איכון הטלפונים בידי שב"כ: וועדת החוץ והביטחון תקיים דיון בחלופות

ראש השב"כ: לא מעוניין להשתמש בארגון לאיתור חולים ● מנכ"ל משרד הבריאות: "לא חושב שנדרש סגר" ● בני גנץ הודיע כי מוותר על המעון הרשמי והחזר ההוצאות ● מבקר המדינה: לא אפתח בבדיקה בעניינו של היועמ"ש ● מנכ"ל משרד הבריאות הנכנס: לא יינקטו צעדים נגד גרוטו

ראש השב"כ, נדב ארגמן (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
הדס פרוש, פלאש 90
ראש השב"כ, נדב ארגמן
06:58 עריכה

על רקע העלייה בשיעורי ההדבקה בנגיף הקורונה, ראש הממשלה בנימין נתניהו יקיים היום דיון חירום עם מנכ"לי משרדי הממשלה הרלוונטיים, שבו ייבחנו הצעדים הדרושים כדי לצמצם את התפשטות המגפה. אתמול פורסם דוח של מרכז המידע והידע של הלאומי למערכה בקורונה, שהזהיר שישראל נכנסת בימים אלה לגל תחלואה שני בקורונה, השונה מהגל הראשון, אך לא פחות ממנו בחומרתו.

07:17 עריכה

בבית הלבן יתקיים השבוע "דיון מכריע" בשאלת הסיפוח – כך דיווח אתמול ברק רביד בחדשות 13. שגריר ארצות הברית בישראל, דייוויד פרידמן, ימריא היום לוושינגטון כדי להשתתף בדיון. השליח האמריקאי לתהליך השלום אבי ברקוביץ', שתכנן לבקר השבוע בישראל, ביטל את הביקור האמור כדי לקחת חלק בדיון, שבו ישתתפו מזכיר המדינה מייק פומפאו ויועצו של הנשיא ג'ארד קושנר. הנשיא דונלד טראמפ צפוי להשתתף בחלק מהדיונים.

07:58 עריכה

היום, 21 ביוני, מתחיל החופש הגדול עבור תלמידי בתי הספר העל-יסודיים. שלשום פסק בית הדין הארצי לעבודה בירושלים, כי ארגון המורים אינו מחויב ללמד את תלמידי כיתות ז'-י' תשעה ימים נוספים על חשבון חופשת הקיץ כפי שדרשה המדינה. ההחלטה מהווה תבוסה עבור שר החינוך יואב גלנט.

בעקבות ההחלטה, גם בבתי הספר היסודיים לא תוארך שנת הלימודים בתשעה ימים, ותלמידי כיתות א'-ו' יסיימו את לימודיהם בשבוע הבא.

08:03 עריכה

תנועת הליכוד פנתה למועצת העיתונות ולרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו בשל דבריה אתמול של העיתונאית רינה מצליח בתוכנית "פגוש את העיתונות". מצליח אמרה בשידור: "תומכים של נתניהו אומרים לי – 'גם אם הוא יאנוס את הבת שלי אני אצביע בשבילו'". ראש הממשלה בנימין נתניהו ובכירים במפלגתו גינו אמש את הדברים.

08:14 עריכה

הנה באה הרכבת: מחר יתחדשו הנסיעות ברכבת ישראל לאחר כשלושה חודשי השבתה. נוסעים המבקשים לעשות שימוש ברכבת נדרשים להזמין קודם שובר נסיעה. מספר הנוסעים בכל רכבת מוגבל ל-500 נוסעים. נכון לשעה זו ישנם מקומות פנויים לנסיעות הקרובות.

09:31 עריכה

הממשלה תצביע היום על מינוי אבי נעים למנכ"ל משרד ההתיישבות ורונן מנליס למנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה. שני המינויים צפויים לזכות לאישור הממשלה.

09:49 עריכה

היום ייכנסו לתוקפן התפטרויותיהם מהכנסת של השרים אריה דרעי מש"ס ויזהר שי מכחול לבן. במקומם יתמנו לחברי כנסת הילה וזאן ואוריאל בוסו. ההתפטרויות נמסרו ליושב ראש הכנסת יריב לוין בשבוע שעבר, לאחר כניסתו לתוקף של החוק הנורווגי.

התפטרויותיהם של השרים חילי טרופר, אלון שוסטר, מיכאל ביטון ואסף זמיר מכחול לבן ושל מאיר פרוש מיהדות התורה נכנסו לתוקף שלשום, ובמקומם התמנו לחברי כנסת יוראי להב הרצנו, מיכל וונש, עינב קאבלה ותהלה פרידמן מכחול לבן ויצחק פינדרוס מיהדות התורה.

10:02 עריכה

במערכת הפוליטית סופדים הבוקר למדען המדינה, זאב שטרנהל, שהלך לעולמו.

10:31 עריכה

"סיכמנו על תקציב דו שנתי, ואנחנו נעמוד על כך. להעביר תקציב לשלושה חודשים זה לא אחראי" – כך אמר הבוקר השר אסף זמיר מכחול לבן בראיון באתר ynet.

במאמר שפרסם היום שלום ירושלמי כתב פרשן זמן ישראל, כי בני גנץ הציב לראש הממשלה בנימין נתניהו אולטימטום, שלפיו, אם לא יועבר תקציב אחד לשנים 2020-2021, יפעל למנוע את מימוש תוכנית הסיפוח.

10:48 עריכה

עשרות עובדות ועובדים סוציאליים מקיימים צעדת מחאה בתל אביב. המפגינים, שיצאו מקריית הממשלה בתל אביב ויסיימו את מחאתם מול משרד האוצר בירושלים ביום חמישי, קוראים לשיפור תנאי העסקתם ולהגדלת תקציב הרווחה. שר העבודה והרווחה איציק שמולי הביע תמיכה במוחים.

10:56 עריכה

הילה וזאן מכחול לבן, שהחלה היום את כהונתה כחברת כנסת, הביעה תמיכה ביוזמת הסיפוח. "אני לגמרי ימין", אמרה הבוקר וזאן בראיון לבני טיטלבוים בתאגיד השידור כאן. כשנשאלה כיצד הייתה מצביעה לו היה חופש הצבעה בסוגיה זו השיבה: "אני בעד החלת הריבונות". לצד זאת הביעה וזאן מחויבות לעמדת סיעתה וראש המפלגה, בני גנץ.

וזאן נכנסה לכנסת בעקבות התפטרותו ממנה של השר יזהר שי.

11:25 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו נביא על עצמנו את השבת הסגר". בפתח ישיבת הממשלה השבועית נדרש נתניהו לדוחות של מרכז המידע והידע למערכה בקורונה ואמר: "התחזיות הללו כולן קשות. אנחנו חייבים לשטח את העקומה עכשיו".

דברי נתניהו –

בסוף השבוע קיימתי התייעצויות בעניין העלייה התלולה בתחלואה בקורונה. הבוקר ביקשתי לכנס ישיבה של כל המנכ"לים של המשרדים הרלוונטיים, גם של השלטון המקומי, עם ראש המל"ל ועם מומחים שונים שנתנו את ההערכות שלהם. הם נתנו לי תחזיות שונות של גופים שונים, והתחזיות הללו כולן קשות. אנחנו חייבים לשטח את העקומה עכשיו.

אכנס מחר את קבינט הקורונה ונדון שם בצעדים המתבקשים לבלימת התפשטות המגפה. אם לא נשנה באופן מיידי את התנהגותנו בעניין חבישת המסכות ושמירה על מרחק, אנחנו נביא על עצמנו, בניגוד לרצוננו, את השבת הסגרים. אף אחד מאיתנו אינו רוצה בזה. ולכן, אני מבקש מכם אזרחי ישראל לחבוש מסכות ולשמור על המרחק.

במקביל אנחנו עושים כל מאמץ להגיע לחיסון. זה חלק ממאמצים בינלאומיים, כולל בארץ במכון הביולוגי, כולל השקעה שלנו בחברת 'מודרנה'. מתקיים מירוץ מבורך ואנחנו רוצים לקוות שמישהו יצליח, אבל עד אז אין לנו ברירה, אין אלטרנטיבה, אלא לשמור על מדיניות אחראית, מושכלת, כדי שנוכל להמשיך לפתוח את הכלכלה שלנו וכדי שנוכל להמשיך ולנהל את החיים שלנו באופן סביר בשגרת הקורונה. תחבשו מסכות, תשמרו על מרחק. אנחנו נאמר עוד דברים בנושא הזה בהמשך השבוע.

איראן ממשיכה לשקר לקהילה הבינלאומית כדי להגיע לנשק גרעיני. היום גם סבא״א, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מבינה זאת. הדו״ח שלה בסוף השבוע מדבר בעד עצמו, מה שאנחנו טענו במשך שנים, מבינים היום גם במוסדות הללו.

הממשלה תאשר היום החלטה להאריך את המענק בגובה של עד 4,000 ש״ח לבני 67 ומעלה שהופסקה עבודתם. אנחנו מסייעים כלכלית גם לצעירים – נחליט היום לאפשר לחיילים משוחררים למשוך חלק מכספי הפיקדון שלהם לכל מטרה ובכל מועד שירצו.

ההחלטות הללו הן רק חלק קטן מתוכנית הסיוע הכלכלית הגדולה שהבאנו למען אזרחי ישראל. נעשה הכל כדי לעזור למשק להמשיך להתאושש.

אנחנו נקצה היום למעלה מחמישים מיליון שקלים לפיתוח וקידום התיירות בטבריה. זאת תוכנית שכוללת מענקים לעסקים קטנים, בניית תוכנית מקיפה לפיתוח התיירות, מתן תמריצים לשיפור בתי מלון ותקציבים לפיתוח העיר. אני מקווה שבכך נצעיד את טבריה קדימה ונעודד בה גם את הכלכלה וגם את התיירות.

12:05 עריכה

העיתונאית רינה מצליח תושעה מעבודתה למשך שבוע בשל דבריה אתמול על תומכי נתניהו. בתוכנית "פגוש את העיתונות", המשודרת בקשת 12, אמרה אתמול המגישה: "תומכים של נתניהו אומרים לי – 'גם אם הוא יאנוס את הבת שלי אני אצביע בשבילו'".

רינה מצליח (צילום: גילי יערי, פלאש 90)
מצליח משדרת מאחד ממוקדי ההצבעה לפריימריז בליכוד בתל אביב, אשתקד (צילום: גילי יערי, פלאש 90)
12:24 עריכה

הממשלה אישרה העברה של חבילת סיוע בגובה של 52 מיליון שקלים לעיר טבריה.

12:45 עריכה

בערוץ כנסת נערכת בדיקה בעקבות הדלפה של ראיון עם חבר הכנסת עפר שלח, שנגנז משידור. בקטע האמור התעמת שלח עם מגיש התוכנית "שחור לבן", משה גלסנר, לגבי החקירות הפרטיות שנעשות בכחול לבן.

13:17 עריכה

"מגדלור של אמת": על רקע הביקורת על רינה מצליח – שאמרה אתמול בשידור: "תומכים של נתניהו אומרים לי – 'גם אם הוא יאנוס את הבת שלי אני אצביע בשבילו'" – הביע ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק תמיכה בעיתונאית.

13:29 עריכה

כחול לבן דורשת לקבל תקציבים קואליציוניים בסכום זהה לזה שיוקצה בתקציב המדינה לגוש הימין, בהתאם לעקרון הפריטטיות – כך דיווח חיים לוינסון ב"הארץ". אם התביעה תיענה, יקבלו כחול לבן, העבודה ודרך ארץ מאות מיליוני שקלים, שיוכלו להקצות למטרות שיבחרו. בהסכם הקואליציוני אין התייחסות לחלוקה מפלגתית של כספי המדינה.

מכחול לבן נמסר בתגובה שבכוונתם לפעול למען ציבור הקשישים, העצמאים ובעלי העסקים הקטנים ולקידום חינוך מסובסד לפעוטות עד גיל שלוש. אולם סוגיות אלה יקודמו ללא קשר לכספים הקואליציוניים.

13:53 עריכה

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעות החוק לאי הפללה של משתמשי קנאביס. הצעות החוק של חברי הכנסת שרן השכל ורם שפע יובאו להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת ביום רביעי הקרוב.

14:32 עריכה

יושב ראש מועצת יש"ע, דוד אלחייני, ביקר את ראש הממשלה בנימין נתניהו בראיון בגלי צה"ל: "לא להראות לשר הביטחון, לצבא או למשטרה את מפות החלת הריבונות זו עבודה חובבנית על גבול הרשלנית. כנראה שיש למי שמתנהג כך מה להסתיר".

14:40 עריכה

במערכת הפוליטית מגיבים להחלטת ועדת השרים לענייני חקיקה לאשר את הצעות החוק להסדרת שימוש פרטי בקנאביס.

15:24 עריכה

ח"כ רם שפע על אישור ועדת השרים את הצעת החוק על אי הפללת משתמשי קנאביס: "הרבה חולים ומשתמשי קנאביס יוכלו לנשום בקרוב לרווחה: ישראל סוף סוף מצטרפת למדינות ליברליות כמו הולנד וקנדה ועושה צעד גדול נוסף בדרך ללגליזציה מלאה של קנאביס. גאה להיות ממובילי המהלך בכנסת ואעשה הכל שהפעם הוא יושלם בהצלחה".

15:48 עריכה

ח"כ איילת שקד מימינה ערכה היום סיור בשומרון והתייחסה לנושא הסיפוח: "אנחנו נמצאים בנקודת זמן היסטורית. צריך לנצל זאת ולהחיל ריבונות בלי תנאים. בלי מדינה פלסטינית ובלי הקפאה. עם רצף התיישבותי ישראלי ולא פלסטיני. רה"מ יקבל לזה גיבוי מאיתנו, אם יעשה את הדבר הנכון. תוכנית טראמפ כשלעצמה היא תוכנית להקמת מדינה פלסטינית, אותה אסור לקבל".

16:13 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ׳ חזי לוי שיגר מכתב למשנה למנכ"ל פרופ׳ איתמר גרוטו, והעיר לו על הפטור שנתן לאיש עסקים שהגיע לישראל.

"אני מוצא לנכון להעיר לך על דרך הטיפול שלך במקרה זה. טיפולך היה מוטעה. בקשה חריגה מסוג זה יש לבחון בצורה קפדנית. אחרי שבחנתי את הדברים החלטתי לקבל את התנצלותך ולא לנקוט בצעדים נוספים נגדך", כתב לוי לגרוטו.

16:52 עריכה

שרת התחבורה מירי רגב לקראת חזרתה של הרכבת מחר, לאחר כשלושה חודשים שלא פעלה בעקבות נגיף הקורונה: "אנחנו בהיערכות שיא על מנת לשמור על הנחיות משרד הבריאות. מבקשים מציבור הנוסעים לשמור על ההנחיות במהלך הנסיעה ברכבת, בכדי לאפשר לכולנו נסיעה טובה ובטוחה".

17:20 עריכה

תנאיו של שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ כראש הממשלה החליפי לאחר התיקון לחוק שיאושר מחר באופן רשמי בוועדת הכספים – גנץ יקבל מעון ראש ממשלה רשמי, המדינה תממן את התיקונים במעון החלופי, את כלכלת באי הבית, הובלת החפצים בתום הקדנציה ואת אחסונם. כמו כן, שכר ראש הממשלה החלופי יושווה לזה של ראש הממשלה בפועל והואם גם יהנה מגילום מס על הרכב. הפרטים דווחו לראשונה בחדשות 12.

17:41 עריכה

ח"כ עודד פורר על השוואת שכרו של ראש הממשלה החליפי לראש הממשלה בפועל: "בבהילות הוכנס סעיף מהיום למחר לסדר היום של ועדת הכספים. לא דמי אבטלה לעצמאים, לא סיוע לענפי המשק הקורסים, אלא הכנסת היד של נתניהו וגנץ לכיס האזרחים כדי לממן את החגיגה שלהם על חשבון כולנו".

18:05 עריכה

מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, מתניהו אנגלמן, השיב לפנייתו של ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) והודיע לו כי לא יפתח בבדיקה בעניינו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

18:14 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד: "החגיגה על חשבון הציבור נמשכת. ביבי ובני ממשיכים לבזבז עשרות מיליונים מהכסף של האזרחים בתמורה לכיבודים ונהנתנות. מנותקים נמאתסם".

18:32 עריכה

יו"ר כחול לבן בני גנץ במכתב ליו"ר ועדת הכספים משנה גפני: מוותר על המעון החלופי ועל כל ההוצאות הנלוות.

18:41 עריכה

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, ערך הצהרה מיוחדת לתקשורת ואמר: "רק מיום ראשון האחרון נדבקו בקורונה מעל 1,700 בני אדם. אנחנו רואים יותר חולים מאומתים צעירים מאשר שראינו בחודשים האחרונים. אם התחלוטה בחודשים קודמים היו באחוז ניכר בקרב שבים מחו"ל, כרגע זה לא קיים והתחלואה היא קהיתית. הדבר הזה מטיל אתגר גדול על קטיעת שרשרת ההדבקה והתחקירים האפידמיולוגיים".

18:52 עריכה

ח"כ שלמה קרעי, הגיב לכך שמבקר המדינה החליט שלא לפתוח בבדיקה בעניין היועמ"ש מנדלבליט: "מבקר המדינה טועה ומטעה. לפי תשובתו יתכן וכלל לא קרא את מכתבי. לא לחינם הסכימו כל חברי הוועדה לביקורת המדינה כי יש לפתוח בבדיקה".

19:48 עריכה

ח"כ משה בוגי יעלון (יש עתיד-תלם): "העצמאים ימשיכו לקרוס כלכלית, המובטלים ימשיכו במאבקם "לגמור את החודש". כולנו נשלם על המשבר הכלכלי הפוקד אותנו. ונתניהו? הוא ימשיך לדאוג לעצמו. אם לא די בשחיתות, מוסיף הנאשם בפלילים חטא על פשע ודורש מהכנסת לאשר לו החזרי מס רטרואקטיבית. אין גבול לחוצפה! אין בושה! מנותקים, נמאסתם!".

20:10 עריכה

ראש השב"כ בקבינט הקורונה: לא רוצה להשתמש בארגון לאיתור חולי קורונה

בהקלטות שפורסמו הערב בחדשות 12, נשמע ראש השב"כ, נדב ארגמן, כשהוא מבקש שהשב"כ לא ייכנס כרגע לחקיקה ראשית. "שהשב"כ יהיה מוכן לתת פתרון במידה ותהיה התפרצות ולא יהיה מענה. ולעבוד חזק, אבל חזק, למען הפרויקטור שיודע לנהל את זה בשביל שיהיה פתרון אזרחי למדינת ישראל לשנים הקרובות".

ארגמן הוסיף כי צריך לערוך יותר חקירות אפדימיולוגית ורק במקרה שמדובר באלפים להשתמש בשירות השב"כ: "כשמדובר באלפים, אי אפשר לעשות את זה כנראה בשיטה הזאת וצריך ללכת טכנולוגי. במצב שיש תחלואה רחבה מאוד ולא יהיה פתרון אחר, יהיה נכון להעביר אל השירות. אני מבקש מאוד מאוד לא להיכנס לחקיקה ראשית של השב"כ בשלב הזה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשמע גם הוא בהקלטות אלה, אומר את מה שהוא אומר גם בפרהסיה: ההתפרצויות "באות אלינו אחת אחרי השנייה ואנחנו מסרבים להאמין ואומרים לא יקרה כלום. האחריות שלנו היא לעצור את המגפה הזאת. היא חוזרת. חוזרת".

20:26 עריכה

שר הבריאות יולי אדלשטיין השתתף בהערכת מצב עם בכירי משרדו אודות העליה בתחלואה: "חוק האיכון חשוב מאוד. עדיף שהמידע יהיה בידי השב"כ מאשר בחברה פרטית שהשד יודע מה האינטרסים שלה. אנחנו בימים קריטיים וקטיעה מהירה של שרשרת ההדבקה, בין היתר באמצעות חוק האיכון, חשובה מאוד כדי לשטח את העקומה תוך השארת המשק פתוח", אמר אדלשטיין.

21:53 עריכה

על פי נתוני משרד החינוך בנוגע להיקף התחלואה בישראל, מספר החולים הכולל במערכת עומד כעת על 739 בני אדם, לצד 222 מוסדות חינוך שנותרו סגורים בשל הנחיות משרד הבריאות. כ-23,780 עובדי הוראה ותלמידים נמצאים כעת בבידוד מניעתיי

22:21 עריכה

ח"כ צבי האוזר: "ועדת החוץ והביטחון תקיים עוד השבוע דיון חירום לבחינות החלופות לאיכון טלפונים בידי השב"כ".

"אם לא תוצג חלופה אזרחית זמינה עד סוף החודש כפי שהובטח, אפיל לחוקק חוק המסדיר את השימוש באיכוני השב"כ חרף הבעייתיות בעניין. אסור לאבד שליטה על המצב. חובה עלינו להציל חיי אדם ולמנוע קריסה כלכלית".

עוד 36 עדכונים
כל הזמן // יום חמישי, 4 במרץ 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

אף מדינה לא טעתה כמו ישראל

שנה אחרי פרוץ משבר הקורונה מתברר, שהמדינות אשר הצליחו להתמודד עם המגפה בצורה הטובה ביותר חייבו בבידוד את כל הבאים מחו"ל במשך כל השנה ● מדינות שהתירו כניסה ללא בידוד ספגו את ההתפרצויות הקשות ביותר ● שתי דמוקרטיות השאירו את אזרחיהן בחו"ל על חשבונם ● ורק אחת זגזגה שוב ושוב: ישראל

עוד 1,732 מילים

משוואה חדשה בעימות בין ישראל לאיראן

ההתקפה הישראלית באזור דמשק על יעדים איראנים בתגובה לפגיעה בספינה הישראלית במפרץ עומאן איננה מספיקה כדי להרתיע את איראן. האיראנים מתכננים להמשיך בהתקפות על כלי שיט ישראלים במפרץ ובים סוף ונדרשת פעולת הרתעה ישראלית תקיפה. עדיין לא מאוחר.

ישראל הגיבה השבוע על הפגיעה האיראנית באוניית המשא של איש העסקים הישראלי רמי אונגר במפרץ עומאן בתקיפה על יעדים איראניים באזור דמשק.

התגובה הצבאית הישראלית הייתה מתחייבת אך היא איננה מספיקה ואיננה מרתיעה את איראן מספיק, עד כדי עצירת המשוואה החדשה שאיראן מנסה לכפות על ישראל, מלחמה ימית. להערכת "משמרות המהפכה" האיראנים, בזירה החדשה הזו איראן תביס את ישראל.

התגובה הצבאית הישראלית מתחייבת אך לא מרתיעה את איראן מספיק כדי לעצור את המשוואה החדשה שאיראן מנסה לכפות על ישראל, מלחמה ימית. להערכת "משמרות המהפכה" האיראנים, בזירה החדשה הזו איראן תביס את ישראל

בדיון הביטחוני אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו פרץ ויכוח עז בין הרמטכ"ל אביב כוכבי לבין ראש המוסד יוסי כהן על אופי התגובה הישראלית המתבקשת, כדי להרתיע את איראן מללכת בקו הזה. הרמטכ"ל כוכבי המליץ להגיב ביבשה, בתקיפת יעדים איראניים בסוריה, שהיא הזירה המוכרת לישראל וישראל פועלת בה באופן שבועי. על פי כוכבי, יש להגיב תגובה מידתית שאותה איראן תוכל להכיל מבלי שתביא להסלמה. ואילו ראש המוסד יוסי כהן דרש תגובה "יצירתית" חריפה וכואבת שתרתיע את האיראנים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרוצה בתקופה האחרונה להקטין את כוחו המדיני והביטחוני של ראש המוסד משיקולים פוליטיים, אימץ את גישת הרמטכ"ל. ברקע ההחלטה שהתקבלה היה גם רצון להימנע מעימות עם ממשל ביידן. גורמים מדיניים הסבירו כי תגובה ישראלית חריפה עלולה לחבל במאמצי הנשיא ביידן לחדש את הדיאלוג עם איראן ואז הוא יטיל את האשמה על ישראל.

איראן הכחישה את ההאשמות של ראש הממשלה נתניהו כי היא אחראית לפיגוע באוניית המשא הישראלית. משרד החוץ האיראני טען כי מדובר  בשקר ישראלי שמטרתו לעורר עימות בין איראן לארה"ב, מכיוון שישראל חוששת מחזרתו של ממשל ביידן בקרוב להסכם הגרעין.

לעומת זאת, העיתונות האיראנית רמזה כי אכן איראן או שלוחותיה עומדות מאחורי הפגיעה באונייה הישראלית.

העיתון האיראני "ג'ומהורי אסלאמי" כתב כי הפגיעה באונייה, שנראתה אונייה בריטית לכל דבר ועניין, הייתה מקצועית ו"נקייה" וללא נפגעים בנפש. לדברי העיתון:

"היא בוצעה על ידי גורם אנונימי והיא מהווה ללא שום ספק מעשה נקמה על מעשי הטבח של ישראל בסוריה, עיראק ותימן".

ויכוח עז פרץ בין הרמטכ"ל כוכבי לראש המוסד יוסי כהן על אופי התגובה הישראלית המתבקשת. כוכבי המליץ על תגובה מידתית שאיראן תוכל להכיל ללא הסלמה ואילו כהן דרש תגובה "יצירתית" חריפה ומרתיעה

העיתון האיראני "נור" הבליט את הקרבה של איש העסקים הישראלי רמי אונגר לראש המוסד הישראלי יוסי כהן והעריך כי יתכן שהאונייה עסקה בפעילות ריגול במפרץ הפרסי, לאור הסכמי הנורמליזציה בין ישראל למדינות המפרץ, כדי לאסוף מודיעין שמטרתו לפגוע באופן מדוייק ב"ציר ההתנגדות".

מובן מאליו שמדובר בספין שקרי איראני, אוניית המשא של רמי אונגר הפליגה מדאמם בסעודיה כשעל סיפונה מכוניות בדרכה לנמל סינגפור.

התגובה הצבאית הישראלית בסוריה מתפרשת באיראן כאקט של חולשה וכ"בריחה" של ישראל מעימות ימי עם איראן.

פרשנים איראניים מעריכים כי התגובה החלשה של ישראל דווקא תעודד את איראן  להמשיך ולתקוף כלי שיט ישראלים באזור המפרץ או בים סוף. איראן יכולה לעשות זאת באופן ישיר על ידי חיל הים של "משמרות המהפכה" האיראניים או באופן עקיף של ידי שלוחותיה. כמו למשל המורדים החות'ים בתימן שיכולים לתקוף כלי שיט ישראלים בים סוף או באזור באב אלמנדב באמצעות טילים, מוקשים ימיים, מל"טים מדוייקים או סירות נפץ.

לישראל יש יכולות ימיות לא מבוטלות באמצעות הצוללות החדישות שברשותה שאי אפשר לפרטן במאמר זה. היא יכולה להלום באיראן בחוזקה באמצעותן וגם באמצעות חיל האוויר. האיראנים הקפידו לבצע פיצוץ באוניית המשא הישראלית כך שיגרום לה נזק בלבד ולא יביא לנפגעים. גורמי ביטחון בישראל אומרים כי את המוקש הימי הצמידו אנשי הקומנדו הימי האיראני לדופן האונייה באופן כזה שהאונייה לא תטבע.

איראן גיששה באמצעות הפיגוע באונייה הישראלית כדי לראות את תגובתה של ישראל. האיראנים מרוצים מכך שישראל נבהלה וחששה מלהתעמת עמם בלב ים. לא מן הנמנע שההתקפה האיראנית הבאה על כלי שיט ישראלי תהייה כואבת הרבה יותר.

איראן גיששה באמצעות הפיגוע באונייה הישראלית לראות את תגובת ישראל. האיראנים מרוצים שישראל נבהלה וחששה מלהתעמת עמם בלב ים. לא מן הנמנע שההתקפה האיראנית הבאה על כלי שיט ישראלי תהייה כואבת הרבה יותר

ב-14 ביולי 2006 נפגעה ספינת חיל הים הישראלי אח"י חנית מירי של טיל איראני מסוג  802-C, שנורה לעברה על ידי ארגון חזבאללה בעת שפעלה 16 ק"מ מול חופי ביירות במהלך מלחמת לבנון השניה. מהירי נהרגו ארבעה חיילי צה"ל שהיו בספינה.

גורמי ביטחון בישראל חוששים שהאיראנים יאמצו כעת את שיטת ההתקפות הימיות על כלי שיט ישראלים. לכן, התגובה הישראלית בהפצצת יעדים איראנים בסוריה הייתה טעות, ישראל הייתה צריכה להגיב מול כלי שיט איראני, כדי להראות לאיראן שהיא איננה חוששת מפניה. אפשר היה גם להגיב במתקפת סייבר כפי שנעשה בעבר ב-9 במאי 2020 כשנמל בנדר עבאס בדרום איראן ספג מתקפת סייבר קשה שיוחסה לישראל וגרמה לנזקים רבים בנמל.

עדיין לא מאוחר לשקם את ההרתעה מול איראן.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 759 מילים

החקירה תימשך שנים, ללא שיתוף פעולה מצד ישראל

החלטת התובעת של בית הדין הבינלאומי לפתוח בחקירה נגד ישראל בנוגע ל"מצב בפלסטין" הייתה צפויה לגמרי, ועדיין עשויות להיות לה משמעויות דרמטיות ● ישראל תיאבק בבית הדין במישור הדיפלומטי והמשפטי, ומי שיצטרכו לעבוד כתף אל כתף הם נתניהו ומנדלבליט ● אחרי הכל, בדיוק לשם מטרה זו הצהיר נתניהו כי הוא מינה את מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש ● פרשנות

עוד 1,102 מילים

הליכוד יקיים הערב כנס פתוח ראשון, כנראה עם הופעה של "פרחי ירושלים"

הלהקה פרסמה לאחרונה שיר שמתייחס לנתניהו באופן שבו מתייחסים בתפילה היהודית לאלוהים - ולזמן ישראל נודע על כוונה להציג את השיר בכנס, שייערך היום באולם סגור בפתח תקווה ל-300 מחוסנים ומחלימים ● א', שהתפטר לפני כחודש מתפקיד סגן ראש המוסד תוקף את מדיניות נתניהו ביחס לגרעין האיראני ● גילה גמליאל דבקה בעמדתה לפיה האיראנים זיהמו את הים ● ישראלים התקועים בחו"ל עתרו לבג"צ

עוד 9 עדכונים

למקרה שפיספסת

אף מילה על אפשטיין

כשהסתיים כיבוש לוד, נסע יגאל אלון, אז מפקד המבצע (מבצע דני 10-18 ביולי 1948) לראש הממשלה דוד בן גוריון כדי להיוועץ איתו מה לעשות עם תושבי המקום. בן גוריון דיבר ודיבר, יגאל אלון שאל שוב ושוב מה צריך לעשות עם הערבים של לוד, אבל בן גוריון לא ענה לו. וככה שוב – פעם אחרי פעם, שלוש פעמים.

כשהסתיים כיבוש לוד נסע יגאל אלון, מפקד מבצע דני, לרה"מ בן גוריון כדי להיוועץ מה לעשות עם תושבי המקום. בן גוריון דיבר, אלון שאל שוב ושוב מה לעשות עם ערביי לוד, אבל בן גוריון לא ענה

בן גוריון היה נוהג לרשום את השיחות במהירות על גבי מחברת עם ניר פחם, שמעתיקה את הדברים לדף השני. אחרי  40 דקות, כשהם בדרך החוצה במסדרון, והמחברת המקופלת נמצאת במקום אחר, רחוק, וכבר אין איש בסביבה זולת שניהם, אמר בן גוריון בקולו המעט צווחני, מלווה בתנועת יד רחבה, ליגאל אלון:

"תעשו מה שצריך".

התוצאה ידועה – עם הדבר הזה חזר יגאל אלון מהמטה, וההנחיה שיצאה הייתה להתחיל לפעול לפינוי הערבים.

בעיר נצרת, לעומת זאת, המצב היה שונה לגמרי. בצפון פיקד על הכוחות לסקוב, איש הבריגדה. בישיבת מטה אחרי הכיבוש של נצרת שאלו קציני המטה מה לעשות עם כל התושבים. לסקוב אמר להם: תשלחו מברק למטה הכללי, והמטה הכללי יכול לענות רק את הדבר המתבקש על פי דיני המלחמה, ודיני המלחמה ברורים: אל תרחיקו אנשים מנצרת.

כלומר טיבן של ההחלטות ואופיין מושפע לא מעט מאופי האנשים שנטלו אותן.

את הסיפור המרתק הזה מספר אהוד ברק, ראש הממשלה והרמטכ"ל לשעבר בסרטו של במאי הסרטים הדוקומנטריים רן טל ("ילדי השמש", גן עדן" "המוזיאון", ועוד) "מה היה קורה אילו. אהוד ברק על מלחמה ושלום".

נקודת המוצא של הסרט היא היסטוריוסופית ולא אקטואלית:

בספר "השועל והקיפוד" מ–1953, דן הפילוסוף הפוליטי ישעיה ברלין בהשקפתו של הסופר לב טולסטוי על ההיסטוריה. טולסטוי, בספרו "מלחמה ושלום", מעלה את הטענה שההיסטוריה נוצרת מאינספור פעולות של אינספור אנשים. כל אחד מהם פועל על פי שיקולו הרגעי הקטן, ומה שאנחנו קוראים "היסטוריה" הוא מה שנוצר מאוסף הפעולות המקרי הזה. אהוד ברק, שבילה, על פי דבריו, את כל חייו בעולם המעשה, משוכנע שהאמת היא יותר מורכבת, ושחובתו הראשונה של המנהיג, כלומר האיש הבודד, לנסות ולפעול באופן עצמאי ובכך להטביע את חותמו על מהלך ההיסטוריה.

אהוד ברק, שבילה, לעדותו, את כל חייו בעולם המעשה, משוכנע שהאמת היא יותר מורכבת. שחובתו הראשונה של המנהיג, כלומר האיש הבודד, לנסות ולפעול באופן עצמאי ובכך להטביע את חותמו על מהלך ההיסטוריה

הסרט, שמבוסס על ארבעה ימי ראיונות ארוכים שערך הבמאי עם ברק, סוקר שישה צמתים מרכזיים בחייו של אהוד ברק. בין השאר: חיסול מנהיגי הטרור אחרי הרצח של הספורטאים באולימפיאדת מינכן, מבצע "אביב נעורים", חוויותיו הקשות כמג"ד מילואים בחווה הסינית במלחמת יום כיפור, ההחלטה הלא פשוטה לצאת אחרי 18 שנה מלבנון, וכמובן ה"רומן" המתמשך שלו עם יאסר ערפאת, מהכנת התוכניות האופרטיביות לחיסולו כבר כשערפאת עובר מירדן ללבנון בתחילת שנות השבעים, ועד לוועידה המפורסמת בקמפ דיוויד, שלושים שנה אחר כך, ועידה שכישלונה חרץ מהרבה בחינות גם את גורלו הפוליטי של ברק.

לאורך כל הסרט שב ומתגלה ברק בן ה-79 כאיש חריף וחד, שופע ציטטות ספרותיות ופילוסופיות, ובעל יכולת ראיה היסטורית רחבה ומעמיקה. אבל ללא ספק נחשף גם צד אחר וחדש באישיותו, צד רגשני אפילו, של מי שנחשב כל השנים כ"מר טפלון". כלומר אחד כזה שמסוגל לקבל החלטות מהירות והרות גורל בניתוק רגשי מוחלט.

כך למשל, כשהוא מספר איך כשהיה בן שש בערך, הייתה בקיבוץ משמר השרון, הקיבוץ שבו נולד וגדל, אישה צעירה, ניצולת שואה כנראה, שהייתה יוצאת כל יום בערב מחדר האוכל של הקיבוץ עם כיכר לחם מתחת ליד. הדבר עורר את פליאתם של הצברים הצעירים, משום שבקיבוץ שלהם פעלה מאפייה שסיפקה לחם בשפע לכל הישובים בסביבה, והדבר האחרון שהיית חושב עליו זה שיהיה חסר להם שם לחם. ברק מספר שהוא שאל את אביו למה היא נוהגת כך, ואביו ענה לו:

"עם מה שהיא עברה בחיים שלה עד עכשיו, היא אף פעם לא תהיה בטוחה שמחר יהיה לה לחם".

וכשהוא מספר את זה, נשבר קולו של המפקד המהולל מסיירת מטכ"ל, ועיניו דומעות.

לא כל חלקיו של הסרט אחידים ברמתם. כך למשל הפרק שעוסק במבצע "אביב נעורים", מתרכז יותר בצד האנקדוטלי שסופר כבר לא מעט פעמים – עמירם לוין וברק לבושים כנשים, עם גרבי צמר צבאיות שתחובים להם בחזיות כדי "להגביר" את הרושם, פותחים את הז'קט, מוציאים "עוזי" ומחסלים מישהו שהפריע להם בזמן המבצע. השאלות המוסריות הכבדות כמו מה מידת ההצדקה לחיסול, והאם נבחן לעומק מי הם אותם יעדים שנבחרו, נדחקות במקרה הזה מעט הצידה.

לאורך כל הסרט שב ומתגלה ברק בן ה-79 כאיש חריף וחד, שופע ציטטות ספרותיות ופילוסופיות, ובעל יכולת ראיה היסטורית רחבה ומעמיקה. אבל ללא ספק נחשף גם צד אחר וחדש באישיותו, צד רגשני אפילו

אבל מה שנשאר בסופו של דבר הוא דיוקן מרשים למדי של איש, שבהתנהלותו יש גם מאפיינים לא מבוטלים של דמות טרגית. נראה שברק עצמו מודע לסתירה הזאת כאשר הוא מצטט קטע מתוך "פאוסט" של גתה, בו נשמעת בין השאר האמירה:

"כל בני האדם חווים את החיים, רק מעטים מבינים בצורה יותר עמוקה את מה שהם חווים, והטיפשים מביניהם, שמנסים לחלוק את התובנות הללו עם כלל הציבור, הם אלה שמועלים על המוקד לשריפה או נסקלים באבנים".

"זה הרי מישהו שרצה להיות בן גוריון השני", אומר הבמאי רן טל בראיון, ומהרבה בחינות נותר מנגד על "הר נבו", כאשר לפחות כראש ממשלה, כהונתו מסתימת בדרך מאכזבת ומהירה מאוד, בטח בהשוואה לציפיות ולכוונות שלו עצמו.

בצדק רב כנראה, נמנע הבמאי להזכיר ולו ברמז את בנימין נתניהו, אולי הנמסיס הגדול של ברק, וגם את ג'פרי אפשטיין, שקשריו הטורדים והלא מפוענחים עד הסוף עם ברק, איימו לחסל כמעט סופית את תדמיתו הציבורית של האחרון. גם בגלל שהקשרים ומערכת היחסים הסבוכה עם שניהם כבר גדשה לעייפה את העיתונות הישראלית.

ברק שב וקונה פה כאמור את מקומו כמנהיג בעל שיעור קומה היסטורי, המוכן לפעול בצורה אמיצה בסביבה של חוסר ודאות, גם אם הדבר הזה עולה לו בסופו של דבר באובדן מכאיב של הפופולריות בציבור הישראלי.

רן טל, הבמאי, ממשיך כאן את ההתעסקות המרשימה ורבת השנים שלו בחברה הישראלית, בסתירות הפנימיות שקיימות בתוכה ובכאבים ובשאלות המוסריות שהיא מעוררת.

הסרט עלה לראשונה במסגרת פסטיבל הקולנוע בירושלים, ומתוכנן להיות מוקרן בהמשך במסגרת שידורי "קשת".

בצדק רב כנראה, נמנע הבמאי להזכיר ולו ברמז את נתניהו, אולי הנמסיס הגדול של ברק, וגם את אפשטיין, שקשריו הטורדים והלא מפוענחים עד הסוף עם ברק איימו לחסל את תדמיתו הציבורית של האחרון

"מה היה קורה אילו. אהוד ברק על מלחמה ושלום". ישראל 2020, 85 דקות. תסריט ובימוי רן טל. הפקה – אמיר הראל ואיילת קייט.

אודי בן סעדיה למד בימוי בחוג לתאטרון באוניברסיטת תל אביב. מחזות פרי עטו הוצגו בפסטיבל לתאטרון אחר בעכו, בתאטרון צוותא, הסמטה ותמונע בתל אביב. כתב בטור הסאטירי "בוקר טוב מעריב", ובעיתונים "חדשות" ו"העיר". פרסם סיפורים קצרים במוספים ספרותיים שונים וספר שלו יצא בהוצאת הקיבוץ המאוחד. בן קיבוץ אשדות יעקב. גר היום בבית דגן. משתדל לרוץ בשדות אם אפשר ולהביט על עצמו ועל העולם קצת מהצד. לפעמים זה כואב ולא מעט פעמים זה גם משעשע.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,005 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

המדינה מסרבת להעניק סיוע למרות הקורונה

פרסום ראשון העמותה לגריאטריה עתרה לבג"ץ בשם מוסדות גריאטריים פרטיים, בטענה שהשקיעו משאבים עצומים בהגנה על מטופליהם שבסיכון אך לא קיבלו סיוע ממשלתי ● לפי העתירה, המדינה הבטיחה תמיכה למוסדות השייכים לעמותות, ובכך מפלה לרעה את המוסדות הפרטיים ● "המוסדות מתמודדים עם אתגרי ההגנה על חיי המאושפזים שמצבם מורכב ורגישים שבעתיים לסכנת הנגיף - ללא תמיכה כספית"

עוד 575 מילים

דעה אוקיי, אז לא אסון אקולוגי. אבל מה כן?‎

מי שעמד בראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה עורר סערה כשהכריז כי זיהום הזפת איננו אסון אקולוגי ● "אז נפגעו כמה צבים ועופות", כתב ● אדלר צודק שהשיח בכל הנוגע לנושאי סביבה נוטה להיות רדוד ומוקצן, אבל אסור לזלזל בגודל הארוע הנוכחי ● לכל הפחות, מדובר בפגיעה נרחבת וקשה במשאב טבע שאי אפשר לדמיין את החיים בישראל בלעדיו

עוד 878 מילים

המתנחלים מצופפים שורות, הצבא מטייח, המשפחה רוצה תשובות

בדיקת זמן ישראל צה"ל קבע כי חאלד נופל מת ב-5 בפברואר אחרי שתכנן לבצע פיגוע טרור במאחז הלא חוקי הסמוך לביתו בכפר ראס כרכר ● אבל פקיד השומה הפלסטיני לא היה חמוש, ולא ברור מה הביא אותו לפנות בוקר, לבד, לחוות שדה אפרים בה נורה למוות ● ישראל נסמכת על עדויות מתנחלים, אבל למשפחת ההרוג יש גרסה שונה לגמרי ● סיפור שקרה בחושך, על ראש גבעה שנויה במחלוקת, עם אקדח מעשן אחד  

עוד 2,298 מילים

במערכת הביטחון הופתעו מדברי גמליאל, שלפיהם, איראן אחראית לזיהום הזפת

בית הדין בהאג הודיע שיפתח בחקירת פשעי מלחמה של ישראל בשטחים; נתניהו: "ההחלטה - תמצית האנטישמיות והצביעות" ● בשל הפסקת התחבורה הציבורית לירושלים בפורים יהדות התורה הודיעה שלא תשתף פעולה עם המשטרה ● דמוקרטית, מפלגתם של פעילי המחאה נגד נתניהו, החליטה לפרוש מהמרוץ לכנסת ● יהדות התורה פרסמה קמפיין שבו הוצגו רפורמים ככלבים

עוד 43 עדכונים

מרתק לעקוב אחר המסע הארוך של ליברמן ממחוזות הימין הקיצוני לעבר השמאל החילוני-ליברלי ● אבל זה לא ממש הולך לו: מנהיג ישראל ביתנו תקוע בסקרים תקופה ארוכה, ואף במגמת היחלשות ● הסיבה לכך היא אמינות: קשה להפנים את העמדות המתונות של ליברמן כיום כלפי האזרחים הערבים, והדימוי שלו נותר ימני קיצוני, גם אם נתניהו מתעקש לקרוא לו שמאלן ● פרשנות

עוד 570 מילים ו-1 תגובות

מדוע נתניהו מתחמק מלחתום על תצהיר בנושא מינוי פרקליט המדינה?

בבג"ץ מתנהלות מזה כמה חודשים עתירות בנושא הסדר ניגוד העניינים שגיבש היועמ"ש עבור ראש הממשלה ● הדיון מצוי בשלב מתקדם, צו על תנאי כבר הוצא בנובמבר ● אולם כעת מתברר כי נתניהו מתחמק מלחתום על תצהיר בנוגע להכרזתו כי לא היה מעורב בהבאת מינוי של פרקליט המדינה הבא לממשלה, והטיעונים שמעלה בא כוחו עו"ד מיכאל ראבילו מעלים תהיות רבות ● פרשנות

עוד 734 מילים

מאות אבנים עושות את דרכן לישראל בדואר דיפלומטי

משבר הקורונה מונע ממשפחות שכולות שחיות בחו"ל להגיע לישראל ביום הזיכרון ● במסגרת יוזמה, שהחלה ביום הזיכרון בסגר הראשון, יוטסו השנה לארץ בסיוע משרד החוץ מאות אבנים ועימם מסרים אישיים ● חלוקי הנחל יונחו על הקברים על ידי מתנדבים, שידאגו לצלם את הרגע ולשלוח למשפחות את התיעוד

עוד 290 מילים

ביוני צפויים להסתיים תשלומי האבטלה והפיצויים לנפגעי משבר הקורונה ● כשבמשק יש עדיין למעלה מחצי מיליון מובטלים ועם עשרות אלפי עסקים שנסגרו, לאף אחד לא ברור מה יקרה ביום שאחרי ● פרופסור אייל וינטר: "חייבים להחזיק בהנשמה את כל מי שזקוק לזה בלי הגבלת זמן" ● פרופסור יוסף זעירא: "אנשים עלולים להגיע לפת לחם"

עוד 2,032 מילים

סקרים: 61-59 מנדטים למתנגדי נתניהו; לפי סקר חדשות 12, מרצ מתחת לאחוז החסימה

יושב ראש ועדת הבחירות פוגלמן אסר לשדר את הופעתו של נתניהו בתוכנית "סטנד-אפ ניישן" ● יושב ראש סיעת יהדות התורה פינדרוס: מי שהתגיירה בגיוס צה"לי היא שיקסע ● קבינט הקורונה קבע שישראלים יוכלו להיכנס לארץ ללא אישור של ועדת החריגים; ההחלטה תיכנס אם תאושר על ידי הממשלה ● לראשונה אותרו בישראל חולים בווריאנט הניו-יורקי של נגיף הקורונה

עוד 49 עדכונים

בתקופה שבה כמעט כל החלטה מציתה דיון בשאלת היקף סמכותו של בג"ץ, נדרשים השופטים לעלות דרגה ברמת התחכום ● שני פסקי הדין שניתנו אתמול - בנושאי איכוני השב"כ ובנושא הגיור הלא-אורתודוקסי - מראים את מידת התחכום השיפוטי שאימצו ● פרשנות

עוד 1,462 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה