בליכוד מעוניינים בתקציב לארבעה חודשים בלבד; ייתכן שהסיבה - רצון להביא לבחירות

הרכבת תשוב לפעילות בשבוע הבא ● אירועי תרבות יוכלו להיערך בנוכחות 250 משתתפים, ובאישור מנכ"ל משרד התרבות - בהשתתפות 500 איש ● שישה חברי כנסת הגישו את התפטרותם מהכנסת, לאחר שהחוק הנורווגי נכנס לתוקף ● הגבלות הוטלו על שכונות ברהט ובערערה בשל התפשטות הקורונה בתחומן ● שלושה אלופים במילואים דחו את ההצעה לעמוד בראש מינהלת הסיפוח

מליאת הכנסת (צילום: שמוליק גרוס, דוברות הכנסת)
שמוליק גרוס, דוברות הכנסת
מליאת הכנסת
07:06 עריכה

אכיפת הוראות הקורונה (איסור התקהלויות, חובב בידוד למי שנדרש לכך וחובת עטיית המסכות) על ידי המשטרה תחזור היום – לאחר שאמש מליאת הכנסת אישרה את הצעת החוק לתיקון ולקיום תקנות שעת החירום בקריאה שנייה ושלישית למשך 45 יום. 10 חברי כנסת הצביעו בעד, לא היו מתנגדים או נמנעים.

07:08 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל לפצל את מהלך הריבונות לשני שלבים – כך דווח הבוקר ב"ישראל היום" בהתבסס על שיחות שקיים עם כמה גורמים בימים האחרונים.

על פי מתווה הנשקל, בפעימה הראשונה תורחב הריבונות הישראלית אל שורה של יישובים בעומק השטח מחוץ לגושי ההתיישבות הגדולים. היקף השטח יהיה עשרה אחוזים משטחי יו"ש, ולא 30 אחוזים, כפי שמאפשרת תוכנית טראמפ.

כמו כן, דווח כי נשקלת האפשרות כי לאחר שלב זה ישראל תפנה פעם נוספת לרשות הפלסטינית ותקרא לה לבוא לשולחן המשא ומתן. אם הפלסטינים יתמידו בסירובם, ישראל תמצה את 20 האחוזים הנותרים בפעימה השנייה.

07:11 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, הגיב לכך שהלילה בן 20 נורה למוות בכפר יאסיף: "על מגיפת הקורונה שיתקו מדינה שלמה, ומה עושים עם מגיפת הפשיעה בחברה הערבית? לא צריך סגר או לשתק את הכלכלה. צריך תוכנית ממשלתית ואכיפה אחראית ועקבית מול ארגוני פשע ונשק בלתי מורשה שמשתוללים ברחובות".

לאחר שהגיב לדברים אלה, בחצות, פורסם רצח לכאורה לנוסף בחברה הערבית – בן 22 נדקר למוות בבאקה אל גרבייה.

07:37 עריכה

שר התיירות אסף זמיר התייחס בתוכנית "חדשות הבוקר" בערוץ 12 לדבריו של ראש הממשלה נתניהו אתמול לפיהם הטיסות ליוון וקפריסין יחזרו ב-1 באוגוסט. 

"העולם צריך לנפוש גם תחת הקורונה. החזרה לשגרת טיסות תהיה מאוד איטית, ייקח הרבה מאוד זמן לתת אמון. יש הערכות ארוכות טווח למתי הוא יחזור לפעילות מלאה. מנגד ובאופן חלקי, יצאנו לקמפיין תיירות פנים. צריך לחזור לתיירות גם בתקופת קורונה", דברי השר.

על הסיפוח אמר השר זמיר: "תוכנית טראמפ בכללותה היא תוכנית טובה, אני כן חותר להגיע להסכם עם הפלסטינים ובזה כחול לבן תומכת. החלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון יש לו רוב גם אם אין ממשלה".

08:09 עריכה

שר העבודה והרווחה איציק שמולי בראיון לכאן רשת ב': "נערכנו לכ-600 אלף מובטלים. שירות התעסוקה מצביע על מספר הרבה יותר גבוה. במקום לבצע ניסוי חברתי כדי לבדוק אם הם יחזיקו מעמד, צריך להרחיב להם את רשתות הביטחון, ומצד שני להגדיל את התמריצים שיחזירו אותם לשוק העבודה".

כמו כן, שמולי התייחס לכוונות הסיפוח ואמר: "על כוונות הסיפוח: "השגריר מהאמירויות פנה אלינו באומץ ואמר – 'אנחנו רוצים להמשיך בנורמליזציה עם ישראל'. לקחת את הדבר היקר הזה ולזרוק לפח – עבור מה? שנבעיר את השטחים? שנזרוק את הסכם השלום עם ירדן?".

08:36 עריכה

יו"ר ארגון המורים, רן ארז, בראיון לכאן רשת ב': "קיבלנו ברכות ומחמאות משר החינוך הקודם ומהמנכ"ל, ועכשיו פתאום נזכרו שאנחנו צריכים להוסיף תשעה ימים בחופש הגדול – לא מגיע לנו הזלזול הזה. אנחנו הסקטור היחיד שנרתם כמו הרופאים".

הוא הוסיף "לא יכול להיות שנקבל היום ציווי א ומחר יהיה ציווי ב, ובצורה כזאת נעבוד כל הזמן תחת כוחנות ובריונות. לעניות דעתי, ולפי חוות דעת משפטית שקיבלתי, למשרד החינוך אין סמכות להורות עלינו ללמד".

09:03 עריכה

יו"ר סיעת מרצ ח"כ תמר זנדברג תעלה היום במליאת הכנסת הצעת חוק להפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

לקראת הדיון נשלחו למעלה מ-30 אלף מיילים לחברי הכנסת של העבודה וכחול לבן בדרישה שיתמכו בהצעת החוק: "הבטחתם בקמפיין הבחירות להצביע בעד – עכשיו זה הזמן לעמוד בהבטחה, לתקן את העיוות ולהצביע בעד".

 

09:51 עריכה

שרת התחבורה מירי רגב התראיינה הבוקר בגל"צ ואמרה כי היא מקווה ש"לא נחכה עם הרכבת עד אוגוסט. הנחיתי את הנהלת הרכבת ואני מתואמת עם שר הבריאות וההנהלה, שערוכה לכל המגבלות – הוספת פקחים, כריזה, לוודא שאנשים מגיעים עם מסיכות".

נראה דחייה בהחזרת הרכבת לאור הדיווחים על גל שני?
"בריאות העם והציבור היא הקובעת, ממנה גוזרים את מה שהולך להיות עם המשק. הנחיתי שהרכבת ערוכה עם וואוצ'רים ופיקוח. נמתין לדיון בקבינט ומשרד הבריאות יהיה זה יחליט".

10:37 עריכה

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין אמר בדיון על המתמחים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת: "נפעל יחד עם המתמחים והארגונים הייצגים למציאת פתרון הולם בסוגיה, כולל קיצור שעות במשמרת".

10:57 עריכה

השר איציק שמולי על דבריו ש שר הבריאות יולי אדלשטיין: "אני שמח שההחלטה התקדימית שקיבלתי מתחילה להניע את גלגלי השינוי עבור המתמחים ומברך את שר הבריאות על הודעתו האמיצה, שנותנת לדרכי גיבוי מלא. עלינו לשמור על התמחות מקצועית, אבל להפוך אותה ליותר אנושית. הדרך היחידה לקבלת האישור הנדרש מטעמי תלויה בקיומו של מתווה עוברת לקיצור התורניות".

12:14 עריכה

משרד החינוך עדכן כי נכון לעכשיו 635 תלמידים ועובדי הוראה חולים בקורונה. 177 בתי ספר וגני ילדים סגורים. 22,738 תלמידים ועובדי הוראה נמצאים בבידוד.

12:16 עריכה

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: "יש הרבה אתגרים מוצדקים בדרך להיות רופא/ה, משמרת של 26 שעות הם לא אחד מהם. עם המתמחים בוועדת העבודה והרווחה ובהפגנה מחוץ לכנסת".

12:16 עריכה

שר החוץ גבי אשכנזי נפגש עם ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס המבקר בישראל. לפגישה הצטרף שר החוץ של יוון ניקוס דנדיאס.

השניים דנו במאמצים לחדש את התיירות בין המדינות בראשית אוגוסט. אשכנזי אמר כי יוון היא שותפה חשובה של ישראל, וכי בכוונתו להמשיך לחזק את היחסים בין המדינות, לקידום הביטחון, הכלכלה והיציבות באזור.

12:55 עריכה

ביום ראשון, 5 ביולי יובא לאישור הממשלה מינויו של גלעד ארדן כשגריר באו"ם ובארה"ב.

13:04 עריכה

ח"כ ניר ברקת שוב מעביר ביקורת על התנהלות משרד האוצר: "הבוקר בוועדת הכספים ביקשתי שוב לקבל נתונים לגבי התוכנית לעידוד תעסוקה של האוצר. נתונים אלו קריטיים כאשר אנו דנים בהתנהלות הקרן, ומנסים להבין כמה עסקים לא קיבלו בכלל מענק. במצב הנוכחי איננו יודעים לאן הכסף הולך, וכשלא יודעים מה היעד לא ניתן לעקוב ולראות האם המענה הנחוץ באמת ניתן".

עוד הוסיף ברקת: "האשראי לא באמת מהווה תמיכה אמיתית לעסקים, אלא אולי מאפשר להם להתמודד יותר טוב מאשר ללא ערבות המדינה בכלל, אבל זה עדיין לא הפתרון הנכון. הפתרון הנכון הוא מענק ישיר לחשבון לאלה שזקוקים לכך".

13:55 עריכה

עימות בין השר דודי אמסלם ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. אמסלם נאם במליאה ואמר: "ליברמן חבר ליזבק, חברת הכנסת המהללת שהאידים, כדי להפיל את נתניהו. ליברמן השיב: "הדרדרת לזנות".

עוד אמר אמסלם: "הוא אומר שהוא יוצא להפגין כי בשנה האחרונה לא הצליחו לשנות מציאות במדינת ישראל", תקף אמסלם את ליברמן בנאומו והוסיף כי "הוא רק שוכח ששנה וחצי המפלגה שלו והוא גוררים את מדינת ישראל לשלוש מערכות בחירות שתקו מדינה שלמה. העמסתם על המשק הוצאות מיותרות במליארדי שקלים. אתם מזכירים לי את הקוזאק הנגזל".

ליברמן אמר: "הדרדרת כמו שבחיים לא תיארתי, התדרדרת לזנות, תתחיל לדבר אמת, תתחיל לדבר עובדות, מספיק עם השקרים".

14:10 עריכה

ראש הממשלה החליפי ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, סיכם עם השרים חילי טרופר, יזהר שי, אלון שוסטר, אסף זמיר ומיכאל ביטון, על התפטרותם מהכנסת בעקבות כניסתו לתקוף של החוק הנורבגי.

בעקבות התפטרות השרים, יכנסו לכנסת ארבע חברות כנסת חדשות שסיכמו את הצטרפותן לכחול לבן- מיכל קוטלר וונש, עינב קאבלה, תהלה פרידמן והילה שי. היום קיים גנץ פגישה ראשונה עם חברות הכנסת המיועדות ובירך אותן על הצטרפותן הצפויה.

15:14 עריכה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק, הקובעת שמי שהוצא נגדו צו הרחקה בשל אלימות במשפחה יישא אזיק אלקטרוני, שיתריע למשטרה ולמי שממנו עליו לשמור מרחק, אם יפר את הצו. לצד הצעה זו, של חברת הכנסת קרן ברק, הועברה הצעה נוספת, דומה במהותה, של חבר הכנסת יואב סגלוביץ'.

15:19 עריכה

השרים חילי טרופר, אסף זמיר, אלון שוסטר, ומיכאל ביטון הגישו את התפטרותם מהכנסת ליושב ראש הכנסת, יריב לוין, לאחר שהשבוע אושר בכנסת החוק הנורווגי. התפטרותם תיכנס לתוקף בתוך 48 שעות.

במקום הארבעה יתמנו לחברי כנסת יוראי להב הרצנו, מיכל וונש, עינב קאבלה ותהלה פרידמן. להב הרצנו, שכיהן כחבר כנסת בכנסת ה-21 וה-22, יהיה חבר בסיעת יש עתיד – תל"ם. וונש, החברה בתל"ם, ופרידמן, החברה ביש עתיד, יעזבו את מפלגותיהן ויצטרפו לכחול לבן. קאבלה, שחברה בחוסן לישראל, תישאר במפלגתה. בשונה מלהב הרצנו, השלוש מעולם לא כיהנו כחברות כנסת.

אם גם השר יזהר שי יתפטר מהכנסת – כפי שדווח בעבר – תתמה לחברת כנסת הילה וזאן מחוסן לישראל.

15:42 עריכה

השר גבי אשכנזי והשר לשעבר נפתלי בנט קיימו פגישה בארבע עיניים בלשכתו של הראשון בכנסת.

15:46 עריכה

ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בתיקון לחוק הפסיכולוגים, שמוגש על ידי חבר הכנסת ניצן הורוביץ, במטרה לאסור טיפולי המרה.

16:22 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי ויושב ראש הכנסת יריב לוין ייפגשו הערב כדי לדון בנושא הסיפוח.

16:36 עריכה

סגן שר החינוך מאיר פרוש מיהדות התורה הגיש את התפטרותו מהכנסת ליושב הראש יריב לוין, לאחר שהשבוע אושר החוק הנורווגי. ההתפטרות תיכנס לתוקף בעוד 48 שעות. במקומו יתמנה לחבר כנסת יצחק פינדרוס, שכיהן בכנסת ה-21.

17:04 עריכה

מליאת הכנסת דחתה את הצעת החוק, שהועלתה בקריאה טרומית, לאסור על מי שהוגש נגדו כתב אישום לכהן כראש הממשלה. בהצעה, שהגיש אלי אבידר, תמכו 24 חברי כנסת, ו-60 חברי כנסת התנגדו לה.

17:34 עריכה

ועדת הכספים אישרה להקצות 2.4 מיליארד שקלים להקמה של קרן הלוואות בערבות המדינה לעסקים המוגדרים ככאלה הנתונים בסיכון גבוה.

17:37 עריכה

הממשלה החליטה ששתי שכונות בעיר רהט שבדרום ושתי שכונות במועצה המקומית ערערה שבמחוז חיפה יוכרזו כאזורים אדומים. הכרזה דומה צפויה גם לגבי שכונת עג'מי שביפו.

משמעות ההכרזה – הטלה של מגבלות, האוסרות על התקהלות של יותר מעשרה אנשים. בתי הספר בשכונות אלה צפויים להיסגר.

17:45 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם נציגים של תעשיית התרבות. "אני יודע שיש מצוקה. אנחנו רוצים לטפל בה, ולכן ביקשתי גם משר האוצר שיצטרף אלינו. נשמע את הדברים ונעזור כמיטב יכולתנו". בפגישה השתתף גם שר התרבות והספורט חילי טרופר.

פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נציגים של תעשיית התרבות, 17 ביוני 2020 (צילום: חיים צח, לשכת העיתונות הממשלתית)
פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נציגים של ענף התרבות, היום (צילום: חיים צח, לשכת העיתונות הממשלתית)
18:07 עריכה

בסקר, שנערך אמש ופורסם היום, נמצא שלו הבחירות לכנסת היו נערכות כעת – הליכוד היה זוכה ב-41 מנדטים. בלוק המפלגות של נתניהו, המורכב מהליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה, שאמנם התפרק אך עשוי לשוב ולשתף פעולה בעתיד – קיבל בסקר 65 מושבים בכנסת.

בסקר, שנערך בקרב 547 נשאלים, נמצא ש-56% מהמרואיינים סבורים שיש לבצע סיפוח על מקצת או מרבית היישובים בשטחים.

18:20 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ קיימו הבוקר פגישה בארבע עיניים. בערב, כך קבעו השניים, יקיימו פגישה בהרכב נרחב יותר. בפגישה שתיערך הערב ישתתפו שר החוץ גבי אשכנזי ויושב ראש הכנסת יריב לוין.

18:30 עריכה

קבינט הקורונה צפוי לאשר הערב קיום של אירועי תרבות בהשתתפות של עד 250 איש.

18:46 עריכה

שר המדע והטכנולוגיה יזהר שי צפוי להגיש מחר ליושב ראש הכנסת את התפטרותו מהכנסת. תחתיו תתמנה הילה וזאן לחברת כנסת.

19:07 עריכה

רכבת ישראל תשוב לפעול ביום שני הקרוב – כך החליט הערב קבינט הקורונה.

19:21 עריכה

ישראל חתמה עם חברת מודרנה על הסדר שיאפשר לה לרכוש חיסונים לקורונה, אם פיתוחם על ידי החברה יצליח – כך הודיע הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח קבינט הקורונה.

מדינת ישראל חתמה עם חברת ״מודרנה״ על הסדר שיאפשר לנו לקנות חיסונים. החברה מתקדמת בפיתוח, הם טוענים שהם יכולים להגיע לזה באמצע השנה הבאה, אנחנו מקווים שהם יצליחו, אין לנו ביטחון בכך, אבל אנחנו מעוניינים לקבל את החיסונים הללו במהירות אם יפותחו ולכשיפותחו. זה שם אותנו במקום מאוד טוב בעולם.

אנחנו כמובן ממשיכים במאמצים שלנו פה במדינת ישראל, במכון הביולוגי, ואנחנו מקווים גם שם להגיע לתוצאות. זה כמובן יפתור לנו את הדילמה שהוועדה הזאת עסוקה בה כל הזמן – איך לעצור את התפתחות המחלה מצד אחד, ומצד שני להמשיך כמובן את המשך פתיחת הכלכלה. יש עלייה תלולה למדי של תחלואה. אנחנו נדבר בישיבה הזו על האמצעים השונים של בלימת העלייה הזאת.

אנחנו באים עכשיו, בני גנץ, השר טרופר ואנוכי, מפגישה עם נציגי המגזר העסקי שעוסק בתרבות, במופעים. אנחנו מתכוונים לעזור להם לפתוח את זה תחת המגבלות של משרד הבריאות, ועל כך נקווה להשלים את העבודה תוך 24 שעות.

אני מחזיק פה דוח של ה"אקונומיסט" שמדרג את מדינות העולם בדרך שבה הן טיפלו בבעיית הנגיף. אנחנו מדורגים בין 8 המדינות המוצלחות. קיבלנו ציון טוב מאוד. ועם זאת אני אומר – זה משקף את העבר, לא משקף את העתיד – העתיד מתחיל כרגע. יש לנו עלייה בתחלואה, צריך להוריד אותה, צריך להמשיך לפתוח את המשק. אנחנו נדבר גם היום על דרך אחראית לעשות זאת גם בתחבורה, אבל אנחנו חייבים לטפל בעלייה הכללית וגם במוקדי התחלואה הספציפיים. נדרשנו לכך בוועדת שרים מיוחדת לפני הישיבה הזאת.

19:35 עריכה

171 נדבקים בקורונה אותרו היום – כך עדכן משרד הבריאות. בישראל כעת 3,993 חולים, 29 מהם מונשמים.

19:56 עריכה

משנת המשפט הבאה תפורסם רשימת המניעויות של השופטים.

19:59 עריכה

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ פנה לשלושה קצינים בדרגת אלוף כדי שיעמדו בראש מינהלת הסיפוח, אך הם סירבו – כך דיווח הערב רוני דניאל בחדשות 12. מדובר באלופים במיל' אבי מזרחי, רוני נומה ויעקב אייש.

20:07 עריכה

בניגוד להסכם הקואליציוני, בליכוד מעוניינים בתקציב חד-שנתי, ולא דו-שנתי – כך דיווח הערב עמית סגל בחדשות 12. לדברי שר האוצר ישראל כ"ץ, בכירי משרדו מצדדים בתקציב חד-שנתי. המשמעות היא שהתקציב יהיה תקף לארבעה חודשים, ואז תידרש חקיקה חדשה לשם גיבוש תקציב 2021.

אם לא יועבר תקציב, תתפזר הכנסת כך שבנימין נתניהו יוסיף להחזיק בראשות הממשלה, ולא יידרש להעביר את התפקיד לבני גנץ.

20:26 עריכה

התרופה דקסמטזון (Dexamethasone) – שאתמול דווח שסייעה להציל את חייהם של חולי קורונה  – שימשה רופאים בבתי החולים איכילוב, תל השומר והדסה, שביקשו לסייע לחולים בקוביד-19. כך חשף הערב נדב איל בחדשות 13. ייתכן ששיעורי התמותה הנמוכים יחסית בישראל קשורים לשימוש בתרופה זו.

20:28 עריכה

לראשונה מאז התמנה לשר האוצר התראיין ישראל כ"ץ לתקשורת. בראיון לחדשות 13 אמר כ"ץ כי גם אם המצב ישוב להיות חמור כפי שהיה בשיאו של גל התחלואה הראשון – "אין מקום לסגר כללי, יש מקום לטיפול נקודתי". עוד אמר השר, שהתשתיות – ולא הדיור – יעמוד במוקד פעילותו במשרד האוצר.

בראיון בחדשות 12 אמר שר האוצר, בהתייחס לשאלה האם יטיל מיסים, שאין בכוונתו להכביד על הציבור. את הביקורת על עבודתו מצד עמיתיו הגדיר כ"רעשי רקע".

20:53 עריכה

שר הבריאות יולי אדלשטיין: אם לא תהיה משמעת ציבורית להנחיות – נסגור את הרכבת ואת מוסדות התרבות.

21:32 עריכה

הנסיעות ברכבת ישראל, שישובו לפעול בשבוע הבא, יוגבלו ל-500 נוסעים. נוסע שירצה לעשות שימוש ברכבת יידרש להזמין שובר באתר האינטרנט או ביישומון של הרכבת.

21:36 עריכה

קבינט הקורונה, שהתכנס הערב, קבע שאירועי תרבות יוכלו להיערך בנוכחות 250 משתתפים. מנכ"ל משרד התרבות והספורט יוכל לאשר קיום אירועים בנוכחות של 500 משתתפים.

21:40 עריכה

חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ תגיש הצעת חוק, שקובעת שכל עוד אין תחבורה ציבורית בשבת – שרים לא יוכלו לנסוע בכלי הרכב הממשלתיים שברשותם. ההערכה היא שהצעת החוק לא תעבור.

22:38 עריכה

לאחר שגבי אשכנזי חשף כרמטכ"ל בפני האלוף גדי איזנקוט את המסמך, שיוחס אז לאלוף יואב גלנט – הציע איזנקוט שאשכנזי יציג את המסמך לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון אהוד ברק. הערב הושמעו בחדשות 13 הקלטות, שבהן נחשף שעוזר הרמטכ"ל, תת אלוף ארז וינר, הטעה את איזנקוט לחשוב שהמסמך הוצג לנתניהו ולברק, כפי שהציע.

פרקליטו של וינר מסר בתגובה שהדברים, שאמר מרשו לאיזנקוט, היו "נכונים בהתאם למה שידע בזמן אמת, ובכלל".

22:47 עריכה

שר הפנים והשר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, אריה דרעי, הגיש הערב את התפטרותו מהכנסת ליושב הראש יריב לוין. עם כניסת ההתפטרות לתוקף – יתמנה אוריאל מנחם בוסו, סגן ראש עיריית פתח תקווה, לחבר כנסת.

23:00 עריכה

ההחלטה, שלפיה אירועי תרבות יוכלו להיערך בנוכחות 250 משתתפים, ואם יינתן אישור של מנכ"ל משרד התרבות, גם בנוכחות של 500 משתתפים – תיכנס לתוקף מחר.

עוד 46 עדכונים
כל הזמן // יום שני, 1 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מתברר שלא צריך לנסוע לגליל או לרמת הגולן כדי להתקרב לטבע: אפשר להישאר בלב תל אביב והטבע כבר יגיע אליך ● תושבים במרכז תל אביב מדווחים בימים האחרונים על ביקורי תנים ברחובות במרכז העיר, כולל יללות בלילות והשכמה בחמש בבוקר ● בעיריית תל אביב מודעים למצב ופחות מתרגשים מהחיכוך בין חיות הבר המוגנות לבני האדם ● יש רק בקשה מפורשת אחת: אל תאכילו אותם

עוד 879 מילים

משהו רקוב בממלכת סקוטלנד

כמו נפל תחמושת שנשאר בשטח, 11 חודשים לאחר שזוכה בבית המשפט מ-13 אישומים בגין עבירות מין, התפוצץ השבוע על הממשלה הסקוטית פגז העונה לשם אלכס סלמונד. ביום שני ה-22.04 פורסם כי סלמונד, יו"ר "המפלגה הלאומית הסקוטית" — להלן SNP — והשר הראשון של סקוטלנד לשעבר,  מאשים בכירים במפלגתו ומקורבים ליורשתו בתפקידים, השרה הראשונה ניקולה סטרג'ון, בקשירת קשר ובתפירת תיקים נגדו במטרה להפיג את השפעתו הפוליטית.

כמו נפל תחמושת שנשאר בשטח, 11 חודשים לאחר שזוכה בבית המשפט מ-13 אישומים בגין עבירות מין, התפוצץ השבוע על הממשלה הסקוטית פגז העונה לשם אלכס סלמונד

האשמה של סלמונד היא הפיתול האחרון בעלילה סבוכה במילא, אשר תוסיף דלק לתיאוריות קונספירציה קיימות ועשויה להכתים את ה-SNP חודשים ספורים טרם הבחירות הסקוטיות. בחירות שבסופן אם וכאשר ה-SNP תזכה ברוב בפרלמנט, יש בכוונתה לערוך משאל עם שני על עצמאות מהממלכה המאוחדת.

הסיפור מתחיל באוגוסט 2018, כאשר אלכס סלמונד הוא כבר פוליטיקאי בדימוס, לאחר שהתפטר מהובלת ה-SNP ב-2014, לאחר ההפסד במשאל עם שנערך בספטמבר, ולאחר שהפסיד את מושבו קצר הימים בפרלמנט הבריטי בבחירות 2017. לעיתונות מודלף שממשלת סקוטלנד פתחה בחקירה משמעתית בגין שתי טענות להטרדה מינית נגד סלמונד מצד שתי עובדות במשרדו, המתוארכות לשנת 2013, כשהוא היה השר הראשון של סקוטלנד — לצורך העניין תפקיד המקביל למושל בארה"ב.

החקירה פועלת תחת מדיניות חדשה לטיפול בהטרדות מיניות שהשיקה ניקולה סטרג'ון, זכרו את השם, היורשת שלו בתפקיד השרה הראשונה ויו"ר ה-SNP אשר נחשבה לבת טיפוחיו. המדיניות החדשה מאפשרת לממשלה לחקור טענות של הטרדה מינית נגד שרים לשעבר, לרבות שרים של ממשלות קודמות, מדיניות שסלמונד טוען שנכנסה לתוקף במטרה ספציפית לרדוף אותו.

כאשר עצם קיום החקירה מתפרסם, החקירה כבר פועלת מספר חודשים. בעתיד יתגלה שסטרג'ון וגורמים בכירים נוספים, כגון בעלה פיטר מורל מזכ"ל המפלגה וראש הסגל שלה ליז' לויד, היו מעורבים בחקירה וקיימו דיונים לא מתועדים בביתם של סטרג'ון ומורל.

התקנון המיניסטריאלי של סקוטלנד מחייב שכל השיחות הרשמיות עם השרה הראשונה יתועדו בפרוטוקול או בזיכרון דברים, שבהערת צד מעלה שאלות על האם ומתי בני הזוג סטרג'ון ומורל צריכים לדאוג לתיעוד כשהם מדברים ביניהם על עבודה.

שבוע לאחר מכן סלמונד פותח בקמפיין לגיוס כספים להגשת תביעה נגד הממשלה הסקוטית, שלטענתו זיהמה את התהליך ומנעה מצוות ההגנה שלו גישה למידע במטרה להבטיח את אשמתו. תוך יומיים הוא גייס 100 אלף פאונד.

ב-8 ינואר 2019 בית המשפט פוסק לטובת סלמונד וקובע שהממשלה הסקוטית אכן קיימה חקירה מזוהמת ושהיא מינתה חוקר בעל היכרות מוקדמות עם המתלוננות. לסלמונד הוענקו פיצויים בסך חצי מיליון פאונד. במקום סוף הסיפור העלילה מכאן מסתבכת.

החקירה פועלת תחת מדיניות חדשה לטיפול בהטרדות מיניות, שהשיקה ניקולה סטרג'ון, היורשת שלו בתפקיד השרה הראשונה ויו"ר ה-SNP שנחשבה לבת טיפוחיו. מדיניות שלטענת סלמונד נכנסה לתוקף במטרה ספציפית לרדוף אותו

ב-24 בינואר סלמונד נעצר על ידי המשטרה והואשם ב-14 עבירות ביניהן: 9 עבירות של תקיפה מינית, 2 עבירות של תקיפה מגונה — מדרג נמוך יותר של תקיפה מינית, ו-2 עבירות של ניסיון לביצוע אונס. 9 מהעבירות, כולל שני הניסיונות לביצוע אונס, בוצעו לכאורה במעון הרשמי.

המשפט נפתח ב-9 במרץ 2020 וב-23 הוא זוכה בצורה מהדהדת. לאחר הזיכוי הפרלמנט הסקוטי הקים ועדת חקירה פרלמנטרית, במטרה לחקור את תפקודם ומעורבותם של הממשלה הסקוטית, של ניקולה סטרג'ון,  פיטר מורל, ליז' לויד אנשי מטה ועובדי מדינה נוספים, בחקירות סלמונד.

במסגרתה התגלו הדיונים הלא רשמיים בביתם של סטרג'ון ומורל, ובנוסף להם התגלו הודעות ווטסאפ של מורל בהן, לכאורה, הוא היה מעורב בתכלול מאמצים להפעלת לחץ על המשטרה לחתור לכתב אישום, ובשימוש בחומרי חקירה לקמפיין תקשורתי, כשחלק מחומרי החקירה הפלילית הגיעו מהחקירה המשמעתית, ושלכאורה אנשי מנגנון של ה-SNP עסקו בליקוט שמועות ובחיפוש אחר מקרים להבאה למשטרה.

ועדת החקירה הפרלמנטרית עדיין פעילה וגובה עדויות, ובמקביל מנהלת מלחמה עם הממשלה ומערך התביעה, שמתנהלים בכבדות מעוררת חשד בכל הנוגע להעברת חומרים משפטיים.

מצפייה בחלק מדיוני הוועדה אני יכול לומר שלראות פוליטיקאים, אנשי מנגנון ועובדי מדינה בכירים טוענים באופן סדרתי לחוסר זיכרון, מתבטאים בהסתייגות בלי מסויגת, ומסיטים את כובע "מקבל ההחלטות" לאנשים שונים, היא לא פחות ממדהימה.

גם אם לא הייתה קנוניה, ואכן חסרה מסה קריטית של מידע כדי לבסס שהייתה כזו, יש די והותר מידע כדי להסיק שיש משהו רקוב בממלכת סקוטלנד. המעורבות שאיננה שנויה במחלוקת בהקשר לחקירה המשמעתית נגד סלמונד, מציגה מיזוג שגרתי בין התפקידים והאינטרסים המפלגתיים לממלכתיים.

ב-6 במאי תושבי סקוטלנד ילכו לקלפיות ויבחרו פרלמנט חדש, במערכת בחירות שעשויה להיות גורלית. תוצאותיה יקבעו האם פניה של סקוטלנד לחמש השנים הקרובות יהיו לכיוון עצמאות מהממלכה המאוחדת. אין צל של ספק שה-SNP היא הפייבוריטית להיות הסיעה הגדולה ביותר. השאלה היא האם היא תזכה ברוב מוחלט שיאפשר לה לקדם משאל עם שני, או שמא תאלץ להסתפק בממשלת מיעוט ולספוג עיכוב למשך 5 שנים.

ב-24 בינואר סלמונד נעצר והואשם ב-14 עבירות, בהן: 9 עברות תקיפה מינית, 2 עברות של תקיפה מגונהו-2 עברות של ניסיון לביצוע אונס. המשפט נפתח ב-9 במרץ 2020. ב-23 הוא זוכה בצורה מהדהדת

שאלה בה דווקא הפרשה סביב אלכס סלמונד, מי שהפך את ה-SNP ממפלגה שולית ואזוטרית למפלגה מרכזית אשר מטרותיה נלקחות ברצינות גמורה והוביל אותה עד סף הניצחון, עם נראטיב "מלחמת האזרחים" העוטף אותה, עשויה להטות את הכף.

יניב בן דוד הוא סטודנט למדע המדינה באוניברסיטה העברית. מתעניין בהיסטוריה והמסורות של הפוליטיקה הבריטית, במערכת הפוליטית לרבות הפוליטיקה הפנימית של ארצות המלכה המאוחדת, הפרישה מהאיחוד האירופי, והמיקצוע של הפוליטיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 776 מילים

התקנים לא עודכנו מאז שנות השבעים, ואלפים מחכים כשנה לפסיכולוג

הקורונה החריפה את המצב העגום בפסיכולוגיה הציבורית ● ילדים ממתינים לאבחון, מבוגרים מחכים לטיפולים, מאושפזים סובלים ממצוקה קשה ● נכון להיום, יש תקן ל-165 פסיכולוגים רפואיים במערכת הציבורית, כשהצורך עלה בשנה האחרונה ל-2,229 משרות ● ד"ר יובל הירש: "ההבטחות לתקציבים לא עוזרות לאלה שעכשיו חווים מחשבות אובדניות, עכשיו הם קורסים"

עוד 815 מילים

״הפגנו לצדכם, למה לא גינית את התקפת המשטרה באום אל פחם?״

לוין: הירי בחבר הכנסת מחייב בדיקה מיוחדת ● נתניהו הסביר את הפקה פקה - שאשא שאשא: ״התייחסתי לפוליטיקאים ציניים שעושים דה-לגיטימציה לחיסון״ ● מיכאלי: נתניהו מנסה להדביק לנשים את הכישלון - ככה נראה שוביניזם ● ח״כ מרגי מאשים כי המשטרה עצרה אתמול בדרך לירושלים רק מכוניות של חרדים ● בג"ץ הורה להשתמש באיכוני שב"כ רק אם החולה אינו משתף פעולה

עוד 25 עדכונים

למקרה שפיספסת

לאן נעלם דוד אמסלם

מערכת הבחירות נמצאת בשלב הבטן הרכה, רגע לפני בליץ האחרון ● שלושה דברים בכל זאת קורים מאחורי הקלעים ● בליכוד מתעקשים ששקד ובנט עדיין רואים עצמם משתלבים בצמרת המפלגה בטווח הרחוק, מה שישפיע על הקואליציה שיבחרו לשבת בה בטווח הקצר ● אבתיסאם מראענה מנקה את העבודה מאנשי הימין שבה ● ובליכוד מתחילים לשים לב לקרע בין אמסלם לנתניהו ● פרשנות

עוד 767 מילים

הבחירה בין הגרוע לגרוע ביותר

ישראל החלה בניסיון לתאם עמדות עם ממשל ביידן בנושא הגרעין האיראני. הממשל החדש דוהר לעבר דיאלוג עם איראן וספק גדול אם הוא יאמץ את עמדות ישראל. היחסים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא ביידן עכורים. לראש הצוות הישראלי לקשר עם המעצמות אין ידע בנושא הגרעין והוא איננו דובר אנגלית. נתניהו קיצץ את כנפיו של ראש המוסד יוסי כהן וישראל בדרך למצוקה אסטרטגית.

השיחה הטלפונית בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין הנשיא ג'ו ביידן הייתה טובה. היא עסקה בשורה של נושאים אזוריים שהחשוב בהם הינו הנושא האיראני. ישראל כבר החלה בהעברת עמדותיה בנושא הסכם הגרעין לממשל החדש. ראש המל"ל מאיר בן שבת שוחח בוידאו קונפרנס על הנושא האיראני עם ג'ק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי, ובישראל משלימים את הקמת הצוות המדיני-ביטחוני שאמור לצאת לוושינגטון לשיחות עם הממשל בנושא.

הכל נראה תקין כביכול, אולם אסור לטעות, גורמים אמריקנים אומרים כי הנשיא ביידן איננו יכול לסבול את ראש הממשלה נתניהו ואינו יכול להשתחרר מהמשקעים האישיים שיש לו כלפיו משנים עברו. הוא מכיר אותו היטב ושסבור שהוא שקרן מדופלם שאין להאמין לשום מילה היוצאת מפיו.

גורמים אמריקאים אומרים כי ביידן איננו יכול לסבול את נתניהו ואינו יכול להשתחרר מהמשקעים האישיים כלפיו משנים עברו. הוא מכיר אותו היטב ושסבור שהוא שקרן מדופלם שאין להאמין לשום מילה היוצאת מפיו

ראש הממשלה מינה לתפקיד הפרויקטור לקשר עם המעצמות בנושא הגרעין האיראני את ראש המל"ל מאיר בן שבת, שאין לו שום מושג בנושא הגרעין האיראני ואיננו דובר את השפה האנגלית.

ההתמחות של מאיר בן שבת כראש אגף בשב"כ הייתה תנועת חמאס ברצועת עזה.

נתניהו הרחיק מקרבתו את ראש המוסד יוסי כהן, שהיה מיועד להיות הפרויקטור לנושא. יוסי כהן הוא מומחה גדול בנושא הגרעין האיראני ויש לו קשרים מצויינים בוושינגטון, גם עם ממשל ביידן. מדובר באיש מוכשר מאוד גם מבחינה דיפלומטית שיכול היה להביא תוצאות חשובות עבור ישראל.

גורמים בכירים בליכוד אומרים כי עבר "חתול שחור" בין נתניהו ליוסי כהן. נתניהו חושש שיוסי כהן יצבור עוצמה מדינית וכוח פוליטי ובהמשך הדרך התיאבון הפוליטי שלו יגבר והוא ינסה להאפיל על נתניהו במערכת הפוליטית בנושא האיראני. לדברי הגורמים, נתניהו לא אוהב את הקשר של יוסי כהן עם התקשורת הישראלית והוא נרתע מהפירסומים המתארים את יוסי כהן כ"ג'יימס בונד החדש" הכל יכול.

בליכוד אומרים כי בשבועות האחרונים הריץ ראש המוסד יוסי כהן את עצמו בתקשורת הישראלית, באמצעות כתבי חצר, כמועמד המוביל לתפקיד ה"פרויקטור" לנושא הגרעין, נתניהו התרגז ומינה לתפקיד את ראש המל"ל מאיר בן שבת.

עם הצוות הזה ועם השגריר הכושל בוושינגטון גלעד ארדן, שעובד בחצי משרה, ישראל צריכה לרתום את ממשל ביידן לצידה בנושא סכנת הגרעין האיראני. זו תהיה משימה קשה מאוד, ועדיין לא דיברנו על עמדותיהם של שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי, שסבורים בניגוד לנתניהו שיש להגיע להסכם גרעין משופר עם איראן.

ראש הממשלה מינה לתפקיד הפרויקטור לקשר עם המעצמות בנושא הגרעין האיראני את ראש המל"ל מאיר בן שבת, שאין לו שום מושג בנושא הגרעין האיראני ואיננו דובר את השפה האנגלית

נתניהו מתנגד לכל הסכם, והוא בטוח שבעוד חודש, לאחר הבחירות לכנסת, הוא ייפטר מגנץ ואשכנזי ולא יצטרך להתחשב בעמדותיהם בנושא הגרעין. יש לו את צוות המומחים שלו שעמו הוא מתייעץ ושצורפו אליו באחרונה גם יעקוב עמידרור ויעקוב נגל, שהיו יועצים לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה.

ממשל ביידן דוהר לעבר דיאלוג עם איראן

גורמים מדיניים בכירים מביעים דאגה מההתפתחויות האחרונות בנושא הגרעין. ארה"ב הודיעה בסוף השבוע שעבר כי תסיר את הסנקציות המוטלות על תנועת דיפלומטים איראניים באו"ם. הסנקציות שהטיל ממשל טראמפ מגבילות את תנועת הדיפלומטים האיראנים, כולל את זו של שר החוץ האיראני, לכמה רחובות בניו יורק באזור מטה האו"ם, עם ציר מיוחד לשדה התעופה קנדי. הסנקציות יוסרו והמצב יחזור לקדמותו.

כמו כן ארה"ב הודיעה על היענותה לקריאה של האיחוד האירופי להשתתף בשיחות להחייאת הסכם הגרעין עם איראן, שיחות שאיראן תשתתף בהן, שיחות בהשתתפות חברי הקבוצה 5+1 (ארה"ב, גרמניה, סין, צרפת, בריטניה ורוסיה).

גורמים מדיניים בכירים בירושלים אומרים כי "ממשל ביידן דוהר לעבר משא ומתן עם איראן", אשר כבר הביעה בסוף השבוע שעבר אופטימיות כלפי אפשרות הסרת הסנקציות בקרוב וחזרה להסכם הגרעין מ-2015. זאת למרות ההתכתשויות הדיפלומטיות עם ארה"ב. לדבריהם, הנשיא ביידן רוצה להתקדם לדיאלוג עם איראן במהירות האפשרית, ישראל ומדינות המפרץ לא יהיו צד בדיאלוג עם איראן מכיוון שהיא מתנגדת להשתתפות מדינות שאינן שותפות להסכם הגרעין מ-2015.

לדברי גורמים מדיניים בכירים בירושלים, ביידן רוצה להתקדם לדיאלוג עם איראן במהירות האפשרית. ישראל ומדינות המפרץ לא יהיו צד בדיאלוג, בגלל התנגדותה להשתתפות מדינות שאינן שותפות להסכם הגרעין מ-2015

האיראנים הם אלופי המשא ומתן ומשחקים משחק פוקר צמוד לחזה. הם מתנהגים באדישות לצעדי ממשל ביידן, ושר החוץ האיראני ג'וואד זריף קרא להסרה מלאה של כל הסנקציות שהוטלו על ארצו ללא שום הגבלה, כאילו שום דבר לא אירע.

בירושלים חוששים שהחולשה של הממשל החדש והלהיטות שלו לפתוח בדיאלוג עם איראן יהיו בעוכריו. שאיראן תתחיל לסחוט אותו אט אט עד שייענה לתנאיה ויסיר את הסנקציות במלואן ואף יחזור להסכם הגרעין משנת 2015 ללא שום שינוי.

חילופי הממשל בוושינגטון הביאו לאובדן התקווה בישראל כי הסנקציות הכבדות שהטיל הנשיא טראמפ על איראן יביאו בסופו של דבר לקריסת המשטר האיראני. התרחיש כי הסנקציות האלה יביאו לאינתיפדה עממית ברחוב האיראני נגד המשטר התבדו. ההערכה בירושלים היא כי איראן עברה בהצלחה את השלב הקשה ביותר שלה בעימות עם ארה"ב וכי המשטר האיראני שרד את הסנקציות הקשות ועכשיו הוא עומד בפני הסרתן. הכל רק עניין של זמן, והמשטר האיראני אופטימי.

היוצרות התהפכו, החזרה להסכם הגרעין מ-2015 היא מסוכנת לישראל. החשש בישראל הוא שהנשיא ביידן לא יעמוד בלחץ האיראני ויסיר את הסנקציות או את חלקן. איראן תוכל להתאושש כלכלית, למכור נפט ולשוב ולהשתמש במערכת הבנקאות העולמית. היא תתחיל לפרוח מבחינה כלכלית ותמשיך, בעזרת הכסף, לפתח את יכולותיה הטיליות והגרעיניות ולתמוך בשלוחותיה בסוריה, לבנון, עיראק, תימן ורצועת עזה.

האופציה של החזרה להסכם הגרעין היא גרועה לישראל. על פי ההסכם בשנת 2023 איראן תוכל לייבא חלקי חילוף לטילים בליסטיים. ב-2026 היא תוכל לשוב למחקר ופיתוח גרעיני, ובשנת 2030 היא תוכל להעשיר אורניום ככל העולה על רוחה.

אופצית החזרה להסכם הגרעין גרועה לישראל. על פי ההסכם, בשנת 2023 איראן תוכל לייבא חלקי חילוף לטילים בליסטיים. ב-2026 תוכל לשוב למחקר ופיתוח גרעיני, ובשנת 2030 תוכל להעשיר אורניום ככל העולה על רוחה

משמעות הדברים היא כי בסוף ההסכם איראן תוכל לייצר נשק גרעיני.

לקראת מצוקה אסטרטגית

חילופי הממשל בארה"ב יביאו אט אט את ישראל למצוקה אסטרטגית. ממשל ביידן נחוש לבחור בדרך הדיאלוג המדיני ולא בדרך הצבאית בכל הקשור לטיפול בסכנת הגרעין האיראני.

הנשיא ביידן רוצה בהסכם גרעיני חדש ומשופר עם איראן ולא להסתבך במלחמה עם איראן.

אולם האיראנים מסרבים לדון בכל הסכם חדש והם מגלים נחישות רבה בכל הקשור לכך. הסרת  הסנקציות מעל איראן תשלול מממשל ביידן את מנופי הלחץ על איראן שהוריש לו ממשל טראמפ. החשש בדרג המדיני הוא כי הנשיא ביידן יתקפל בסופו של דבר, יסיר את הסנקציות ויחזור להסכם הגרעין משנת 2015 מבלי לשנות בו דבר.

ישראל מכינה את האופציה הצבאית לתקיפת מתקני הגרעין באיראן, אולם האופציה הזו היא מסוכנת מאוד. היא עלולה להביא למלחמה אזורית וממשל ביידן מתנגד לה. אין כל ודאות שהיא יכולה לעצור לגמרי את סכנת הגרעין האיראני. האיראניים עברו להעשרת אורניום באופן מואץ עמוק באדמה במתקני הגרעין בנתנז ופורדו וקשה מאוד לפגוע בצנטרפוגות בהפצצה מהאוויר.

הסכם גרעין משופר עם איראן הוא האופציה הפחות גרועה מבחינתה של ישראל. הוא עשוי לדחות בעשור או שניים את היכולת של איראן לייצר נשק גרעיני. כפי שהדברים נראים כעת, נוכח הההתנגדות האיראנית העזה לכל הסכם גרעין חדש והחולשה של ממשל ביידן, הסיכויים להשגת הסכם כזה הם קלושים.

ישראל חוששת מאיראן גרעינית. ההשלכות על הביטחון הלאומי שלה הן קשות. נשק גרעיני בידי איראן הוא סכנה קיומית עבור ישראל והיא לא תוכל להשלים עמה.

הנשיא ביידן רוצה בהסכם גרעיני משופר עם איראן ולא להסתבך איתה במלחמה. אך האיראנים מסרבים בנחישות לדון בכל הסכם חדש. הסרת  הסנקציות מעל איראן תשלול מממשל ביידן את מנופי הלחץ עליה

ישראל עומדת בפני אופציות קשות. המשימה הראשונה שלה היא לנסות ולשכנע את ממשל ביידן שלא להסיר את הסנקציות ולא להסכים לשוב להסכם הגרעין מ-2015. המטרה היא לשכנעו לחתור להסכם גרעין משופר ועד אז לא להסיר את הסנקציות מעל איראן. מדובר במשימה קשה ביותר, במיוחד נוכח היחסים האישיים הקשים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא ביידן, אך יש כאלה במערכת המדינית-ביטחונית שמביעים בכל זאת אופטימיות ושסבורים שהדבר אפשרי בהתנהלות נכונה וסבלנית מול ממשל ביידן. ימים יגידו.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,272 מילים
עודכן לפני שעה

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

ספינת המעפילים של מוטי

פרסום ראשון איש העסקים מוטי כהנא, החי בניו ג'רזי, מארגן בימים אלה מבצע מעפילים מודרני ● ישראלים שירצו להגיע לארץ להצביע בבחירות, או מכל סיבה אחרת, יצטרכו לטוס לקפריסין - שם תמתין להם ספינה של כהנא, שתיקח אותם לישראל ● כל העלויות בקפריסין יהיו על חשבון כהנא, בעל היסטוריה ארוכה של חילוץ יהודים ממדינות אויב ● "שקלתי לקרוא לספינה 'אלטלנה'", הוא מספר, "אבל בסוף בחרתי בשם יותר הולם: 'דמוקרטיה'"

עוד 548 מילים ו-3 תגובות
חיילים גרמנים אוספים את היהודים בשכונת היהודים באמסטרדם, 1941

בדיוק לפני 80 שנה הפכה הולנד למדינה היחידה שיצאה במחאה נגד רדיפת יהודים על ידי הנאצים ● אחרי שלושה ימים, השביתה חוסלה באלימות, ובסופו של דבר שלחו הגרמנים חמישה מכל שבעה יהודים הולנדים אל מותם ● ההיסטוריון באס קורטהולט מסביר את חשיבות המרי הנדיר ההוא ומוצא קווי דמיון למחאת Black Lives Matter

עוד 780 מילים

חיסונים רבותיי ההיסטריה חוזרת

מגפה שמאיימת לחסל אחוז ניכר מהאוכלוסייה ● אזרחים זועמים נגד חיסונים, ושוטרים שנאלצים לרסן אותם ● צו הקובע קנס כבד ומאסר למי שיסרב להתחסן ● ממשל אמריקאי המשתף פעולה עם ישראל רק באופן חלקי ● ומגפות שמודברות אחת אחר השנייה, למרות הכל ● בין הטיפוס והשחפת לאבעבועות והפוליו: היסטוריית מבצעי החיסונים חושפת לא מעט היסטריה ישראלית

עוד 2,208 מילים

גנץ לא צריך להיבחר כדי להישאר רה"מ החליפי בממשלת המעבר

האפשרות שכחול-לבן לא תעבור את אחוז החסימה הציפה את הדיון בשאלה מה יקרה ביום שאחרי השבעת הכנסת הבאה, אם גנץ איננו חבר בה ● הקמפיין של כחול-לבן מנסה לשכנע כי בלעדי גנץ בכנסת, נתניהו יהפוך לשליט יחיד ● אולם כשם שראש ממשלה ממשיך לכהן בממשלת מעבר עד להקמת ממשלה חדשה, כך גם החליפי - וגנץ ימשיך להחזיק בכוח של חצי ממשלה בין אם הוא ח"כ או לא ● פרשנות

עוד 1,335 מילים

גלנט: הן המורים והן התלמידים לא יחויבו להגיע לימי הלימוד שצפויים להתווסף בקיץ

דיווחים: גורמים במשרד האוצר אומרים כי אין מקור תקציבי למימון התוכנית להארכת הלימודים ● בית המשפט העליון הפך את החלטת ועדת הבחירות והתיר לאבתיסאם מראענה להתמודד בבחירות ● הממשלה אישרה לחסן נגד קורונה פועלים פלסטינים, שעובדים בישראל ובהתנחלויות ● מירי רגב: ועדת החריגים תבוטל; כל ישראלי שירצה לשוב ארצה כדי להצביע בבחירות - יוכל לעשות זאת

עוד 48 עדכונים
הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הטקטיקה של נתניהו

מול הנינוחות העקשנית של אודי סגל, מטה הקסמים של נתניהו נשבר ודרך הפעולה של ראש הממשלה נחשפה במלוא מערומיה: קודם תשובה לא מדויקת, אחר כך תיקון מופרז של הרושם השגוי על ידי הסטת הנושא, ולקינוח שקר קטן בלוויית דובדבן של התפארות עצמית ● הנה כמה מהרגעים המשמעותיים של נתניהו בערוץ 13

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
עוד 1,238 מילים ו-2 תגובות

גנץ יעלה את ועדת החריגים לדיון בממשלה, באופוזיציה יפנו ליועמ"ש

סערת ועדת החריגים: סער קורא לאפשר חזרת כל הישראלים לארץ בכפוף לבידוד ובדיקות, בנט אומר שלא ברור מה הקריטריונים, מי קובע ומתי נותנים תשובה, ישראל ביתנו תתלונן ליועמ"ש ויש עתיד דורשת לחשוף את קבלת ההחלטות בוועדה ● רגב: "הוועדה פועלת באופן מקצועי ומקבלת 4,000 פניות ביום" ● ליברמן: "נתניהו נסחט על ידי בני משפחתו" ● מזל"טים של חיל האוויר איתרו כתם 140 ק"מ מחופי ישראל

עוד 18 עדכונים

נראה שטהרן מנסה לשפר את עמדתה לקראת המו"מ הצפוי על הסכם גרעין חדש, על ידי חסימת סוכני סבא"א ואיום מתמשך להגביר את העשרת האורניום ● אבל לטקטיקה הזו עשויות להיות השלכות מסוכנות

עוד 752 מילים

ראיון האיש שהקדים את דונלד טראמפ

מותו לפני 30 שנה נותר בגדר תעלומה, אבל ספר חדש מאת הסופר ג'ון פרסטון חושף פרטים על חייו יוצאי הדופן של המו"ל הבריטי רוברט מקסוול ● מהשקרים וההגזמות שפיזר על ילדותו בשואה ● דרך הפזרנות הכספית שליוותה אותו לאורך כל חייו והאכזריות שהראה כלפי עובדיו ומשפחתו ● ועד לספק-התאבדות ספק-נפילה למותו ● "קל מאוד לראות את מקסוול כגרסה מוקדמת של טראמפ"

עוד 3,084 מילים ו-1 תגובות

טיול לשבת בחזרה לצקלג, שבה הסתתר דוד מפני שאול המלך

אף שצקלג המקראית הושמדה באש - ואולי דווקא בזכות השריפה שהתחוללה בה - ישנם שרידים רבים מהיישוב התנ"כי ● לבד מצקלג, שאותה זיהו הארכאולוגים סער גנור ויוסף גרפינקל, עסקו השניים בחפירות נרחבות בחורבת קייאפה - שמזוהה עם שעריים המקראית - שנדמה שהוקמה לפי תוכנית אב סדורה ● מסע בזמן אל ימי דוד המלך

עוד 1,158 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה