נוער היטלר משמיע קול תופים וקול תרועה לרגל פתיחתו של "דויטשלנדלאגר 1935", מחנה הנוער ליד ברנדנבורג (צילום: AP Photo)
השקרים על הפיהרר חוזרים, וזה מסוכן

היטלר מת ובועט

ראיון

תיאוריות הקונספירציה לפיהן היטלר שרד את מלחמת העולם השנייה, עושות כעת קאמבק מפתיע ● החוקר ריצ'רד אוונס מזהיר בספרו החדש כי לא מדובר רק באגדות אורבניות שמעניינות כמה משוגעים, אלא בניסיון מסוכן לנסח מחדש את האמת ההיסטורית ● אם תרצו, "פייק ניוז" רטרואקטיבי ● לדבריו "אם היטלר אכן נמלט מהבונקר, אז אולי השואה לא התרחשה מעולם"

לאחר שנמלט מהבונקר באפריל 1945, אדולף היטלר הפך למעין טייל. הוא נראה במופע בלט בעיר הברזילאית קסינו; בדבלין, לבוש כאישה; ובאתר בנייה בעיר החוף הארגנטינאית מאר דל פלאטה. היה גם דיווח על אדם "עם מאפיינים רבים של היטלר", כך נטען – שאכל במסעדה ושוחח בחביבות עם הסועדים אחרים. אולם, כפי שכותב ההיסטוריון הבריטי סר ריצ'רד אוונס בספרו החדש, "מאוד לא סביר שזה היה היטלר, היות שהיטלר לא שוחח עם אנשים אחרים בזמן הארוחה, בצורה ידידותית או בכל צורה אחרת, אלא כפה עליהם מונולוגים בלתי נגמרים".

אוונס, אחד המומחים הגדולים בעולם לגרמניה הנאצית, גם לא מאמין שהיטלר מצא מקלט במנזר טיבטי, נמלט לארגנטינה בצוללת עם אווה בראון – או שבני הזוג הולידו שתי בנות, שאחת מהן, אנגלה מרקל, הפכה לקנצלרית גרמניה.

האמת, לטענתו, פשוטה: כפי שהעידו עדי ראייה, לאחר שנישא לבראון והרעיל את הכלב שלו, היטלר ורעייתו פרשו לחדר העבודה שלו ב-30 באפריל 1945. אחר כך הם התאבדו, וגופותיהם נלקחו לגני בית הקנצלר המופגז, כוסו בבנזין והוצתו.

בספר "תיאוריות הקונספירציה על היטלר: הרייך השלישי והדמיון הפרנואידי" (באנגלית) אוונס מפרק וממוטט לא רק את הטענות חסרות הבסיס אבל העיקשות שלפיהן היטלר שרד את הבונקר, אלא גם סדרת מיתוסים אחרים שמוסיפים לרחף סביב גרמניה הנאצית. לדבריו, זהו ספר על "פנטזיות ובדיות, המצאות וזיופים".

"אין מקום שבו התפשטות תיאוריות קונספירציה ו'עובדות אלטרנטיביות' ניכרת יותר מאשר בתיאורים ההיסטוריים הרוויזיוניסטים של הרייך", כותב אוונס. "תיאוריות קונספירציה שהוטלו בספק זה מכבר התעוררו שוב לחיים, כשהן זוכות לאמון בעקבות טענות על ראיות שהתגלו לאחרונה ועל זוויות חקירה חדשות".

מההתנקשות בג'ון פ' קנדי ועד 11 בספטמבר ומגפת הקורונה, תיאוריות הקונספירציה של זמננו ניזונות משפע אירועים היסטוריים ועכשוויים, ומפיצות את הרעיונות החצי אפויים שלהן באמצעות האינטרנט והמדיה החברתית. אבל נראה שלגרמניה הנאצית יש כוח משיכה מיוחד. "היטלר הוא דמות אשר, בעידן חילוני יותר ויותר, מושכת את תשומת לבם של אנשים רבים, מפני שהוא מעין אייקון של רשע, הוא מוכר בכל העולם… והוא ללא ספק דמות חשובה מאוד בהיסטוריה המודרנית של אירופה והעולם", אומר אוונס בריאיון לזמן ישראל.

הדיקטטורים אדולף היטלר הגרמני ובניטו מוסוליני האיטלקי, מברכים זה את זה כשהם נפגשים בשדה התעופה של ונציה, 14 ביוני 1934 (צילום: AP)
הדיקטטורים אדולף היטלר הגרמני ובניטו מוסוליני האיטלקי נפגשים בשדה התעופה של ונציה, 14 ביוני 1934 (צילום: AP)

ואכן, 75 שנים לאחר תבוסת הרייך, נראה שהצמא לתיאוריות קונספירציה סביב מות היטלר רק גדל. בשני העשורים הראשונים למאה ה-21 הופיעו יותר ספרים הטוענים כי הוא שרד בארגנטינה מאשר ב-55 השנים שקדמו להם. ולא מדובר רק בספרים: בין 2015 ל-2018, למשל, ערוץ ההיסטוריה שידר סדרה בת 3 עונות החוקרת טענות שלפיהן נמלט לדרום אמריקה. לטענת הרשת, זו הייתה החקירה "רבת התגליות ביותר" שנערכה אי-פעם, ובכל פרק צפו 3 מיליון איש.

אוונס מעריך את הסדרה בצורה אכזרית. "לא הוצג ממצא אחד קונקרטי בכל 24 הפרקים", הוא כותב, והסדרה כוללת בעיקר "רמיזות, השערות והמצאות".

אוונס, פרופסור מלכותי להיסטוריה באוניברסיטת קיימברידג', מודע בחריפות לסכנות הפוטנציאליות שמציבות "העובדות האלטרנטיביות" התומכות בטענות על הישרדות היטלר. חלק ממי שמפיצים את המיתוסים האלה, הוא מאמין, מחפשים רווח, בידור או תשומת לב; אחרים, כפי הנראה, באמת מאמינים בהם. אבל יש מי שיש להם סיבות אפלות יותר לטעון, או להאמין, שהיטלר לא התאבד.

"יש אנשים שחושבים שהיטלר היה כזה גאון עולמי שהוא בטוח שיטה בבעלות הברית; לא ייתכן שהוא מת כזה מוות בזוי – ירה בעצמו בסוף המלחמה. במובן הזה, הם מעריצים של היטלר", אומר אוונס. כמובן, הוא מוסיף, אחד מבין הדברים הרבים שהם אינם יכולים להסביר הוא איך "אם הוא הגיע לארגנטינה, הוא נשאר לגמרי בשקט מאז. לא נראה שזה היה מטבעו של היטלר להישאר בשקט".

יהיו אשר יהיו מניעיהם, כמעט כל מי שמקדם את המיתוס על הישרדות היטלר חולק בוז ל"ידע רשמי". "כולם מאמינים שהתקשורת, ההיסטוריונים, העיתונאים וכמעט כל מי שכתב אי-פעם על היטלר הלכו שולל אחר עלילה מתוחכמת שגרמה להם להאמין שהיטלר מת בשעה שלמעשה הוא חי", כותב אוונס.

"כולם מאמינים שהתקשורת, ההיסטוריונים, העיתונאים וכמעט כל מי שכתב אי-פעם על היטלר הלכו שולל אחר עלילה מתוחכמת שגרמה להם להאמין שהיטלר מת בשעה שלמעשה הוא חי"

"בכל פעם שאתה נתקל בביטוי 'היסטוריונים רשמיים' אתה צריך לחשוד, מפני שזו שפה של תיאוריות קונספירציה", אומר אוונס. "זה מחזק את ההערכה העצמית של אנשים להאמין שהם יודעים טוב יותר מאלפי היסטוריונים מקצועיים, שהם מחזיקים בסוד האמיתי, באמת המוחלטת, וכל השאר משקרים".

אבל, הוא ממשיך, לא מדובר רק בעלבון עמוק להיסטוריונים המקצועיים. הדבר גם מסוכן מפני שהוא מטיל ספק בשיטות האובייקטיביות ומבוססות הראיות שאנחנו משתמשים בהן כדי לקבוע מה נכון. ההשלכות, לדברי אוונס, הן ברורות: "אם היטלר אכן נמלט מהבונקר, אז אולי השואה לא התרחשה מעולם".

שתי גרסאות של תמונה של היטלר שריטש השירות החשאי של ארצות הברית ב-1944 כדי להראות איך היטלר עשוי להסוות את עצמו כדי להימלט לאחר תבוסתה של גרמניה (צילום: רשות הכלל)
שתי גרסאות של תמונה של היטלר שריטש השירות החשאי של ארצות הברית ב-1944 כדי להראות איך היטלר עשוי להסוות את עצמו כדי להימלט לאחר תבוסתה של גרמניה (צילום: רשות הכלל)

"פרוטוקולים" של תעמולה

הדרך לשואה עוברת במרכז אחד המיתוסים האחרים שהספר מתייחס אליהם: הפרוטוקולים של זקני ציון. אוונס – שהיה העד המומחה הראשי במשפט הדיבה בשנת 2000, שבו ההיסטוריונית דברה ליפשטדט ניצחה את מכחיש השואה דיוויד אירווינג – בוחן בקפידה את מקורותיו של המסמך המזויף הידוע לשמצה, שמתיימר "להוכיח" את קיומה של קנוניה יהודית עולמית. ה"פרוטוקולים", טוען אוונס, אינם תרשומת של פגישה סודית שערכו זקני העדה היהודים ב-1897, אלא "גיבוב של מקורות צרפתיים, גרמניים ורוסיים שחובר בחופזה". הוא כותב כי "אופיים המבולבל והכאוטי הוא עדות לאופן החפוז והרשלני שבו הם חוברו".

הפופולריות של "הפרוטוקולים" – עד 1933 הם יצאו ב-33 מהדורות בגרמניה לבדה, אף על פי שהם כבר נחשפו כזיוף ב-1921 – נעוצה במשיכה שברעיון "היד הנעלמה" שמכוונת את העולם. אוונס מצטט את מאמרו של ההיסטוריון ג'ון גווייר מ-1938 על "הפרוטוקולים": "זה חוסך כל כך הרבה מחשבה לחשוב כך, לסקור את העולם ולדעת שכל אי הסדרים נובעים מזדוניות חבורת קושרי קשר מסתורית".

זה מכבר נטען של"פרוטוקולים" הייתה השפעה מרכזית על היטלר, ולפיכך, אם לצטט את כותרת ספרו של ההיסטוריון נורמן כהן, הם היוו "הכשר לרצח עם".

"זה קנה אחיזה בתודעתו של היטלר והפך לאידיאולוגיה של חסידיו הקנאים ביותר בגרמניה ומחוץ לה, וכך עזר להכשיר את הדרך להשמדת יהודי אירופה", כתב כהן על "הפרוטוקולים". אבל אוונס לט משוכנע. "נראה לי שהמסמך הזה לא היה חשוב כמו שהרבה אנשים טענו לגביו", הוא אומר. "הוא לא היה מקור לשואה". אוונס לא משוכנע, לדוגמה, שהיטלר אכן קרא בכלל את "הפרוטוקולים". הספרייה הפרטית שלו, שהכילה יותר מ-16 אלף ספרים, לא כללה אותם; רק אוסף כרוך של מאמרי עיתונות שכללו תיאור שלהם, שכתב סופר צללים עבור הנרי פורד. היטלר גם בקושי הקדיש להם פסקה אחת ב"מיין קאמפף".

גם יוזף גבלס לא היה משוכנע בערך התעמולתי שלהם, ונראה שהפקידים שלו התייחסו אליו במידה של בוז. גבלס עצמו הודה ביומניו שה"פרוטוקולים" הם זיוף, אם כי הוא הוסיף, "אני מאמין באמת הפנימית, אבל לא העובדתית, של 'הפרוטוקולים'". "מה שרציתי להסביר", אומר אוונס, "הוא שאנשים כמו היטלר וגבלס עשו בהם שימוש כדי לאשר את הדעות שכבר היו קיימות אצלם".

הן "הפרוטוקולים" והן הרטוריקה האנטישמית של הנאצים אולי הפיצו את הרעיון של קנוניה יהודית עולמית, אבל הראשונים לא הכילו את הגזענות הביולוגית המודרנית של המאה ה-20 שעמדה בבסיס השקפת העולם של היטלר.

"אני לא חושב של'פרוטוקולים' הייתה הרבה השפעה", אומר אוונס. "אני לא חושב שהנאצים היו זקוקים להכשר לרצח עם, לצערי". באותה נימה, הוא דוחה את אגדת ה"סכין בגב", הרעיון שתבוסתה של גרמניה ב-1918 לא נגרמה בשדה הקרב אלא בשל פעולותיה של ברית מושחתת של יהודים, אנשי שמאל ומהפכנים בחזית הביתית – וקורא תיגר על הטענה כי היא שימשה את הנאצים כדי לעלות לשלטון.

אכן, טוען אוונס, היטלר האמין כי תבוסת גרמניה נבעה מכך ששלטון הקיסר לא היה מוכן, כפי שהוא מנסח זאת, "להפעיל אמצעים קיצוניים עד הסוף" כדי לנצח. אך הנאצים כיוונו את האש ל"פושעי נובמבר", שמכרו את גרמניה בכך שהסכימו לתנאי שביתת הנשק של בעלות הברית ולתנאים המשפילים של חוזה ורסאי.

המחבר וההיסטוריון סר ריצ'רד אוונס (צילום: Courtesy)
המחבר וההיסטוריון סר ריצ'רד אוונס (צילום: Courtesy)

הרייך השלישי נבנה על תיאוריית קונספירציה

כפי שאוונס מראה, הרייך השלישי עצמו "נבנה על בסיס תיאוריית קונספירציה": הרעיון שהקומוניסטים הציתו את הרייכסטאג בפברואר 1933 כהכנה לתפיסת השלטון. הדבר סיפק להיטלר אמתלה להוציא צו חירום שהשעה את חירויות האזרח – צו שחודש שוב ושוב במהלך 12 השנים הבאות.

אבל לא הייתה שום מזימה קומוניסטית; הולנדי שהשתייך לשמאל הקיצוני, מרינוס ואן דר לובה, שנתפס על חם בזירה, פעל לבדו. אפילו בית המשפט העליון של הרייך, שהנאצים טרם הפעילו עליו אז שליטה מלאה, זיכה כמה דמויות מובילות במפלגה הקומוניסטית כשהועמדו למשפט כמה חודשים לאחר מכן.

בדומה לכך, תיאוריית הקונספירציה שפיתחו הקומוניסטים – ולפיה הנאצים הציתו את הפרלמנט בעצמם והטילו את האשמה על ואן דר לובה האומלל כדי להיפטר ממתנגדיהם – גם היא הייתה שקרית. הנאצים פשוט ניצלו הזדמנות שנפלה לידיהם. יתרה מזאת, כפי שכותב אוונס, "ייתכן שהשריפה לא הייתה אירוע כה מכריע ורב השפעה כפי שנטען פעמים רבות. אם הפרלמנט הגרמני לא היה נשרף, היטלר והנאצים ודאי היו מוצאים אמתלה אחרת לכפות מצב חירום".

"ייתכן שהשריפה ברייכסטאג לא הייתה אירוע כה מכריע ורב השפעה כפי שנטען פעמים רבות. אם הפרלמנט הגרמני לא היה נשרף, היטלר והנאצים ודאי היו מוצאים אמתלה אחרת לכפות מצב חירום"

אבל התיאוריה על מבצע "הדגל הכוזב", של הנאצים ממשיכה להתקיים, ואף זוכה לתמיכה מצד כמה היסטוריונים בעלי שם. "אין שום ראיה תקפה לכך. בדקתי את הכול", אומר אוונס. "אני חושב שהתיאוריה הזאת הוחייתה מפני שאנחנו חיים היום בתרבות שאוהבת לפתח ולהחיות תיאוריות קונספירציה".

לוחמי אש נאבקים לכבות את השריפה ברייכסטאג, 27 בפברואר 1933 (צילום: רשות הכלל/הארכיון הפדרלי הגרמני)
לוחמי אש נאבקים לכבות את השריפה ברייכסטאג, 27 בפברואר 1933 (צילום: רשות הכלל/הארכיון הפדרלי הגרמני)

אולם לדבריו, השריפה כן זורה אור על כמה מאפיינים רחבים יותר של תיאוריות קונספירציה: "תיאוריות קונספירציה רבות יוצאות מנקודת הנחה שלא סביר שאדם בודד, כל שכן אדם בודד פשוט ועלום, יכול היה לחולל אירוע עולמי גדול".

לפיכך הן פונות לאחת הדוֹגמות המרכזיות, לדעתו, של תיאוריות קונספירציה: מי שמפיק רווח מאירוע מסוים הוא ודאי זה שגרם לו. אחת התקריות המשונות ביותר במלחמה העולם השנייה – הטיסה של רודולף הס לסקוטלנד ב-1941 – משכה תשומת לב רבה בקרב חסידי תיאוריות קונספירציה בשנים האחרונות.

יש הטוענים באופן כוזב כי היטלר שלח לשם את סגנו עם הצעת שלום כנה, אולי בהזמנת "מפלגת שלום" בריטית או אולי כחלק ממזימה שרקמו שירותי הביטחון הבריטיים כדי לפתות אותו לבוא לבריטניה. "תיאוריות קונספירציה בדרך כלל עוסקות בפרטי פרטים", אומר אוונס. "אבל צריך לחשוב כל הזמן על התמונה הגדולה. בהקשר הזה, אני דבק ב'תערו של אוקאם', העיקרון הימי-ביניימי שלפיו ההסברים המשכנעים ביותר הם לרוב אלה הפשוטים ביותר".

"תיאוריות הקונספירציה על היטלר" מאת סר ריצ'רד אוונס (צילום: Courtesy)
עטיפת הספר מאת סר ריצ'רד אוונס (צילום: Courtesy)

אוונס טוען כי הס איבד ממעמדו במערכת ההיררכיה הנאצית, והטיסה הנמהרת שלו הייתה ניסיון נואש לטפס חזרה למעלה. היטלר עצמו לא ידע דבר על תכניתו של הסגן שלו, והוא נחרד וכעס כשנודע לו על כך. אבל אוונס מאמין שחלק מתיאוריות הקונספירציה סביב הטיסה של הס, בדומה למיתוסים על הישרדותו של היטלר, הן בעייתיות ביותר בשל ההשלכות שלהן.

"משתמע מכך, כמובן, שהיטלר רצה שלום אמיתי, ואילו צ'רצ'יל היה שוחר מלחמה שדחה את הרעיונות האלה ודיכא אותם, מה שגרם להתמשכות המלחמה, שהובילה לשואה", הוא אומר. "אם חושבים על ההשתמעות הרחבה יותר, הרי שצ'רצ'יל ולא היטלר אשם בשואה".

לא לכל תיאוריות הקונספירציה יש משמעויות אפלות כאלה, וחלקן עשויות להיראות בלתי מזיקות. אבל כולן מסוכנות מאוד. לכולן משותפת, מסכם אוונס, "ספקנות קיצונית, ועם זאת נאיבית במובן מסוים, שמטילה ספק לא רק באמיתות מסקנותיהם של היסטוריונים אובייקטיביים וקפדנים, אלא בעצם רעיון האמת".

עוד 1,639 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 1 בדצמבר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

יאיר נתניהו במו"מ לשכור דירה ליד אחיו בהרצליה

פרסום ראשון יש חיים אחרי המעון בבלפור: בנו הבכור של ראש הממשלה מנהל משא ומתן על שכירת דירה בסמוך לאחיו אבנר, בפרויקט "מחיר למשתכן" בגליל ים החדשה ● אבנר וחברתו נוי בר אמורים להיכנס לגור בפרויקט בימים הקרובים ● בנוסף, היחידה לאבטחת אישים בשב"כ מנהלת מו"מ לשכירת שתי דירות במקום עבור מאבטחי בניו של רה"מ

עוד 620 מילים

משבר האקלים, זכייתו של ביידן, ופוליטיקה ירוקה בארה"ב

כל מי שנשמה ירוקה באפו נאנח לרווחה עם בחירתו של ביידן לנשיא ארצות הברית. אי אפשר להפריז בחומרת המצב שאנו עומדים בפניו עקב משבר האקלים. לפי התרחישים מבוססי המדע, המשבר שם את עתידנו כאן בסכנה. הוכחות לקיומו קיימות כבר בשטח, ואם לא ייעשה דבר למניעתו, הסוף הגרוע ידוע מראש. העשור הקרוב הוא קריטי לפעולה.

כל מי שנשמה ירוקה באפו נאנח לרווחה עם בחירתו של ביידן לנשיא ארצות הברית. אי אפשר להפריז בחומרת המצב שאנו עומדים בפניו עקב משבר האקלים

טראמפ היה "מכחישן אקלים" ידוע. באחד מציוציו המפורסמים בנושא, הוא כתב שהכל הונאה של הסינים. במפגש בקליפורניה בשיא השריפות בקיץ האחרון, תגובתו בעניין הקשר בין השריפות וההתחממות הגלובלית היתה – אל תדאגו, עוד מעט יתקרר פה.

טראמפ הוציא את ארה"ב מהסכם פריז – ההסכם הבינלאומי למאבק במשבר האקלים – והתייחסותו המזלזלת לכל מה שקשור במדע, ובפרט בתחום האקלים, היתה מזעזעת. לפעולתו של טראמפ היה אפקט מצנן על מדינות רבות אחרות, וכל זאת בתקופה שבה היה צורך בפעולה הרבה יותר משמעותית ונחושה להגברת המאבק במשבר האקלים.

ביידן לעומתו, היה נחרץ ביותר – הרבה יותר מכל מועמד קודם לנשיאות ארה"ב – במחוייבותו למאבק זה. הוא היה חד וברור גם בהבנת חשיבות המשבר וגם בנחישות בה הבטיח לטפל בו. בתכנית המעבר שפורסמה על ידי ביידן והאריס, משבר האקלים הוא אחד מ-4 נושאים בעדיפות עליונה, יחד עם משבר הקורונה, הכלכלה, ושוויון בין גזעי.

המחוייבויות שמופיעות תחת תת הסעיף משבר האקלים הן מרחיקות לכת בהחלט – להביא את ייצור החשמל להיות נקי מפליטות פחמן עד 2035, ולהביא תחבורה ציבורית זמינה ונקייה מפליטות לכל האמריקאים. מינוי של ג'ון קרי לממונה על משבר האקלים בממשל ביידן מצביעה על החשיבות האדירה שמיוחסת לו.

את הצהרותיו מרחיקות הלכת של ביידן בהיבט הסביבתי והאקלימי אפשר לפרש גם מכיוון פוליטי. בהיסטוריה של בחירות לנשיאות ארצות הברית, הפסדיהם של אל גור והילארי קלינטון ב-2000 וב-2016 היתה קשורה להתמודדות של מועמדים אחרים, ובעיקר מועמדי מפלגת הירוקים האמריקאית.

הבחירות של שנת 2000 היו הדרמטיות והצמודות ביותר אי פעם. אל גור (סגן הנשיא של ביל קלינטון) הפסיד לג'ורג' וו. בוש, על חודם של 537 קולות בפלורידה. בהקשר של משבר האקלים, היתה לבחירות אלה השפעה מכרעת. גור הפך בהמשך ל"גורו" בנושא האקלים ואף זכה בפרסי נובל ואוסקר על סרטו "אמת מטרידה", סרט שקידם באופן חסר תקדים את המודעות למשבר האקלים.

הפסדו של גור בבחירות יכול להיזקף למועמד מפלגת הירוקים לנשיאות, ראלף ניידר, אשר זכה בכמעט 3 מיליון קולות (2.7% מהקולות הכלליים), מהם כ-100,000 בפלורידה. אין ספק שפרישתו של ניידר מהמרוץ היתה סוללת את דרכו של גור לבית הלבן. על תבוסה זו מלפני 20 שנים המפלגה הדמוקרטית וגם המאבק במשבר האקלים משלמים מחיר כבד עד היום.

הפסד גור בבחירות יכול להיזקף למועמד מפלגת הירוקים לנשיאות, ראלף ניידר, שזכה בכמעט 3 מיליון קולות. על תבוסה זו מלפני 20 שנים המפלגה הדמוקרטית וגם המאבק במשבר האקלים משלמים מחיר כבד עד היום

גם בבחירות 2016, התמודדה ראש מפלגת הירוקים אז, ג'יל סטיין, לנשיאות. היא גרפה למעלה מ-1,600,000 קולות בארה"ב כולה. להזכירכם, ב-2016 הבחירות הוכרעו על חודם של עשרות אלפי קולות בודדים במדינות מפתח כמו פלורידה, וויסקונסין, מישיגן ופנסילבניה. מספר הקולות שגרפה סטיין במדינות אלה היה גדול מהפער בין קלינטון וטראמפ. אולם לא בטוח שאותם קולות היו באמת מגיעים לקלינטון ולכן זה לא ברור באופן מובהק שהיתה זוכה בנשיאות אם סטיין לא היתה מתמודדת.

בסופו של דבר, ההבנה כי המפלגה הדמוקרטית חייבת להתייחס באופן רציני יותר למשבר הסביבתי הגיעה לבחירות 2020 ופגשה זרם פרוגרסיבי חזק בתוך המפלגה. ברני סנדרס, אלכסנדרה אוקסיו קורטז ותומכיהם הרבים הביאו לכך שנושא כמו משבר האקלים תפס מקום מרכזי בסדר היום של המפלגה הדמוקרטית.

עתה נותר לקוות לשינוי אמיתי במאבק במשבר האקלים. עד כמה מהר ייצא ביידן להוביל את יישום הבטחות בחירות אלו – על זאת יצטרך להשיב במעשים.

יעל כהן פארן היתה ח"כ בכנסת ה-20 מטעם "המחנה הציוני" כנציגת "התנועה הירוקה". הובילה בכנסת את נושאי הסביבה והקיימות. כיום מנכ"לית התנועה הירוקה, לשעבר מנכ"לית "מגמה ירוקה" ו"הפורום הישראלי לאנרגיה". השתתפה כמעט בכל וועידות האקלים של האו"ם בעשר השנים האחרונות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 579 מילים

שנה לקורונה הזמן טס כשלא נהנים

לפני שנה בדצמבר, התאריך המדויק לא ידוע, התגלה וירוס חדש בעיר ווהאן בסין ● מעטים העלו בדעתם שתוך זמן קצר הוא יטלטל את העולם, ישתק כלכלות, יסגור גבולות, יחולל שמות בחינוך, בתעסוקה, בתרבות - ויגבה את חייהם של כמיליון וחצי בני אדם ● האימונולוג פרופ' צביקה גרנות מסכם שנה בצל המגפה ומזהיר: "הקורונה היא רק קדימון קליל לאסון האמיתי שמחכה לנו מעבר לפינה"

עוד 3,852 מילים

ניסנקורן יביא את מינוי פרקליט המדינה לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב

נתניהו: קורא לגנץ ללכת לאחדות ולהימנע מפיזור הכנסת ● החרדים לנתניהו: פשרה עם כחול לבן חייבת לכלול את חוקי הגיוס והגיור ● רע״ם שוקלים לא להצביע עם האופוזיציה על הפיזור ● ליברמן: נתמוך בכל מי שיהיו לו 61 ח״כים להחלפת נתניהו ● קרעי הציע לנעול את המליאה כדי לעצור הצעות חוק ● נחמן אש נוכח שיאי התחלואה: ״אנחנו במצב חירום, נתכנס לחשוב על צעדים מיידיים״ ● נתניהו: סגר לא מעיד על הצלחה או כישלון, לעתים זהו כורח המציאות

14:06 עריכה

יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט ח"כ רם שפע אמר בפתח ישיבת הוועדה שהתכנסה לדיון בתקנות הקורונה: "המטרה העיקרית שלנו להגדיר את מערכת החינוך כמפעל חיוני כדי שתישאר פתוחה גם אם יוחלט על סגר נוסף. ישנם מספר נושאים הדורשים התייחסות בתקנות הנוכחיות, כגון חזרה מהירה של כיתות ז', ח' ו-ט' ללימודים בבתי הספר והוצאתם מהזום; פתיחת המסגרות הבלתי פורמליות; שינוי המגבלה על לימודים רק בשתי קפסולות בתיכון שמקשות מאוד על מנהלי בתי הספר לגבש מערכת שעות מיטבית, ובנוסף הכנסת מפעילים חיצוניים לבתי ספר תחת מגבלות והנחיות".

עוד אמר כי יש לסייע ככל האפשר לרשויות האדומות כדי שיוכלו ללמד מרחוק כמו שצריך.

אורית גור אריה, מארגון מנהלי בתי הספר, התייחסה לחזרה ההדרגתית לבתי הספר. לדבריה, התקנות הנוכחיות נותנות מענה מעולה מבחינה חברתית, אך הן לא יסגרו את הפערים הפדגוגים שנוצרו. היא התריעה כי "אם למישהו נדמה שאנחנו מצליחים לייצר סגירת פערים זה לא יקרה. חייבים לחשוב מחדש על בחינות הבגרות כי הילדים לא יהיו מוכנים".

ד"ר אפרת אפללו מנהלת המחלקה לחינוך ולקידום הבריאות במשרד הבריאות התייחסה לנאמר בישיבה: "אנחנו עובדים כדי להחזיר את התלמידים לבית ספר בדרך שונה מהאחד בספטמבר. אנחנו לא מסכימים למעבר של יותר משתי קבוצות בתיכונים ואנחנו שומעים ממורים ומנהלים שיש דרכים ופתרונות יצירתיים. לגבי מפעילים חיצוניים, הנושא בבדיקה ואנחנו גם בדיונים בנושא תנועות וארגוני הנוער לגבי חזרה לפעילות". היא קראה למורים ולתלמידים להיבדק על מנת לצמצם את ההדבקות והתחלואה״.

אינה זלצמן, המנהל הפדגוגי במשרד החינוך התייחסה לבחינות הבגרות ואמרה כי החומר לבגרויות צומצם. "עשינו מיקוד לחומר וצמצמנו אותו. המיקוד נמצא אצל המנהלים והמורים, וגם נמצא פתוח באתר של משרד החינוך -"לומדים בביטחון".

צופית גולן, סגנית יו"ר הנהגת ההורים הארצית בירכה על החזרת הילדים למוסדות החינוך ועל ההבנה שהחינוך הוא בראש סדר העדיפויות. היא קראה להחריג את המורים לאנגלית מהקפסולות כפי שנעשה עם המורים לחינוך גופני זאת משום שיש מחסור במורים לאנגלית. עוד קראה למשרד החינוך לדרוש מבתי הספר ללמד בשטחים הפתוחים בנוסף לכיתות, וכן לצמצם את החומר לבגרויות בתיכון.

בדיון השתתפו חניכים בצופים שמחו מחוץ לכנסת. הם קראו לפתיחת תנועות וארגוני הנוער. "המסר המרכזי שלנו", אמרו החניכים, "הוא כשהחינוך הבלתי פורמלי נשאר סגור בני הנוער נמצאים ברחובות עם אלכוהול וסיגריות וסמים. אנחנו לא הבעיה אלא הפתרון. ננהג באחריות עם החניכים שלנו ונשמור על כל כללי הבריאות". הם ביקשו למסור לחניכים שלהם שהם לא שכחו אותם.

13:46 עריכה

הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח, התכנסה היום לדיון בנושא היערכות והצטיידות רשויות המדינה בחיסון לנגיף הקורונה. בדיון אמר אחראי החיסונים במשרד הבריאות כי התהליך ליצירת חיסון בד"כ אורך שנים רבות, אך הפעם הוא באופן מואץ תוך ניהול סיכונים כאשר שלבים מסוימים מתחילים לפני ששלבים קודמים הסתיימו.

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח: ״קיבלנו בדיון הוועדה תמונה די מקיפה לסוגיית החיסונים שתעסיק אותנו מאוד בתקופה הקרובה. ברור שכיום קיימת אי ודאות גדולה בכל העולם. התפיסה ההתחלתית שבה הלכנו על זה בכוח מלא ובכל הכיוונים הייתה נכונה, אבל בשלב מסוים יצטרך להיות תכנון ותיעדוף. תכנון צריך להיות במספר מישורים: הסברה נכונה וקמפיין רציני – החל מהסברים על תיעדוף של אוכלוסייה מסוימת, ועד מאבק ב'פייק ניוז' שילווה אותנו.
דבר נוסף חשוב הוא סוגיית כוח האדם: צריך להניח שבנקודת זמן מסוימת נזדקק לכוח אדם ומבצעי חירום ויש להתכונן לכך מראש. כמו כן, יש לטפל בדחיפות בנושא של בדיקות סורלוגיות שמטריד אותי ואת חברי הוועדה. אם נדע כמה אנשים אפשר שלא לחסן, תהיה לזה משמעות גדולה בהמשך וזו עוד סיבה להשתמש בבדיקות הסרולוגיות שנמצאות בידי משרד הבריאות״.

מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, אמר בדיון, "החיסון הרוסי הוא ברמת ביצוע של החברות האחרות. ניתן כבר ל-40 אלף איש ואין כל תופעת לוואי מידיות. עדיין אין אישור ע"כ ממשרד הבריאות . לא קיבלתי כל תשובה. ייתכן שהסיבה פוליטית ומקום הייצור מעכב את האישורים. משעשע שבסוף זה יועבר לרשות הפלשתינית ומי שבתוך הקו לא יקבל חיסון".

13:44 עריכה

שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר שאין מניעה למנות את פרקליט המדינה הנבחר עמית איסמן, למרות התבטאויות לא הולמות שאמר בעבר לנשים שעבדו עמו בפרקליטות. ניסנקורן הודיע כי יגיש את מינויו של איסמן לאישור הממשלה בישיבה המתוכננת ליום ראשון הקרוב.

13:36 עריכה

בתום דיון סוער – צו החלת חוק הפיקדון על מכלי המשקה הגדולים אושר כעת בוועדת הכלכלה כמעט פה אחד. בעד הצו הצביעו היו"ר מרגי וחברות וחברי הכנסת קרן ברק, אתי חוה עטייה, הילה שי וזאן, עידן רול, תמר זנדברג, אימאן חטיב יאסין ואנטאנס שחאדה. ח"כ יצחק פינדרוס נמנע. הצו יכנס לתוקף ב-1 בדצמבר 2021.

13:10 עריכה

יו"ר ימינה, נפתלי בנט, הציע ליו"ר ועדת הקורונה בכנסת, ח"כ יפעת שאשא ביטון להשתלב במקום השני ברשימתו בבחירות הבאות. בוואלה מדווחים כי על פי גורמים המעורים בפרטים "בנט הציע לשאשא ביטון עולם ומלואו, מה שתרצה, בתמורה לחבירה אליו״. מימינה נמסר ״לא היו דברים מעולם״.

13:05 עריכה

גדעון סער חושב שמדשדשים בירושלים:

13:04 עריכה

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד קרא לבני גנץ, לתמוך בהצעתו לפזר את הכנסת ולהקדים את הבחירות. "אני קורא מכאן לבני גנץ, בוא נשלים את מה שהתחלנו ונוציא את נתניהו מבלפור. יש לנו אפשרות מחר להיכנס למליאה, להצביע על פיזור הכנסת – ולהתחיל את הדרך שתוציא את נתניהו מבלפור", אמר באולפן ynet.

12:08 עריכה

הוועדה לענייני ביקורת המדינה בראשות ח"כ עפר שלח, קיימה היום ישיבה במצב בני הנוער בסיכון בתקופת הקורונה, אשר מצבו הקשה הוכפל בתקופה זו ומלבד המשבר הכלכלי שפוקד את סביבתו, הנוער בסיכון נמצא בעקבות המגבלות יותר בבית ופחות במסגרות הנדרשות לו. בוועדה אמר מנהל בעמותת על"ם לטיפול בנוער בסיכון כי "המדינה החליטה להישאר מאחור, איתור הנוער ברשת נעשה רק ע"י העמותות".

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח: "קיבלנו תמונה מאוד ברורה – לא הרבה השתנה לטובה מאז שפורסם דו״ח המבקר ב2019 בנושא. בעקבות משבר הקורונה, מטבע הדברים הצרכים רק הולכים וגוברים והתשובות הולכות ומצטמצמות. נושא רוחב כמו נוער בסיכון שנופל בין משרדים ממשלתיים ורשויות מקומיות, חייב להתכנס סביב שולחן אחד שמתכלל את הטיפול. אם לא תהיה הבנה שהרשויות במצב סוציואקונומי נמוך לא יכולות לממן 25% מהתקציב, העלות של המדינה אח"כ תהיה גבוהה יותר. בזמן הזה אין ספק שעם כל הבעיות של אישורי תקציב והתקופה הבעייתית שאנחנו עומדים להיכנס אליה, חייב להיות טיפול מערכתי כולל. על המדינה והממשלה לפתור את הנושא כדי להציל את אותם בני נוער״.

12:00 עריכה

נתניהו ביקר במנהלת אכיפת הקורונה בת״א וקרא לגנץ להצביע נגד פיזור הכנסת.

על רקע מינוי פרקליט מדינה אמר ראש הממשלה: "כחול לבן שמדברת על הפרת ההסכם – מפרה את ההסכם בענין המינויים. זה מצער ונדון בזה בנפרד".

נתניהו במנהלת אכיפת הקורונה הקורונה (צילום: קובי גדעון לע״מ)
סגרים הם כורח המציאות. נתניהו במנהלת אכיפת הקורונה הקורונה (צילום: קובי גדעון לע״מ)

בנוגע לאפשרות של הטלת סגר נוסף, אמר נתניהו כי "סגר לא מעיד על כישלון או על הצלחה", וסגרים הם "לפעמים כורח המציאות".

נתניהו לצד השר אוחנה ואופנוע כבד (צילום: קובי גדעון לע״מ)
נתניהו, אוחנה, ומ״מ מקום המפכ״ל (צילום: קובי גדעון לע״מ)
11:33 עריכה

ח״כ עודד פורר יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי פתח דיון של הוועדה הבוקר (ג') בהתייחסות לדבר מותו הטראגי של יונתן היילו: "זה אחד המקרים שלכולנו, המחוקקים, הרווחה ובתי המשפט יש מה ללמוד ממנו. הוא מחייב אותנו לבחון את עצמנו שוב ושוב. אין סיבה שבמדינת ישראל יקרו מקרים כאלה וצר לי על מותו. זה אירוע נוראי". ח"כ מירב מיכאלי: "לכל אורך הדרך אפשר היה לעשות דברים שימנעו את האירוע הטראגי הזה. ח"כ מיכל קוטלר-וונש סיכמה: "לא נוכל להגיד שידינו לא שפכו את הדם".

11:28 עריכה

עמית סגל מפרסם כי רע״ם שוקלת לא לתמוך מחר בפיזור הכנסת. לאופוזיציה יהיו עדיין 62 קולות בלעדיהם.

אביגדור ליברמן חושב שכבר הובטחו דברים:

11:24 עריכה

בוואלה מפרסמים כי בש"ס וביהדות התורה ידרשו מראש הממשלה לכלול את חוקי הגיור והגיוס בכל פשרה פוליטית שתושג עם כחול לבן להמשך קיום הממשלה.

11:06 עריכה

משפט נתניהו: ההגנה מבקשת מסמך הנוגע לתיק 4000, המדינה מסרבת.

10:38 עריכה

יו״ר נעמת לאבי ניסנקורן: "אין למנות את עו"ד איסמן לתפקיד פרקליט המדינה בטרם תיערך בדיקה מקיפה באשר להתנהגותו לנשים – ישנן טענות שהתלונות נגדו לא נבדקו באופן יסודי".

10:35 עריכה

ב-N12 מדווחים כי פיקוד העורף ומגן דוד אדום נערכו למבצע בדיקות במפעלי תעשייה והייטק, אלא שברגע האחרון החליטו במשרד הבריאות לבטל את התוכנית בשל החשש שתוצאות הבדיקות יורידו את שיעור נתוני התחלואה הארציים.

גורם המעורה בפרטים אמר "מתחילת המגפה המפעלים עובדים בקפסולות ולא נרשמו עדיין אירועי התפרצות. במשרד הבריאות חששו שאם יבדקו במפעלים זה עלול להוריד את הממוצע הארצי – וכך להוביל לשינוי בגישה של מקבלי ההחלטות שילכו לכיוון של עוד הקלות".

מבצע הדיגום אמור היה לכלול כ-1,500 בדיקות יומיות שיוקדשו לעובדי מפעלים כמו חברת החשמל והתעשייה האווירית, וכן לעובדי חברות כמו סודה-סטרים ונביעות.

10:21 עריכה

השר פרץ משאיר פתח קטן:

10:08 עריכה

נתוני הקורונה מראים כי מספר המאומתים היומי היה הגבוה ביותר זה חודש וחצי – והפרויקטור החדש מזהיר כי ישראל "במצב חירום". פרופ' נחמן אש הוסיף "נתכנס לחשוב מה הצעדים המיידיים שצריך לעשות כהמלצה לקבינט. בינתיים נמשיך את הצעדים האינטנסיביים סביב החקירות, הבדיקות והבידודים".

10:00 עריכה

השר צחי הנגבי אמר בגלי צה״ל שהדרישה שלהם מכחול לבן היא להמשיך לקיים את הממשלה והוא מאשים את כחול לבן בפירוק האפשרי. לדבריו ״הירייה הראשונה היה כששר המשפטים קיים ועדה לבחירת פרקליט המדינה והםפ לא כוננו ועדת בכירים. הם החליטו שהם לא מקימים ועדת בכירים. ההסכם אומר שאנחנו מוותרים ב-200 נושאים והם יוותרו באחד״.

הנגבי אמר ״התפלאתי שראש הממשלה הסכים לרוטציה. הסקרים היו אופטימיים מבחינתנו וגם עכשיו יש לימין רוב מוצק – מקסימום נחליף את גנץ בבנט״.

09:31 עריכה

איתן גינצבורג על נסיונות החקיקה של כחול לבן: ״כשנכסנו לממשלה שמנו המון דברים שחשובים לנו בצד, הגיע הזמן לממשם. אין סימטריה בין הצדדים". יו״ר ועדת הכנסת אמר שכנראה יהיה צורך לפזר את הכנסת. ״אין שום סיבה מדוע אנחנו לא ניצבים כעת בדיוני תקציב – חוץ מהשיקולים האישים של נתניהו", אמר.

09:19 עריכה

יו״ר הקואליציה מיקי זוהר ברשת ב׳: נעשה כל שביכולתנו למנוע את פיזור הכנסת. הייתי קורא לראש הממשלה לנסות לעשות משא ומתן עם כחול לבן.

מיקי זוהר אמר גם כי לא מתאפשר כעת להעביר תקציב דו שנתי.

09:09 עריכה

גילה גמליאל בהודעה סביבתית:

08:54 עריכה

פרקליטת המדינה לשעבר עדנה ארבל מגנה על מועמדותו של עמית אייסמן לתפקיד פרקליט המדינה.

המנכ״לית אמי פלמור:

08:36 עריכה

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ב-103FM: "עוד מוקדם לדבר על סגר נוסף, אבל אם נלך לעוד סגר, זה יקרה בסוף ינואר, עם קבלת החיסונים הראשונים".

בגלי צה״ל מדווחים כי בכירים בממשלה מבטיחים שגם אם יוטל סגר – מערכת החינוך תישאר פתוחה.

08:30 עריכה

עפר של ב-103fm: אם לא יהיו פריימריז ביש עתיד אשקול צעדי הפוליטיים.

08:23 עריכה

איציק שמולי ברשת ב׳ על האפשרות ששרי העבודה יתפטרו במקום לפזר את הכנסת: ״אין סיכוי שנתפטר – אנחנו קו ההגנה האחרון ונישאר תקועים לנתניהו בגרון עד הרגע האחרון. הוא ינסה לעצור את המשפט שלו ואת הדמוקרטיה. בחירות היו ונותרו חלופה איומה ונוראה, אבל ראש הממשלה מושך לשם. אני במשימת חיי״.

שמולי הזכיר את סגירת בתי המשפט לפני הקמת הממשלה הפריטטית.

על דרכה של מפלגת העבודה אמר: לא יודע אם נרוץ לבד. יש לנו תשתית מצוינת לצאת איתה לדרך. מאמין שאנשים יחזרו הביתה.

על הפריימריז שבוטלו אמר: אתה מסתכל על מפלגות אחרות שנמצאות לצידנו, הן לא דמוקרטיות ויש להן רשימות מצוינות. לצאת עם 3 מקומות במסע פריימריז זה לא קשור למציאות. קולם של המתפקדים חשוב – אבל זו מערכת בחירות רביעית – אף מפלגה לא עושה את זה.

שמולי ציין: אני קיבלתי את התוצאה הכי גבוהה אי פעם בפריימריז.

שמולי סיכם: ההחלטה שלא ללכת לבחירות בזמנו, ההחלטה לנסות לתת מענה הייתה החלטה אחראית ונכונה למרות שלא הוכיחה את עצמה פוליטית.

08:10 עריכה

חבר הכנסת מאיר כהן מיש עתיד אמר בערוץ הכנסת שיתמכו בחוקים שכחול לבן מנסה להעביר ללא אישור הליכוד.

07:42 עריכה

השר אלי כהן: כחול לבן בהתאבדות פוליטית.

07:32 עריכה

השר חילי טרופר אמר בגל״צ כי כפי שנראה כרגע אנחנו בדרך לבחירות.

07:30 עריכה

יואב קיש: שברנו את שיא המאומתים.

07:22 עריכה

אביגדור ליברמן אמר בכאן רשת ב׳: ״אני רוצה להתייחס קודם כל להקלטת סיעת הליכוד – עצם העובדה שאנשים מקליטים אחד את השני ומעבירים לתקשורת – זה אומר על איכות הסיעה. וזה עידן נתניהו – מה שהוא השאיר שם״.

על בני גנץ אמר: ״הוא מתלבט ומתייסר במקום להחליט. אי אפשר להתייסר צריך להחליט״.

ליברמן אמר ״מה שכרגע ברור שהממשלה לא מתפקדת, משגעים את הציבור – אנחנו בדרך לסגר שלישי – סגר זו הודאה בכשלון. אפשר להביא תקציב אבל נתניהו משעבד את ענייני המדינה לאיטרסים שלו, בני גנץ עושה שרירים כי הוא דואג לרוטציה. אנשים שהסבירו שהקימו את הממשלה המוזרה הזו הסבירו שהם עושים את זה בגלל גודל השעה בסופו של דבר הם דואגים רק לאינטרסים אישיים״.

לדברי ליברמן: ״גוש נתניהו אין לו קשר לימין. הוא פרסונלי לא אידיאולוגי. הסקרים טוב לקרוא, ברוב המקרים אין קשר לתוצאה״.

מה עכשיו? ליברמן חושב שעדיף להקים קואליציה אחרת במקום לפזר את הכנסת. ״השם לא משנה״, הוא אומר, ״כל מה שאפשר להסכים. צריך להחליף את שלטון נתניהו. זו המטרה המרכזית. כל שם שמסוגל להביא 61 ח״כים גם אנחנו נצטרף״.

07:12 עריכה

בכאן רשת ב׳ מדווחים שיו״ר הכנסת יריב לוין אמר אתמול בישיבת סיעת הליכוד שהוא יעשה הכל כדי לסכל את החקיקה של כחול לבן כולל להשתמש בתפקידו.

שלמה קרעי הציע לנעול את המליאה.

06:58 עריכה

שרי העבודה עמיר פרץ ואיציק שמולי יתמכו מחר בהצעה לפיזור הכנסת בטרומית.

עוד 32 עדכונים

למקרה שפיספסת

טענת ההגנה מן הצדק עשויה לסייע לנתניהו - או להתהפך עליו

נתניהו פוסע בדרכו של נשיא המדינה לשעבר קצב, שבסיום שלב ההוכחות במשפטו הגיש כרך עב-כרס עם טענות לשפיטה על ידי התקשורת ● בהכרעת הדין של קצב כתבו שופטיו כי "בעניינו אכן נחצה הגבול באופן חסר תקדים" והתחשבו בכך בגזר דינו ● אלא שהבחירה של פרקליטי נתניהו ללוות את טענותיהם בהצהרות תקשורתיות עלולה להוביל לאפקט ההפוך ● פרשנות

עוד 732 מילים

עם הסכם הגרעין ברקע, סעודיה וישראל מתכוננות לביידן

מעט פחות מחמישה חודשים – זה פרק הזמן שיפריד בין טקס ההשבעה החגיגי של ג'ו ביידן בוושינגטון בעשרים בינואר 2021 ובין הבחירות לנשיאות איראן שיערכו ביוני באותה שנה. כיאה למדינה רצינית ומסודרת, ולא מבולגנת כמו ארצות-הברית, באיראן תוצאות הבחירות ידועות מראש ונותנות למנהיגי העולם זמן להיערך להנהגה החדשה. הצפי הוא כי ביוני 2021 ישתלט הזרם השמרני הרדיקלי באיראן גם על מוסד הנשיאות, מוסד בו אחז בשנים האחרונות חסן רוחאני המשתייך לזרם פרגמטי יותר, המכונה גם הזרם הרפורמיסטי. אנשי הזרם השמרני מתנגדים להסכם הגרעין עם המעצמות, בניגוד לקו שהוביל רוחאני ושר החוץ שלו ט'ריף.

לפיכך, תהיה זו חצי שנה עמוסה ורווית מתח, בה שני צדדים שמאוד מעוניינים בכך ינסו להשיב את הסכם הגרעין לחיים: הדמוקרטים בארה"ב מחד והמחנה הרפורמיסטי באיראן מאידך, עבור אלו גם אלו היה ההסכם להישג הגדול ביותר של כהונתם אי אז ב-2015.

תהיה זו חצי שנה עמוסה ורווית מתח, בה שני צדדים מעוניינים ינסו להחיות את הסכם הגרעין: הדמוקרטים בארה"ב מחד והמחנה הרפורמיסטי באיראן מאידך, עבורם היה ההסכם להישג הגדול של כהונתם

לאורה רוזן, עיתונאית העוסקת רבות בתחום הסכם הגרעין, פרסה בפלטפורמה האינטרנטית הליברלית Just Security קריאה לארה"ב להצטרף במהרה להסכם, לפני הבחירות באיראן. לא ברור עד כמה הדברים הללו מוצאים אוזן קשבת אצל הצוות החדש של ביידן, אך קשה להעלות על הדעת פוזיציה גרועה יותר לארה"ב מההמלצות שהובאו במאמר של רוזן. חזרה מהירה להסכם בחודשים הקרובים תוך ביטול הסנקציות, שבעקבותיה השתלטות של השמרנים הרדיקליים באיראן על הנשיאות יכולה להוביל ליציאה מדורגת או מהירה של האיראנים מההסכם. איראן עלולה לחזור למדיניות מתגרה גם בתחום הגרעין, רק שהפעם ללא המחיר שייגבה ממנה בזירה הפנימית ובלחץ הכלכלי החונק, כפי שהיה עם מדיניות הלחץ המקסימלי.

אך על אף הרצון הניכר של הצדדים, הדרך חזרה להסכם לא תהיה פשוטה כלל. איראן דורשת פיצויים והגבלה של הסמכויות האמריקאיות רק בשביל לחזור להסכם מ-2015, בעוד האמריקאים באופן עקרוני מעוניינים בהסכם רחב יותר שיתייחס לסוגיות נוספות שלא טופלו בהסכם המקורי.

שגריר סעודיה באו"ם עבדאללה אלמעלמי אמר השבוע:

"הסכם הגרעין הוכח ככישלון לעולם כולו. אני לא חושב שמישהו יהיה נאיבי כל כך שיחזור לאותו הסכם".

הדברים מהווים רמיזה סעודית מנומסת לממשל הנכנס. ייתכן שהדברים אינם יותר ממשאלת לב, אך נראה דווקא שמדובר באיתות מצד מדינות ברית "הסכמי אברהם" לממשל ביידן. לא מופרך להניח שהן גם עושות זאת בתיאום זו עם זו: ביום ראשון האחרון התבטא בנושא גם רה"מ נתניהו ואמר כי יש להימנע מלחזור להסכם הקודם.

שגריר סעודיה באו"ם התבטא נגד חזרה להסכם הגרעין, ונראה כי מדובר באיתות מצד מדינות ברית "הסכמי אברהם" לממשל ביידן. לא מופרך להניח שהן מתואמות בענין: גם נתניהו התבטא כך בשבוע שעבר

החותם האזורי של טראמפ במזה"ת

ניתן לומר דברים רבים על מדיניות המזרח התיכון של טראמפ, אך הטענה שאין חשיבה או היגיון מסדר מאחוריה היא תמוהה. טראמפ חולל שינוי אזורי אדיר, באמצעות פעילות עקבית וברורה: שימוש ב"פרוקסי" של בעלות ברית כחלק מהשאיפה לצמצום הנוכחות האמריקנית בשטח, תוך חיזוק בנות הברית והעצמתן.

במקביל, שימוש בלחץ כלכלי כמנוף מרכזי אל מול גורמים בעיתיים בזירה – המשטר הסורי, גורמים לבנונים וכמובן האיראנים. כתוצאה ממדיניות זו התעצבה הברית בין ישראל למדינות המפרץ, במה שכנראה יהיה החותם המשמעותי ביותר של מורשת טראמפ וממשלו באזור.

בניגוד לאמירות חסרות בסיס שנאמרו בתקשורת הישראלית, ההסכמים האזוריים אינם בדרך להתפורר בתקופת ביידן. נהפוך הוא – הם יועדו לרגע הזה. לא בכדי ייתכן שהבחירה בביידן תגיש לטראמפ את ההישג הגדול ביותר של מדיניות החוץ שלו – הסכם כינון יחסים בין ישראל לסעודיה.

הסעודים מודאגים מהאמירות שנזרקות לכיוונם מביידן ואנשיו. הרגישות המופגנת של הנשיא הנבחר ויועציו לסוגיות זכויות אדם בסעודיה מעוררת חשש כבד בריאד, בוודאי כשמוסיפים לכך את הנכונות המוצהרת של הממשל החדש לפשרות מול משטר האייתולות. מאז השלום עם מצרים יודעים מנהיגי ערב כי הדרך לייצוב וחיזוק הקשרים עם וושינגטון עוברת בירושלים. הדור הצעיר בהנהגה הסעודית – קרי מחמד בן סלמאן – מבין את הצורך ביחסים עם ישראל על מנת לשמר את מעמדם ולמזער נזקים אפשריים מצד ממשל ביידן, לצד ההיבטים הכלכליים והביטחוניים של יחסים אלו.

אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה הבא. קרא ל"הערכה מחודשת" של הקשר עם סעודיה (צילום: Times of Israel)
אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה הבא. קרא ל"הערכה מחודשת" של הקשר עם סעודיה (צילום: Times of Israel)

לכל זה יש משמעות רבה גם ביחס להסכם הגרעין. אם ההתנגדות להסכם ב-2015 הייתה קולנית וקשה, מה שצפוי ב-2021 יהיה על אחת כמה וכמה – ברית מדינות המפרץ וישראל הן אופוזיציה חזקה מאוד להסכם שאף ממשל אמריקאי לא יכול להקל בה ראש.

הטענה שאין חשיבה או היגיון מאחורי התנהגות טראמפ במזה"ת תמוהה. טראמפ חולל שינוי אזורי אדיר בפעילות עקבית: "פרוקסי" של בעלות ברית לצמצום הנוכחות האמריקאית והעצמתן. ולחץ כלכלי כמנוף

פופוליזם מהפכני שרחוק מכל ערך שמרני

בזמן שבכירי ממשלו, כדוגמת מזכיר המדינה פומפאו, מנסים לשמר את הישגיהם בשנים האחרונות ואולי בכך סוללים את דרכם לקמפיין 2024, דונלד טראמפ ממשיך לקרוא תיגר על המוסדות הדמוקרטיים והליך הבחירות.

אירוני שנשיא שעמד לאורך הקיץ וביקש להגן על הסמלים והמוסדות הלאומיים כמו המשטרה, הדגל וההיסטוריה האמריקאית פועל כעת כאחרון האנרכיסטים ומסרב להכיר בתוצאות, ללא שום עילה רצינית נראית לעין. כדי להפוך את התוצאות, טראמפ צריך להוכיח קונספירציה בקנה מידה שלא היה כדוגמתו; ובעוד עתירותיו נדחות אחת אחרי השנייה, הוא ממשיך לשחוק את האמון בהליך הדמוקרטי.

הפופוליזם המהפכני הזה רחוק מכל ערך שמרני ועשוי להוות סכנה ממשית לאמון הציבור במוסדות המדינה. הוא גם מעיד על תהליך עמוק הרבה יותר שעובר על המפלגה הרפובליקאית וציבור תומכיה, תהליך שאינו זר גם לימין הישראלי. שמרנות אינה יכולה להתבטא ביצר מהפכנות אגרסיבי נגד "דיפ סטייט" קיים או מומצא.

המועמד הבא של המפלגה הרפובליקאית יצטרך לייצג את העקרון השמרני בדבר המידה הטובה קצת יותר מהנשיא היוצא. עם זאת, נראה שגם הפעם המערכת האמריקאית יציבה מהאוחזים ברסן השלטון: מנהלת ה-GSA האמונה על תהליך העברת השלטון עדכנה הבוקר (24.11) כי הרשות תחל בתהליך העברת הסמכויות לממשל הנכנס. עד ה-20 בינואר, בסופו של דבר, תתבצע העברה שלווה של השלטון לממשל ביידן.

יחס הציבור הערבי בישראל ויחס נבחריו לשינויים האזוריים

לסיום, קשה להתעלם מיחסם של נבחרי הציבור הערביים בישראל לשינויים ההיסטוריים המתחוללים באזור. סביר להניח שמרבית הציבור הערבי תומך בהסכמי אברהם וייהנה מיתרונותיהם המעשיים בהיבטים רבים, אך נבחרי הציבור שלו ממשיכים להישמע כדוברים של משמרות המהפכה.

קשה להתעלם מיחס נבחרי הציבור הערביים בישראל לשינויים ההיסטוריים באזור. סביר שרוב הציבור הערבי תומך בהסכמי אברהם וייהנה מיתרונותיהם המעשיים, אך נבחריו ממשיכים להישמע כדוברי משמרות המהפכה

חברת הכנסת עאידה תומא סלמאן הוציאה הודעה בעקבות הפגישה החשאית של נתניהו עם בן-סלמאן ובה האשימה אותם ואת טראמפ בחרחור מלחמה ובדרדור האזור להסלמה, שבא לידי ביטוי בהפצצות האחרונות בסוריה. הנחרצות בה מגינה תומא-סלימאן על שלוחי הטרור האיראנים ומגנה את פריחת השלום האזורית בעודה יושבת בכנסת ישראל, מבהירה פעם נוספת שלא נס ליחו של הסלוגן שתבע ג'ורג' אורוול בספרו 1984:

war is peace, freedom is slavery, ignorance is strength

נדב חכם הוא סטודנט לתואר שני באוניברסיטת חיפה בתוכנית רודרמן ללימודי יהדות ארה"ב. סיים תואר ראשון בהצטיינות באוניברסיטה הפתוחה בהיסטוריה ומזרח תיכון. בוגר יחידה 8200, ובוגר תוכניות של קרן תקווה (בארה"ב). בלימודי התואר הראשון עסק רבות ברעיונות שבבסיס הסיפור ההיסטורי - הן בעולם האסלאם על זרמיו הפוליטים והדתיים והן בעת החדשה בעולם המערבי מהנאורות ועד הפוסטמודרניזם. מביט בעולם בעניין ומנסה לחשוב, לנתח ולהבין לאן המים זורמים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,010 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

פרה-היסטוריה אמני הסלע של הר כרכום

מספר הולך וגדל של מבקרים מגיע להר כרכום, קרוב לגבול עם סיני ● מלבד הנוף היפהפה, פליאוקלימטולוגים וארכאולוגים נמשכים למקום בגלל תחריטי הסלע העתיקים שהתגלו במקום ומהווים עדות להיסטוריה בת אלפי שנים ● חלקם אף קשורים לתנ"ך ● אבל יש גם חריטות שהוסיפו תיירים חסרי מחשבה ● עכשיו מנסים ברשות הטבע והגנים להגן על האתר הפרה-היסטורי המלא באמנות

עוד 1,398 מילים

בימים יפים, האפיק של נחל פולג שנשפך לים הוא מראה מושלם, אבל ימי המבול האחרונים היו הכל חוץ מיפים ● עם פרוץ הממטרים יצאו הודעות בהולות על סגירת כל חופי הרחצה בארץ מפאת זיהום ● הסיבות מוכרות: מערכות ניקוז עירוניות מיושנות, שמותאמות לממטרים נינוחים מהסוג שהיה נפוץ כאן פעם, לפני שהאקלים השתגע, לא עומדות במתכי הגשם מהסוג החדש ● חוף פולג כמשל

עוד 1,042 מילים ו-1 תגובות

בדיקת זמן ישראל "תאונות קורות בגלל שחוסכים בכסף"

כ-100 מפקחי עבודה אמורים לתת פתרון לכ-85 אלף מפעלים ואתרי בנייה, אבל התוצרים שמביאים המפקחים לא הופכים לכתבי אישום והקטל נמשך ● אין דיווח על קבלני משנה ועובדים שנפגעים לא יודעים ממי לתבוע פיצוי ● חברות הביטוח לא דורשות מהקבלנים לעמוד תנאי בטיחות, כתנאי לתחולת הפוליסה ● "הם מוכרים פוליסות במאות מיליונים והנזק ממוות של כמה פועלים הוא מיליונים בודדים"

עוד 2,852 מילים

קבינט הקורונה צמצם את מספר המבקרים שיכולים לשהות בו זמנית בקניונים

ועדת האיתור המליצה פה אחד למנות את פרקליט מחוז חיפה עמית איסמן לפרקליט המדינה ● דיווח: גנץ הודיע לנתניהו שכחול לבן תתמוך בקריאה טרומית בפיזור הכנסת ● דיווח: אחרי שיחה עם מיקי זוהר, נתניהו חזר בו מכוונתו למנות סגן ליושב ראש הקואליציה ● מנהל העבודה לשעבר מטעם חברת הניקיון במשרד ראש הממשלה מבקש ממבקר המדינה לפעול לביטול פיטוריו

עוד 62 עדכונים

חג ההודיה של בנימין נתניהו

אתמול הודיע היועמ"ש לגנץ כי עליו להקפיא את ועדת הבדיקה בפרשת הצוללות רגע לפני שהייתה אמורה להתחיל לפעול ● וביום רביעי תעלה הצעתו של יאיר לפיד לפיזור הכנסת ● הסיכוי שגנץ יצביע בעדה גבוה מאי פעם ● אם ההצעה תעבור בקריאה טרומית, נתניהו יקבל אופציה נוספת, מועד חדש וגמיש לבחירות, בהתאם למפת החיסולים, החיסונים או ההסכמים הנוחה לו ● פרשנות

לפעמים נדמה שיש מי שעומד ושופך על ראש הממשלה בנימין נתניהו צ'ופרים ללא הפסקה.

אתמול שיגר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנלדבליט מכתב לשר הביטחון בני גנץ ודרש ממנו לעצור לפי שעה את ועדת הבדיקה הממשלתית שמינה בפרשת הצוללות וכלי השייט. ובמהלך השבוע עשוי גנץ עצמו להצטרף להצעה של יאיר לפיד ולהעביר בקריאה טרומית הצעת חוק לפיזור הכנסת. גם זו מתנה לא צפויה שתיפול על נתניהו.

נתניהו ודובריו התקוממו נגד ההחלטה של גנץ להקים את ועדת הבדיקה במשרד הביטחון. הם טענו כי מדובר בוועדה שקמה מסיבות פוליטיות (מה שנכון), והיא אמורה הייתה להביא בארבעת החודשים הקרובים עדויות של אנשי ביטחון בכירים שרק יביכו את נתניהו בימי הבחירות.

הבקשה של היועץ משחררת אנחת רווחה גדולה בלשכת ראש הממשלה. "נתניהו שולח פרחים למנדלבליט", צייץ אמש אביגדור ליברמן, בנימה בולטת של אכזבה.

הבקשה של היועץ משחררת אנחת רווחה גדולה בלשכת ראש הממשלה. "נתניהו שולח פרחים למנדלבליט", צייץ אמש אביגדור ליברמן, בנימה בולטת של אכזבה

הוועדה הזו נראתה חשודה מלכתחילה – גם בעלת אינטרס פוליטי וגם חסרת סמכויות ויכולת לחקור את הדרג המדיני. צריך תמיד לזכור כי מסקנות הוועדה היו אמורות לבוא בסוף לממשלה, ושם ברור מה היה עולה בגורלן. מנדלבליט הוריד מכה ניצחת על הוועדה הזו, גנץ הודיע שהוא מקבל את ההנחיה ומתואם איתה – ובקיצור, הקפאת מצב ומתנה לנתניהו.

אבל זה לא הפרס היחידי. ביום רביעי תגיש סיעת יש עתיד הצעה לפיזור הכנסת. הפעם זה לא רק איום, אלא מעשה פרלמנטרי. מכבש הלחצים על גנץ להצטרף לאירוע הוא כבד. הגורמים המיליטנטים בכחול-לבן טוענים שאי אפשר להמשיך עם הממשלה המקרטעת הזו וצריך לשים סוף לשותפות עם הליכוד.

כפי שפורסם לראשונה בזמן ישראל, בכירים בכחול לבן איימו ועדיין מאיימים לפלג את המפלגה ואת הסיעה בכנסת אם גנץ ייכנע לנתניהו בחודש הקרוב. גנץ עצמו מהסס, כדרכו. ייתכן והוא עדיין מאמין בקיום הרוטציה.

הצעת החוק לפיזור הכנסת משחקת לידיו של נתניהו. אם ההצעה תעבור בקריאה טרומית מחרתיים (רביעי), היא תנדוד לוועדת החוקה של הכנסת כמו כל חוק יסוד אחר. בראש הועדה הזו יושב יעקב אשר מיהדות התורה, בעל ברית של נתניהו ויריב חדש של גנץ, בעיקר על רקע חוקי הגיוס והגיור.

אשר יכול לשחק בוועדה כרצונו, ולהחזיר את החוק למליאה לקריאה ראשונה, שנייה ושלישית מתי שנוח לנתניהו. לפי חוק יסוד הכנסת – בקריאה השלישית צריך לקבוע מועד לבחירות, עד חמישה חודשים מיום ההצבעה והעברת החוק.

יעקב אשר יכול לשחק בוועדה כרצונו, ולהחזיר את החוק למליאה לקריאה ראשונה, שנייה ושלישית מתי שנוח לנתניהו. בקריאה השלישית צריך לקבוע מועד לבחירות, עד חמישה חודשים מיום ההצבעה

במלים אחרות: נתניהו מקבל כאן אופציה נוספת, מועד חדש וגמיש לבחירות, בהתאם למפת החיסולים, החיסונים או ההסכמים הנוחה לו. והכל בנדיבותם של יאיר לפיד ובני גנץ, אם יעבירו מחרתיים את ההצעה.

ואם כל זה לא מספיק, יש גם בונוס. נתניהו יוכל תמיד להאשים את גנץ בהקדמת הבחירות באמצע משבר הקורונה. הוא הרי האיש שהצביע, אם יצביע, בעד פיזור הכנסת.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
בנט לא יכול לבנות לזמן הארוך, כי אי אפשר לדעת מה יקרה פה בעוד כמה שנים. אולי יקום יורש לביבי בליכוד. וגם המנדטים שהוא מביא עכשיו הם סוג של שיא, תולדה של המצב. הוא גם לא יכול לעשות עיסקה... המשך קריאה

בנט לא יכול לבנות לזמן הארוך, כי אי אפשר לדעת מה יקרה פה בעוד כמה שנים. אולי יקום יורש לביבי בליכוד. וגם המנדטים שהוא מביא עכשיו הם סוג של שיא, תולדה של המצב.
הוא גם לא יכול לעשות עיסקה עם ביבי כי ביבי בילתי אמין בעליל.
חוץ מי זה בנט לא מפחד לקחת סיכון. לכן האופציה הכי סבירה זה קואליציה עם מתנגדי נתניהו כדי להגיע עכשיו לראשות הממשלה. זו הזדמנות בלתי חוזרת.

עוד 443 מילים ו-1 תגובות

נזרק באמצע טיפול רפואי למחלקת הקורונה - בגלל בדיקות שגויות

ישראלי שכבר החלים מקורונה חזר מחו"ל עם בעיה רפואית והגיע להיבדק בשיבא ● בדיקת קורונה שבוצעה במקום החזירה תוצאה גבולית-חיובית, והוא סולק מבית החולים באמצע הבדיקות ● הוא אושפז במחלקת קורונה בשערי צדק ורק כעבור שלושה ימים התברר שבדיקה הקורונה הייתה שגויה ● בכיר שיבא: "ברור שהפסיקו לטפל בו כשגילו שיש לו קורונה, מה הוא ציפה שיעשו?"

עוד 810 מילים

האמת על אסון לוקרבי עדיין לא נחשפה במלואה

רק אדם אחד הורשע בהפצצת טיסת פאן אם 103 מעל לוקרבי ב-21 בדצמבר 1988 - פיגוע הטרור הקשה ביותר שבוצע אי פעם בבריטניה ● עבד אל-באסט אל-מגרחי מת ב-2012 כשהוא טוען שהוא חף מפשע ● כעת משפחתו מנסה לטהר את שמו בבית משפט בסקוטלנד ● אבל יש מי שמתעקש להמשיך להסתיר עדויות מהותיות הקושרות את הפיגוע לאיראן ולחזית העממית לשחרור פלסטין

עוד 1,295 מילים

תחקיר מפלגה ללא מרצ

לפעילים וחברי מרצ יש בטן מלאה על היו"ר ניצן הורוביץ ● הם מתארים תחושות הזנחה וניכור, מפלגה משותקת עם מסרים לא ברורים ולא משכנעים, שהפכו את מרצ לחסרת חשיבות ● פעילותו בכנסת מתוארת כעצלה ותבוסתנית, וזאת בימים שהוא בכלל מגיע למשכן ● "יש גל של אנשים שהשקיעו הרבה במפלגה, ומרגישים היום שזה נגמר" ● הורוביץ בתגובה: "טענות לא ראויות להתייחסות"

עוד 4,780 מילים

מנדלבליט לנתניהו וגנץ: פעלו מהר להעברת תקציב

עורכי דינו של נתניהו לבית המשפט: המציאו עבירה, לבטל את כתב האישום ● הפרקליטות: רוב הטענות מוכרות ● מנדלבליט עצר את ועדת הבדיקה לצוללות ● בג״ץ נתן ארכה לפינוי חן אל-אחמר ● ניצחון לפרץ: יוכל לנהל מו"מ על ריצה עם כחול לבן ● משרד הבריאות: יתכן שאפשר יהיה לחסן 150 אלף ישראלים לקורונה עוד השנה ● יועמ״ש הליכוד קיבל שכר של 14 מיליון שקל בחמש שנים

עוד 55 עדכונים

"מענק לכל אזרח" חשף את הבלוף הכלכלי של נתניהו

42% מכספי המענק שחולקו ביולי הוזרמו לכיסוי חובות ● רק כרבע מהמענק שימש ל"הנעת גלגלי הכלכלה" על ידי צריכה, כפי שקיווה ראש הממשלה ● מחקר של האוניברסיטה העברית מאשש את החשש: הזרמת חלק כה גדול מהמענק להחזר חובות מלמד על התדרדרות המצב הכלכלי של משקי הבית מאז נכנס נתניהו לתפקידו ב-2009, וחושף את הבלוף הכלכלי שמכר לאזרחים ● פרשנות

עוד 636 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה