ד"ר רוברט לפקוביץ' מקבל את פרס נובל לכימיה בשטוקהולם, שוודיה, ב-10 בדצמבר 2012 (צילום: AP Photo/Matt Dunham)
AP Photo/Matt Dunham
"הוא כזה חכם!"

המדען-במקרה ששינה את העולם

הוא נמשך למחקר רק כדי לשרוד את מלחמת וייטנאם ● גילוי מהפכני שלו משמש חצי מהתרופות שמאושרות על ידי ה-FDA ● כולם אמרו לו שיקבל את פרס נובל, אבל הוא חיכה שנים וכבר הפסיק להאמין ● עד שהגיעה השיחה ההיא משטוקהולם ● ד"ר רוברט לפקוביץ' - רופא, מדען, גאון אמיתי - מתעד את חייו בספר חדש

ד"ר רוברט לפקוביץ' זוכר היטב את שיחת הטלפון משטוקהולם, שקיבל לפני כמעט תשע שנים. בגיל 69, אחרי עשורים של עבודת מחקר, הוא גילה השכם בבוקר שסוף סוף יקבל את פרס נובל.

עכשיו עוסק המדען האמריקאי, זוכה פרס נובל בכימיה, בחייו והישגיו בספר חדש, A Funny Thing Happened on the Way to Stockholm: The Adrenaline-Fueled Adventures of an Accidental Scientist (דבר מצחיק קרה בדרך לשטוקהולם: הרפתקאותיו של המדען במקרה).

"עבור כל מי שזכה בפרס נובל, השיחה הזאת היא חוויה מדהימה", מספר לפקוביץ' לזמן ישראל. "ברגע הזה אתה יודע שהחיים שלך השתנו לעד".

לפקוביץ', ועמיתו לשעבר לפוסט-דוקטורט בריאן קובליקה שחלק איתו את הפרס, זכו להשתתף בטקס הענקת הפרס ובנשפים, רצף של עשרה ימים של חגיגות בשוודיה שאותם הוא משווה לזכייה בסופרבול.

רוברט לפקוביץ' במשרדו באוניברסיטת דיוק (צילום: באדיבות המצולם)
רוברט לפקוביץ' במשרדו באוניברסיטת דיוק (צילום: באדיבות המצולם)

לפקוביץ', חבר בפקולטה של המרכז הרפואי באוניברסיטת דיוק מאז 1973, זכה למחווה ממאמן הכדורסל האגדי של האוניברסיטה, מייק ששבסקי, בטקס שבו הסטודנטים קראו קריאות קצובות של "הוא כזה חכם!". הוא זרק את הכדור הראשון במשחק בייסבול בעירה של אוניברסיטת דיוק, דורהם בצפון קרוליינה, אבל לא זכה למחווה דומה גם מהניו יורק יאנקיז.

לפקוביץ' הוא אוהד של היאנקיז מאז ילדותו בברונקס. הוא סיים את התיכון היוקרתי למדעים של ברונקס ואת אוניברסיטת קולומביה, שם השלים תואר ראשון ולימודי רפואה. בשנות ה-60, עם רופא צעיר נוסף בשם אנתוני פאוצ'י, השתתף בתוכנית ייחודית שהגתה הממשלה בתקופת מלחמת וייטנאם לבוגרי בתי הספר לרפואה.

פרק בספרו מתאר את הקשרים של משפחת לפקוביץ' לשואה. הסבים שלו ברחו מפולין עשורים לפני מלחמת העולם השנייה, אבל קרוביו האחרים הושמדו בשואה. לפקוביץ' נסע לעיר ממנה הגיע משפחתו, צ'נטוחובה בפולין, שם ביקר בבית הקברות היהודי הנטוש בו קבורים קרוביו.

רוברט לפקוביץ' עם הוריו בטקס סיום לימודי הרפואה באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק (צילום: באדיבות המצולם)
רוברט לפקוביץ' עם הוריו בטקס סיום לימודי הרפואה באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק (צילום: באדיבות המצולם)

לפקוביץ' חיבר את הספר עם סטודנט נוסף שלו לפוסט-דוקטורט, רנדי הול. הוא אומר שהוא מקווה שחבריו המדענים יקראו אותו, אבל גם קוראים מן השורה, אנשים צעירים שמתעניינים בלהפוך לרופאים-מדענים כמוהו.

הברטים הצהובים יוצאים למלחמה

מלחמת וייטנאם הפכה את לפקוביץ' לחוקר. הוא נישא לאשתו הראשונה, ארנה גורנשטיין, והקים משפחה (בהמשך נישא בשנית, ובסך הכל יש לו חמישה ילדים).

הוא אמר שהוא לא רצה שיגייסו אותו למה שרבים תפסו כמלחמה לא חוקית ולא מוסרית, ואז נפתחה בפניו אפשרות לעבודה בשירות הרפואה הציבורי של ארצות הברית, תוכנית שבאמצעותה בוגרים צעירים של בתי הספר לרפואה יכולים לעבוד עבור הממשלה במשך שנתיים. במקרה של לפקוביץ', העבודה היתה במכונים הלאומיים לבריאות.

על אף שמשתתפי התוכנית זכו לכינוי המזלזל הברטים הצהובים, לא היה פשוט להתקבל לתוכנית. בין אלה שהתקבלו במקביל ללפקוביץ' ניתן למצוא שלושה זוכים עתידיים נוספים של פרס נובל – הרולד ורמוס, מייקל בראון וג'וזף גולדשטיין – כמו גם פאוצ'י. במהלך שמונה שנות התוכנית השתתפו בה עשרה שבהמשך זכו בנובל.

רוברט לפקוביץ עם "הכומתות הצהובות" ב-1968 (צילום: באדיבות המצולם)
רוברט לפקוביץ עם "הכומתות הצהובות" ב-1968 (צילום: באדיבות המצולם)

עשורים אחר כך, פאוצ'י ולפקוביץ' כיהנו זה אחר זה כנשיאי איגוד הרופאים האמריקאים. לפקוביץ' אומר שפאוצ'י, שאותו הוא מכנה חבר טוב, "עובד ללא הפוגה בניסיון לפקח על התגובה לקורונה בארה"ב, וזה די מדהים בהתחשב בכך שהוא בן 80".

לפקוביץ' אומר שהיצור ההיברידי, רופא ומדען, הולך ונהיה נדיר יותר ויותר. הוא מתייסר מכך שרק אחוז אחד מהרופאים היום מזוהים עם מחקר כלשהו. "הבעיה עכשיו היא מאיפה יגיע הפאוצ'י הבא".

פאוצ'י ולפקוביץ' כיהנו זה אחר זה כנשיאי איגוד הרופאים האמריקאים. פאוצ'י, שאותו הוא מכנה חבר טוב, "עובד ללא הפוגה בניסיון לפקח על התגובה לקורונה בארה"ב, וזה די מדהים בהתחשב בכך שהוא בן 80"

הקולטנים שהביאו את הפרס

חלק גדול מהמחקר של לפקוביץ' ב-50 השנים האחרונות קשור לחלק בתא שנקרא קולטנים, שלדבריו הם חיוניים כדי לאפשר לתרופה או להורמון לעבוד. "הקדשתי את הקריירה שלי לניסיון להבין ולהבהיר, לחקור את טבעם של קולטני ההורמונים והתרופות", הוא אומר.

"כשהתחלתי, לא היתה אפילו הסכמה לגבי זה שהקולטנים האלה קיימים בכלל". הוא הוכיח את קיומם של קולטנים מסוג אחד שנקראים β-adrenergic. "אדרנג'רג'יק", הוא מסביר, מגיע מ"אדרנלין".

ד"ר רוברט לפקוביץ, מדבר במרכז, עם ד"ר אנתוני פאוצ'י משמאלו (צילום: באדיבות המצולם)
ד"ר רוברט לפקוביץ, מדבר במרכז, עם ד"ר אנתוני פאוצ'י משמאלו (צילום: באדיבות המצולם)

שנות ה-80 המוקדמות היו תקופות שטופות אדרנלין לצוות של לפקוביץ', שהתחרה עם יריבים ממוסדות אחרים, ביניהם גם האוניברסיטה העברית בירושלים. "הניסיון לשבט את הגן של קולטני הבטא הופך לעניין מאוד טכני ומאוד מסובך", אומר לפקוביץ'. "בספר יש פרקים על האינטנסיביות של התחרות".

אבל לא רק שלפקוביץ' הצליח, הוא גם גילה שהקולטנים הם חלק ממשפחה גדולה יותר של קולטנים מצומדים לחלבון G, או בקצרה GPCR. המחקרים שלו למעמקי משפחת ה-GPCR הם אלו שהובילו אותו בסופו של דבר לפרס הנובל, לפי אתר הפרס.

"מדענים אחרים במשחק משתמשים בטכנולוגיות שאנחנו פיתחנו", אומר לפקוביץ'. "מהר מאוד התברר לנו שהמשפחה הזאת אדירה, עם למעלה מאלף קולטנים. הם תיווכו את כל התהליכים הפיזיים בבני אדם וביונקים אחרים. איך אנחנו רואים, איך אנחנו מריחים, איך אנחנו טועמים. לפחות שלושה מתוך חמשת החושים".

לגבי ההשלכות ארוכות הטווח, אומר לפקוביץ', "הדבר החשוב ביותר הוא שהקולטנים האלה משמעותיים מאוד לתרופות, והם המוקד של כמחצית מכל התרופות שאושרו על ידי ה-FDA בארה"ב".

ד"ר רוברט לפקוביץ' (צילום: באדיבות המצולם)
ד"ר רוברט לפקוביץ' (צילום: באדיבות המצולם)

הוא גם גילה תהליך שמערב את הקולטנים ונקרא "הקהיית רגישות" (desensitization), שאותו הוא מתאר כמכניזם שבאמצעו הקולט כבה בעקבות קבלת אות מהורמון או תרופה. הגילוי הזה "הוביל לפיתוח של סוגים חדשים של תרופות", הוא אומר.

שני הגילויים האלה – GPCR ותהליך הקהיית הרגישות – אירעו במהלך 12 חודשים, בשנים 1986-7. "זה מדהים לפעמים איך דברים באמת קורים", אומר לפקוביץ'. "הגענו לשתי תגליות באמת חשובות, באמת מהותיות באותה שנה".

במהלך הקריירה שלו, הוא נזכר, "אנשים תמיד אמרו לי, 'בוב, אתה בטוח תזכה בפרס נובל'. אבל השנים חלפו, וזה לא קרה. באמצע שנות האלפיים כבר הגעתי למסקנה שאני לא אקבל את הפרס".

"אנשים תמיד אמרו לי, 'בוב, אתה בטוח תזכה בפרס נובל'. אבל השנים חלפו, וזה לא קרה. באמצע שנות האלפיים כבר הגעתי למסקנה שאני לא אקבל את הפרס"

כל זה השתנה בבוקר ההוא באוקטובר 2012, כשהגיעה בחמש בבוקר השיחה משטוקהולם.

"כבר הנחתי שזה עומד לקרות עוד לפני שהתקשרו אלי. הפלא ופלא, זה היה ראש ועדת הפרס בכימיה. קבלת השיחה היתה חוויה מדהימה, ובשאר היום הטלפון צלצל ללא הרף. היתה מסיבת עיתונאים ואנשים התקשרו לברך אותי, קיבלתי 1,500 מיילים מחברים לעבודה".

בביוגרפיה שלו בגוף ראשון באתר של נובל, לפקוביץ' מציין שנכון לשנת 2012 היה אחד מ-33 זוכי פרס נובל  יהודים שלמדו בבתי הספר הציבוריים של ניו יורק, עם שורשים במזרח אירופה, שהיגרו לארה"ב בין השנים 1881 ו-1924. הרשימה כוללת גם זוכה נוסף מ-2012, ד"ר אלווין רות, שזכה בפרס לכלכלה ביחד עם לויד שפל.

רוברט לפקוביץ' חוגג את זכייתו בפרס נובל לכימיה באוניברסיטת דיוק, אוקטובר 2012 (צילום: AP Photo/Ted Richardson)
רוברט לפקוביץ' חוגג את זכייתו בפרס נובל לכימיה באוניברסיטת דיוק, אוקטובר 2012 (צילום: AP Photo/Ted Richardson)

טראמפ לא אשם

טקס הנובל מתרחש ב-10 בדצמבר, יום מותו של אלפרד נובל, והוא יום חג לאומי בשוודיה. לפני שיצא לחצות את האוקיינוס האטלנטי, לפקוביץ' נטל חלק במסורת של זוכים אמריקאים – פגישה עם הנשיא. לפקוביץ' נפגש פנים אל פנים עם הנשיא דאז ברק אובמה, פגישה שאותה הוא מכנה זכות גדולה ותענוג.

אשר לעשרת הימים שבילה בשוודיה, לפקוביץ' עודנו נדהם מאינסוף המרפסות באולם הגדול שבו מתקיים הטקס, מהנשף ל-1,500 אורחים ומהנשף הנוסף, שהתקיים למחרת, ואותו מארחים המלך והמלכה של שוודיה.

עטיפת ספרו האוטוביוגרפי של ד"ר רוברט לפקוביץ', "דבר מצחיק קרה בדרך לשטוקהולם"
עטיפת ספרו האוטוביוגרפי של ד"ר רוברט לפקוביץ', "דבר מצחיק קרה בדרך לשטוקהולם"

הפרס עצמו מורכב ממדליית זהב 18 קרט ודיפלומה מעוטרת בקליגרפיה ובאמנות שוודית. ציור של הפרס שלו תלוי במשרדו בדיוק.

הזוכים נושאים שני נאומים: הרצאת נובל שעוסקת בהישגים שהעניקו להם את הפרס, ושיחה שבה הם יכולים לעסוק בנושאים אחרים, דומה לנאום תודה.

בנאום ההודיה של לפקוביץ' הוא יצא בביקורת נגד מפלגה אמריקאית שלא קרא לה בשמה שמתכחשת למדע, החל משינויי אקלים וכלה בחיסונים.

הפרשנות בטלוויזיה השוודית ציינה שהוא מבקר את המפלגה הרפובליקאית.

"בשום שלב לא אמרתי את המילה רפובליקאים", מציין לפקוביץ' , "התקשורת השוודית עוקבת אחרי הפוליטיקה שלנו מקרוב. הרבה אנשים חושבים שטראמפ המציא את העמדה האנטי מדעית בממשלה, אבל זה בכלל לא נכון. זה היה שם עוד לפניו. הוא אמנם רומם את ההתכחשות למדע לרמה של אמנות, אבל היא התקיימה הרבה לפני כן.

"למרבה הצער, כבר זמן מה שזה מאפיין את המפלגה הרפובליקאית".

"הרבה אנשים חושבים שטראמפ המציא את העמדה האנטי מדעית בממשלה, אבל זה בכלל לא נכון. זה היה שם עוד לפניו. הוא אמנם רומם את ההתכחשות למדע לרמה של אמנות, אבל היא התקיימה הרבה לפני כן"

עוד 1,172 מילים
כל הזמן // יום שישי, 16 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בין ישראל לאיראן מתנהל בשנה האחרונה דו-שיח מדורג, מתוכנן ושקול, ושני הצדדים שמרו עד כה על גובה הלהבות כדי לא להתדרדר לעימות כולל ● השאלה היא, האם איראן תחרוג מדפוס הפעולה הזה אחרי הפגיעה במתקן בנתנז - וכיצד ישפיעו עליה שיחות הסכם הגרעין עם המעצמות, כמו גם החלטת ביידן לאשר את עסקת הנשק עם איחוד האמירויות ● פרשנות

עוד 551 מילים

מצעד הפרעונים המצרי

שאלת הזהות מלווה את מצרים מראשית קיומה. לאורך השנים זהויות שונות סיפקו את הדבק שליכד את התושבים מסביב לטריטוריה הקרויה מצרים: פרעונית, אסלאמית, ערבית, אפריקנית וים תיכונית.

בתקופות מסוימות זהות אחת הייתה דומיננטית יותר מהשאר, אולם בתקופות אחרות היו הזהויות משולבות זו בזו. מאז עלייתו של סיסי לשלטון ב-2013, ניכר כי הפרעוניות הפכה לרכיב חשוב – אם כי לא בלעדי – של הזהות המצרית, כפי שגם הוכיח הטקס לחנוכת התעלה השנייה של סואץ שנערך באוגוסט 2015.

שאלת הזהות מלווה את מצרים מראשית קיומה. לאורך השנים זהויות שונות סיפקו את הדבק שליכד את התושבים מסביב לטריטוריה הקרויה מצרים: פרעונית, אסלאמית, ערבית, אפריקנית וים תיכונית

הזהות הפרעונית באה גם לידי ביטוי בטקס פתיחת המוזיאון הלאומי החדש לתרבות המצרית בקהיר שנערך ב-3 באפריל. המשטר בחר לציין את האירוע ברוב פאר והדר בפסטיבל מרשים ומתוקשר. הייתה זו הזדמנות מחודשת עבור המשטר להדגיש את זהותה הפרעונית של מצרים ולשווק דימוי של עוצמה.

האירוע, שנקרא בערבית "שיירת המומיות המלכותיות" ובאנגלית "מצעד הפרעונים המוזהב", נערך לכבוד העברתן של 22 מומיות מלכותיות מהמוזיאון המצרי שבכיכר תחריר אל משכנן החדש.

העברת המומיות למוזיאון החדש היא חלק מתכנית ממשלתית רחבה, הכוללת שיפוץ וחידוש המוזיאון המצרי בכיכר תחריר, הקמת מוזיאון חדש וגדול ממדים בקרבת הפירמידות אשר יציג את אוצרות קברו של תות ענח אמון, הקמת מוזיאון "בירות מצרים" בבירה המנהלית החדשה, ואת המוזיאון הלאומי לתרבות המצרית. הקמת הבירה המנהלית החדשה, כמו גם העברת פרטי המוזיאון החשובים, הם גם עדות לירידה בחשיבותה ובמרכזיותה של כיכר תחריר, שהייתה "הלב הפועם" של מצרים במהלך מחאות האביב הערבי שהובילו להפלת משטרי מובארכ ומורסי.

הטקס המפואר והמושקע כלל אלפי ניצבים בלבוש פרעוני, שסיפקו תפאורה לשיירת הרכבים שהובילו את המומיות ועוצבו כסירות פרעוניות השטות על הנילוס. הוא שם דגש על הקשר בין מצרים המודרנית למצרים הקדומה ועל מעמדה של מצרים כערש התרבות. כדברי אחת השדרניות:

"מצרים וההיסטוריה הם תאומים זהים. מצרים היא ערש התרבויות כולם. במצרים נולדה ההיסטוריה והציוויליזציה האנושית לפני אלפי שנים. זוהי תרבות מהקדומות והאדירות שידעה האנושות. אך היא התפתחה והתקדמה ושרדה את תהפוכות הזמן".

האירוע, שנקרא בערבית "שיירת המומיות המלכותיות" ובאנגלית "מצעד הפרעונים המוזהב", נערך לכבוד העברתן של 22 מומיות מלכותיות מהמוזיאון המצרי שבכיכר תחריר אל משכנן החדש

אין ספק כי תכנית המוזיאונים החדשה נועדה למשוך תיירות חוץ ולשפר את מצבו הרעוע של ענף התיירות המצרי שעדיין לא התאושש מאז המהפכה ב-2011 וספג מכה אנושה על רקע מגפת הקורונה.

סרט תדמית שהוצג במהלך האירוע הראה גם את ההשקעה העצומה של מצרים בחשיפה, שימור ושיקום אתרים היסטוריים במדינה – לא רק פרעוניים כי אם גם כנסיות ובתי כנסת עתיקים, דוגמת בית הכנסת "אליהו הנביא" שנבנה באלכסנדריה במאה ה-14 ונחנך לפני כשנה לאחר שיפוץ ממושך. המסר המובהק של הסרט הוא שבמצרים של ימינו שוררים חופש דת וחופש פולחן עבור כלל הדתות המונותאיסטיות.

המסר הזה מתכתב עם מסר נוסף שבלט מתוך הטקס והוא שהתרבות המצרית אינה רק מוסלמית או פרעונית, אלא היא מגוונת ומורכבת מרבדים שונים ותרבויות שונות – פרעונית, יוונית, קופטית, ביזנטית, אסלאמית, נוצרית, יהודית ועוד. שר התיירות והעתיקות המצרי, ד"ר ח'אלד אל-ענאני, שערך לנשיא אל-סיסי סיור במוזיאון התרבות המצרית החדש כחלק מהאירוע, טרח להדגיש את המסר הזה כמה פעמים ולהראות כי כל התרבויות הללו מרכיבות את התרבות המצרית ודרות בכפיפה אחת זו לצד זו במוזיאון החדש.

מעבר לשיקולים הכלכליים ומעל לקולות האסלאמיסטים שמחו נגד "העברת גופות" ונגד הענקת תשומת לב וכבוד למלכים ומלכות "כופרים", ניכר כי המשטר המצרי רצה לשדר מסר של עוצמה. זאת מתוך רצון להאדיר את מעמדה של מצרים, הנשענת על הציוויליזציה הפרעונית העתיקה והמפוארת.

בשני העשורים האחרונים הלך ונשחק מעמדה של מצרים בכלל ובעולם הערבי בפרט, כאשר מדינות המפרץ – במיוחד האמירויות וקטאר – צמחו כמדינות עשירות העושות שימוש בנכסים הקשים והרכים שלהן על מנת לקדם את מעמדן. עלייתן של מדינות אלה לגדולה הינה לצנינים בעיני מצרים, הממשיכים להסתכל מלמעלה על "בני המדבר" הנעדרים, לטענתם, עומק תרבותי.

ניכר כי המשטר המצרי רצה לשדר מסר של עוצמה, שיאדיר את מעמד מצרים, הנשענת על הציוויליזציה הפרעונית העתיקה והמפוארת. בשני העשורים האחרונים הלך ונשחק מעמדה של מצרים בכלל ובעולם הערבי בפרט

אולם חיזוק מעמדה של מצרים לא יכול להיעשות על בסיס העבר בלבד, ואפילו לא על בסיס צבא חזק, אלא על כלכלה איתנה והקטנת הגידול הדמוגרפי. אמרה ידועה (שמקורה אינו ברור) אומרת שמי שאין לו עבר, אין לו עתיד; אולם במקרה של מצרים, גם מי שיש לו עבר, לא בטוח שיש לו עתיד.

פרופ' אלי פודה מלמד בחוג ללימודי האסלאם והמזה"ת באוניברסיטה העברית וחבר וועד מנהל במיתווים, המכון הישראלי למדיניות חוץ אזורית. ערך יחד עם פרופ' און וינקלר את הספר "הגל השלישי: מהפכה ומחאה במזרח התיכון".

ד"ר אלעד גלעדי הוא חוקר היסטוריה תרבותית וחברתית בסעודיה וכן ספרות סעודית מודרנית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 670 מילים

שלמה קרעי הציף את הרעיון להקים ממשלת מיעוט עם נתניהו-בנט-סמוטריץ', ולשכנע את תקווה חדשה להימנע ● אבל בכירי הליכוד, שמכירים את סער היטב, מבינים כי אחרי כל ההשפלות שספג מנתניהו, סער לא יימנע בהצבעה ● זה בכלל לא סיפור אידיאולוגי או פוליטי, אלא מסע נקמה ● ובינתיים המו"מ עם בנט מתנהל על ריק ● פרשנות

עוד 433 מילים ו-1 תגובות

דיווח: עמיר פרץ נפגש עם חברי כנסת בניסיון לשכנעם לתמוך במועמדותו לנשיאות

שר הכלכלה והתעשייה אומר שהמטרה העיקרית שלו כנשיא תהיה לפעול למען אחדות בעם ● דיווח: על רקע האפשרות שישתפו פעולה, אנשי רע"ם העבירו דרישות לליכוד, רובן - תביעות תקציביות; ברשימה הערבית המאוחדת לא דורשים את ביטול חוק הלאום וחוק קמיניץ

יושב ראש הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', מוסיף להתנגד לממשלה שתוקם תוך שיתוף פעולה עם רע"ם.

השר עמיר פרץ נפגש עם חברי כנסת במטרה לשכנע אותם לתמוך במועמדותו לתפקיד נשיא המדינה – כך מדווח הבוקר יובל קרני ב"ידיעות אחרונות". "המטרה העיקרית שלי כנשיא תהיה אחדות העם ומניעת הסלמה בין האוכלוסיות השונות, שיכולה להגיע לידי מלחמת אחים", אומר פרץ לחברי הכנסת שעימם הוא נפגש. "פרשתי מהחיים המפלגתיים, אבל לא מהחיים הפוליטיים", הסביר פרץ לשומעיו.

המועד האחרון לקיום הבחירות לנשיאות – לא יאוחר מ-9 ביוני.

השרה מירי רגב דרשה שהסרטון של ראש הממשלה בנימין נתניהו ישובץ במהלך הדלקת המשואות – כך דיווח הבוקר יוסי ורטר ב"הארץ". אולם, בניגוד לתביעתה, הסרטון הוקרן לפני שהוחל בהדלקת המשואות. הסרטון – כך מצוין בדיווח – אושר קודם שידורו על ידי גורמי הייעוץ המשפטי.

מחרתיים – ביום ראשון – תופסק החובה לעטות מסכות בשטחים פתוחים. החובה לשים מסכות במרחבים סגורים נותרת על כנה.

ביום זה גם תופסק החלוקה לקפסולות במערכת החינוך, והתלמידים ישובו ללמוד במתכונת מלאה של שישה ימים בשבוע. כמו כן התלמידים לא יידרשו עוד למסור הצהרות בריאות על בסיס יומי.

אנשי רע"ם העבירו בימים האחרונים את עיקרי דרישותיהם לגורמים בליכוד, על רקע האפשרות ששתי המפלגות ישתפו פעולה – כך דיווח הבוקר יהודה שלזינגר ב"ישראל היום". לפי הפרסום, הרשימה הערבית המאוחדת מעוניינת במתן תקציבים למערכת החינוך, לשיפור התשתיות ולמאבק באלימות ובפשיעה, וכן אחריות בלעדית על חלוקתם של התקציבים. בנוסף דורשת רע"ם הכשרה של יישובים בדואיים בנגב והכשרה של עתודות בנייה היישובים ערביים. מנגד, במפלגה לא דורשים ביטול או שינוי של חוק הלאום ושל חוק קמיניץ.

גורמים בליכוד אמרו שהדרישות סבירות והגיוניות ושגם יושב ראש הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', לא אמור להתנגד לתביעות אלה.

עוד 5 עדכונים

למקרה שפיספסת

פרויקט מיוחד ישראל שלנו

לכבוד יום העצמאות, מערכת זמן ישראל נכנסת למנהרת הזמן במסע אל הרגעים הפרטיים שמאחורי הזיכרונות הקולקטיביים ● שירת החיילים בששת הימים ● הריצה למקלט במלחמת יום הכיפורים ● האבא שמפרפר בין חיים למוות בשלום הגליל ● אולפן ההקלטות של פורטיס וסחרוף ● שברון הלב כשהרסו את אוסישקין ● הרצון להיות חלק מכולם אחרי רצח רבין ● ואפילו: ישראל כמעט שורפת את צרפת בכדורגל

מדינת סוד מוחלט בהחלט

שבעים ושלושה אביבים חוגגת ישראל היום. כבר לא המדינה הקטנה והצעירה שגדלנו על ברכיה (רוב מדינות העולם כיום צעירות ומעוטות אוכלוסין ממנה). כבר לא מדינה מוקפת אויבים, רוב גבולהּ עם מדינות שחיות איתה בשלום. אם להאמין לראש הממשלה, מדינה שכלכלתה משגשגת ועתידה מזהיר.

בגיל מתקדם שכזה ולאחר שהתרחקה מרחק עשורים ממצב של מאבק הישרדותי ומצוקות קיומיות, היה אפשר לצפות שמדינת ישראל תרשה לעצמה ולאזרחיה להסתכל אל עברה בעיניים פקוחות ותתמודד עם כתמים המחייבים התמודדות. אלא שמדינת ישראל והחברה הישראלית ממשיכות בעקשנות לברוח מבשורת עברן.

בגיל מתקדם שכזה ולאחר שהתרחקה עשורים ממאבק הישרדותי ומצוקות קיומיות, היה אפשר לצפות שמדינת ישראל תרשה לעצמה ולאזרחיה להביט בעברה בעיניים פקוחות ולהתמודד עם כתמים המחייבים התמודדות

שופטי בית המשפט העליון דחו בשבוע שעבר את עתירתם של ההיסטוריון שי חזקני והאגודה לזכויות האזרח, בה נדרש שירות הבטחון הכללי להסיר את החיסיון על מסמכים, ובהם מידע היסטורי על אירועי ואדי סליב משנת 1959.

פסיקתם מצטרפת לפסיקת בית המשפט המחוזי בתל-אביב מן החודש שעבר, בה דחה השופט ברנר עתירה של עו"ד איתי מק, שביקשה לחשוף מידע על שיתוף פעולה בטחוני בין מדינת ישראל לשלטון הרודן דובליה בהאיטי לפני כארבעים שנים ויותר. עתירה נוספת של ההיסטוריון נדב קפלן, בה נדרש השב"כ להסיר את החסיון ממסמכים הנוגעים לרצח קסטנר, עדיין תלויה ועומדת.

בעניין חזקני, השופטים קבעו קביעות נאות על תרומתו של הדיון ההיסטורי ונסמכו על תקדימים בדבר חשיבות השקיפות וזכות הציבור לדעת, אולם בפועל נמנעו מלקבוע חובה משפטית ולוחות זמנים ברורים אפילו לחשיפת אותם מסמכים שהשב"כ מודה שאין בפרסומם חשש לביטחון המדינה. לפי פסק-דינם השופטים השתכנעו שפרסום המסמכים המבוקשים עלול "לגלות שיטות ודרכי פעולה של השירות ובעיקר לפגוע בביטחונם ובשמם הטוב של מקורות אנושיים".

הציבור הישראלי הרחב, ממנו מוסתר המידע, חייב לתמוה האם פרסום פרטים על אירוע ישראלי פנימי מלפני מעל ששים שנים הוא כזה שלא ניתן בהשמטות סבירות לנטרל את הסיכון שלו למקורות אנושיים (למשל בהשחרת שמותיהם). האם בכל מצב בו ניתן ללמוד משהו מן העבר שעלול ליצור קושי מסוים בימינו אלה, נדונו שלא לקבל מידע מקורי ומהימן על עוולות שביצעה המדינה?

פרשיות היסטוריות כמו אירועי ואדי סליב ורצח קסטנר או השיתוף הפעולה הבטחוני שלנו עם משטרים רודניים אכזריים, הן לא רק פצעים חברתיים פתוחים. הן גם אבני בניין של ההווה והעתיד הישראלי.

פרשיות היסטוריות כמו אירועי ואדי סליב ורצח קסטנר או השיתוף הפעולה הבטחוני שלנו עם משטרים רודניים אכזריים, הן לא רק פצעים חברתיים פתוחים. הן גם אבני בניין של ההווה והעתיד הישראלי

מתחים בין-עדתיים, יחס המשטר לעולים, אלימות פוליטית, הגנה על זכויות אדם ונושאים רבים אחרים שבאים לידי ביטוי באירועים היסטוריים, מלווים את עברה של כל מדינה דמוקרטית. היכולת להתקדם יחד ולהגיע להסכמות לגביהם תלויה גם ביכולת להסתכל יחד אל ההיסטוריה, ללמד אותה וללמוד ממנה.

מעל מכלול הפרשיות ההיסטוריות הטמונות בארכיונים בישראל מרחפת רוח הנכבה. כאשר עמד לפוג החסיון על המסמכים הרלוונטיים לחקר אירועי מלחמת העצמאות, האריכה מועצת הארכיונים את החסיון עליהם מחמישים לשבעים שנה.

עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח שישב לצידי באותה ישיבה שאל מה יקרה כשנגיע לשנת השבעים. "אז נשוב וניפגש" אמר גנז המדינה דאז, יהושע פרוינדליך. ואכן כשהתקרבו סכנות הפרסום והשקיפות חזרה המועצה והאריכה את החיסיון על חומרים ביטחוניים מסווגים לתשעים שנה, תקופת חיסיון שאין לה אח ורע בעולם הדמוקרטי.

דחיית הקץ הבלתי נמנע, בו נצטרך להישיר מבט גם אל פרקים קשים בעברנו, היא הונאה עצמית מצערת וילדותית משהו. המחשבה ששביעות רצון קולקטיבית חשובה יותר מן האמת ההיסטורית מעידה בעיקר על חוסר בטחון קולקטיבי. על רצון לחיות בבועה מוגנת, שברור שסופה להתפוצץ בזמן ובמקום הכי פחות נוחים חברתית.

מעל הפרשיות בארכיונים מרחפת רוח הנכבה. כשעמד לפוג החסיון על מסמכי מלחמת העצמאות, האריכה אותו מועצת הארכיונים מ-50 ל-70 שנה. עו"ד מהאגודה לזכויות האזרח שאל מה יקרה כשנגיע לשנת ה-70. "אז נשוב וניפגש"

פרסום החומרים על ואדי סאליב, מהמעט שאפשר לדלות מתוך פסק-הדין (וכך באשר לפרשיות האחרות), צפוי לעורר כעסים ומתחים. היכולת להתגבר עליהם לא טמונה בהסתרת המידע, אלא בלמידה ממנו ובניית עתיד שונה.

רועי פלד הוא מרצה למשפט מינהלי בביה"ס למשפטים ע"ש חיים שטריקס במכללה למינהל, והשנה משמש כמרצה אורח באוניברסיטת קליפורניה בברקלי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 606 מילים
עודכן עכשיו

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

בני גנץ מינה את זיו שילון להוביל רפורמה באגף השיקום

חובת מסכה בשטח פתוח תבוטל החל מיום ראשון ● מיכל בת אדם בטקס פרס ישראל: "אני עצובה כי חסר כאן זוכה אחד" ● בן גביר מאיים לתבוע את יאיר גולן ● הנשיא אירח את הסגל הדיפלומטי בפעם האחרונה ● גבי אשכנזי יוצא למפגש עם שרי החוץ של יוון, קפריסין והאמירויות ● נתניהו, גנץ וכוכבי גינו את שריפת הזרים והדגלים על קברי חללים בהר המנוחות

עוד 21 עדכונים

ראיון המדינה של אבא שלה

כמעט כל פרט בסיפורה האישי של יעל מדיני מתפקע מסמליות לאומית ● בתו של משה שרת - ממייסדי המדינה, שר החוץ הראשון וראש הממשלה השני של ישראל - היא אחת מעדות הראייה האחרונות שחוותה מקרוב, בצורה אינטימית ממש, את הדרמה מאחורי הקלעים של הקמת המדינה ● בראיון לאמיר בן-דוד היא מוסרת, בעברית נפלאה, את עדותה - שהיא גם הצעה לנסיעה במכונת זמן אל ימים אחרים

עוד 4,444 מילים ו-1 תגובות

טיול לחג מחווה לזרים שנלחמו למען עצמאות ישראל

יום הזיכרון ויום העצמאות הם הזדמנות טובה לבקר באנדרטת מח"ל (מתנדבי חוץ לארץ) ובחורשה סביבה, המוקדשים לאלה שנתנו את חייהם למען מדינת ישראל ● לטייל ולזכור

עוד 1,194 מילים

עשרות מדרגות אל הקבר ומעלית שטרם הותקנה ● מעברים צרים שאינם יכולים לשרת אנשים המתניידים על כיסא גלגלים ● קבלנים שחוסכים בהוצאות וסוגרים את אספקת המים ● ביום שבו רבבות ישראלים מגיעים לבתי הקברות ברחבי הארץ לטקסי יום הזיכרון, כדאי לשים לב לעובדה שהתנאים בחלקם רחוקים מלעמוד בסטנדרטים סבירים של שירות ציבורי במדינה מתוקנת

עוד 708 מילים

ארוכה הדרך הביתה

לוחמים משוחררים הנחשבים בריאים בנפשם ולא מוכרים במערכת הביטחון כהלומי קרב, מגיעים לטיפול במסגרת "מסע שחרור", או אז מתברר כי הם סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית ● מנהל התוכנית, ד"ר דני ברום: "הרבה לוחמים פוסט-טראומטיים נמנעים מליצור קשר מחודש עם משרד הביטחון שמזוהה אצלם עם הצבא, ולכן חשוב שמסגרות אחרות יוכלו לטפל בהם ובכל אלה שלא הוכרו כזכאים לטיפול"

עוד 1,056 מילים

צעקות לעבר נתניהו לאחר שאמר שתוקם ממשלה שתבנה אתר הנצחה; "בלי פוליטיקה״

יאיר נתניהו: הכל תוזמן ותוכנן מראש - מבזים אח שכול ● יאיר לפיד: הנופלים לא מתו בשביל שישראל תיראה ככה ● נכי צה״ל עמדו במחאה מול אגף השיקום בפ״ת; "סתם אדם לא שורף את עצמו״ ● מנכ״לית עמותה שטיפלה באיציק סעידיאן: יש מנגנון שלם שמשקיע הרבה כסף כדי להתעמר בפצועי צה״ל ובהלומי הקרב ● גנץ: אירוע קשה - לא אכנס לוויכוח שהוא ויכוח ארגוני

עוד 18 עדכונים

לפיד עדיין בונה על בנט

גם בנט וגם לפיד מאמינים שנתניהו תקוע וללא אפשרות להקים קואליציה ● בנט, אומרים מקורביו, לא רוצה למשוך את הסאגה יותר מדי ויפעל להעברת המנדט לח"כ אחר אם נתניהו לא יצליח להתקדם אחרי 24 יום ● בינתיים, לפיד חזר מארה"ב מסבב פגישות עם יועצו האסטרטגי וכן עם נציגים של ממשל ביידן ● והפיצוץ בין גלעד קריב לח"כים החרדים הגיע הרבה יותר מהר מהצפוי ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי... המשך קריאה

ביבי עשה רבות למען ישראל, אך בתמורה למשכורת ולכל מה שנלווה למעמדו כראש ממשלה: הוא ינק ככל הניתן מהמדינה את כל מה שניתן. כלומר, כל עבודתו הייתה לא בהתנדבות, ואם היה הולך לעסקים, יש סיכוי טוב שלא היה שורד ואף היה פושט רגל! לענייננו, הנזק גדול על התועלת. ביבי מנסה להחריב את ישראל במידה ואכן המשפט יתקדם והכיוון יהיה כלא; הנזק גדול על התועלת: ההרס שביבי מותיר אחריו גדול על כל הטוב שעשה – גדול בהרבה

עוד 745 מילים ו-1 תגובות

החשוד באיומים על בן-ארי: חבר הליכוד בקצרין ומעריץ של נתניהו

משה אלון, הנחקר בחשד כי שלח מכתב מאיים לתובעת הראשית במשפט נתניהו, הוא פעיל ליכוד ברמת הגולן, אשר התמודד בראש רשימת המפלגה בבחירות האזוריות ב-2018 ● אלון אף אירח את ראש הממשלה בביתו והצטלם איתו לסרטון משותף בו ברך את נתניהו: "שהקדוש ברוך הוא תמיד, אבל תמיד, ישמור עליך" ● בקצרין, הדעות על אלון חלוקות ● ראש המועצה: "אני מכיר את משה כאדם טוב"

עוד 664 מילים ו-2 תגובות

למרות המשבר, חברות הענק שרדו יפה

בדיקת זמן ישראל הדוחות השנתיים של חברות ישראליות הנסחרות בבורסה מגלים: 2020 לא הייתה רעה אליהן ● פוקס הכניסה יותר מ-3 מיליארד שקל ורשמה רווח נקי של 207 מיליון ● עזריאלי, גם אחרי ירידה גדולה, הרוויחה 189 מיליון שקל ● ההון של פתאל עומד על כמעט 2 מיליארד שקל, והמכירות של שטראוס הסתכמו ב-6.8 מיליארד ● "הרוויחו וחילקו דיבידנד בזמן שעובדים יצאו לחל"ת, זו חזירות"

עוד 2,649 מילים

ריבלין: "כדי לחזק את הבטחון עלינו להילחם עליו"

מנדלבליט: לא ניתן לכנס קבינט בלי שר משפטים מכהן ● ספינה בבעלות ישראלית הותקפה ליד האמירויות ● נתניהו ובנט נפגשו ● משרד הבטחון יבדוק את האירוע שבו נכה צה"ל הצית את עצמו ● עדות ישועה: יאיר נתניהו הסית את אמא שלו ואז הגיעו דרישות ● משרד המשפטים: ח"כ קריב פעל כחוק בכניסה לכותל עם ספר התורה

עוד 55 עדכונים
סגירה
בחזרה לכתבה