצא כי פחות ממחצית התושבים ערכו תכנית היערכות לחירום או דנו בכך עם משפחותיהם, דבר שהוביל להשקת מסע הסברה נרחב של הסוכנות הפדרלית.

דבר זה, יחד עם מספרם הגדל של אסונות טבע כמו הוריקן הארווי והוריקן אירמה, ששניהם הכו ב-2017, המריצו יותר אמריקאים מהזרם המרכזי לבנות תכנית היערכות התואמת לאזור הגאוגרפי שלהם ולצורכי המשפחה שלהם.

וונדר מותח ביקורת על תכנית הריאליטי "המתכוננים ליום הדין" על כך שהיא מקדמת סטריאוטיפים של "שרדנים משוגעים" ומבקשת ממשתתפיה לבחור תרחיש יום הדין אחד שהם נערכים לקראתו.

"אני לא מכיר שום שרדן כזה באופן אישי, ואני מכיר לא מעט שרדנים", אומר וונדר. "אתה צריך להיות נביא כדי לדעת איזה דבר בדיוק הולך לקרות. כשאתה נערך, אתה נערך באופן כללי לסוגים שונים של אסונות. בוודאי, אם אתה גר במקום כמו ישראל אתה לא תיערך להוריקן, כי לא תהיה כאן שום סופת הוריקן.

"אם אתה גר במקום כמו קליפורניה, הגיוני להיערך לרעידת אדמה אבל לא לסופת טורנדו. אתה מתאים את זה למקום שאתה גר בו".

שרדן בודק רובה ציד Akdal 1919 בסגנון AR-15 באחד הדוכנים בתערוכת PrepperCon בסנדי, יוטה, 24 באפריל 2015 (צילום: AP/ריק באומר)
שרדן בודק רובה ציד באחד הדוכנים בתערוכת PrepperCon בסנדי, יוטה, 24 באפריל 2015 (צילום: AP/ריק באומר)

וונדר מתנדב במד"א ובזק"א. הוא גם השתתף במשלחת סיוע ישראלית שנשלחה לטקסס לאחר הוריקן הארווי. הדאגה הגדולה ביותר של וונדר והגורם המניע העיקרי שלו להיערכות היא עליית האנטישמיות בעולם – ובפרט בארצות הברית.

"זה מצער מאוד, אבל היהודים הכי פחות ערוכים כרגע", אומר וונדר. "אני חושב שהקורונה היא הבעיה הכי פחות חמורה עכשיו. בעיה גדולה יותר תהיה הקריסה הכלכלית שתבוא בעקבותיה, כשהדאו ג'ונס וקרנות הפנסיה יקרסו. אני יכול להבטיח לך שיהיו מהומות ברחובות ושאנשים יחפשו את היהודים".

"הקורונה היא הבעיה הפחות חמורה. בעיה גדולה יותר תהיה הקריסה הכלכלית שתבוא בעקבותיה, כשהדאו ג'ונס וקרנות הפנסיה יקרסו. אני יכול להבטיח לך שיהיו מהומות ברחובות ושאנשים יחפשו את היהודים"

בלי קשר לאלרמיזם, הפיכת יהודים לשעירים לעזאזל איננה בדיוק תופעה חדשה. באפריל, ראש העיר ניו יורק, ביל דה בלאזיו, תקף בחריפות את הקהילה החסידית בוויליאמסבורג על קיום הלוויה בניגוד לתקנות הריחוק החברתי, ובמהלך המחאות על הרג ג'ורג' פלויד נבזזו חנויות של יהודים, וכתובות גרפיטי רוססו על בתי כנסת כשמפגיני "חיי שחורים נחשבים" שטפו את לוס אנג'לס.

"יש מזכיר אוצר יהודי בארה"ב ויש יהודים בבית הלבן, ואני לא יכול לתאר לעצמי שלא תהיה תגובה נגדית איומה ונוראה בארצות הברית נגד יהודים", אומר וונדר.

ג'ושוע וונדר (צילום: צילום מסך/נשיונל ג'יאוגרפיק)
ג'ושוע וונדר (צילום: צילום מסך/נשיונל ג'יאוגרפיק)

כציוני מסור, וונדר שם לעצמו למטרה לעודד את יהודי התפוצות לעלות לארץ באמצעות הארגון שלו, "להביא אותם הביתה" (Bring Them Home). בעקבות המגפה וההתרחשויות האחרונות בארצות הברית, הארגון הגביר את מסריו והשיק קמפיין נמרץ הפונה לחרדים שאינם ציונים. לדבריו, האירועים האחרונים מהווים סימן עבור יהודים בכל העולם כי עליהם לארוז את המזוודות שלהם.

"בשבילי זה כמו להיות ב-1938 באירופה ולדעת שהולכת להיות שואה, מבלי להיות מסוגל לעשות שום דבר", אומר וונדר.

מצות – המזון האולטימטיבי לשרדנים

למרות שאופן ההיערכות לשעת חירום משתנה מאדם לאדם, הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום ממליצה לאזרחי ארה"ב להחזיק בבית אספקה לשלושה ימים וכן ערכת מילוט עם מספיק אוכל, מים ראויים לשתייה ומצרכים חיוניים שיאפשרו להם לשרוד בכוחות עצמם במשך 72 שעות. אולם עבור רוב השרדנים הרציניים, הערים הופכות ל"מלכודות מוות עירוניות" במצבי אסון, כך שתכניותיהם כוללות מקום מילוט מחוץ לעיר ומספיק מזון ומצרכים שיספקו את צורכיהם למשך שנים.

עבור רוב השרדנים הרציניים, הערים הופכות ל"מלכודות מוות עירוניות" במצבי אסון, כך שתכניותיהם כוללות מקום מילוט מחוץ לעיר ומספיק מזון ומצרכים שיספקו את צורכיהם למשך שנים

רובם גם עברו אימונים בנשק בשל החשש מקריסת מערכת אכיפת החוק או מהטלת ממשל צבאי – מציאות שלא קשה לדמיין בימים שבהם המשמר הלאומי מגויס להשלטת סדר ברחובות ועוצר מוטל בערים רבות ברחבי ארה"ב (וונדר הוא מדריך נשק גאה, בעל הסמכה מאיגוד הרובאים האמריקאי, ותומך בזכות לנשיאת נשק. לדבריו, אזורים שחל בהם איסור נשק הם "הזמנה להתקפה").

למרות שלרשות השרדן הממוצע עומדים משאבים רבים, שומרי הכשרות נותרים לפעמים אובדי עצות. לפיכך הקים וונדר אתר, שכבר אינו פועל, עבור שרדנים יהודים – משאב מקוון שהציע לשרדנים טיפים למציאת מזון כשר עמיד.

כנסיית ישוע המשיח של קדושי אחרית הימים, אחת מכנסיות המורמונים, התגלתה כמקור עזרה מרכזי. הכנסייה דורשת מכל מאמיניה להחזיק בבית אספקה לשעת חירום שתספיק לשנה.

זאת לא בציפייה לאירוע יום הדין, אמר נציג הכנסייה לזמן ישראל, אלא כחלק מאמונת המורמונים בחיים עצמאיים, או בסיפוק עצמי של צרכים. הכנסייה וחברי הקהילה שלה מפעילים בתי חרושת גדולים לשימורים ומחסני מזון ברחבי ארצות הברית, שבהם חברי הקהילה יכולים לרכוש מלאי של מזון עמיד וציוד.

כנסיית ישוע המשיח של קדושי אחרית הימים, אחת מכנסיות המורמונים, התגלתה כמקור עזרה מרכזי לשרדנים. הכנסייה דורשת מכל מאמיניה להחזיק בבית אספקה לשעת חירום שתספיק לשנה שלמה

"ביקרתי בהרבה מהמחסנים האלה ובדקתי היכן יוצרו מוצרי מזון שונים כדי לראות אם יש להם תעודת כשרות, ואז פרסמתי את המידע בבלוג שלי לשרדנים יהודים", אומר וורנר. "אפשר גם לרכוש מהם את המזון ולארוז במקום".

רבים מבעליהם של אותם מפעלי שימורים מקבלים את פניו של וונדר בברכה, למרות העובדה שהוא אינו שייך לקהילת המאמינים של הכנסייה, ועוזרים לו לאתר את יצרני המזון כדי לבדוק את הכשרות של מוצרי מזון מסוימים.

"חלק ניסו להטיף לי, אבל לא היה אכפת לי", אומר וונדר. "מישהו ביקש ממני לברך על האוכל, ושמחתי לעשות את זה".

ג'ושוע וונדר ובנו (צילום: צילום מסך/נשיונל ג'יאוגרפיק)
ג'ושוע וונדר ובנו (צילום: צילום מסך/נשיונל ג'יאוגרפיק)

בנשיונל ג'יאוגרפיק, וונדר מציג למצלמות את מאגר המצות הענקי שלו, "המזון האולטימטיבי לשרדנים", לדבריו. ייתכן שיש אמת בדבריו, בהתחשב בזמן הממושך שקופסאות מצות עומדות על המדפים הכשרים בסופרים בארה"ב.

וונדר מהלל את הדגנים כמזון נהדר לאגירה, היות שהם יכולים להחזיק שנים. "חיטה מלאה, לפני שהיא נטחנה, הייתה ידועה כמזון שיכול להחזיק לנצח. יש חיטה מתקופת הפירמידות שנמצאה והונבטה. יש דגנים, דבש, שמנים, מלח. אלה מוצרים שמחזיקים כל החיים אם הם יבשים ומאוחסנים במקום קריר ואפל".

הוא גם הצליח להשיג ולאגור מנות קרב כשרות שנועדו לחיילי צבא ארצות הברית השומרים כשרות. בסך הכול, נדרשו לוונדר שלוש שנים כדי לאגור מזון שיספיק לשמונה הנפשות של משפחתו למשך שלושה חודשים בלבד.

"חיטה מלאה, לפני שהיא נטחנה, הייתה ידועה כמזון שיכול להחזיק לנצח. יש חיטה מתקופת הפירמידות שנמצאה והונבטה. יש דגנים, דבש, שמנים, מלח. אלה מוצרים שמחזיקים כל החיים אם הם יבשים ומאוחסנים היטב"

"בזמן של אסון אמיתי, במצב של פיקוח נפש, אנחנו יכולים להשעות את כל החוקים היהודיים, גם את חוקי הכשרות", אומר וונדר. כשוונדר התגורר בפיטסבורג, הוא גידל תרנגולות (כשרות) וארנבות (לא כל כך כשרות).

"ארנבות הן מזון מצוין לשרדנים ומקור מזון טוב מאוד, מכיוון שיש בהן הרבה יותר חלבון מאשר בתרנגולות, והן מתרבות הרבה יותר מהר", הוא אומר. ארנבות יכולות להמליט עד 40 צאצאים בשנה, מה שהופך אותן למקור מזון טוב במצוקה.

"אפשר לחשוב מחוץ לקופסה ולהפעיל את הדמיון כשזה מגיע לכשרות ולשבת", הוא מוסיף. "קרוב לוודאי שכל הדברים האלה יושעו במצב של אסון אמיתי".

פועלים מבריגים מכסים על צנצנות רסק תפוחים במפעל שימורים של כנסיית ישוע המשיח של קדושי אחרית הימים בסולט לייק סיטי, 13 בנובמבר 2013 (צילום: AP/ריק באומר)
מפעל שימורים של כנסיית ישוע המשיח של קדושי אחרית הימים בסולט לייק סיטי, 2013 (צילום: AP/ריק באומר)

היהודים ה"נודדים"

למרות שזה אולי נשמע מנוגד לאורח החיים השרדני, וונדר מדגיש את חשיבותה של רשת קשרים חברתיים להישרדות לטווח ארוך.

"כל מי שחושב שהוא יכול לעשות את זה לבד חי באשליות", הוא אומר. "זה פשוט לא מציאותי. אף אחד לא יכול לשרוד בכוחות עצמו משבר ארוך טווח. לא חשוב כמה עמוק הבונקר שלך, אתה זקוק לקשרים עם אנשים אחרים".

בתקופת מגוריו בפיטסבורג, וונדר אסף חברים ושכנים כדי לחלוק איתם טיפים להיערכות ולערוך תרגילי הגנה עצמית ועזרה ראשונה למקרה של התקפת טרור.

"כל מי שחושב שהוא יכול לעשות את זה לבד חי באשליות. זה פשוט לא מציאותי. אף אחד לא יכול לשרוד בכוחות עצמו משבר ארוך טווח. לא חשוב כמה עמוק הבונקר שלך, אתה זקוק לקשרים עם אנשים אחרים"

"מיומנויות חשובות באותה מידה, אם לא יותר, מהמלאי שיש לך", הוא אומר. "קל מאוד לצאת להצטייד, אתה יכול ללכת לקנות חיטה, אבל אם אתה לא יודע איך לטחון אותה, לא השגת שום דבר. מיומנויות הן חשובות בקשר לאוכל ולמים, אבל גם בקשר לדברים אחרים, כמו דרכי תקשורת", מוסיף וונדר, שגם מפעיל רדיו חובבים. "מיומנויות נשק ועזרה ראשונה הן חיוניות. זה נהדר אם יש לך רובה, אבל זה יותר מסוכן אם יש לך רובה ואתה לא יודע איך להשתמש בו".

אילוסטרציה: נציג של חברת Ultimate Bunker עומד בפתח בונקר תת-קרקעי עשוי 100% פלדה במהלך תערוכת PrepperCon בסנדי, יוטה, 24 באפריל 2015 (צילום: AP/ריק באומר)
בונקר תת-קרקעי עשוי 100% פלדה בתערוכת PrepperCon בסנדי, יוטה, 2015 (צילום: AP/ריק באומר)

ב-2013 וונדר התמודד ללא הצלחה על ראשות עיריית פיטסבורג, ושרדנות הייתה יסוד מרכזי במסע התעמולה שלו. "כשהאוכלוסייה ערוכה, המקום יהיה בטוח יותר לכולם בעת צרה. לא כל אחד יכול להחזיק בכל משאב ובכל מיומנות, אז צריך רשת של אנשים שיכולים לסמוך אחד על השני בעת צרה", הוא אומר.

ב-2013 וונדר התמודד ללא הצלחה על ראשות עיריית פיטסבורג, ושרדנות הייתה יסוד מרכזי בקמפיין שלו. "כשהאוכלוסייה ערוכה, המקום יהיה בטוח יותר לכולם. צריך רשת של אנשים שיכולים לסמוך אחד על השני", הוא אומר

אף על פי שמגפת הקורונה לא מאוד הדאיגה אותו ואת רשת החברים השרדנים החדשה שלו בישראל, וונדר מעודד את כל יהודי התפוצות לארוז את מזוודותיהם כדי לטוס לישראל ביד אחת, ולהיערך למצב חירום ביד השנייה.

"שם המשפחה שלי הוא וונדר ('נדידה' באנגלית); אנחנו היהודים הנודדים. במשך דורות הוגלינו ונדדנו ממקום למקום. אני חושב שההיסטוריה שלנו הייתה צריכה להחדיר בנו תפיסה כלשהי של להיות ערוכים", הוא אומר.

ג'ושוע וונדר (צילום: צילום מסך/נשיונל ג'יאוגרפיק)
ג'ושוע וונדר (צילום: צילום מסך/נשיונל ג'יאוגרפיק)

"אני נוהג להתבדח שעבור יהודים שומרי מצוות, כל החגים והמועדים שלנו קשורים בשרדנות – אם זה פסח, שבו אנחנו אוכלים מצות, שהן מזון עמיד, או חג הסוכות, שבו אנחנו יוצאים מהבתים שלנו ושוהים תחת מחסה בחוץ, או יום השבת, שבו אנחנו מפסיקים להשתמש בחשמל למשך 24 שעות", הוא אומר.

"כל הדברים האלה מכינים אותנו בצורה מסוימת לא לסמוך על החברה", הוא אומר. "במובן מסוים, שומרי מצוות אמורים להיות ערוכים טוב יותר, אבל הם לא".

עוד 1,950 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 28 בפברואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

גלנט: הן המורים והן התלמידים לא יחויבו להגיע לימי הלימוד שצפויים להתווסף בקיץ

דיווחים: גורמים במשרד האוצר אומרים כי אין מקור תקציבי למימון התוכנית להארכת הלימודים ● בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והתיר לאבתיסאם מראענה להתמודד בבחירות ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● מירי רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת

עוד 48 עדכונים

סופת השלג והקרח בטקסס והאמונה הניאו-ליברלית

סופת החורף הארקטית URI שפגעה בחלקים גדולים במרכז ודרום ארה"ב בשבוע השלישי של פברואר, הביאה לטמפרטורות של הקפאה עמוקה בעיקר בטקסס, לנפילת רשת החשמל למספר ימים במקומות רבים במדינה, פגעה באספקת הגז, באספקת המים, ברשת הסלולרית, ובאינטרנט. הסופה הביאה למותם של מאות בני אדם שקפאו למוות, או שהורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר .

סופת החורף הארקטית בטקסס פגעה באספקת החשמל, הגז, המים, ברשת הסלולרית ובאינטרנט וגרמה למאות לקפוא למוות, או הורעלו מפחמן חד חמצני. הנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר

בשיא הסערה, ב-14 עד ה-17 לפברואר, כשהטמפרטורות צנחו הרבה מתחת לאפס, היו כארבעה מיליון טקסנים מנותקים מחשמל. גם זרם המים לבתים שובש בשיא הסופה למספר ימים ומאות אלפים התבקשו להרתיח את המים לפני השימוש בהם מאחר שמתקני ההתפלה והטיהור סובלים ממחסור בחשמל. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הכריז על טקסס כאזור אסון.

טקסס העדיפה את השוק החופשי וקבלה משבר חשמל קטסטרופלי

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים. זאת, בשוק אנרגיה שעבר דה-רגולציה והמבודד במידה רבה מרשת החשמל בארה"ב, מה שהשאיר את טקסס לבדה במשבר.

מומחי אנרגיה ומדיניות טוענים מזה שנים שהאופן שבו טקסס מנהלת את תשתיות החשמל שלה הוא מתכון בטוח לקריסה מערכתית. הם הטילו את האשמה בכישלון מערכת החשמל בסופה על המחוקקים ועל סוכנויות המדינה שלא שעו לאזהרות ממדעני האקלים לאחר הסופות הקודמות ולא הכינו את מערכת החשמל לאירועי מזג אוויר קיצוניים יותר. לדבריהם החלטתה של טקסס לא לדרוש ולא לחייב שדרוגי ציוד בכדי לעמוד טוב יותר בטמפרטורות החורף הקיצוניות, והבחירה לפעול במערכת חשמל מבודדת מרשתות אחרות במערכת החשמל בארה"ב, השאירה את טקסס לא מוכנה למשבר החורף.

לדברי רוברט מקלו מחברת הייעוץ מקלו ריסרץ":

"זהו חוסר הכנה שיטתי, זה לא במקרה, הם תכננו את התוצאה הזאת".

הגורמים הרשמיים בטקסס ידעו שסופות חורף עלולות להשאיר את רשת החשמל במדינה פגיעה, אך הם השאירו את הבחירה להיערך למזג אוויר קשה בידי חברות החשמל – שרבות מהן בחרו שלא להשקיע בשדרוגים היקרים

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית. וגם לא טורבינות הרוח הקפואות כפי שטענו רפובליקנים מובילים. תחנות כוח, צינורות גז, ורשתות חשמל פועלות היטב בקנדה, באלסקה, בצפון אירופה, בתנאי מזג אויר קשים מאלו שהיו בטקסס. לפי המבקרים, בשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין.

לפי הוול-סטריט ג'ורנל, בעיית הליבה במשבר החשמל בטקסס נובעת מזה שספקי החשמל יכולים לגרוף רווחים על ידי אספקת חשמל ללקוחותיהם בטקסס, אך הם אינם נדרשים או חייבים לספק את החשמל ואינם עומדים בפני קנסות בגין אי אספקה החשמל בעיקר בשעת חירום ממושכת.

זה הוביל לפיאסקו שהשאיר מיליוני אנשים במדינה השנייה באוכלוסיית ארה"ב ללא חשמל, ללא מים, ללא תקשורת, במשך ימים.

סערה קשה שיתקה כמעט כל מקור אנרגיה, מתחנות כוח פחמיות, גזיות וגרעיניות ועד טורבינות רוח, מכיוון שבעליהן לא ביצעו את ההשקעות הדרושות לייצור חשמל בטמפרטורות נמוכות.

המחירים הגבוהים שמפעילים יכולים לגרוף בתקופות של שיא הביקושים היו אמורים להוות תמריץ מספיק עבורם להשקיע בשמירה על הציוד מפני מזג אוויר קשה, אבל זה לא מה שקרה.

כאמור לעיל, אחת הסיבות העיקריות לקטסטרופה בטקסס היא המבנה פיננסי למערכת החשמל בטקסס, המבוסס על השוק החופשי, שתכנן ויליאם הוגאן, פרופסור למדיניות אנרגיה גלובלית בהרווארד. האסטרטגיה פשוטה, ככל שהביקוש לחשמל עולה, כך גם המחיר עולה.

בתיאוריה, ברגעים של ביקוש גבוה לחשמל, כמו במשבר הקפאון הנוכחי בטקסס (פברואר 2021), עם טמפרטורות מתחת לאפס, המחירים הגבוהים מכריחים את הצרכנים להפחית את צריכת האנרגיה שלהם מכיוון שמחיר החשמל עולה והופך לבלתי משתלם.

ביוסטון, לדוגמה, מחיר החשמל נסק מ-22 דולר לכ-9,000 דולר למגוואט לשעה בשיא המשבר ביום השני ושלישי בתקופת הקפאון. עליה שהייתה אמורה להביא לצריכה מופחתת ולמנוע עומס יתר על תחנות הכוח.

מה שגרם למשבר החשמל בטקסס לא הייתה בעיה טכנולוגית או טורבינות הרוח הקפואות כטענת רפובליקנים מובילים. טקסס יצרה רשת חשמל ששמה דגש על מחירים זולים על פני שירות אמין

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

בעיצומה של הקטסטרופה בטקסס, אמר הוגאן לניו יורק טיימס כי שוק האנרגיה של טקסס תפקד כמתוכנן:

"זה לא נוח, זה לא נחמד, זה הכרחי".

שוק האנרגיה של טקסס אולי תפקד כמתוכנן לפי התפיסה הניאו-ליברלית ובשם דה-רגולציה ושווקים חופשיים, ותוך הקפדה מוחלטת על יישום הכלכלה הניאו-ליברלית, ללא פשרות, ללא גמישות וללא רחמים, אבל בשטח, מערכת החשמל קרסה ולא סיפקה חשמל.

עשרות האנשים מתו מהפסקות החשמל, כ-4 מיליון בתי אב בטקסס נשארו בלי חשמל, בלי חימום ובלי מים. משקי בית אחרים ניתקו עצמם מהחשמל בעקבות עלית מחירים זו, והנזקים החומריים מהסופה עלולים להגיע לעשרות מיליארדי דולר. עוד תכנון כזה עוד ניצחון כזה לתפיסה הניאו-ליברלית, ואבדנו.

על דברי הוגאן כתב אלי קוק:

"סוף סוף כלכלן שמבין ענין! השוק עובד אבל אנשים גוססים".

המשבר בטקסס מדגים את הבעיות המהותיות הכרוכות בסגידה ובאמונה המוחלטת בשוק החופשי. אנשים מתו בטקסס מכיוון שבמקום הסדרים כלכליים המשרתים את בני האדם, בני האדם נדרשו לשרת הסדרים כלכליים.

מה שלא היה משולב בתכנון ולא בגישה המבוססת על השוק הם התושבים. כיצד מצפים מבני אדם לחיות במזג אוויר ארקטי בטמפרטורות מתחת לאפס ללא חימום. ללא חשמל, וללא מי שתיה?

הנשיא לינקולן דיבר לפני כ-150 שנה על ממשלה שהיא של העם, על ידי העם, ועבור העם. אבל החל משנות ה–60 של המאה שעברה, מיעוט קטן של מיליארדרים הוציאו מיליוני דולרים להפצת הרעיון הליברטריאני, לפיו הממשלה היא הבעיה, והביא רבים מדי מהאזרחים להאמין שהשוק החופשי הניאו-ליברלי הוא סוג של ציווי מוסרי.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שלעולם אסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, על ידי העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי – הנשלט על ידי "חתולים שמנים", שאינם נותנים דין וחשבון לאזרחים רגילים, הוא התשובה. התשובה היא ממשלה טובה, ולא בלי ממשלה.

כאשר הפונדמנטליסטים של השוק החופשי חושבים שדה-רגולציה מרפאת את כל התחלואים, הם מתעלמים מבעיות שדורשות פתרונות שלעולם לא יהיו רווחיים (במיוחד לטווח הקצר) אלא רק משתלמים לטווח הארוך או משתלמים בדרכים אחרות.

חינוך, טיפול רפואי אוניברסלי והשקעה בשינויי אקלים לא ישלמו על עצמם באופן ישיר יותר ממה שהצבא, המשטרה, מחקרים בסיסיים הממומנים ע"י הממשלה וחקר החלל עושים.

במונחי השקעה, מדובר בהשקעות חכמות עם עלויות גדולות וחסרונות קטנים, כמו שההשקעה בגיבוי של רשת החשמל בטקסס היתה צריכה להיות. אולי האסון בטקסס יבהיר זאת לכולם.

את הדוגמה הטובה לקרדו, להצהרת-האמונה הניאו-ליברלית, נתן טים בויד, ראש עיריית קולורדו סיטי בטקסס, לשעבר, בציוץ מה-16 לנובמבר:

"אף אחד לא חייב לך [או] למשפחתך דבר; וזה גם לא באחריות השלטון המקומי לתמוך בך בתקופות קשות כאלה. לשקוע או לשחות זה הבחירה שלך; העיר והמחוז, יחד עם ספקי חשמל או ספקי כל שירות אחר, אינם חייבים לך דבר. […] רק החזקים ישרדו והחלשים יאבדו".

בעקבות דברים אלו בויד נאלץ להתפטר.

המשבר בטקסס צריך להראות לנו שאסור לתת לאליטות שהאינטרסים שלנו אינם בלבם, לשכנע אותנו שממשלה של העם, ע"י העם ובשביל העם – היא הבעיה, וכי השוק החופשי הנשלט על ידי "חתולים שמנים" הוא התשובה

הלקח לישראל ברור. הישמרו מפונדמנטליסטים של השוק החופשי מהתערבות ממשלתית, כמו פורום קהלת, המפרסמים מאמרים, תוכניות פעולה, והצעות חוק ברוח דברי טים בויד.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,116 מילים

ספינת המעפילים של מוטי

פרסום ראשון איש העסקים מוטי כהנא, החי בניו ג'רזי, מארגן בימים אלה מבצע מעפילים מודרני ● ישראלים שירצו להגיע לארץ להצביע בבחירות, או מכל סיבה אחרת, יצטרכו לטוס לקפריסין - שם תמתין להם ספינה של כהנא, שתיקח אותם לישראל ● כל העלויות בקפריסין יהיו על חשבון כהנא, בעל היסטוריה ארוכה של חילוץ יהודים ממדינות אויב ● "שקלתי לקרוא לספינה 'אלטלנה'", הוא מספר, "אבל בסוף בחרתי בשם יותר הולם: 'דמוקרטיה'"

עוד 548 מילים ו-2 תגובות
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

למקרה שפיספסת

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

הימין מפחד מפוסטים ישנים בפייסבוק. השמאל מפחד מאובדן הדמוקרטיה

בין הרבה מבוכות אחרות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות – משגרים בלון ניסוי עם קצת חומר נפץ, ואנחנו מחבקים אותו לחיקנו ונהנים מכל שבב וגיץ של שלבי הפיצוץ.

בין הרבה מבוכות שפקדו את מחנה המרכז שמאל בחודשים האחרונים וחשפו את חולשותיו, סוגיית אבתסאם מראענה היא המביכה מכולן. כאילו לא למדנו כלום מתעמולת הימין ב-20 השנים האחרונות

מאות ראיונות קיימו מועמדי ומועמדות מפלגת העבודה לכנסת ה-24 בשבועות האחרונים, אבל במערכות התקשורת שכבר הפסיקו לדבר אידאולוגיה, ערכים וחזון, על מה נותר לדבר מלבד הבלון ששיגרו לאוויר ליצני החצר מבלפור? אתם מתאריםות לעצמכן מצב שבו בן גוריון, רבין או פרס היו בכלל מתייחסים לדברים הללו ולא זורקים אותם בפרצופו של הימין?

באף אחד מהראיונות הללו, איש מנציגי המחנה הדמוקרטי-ליברלי לא התייצב איתן וחשף את ערוותם וריקנותם הערכית של אותם מפריחי בלונים. אמנם הקולות מתוך מפלגת העבודה לפסילתה של מראענה נותרו חלשים (הישג מרשים כלשעצמו), אבל ראינו הרבה התפתלות והתכדרות עצמית המעידה על בושה ותחושת אשם.

מרב מיכאלי פעלה בגבורה בשנה האחרונה וניכר שהציבור מעריך את זה. אף על פי כן, שאלה אחת פשוטה של אופירה וברקו הצליחה לעשות מה שהצעות לכניסה לממשלה, תביעה משפטית, הימור מסוכן על עתידה הפוליטי ובעיקר תחושת מיאוס מהמערכת המסואבת לא הצליחו לעשות.

התשובה לשאלת אבתסאם מראענה היא ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר במגזר הציבורי, תוך שיסוי וקריעה של המרקם החברתי ושחיקת הדמוקרטיה, או תסריטאית קולנוע שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו? במה אתם מתעסקים למען השם? חדלנו לבלוע את גיבובי המילים שלכם ואת מזימות כוורת בלפור שעובדת מסביב לשעון ביעילות שמעוררת פלצות".

במקום זאת, במהלך שאין דרך אחרת להגדירו מאשר מזוכיזם והפנמה של דיכוי אידאולוגי, מעדיפים רבים מאנשי מחנה המרכז שמאל לטמון שוב את הראש בערימת הרפש של הימין. להתחיל במסע תחקירים לעברה של פוליטיקאית מתחילה, שנכנסה לגוב האריות מתוך רצון אמיתי להילחם בשנאה ובפירוד בין יהודים וערבים. מפקפקים בה ובכוונותיה לדאוג לנשים הערביות שנמצאות בתחתית ההיררכיה החברתית, וצולבים את יושבת ראש המפלגה על שלא נכנעת להמון ולא גירשה את האיום הקיומי מקרב המפלגה שהקימה את המדינה.

התשובה לשאלת מראענה ברורה וצריכה להיאמר בראש מורם: "מה יותר מסוכן לעתידה של מדינת ישראל? עבריין שמואשם בפשעים חמורים ומכהן בתפקיד הבכיר ביותר או תסריטאית שכתבה לפני 10 שנים פוסט והתנצלה עליו?

כמה כעס ואכזבה. כעס על שלא הצלחנו להתעלות מעל סימון האיום הקיומי התורן של נתניהו (תמיד מדובר או באישה, או בערבי או בשילוב של השניים). אכזבה מכך שלא למדנו לקח ובחרנו לחבוט שוב בעצמנו, כמו אישה שמרגישה נאורה כי היא סובלנית כלפי בעלה המכה, שהרי יש לנהוג בו בחמלה ובהכלה. כמה טיפשות ששוב לא הבנו את גודל השעה וגודל הסכנה לדמוקרטיה ולדמותה של מדינת ישראל.

אור ארז הוא פעיל חברתי-פוליטי. עוסק בדוברות פוליטית של דמויות וארגונים במחנה המרכז-שמאל. חבר ועידה לשעבר במפלגת העבודה ואקטיביסט גאה. במהלך לימודי פוליטיקה וממשל ומזרח תיכון באוניברסיטת בן גוריון הספיק לארגן את ההפגנה הראשונה נגד נתניהו בבאר שבע, להיפגע מרכב חולף במחאת הפונדקאות ולקבל איומים על חייו כשארגן את מצעד הגאווה בעיר. מאמין בחופש ובשוויון. החלק המרגיע ביומו הוא צפייה במהדורת החדשות לאור נרות לפני השינה.   

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 444 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,238 מילים ו-2 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים

יושב ראש הפרלמנט במדינה הזהיר שאם לא תוקם ממשלה בתוך חודש - תוחשך לבנון, כי לא יהיה תקציב לרכישת דלק, הדרוש להפעלת תחנות החשמל ● כווית פועלת נגד השימוש בביטקוין במדינה, ואילו סעודיה ואיחוד האמירויות השיקו מטבע קריפטו חדש ● מצרים מציינת שנה למותו של מובארכ ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 1,105 מילים

תנועת המחאה נגד פוטין מפלגת את יהודי רוסיה

"יהודי רוסיה חייבים להבין את הסכנות הטמונות בקריסתו האפשרית של ממשל פוטין", מזהיר מנהיג פדרציית הקהילות היהודיות של רוסיה ● אך היחס הסובלני לו זוכים היהודים אינו מנת חלקם של המוסלמים והלהט"בים במדינה ● "90% מהרוסים באמת מעריצים את פוטין. היתר, שאליהם אני שייך, לא מרגישים חופשיים לומר מה הם חושבים", אומר דימה איגנסון, שבחר לעלות ארצה

עוד 988 מילים
הזמן הירוק
הזמן הירוק
סיכום השבוע בסביבה

הירוק נשאר ירוק מאוד

הצל"ש הירוק של השבוע הולך לוועדת התכנון שהחליטה להפוך את הגבעות הירוקות סביב מודיעין לגן לאומי ולא לשכונה כעורה ● מזהם השבוע הוא הישראל המטנף שממלא את הים בפלסטיק - לא פחות גרוע מזפת ● והטיפ: הבקתה שרואים ממנה רק חולות וכוכבים

עוד 547 מילים

הטורקים טוענים שמטוסי קרב יוונים ביצעו יעף מאיים מעל ספינת הצי הטורקי ● היוונים מכחישים וטוענים שהטורקים מייצרים פרובוקציה לקראת חידוש השיחות בין המדינות בחודש הבא ● לתוך הקלחת הזו נכנסת ישראל שלא ברצונה, כשלמעשה הדבר האמיתי שמטריד את ארדואן הוא צינור הגז הישראלי-קפריסאי-יווני ● וזו גם בדיוק הסיבה לניסיונות ההתקרבות של ארדואן לישראל ● פרשנות

עוד 679 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה