• מכתבו של הרב יעקב רפאל ממודנה בנוגע לשאלת ביטול נישואיו של הנרי השמיני מקתרין מארגון. איטלה, 1530 (צילום: British Library Board)
  British Library Board
 • חישובי לוח שנה מאלג'יריה, 1804 (צילום: British Library Board)
  British Library Board
 • ספר כשפים הכולל 120 מתכוני קסם ורפואה, מהמאה ה-16 (צילום: British Library Board)
  British Library Board
 • העתק מאויר של צורת כדור הארץ על פי אברהם בר חניא, מהמאה ה-15 (צילום: British Library Board)
  British Library Board
 • "מורה נבוכים" של הרמב"ם מסביבות 1325-1374 בספרד (צילום: British Library Board)
  British Library Board
 • סדרת לוחות שנה וטבלאות אסטרונומיות מהמאה ה-15 (צילום: British Library Board)
  British Library Board
 • כתובה מכלכותה 1881 (צילום: British Library Board)
  British Library Board
"אל תתגרש ממנה"

מכתבו של רב להנרי השמיני במרכז תערוכה בספרייה הבריטית

תערוכת כתבים יהודיים נפתחה בסוף השבוע בספרייה הבריטית - וזמינה כולה גם באינטרנט ● התערוכה כוללת את העותק המוקדם ביותר המתועד של ספרו של הרמב"ם "מורה נבוכים", כמו גם כתבים העוסקים במדעים, מוזיקה, משפטים וכישוף ● ויש גם שרטוט שמסביר איך לברוח מהכלא שעשוי להיות יעיל בימים אלה של בידוד וסגרים

מכתב של רב איטלקי למלך הנרי השמיני בעניין ניסיונותיו לבטל את ששת הנישואים הראשונים שלו, ספר כשפים מהמאה ה-16 ומה שנחשב למהדורה המוקדמת ביותר המתועדת של מורה הנבוכים לרמב"ם – כל אלו הם רק חלק מהאוצרות שמככבים בתערוכת הכתבים העבריים בספרייה הבריטית בלונדון.

התערוכה, שזמינה אונליין למבקרים וירטואלים מרחבי העולם, ונפתחה למבקרים פנים-אל-פנים שלשום (חמישי), מציגה כ-40 מתוך כ-3,000 כתבי יד בעברית ששמורים בספרייה הלאומית של בריטניה. התצוגה, שמתוכננת להיסגר ב-11 באפריל 2021, מנסה – בין שאר מאמציה – להדגיש את האינטראקציה בין הקהילות היהודיות בתפוצות לבין שכניהן הלא יהודים.

תערוכת כתבי העת העבריים בספריה הבריטית (צילום: David Jensen)
תערוכת כתבי העת העבריים בספריה הבריטית (צילום: David Jensen)

אוסף הספרייה, שלוקט ב-250 השנים האחרונות, עבר לאחרונה תהליך דיגיטציה. אילנה טחן, אוצרת התערוכה, מתארת אותה כ"סוג של חגיגה" עם השלמת הפרויקט שנמשך שש שנים.

"באמצעות הדיגיטציה של הכתבים האלה, הצלחנו בסופו של דבר לחשוף אותם לקהל מסביב לעולם ולאנשים רבים, בלי קשר איפה הם חיים… בכל פינה של העולם. כעת הם יכולים לגשת אליהם בחופשיות", היא אומרת.

אילנה טחן, האוצרת של תערוכת כתבי העת בערבית בספריה הבריטית (צילום: באדיבות המצולמת)
אילנה טחן, האוצרת של תערוכת כתבי העת בערבית בספריה הבריטית (צילום: באדיבות המצולמת)

התערוכה, שנעה בין מדע, דת, חוק ומשפט, מוזיקה, פילוסופיה, כסף, אלכימיה וקבלה, מציגה פריטים מאירופה, צפון אמריקה, המזרח התיכון, הודו וסין. "לצד מסמכים אייקונים וכתבי יד שאנשים מכירים, רצינו לכלול בתערוכה גם דברים שאנשים מעולם לא ראו קודם", אומרת טחן.

הפריט העתיק ביותר שמוצג הוא תנ"ך בעברית מהמאה העשירית, שנחשב לאחד מהטקסטים התנ"כיים המוקדמים ביותר ששרדו. כתב היד, שמקורו במצרים, מראה את השפעת האמנות האסלאמית, עם איורים גיאומטריים והדפסי פרחים.

בין שאר הטקסטים הדתיים בתערוכה מוצג גם ספר תורה קטלני, שצבעיו מלאי החיים נוצרו במאה ה-14, ומגילת תורה שהייתה שייכת לקהילה היהודית בקייפנג, סין, כשלוש מאות שנה אחר כך.

הפריט העתיק ביותר שמוצג הוא תנ"ך בעברית מהמאה העשירית, שנחשב לאחד מהטקסטים התנ"כיים המוקדמים ביותר ששרדו. כתב היד, שמקורו במצרים, מראה את השפעת האמנות האסלאמית, עם איורים גיאומטריים והדפסי פרחים

אבל התערוכה לא עוסקת דווקא בטקסטים דתיים. מערכת היחסים בין קהילות התפוצות ושכניהן הלא יהודים – יחסים שהיו לעיתים שלווים אך לעיתים קרובות יותר מלוות באפליה וברדיפה – היא נושא מרכזי בתערוכה. האוצרים רצו להראות את "האינטראקציות וההשפעות ההדדיות" בין אלה ואלה, אומרת טחן.

חוזה מכר מהמאה ה-13 לבית בנוריץ', צפון אנגליה, מראה שמרים, רעייתו של הרב הושעיה, מוותרת על זכויותיה בנכס לפני שניתן יהיה למכור אותו. זה עניין נדיר במספר אופנים, ומציג נשים יהודיות מימי הביניים כמי שבבעלותן נכסים, וכמי שעוסקות באופן פעיל בעניינים עסקיים.

כתובה מכלכותה 1881 (צילום: British Library Board)
כתובה מכלכותה 1881 (צילום: British Library Board)

החוזה, אומרת טחן, הוא חלק מאוסף קטן "אך בעל חשיבות היסטורית אדירה" של חוזים והסכמים שמהווים חלק מאוסף הכתבים היהודיים בספריה.

"מה שמרתק אותי במסמכים האלה, שחלקם בלטינית ומיעוטם בעברית, אבל יש ביניהם כאלה שכתובים לכל אורכם בעברית, זה שמסתמן שמסמכים מהסגנון הזה היו מקובלים באנגליה באותה תקופה", אומרת טחן.

אבל למרות שהחוזה מעיד שמסמכים משפטיים יהודיים נכתבו בעברית באנגליה של ימי הביניים, החוזה הספציפי מתוארך עשר שנים לפני הגירוש הידוע לשמצה שכפה המלך אדוארד הראשון על היהודים ב-1290.

אחת ההשלכות של ההחלטה הזאת הורגשה היטב על ידי אחד מיורשיו של אדוארד, הנרי השמיני, כמעט 250 שנה מאוחר יותר. המלך, שהיה נואש לאתר הצדקה תנ"כית לביטול הנישואים שלו עם קתרין מארגון, שכשלה ללדת לו יורש זכר, פנה גם למלומדים דתיים.

חישובי לוח שנה מאלג'יריה, 1804 (צילום: British Library Board)
חישובי לוח שנה מאלג'יריה, 1804 (צילום: British Library Board)

אחרי שהשיג היתר מיוחד מהאפיפיור לשאת את קתרין – אלמנתו של אחיו של הנרי – לאישה, סוגיית הייבום משכה תשומת לב ועניין, והוא חיפש גם דעת רבנים. אבל, בגלל גירוש היהודים, יועציו של המלך נאלצו לחפש מעבר לים עד שהצליחו להשיג את חוות דעתו של הרב האיטלקי יעקב רפאל.

תגובתו של הרב, שמוצגת במכתב שכלול ביומן ההתכתבויות והתקשורת בתערוכה, לא כללה את התשובה שאליה ייחל הנרי. הרב ציין שההצדקה לנישואי הייבום בספר דברים עוקפת את האיסור בספר ויקרא על קיום יחסי מין עם אשת אחיך – זאת הייתה הפרצה התנ"כית שבה ניסו יועציו של הנרי להשתמש כדי לבטל את הנישואים.

הרב ציין שההצדקה לנישואי הייבום בספר דברים עוקפת את האיסור בספר ויקרא על קיום יחסי מין עם אשת אחיך – זאת הייתה הפרצה התנ"כית שבה ניסו יועציו של הנרי להשתמש כדי לבטל את הנישואים

המלך לא אמר נואש וב-1531 נפרד מקתרין. הארכיבישוף של קנטרברי ביטל את הנישואים במאי 1533, חמישה חודשים אחרי שהנרי נשא בחשאי את אשתו החדשה, אן בולין האומללה. באותו זמן הוצף הפרלמנט בשצף של חקיקה חדשה, ביניהם "חוק העליונות", שהכריז על המלך כעל המושל העליון של הכנסייה האנגליקנית. זאת קידמה את הרפורמציה ואת הניתוק מרומא.

מכתבו של הרב יעקב רפאל ממודנה בנוגע לשאלת ביטול נישואיו של הנרי השמיני מקתרין מארגון. איטלה, 1530 (צילום: British Library Board)
מכתבו של הרב יעקב רפאל ממודנה בנוגע לשאלת ביטול נישואיו של הנרי השמיני מקתרין מארגון. איטלה, 1530 (צילום: British Library Board)

היכונו לצנזור

אך לרוב הושתקה העמדה היהודית – איש לא חיפש לשמוע את דעתו של היהודי. עותק נדיר של התלמוד הבבלי, שמקורו במאה ה-13, מדגים את האופן שבו הרשויות הנוצריות בימי הביניים השמידו טקסטים יהודיים רבים שהיו עבורן חילול הקודש.

אבל הכתבים האלה לא תמיד הושמדו. מהדורה מהמאה ה-17 של "ספר ספרי התועבה" שיצא ב-1596, שמוצג גם הוא בתערוכה, מציג רשימה אלפביתית של כ-450 טקסטים יהודיים שהכנסייה הקתולית תפסה כסכנה תיאולוגית או כחילול הקודש. צנזורים נשלחו לפעולה החשובה של מחיקת פסקאות בעייתיות.

מהדורה מהמאה ה-17 של "ספר ספרי התועבה" שיצא ב-1596, שמוצג גם הוא בתערוכה, מציג רשימה אלפביתית של כ-450 טקסטים יהודיים שהכנסייה הקתולית תפסה כסכנה תיאולוגית או כחילול הקודש

מחבר הספר, דומניקו אירוסולימטנו, צינזר כ-20,000 עותקים של ספרים וכתבים יהודיים. אחד מכתבי היד שסרק כדי לאתר תוכן אנטי-נוצרי הוא חיבור בן 700 שנה על החוק היהודי שנכתב על ידי מלומדים גרמנים יהודים.

הבדיקות התכופות של הטקסט הזה נוכחות באמצעות החתימות עליו מאת ארבעה צנזורים איטלקים שונים – שלושה מהם יהודים שהמירו דתם לקתוליות – שבחנו את הספר בין השנים 1599 ו-1640.

חלקים מתנ"ך גסטר הראשון מהמאה העשירית (צילום: British Library Board)
חלקים מתנ"ך גסטר הראשון מהמאה העשירית (צילום: British Library Board)

כמובן, יהודים רבים סבלו מגורל אכזר בהרבה מצנזורה. העתק של הדוח שכתב הרב ישמעאל חנינא על החקירות והעינויים שסבל על ידי האינקוויזיציה בבולוניה ב-1568 מתארת כיצד אולץ להסביר משמעות של פסקאות מסוימות בתלמוד. "הוא עמד למשפט כמייצג הדת שלו כולה, ונדרש להגן על היהדות", מסבירה טחן.

העתק של הדוח שכתב הרב ישמעאל חנינא על החקירות והעינויים שסבל ע"י האינקוויזיציה בבולוניה ב-1568 מתארת כיצד אולץ להסביר משמעות של פסקאות מסוימות בתלמוד

חקירתו וצרותיו של הרב התחילו חודשים ספרים לפני גירוש הקהילה היהודית מהעיר האיטלקית. תיאור נוסף של הרדיפות מופיע בטקסט מהמאה ה-17 שמתאר את השלכותיו של מרד ערבי במגרב ב-1589, שבו יחיא אבן יחיא, מנהיג יהודי מקומי, השתלט לזמן קצר על שטח שנשלט על ידי העות'מאנים.

לפני שצבאו של הסולטן ביסס מחדש את שליטתו, מנהיג המורדים הציע ליהודים שנפלו לידיו בחירה בין שתי אפשרויות מחרידות, המרה או מוות. "אתה יודע שהאל עזר לי בידיו הטובות להשמיד את ממלכת התורכים", מתועד אבן יחיא כנואם בפני יהודי מיסראתה. "ולכן, מהיום והלאה אל תזכור עוד את השם ישראל. ואם תמרוד, אעשה לך את מה שעשיתי לתורכים".

העתק מאויר של צורת כדור הארץ על פי אברהם בר חניא, מהמאה ה-15 (צילום: British Library Board)
העתק מאויר של צורת כדור הארץ על פי אברהם בר חניא, מהמאה ה-15 (צילום: British Library Board)

למרות האיומים, כפי שמוצג בתערוכה, הרדיפות והאלימות שמהם סבלו היהודים לעיתים תכופות כל כך, לא מנעו מהם לתרום עוד ועוד לקידום הפצת הידע במערב.

"יהודים רבים, שחיו בפזורה ברחבי העולם, שלטו במספר שפות", מוסבר בתצוגה. "הם שימשו צומת דרכים בין תרבויות שונות, תירגמו יצירות מערבית, לטינית ועברית. התרומה המשמעותית ביותר שלהם הייתה העברת הרעיונות מהתרבויות היווניות והערביות לאירופה הנוצרית".

"יהודים שימשו צומת דרכים בין תרבויות שונות, תירגמו יצירות מערבית, לטינית ועברית. התרומה המשמעותית ביותר שלהם הייתה העברת הרעיונות מהתרבויות היווניות והערביות לאירופה הנוצרית"

אחת הדוגמאות האלו ששמורה בספרייה היא העתק מהמאה ה-15 של תרגום לעברית שבוצע כ-200 שנים קודם לכן על ידי יהודי איטלקי שנודע בכינוי "נסיך המתרגמים", נתן בן אליעזר המאתי, לספר "קאנון הרפואה". הקאנון, 14 כרכים מקיפים שחיבר אבן סינא, היה היצירה המשפיעה ביותר ברפואה של ימי הביניים. הדף המעוטר שמוצג מספר חמש כולל רשימה של 650 מתכונים לתרופות.

דוגמאות נוספות שמוצגות בתערוכה כוללות עותק מהמאה ה-16 או ה-17 של תרגום שנערך 300 שנה קודם לכן על ידי יהודי איטלקי נוסף, יעקב אנטולי, לטקסט "יסודות בתורת הכוכבים והתנועות השמיימיות" של אל-פרע'אני.

סדרת לוחות שנה וטבלאות אסטרונומיות מהמאה ה-15 (צילום: British Library Board)
סדרת לוחות שנה וטבלאות אסטרונומיות מהמאה ה-15 (צילום: British Library Board)

אנטולי היה מסוגל להיעזר גם בערבית המקורית וגם בתרגום הלטיני של היצירה, שסיכמה את "אלמגסט" של תלמי מאלכסנדריה, מסמך מהמאה השנייה לספירה על תנועת הכוכבים ומסלוליהם. תרגומים כאלה סייעו להפיץ את הידע היווני בנושאי אסטרונומיה באירופה של ימי הביניים.

באופן דומה, האסטרונום, המתמטיקאי, הפילוסוף והתלמיד חכם רבי אברהם בר חייא, תרגם טקסטים מדעיים מערבית לעברית וללטינית, הראשון להשתמש בעברית לצרכים מדעיים.

התערוכה מציגה את העותק מהמאה ה-15 שבחזקת הספרייה של ספרו בעברית של בר חייא, "צורת הארץ ותבנית השמיים", שבו כתב על יצירת כדור הארץ, השמיים, הכוכבים והירח. מוצג בתערוכה עותק של ספרו על לוח השנה העברי, "ספר העיבור", שהיה חיוני לקביעת מועדי החגים הדתיים – הוא הגדיר ואף כתב אותו בחרוזים כדי להקל על זכירת התאריכים.

אחד הפריטים המרשימים ביותר שכללו האוצרים בתערוכה הוא עותק מ-1380 של "מורה נבוכים" מאת הרמב"ם. הפילוסוף היהודי בן המאה ה-12 נולד בקורדובה, ספרד, והיה אחד המלומדים הגדולים ביותר של ימי הביניים.

"מורה נבוכים" של הרמב"ם מסביבות 1325-1374 בספרד (צילום: British Library Board)
"מורה נבוכים" של הרמב"ם מסביבות 1325-1374 בספרד (צילום: British Library Board)

הספר, בבעלות הקהילה היהודית בתימן, נכתב ביהודית-ערבית ונחשב לעבודתו הפילוסופית החשובה ביותר של הרמב"ם. לצדו מוצג בתערוכה עותק צבעוני מהמאה ה-14 בתרגום לעברית. חוקרים מאמינים שהדמויות המופיעות עליו, של אריה, מעידות על כך שהוזמן על ידי בית מלוכה.

חלק מהפריטים המוצגים פחות מעוגנים במחקר ובמדע. ספרו של אלישע בן גד מהמאה ה-16, "עץ הדעת", מכיל 125 כשפים ותרופות. "זה ספר מקסים ממש", אומרת טחן. "ספר יפהפה ונפלא".

חלק מהפריטים המוצגים פחות מעוגנים במחקר ובמדע. ספרו של אלישע בן גד מהמאה ה-16, "עץ הדעת", מכיל 125 כשפים ותרופות. "זה ספר מקסים ממש", אומרת טחן. "ספר יפהפה ונפלא"

התוכן, כותב אלישע בהקדמה לספרו, נאסף במסעותיו לוונציה, שם קיבל גישה לספרייתו של הרב יהודה אלקבץ והעתיק את כל התוכן בספר כישוף יהודי שגילה באוסף – ו"ידע סודי" שרכש בעיר צפת.

הקסמים כוללים מנעד רחב של אירועים, מתפיסת גנבים ועד הרחקת שדים, כולל דברים פשוטים יותר כמו ריפוי חום ושלשול. מופיעות שם אפילו עצות שימושיות לליל הכלולות: "כדי להעצים את האהבה בין חתן וכלה – כשהכלה מגיעה מחופתה אחרי שסיימה לומר את ברכותיה, כיתבו את שמותיהם בדבש על שני עלי מרווה, ותנו עלה אחד לכל אחד מהם", מציע הספר.

ספר כשפים הכולל 120 מתכוני קסם ורפואה, מהמאה ה-16 (צילום: British Library Board)
ספר כשפים הכולל 120 מתכוני קסם ורפואה, מהמאה ה-16 (צילום: British Library Board)

ומה בדבר הגנב זריז האצבעות שנתפס הודות לכישופיו של אלישע? העזרה תבוא מ"מפתח שלמה" – אוסף של כשפים שתורגמו מלטינית ואיטלקית לעברית, כולל שרטוט שמסביר איך לברוח מהכלא. ובכן, כל שעליכם לעשות זה לצייר סירה על הרצפה ולהיכנס לתוכה, מורה הספר, והרוחות יגיעו לשאת אתכם משם.

אחרי שנה של סגרים, עוצרים והגבלות, ספר הכישוף הזה מימי הביניים אולי יתגלה כמועיל גם לימינו.

אוסף של כשפים שתורגמו מלטינית ואיטלקית לעברית, כולל שרטוט שמסביר איך לברוח מהכלא. ובכן, כל שעליכם לעשות זה לצייר סירה על הרצפה ולהיכנס לתוכה, מורה הספר, והרוחות יגיעו לשאת אתכם משם

עוד 1,570 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 21 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

מה ישראל רוצה, מה ארה"ב תיתן - ולמה איראן תסכים

פרשנות הממשל החדש בוושינגטון החל לעבוד, ולפי כל הסימנים בקרוב ייכנס להילוך גבוה החזרה להסכם הגרעין עם איראן ● ישראל לא הייתה שותפת סוד כשנחתם ההסכם המקורי ב-2015, וכניסתו של ג'ו ביידן לבית הלבן היא הזדמנות לתקן את הסעיפים החלשים ולהתעקש על האיומים החשובים ● השאלה היא כמה הממשלה בירושלים תסכים להתפשר - ועד כמה האמריקאים יצליחו לכפות על משטר האייתוללות

עוד 1,133 מילים

התנ"ך של הנסיך

התנ"ך של הנסיך לא מתחיל בפסוק:

"בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ.  וְהָאָרֶץ הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ וְחֹשֶׁךְ עַל פְּנֵי תְהוֹם, וְרוּחַ אֱלֹהִים מְרַחֶפֶת עַל פְּנֵי הַמָּיִם".

אין בו עשר דיברות, מוסר, רוח אלוהים והוא גם לא כתוב בעברית. התנ"ך של הנסיך הוא ספרו של ניקולו מקיאוולי שנכתב באיטליה, בשנת 1513, בביתו הכפרי לא רחוק מפירנצה והוא מוקדש לנסיך לורנצו המפואר.

הנסיך

הספר הנסיך נחשב לספר המחשבה המדינית הראשון בעידן המודרני. קיסינג'ר מהלל ומצדיק את הריאל פוליטיק המקיאווליסטי ומסביר שבמצבים קיצוניים צריך לפעול כפי שמקיאוולי המליץ כדי לשרוד.

הספר חוקר את טבע הכוח והשלטון במדינות, או בשפתו של מקיאוולי, שאולי מתאימה גם לישראל של 2020 ו-2021 – בנסיכויות. ההגות של מקיאוולי נתפסה כריאליזם פוליטי שעושה הפרדה חדה בין מוסר ופוליטיקה.

על פי הריאל פוליטיק של מקיאוולי, שאותו אימץ קיסינג'ר בשנות השישים והשבעים, המטרה מקדשת כמעט את כל האמצעים. אין זה משנה אם המהלכים מוסריים או קשים ואכזריים – מי שמצליח לנצח ולבסס את שלטונו, הוא הצודק בתוצאה הסופית. מקיאוולי ממליץ לנסיך להשתמש בכל האמצעים, חנופה, הסתה וכוח על פי הצורך, כדי לשמר את שלטונו.

בריאל פוליטיק של מקיאוולי, המטרה מקדשת כמעט את כל האמצעים – מוסריים או קשים ואכזריים – מי שמצליח לנצח ולבסס את שלטונו הוא הצודק בתוצאה הסופית גם אם זו הושגה באמצעי חנופה, הסתה וכוח

לספר היתה השפעה עצומה על החשיבה המדינית האירופאית ובעיקר על דיקטטורים מיליטריסטים.

הריאל פוליטיק של מקיאוולי

תרגום הפתיח של הסרט:

"אני מרגיש כבוד גדול להשיא לך עיצה לקראת כניסתך לתפקידך החדש. אני יכול להציע לך מספר כללי אצבע שאני מאמין שהזמן והניסיון הוכיחו כנכונים: פעל באומץ לב בתחילה. לציבור יש זכרון קצר שיגרום להם לשכוח את ההצלחות של קודמיך והם יתרשמו מנחישותך. העמד את ההגנה על מעמדך וכוחך בראש סולם העדיפויות שלך, ללא זה תהיה חסר ערך. היה נחוש אבל הישאר גמיש. זכור, כמה מהמתנות הגדולות של האל הן הבטחות שהופרו".

הספר "הנסיך" תמציתי ומחולק ל-26 פרקים קצרים, המוקדשים לנושאים שעליהם הנסיך צריך לתת את הדעת כדי לתפוס ולשמור על שלטונו. והנה מספר קטן של דוגמאות לריאל פוליטיק של מקיאוולי:

1

אין זו חובתו של הנסיך לשמור את הבטחתו כשזו עשויה לגרום לו נזק. כיוון שבני האדם רעים ומושחתים ואינם מקיימים מה שהבטיחו לנסיך אין הנסיך חייב לקיים את הבטחותיו.

2

יחד עם זאת, אסור לנסיך להיות חסר הגנה של החוק והמשפט, כדי ליפות בהם את הפרת הבטחותיו. העמדת הפנים והפגנת כבוד לדת חשובה לשמירת מעמדו של הנסיך.

3

נסיך צריך לשקוד על ניצחונו ועל קיום השלטון בידיו וכל האמצעים ראויים לשם כך. הכל ישבחו אותם כי את לבו של ההמון תופסים תמיד מראה העיניים וההצלחה.

4

נסיך צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בכל מקרה, אסור לנסיך שיהיה שנוא על העם ובייחוד לא על הקבוצות החזקות. מקיאוולי ממליץ לנסיך להחליש את בעלי העוצמה ולתת הגנה לאלו שאין להם עוצמה.

נסיך צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בכל מקרה, אסור לנסיך שיהיה שנוא על העם ובייחוד לא על הקבוצות החזקות

הוא נותן דוגמה מההיסטוריה של רומא העתיקה: הרומאים הקפידו לכבוש ארץ, להקים בה מושבות, לרצות את בעלי העוצמה הפחותה ולדכא את בעלי העוצמה.

5

על פי מקיאוולי המורא של האזרחים מהנסיך חשוב, אהבתם פחות, אבל חשוב מאוד שלא ישנאו אותו.

6

לנסיך יכולות להיות בעיות פנים ובעיות חוץ. את בעיות החוץ צריך לפתור ע"י צבא חזק. שקט מבחוץ מביא ליציבות פנים. קנוניות פנים ניתן למנוע אם העם מרוצה. אם הנסיך יהיה אהוב על הציבור הם לא יהיו שותפים לקנוניות נגדו. מקיאוולי ממליץ לנסיך להיות נדיב כלפי העם ולבזבז נכסיהם של זרים כי זה אינו ממעט את כבודו, אלא אדרבה, הולך ומגדל אותו. בזבוז נכסיו שלו עשוי להזיק לו.

הנסיך האמריקאי  – קיסינג'ר

יתכן שקיסינג'ר, שהעריץ את מקיאוולי העניק לנתניהו כשי עותק של ספר הנסיך באחת מפגישותיהם במשך השנים והעביר לנתניהו את הלפיד של הריאל פוליטיק המקיאווליסטי.

לפני מספר חודשים נתלה שלט חוצות עם תמונת ענק של נתניהו ועליו הכיתוב – האהוב. הכי טוב לנסיך שיהיה אהוב. אם לא אהוב, שיהיה ממנו מורא, אבל אסור לנסיך שיהיה בוז או שנאה כלפיו. כך כתב מקיאוולי. אולי זו הסיבה שנתניהו נלחץ כל כך מההפגנות נגדו ועושה הכל כדי להפסיקן.

סער ובנט יעשו היסטוריה או שיהיו כגנץ ואשכנזי?

אריה דרעי כבר הודיע שיביא את סער ובנט לממשלת נתניהו. נסיך הרי צריך להטיל על אחרים את המעשים המעוררים קטרוג וכעס בעם וחובה עליו לנהל בעצמו עניינים שייזקפו לזכותו. בבחירות האחרונות דרעי ריסק את הקוקפיט של כחול לבן והביא את גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו, לתדהמת ציבור הבוחרים של כחול לבן.

דרעי הודיע שיביא את סער ובנט לממשלת נתניהו. נסיך הרי צריך להטיל על אחרים מעשים מעוררי כעס בעם. דרעי כבר ריסק את הקוקפיט של כחול לבן והביא את גנץ ואשכנזי לממשלת נתניהו

הלחץ של נתניהו ודרעי על סער ובנט רק התחיל, ולא בטוח שהם לא יתהפכו כגנץ ואשכנזי, שהעבירו מאות אלפי קולות של בוחרי כחול לבן לבלוק של נתניהו. אולי זה תרגיל. נסיך צריך לשקוד על ניצחונו ועל קיום שלטונו וכל האמצעים ראויים.

אריה דרעי ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אריה דרעי ובנימין נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

 מצד שני, על פי תוצאות סקר בחירות מהשבוע שעבר, יהיו לסער, לפיד, בנט, ליברמן, הורוביץ, חולדאי וגנץ ביחד 63 מנדטים. אם אלו יהיו תוצאות הבחירות, וחברי כנסת נבחרים לא יעברו לבלוק של נתניהו ברגע האמת, הם יוכלו להרכיב ממשלה ולהביא מהפך היסטורי כמו זה של מנחם בגין, ויצמן ושרון ב-1977.

עוד חודשיים וקצת נדע את התשובה. האם זו תהיה חזרתה של מדינת ישראל הדמוקרטית עם ממשלה מתפקדת, כנסת פעילה, תקציב מדינה 2021 ויציאה מהמשבר השלטוני המתמשך, או המשך הריאל פוליטיק של הנסיכות המושחתת, המרושעת, המקיאווליסטית ומלחמתה המתמשכת במוסדות השלטון הדמוקרטי, במשרד המשפטים, ביועץ המשפטי לממשלה, בבתי המשפט ובחוקי המדינה.

רמי רום הוא דוקטור לכימיה פיזיקלית, עורך פטנטים וחוקר עצמאי של מלחמת יום כיפור. מתמקד בעיקר בהשפעת הערוץ המדיני החשאי של קיסינג'ר ואיסמעאיל על המלחמה ובהתנהלות של שר הבטחון משה דיין במלחמה. פרסום קודם - תעלומת המפגש החשאי השלישי של קיסינג'ר ואיסמעאיל בספטמבר 1973, מערכות, גיליון נובמבר 2018: http://maarachot.idf.il/PDF/FILES/5/114325.pdf

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 871 מילים

קארה הצליח, העצמאי מת

"השינוי לא יבוא מהפוליטיקאים. השינוי יבוא מאיתנו, יבוא מהעם" - כך כתב אביר קארה לפני פחות משנה ● מאז, מייסד "אני שולמן" החליט לעזוב את העם ולהצטרף למפלגת ימינה של נפתלי בנט ● דווקא במשבר הכלכלי הקשה ביותר, קארה נכנס לפוליטיקה כשהפופולריות שלו רחוקה משיאה ● ובדרך להצלחתו האישית, הוא מותיר את מחאת העצמאיים פצועה, מדוכאת ומפולגת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק ... המשך קריאה

קארה העדיף את טובתו האישית באופן חד-משמעי וברור על פני טובתם של חבריו לתנועה. במקום להתמקד במגזר שלו הוא חובר למפלגה פוליטית עם מצע מדיני שלא קשור כלל לשולמנים וכך יסדר לעצמו כיסא מפנק על חשבון חבריו. מה יעשה שולמן שבעוונותיו תומך במצע של מרץ או לפיד? אבל אל דאגה. קארה יישאר עם בנט עד דקה אחת אחרי הבחירות, אז נתניהו יציע לו תפקיד בממשלה וקארה יעשה לבנט מה שהוא עושה כעת לשולמנים.

עוד 679 מילים ו-1 תגובות

בני בגין הצטרף לתקווה חדשה של גדעון סער

בגין: "להפסיק את ההתקפות החריפות והגסות, נגד המוסדות הממלכתיים, להחליף את השלטון" ● הפרקליטות דוחה בקשת נתניהו לדחיית משפטו: "בקשה מופרכת וסוטה לחלוטין מהחוק" ● יעקב מרגי על הפרת ההוראות: "רוצחים עם שטריימלים" ● יאיר גולן: "הסכם גרעין חדש של ביידן ישמור על בטחון ישראל" ● ח"כ אלי אבידר משיק "שירות משלוחים" להזמנת הפגנות ● משרד החינוך יצא בשורת הקלות לתלמידים בבחינות הבגרות

עוד 18 עדכונים

למקרה שפיספסת

נשיא כבר יש, אבל מי יהיה שגריר ארה"ב הבא? 

על המינוי של דיוויד פרידמן, טראמפ הכריז לפני ארבע שנים עוד בימי המעבר ● כעת, יממה לאחר השבעת ביידן וסיומה הרשמי של כהונת פרידמן, עדיין לא ידוע מי יהיה השגריר הבא בישראל ● המועמד המוביל בבורסת השמות הוא דן שפירו, השגריר הקודם לפרידמן, שחי בישראל מאז שסיים את תפקידו ● מועמדים נוספים המוזכרים הם עמוס הוכשטיין ורוברט וקסלר

עוד 558 מילים

על חיסונים ופוליטיקת זהויות

לצד המילים הטובות שנכתבו, ובצדק, על פרויקט החיסונים של ישראל, הגיעו החשיפות האחרונות לגבי תיעדוף במתן החיסון לאוכלוסיות מסוימות על פני קבוצות אוכלוסיות אחרות, והן מעוררות תמיהה ומעלות שאלות רבות.

לצד המילים הטובות על פרויקט החיסונים הישראלי, הגיעו החשיפות האחרונות לגבי תיעדוף במתן החיסון לאוכלוסיות מסוימות על פני קבוצות אוכלוסיות אחרות, והן מעוררות תמיהה ומעלות שאלות

זה התחיל בפרסום מטריד אודות נתוני החיסונים לקורונה במנה הראשונה: ככל שאתה משתייך לקבוצה בעלות מדד סוציו-אקונומי גבוה יותר, כך גדל דרמטית הסיכוי שלך להתחסן, וזאת ביחס הפוך לאזרחיות ואזרחים המשתייכים לאשכול נמוך יותר. וכל זה על רקע נתוני התחלואה המעלים תמונת מצב הפוכה לגמרי ולפיה שיעורי התחלואה גבוהים מצויים בעיקר ביישובים המשתייכים לאשכול תחתון., במילים אחרות ופחות מכובסות: עניים מחוסנים פי כמה פחות מעשירים.

זה המשיך בהחלטתו של השר לביטחון הפנים – ובניגוד להנחיות היועמ"ש והמלצת משרד הבריאות – שלא לאפשר לחסן אסירים בני 60 ומעלה תוך שהוא מעמיד בסכנה את חייהם של אסירים בקבוצות סיכון. השר אוחנה מעדיף להתעלם, כנראה, מהרעיון שעונשי מאסר אמנם שוללים חירות אך בשום אופן אינם פוגעים בזכות לבריאות. מעניין מה חושב על ההחלטה הזאת שר הפנים הנוכחי והאסיר לשעבר אריה דרעי, להזכירכם, שותפו הקבוע והאוהד של הבוס של אוחנה.

ואז התבשרנו על החלטה אומללה נוספת של משרד הבריאות בנוגע לסדרי העדיפויות במתן החיסונים לעובדי בתי החולים. ע"פ ההחלטה, הרופאים והרופאות, האחים והאחיות ועובדי המנהלה ואף דוברי בתי החולים יחוסנו מיד, יחד איתם יחוסנו שאר העובדים במחלוקות הקורונה, וזה מצוין. אך יתר עובדי הקבלן של בתי החולים לא זכאים כרגע להתחסן. וכך, בהחלטה שערורייתית ובלתי מתקבלת אחת, הופך שם המבצע "נותנים כתף"- לבדיחה עלובה ולא מצחיקה.

מעבר לציפייה מצוות הרופאים והרפואה לסרב להחלטה נוראית ולא הוגנת שכזאת, זועקת לשמיים ההבנה, כי בעיניהם של מקבלי ההחלטות, מדינת ישראל מחולקת לשווים יותר ושווים פחות, הרבה פחות.

עצם ראיית עובדי הקבלן כעובדים שקופים ותו לא, עבדים מודרניים, שגם בימי שיגרה לא זוכים ליותר ממינימום יחס ושכר, מעוררת חלחלה ותחושת גועל עצומה. אך לא פחות היא מעוררת שאלות לגבי רמת ההבנה של מקבלי ההחלטות במלחמה בנגיף – על, ובכן, היכולות של הנגיף עצמו.

זה המשיך בהחלטת השר לביטחון הפנים – בניגוד להנחיות היועמ"ש והמלצת משרד הבריאות – לא לחסן אסירים בני 60 ומעלה תוך סיכון חייהם. מעניין מה חושב על זה שר הפנים הנוכחי והאסיר לשעבר דרעי

כי מבחינת ההיגיון הפשוט, הקורונה כבר לימדה אותנו שיעור חשוב: היא איננה מבחינה בין אדם לאדם. אך כנראה שבבתי החולים יש חוקיות אחרת להתנהגותו של הנגיף. אחרת, איך יסבירו במשרד הבריאות מה עומד מאחורי ההחלטה הזאת, להותיר עובדי בית חולים ללא חיסון, מה שמסכן בוודאות את חיי החולים, ובייחוד את אלה שעדיין לא חוסנו ואת שאר הצוותים הרפואיים?

הרי גם אם נניח את נושא המוסריות בצד, מדובר בלוגיקה בסיסית: מדובר בעובדים השוהים שעות ארוכות בבתי החולים, באים במגע עם חולים, גם אם אינם עובדים במחלקות קורונה. כשהם ייפגשו עם יתר העובדים הקבועים שהתמזל מעמדם וחוסנו, או עם הציוד הרפואי, או עם החולים שלא התחסנו או שאינם יכולים להתחסן מסיבות שונות, מה הועילו "חכמים" בתקנתם?

מקרים כאלו הינם מיקרוקוסמוס למה שבעיני ליברטאנים נתפס כעניין של בחירה ומקדש את חירות האדם. בסופו של דבר, בעיניהם, זה הכול עניין של יחסי עובד ומעביד ותו לא. אבל האמת היא שמדובר בהיררכיה מעמדית ברורה.

בסוף, מדובר בפוליטיקת זהויות ידועה, הרואה הבדל בין אדם לאדם גם בשיאה של מגיפה עולמית. הניאו-ליברלים מאמינים בחשיבות ההון לפני האדם, מרגישים בנוח לתעדף מתן חיסונים לישובים מבוססים עם אחוזי תחלואה אפסיים על חשבון כאלה שנולדו ביישוב הלא נכון, עם תחלואה גבוהה, למגזר הלא נכון, והמועסק, בד"כ, בתנאי עבדות של קבלן.

זה יכול להיות עובד ניקיון שלוקח חלק פעיל במלחמה הזו ושתפקידו למנוע זיהומים במקומות הכי רגישים לכך, וזה יכול להיות מאבטחים שעובדים שעות רבות מאוד תמורת מעט מאוד כסף בשמירה על כולנו. זה יכול להיות גם ההורים, הסבים והסבתות שלנו, תושבי ותושבות הפריפריה הגאוגרפית והמעמדית. זה הקופאיות, נהגי אוטובוס, עובדי רווחה (שלא נספרים כבר שנים). וזה גם הסרת האחריות על חיסונם של תושבי עזה והגדה, על כל ההשלכות שבדבר.

הקורונה לימדה אותנו שאינה מבחינה בין אדם לאדם. אך כנראה שבבתי החולים יש חוקיות אחרת להתנהגות הנגיף. אחרת, איך יסבירו במשרד הבריאות מה עומד מאחורי ההחלטה להותיר חלק מעובדי בתי החולים ללא חיסון?

מה שמשותף לכל אלה, לכל המקרים האלה – היא ההבנה הפשוטה שההגנה עליהם, היא בסופו של דבר הגנה על כולנו.

והנה לכם, על רגל אחת, על מה שבאמת צריכות להיות הבחירות האלה.

מאיר מישאל-שמואלי, פעיל חברתי, עוסק בדוברות וייעוץ תקשורתי לגופים חברתיים. דתי וסוציאל-דמוקרט שמאמין בערכי שלום שיוויון וצדק בכלכלה אנושית וביהדות מקרבת. פועל בכדי להציג יהדות מתונה שדרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 685 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

טקס ההשבעה של הנשיא ג'ו ביידן וסגניתו קמלה האריס סיים ארבע שנות שלטון אימים של מי שמעולם לא ראה עצמו כפוף לממלכה, אלא כגדול יותר ממנה ● במובן זה, עידן ביידן בפוליטיקה האמריקאית בא להצהיר בקול גדול על שיבה לנורמליות ● על כיבוד סמלי הממלכה, הרכנת ראש בפני טקסי המסורת הדמוקרטית, מגוחכים ונלעגים ככל שיהיו

עוד 842 מילים ו-1 תגובות

"ישראל היא הדוגמה לאופן שבו צריך להתמודד עם הנגיף"

אחרי מאות אלפי מתים ומיליוני נדבקים, החל השבוע מבצע החיסונים בברזיל, אבל עדיין מתקשים שם לראות את האור ● פרופ' אנה לוין, מראשי המלחמה בקורונה בבית החולים הציבורי הגדול בדרום אמריקה, רואה מה שקורה בישראל, ומקנאה ● בראיון לזמן ישראל היא מסבירה למה בברזיל בחרו בחיסון הסיני ומתי סוף סוף נצא מהגל העכור הזה

עוד 880 מילים

דווקא בשעה בה רבים כל כך סובלים מחוסר בטחון תזונתי, עולים סימני שאלה גדולים סביב מכרז תלושי המזון של משרד הפנים ● ברשויות המקומיות חוששים שהעברת הנתונים לשופרסל מתנגשת עם חוקי הגנת הפרטיות ● עתירות שהוגשו בנושא טוענות: "המענק עלול להגיע לידיים הלא נכונות, ולפגוע בזכאים" ● במשרד הפנים מגיבים: "לא קיים כל חשש לפגיעה בפרטיות" ● בדיקת זמן ישראל

עוד 968 מילים

ראיון "הדבר האיום, הנורא ביותר שטראמפ השאיר לנו הוא הרס האמת"

"הנשיא תדלק את השקרים, בנה אותם, עודד אותם" ● אברהם פוקסמן, מהמנהיגים היהודים החשובים בארה"ב, מסכם את הקדנציה הרעילה של טראמפ ● מי שהיה מנכ"ל הליגה נגד השמצה מביט אחורה בייאוש ומציץ קדימה בדאגה: "האיש הזה חיזק את הקנאים, וצריך להיענש. יהיה קשה לרפא את המדינה"

עוד 1,820 מילים

ריבלין: מצפה לבנות יחד גשרים נוספים, גם עם הפלסטינים

נתניהו: מצפה שנחזק ביחד את הברית בין ארה״ב לישראל ● לפני ההשבעה: טראמפ חתם על עסקת החמקנים לאמירויות ● היועמ״ש לכ״ץ: המנע מכלכלת בחירות ● בכירי המשטרה והכנסת דנו בתרחיש של השתלטות המונית על המשכן בדומה לאירוע בקפיטול ● מנהל הריאלי הוזמן לשימוע לאחר שנתן למנכ״ל בצלם להרצות בפני תלמידים ● קופות החולים יפסיקו לחסן בני 35 עד 40

עוד 37 עדכונים

נתניהו שוב מכה את בנט

נתניהו יכול היה להתרווח אמש בכיסאו ולמתוח חיוך רחב: המועמדת שלו, חגית משה, ניצחה בפריימריז לראשות הבית היהודי - האישה הראשונה לעמוד בראש המפלגה על גלגוליה השונים ● המשמעות היא ככל הנראה איחוד עם סמוטריץ' - מה שמקרב את נתניהו ל-61 מנדטים וכל הטוב שבא איתם ● המשימה הבאה על הפרק: לשכנע את סמוטריץ' להתאחד גם עם איתמר בן-גביר ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8% והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61 מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. ב... המשך קריאה

וואי וואי וואי היו פריימריז במפלגה של 0.8%
והאכלת עם המטעמים האלה חצי עם, וסגרת את הבחירות, ואת ה 61

מי שחושב שביבי ישן בלילות, לא ראה פאניקה מימיו
הסקר האמין האחרון 58 מנדטים לימין. בקלפי. לפי הסקרים מהבוקר – 74
30% מגוש המרכז–שמאל עברו לימין–חרדים. ממש
יש לי מגרש למכור לך בביצות בפלורידה

עוד 590 מילים ו-1 תגובות

אז כמה מורים התחסנו עד כה? אף אחד לא יודע

בדיקת זמן ישראל שיקול משמעותי בהחלטה האם לפתוח מחדש את מערכת החינוך הוא מספר עובדי מערכת החינוך שכבר חוסנו נגד נגיף הקורונה ● למעשה, הסתדרות המורים אף איימה בשביתה אם לא תינתן עדיפות לסגל ההוראה בחיסונים ● אלא שאף גוף בישראל לא אוסף נתונים על שיעור המתחסנים בקרב המורים - ולקופות החולים יש מידע רק על כ-25% מחוסנים מכלל אנשי החינוך

עוד 861 מילים

נערים עובדים בזמן הקורונה פחות מבזמנים רגילים, כי יש פחות מקומות עבודה ● אבל אלה שעובדים, עובדים מגיל צעיר יותר, שעות רבות יותר, בתנאי העסקה גרועים בהרבה, רבים מהם בעבודות מסוכנות - ולעתים קרובות במקום ללמוד ● חלקם עובדים כדי להציל את פרנסת המשפחה, חלקם - כי זה מה שיש לעשות מחוץ לבית ● "מצב מסוכן וחמור: מי שנפלט ממערכת החינוך כבר לא יחזור אליה"

עוד 2,044 מילים

המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, הגליל - וכל מה שביניהם

פתאום, דווקא בלב ראש העין המבוססת, זכו התושבים לקבל גינה מוזיקלית במימון המשרד הממשלתי של אריה דרעי לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל ● הגינה היפה מציפה שאלות לגבי הדרך והעקרונות שלפיהם מחולקים כספי תמיכה ממשלתיים ● האם באמת רשות מבוססת ועתירת תקציב זקוקה לסיוע ממשלתי על חשבון רשויות עניות יותר? ● תגובת המשרד: "אנחנו פועלים על פי נתוני הלמ"ס"

עוד 563 מילים

מאוריטניה ואינדונזיה היו הבאות בתור - אבל הזמן אזל

שר החוץ הנכנס של ארה"ב: ״נבחן בזהירות את ההסכם למכירת ה-F35 לאמירויות״ ● הוסיף כי יתייעצו עם ישראל לפני החזרה להסכם הגרעין ● חגית משה נבחרה לראשות הבית היהודי ● סמוטריץ׳: הזרם הרפורמי אינו חלק מהיהדות ● הסגר יוארך ב-10 ימים ● אביר קארה מצטרף לבנט ● דוד אלחייני מצטרף לסער ● גבי ברבש: לא אכנס לפוליטיקה ● מקורב לרב קניבסקי: הוא תומך בהחזרת תלמודי התורה

עוד 50 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה