אילוסטרציה, אישה חולפת ליד ציור קיר בדובאי, ארכיון, 2018 (צילום: AP Photo/Jon Gambrell)
עם עוף בערב שבת: כך הצליח רב של חב"ד לעורר סערה באיחוד האמירויות

מלחמות היהודים מגיעות לדובאי

בלעדי

הקהילה היהודית הזעירה של איחוד האמירויות עוד לא יצאה מארון הקודש בעקבות התחממות היחסים עם ישראל, וכבר קמה לה מתחרה מבית ● הרב לוי דוכמן ושותפו פתחו במסע יחצנות לפיו הקהילה החדשה שהקימו היא-היא קהילת יהודי דובאי האמיתית, והצליחו להרגיז את השלטונות באבו-דאבי, כמו גם את ותיקי היהודים במפרץ ● אבל יש להם גם תומכים: "המניין שלהם גדול, והעוף בשבת שינה את המשחק, כי בבית הכנסת הישן הכול צמחוני", אומר אחד מהם

זה סיפור ישן כמו ההיסטוריה היהודית עצמה. קהילה מתפתחת, ובאופן בלתי נמנע מתפצלת לבית הכנסת שאתה הולך אליו ולבית הכנסת שאתה לא, כמו בבדיחה הישנה. רק שהפעם זה קורה בדובאי, שם רב צעיר מתנועת לובביץ' נתקל בתגובת נגד ובנזיפה רשמית לאחר שמסע יח"צ מתוכנן לקהילה החדשה שלו התעקש להתעלם מקיומה של קהילה יהודית מקומית לא מתוקשרת אך מבוססת.

זה יכול היה להיות הסיפור החביב של הקיץ: הקהילה היהודית הקטנה אבל השוקקת של איחוד האמירויות הערביות יוצאת מהצללים, פותחת חשבונות במדיה החברתית ומעניקה ראיונות על החיים היהודיים במפרץ.

אבל בחודש שעבר, השלטונות המקומיים הורו לאנשים שעומדים מאחורי הקהילה הזאת – קבוצה קטנה שהתפלגה מקהילת המאמינים הקיימת בעיר – להשעות "לאלתר" את חשבונות המדיה החברתית שלה, כך נודע לזמן ישראל.

אך במקום לעשות זאת, הקבוצה החדשה, שהקימו הרב לוי דוכמן ואיש העסקים סולי וולף, רק שינתה את שמה, את תיאורה ואת תמונות הפרופיל בטוויטר שלה, שבמשך כמה שבועות יצרו את הרושם כאילו היא הקהילה היהודית הרשמית של המדינה. שם חשבון הטוויטר שונה מ"הקהילה היהודית של איחוד האמירויות הערביות", ל"הקהילה היהודית" והוא כבר אינו טוען להיות "רשמי" בשום צורה.

אתר האינטרנט של הקבוצה עדיין פעיל, ובראשו מופיע לוגו עם הכיתוב "הקהילה היהודית של איחוד האמירויות הערביות" באנגלית ("Jewish Community of U.A.E") ו"הקהילה היהודית בדובאי" בעברית.

מקור יודע דבר אמר לזמן ישראל כי בכך שהפר את הוראת הרשויות בדובאי, דוכמן הכעיס את השלטונות במדינה, ולפיכך פגם בסיכוייו לקבל עבור קהילתו את הרישיון הרשמי הנדרש לקבוצות דתיות. דוכמן, שמוצאו מארצות הברית אבל בשנים האחרונות חי במפרץ, היה במשך זמן מה חבר פעיל בקהילה היהודית המבוססת בדובאי, שעל קיומה דווח לראשונה בטיימס אוף ישראל בדצמבר 2018.

אבל בחודשים האחרונים דוכמן פתח מרכז קהילתי משלו, הכולל בית כנסת וחלל לשיעורי יהדות, באזור אחר בעיר. המרכז נראה כמו בתי חב"ד אחרים בעולם, אבל במקרה זה תמונתו הגדולה של מנהיג התנועה, מנחם מנדל שניאורסון, תלויה על הקיר מול סדרת דיוקנאות של משפחת המלוכה של האמירות.

הרב לוי דוכמן (צילום: לוי טייטלבאום)
הרב לוי דוכמן (צילום: לוי טייטלבאום)

כמה משקיפים ראו בניתוק מ"הקהילה היהודית של האמירויות" ניסיון לגיטימי להקים מרכז של חב"ד לצד הקהילה הוותיקה יותר – הקרויה הקהילה היהודית של האמירויות – אף על פי שהם תהו מדוע דוכמן ושותפיו בחרו בשם כמעט זהה.

אחרים ראו בכך "השתלטות עוינת" מצד התנועה החסידית, שכבר ספגה בעבר ביקורת על כניסה לאזור שיש בו קהילה יהודית קטנה וניסיון לעצב אותה בדמותה. ב-2004, למשל, האשמות כי חב"ד "נדחפה לקהילה" בפראג והדיחה את הרב הראשי של העיר הגיעו עד לבית הדין הרבני בירושלים.

דוכמן פתח מרכז קהילתי משלו, הכולל בית כנסת וחלל לשיעורי יהדות, באזור אחר בעיר. המרכז נראה כמו בתי חב"ד אחרים בעולם, אבל תמונתו הגדולה של מנהיג התנועה תלויה מול סדרת דיוקנאות של משפחת המלוכה

לפני כחודש וחצי, הקהילה החדשה השיקה מסע יחסי ציבור נמרץ, שהרגיז לא רק את הקהילה היהודית הוותיקה, אלא גם את השלטונות המקומיים. דוכמן לא הגיב לכמה בקשות תגובה ששלחנו אליו, וכמוהו גם שותפו וולף.

צילום מסך מסרטון וידיאו המופיע בעמוד הפייסבוק של "הקהילה היהודית של איחוד האמירויות הערביות" (צילום: פייסבוק)
צילום מסך מסרטון המופיע בעמוד הפייסבוק של "הקהילה היהודית של איחוד האמירויות הערביות" (צילום: פייסבוק)

מתפללים בדובאי מזה עשור

הקהילה היהודית הראשונה באמירויות פועלת בדובאי מזה עשור – בתחילה בהסכמה שבשתיקה אבל לאחרונה בתמיכה גלויה יותר מצד הרשויות המקומיות, והיא נמצאת כרגע בתהליך של הפיכה לקהילה דתית מורשית באופן רשמי.

רוס קריל, נשיא הקהילה היהודית של האמירויות, סירב להגיב לכתבה.

בסוף מאי, הקהילה היהודית של האמירויות בראשותו של דוכמן, הנתמכת על ידי איש העסקים האוקראיני נאום קוהן, פתחה חשבון טוויטר המתיימר לייצג את הערוץ ה"רשמי" של הקהילה היהודית שם. הוא מציג תמונות של נשיא הקהילה, סולי וולף, עם בכירים באמירות וסרטונים מקצועיים של החזן שר תפילה יהודית לשלומם של מדינת איחוד האמירויות הערביות, מנהיגיה וכוחות הביטחון שלה.

הקהילה היהודית הראשונה באמירויות פועלת מזה עשור – בתחילה בהסכמה שבשתיקה אבל לאחרונה בתמיכה גלויה יותר מצד הרשויות, והיא נמצאת כרגע בתהליך של הפיכה לקהילה דתית מורשית באופן רשמי

"הברכה, שמושרת בעברית, נשמעת על רקע סימני נוף מרכזיים של איחוד האמירויות, דיוקנאות של מנהיגי המדינה וגברים עטויים בשל היהודי המסורתי בצבעי שחור ולבן הקרוי טלית", כך תיאר ערוץ הטלוויזיה אל-ערבייה, שנמצא בבעלות סעודית ופועל מדובאי, את תוכן הסרטון.

הסרטון עורר עניין ניכר, וגופי תקשורת מבלומברג ועד כאן התפעלו מהמבט הנדיר אל חיי הקהילה בלב המפרץ הערבי. "סרטון יפהפה מהקהילה היהודית של איחוד האמירויות הערביות. לאחרונה הם הצטרפו לטוויטר, ומוכרחים לעקוב אחריהם", השתפך שגריר המדינה בבריטניה, מנסור אבו אל-הול.

וולף, שהיה איש מכירות מצליח לפני שהפך לנשיא הקהילה החדשה, העניק ראיונות לתקשורת הישראלית והבינלאומית, שבהם דיבר על הקהילה שלו כאילו הייתה הקהילה המבוססת והמוכרת היחידה במדינה, מבלי להזכיר את קיומו של בית כנסת אחר, שבו הוא נהג לבקר במשך שנים.

"זה כבוד גדול מאוד", אמר וולף, 71, למגזין Ami בריאיון שער כאשר נשאל מה זה אומר בשבילו להיות נשיא הקהילה היהודית באיחוד האמירויות הערביות.

"אני בטוח שישנם אחרים שעשויים להיות טובים בזה יותר ממני, כי אני לא טיפוס שנותן נאומים ארוכים. אני אוהב לעבוד בשקט מאחורי הקלעים. אבל אני גאה מאוד להיות חלק מעשיית היסטוריה, ואני מקווה שיום אחד יהיו במפרץ עשרות שוּלים", הוא אמר, כשהוא משתמש במילה היידית לבית כנסת.

לא ברור כמה יהודים חיים כעת באיחוד האמירויות הערביות. וולף מאמין כי ישנם "בערך 1,500 יהודים שפזורים בכל שבע האמירויות שמרכיבות את המדינה". אחרים מעריכים כי המספר עומד על כמה מאות בודדות.

חשבונות המדיה החברתית של הקהילה החדשה מציגים תמונות של וולף, שחי בדובאי מאז 2002, עם מוחמד בן זאיד אאל נהיאן, יורש העצר של אבו דאבי ומנהיגה של המדינה בפועל, וכמה בכירים נוספים במדינה.

חשבונות המדיה החברתית של הקהילה החדשה מציגים תמונות של וולף, שחי בדובאי מאז 2002, עם מוחמד בן זאיד אאל נהיאן, יורש העצר של אבו דאבי ומנהיגה של המדינה בפועל, וכמה בכירים נוספים במדינה

אבל כמה מקורות המכירים את הקהילה היהודית במפרץ אמרו לזמן ישראל כי רבות מהתמונות האלה צולמו לפני שנים, וכי וולף מעולם לא נפגש עם בכירי המדינה מתוקף תפקידו כנציג הקהילה היהודית. פרסומן של התמונות האלה ברשת בהקשר לתפקידו כנשיא הקהילה היהודית הכעיס את השלטונות וגרם להם לבקש מהקהילה לסגור את חשבונות המדיה החברתית שלה.

בזמן כתיבת שורות אלה, תמונותיו של וולף עם מנהיגי איחוד האמירויות עדיין הופיעו בחשבון הטוויטר החדש של הקהילה. אף על פי שעמוד הטוויטר שונה וכבר אינו טוען לייצג את כל הקהילה, אתר האינטרנט של הקבוצה עדיין כולל את המילים "הקהילה היהודית באיחוד האמירויות הערביות".

בנוסף, דף ויקיפדיה מציג את וולף כמנהיג היחיד של הקהילה היהודית של דובאי, וטוען באופן שגוי כי "בית הכנסת הקבוע הראשון… מנוהל ע"י דוכמן מאז 2015".

היסטוריית העריכה מראה כי אזכורים לקהילה היהודית הוותיקה יותר בדובאי נמחקו ע"י המשתמש הקנדי "שם טוב", שם שבדרך כלל מקושר לתנועת חב"ד.

צילום מסך מחשבון הטוויטר של "הקהילה היהודית של איחוד האמירויות הערביות" לפני ששונה (צילום: courtesy)
צילום מסך מחשבון הטוויטר של "הקהילה היהודית של איחוד האמירויות הערביות" לפני ששונה (צילום: courtesy)

כמה בתי כנסת דובאי צריכה?

חברי הקהילה היהודית של האמירויות, הקהילה המבוססת שמורכבת בעיקר מיהודים אמריקאים ואירופאים שנמצאים במפרץ בענייני עסקים, החלו בשנת 2010 להתכנס בחגים היהודיים במקום המכונה "הווילה". בחמש השנים האחרונות, הם עורכים שם טקסים דתיים מודרניים מדי שבת. בתחילה, מנהיגי הקהילה לא התנגדו לקהילה החדשה של דוכמן, היות שחב"ד מושכת קהל אחר.

אולם מנהיגי הקהילה, שלרוב שומרים על פרטיות ונמנעים מתשומת לב תקשורתית, חשים חוסר נוחות לנוכח הפרסום שמחפשת לעצמה הקהילה של דוכמן. "בהתחלה, הרב לוי היה חלק מבית הכנסת בווילה, שהיה קיים לפני שהוא הגיע", אמר לזמן ישראל מקור המכיר את הקהילה היהודית שם. "הוא ניסה להשתלט, מה שלא היה מקובל על הקהילה המקורית, אז הוא החליט לעזוב. אני חושב שאין צורך בשני בתי כנסת באמירויות, כי גודל הקהילה לא מצדיק את זה".

"בהתחלה, הרב לוי היה חלק מבית הכנסת בווילה. הוא ניסה להשתלט, מה שלא היה מקובל על הקהילה המקורית, אז הוא החליט לעזוב. אין צורך בשני בתי כנסת באמירויות, כי גודל הקהילה לא מצדיק את זה"

אולם מקורות אחרים שדיברו עם זמן ישראל, וביקשו להישאר בעילום שם, אמרו שפעילותו של דוכמן, שכוללת הבאת בשר כשר לדובאי, משרתת את הקהילה היטב. "בעיקר הצעירים נמשכים ללוי. המניין שלו ממש גדל", אומר מקור שמרבה לבקר במפרץ. "העוף בערב שבת שינה את המשחק, כי בווילה הכול צמחוני".

בסרטון למטה, שצולם לפני כמה חודשים, שותפיו של דוכמן מציגים את מתחם בית הכנסת החדש של הקהילה:

בריאיון ל-Ynet, וולף ציין כי הקהילה שלו מפעילה בית ספר לתלמוד תורה שבו לומדים 45 ילדים על יהדות. "מאוד מרגש לראות ילדים קטנים שרים 'מה נשתנה', וזה לא יאומן לראות אותם לומדים את פרשת השבוע", הוא אמר.

"אני מאחל לכל הקהילות היהודיות בעולם שיהיה להם רב כזה. הוא אדם יוצא מן הכלל, צעיר – אבל עושה את הבלתי יאומן. כולם אוהבים אותו".

הרב יהודה סרנה, הרב הראשי של הקהילה היהודית באמירויות, שאינו תושב המקום, ניסה להישמע דיפלומטי אך לא הסתיר את חששותיו לגבי בית הכנסת המתחרה החדש. "זה רק טבעי שבנקודת זמן מסוימת יהיו צורות ביטוי שונות לחיים היהודיים בדובאי", הוא אמר בריאיון לזמן ישראל.

Year of Tolerance: Rabbi Yehuda Sarna, Chief Rabbi of the Jewish Community of the Emirates (JCE)

“The fact that there is for the first time in centuries a new Jewish community established in the heart of the Arab World is nothing short of historic.” Earlier this year, Rabbi Yehuda Sarna, Executive Director of The Bronfman Center for Jewish Student Life at NYU, was announced as the first Chief Rabbi of the Jewish Community of the Emirates (JCE). He reflected on the significance of this nascent community in the UAE. #YearOfTolerance #UAEUSA

פורסם על ידי ‏‎UAE Embassy in Washington, DC‎‏ ב- יום שישי, 15 בנובמבר 2019

"אף על פי שהעתיד מאוד מבטיח, ההווה עדיין מאוד עדין. הדבר הכי מדאיג היה חשבון טוויטר שנפתח לאחרונה ונשא למעשה את אותו השם של הקהילה היהודית הקיימת של האמירויות. אבל זו לא אותה ישות", הוא אמר. "בטווח הארוך, אני מקווה שיהיו כמה בתי כנסת באמירויות. אבל זה צריך להיעשות בתיאום. אני מקווה שנוכל להבהיר את העניין כדי שנוכל להמשיך הלאה".

סרנה, רב ידוע בניו יורק ופעיל למען קשרים בין-דתיים, מוכר כרב הראשי של הקהילה על ידי כמה מנהיגים יהודים בכירים בעולם, בהם הרב הראשי הספרדי של ירושלים שלמה עמר, הרב הראשי לשעבר של אוקראינה יונתן זקס וראשי מועצת הרבנים של אמריקה, ועידת רבני אירופה וועד הרבנים הבינלאומי.

הפרשה הנוכחית, הקשורה בבית הכנסת של חב"ד, היא לא הפעם הראשונה שדוכמן גרם אי נוחות לשלטונות במפרץ. ב-2016, הוא הביא לבחריין קבוצה של אנשי עסקים יהודים, שצולמו שרים שירים על בנייתו המחודשת של בית המקדש במבנה ההיסטורי של באב אל-בחריין במנאמה. הפרשה הכתה כמה גלים בתקשורת המקומית, למורת רוחם של המארחים הבחריינים.

ב-2016, דוכמן הביא לבחריין קבוצה של אנשי עסקים יהודים, שצולמו שרים שירים על בנייתו המחודשת של בית המקדש במבנה ההיסטורי של באב אל-בחריין במנאמה. הפרשה הכתה גלים בתקשורת, למורת רוחם של הבחריינים

"להביא יהודים דתיים לאזור בתואנה שהם אנשי עסקים, ואז לשיר ולרקוד באמצע בירת בחריין, זה דבר בלתי קביל לחלוטין", אמר לזמן ישראל מקור שמכיר את הקהילה היהודית במפרץ. "הוא מאוד שתלטן, נאיבי ולא מבין את המורכבויות של הקהילות היהודיות בעולם הערבי", הוסיף המקור.

"בית משפחת אברהם" שמתוכנן להיבנות בדובאי, איחוד האמירויות הערביות (צילום: באדיבות הוועד העליון לאחווה אנושית)
"בית משפחת אברהם" שמתוכנן להיבנות בדובאי, איחוד האמירויות (צילום: באדיבות הוועד העליון לאחווה אנושית)

בקרוב, בית כנסת שלישי באמירויות

איחוד האמירויות עשתה לאחרונה מאמצים גדולים להציג עצמה כמדינה פתוחה שמכבדת את בני כל הדתות. הנשיא אאל נהיאן הכריז על שנת 2019 כ"שנת הסובלנות" באיחוד. בהקשר זה, המדינה הודיעה על בנייתו של מתחם בין-דתי גדול באבו דאבי, שיכלול גם בית כנסת. המתחם, המכונה "בית משפחת אברהם", מתוכנן להיפתח ב-2022, ולא ברור כרגע מי יוזמן לאכלס את המבנה.

רוס קריל, נשיא הקהילה היהודית של האמירויות, משמאל, מארח את ראש הממשלה הקנדי לשעבר סטיבן הרפר בבית הכנסת שלו בדובאי, המכונה "הווילה", אפריל 2019 (צילום: courtesy)
רוס קריל מארח את ראש הממשלה הקנדי לשעבר סטיבן הרפר בבית הכנסת שלו בדובאי, 2019 (צילום: courtesy)

אלי קריל, רעייתו של נשיא הקהילה היהודית באמירויות, פתחה לאחרונה שירות קייטרינג בשם "המטבח הכשר של אלי", שגם הוא זכה לתשומת לב רבה, בכלל זאת מצד שרת התרבות של איחוד האמירויות, נורה אל-כעבי, שבירכה עליו כפרק חדש ב"היסטוריית האוכל של המפרץ".

"רק בחודש שעבר הושק בדובאי שירות קייטרינג כשר חדש שמשרת את האוכלוסייה היהודית ההולכת וגדלה – הקהילה היהודית החדשה הראשונה בעולם הערבי מזה יותר מ-100 שנה", כתב שגריר האמירויות בארצות הברית, יוסף אל-עוטייבה, במאמר דעה תקדימי שפורסם בידיעות אחרונות ב-12 ביוני.

"רק בחודש שעבר הושק בדובאי שירות קייטרינג כשר חדש שמשרת את האוכלוסייה היהודית ההולכת וגדלה – הקהילה היהודית החדשה הראשונה בעולם הערבי מזה יותר מ-100 שנה", כתב שגריר האמירויות בארה"ב

קשרים חשאיים בין ישראל לאיחוד האמירויות מתקיימים שנים, אבל בחודשים האחרונים אבו דאבי הייתה גלויה יותר לגביהם. המאמר של אל-עוטייבה – הראשון אי פעם שמפרסם דיפלומט של איחוד האמירויות בעיתון ישראלי – הזהיר את ירושלים מפני הסיפוח המתוכנן של חלקים מהגדה, אך בה בעת אמר כי המדינה שלו נכונה לשיתוף פעולה עם ישראל במגוון רחב של תחומים.

דובאי, יולי 2020 (צילום: AP Photo/Jon Gambrell)
דובאי, יולי 2020 (צילום: AP Photo/Jon Gambrell)

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אין סוף למה שקורה איתם באומן הדתיים הפכו אותה לעיר חבדדתית בלי רסן זנות וסמים ומה לא הולך שם שיצא שהילכו בחלונות החנויות אזהרות שיהרגו את היהודים.זה לגביי אלו בדובאי להיתנהג בהתאם וחש... המשך קריאה

אין סוף למה שקורה איתם באומן הדתיים הפכו אותה לעיר חבדדתית בלי רסן זנות וסמים ומה לא הולך שם שיצא שהילכו בחלונות החנויות אזהרות שיהרגו את היהודים.זה לגביי אלו בדובאי להיתנהג בהתאם וחשוב שמדינות בכללית יאכפו איסור לכתות דתיות מכל המינזרים להשפיע את אמונתם בציבור ולהלך חיים בבידוד שלהחוק יהייה מודעות וזמין לתמיכת הצורך.הדת היא אחד הגורמים הישיר למלחמות בעולם !

עוד 1,770 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום ראשון, 18 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

המדינה לבג"ץ: אין מקום לחקירת נתניהו בפרשת הצוללות

סקר: לראשונה אפשרות לקואליציה בלי נתניהו והחרדים ● גפני: מר"ן דורש לימוד תורה בישיבות ● ברבש התפטר מהצוות המייעץ לגמזו ● אדלשטיין מאיים על מוסדות חינוך חרדים בקנסות ושלילת רישיון ● גנץ לחרדים: "אי אפשר שיהיו בישראל שתי מדינות" ● נתניהו: "דוחה בתוקף טענות לשיקולים פוליטיים" ● קרוב למיליון מובטלים: צעירים ונשים נפגעו יותר

עוד 51 עדכונים

מדוע המדינה חסרת אונים כלפי מרד החרדים?

משבר קשה יכול לפעמים ליצור בהירות בנוגע לדברים שבימים כתיקונם אפשר לפספס ולטייח. במקרה של משבר הקורונה, כבר מההתחלה אך במיוחד בשלב הנוכחי, הוא המחיש עד כמה עמוקה הבעיה ביחסי המדינה עם המיעוט החרדי.

ההתנהלות של חלקים נרחבים וחשובים מקרב הקהילה החרדית בימים האחרונים מציגים לראווה עד כמה הם מצפצפים על המדינה ובזים לסמכותה, מוכנים להתעלם מהנזק שהם גורמים לאחרים, ושמים פס על יחסיהם עם הלא-חרדים.

התנהלות חלקים נרחבים בקהילה החרדית בימים האחרונים מציגה לראווה עד כמה הם מצפצפים על המדינה ובזים לסמכותה, מוכנים להתעלם מהנזק שהם גורמים לאחרים, ושמים פס על יחסיהם עם הלא-חרדים

היום נפתחו במגזר, בניגוד טוטאלי להנחיות הממשלה, מאות בתי ספר יסודיים עם עשרות אלפי תלמידים. זאת, למרות ואולי בגלל כניעתה של הממשלה, שהסכימה לפתוח מחדש את גני הילדים גם בערים "האדומות", שכמעט כולן חרדיות. הרפיסות הזו כאילו אישרה את דברי המומחים והעיתונאים, שדיקלמו ברובם כי הממשלה לא תעז לנהוג אחרת כי ברור שהחרדים לא יצייתו ואין שום דרך לאכוף שום דבר.

כך שבעוד שברחבי המדינה בתי ספר נותרו סגורים – אצל חלקים נרחבים במגזר החרדי כיתות א'-ח', שרובם ממוקמים באזורים "אדומים", פתחו כאילו כלום. המרד הזה התרחש לאחר שהרב הליטאי חיים קנייבסקי אישר אותו, על פי דיווחים.

כאשר החוצפה הזו תתרום את חלקה לעוד גל של נידבקים, שוב תצוץ ההתנגדות לסגר דיפרנציאלי ויגיע לחץ לסגר ארצי שלישי. זאת בדיוק הסיבה שהמדינה כולה יוצאת עכשיו מסגר שני  שנמשך חודש, הוסיף עוד הרס כלכלי, והיה היחיד מסוגו בעולם.

זה מרתיח את הדם ומחייב לשאול: מדוע קנייבסקי אינו בידי המשטרה, נחקר על המרדה וסיכון ביטחון הציבור? מדוע המשטרה אינה פושטת על בתי הספר הפתוחים? מדוע לא מחלקים קנסות מקסימליים? לא נדרש כוח אדם משטרתי מסיבי כדי לחלק קנסות למוסדות שמיקומם ידוע ואינם ניידים.

כמובן שאנו יודעים היטב את הסיבה. החברה הישראלית קיבלה מזה זמן את הרעיון המגוחך שלא ניתן לכפות דבר על החרדים. לא ניתן לכפות שירות צבאי. לא ניתן לכפות חינוך נורמלי. אי אפשר אפילו להפסיק לתמרץ ילודה מטורפת באמצעות קצבאות ילדים – זה כבר יהיה ממש דבר "אנטישמי".

זה מרתיח את הדם ומחייב לשאול: מדוע קנייבסקי אינו בידי המשטרה, נחקר על המרדה וסיכון ביטחון הציבור? מדוע המשטרה אינה פושטת על בתי הספר הפתוחים? מדוע לא מחלקים קנסות מקסימליים?

בעיוורונם ובהעדר האסטרטגיה שלהם, ליברלים רבים מרחיקים לכת והופכים את הכניעה לאידאולוגיה: כפייה זה רע. הכל בשכנוע, לא בכפייה.

אז חשוב להזכיר שכפייה היא מרכיב מרכזי בשלטון החוק ובמבנה המדינתי. עדיף שתהיה לגיטימציה וקונצנזוס, כמובן. אבל בסופו של יום, בעת הצורך, כופים. לכן אנשים משלמים מיסים שהם לא רוצים לשלם. לכן הצעירים שלנו נגררים לצבא כדי לסכן את חייהם, גם לטובת משימות שהם מתעבים.

זו הסיבה שבתי ספר חילוניים (ודתיים) סגורים היום, דבר שמזיק להורים רבים שהיו מעדיפים להיות חופשיים ללכת לעבודה ולהרוויח כסף (שמחציתו יוחרם על ידי המדינה ומזה חלק חסר פרופורציה יועבר לחרדים).

האם מישהו יכול לדמיין מה היה קורה אם מנהיג מרצ היה קורא לבתי ספר ברמת השרון להיפתח למרות האיסור הממשלתי? בית ספר כזה היה נשאר פתוח שלוש דקות?  היו מוותרים כי אין מספיק שוטרים או כי כפייה לא עובדת?

האין-אונות של המדינה מול החרדים היא ביזיון לאומי. ואנחנו יודעים היטב למה זה קורה. במילה אחת: הליכוד.

הליכוד הוא מי שלא יכול לכפות דבר על החרדים, לא בגלל איזה פרינציפ ליברלי (מדובר הרי בארגון בריוני מהמדרגה הראשונה), אלא בגלל שהחרדים מחזיקים את הליכוד בביצים. מעולם לא היה רוב לימין ללא חרדים. זה חשוב שבעתיים כאשר ראש הממשלה הוא נאשם בפלילים שמקווה לשבור לבחירות שאולי יאפשרו לו לבטל בכל מיני טריקים את משפטו. בשביל זה צריך את המפלגות החרדיות. כי למרות גלגולי העיניים על הזיקה בין דת למוסר, הם הראשונים שיעזרו לו בתחמון שכזה, תמורת עוד כמה מצלצלין.

נכון שגם השמאל מהסס להרגיזם, בעודו חולם על תמיכה עתידית מחרדים כלשהם, אבל השמאל יודע שהחרדים לעולם לא יתמכו בו אלא אם כן כבר יש לו רוב. אם השמאל היה יושב בבטחה בשלטון – אפשר הרי לחלום – הדברים היו נראים אחרת.

הליכוד הוא מי שלא יכול לכפות דבר על החרדים, לא בגלל איזה פרינציפ ליברלי (מדובר הרי בארגון בריוני מהמדרגה הראשונה), אלא בגלל שהחרדים מחזיקים את הליכוד בביצים. מעולם לא היה רוב לימין ללא חרדים

מסיבה זו אני קצת פושר בתמיכתי בהפגנות נגד נתניהו בזמן הסגר. ההפגנות מספקות תירוץ לכניעה לחרדים בכך שהם יוצרים את הרושם שכולם מפרים. הרושם הוא שקרי – המפגינים עוטים מסכות, נמצאים בחוץ ונשמעים בדרך כלל להנחיות – אך המדינה מלאה באנשים שלא מבינים ניואנסים, מזלזלים בדמוקרטיה, ומהווים טרף קל לתעמולת הליכוד. ההפגנות פוגעות בבהירות.

לכן טוב שיש את הרב קנייבסקי כדי להביר היטב לכל אזרחי המדינה איזו חרפה מתרחשת לנו מול הפרצוף. אוזניים להם – שיישמעו. עיניים להם – שייראו.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://twitter.com/perry_dan

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 721 מילים

ראיון "למה, למען השם, שמישהו שפוי ילך ויקנה את אל על?"

כיצד הגיעה אל על למצבה הנוכחי, מה הסיכוי של הבעלים החדש והצעיר שלה - אלי רוזנברג - להרוויח מההשקעה, ומה עליו לעשות כדי שזה יקרה? ● ניסים מלכי, שהיה בכיר באל אל במשך 42 שנה (11 מתוכן כסמנכ"ל כספים), משרטט את נפילתה של חברת התעופה הישראלית, ותוקף את ההצטיידות הראוותנית במטוסי הדרימליינר היקרים

עוד 1,666 מילים

"אנחנו רואים ירידה בכל הנתונים (של התחלואה), ירידה עקבית ברורה", שיבח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את תוצאות הסגר השני ● אבל מה עם כל שאר הפרמטרים? מיליון מובטלים, בעלי חנויות שפשטו רגל, צעירים בלי תקווה, ועתיד כלכלי לוט בערפל ● את מנהיגי אירופה, שנמנעו מסגר שני, נתניהו מציג כחסרי תעוזה ● נראה כי באמת אין להם את התעוזה לא להקשיב למומחים, ולהרוס את חיי האזרחים ● דעה

עוד 820 מילים

למקרה שפיספסת

בריאות ללכת 20 דקות ולקרוס, לעבוד רק שעה ביום

רופאים, חולים ומחקרים רבים מדברים על תסמינים נפוצים וקשים של הקורונה שנמשכים מספר שבועות או חודשים אחרי ההחלמה הרשמית, כמו עייפות כרונית, קשיי נשימה ובעיות בלב ● אבל המידע החלקי והסותר שפורסם בנושא לא מגלה כמה מהמחלימים סובלים מהם, ולמשך כמה זמן ● בפועל, לישראל ולממשלות אחרות אין שום מאגר מידע מסודר על תופעת ה-long covid19, ולאיש אין מושג מה היקפה האמיתי

עוד 2,389 מילים

מגדלי האשפוז המפוארים מבליטים את מחלקות בריאות הנפש הזנוחות

בתי החולים בארץ מתהדרים במגדלים, מחלקות, אגפים, חדרי ניתוח ועוד על שם תורם כזה או אחר. בבתי חולים לבריאות הנפש, שנחשבים בדרך כלל למוסדות המוזנחים ביותר במערכת מוזנחת גם כך – לא נמצא כמעט מגדלים או אגפים על שם תורם, המתנוסס בחזיתו באותיות ניאון המאירות את הלילה.

וזה אולי על קצה המזלג הבעיה עם פילנתרופיה.

"הוא אמר שישנו המוות וישנם מיסים, ומיסים הינם גרועים יותר, כי המוות הוא לפחות לא משהו שקורה לך כל שנה". (טרי פראצ'ט, "איש הקציר")

בדרך כלל כל דיון על מס ומיסים מעלה בנו תגובה של שעמום ופיהוק. מושגים כמו אירי כפול, או סנדוויץ' הולנדי נשמעות לנו כמו מנות בהמבורגריה יומרנית. הדיון הציבורי בתכנון מס או השתמטות (חוקית) מתשלום מס מתמצה לרוב בכותרות על שיעור המס (הנמוך) שמשלמות חברות גדולות (ורווחיות) ובחוקיות המהלך. נצא מההנחה כי תכנון מס ואף תכנון מס אגרסיבי הוא בגדר חוקי, השאלה היא האם הוא חוקתי?

בתיה"ח בארץ מתהדרים במגדלים, מחלקות, אגפים וחדרי ניתוח ע"ש תורם כזה או אחר. בבתיה"ח לבריאות הנפש, שנחשבים למוסדות המוזנחים ביותר במערכת המוזנחת – לא נמצא מגדלים או אגפים על שם תורמים

בדרך כלל מעוררת החשיפה של שיעורי המס הנמוכים אותן משלמות חברות גדולות תחושה חריפה של אי הוגנות. כאשר השיח הציבורי מתמצה בתיאור מצבם הקשה של עסקים קטנים והשוואה לשיעור המס המושת על אחרים. הדיון הציבורי נמנע, במתכוון או שלא במתכוון, מדיון בשאלות רחבות ויסודיות של חוקתיות או מוסריות המהלך.

האם מהלך של אי תשלום מס עולה בקנה אחד עם עקרונות הדמוקרטיה? נראה כי רוב הקוראים יחשבו כי עצם השאלה היא היסחפות שלא לצורך למחזות קיצוניים. ניתן להניח כי תשובת רוב הקוראים תהייה כי השתמטות ממס אינה מהווה פגיעה בדמוקרטיה. נראה ששאלה זו כלל אינה נדונה בדרך כלל וכי הזכות להימנע מתשלום מס נתפסת כזכות לגיטימית. ננסה להראות כי תכנון מס, שהוא השתמטות מתשלום מס (באופן חוקי) ותרומות הם מהלכים החותרים תחת יסודות הדמוקרטיה.

למה לי פוליטיקה עכשיו?

על פי מילון אבן שושן דמוקרטיה היא:

"שלטון העם, משטר מדיני שבו ניתן השלטון בידי נבחרי העם באמצעות הפרלמנט והממשלה הנבחרת על ידו, ובו מובטחות זכויות האזרח להבעת דעה חופשית בוויכוח ובעיתונות. הממשל הדמוקרטי נבחר ע"י העם והעם הוא מקור הכוח והסמכות שלו. או כפי שהגדיר אברהם לינקולן: 'שלטון העם, על ידי העם, למען העם'".

מהי פוליטיקה? פוליטיקה היא מדיניות מעשית שפוליטיקאי מנסה לקדם. או במילים אחרות פוליטיקה היא הדרך להפוך רעיונות מופשטים, אידיאולוגיה (כגון שוויון או עליונות המגזר הפרטי) למעשים. הדרך להפיכת אידיאולוגיה או מדיניות לכלל מעשים עוברת במהלך של חקיקה. בכול דמוקרטיה חוק התקציב הוא אחד מהחוקים החשובים ביותר, מכיוון שהוא מגלם במהלך חקיקה יחיד את כל סדר העדיפות ומתרגם למטבע קשה את האידיאולוגיה השלטת.

הזכות להימנע מתשלום מס (באופן חוקי) נתפסת כלגיטימית. ננסה להראות כי תכנון מס, שהוא השתמטות מתשלום מס (באופן חוקי) ותרומות – הם מהלכים החותרים תחת יסודות הדמוקרטיה

המנוף הראשי והעיקרי של בית הנבחרים בכל העולם לקביעת סדר יום וליצור שינוי בסדרי העדיפויות – הוא תקציב המדינה. בדמוקרטיה, העם בוחר את נציגיו במטרה שאלה יגשימו את הרעיונות האידאלים בשמם נבחרו.

כמעט כל מטרה, תיקון או אידאל באים לידי ביטוי בתקציב המדינה. אפליה מתקנת לפריפריה? תוכנית שיקום שכונות, העברת תקציבים למוסדות וגופים הפועלים באזורים אלו סלילת כבישים ומסילות ברזל לטובת הפריפריה ועוד. קידום נשים? פטור משכר לימוד לנשים, תגבור לימודי מדעים לבנות, מעונות יום חינם ועוד. אתם תגידו מה האידאל ואני אגיד לכם מה הסעיף התקציבי שיוביל להגשמתו.

דמוקרטיה

אחד מעקרונות היסוד של הדמוקרטיה הוא עקרון הכרעת הרוב, על פי עקרון זה החלטות מתקבלות בידי הרוב ומחיבות את כולם (תוך שמירת זכויות המיעוט). אחד היישומים של עקרונות הדמוקרטיה הוא יכולתה של המדינה לגבות מיסים מכל התושבים ולהוציא אותם באופן שיבטא את בחירתם של האזרחים (ראה מפלגת הגמלאים או מפלגות חרדיות), כפי שבאה לידי ביטוי בבחירות לבית הנבחרים. מנגד, תכנון מס הוא מהלך חוקי של שימוש בחוקי המס ובפרצות בהם לצורך הקטנת חבות המס.

למעשה, מהלך זה מקטין את הכנסות המדינה ואת יכולתה של המדינה להוציא אל הפועל מהלכים שונים. יתרה מכך, חברות (ויחידים) נוטות לתרום ובכך "מאזנות" את חסר המס אותו הן משלמות. חברות (ויחידים) אף נוטים לפאר התנהלות כזו שלטעמם מאזנת את "חובם החברתי" (ביל גייטס ווורן באפט לדוגמה). למעשה מדובר גם כאן בחתירה תחת יסודות המערכת הדמוקרטית.

תנועת מלקחיים

המדינה גובה מיסים מכול מי שחייב במס ומוציאה את הכסף על פי עקרונות אידאולוגים שהם בחירתו של רוב הציבור (השקעה בהתנחלויות או בקיבוצים). תנועת המלקחיים שאגפה האחד הוא המנעות אגרסיבית מתשלום מיסים ואגפה השני הוא פילנתרופיה, יוצרת עולם בו יחידים, שלא נבחרו על ידי איש, קובעים את סדר העדיפויות הלאומי. דוגמה לכך היא בתי חולים (או מוזיאונים או כל מוסד אחר) במרכז הארץ, הזוכים לתרומה של מבנים שלמים מידי תורמים יחידים וחברות.

בכך מונעת הפילנתרופיה את ריבונות העם ואת זכותו להחליט על סדר עדיפויות, אשר אחת הדרכים להוציא אותו אל הפועל היא באמצעים כספיים. שפע מבני הפאר בבתי חולים מובילים במרכז הארץ מדגישים עוד יותר את עליבותם של בתי החולים לבריאות הנפש. נראה כי שלט עם הכיתוב "המחלקה הסגורה לסכיזופרניה" אינה מעודדת מתן תרומות. דוגמה זו היא סימפטום לחתירה תחת היסוד הדמוקרטי ותחת זכותו של העם לקבוע את סדר העדיפויות הנראה נכון בעיניו.

תנועת המלקחיים שאגפה האחד הוא המנעות אגרסיבית מתשלום מיסים ואגפה השני הוא פילנתרופיה, יוצרת עולם בו יחידים, שלא נבחרו על ידי איש, קובעים את סדר העדיפויות הלאומי

עורכי דין רואי חשבון וצרות נוספות

לצורך תכנון המס עושות החברות שימוש בעבודתם של עורכי דין, רואי חשבון, יועצי מס ומומחים שונים, אשר לשם העסקתם משלמת החברה סכומי כסף לא מבוטלים. ניתן להניח כי אותם מומחים נמנים עם העשירון העליון, אם לא למעלה מזה (הנחה שאינה מבוססת על עובדות, אם כי ניתן להניח את נכונותה). בכך שהחברה עושה שימוש בעבודתם של אנשים אלו היא מעבירה סכומי כסף ניכרים כשכר עבודה למי שמראש הם בעל הכנסה גבוהה. בכך למעשה מבצעות החברות באופן כמעט ישיר העברה של מזומנים מטובת הכלל (כספי המיסים) לטובת פרטים מסוימים.

לא קיים בידי הנתון המראה מה נקודת שיווי המשקל (נותיר זאת בצריך עיון) בין תשלום למומחים לצורך תכנון מס לבין תשלום מס באופן מלא. ונבהיר, נניח כי חובת המס לפני "הנחות" עומדת על 100, כמה "תסכים" החברה לשלם על מנת להימנע מן התשלום. האם המספר יהיה קרוב יותר ל-99, או אולי על החיסכון להיות גדול יותר.

ניתן גם להניח כי קיימים מצבים בהם תעדיף החברה להוציא סכום כסף גבוה אף מחבות המס במטרה ליצור "מאזן אימה" מול רשויות המס. לחברה קיים בבירור אינטרס למנוע מרשויות המס את היכולת להגיע לברור מלא של תכנון המס, כאשר מצב הדברים האידאלי מבחינתה הוא כי תכנון המס יהיה כזה שרשויות המס יאלצו לקבל "על עיוור" מבלי יכולת לבצע הנדסה לאחור של התהליך.

קיים גם חוסר סימטריה בין הצדדים, ניתוח רציונלי מניח כי החברה תעדיף לשלם סכום הנמוך במעט מחבות המס לצורך אי תשלום מס. על פי הדוגמה הקודמת, תשלום סכום בהיקף של 99 לטובת מניעת חבות מס של 100 יעמוד במבחן הרציונל.

ניתן להניח כי קיימים מצבים בהם תעדיף החברה להוציא סכום כסף גבוה אף מחבות המס במטרה ליצור "מאזן אימה" מול רשויות המס. יש לחברה אינטרס למנוע מרשויות המס את היכולת להגיע לברור מלא של תכנון המס

לא מתקיימת סימטריה הפוכה, רשות המס אינה בעלת יכולת כספית להוציא סכומים זהים לצורך איתור ובירור תכנון המס. יתרה מזו, הוצאה גבוהה על גביית המס מקטינה את הכנסות המדינה. רציונל זה הוביל בעבר למבצעי מחילה על השתמטות ממיסים ושל אפשרות לחברות לשחרר רווחים כלואים.

ישות משפטית נפרדת

אחד מן הטיעונים בהם מרבות החברות לעשות שימוש בדיון ממין זה הוא כי שולם מס על רכיבים רבים בפעילות החברה, לדוגמה מס על שכר העובדים ועוד, כך שמדובר בכפל מס. גישה זו מתעלמת כליל מיסוד הישות המשפטית הנפרדת של החברה.

דוגמה קיצונית להפרדה זו היא המקרה של יוחאי גבאי אשר בשנת 1997 טיפס על עמוד מתח גבוה והתחשמל למוות (ת"פ (תל-אביב-יפו) 3935/02 – פרקליטות מחוז ת"א – פלילי נ' חברת החשמל לישראל בע"מ). הוגשה תביעה פלילית בעניין זו וחברת החשמל הורשעה בגרימת מוות ברשלנות, גרימת חבלה ברשלנות לאמו, אנט גבאי, וביצירת סכנה לילדים. מכיוון שהנתבעת הייתה החברה, הסתכם העונש בתשלום פיצויים והוראות מחייבות למיגון ושילוט עמודי החשמל. הגנה רחבה זו נובעת מעקרון הישות המשפטית הנפרדת.

הטענה כי שולם מס במהלך פעילות החברה ולכן מדובר בכפל מס מתעלם כליל מעקרון זה, הרי אם החברה היא ישות משפטית נפרדת היא ממוסה ככזו, הטיעון כי שולם מס בתהליך יצירת רווחי החברה שומט את הקרקע מכל תשלום מס.

זכותה של החברה לשנות בכול עת את אופן ההתאגדות שלה כך "שתיפטר" מן העול של אותה ישות משפטית נפרדת. מבחן התוצאה (על היותו בלתי אהוד עלי) מוכיח במקרה זה כי חברות נוטות ליהנות יותר מצב הדברים הקיים מאשר לסבול ממנו.

יתרון לגודל

המצב הנוכחי מעניק יתרון בלתי הוגן לגודל. חברות גדולות הן בעלות יכולת לממן תכנון מס, וכן בעלות היכולת "להטיל אימה" על רשויות המס. באופן כזה ניתנת לחברה היכולת להחליט בעצמה על רצונה לשלם מס. מצב זה גורם למעשה לתחרות בלתי הוגנת וליתרון לא הוגן של חברות גדולות על פני קטנות, שמחליש מאוד את הטיעון של תחרות בשוק מצד מתחרים קטנים.

המצב הנוכחי מעניק יתרון בלתי הוגן לגודל. חברות גדולות הן בעלות יכולת לממן תכנון מס, וכן "להטיל אימה" על רשויות המס. זה גורם לתחרות בלתי הוגנת וליתרון לא הוגן של חברות גדולות על פני קטנות

תכנון מס בכלל ותכנון מס אגרסיבי בפרט יוצרים חוסר סימטריה בין מנהלי החברה לבין בעלי המניות. לכאורה תכנון מס המקטין את חבות המס משרת את שני הצדדים. הקטנת נטל המס מגדילה את היקף המזומנים הניתנים לחלוקה ומכאן את שיעור הדיבידנד לבעלי המניות. רק שכמו במקרים אחרים של בעיית הנציג – התגמול להנהלה, הנגזר במקרים רבים מביצועי החברה בטווח הקצר משולם, בעוד הנזק לחברה בדמות קנסות ופגיעה במוניטין יכול להיגרם במועד מאוחר יותר בעתיד.

הפתרון הבלתי נמנע למצב עולם זה הוא איסור מוחלט של תכנון מס. במצב הקיים מתקיים מרדף תמידי בין רשויות המס והמחוקק לחברות, כאשר האחרונות מאתרות את פרצות המס ומנצלות אותן לטובתן ורק לאחר זמן מצליח המחוקק לחסום פרצות אלו. מכיוון שמתקיימת תקופת ביניים בה נהנו החברות ממס מופחת ומכיוון שחקיקה אינה חלה רטרואקטיבית אותו מס שלא שולם אינו ניתן לגביה.

התפיסה הפרטנית לפיה שברת שילמת, דהיינו אם טעה המחוקק והותיר פרצה בחוק הרי שזו בעיה שלו ומן הדין כי יישא בתוצאות, יוצאת מנקודת המוצא כי מדובר בשני שחקנים פרטיים בהם אחד הצדדים טעה. גם אם טעה המחוקק הרי טעות זו סופה שתגרע מן הקופה הציבורית וניצול טעות זו אינה באה אלה על חשבון משלמי המיסים כולם וכך על טעויות המחוקק משלם הציבור כולו.

שלילת חוקיות תכנון המס לא תרע את מצבן של החברות, מכיוון שכרגע הן נהנות מפרצות ושגיאות בחוקי המס ושלילת זכות זו תוביל לכל היותר לתשלום מלוא המס, כך שמצבן לא יורע. לא מתקיים כאן מנגנון של הכבדת נטל המס אלה של ביטול הקלה.

אנליסט 13 שנה, בעיקר של שווקי חו"ל, מאמין שמחקר צריך להיות הוליסטי, ממוקד מעמיק אבל רחב. הכל מעניין ומסקרן אותו, אוהב להבין איך דברים עובדים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,663 מילים
עודכן לפני 3 שעות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

כמעט שנתיים אחרי שנכנס לפוליטיקה, הקים את פרויקט כחול-לבן שנועד לשנות את פני הדמוקרטיה הישראלית ונכנס בסוף לממשלה עם נתניהו, שר הביטחון מאיים כעת בבחירות ובונה על לא אחר מאשר נפתלי בנט ● מבחינת נתניהו, שממילא מכוון לבחירות ביוני, גנץ רק יעשה לו טובה ● פרשנות

עוד 486 מילים

נתניהו: קורא לציבור החרדי ולמנהיגיו לא לפתוח את תלמודי התורה מחר

מוקדם יותר הורה הרב קנייבסקי לחזור מחר ללימודים בגילאי א׳ עד ח׳ ● גמזו: פתיחת היתר עלולה להחזיר אותנו לאחור ● גנץ: אף קבוצה לא מעל החוק ● מפגינים נגד נתניהו רוססו בגז מדמיע ברמת גן, בחיפה ובת״א ● ציפי לבני נאמה בהפגנה בכיכר רבין: "באתי לומר לראש הממשלה עד כאן״ ● מירי רגב: ״קוראת לאפי נוה לחשוף את כל ההקלטות ולקבל הגנה של חושף שחיתויות״

עוד 29 עדכונים

ראיון האיש העצוב מהטוויטר

"הקורונה לקחה את אמא שלנו הבוקר בשעה 05:25. אני מעבר להרוס, אני כל כך אסיר תודה על התמיכה. אני מתחנן, אנא חיבשו מסכה", צייץ הרופא שבתמונה ל-423 עוקביו ● אבל האבל שלו הפך לוויראלי באמצעות מפעל חייו של אלכס גולדשטיין, שמפיץ את סיפוריהם של קרבנות הקורונה ברשת ● "כשהחלו להתפרסם הסטטיסטיקות המפחידות", אומר אלכס, "חיפשתי דרך להפוך את האובדן לאנושי"

עוד 1,508 מילים

ראיון החיים הסודיים של חרדים בארצות הברית

בזמן שהתקשורת נוטה להתייחס אליהם כמקשה אחת, ספר חדש צולל לחיי החרדים בארה"ב, שמנהלים יחסי אהבה-שנאה עם אורח החיים שלהם ● המחברת, פרופ' איילה פדר, ראיינה עשרות גברים ונשים שמנהלים חיים כפולים ● החל בהפרת מצוות, דרך שינוי במראה החיצוני, ועד ניהול רומנים ● "אני לא רואה כאן טובים ורעים, זה סיפור קשה ושובר לב עבור כל המעורבים", היא אומרת בראיון לזמן ישראל

עוד 1,368 מילים

היסטוריה "פרויקט השואה החשוב בעולם"

אחרי שמונה עשורים, מומחה שעבד בעבר בסקוטלנד יארד הצליח לחשוף את המקום המדויק שבו אירע טבח באבי יאר במלחמת העולם השנייה ● החוקר השתמש בהדמיות תלת-ממד ובתצלומי אוויר כדי לאתר את גיא ההריגה מתחת לעיר קייב ● במהלך השנים נבנו באתר - שבו נרצחו עשרות אלפים - בנייני מגורים ופארק ● פתיחת מרכז ההנצחה לשואה במקום, הראשון בבריה"מ לשעבר, מתוכננת ל-2026

עוד 1,396 מילים

מחקר חדש צופה ירידה בכוחו של האסלאם הקיצוני, אך הדרך לשם עוד ארוכה ● כווית מחליפה הנהגה, ושומרת על כל האופציות פתוחות ● מדינות ערב פותחות חזית כלכלית נגד טורקיה, האם היא תחזיק מעמד? ● ומצרים נפרדת מאגדת תרבות, ומציינת 50 שנה לעליית סאדאת ● קסניה סבטלובה מסכמת שבוע במזרח התיכון

עוד 659 מילים

ראיון מי טו, במחנה הריכוז

ספר זיכרונות המתאר בגלוי התעללות מינית בנשים במחנות הנאציים סוף סוף רואה אור ● הלן אפשטיין, מומחית לטראומה של בני הדור השני, פרסמה את כתב היד של אמה המנוחה פרנסי רבינק אפשטיין, שנדחה באמצע שנות ה-70 משום שהקדים את זמנו ● "המסר שלה אליי נראה ברור. להיות אישה פירושו להיות פגיעה. עניינים של חיים ומוות יכולים להיות מוכרעים בשבריר שנייה"

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,157 מילים ו-1 תגובות
מירוץ 2020
המירוץ לבית הלבן / 18 ימים לבחירות

הרוסים באים, אבל הפעם התקשורת מוכנה

עוד שבוע שבו הפער בסקרים מתרחב לטובת ביידן ● עוד שבוע שבו טראמפ ממשיך לזלזל במגפת הקורונה ומזיק לסיכוייו ● שבועיים וחצי לפני הבחירות, ארה"ב נערכת לבליץ אחרון של פייק ניוז והפתעות של הרגע האחרון ● אבל מלבד שימוע מנומנם למועמדת לבית המשפט העליון והבטחות של טראמפ לנשק את כולם, הפעם ניכר שהתקשורת לא מתמסרת לתרגילי הנשיא

עוד 1,891 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סְחִיטָה

לפוליטיקה הישראלית, "ליל הקלטת הלוהטת" הוא כמו נבואה במיתולוגיה, שנועדה להתגשם ולהרוס את חיי הנוגעים בדבר ● "הקלטת הלוהטת" החדשה, זו שמסתובבת עכשיו בצורת קבצי קול מהטלפון של אפי נוה, מעלה שוב את "הבכיר בליכוד, מוקף בחבורה של פושעים" - והפעם זו לא הכפשה פוליטית נגד דוד לוי

עוד 1,077 מילים

"צריך לשתף פעולה עם האשפוז החרדי המחתרתי"

חשיפת מערך האשפוז הביתי המחתרתי לחולי קורונה חרדים מעוררת תגובות מפתיעות ● חולים כרוניים מדווחים כי הם חוששים להגיע לבתי חולים בעידן הקורונה, ואינם מקבלים את הסיוע הדרוש להם בביתם ● במקביל, מומחים קוראים למדינה לאמץ את המודל החרדי הסודי - במקום להילחם בתופעה ● "כל העולם הולך לשם, וגם במערכת בארץ יודעים שזה מה שצריך להיות פה. חייבים להעביר את האשפוז לבתים"

עוד 1,493 מילים ו-1 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה