בנט: חלק מהסיבות להיפרדות מסמוטריץ׳ הן הקצנה אין-סופית ופרובוקציות

הציונות הדתית: בנט זרק את סמוטריץ׳ כי רצה להיראות טוב בפני החילונים במרכז ובשמאל

גנץ מינה את עמית איסמן לממלא מקום פרקליט המדינה ● אישה שאיבדה את בעלה ושני בניה והוזכרה בנאום נתניהו בנצרת: ״הוא מנצל אותי לקמפיין שלו״ ● נתניהו אמר בנאומו שבמשותפת מיואשים מכוחו העולה בחברה הערבית ● ח“כ סונדוס שנגררה ע״י שוטרים לפני הגעת נתניהו: ״נמשיך להתנגד לניסיון המכוער להפריד ביננו״ ● היועצים של יזבק נעצרו ● דני דיין הצטרף למפלגתו של סער

אילת שקד, בצלאל סמוטריץ׳ ונפתלי בנט במסיבת עיתונאים, ב-14 במאי 2020 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
אילת שקד, בצלאל סמוטריץ׳ ונפתלי בנט במסיבת עיתונאים, ב-14 במאי 2020

יושב ראש מפלגת העבודה ושר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ, הודיע שלא יתמודד במערכת הבחירות הנוכחית לכנסת.

הודעת פרץ –

לא אכהן בכנסת הקרובה. אמשיך לפעול למען הציבור הישראלי מתוך אהבת אדם ואמונה גדולה בצורך לקרב בין כל חלקי העם, בשעה שהקרע הפנימי מאיים למוטט את היסודות עליהן בנויה החברה הישראלית. כל חיי פעלתי מתוך תחושת שליחות ודוגמא אישית, וכך אני מתכוון להמשיך לנהוג.

עמיר פרץ בתל אביב, 12 במרץ 2020 (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
פרץ במרץ האחרון (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

בשנים 2007-2006 כיהן פרץ כשר הביטחון ובשנים 2014-2013 – כשר להגנת הסביבה. במשך כעשור, בשנים 2005-1995, כיהן כיושב ראש ההסתדרות. לפני כן, בשנים 1988-1983, עמד בראש מועצת שדרות.

בחודש שעבר הודיע פרץ בן ה-68 שלא יתמודד לתפקיד יושב ראש מפלגת העבודה. לאחרונה הודיע שבכוונתו להתמודד לתפקיד נשיא המדינה.

עשרות מוחים מפגינים ליד בית ראש הממשלה בירושלים בשל דחיית דיון במשפטו, שאמור היה להיערך היום. בין היתר קוראים המפגינים קטעים מכתב האישום נגד נתניהו.

השחקן נתן דטנר יתמודד ברשימת ותיקי ישראל לכנסת – כך דיווח הבוקר רז שכניק ב"ידיעות אחרונות". לפי הפרסום, דנטר ישובץ באחד מארבעת המקומות הראשונים ברשימה.

נתן דטנר (צילום: משה שי, פלאש 90)
דטנר (צילום: משה שי, פלאש 90)

"אני רוצה להיות שר התרבות של מדינת ישראל, להיות קול לאמנים, שהפכו שקופים בשנה האחרונה, כאלה שאיש לא סופר אותם. אני חושב שאפשר לעשות את זה עם מפלגה נהדרת כמו ותיקי ישראל, שרצה בשם האג'נדה התרבותית, החברתית, עם דגש על דאגה לאוכלוסייה הוותיקה של ישראל", אמר.

בשל החלטתו להתמודד לכנסת יפסיק דטנר להנחות את התוכנית "בטלים בשישי", שאותה הוא מגיש יחד עם אודיה קורן בגלי צה"ל.

בשבוע שעבר הודיע דני יתום על הקמת המפלגה, שבה חברים אסא כשר, פאר לי שחר ורבקה לזובסקי. בכל הסקרים שנערכו מאז לא עברה הרשימה את אחוז החסימה.

אמש – 48 שעות לאחר שמסר את מכתב התפטרותו מהממשלה – חדל יזהר שי מלכהן כשר המדע והטכנולוגיה. ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ – המכהן גם כשר המשפטים וכשר התקשורת – ימלא את מקומו.

יזהר שי (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
יזהר שי (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)

עם כניסתה של התפטרותו מהממשלה לתוקף – שב שי לכהן כחבר כנסת, בהתאם לחוק הנורבגי. חברותה בכנסת של רות וסרמן לנדה, שהתמנתה לחברת כנסת לפני חמישה ימים – בעקבות התפטרות מירב כהן – נפסקה.

שי התפטר מהממשלה על רקע פרישתו מכחול לבן והצטרפותו לתל"ם.

נעצרו שבעה מפגינים, שמחו ליד בית ראש הממשלה בירושלים.

מפגינים מוחים ליד בית ראש הממשלה על דחיית דיון במשפטו של בנימין נתניהו, 13 בינואר 2021 (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
מפגינים ליד בית ראש הממשלה, הבוקר (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
עוד 46 עדכונים
כל הזמן // יום חמישי, 14 בינואר 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

דרישה משטייניץ לבדוק את תוכניות עידן עופר במישור רותם

בעקבות תחקיר זמן ישראל: גרינפיס ישראל פנתה לשר האנרגיה בדרישה לקבל הבהרות באשר לקשר בין כימיקלים לישראל של עידן עופר לפרויקט פצלי השמן באזור ים המלח של המיליונר האוסטרלי ג'ון קאסלה ● העמותה גם דורשת משטייניץ לפרסם את עמדתו בסוגיית העברה אפשרית של בתי הזיקוק מחיפה לאזור ים המלח

עוד 985 מילים

המצב במגזר הערבי הוא סוג של גן עדן ליברטריאני.

מתוקף טבעו החברתי של האדם – היכן שאין ממשלה, נוצרת ממשלה. זה בלתי נמנע. או יותר נכון, נוצרות מיני-ממשלות (חמולות), שלכל אחת זרוע אכיפתית (מיליציה, מאפיה) עם מערך גבייה ואוצר (פרוטקשן) ואולי גם מקורות הכנסה וכלכלה (הלבנת הון, סחר בסמים/נשק). כל זה תחת מינימום רגולציה על עסקים, בנייה וזכויות אדם.

היכן שאין ממשלה, נוצרת ממשלה. או מיני-ממשלות (חמולות), שלכל אחת זרוע אכיפתית (מיליציה, מאפיה) עם מערך גבייה ואוצר (פרוטקשן) ואולי גם מקורות הכנסה (הלבנת הון, סחר בסמים/נשק)

גן העדן האנרכו-קפיטליסטי הזה אידיאלי בתאוריה. בתאוריה, המיני-ממשלות הללו אמורות להתנהל בתחרות ביניהן וסביר שיגיעו בשלב מסויים לכינון סטטוס קוו של יחסי כוחות, המבטיח את השלום והביטחון לאזרחים החיים תחת שליטתן.

רק שאיכשהו כרגע זה לא בדיוק המצב, ולא נראה שהוא מתקדם לשם. נרצחים במגזר הערבי צעירים כל יום בערך. מאז תחילת השנה, נרצחו יותר משמונה. וזה רק יחמיר.

מי שלמד את מלחמת האזרחים בלבנון יכול לשים לב לנקודות ההשקה בינה לבין מה שעלול לקרות כאן. אמנם המלחמה הלבנונית נצבעה בצבעים עדתיים, שעיקרם היה המתיחות בין הנוצרים בלבנון למוסלמים. אבל כשנכנסים לפרטיה, רואים שם אלמנטים חמולתיים מובהקים שפיצלו גם את הנוצרים וגם את המוסלמים בתוך עצמם למשפחות ומיליציות ומאפיות.

כשהמתיחות התגבשה לכדי מלחמת אזרחים כוללת, היה קל להבחין גם במחלוקת אידיאולוגית מובהקת: קבוצות השמאל שכללו את הפלסטינים, המוסלמים, קבוצות קומוניסטיות וסוציאליסטיות ותומכי הפלורליזם הלבנוני מדתות שונות תחת מטריית לאום ערבי אחד – מול הנוצרים, מארונים בעיקר, שרצו לשמר את המצב הקיים וניתבו את הקנאות הלאומית שלהם לכדי חשדנות כלפי קבוצות זרות ערביות.

על פניו, נראה שהמחלוקת היא מחלוקת עדתית ואידיאולוגית שקיימת בכל מדינה. אז למה דווקא לבנון התפוצצה לכדי מלחמת אזרחים על בסיס זה? אף אחד לא יודע, אפילו הלבנונים עצמם לא יודעים לענות. אבל עולות השערות לכמה סיבות, שאחת מהן היא האפליה. בלבנון, בשונה ממדינת ישראל ומדינות מפותחות אחרות, הפער המעמדי בין הקבוצות היה גדול מאוד. קבוצות שחיו בביירות נהנו משירותים ממשלתיים וגישה למשאבים כלכליים; בעוד קבוצות אחרות, בעיקר מוסלמים שיעים ופליטים פלסטינים שחיו בפריפריה הלבנונית, סבלו מהזנחה, ממחסור בתשתיות בסיסיות ואף נדחקו לשוליים במשחק הפוליטי.

אך תנאי אחד נוסף, לדעתי משמעותי מאוד, תרם לפרוץ מלחמת האזרחים, והוא היעדר המונופול הממשלתי. במילים אחרות, היחלשות הצבא וזרועות אכיפת הסדר במדינה, בעיקר באזור דרום לבנון, היכן שהייתה כמעט הגמוניה מלאה של הפליטים הפלסטינים וכנופיותיהם (הגמוניה כ"כ משמעותית שאף קיבלה את השם "פתחלנד").

תנאי משמעותי שתרם לפרוץ מלחמת האזרחים בלבנון הוא היעדר המונופול הממשלתי. היחלשות הצבא וזרועות אכיפת הסדר במדינה, בעיקר בדרום לבנון, היכן שהייתה כמעט הגמוניה מלאה של הפליטים הפלסטינים וכנופיותיהם

ברגע שהצבא הלבנוני, ששייך לשלטון הלבנוני המרכזי, איבד את היכולת לאכוף את ריבונותו (מסיבות רבות, בין היתר התערבות חיצונית), כנופיות צצו כמו עשבים שוטים שרק חיכו לפיסת קרקע פוריה ופנויה. מאוחר יותר הצבא עצמו התפרק עקב המחלוקת האידיאולוגית, וכך סיימה המדינה הלבנונית את המונופול שלה על כוח וסדר, ופינתה את מקומה לקרבות דם בין פלגי העם.

במובנים רבים, ישראל הרבה יותר חזקה מלבנון, וצבא ההגנה חזק מכדי להותיר ריק שיכול להוביל את ישראל, גם היום וגם בעתיד, למלחמת אזרחים. אבל על הסקאלה בין סדר מוחלט לבין אנרכיה לבנונית, המגזר הערבי בישראל מרחף לו בתחום אפור.

למרות שמקרי הרצח במגזר הערבי נראים על פניו כמקרים נקודתיים שאין קו המחבר ביניהם, הם יכולים בקלות להתפתח למחלוקת שורשית שאת ניצניה אנחנו רואים כבר עכשיו. בצד אחד יש את תומכי הסטטוס קוו, שנהנים לשמר את כוחן של החמולות, נהנים מהיעדר הרגולציה הממשלתית על בנייה ונשק. מצד שני, אלה הרוצים לנפץ את הסדר הקיים ולבנות אחד חדש, בו הממשל הישראלי הוא השולט והאחראי, האוכף חוק אחיד ושוויוני על כלל החמולות והקבוצות.

המחלוקת הזו בין הצדדים, יכולה בתרחיש מרחיק לכת להתפתח למלחמה כוללת שדומה יותר למלחמת אזרחים מאשר לקרבות ירי בסכסוכים משפחתיים. הכוח הכלכלי והנשק שיש לחמולות, יכול רק לגדול עם הזמן. על השלטון המרכזי הישראלי לגדוע אותו עכשיו לפני מחר.

האמת, חלק גדול מהמסע הפוליטי שלי התעצב בחיקה של התנועה הליברטריאנית בישראל, מתוך הבנת חשיבותה של החירות לשגשוג האנושי. בזכות המסע האינטלקטואלי הזה, התחלתי להעריך דוקא את חשיבותו של השלטון המרכזי. באידיאולוגיה שבה מאמינים בתחרות, במיעוט רגולציה ובביזור כוח, דווקא שם התחזקה אצלי ההבנה שלולא כוחו של השלטון המרכזי והמונופול שלו על אלימות, גם זכויות בסיסיות מאוד שמבטיחות חופש וביטחון וקניין, אינן מובנות מאליהן.

במובנים רבים, ישראל חזקה בהרבה מלבנון, וצבא ההגנה חזק מכדי להותיר ריק שיכול להוביל את ישראל למלחמת אזרחים. אבל על הסקאלה בין סדר מוחלט לבין אנרכיה לבנונית, המגזר הערבי בישראל מרחף לו בתחום אפור

נדמה שהשלטון המרכזי בישראל לא נוכח במלואו במגזר הערבי, והמצב שם הוא מצב חירום, שזוחל לקצה האנרכיה. מדינת ישראל צריכה להיכנס לשם ולהשליט סדר. זאת הריבונות שלה, החובה שלה, אבל יותר חשוב, אלה חיי הילדים שלנו.

עלי עדי בכפר הבדואי בו גדל, שגב שלום, אחד הישובים הבדואים שהוקמו בשנות השבעים והשמונים כחלק מתוכנית הסדרת ההתיישבות הבדואית. הכפר נקרא כך כמחווה להסכמי השלום עם מצריים, ועד היום נמצא בתחתית הדירוג הסוציו-אקונומי בישראל
עלי עדי בכפר הבדואי בו גדל, שגב שלום, אחד הישובים הבדואים שהוקמו בשנות השבעים והשמונים כחלק מתוכנית הסדרת ההתיישבות הבדואית. הכפר נקרא כך כמחווה להסכמי השלום עם מצריים, ועד היום נמצא בתחתית הדירוג הסוציו-אקונומי בישראל

עלי עדי הוא פעיל פוליטי וחברתי מרקע מוסלמי, מזוהה עם הימין הקפיטליסטי בישראל. בעל תואר בקולנוע וכלכלה באוניברסיטת תל אביב. שימש כעוזר עריכה ומפיק פוסט בהפקה "לבנון - גבולות הדם". טוויטר: @AliAdiOK

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 721 מילים

בהחלטה חריגה שנתן השבוע נציב התלונות על הפרקליטות, השופט דוד רוזן, נחשפת מסכת הדלפות שיטתית של ראש צוות החקירה בפרשת הרצח של מאיה וישניאק בקיץ האחרון ● "חומרי חקירה מרכזיים ומשמעותיים נמסרים לתקשורת, פעם אחר פעם, בשיטת עבודה מכוונת", תאר רוזן את מעשיו של רפ"ק אסף צוויג ● והכול מתוך מטרה של קידום אישי ורדיפת פרסום ● פרשנות

עוד 893 מילים

חולדאי: "הסיכוי שאהיה עם גנץ ברשימה אחת שואף לאפס"

ח"כ טיבי: "נתניהו רוצה להרדים את המצביעים הערבים" ● הסגר ימשך שלושה שבועות, ובסיומו משרד הבריאות ימליץ לפתוח את מערכת החינוך למעט כיתות ה'-י' יחד עם כל המסחר, לאחר מכן את המופעים והתרבות יחד עם מכוני הכושר ובריכות השחייה ולבסוף מסעדות ובתי קפה ● גנץ מינה את עמית איסמן לממלא מקום פרקליט המדינה

"לא דיברתי עם ראש הממשלה נתניהו חודשים ארוכים", אמר הבוקר ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי לכאן ב'. הוא הכחיש את דבריו של אהוד ברק, שטען שהלשכה פעלה לדחות את משפט נתניהו ושימי עשוי להצטרף לצוות ההגנה שלו.

"ראש ממשלה לשעבר שמדבר בביטחון גדול כשהעובדות אחרות אז אנחנו נדבר בבית המשפט. ביקשתי ממנו פיצוי של 30 אלף שקל אם הוא יתנצל".

חימי התייחס גם להחלטת השר לבטחון פנים לעכב חיסון אסירים ולהעדיף צוותי שב"ס על פניהם. "ההחלטה של השר אוחנה בלתי נסבלת בחברה דמוקרטית. השופט ברק אמר שזכויות האדם לא נשללות בשערי הכלא … נקדש את הערכים האוניברסליים. מערכת שלטון החוק במתקפה ואגן עליה 24/7".

משרד הבריאות דיווח הבוקר על 9,388 נדבקים ביממה האחרונה. מספר המאומתים עלה ל-522 כשאתמול נערכו 121 אלף בדיקות שכ-8% מהן חיוביות. בבתי החולים מאושפזים 1,834 חולים.

"אני אצביע לגדעון סער", אומר הבוקר עופר עיני יו"ר ההסתדרות לשעבר לכאן ב'.

"אני חבר טוב של גדעון סער ואני חושב שהוא איש ראוי. הוא ימני מאוד, הוא לא מסתיר את זה. אני לא שמאלני אבל בטח לא ימני".

"ההסתדרות היתה צריכה להקים קול זעקה גדולה על מיליון מובטלים שיושבים בבית ועל שער הדולר שיורד היום … היא חייבת להתייחס לכל דבר. בשנת 2009 כששער הדולר ירד הובלתי קמפיין מול פישר שיתערב בשער הדולר כי אם שער הדולר יצנח לשלוש אתה יודע מה יקרה?. ההסתדרות חייבת להיות הרבה יותר מעורבת במשבר הזה".

דני דיין מסביר את הצטרפותו למפלגתו של גדעון סער, על אף שנתניהו הוא זה שמינה אותו לקונסול בניו יורק.

"כשחזרתי מניו יורק עם כל הכבוד לכך שנתניהו מינה אותי חשבתי שטובת המדינה הוא להחזיר את הפוליטיקה לאיפה שהיא צריכה להיות".

"לא עשיתי שופינג בין המפלגות ידעתי שאצביע לסער ולכן זאת היתה האופציה היחידה שלי … אני נכנס למערכת הפוליטית בצניעות ולא מכוון לתפקידים כרגע. הוצע לי מקום ריאלי בכנסת".

רון חולדאי מכחיש מגעים לאיחוד עם גנץ. "לא התקיימו מגעים ומישהו הדליף לעיתונות כאילו חולדאי הציע לגנץ מקום. הסיכוי שאהיה עם גנץ ברשימה אחת שואף לאפס", אמר בראיון לכאן ב'.

בתשובה לשאלה האם ימליץ לגנץ לפרוש, אמר כך: "שאלו אותי ואמרתי שאני לא אומר לאנשים מה לעשות. לא אמרתי לעמיר פרץ מה לעשות אבל אתמול ברכתי אותו על שפרש ממפלגת העבודה".

חולדאי הודה שנכון לעכשיו אין מועמד ערבי ברשימתו, (אלא דרוזי), והתייחס לביקור של נתניהו בנצרת: "את ביבי ביקרתי על העובדה שהוא משקר כמו תמיד ולכן הוא לא יהיה ראש הממשלה הבא".

עוד 8 עדכונים

למקרה שפיספסת

שכרון כוח או הפרעה נפשית?

במהלך כהונתו של הנשיא עם הבלורית הכי מרשימה אשר האדם המודרני זכה לראות, כולנו הבנו בזמן כזה או אחר שמדובר באדם עם אגו גדול מאוד. ההתמקדות הבלתי פוסקת של טראמפ בעצמו העניקה לו לא פעם את התווית נרקיסיסט. אבל מה זה בעצם אומר והאם התווית הזאת נכונה באמת במקרה של טראמפ?

כולנו הבנו מתישהו שמדובר באדם עם אגו גדול מאוד. ההתמקדות הבלתי פוסקת של טראמפ בעצמו העניקה לו לא פעם את התווית נרקיסיסט. אבל מה זה בעצם אומר והאם התווית נכונה במקרה של טראמפ?

לדתיים יש את התורה, לנוצרים את הברית החדשה, לאיסלאם את הקוראן ולפסיכולוגים יש את הדי.אס.אם. – ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, אשר נחשב לגביע הקדוש של האבחון, ובו שוכן המתכון להפרעת אישיות נרקיסיסטית. על פי הספר אישיות נרקיסיסטית מאובחנת בדימוי עצמי מנופח, צורך תמידי בהערצה וקושי באמפתיה. אם טראמפ עומד בחמישה קריטריונים מתוך התשעה שמופיעים בספר, נוכל לבשל לנו טראמפ נרקיסיסט:

1

חשיבות עצמית מנופחת – החשיבות העצמית של טראמפ באה לידי ביטוי עוד הרבה לפני ימיו כנשיא. הוא הרבה להגדיר את עצמו כאיש העסקים הטוב באמריקה ואף פתח קורס שלימד אנשים איך להיות טובים כמוהו, קורס שתגלה כמרמה ואף זכה בתביעה.

טראמפ גם כתב ספרים שאמורים ללמד את קוראיו איך להצליח כמוהו, ובעוד שטראמפ היה אכן מצליח ברמה מסוימת – הוא ממש לא היה מהמצליחים ביותר, היה פושט רגל סדרתי שהפסיד לא מעט כסף והפיל את חובותיו על בעלי המניות.

בימיו כנשיא, הפנטזיה של גדולה זכתה להתגשם והקצינה עוד יותר את הדימוי העצמי. היה אפשר לראות זאת באמירות רבות של טראמפ אשר טענו כי הוא הנשיא הטוב ביותר של אמריקה ושאמריקה זכתה לכהונה הראשונה הטובה שלה. טראמפ יכול לספר לכם שטיפל במגפה בצורה הטובה ביותר, הפך את מצבה הכלכלי של אמריקה וכמה הוא נשיא טוב לאמריקה, למרות שעל פי הנתונים הוא לא בהכרח כזה. כל הישג שטראמפ משיג הוא היסטורי ויחודי, גם אם מדובר בהישג אשר קודמיו השיגו גם כן. כאשר מדובר בהישג שלו עצמו – בהכרח מדובר בהישג מרשים.

2

התעסקות בפנטזיות על שליטה, כוח יופי וניצחון – אי אפשר לדעת מה קורה בראש של אדם באופן מוחלט, אבל לפי היחס של טראמפ אל ההפסד שלו במירוץ לנשיאות, נראה שטראמפ חי בפנטזיה בה הוא הנשיא הכי טוב שראה העולם. ההפסד של טראמפ לא מתיישב עם הפנטזיה בה הוא חי ולכן הוא לא מוכן לקבל את ההפסד שלו. בטוח משהו בבחירות לא היה בסדר – לא הוא. אה והשיער. הטיפוח הבלתי פוסק של השיער והשיזוף.

התעסקות בפנטזיות על שליטה, כוח יופי וניצחון – לפי היחס של טראמפ להפסדו במירוץ לנשיאות, נראה שהוא חי בפנטזיה בה הוא הנשיא הטוב בעולם. ההפסד לא מתיישב עם הפנטזיה ולכן הוא אינו מוכן לקבלו

3

אמונה ביחודיות והסתובבות במעגלים בעלי סטטוס גבוה ומעמדות חברתיים גבוהים – גם לפני הנשיאות, טראמפ היה יוצא עם דוגמניות, מככב בריאליטי ומסתובב עם האנשים החזקים והמוכרים ביותר – כך הגיע לפוליטיקה.

4

צורך בסגידה ובהערצה – חשבון טוויטר אחד יספק את כל ההוכחות לסעיף הזה.

5

ציפייה לטובות מיוחדות וציות מוחלט לציפיותיו, תחושה של זכאות – את הבקשה של טראמפ לפנס לא לקבל את תוצאות הבחירות והאכזבה האמיתית שלו מכך שפנס לא היה מוכן לא לקבל את התוצאות כולנו ראינו בשבוע שעבר.

6

מנצל אחרים כדי להגיע למבוקשו – אפשר למצוא הרבה דוגמאות, אבל השבוע האחרון מוכיח שלטראמפ אין בעיה לנצל את תומכיו ומצביעיו לטובתו. הוא קרא להם, למשל, לצעוד איתו לגבעת הקפיטול, אבל הוא עצמו נשאר לראות את אירועי הפריצה האלימים והמדממים לקונגרס, כשהוא ספון מול מסך הטלויזיה בבית הלבן. גם צעדים פוליטיים רבים של טראמפ לוקחים מצוקה ומנצלים אותה לטובת סיכוי להיבחר – טראמפ ניצל את המגפה ואת הפגיעה באנשים כדי להפיץ "פייק ניוז" ולפגוע בדמוקרטים במחיר של חיי אדם.

7

חוסר יכולת או חוסר רצון לזהות ולהכיל את הרגשות של אחרים – חוסר אמפתיה כלפי אוכלוסיות חלשות יותר, כולל לעג פומבי לבעלי מוגבלויות והתייחסות מחפיצה, בוטה ומטרידה לנשים, וחוסר אמפתיה גם אל מצביעיו, כשידע כי הם עלולים להיפגע במהומות בקונגרס. בעולם של טראמפ יש מנצח ויש מפסיד, שולט ונשלט. ככה הוא כותב בספריו וכך הוא גם למד מעולם העסקים של אביו. בנוסף לכך, טראמפ לא מתחשב ברגשות האנשים אשר הצביעו נגדו, ולא מקבל את החלטתם. הם לא חשובים לדידו.

8

קנאה באחרים או אמונה שאחרים מקנאים בו – טבעי שאנשים שרוצים להיות הכי חזקים והכי טובים יקנאו באנשים שהגיעו לשם. בעוד טראמפ אמר הרבה פעמים שמקנאים בו, יש אדם אחד שבוודאות מהווה מושא קנאה עבורו – ברק אובמה. טראמפ תוקף את אובמה באובססיביות בטוויטר ומשקיע מאמצים רבים בפגיעה בתדמית שלו תוך כדי הפצת פייק ניוז כמו "תעודת הלידה של אובמה מזויפת". כואב לטראמפ שמישהו כמו אובמה יותר אהוב ממנו, הוא רוצה להגיע לרמת האהדה שאובמה זכה לה.

ציוץ של טראמפ
ציוץ של טראמפ

9

הפגנת התנהגויות או עמדות יהירות ומתנשאות – במהלך הקריירה הנשיאותית שלו, טראמפ ניצל את הטוויטר כדי להשפיל ולהקטין יריבים פוליטים, נשיאים וראשי ממשלות בעולם ואף אוכלוסיות שלמות. הוא אפילו צייץ שיש לו כפתור לנשק גרעיני הרבה יותר גדול משל קים ג'ונג און, ובניגוד ל"כפתור" של קים, שלו גם עובד.

הפגנת התנהגויות או עמדות יהירות ומתנשאות – במהלך הקריירה הנשיאותית שלו, טראמפ ניצל את הטוויטר כדי להשפיל ולהקטין יריבים פוליטים, נשיאים וראשי ממשלות בעולם ואף אוכלוסיות שלמות

בואו נאמר את האמת, לא מפתיע שטראמפ יכול לענות על כל תשעת הסעיפים. אבל כן מפתיע כמה פוליטיקאים ואנשי מפתח מתאימים למתכון הזה – קנאה בדמויות פוליטיות מצליחות, הקטנת יריבים פוליטיים ואוכלוסיות מהצד הפוליטי השני, הסתובבות במעגלים חברתיים גבוהים, ולפעמים גם היעדר אמפתיה ודימוי עצמי מנופח. אז אם כוח הוא תחושה ממכרת אשר רק מעצימה את הכמיהה אליה ככל שהיא מושגת, מתי בעצם מדובר בהפרעה?

ההגדרה הגמישה והרווחת של הפרעה היא כשמה, משהו שמפריע – או לנו או לאחרים. אם אדם עונה על כל הסעיפים אבל הוא נמצא בסביבה אשר מוקפת אנשים דומים או סביבה אשר מאדירה ומחבקת מאפייני אישיות כאלה, איזה טעם יש באבחון הפרעה כזאת? ייתכן שההבדל היחיד בין האדם הפשוט שחושב שהוא ביג שוט ועסוק רק בלקדם את עצמו, לבין הפוליטיקאי הנפוץ שעסוק באותו הדבר – הוא רק המקום בו הוא נמצא. אז אולי הטיפול הטוב ביותר שאפשר למצוא להפרעת אישיות נרקסיסטית – הוא להיכנס לפוליטיקה.

*כותב הפוסט סובל מנרקיסיזם קל.

מסיים תואר ראשון בפסיכולוגיה, עובד ב"כאן" תאגיד השידור. מחפש את ההסבר הרגשי לכל תופעה אקטואלית, ומחבר הבלוג - "כל מה שאנושי".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 947 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

התקיפה הלילה במזרח סוריה הייתה, על פי הדיווחים, פעולה משותפת של ישראל וארצות הברית - המידע המודיעיני אמריקאי, הביצוע ישראלי ● מעבר לכך, נשאלת השאלה האם המטרות שנפגעו היו בבחינת נשק שובר-שוויון שאיים באופן משמעותי על ישראל? או שמא מישהו רצה להעביר בעיתוי הרגיש הזה, של חילופי השלטון בארצות הברית, מסר חד-משמעי לאיראנים? ● פרשנות

עוד 499 מילים ו-1 תגובות

אדלסון הפסיד בקרב על חייו, אבל ניצח בקרב על האמת

מעטים העיתונאים שהעזו לחקור ולעסוק במיליארדר, שמת אתמול בגיל 87 ממחלת הסרטן ● וכשערוץ 10 פירסם ב-2010 פרופיל מקיף על איל בתי הקזינו, אדלסון הפיל את הערוץ על ברכיו ואנס אותו לפרסם התנצלות שקרית ומשפילה ● אבנר הופשטיין, שהכין את הכתבה ההיא, חוזר לאותו ארוע דרמטי ומסכם את פועלו של מי שהשפיע על החברה הישראלית יותר מכל אמריקאי אי פעם

עוד 2,420 מילים ו-4 תגובות

הסכם צינור הנפט עם האמירויות הוא "פצצה סביבתית מתקתקת"

פרסום ראשון בעוד מכליות מתחילות להוביל נפט מים סוף לים התיכון, מאות מדענים מזהירים במכתב לראש הממששלה כי דליפה עלולה להכחיד את החיים התת-ימיים ולהרוס את השונית הנדירה באילת ● "אין תקדים בעולם למכליות שפורקות נפט בצמידות לשמורות טבע, לאתרי תיירות ולחופי רחצה" ● "די בתקלה או חבלה אחת 'קטנה' באחת המכליות כדי לגרום לאסון סביבתי גדול"

עוד 1,381 מילים

מעטים המנהיגים הקרובים יותר לנשיא המביך דונלד טראמפ מראש הממשלה נתניהו ● מעטות המדינות שמאמינות שהרוויחו יותר מהמדיניות שלו ● שבוע אחרי האירועים האלימים בוושינגטון, אנחנו כבר רואים את ההשלכות ● פרשנות

עוד 1,302 מילים ו-1 תגובות

למערכת המשפט בישראל יש נקודת עיוורון כזה מגיע למה שנקרא "לשון הרע בעניין חיילי צה"ל" - וכך קרה אתמול, כששופטת בית המשפט המחוזי בלוד פסקה נגד מוחמד בכרי בתביעת לשון הרע שהגיש נגדו לוחם צה"ל המופיע במשך 5 שניות בסרט "ג'נין ג'נין" ● קריאה ב-67 עמודי פסק הדין מעוררת תחושה שהתוצאה נקבעה מלכתחילה, וההנמקה נתפרה בטלאים גדולים ● פרשנות

עוד 1,005 מילים

הגירעון כרגע הוא רק מספר. את החור בכיס נרגיש בעוד שנה

נתניהו הבין באיחור שהתורה שלמד ממילטון פרידמן במאה הקודמת תחת תנאים כלכליים סטנדרטים, לא כל כך משתלבת עם משבר עצום מהסוג שבמהלכו נכתבים חוקי הכלכלה מחדש ● אלא שרצף החלטות מבוהלות על הזרמת כספים מהירה ונטולת תכנון הובילה לגירעון עתק של 160 מיליארד ש"ח ● את הההלוואות שמימנו את הגירעון הזה נשלם בעתיד, ואת מרבית הנטל ישאו ילדינו ● פרשנות

עוד 644 מילים

בעוד שנה זה יקרה: עידן המיחזוריות על המדרכות אמור להסתיים, והמיחזור סוף סוף יתבצע באמצעות מכונות אוטומטיות בסניפי רשתות השיווק ● אביב לביא בחן את המכונה היחידה שכבר פועלת באיזור המרכז וגילה שהיא אמנם ידידותית למשתמש - אבל יש עוד הרבה עבודה כדי ליישר קו עם חוויית המיחזור של המרכולים באירופה

עוד 687 מילים ו-3 תגובות

במפלגת העבודה מנופפים בנכסי המפלגה כדי להפוך אותה לאטרקטיבית בשוק איחודי המפלגות ● שווי נכסיה מוערך בכ-150 מיליון שקל - אבל רובם מגרשים ריקים שלא מושכרים, ומוגדרים כ"הקדש" ולכן לא ניתנים למכירה ● מהמנגנון המפואר נשארו תשעה עובדים ● עם חוב של 8 מיליון שקל, המפלגה היא יותר נטל מנכס ● מרב מיכאלי: "לא יודעת את המצב הכספי שלנו, עמיר מסרב להגיד לי"

עוד 1,628 מילים ו-2 תגובות

גנץ: ״כחול-לבן מפלגה יציבה ומתחזקת – אין סיבה שאפרוש"

מקורבי לפיד: גנץ אינו מעוניין בחיבור ועשה עלינו סיבוב תקשורתי ● מירי רגב צולמה מפרה את תקנות הסגר בלשכתה ● מחקר ראשוני מראה כי החיסון של פייזר מגן גם מהדבקה ● המיליארדר שלדון אדלסון הלך לעולמו בגיל 87 ● נתניהו: פעולותיו ייזכרו לדורות ● טראמפ: היה תומך נאמן לישראל ● סקר: לגוש נתניהו יחד עם בנט יש 58 מנדטים ● איחוד שמאל-מרכז משיג 28 מנדטים

עוד 40 עדכונים

גנץ הפך לבבואה של נתניהו

בנאומו אתמול, קרא גנץ לאחד את המפלגות כדי להפיל את נתניהו ● ההתחייבות היא לא לשבת יותר עם נתניהו ● החרטה היא על השותפות שקמה עם נתניהו ● אבל הדברים יוצאים ממי שיושב עם נתניהו ברגע זה בממשלה ● נתניהו לקח את המדינה כבת ערובה בשנתיים האחרונות ● עכשיו גם גנץ לוקח אותנו בשבי רק בשביל הסיכוי הקלוש שיהיה פעם ראש הממשלה ● פרשנות

עוד 647 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה