הקורא בקלפי
הקורא בקלפי
תקשורת, פוליטיקה ושקרים אחרים

הכל עניין של פוקס

הסוקר של חדשות 13, פרופ' קמיל פוקס, ביצע בליל הבחירות עבירה גסה על חוק הבחירות כאשר שידר פייק ניוז שעתיים לפני שהקלפיות נסגרו, והודיע שהתוצאות "דרמטיות ומכריעות" ●  התעלול התקשורתי הזה הפיל בפח הרבה עיתונאים והעביר מסר מטעה לבוחרים שעדיין לא הצביעו ● בראיונות שפוקס העניק מאז, לא תמצאו, חלילה, שום חרטה או לקיחת אחריות ● גם לא אצל המעסיק שלו

פרופ׳ קמיל פוקס (צילום: צילום מסך, חדשות 13)
צילום מסך, חדשות 13
פרופ׳ קמיל פוקס

פרופ' קמיל פוקס חושב שמדגם הבחירות בעשר בערב הוא משדר בידורי בעיקרו, מעין תוכנית ריאליטי ומסחטת רגשות, בטח לא חדשות. "במדגם הטלוויזיה אין שום דבר. זה שואו. זה כמו תחרות אירוויזיון או משחק כדורגל", אמר בראיון חסר בושה לניר גונטז' בעיתון "הארץ".

אכן, מילים כדורבנות וסחתיין על הכנות. עכשיו כבר צריך להיות מאוד פשוט עבור ראשי חדשות 13 לנתק את הקשר העסקי עם פוקס ולמצוא דוגם אחר לבחירות הבאות שיתקיימו בעוד ארבע שנים או ארבעה חודשים. כי אם בדרן, אז עדיף קטורזה; אם משחק כדורגל, עדיפים רסקין או אופירה וברקו; אם אירוויזיון מוטב שדנה אינטרנשיונל תשב על הכיסא ותדווח את "התוצאות".

אם כל העניין הוא רק לגרות את בלוטות הרגש והאדרנלין החבוט בין השעות שמונה לעשר ודקה (ואז לאבד עניין, לשתות לשוכרה וללכת לישון עם פרס) – אז אין כל צורך בסטטיסטיקאי מדופלם היודע לנתח מספרים, מגמות ופילוחים. מוטב להביא את הדבר האמיתי. נניח, דני רופ של הסטטיסטיקה. מקסימום, תמיד אפשר לדחוף לידיו איזה גרף או רשימה של מספרים שאסף התחקירן בדסק.

לנוכח התנהלותו הביזיונית של פוקס בשעות שהובילו לפרסום המדגם, יש להסיק שבאמת אינו מודע לאחריותו או למהות תפקידו. אולי החוזה שלו עם 13 לא מספיק ברור, אולי האתיקה שלו מעורפלת.

כך או כך, פוקס חושב שהוא מעין יורם לס של הבחירות: לץ מתלוצץ שקופץ לרגע לאולפן כדי לייצר "רגע טלוויזיוני" שיהפוך ויראלי ויזמין צופים לעבור אליו בעשר במקום למתחרים. אין לו אחריות ואין לו תפקיד. ולכן, עזבו אותו מדיווח וניתוח מהימן של עובדות, או פרשנות של עד מומחה שאמור לתווך את המדגם להדיוטות בבית.

וכך, נאמן לגישתו הבדרנית, התייצב פוקס בשמונה באולפן מול מגיש המהדורה אודי סגל והכריז לתדהמת הצופים: "בכל שנותיי לא ראיתי תוצאות כל-כך דרמטיות כמו בסקר הזה". "דרמטיות ומכריעות?", הטעים סגל ונענה בחיוב: "דרמטיות ומכריעות".

חוק הבחירות: דרכי תעמולה קובע (סעיף 16ח'):

"בתקופה שתחילתה בתום יום שישי שלפני פתיחת הקלפיות והמסתיימת במועד סגירת הקלפיות, לא ישדר ולא יפרסם אדם בכתב לציבור על תוצאותיו של סקר בחירות שלא שודרו או פורסמו בכתב לציבור לפני תחילתה של התקופה האמורה. המשדר או המפרסם בתקופה האמורה על תוצאותיו של סקר בחירות ששודרו או פורסמו לפני תחילתה של אותה תקופה, יציין בהבלטה שהסקר אינו עדכני ואין ללמוד ממנו על דפוסי הצבעה או עמדות של הציבור ביום השידור או הפרסום".

הפרשנות של סעיף זה פשוטה: החל מחמישה ימים לפני הבחירות ועד רגע סגירת הקלפיות בעשר בערב אין סקרים ואין מדגמים. את התוצאות של המדגם אפשר לפצח לפני עשר – אבל צריך לשמור עליהן בסוד. על פי חוק.

החל מחמישה ימים לפני הבחירות ועד רגע סגירת הקלפיות בעשר בערב אין סקרים ואין מדגמים. את התוצאות של המדגם אפשר לפצח לפני עשר – אבל צריך לשמור עליהן בסוד. על פי חוק

אם חלקים מחוק הבחירות עלולים להישמע ארכאיים לעיתים (למשל הניסיון להפריד בין ראיון לתעמולה), דווקא התיקון הזה משנת 2007 הולך ונעשה יותר ויותר רלוונטי.

בעידן של "מרוץ סוסים" המחליף דיווח עיתונאי סביר, הסקרים מייצרים חדשות לא פחות משהם משקפים מגמות, והצורך לאפשר לבוחר את החופש להחליט כיצד להצביע מבלי להיחשף לרעש הלבן המיותר של "סקרים" בלתי פוסקים (שחלקם מתבססים על מדגם קטן למדי או לא מייצג מספיק) הופך הכרחי.

ואם פרסום סקרים בימים המובילים לבחירות הוא אסור, על אחת כמה וכמה נדרש הדבר ביום הבחירות עצמו, כאשר האזרחים עדיין מצביעים. מה שפוקס עשה מצטייר לא רק כפייק ניוז והזניה של הז'אנר, ולא רק כרמיסה בוטה של הוראות החוק ופגיעה בטוהר הבחירות, אלא גם ואולי בעיקר זלזול במצביעים.

הפרסום של פוקס התפרש אצל רוב המאזינים (והמצייצים שבעקבותיהם) כהצהרה שגוש נתניהו חצה את רוביקון ה-61. זאת כנראה הפרשנות היחידה ההגיונית ל"דרמטי ומכריע". כל השאר זה משחקים בגוגואים. ופוקס לא הכחיש, הסביר, סייג או ביאר למה כוונתו בזמן אמת.

הפרסום של פוקס התפרש אצל רוב המאזינים (והמצייצים שבעקבותיהם) כהצהרה שגוש נתניהו חצה את רוביקון ה-61. זאת כנראה הפרשנות היחידה ההגיונית ל"דרמטי ומכריע". כל השאר זה משחקים בגוגואים

אז מילא "דרמטי" – נגיד שעוד מנדט לש"ס, מרצ, העבודה או ימינה הם "דרמה" בעידן ההיסטרי המופרך של ימינו. אבל "מכריע"? יש רק הכרעה אחת שעמדה על הפרק בבחירות האלה: האם מחנה נתניהו יקבל 61 או מחנה אנטי-נתניהו יגיע למספר הקסם הזה. איזה גוש יגיע למימוש, כל השאר היה פחות חשוב.

ואכן, האמירה המדהימה של פוקס הציתה את דמיון כולם. כתבי 13 צייצו את דבריו בחדווה וקבוצות הווטסאפ חגגו תחזיות. כאילו הבחירות הסתיימו והקלפיות כבר עושות דרכן חזרה לוועדת הבחירות. מי שעמד בתור לקלפי יכול היה, אליבא ד'פוקס, לעשות אחורה פנה ולחזור הביתה; נתניהו כנראה כבר ניצח, לא צריך להתאמץ לשום כיוון.

כשהגיעה השעה עשר התברר שפוקס לא רק השתטה ופגע בטוהר הבחירות, אלא גם שידר פייק ניוז. מילא שהסוקרים כולם פיספסו את התמונה במגזר הערבי (רע"ם עברה את אחוז החסימה באופן מובהק, אבל אף אחד מהדוגמים לא חזה זאת), הם מבינים פחות את מגמות ההצבעה במגזר ומודים בלקונה הזאת.

אבל הטיעון שמדובר בתוצאות "מכריעות" כל כך, עד שפוקס בן ה-75 לא ראה כמוהן מימיו? יותר מניצחון רבין, בגין או ברק?

עורך דין שחר בן-מאיר דורש מהיועץ המשפטי לפתוח בחקירה פלילית נגד פוקס. הוא טוען לקנוניה מתוכננת, שמהותה ניסיון להרוויח צופים באמצעות שידור דבר שקר.

עו״ד שחר בן מאיר בבית המשפט העליון, 2017 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
עו״ד שחר בן מאיר בבית המשפט העליון, 2017 (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

"בשעה בה נעברה העבירה של פרסום סקר, ובשעה בה שודר המידע השקרי על תוצאות המדגם, רצתה חברת החדשות, ורצה מר קמיל פוקס מטעמה, 'למשוך' את הצופים על-מנת שהם יצפו בשידור תוצאות המדגם לאחר השעה 22:00 דווקא בתחנת השידור שלהם ולא של המתחרים", כתב בן מאיר.

"לכן מודיעים הם לכלל הצופים (וגם למצביעים שטרם הצביעו) בשעה 20:00 בערב על תוצאות מכריעות של הבחירות, ובשעה 22:00, כאשר הושגה (אולי) המטרה הכספית של משיכת הצופים, נמסרת להם אז האמת לאמיתה – לא הכרעה ולא דרמה, אלא התיקו הרגיל והשגרתי".

בחדשות 13 מכחישים קנוניה מתוכננת וניסיון נואל לסחוט רייטינג מהמהדורה המתחרה, המצליחה בהרבה. "כאשר נשאל פוקס בשידור החי האם התוצאות יהיו דרמטיות ומכריעות, השתמע שכך הדבר, אולם יודגש כי כוונתו הייתה שהתוצאות דרמטיות וברורות, ובשום אופן לא כהכרעה בבחירות לטובת צד מסוים", נמסר מהחברה ל"גלובס" בתגובה פתלתולה במיוחד.

"כאשר נשאל פוקס בשידור החי האם התוצאות יהיו דרמטיות ומכריעות, השתמע שכך הדבר, אולם יודגש כי כוונתו הייתה שהתוצאות דרמטיות וברורות, ובשום אופן לא כהכרעה בבחירות לטובת צד מסוים"

אם אנחנו מאמינים ל-13 שלא הייתה כוונת מכוון זדונית, אזי פוקס פשוט מעל באמונם ובתפקידו, וניצל את מעמדו הבכיר לביצוע מעשה פסול. הכתבים הפוליטיים שהסתמכו על דבריו כעל עדות של מקור נאמן צריכים להתנער ממנו מעתה והלאה, ועורכי החדשות צריכים לסרב לעבוד איתו. הוא מה שנקרא בז'אנר "מקור מזוהם" – כזה שמפיל עיתונאים בפח עם מידע שקרי או מטעה.

אבל אודה, אני לא ממש מאמין להכחשות של 13. במיוחד לנוכח העובדה שנראה כי פוקס לא למד כל לקח ולא לוקח שום אחריות. בראיון לגונטז' הוא הסביר, בלי בושה, שה"דרמטי ומכריע" שלו הם 14 המנדטים שקטפו מרצ וכחול-לבן ביחד.

"מה שהתכוונתי שדובר על שתי מפלגות שהיו על סף אחוז החסימה, ואמרנו שהתוצאות יוכרעו על ידי שתי אלו, כחול-לבן ומרצ. כשהתחלנו לקבל את התוצאות התברר ששתיהן עברו את אחוז החסימה, ובאותו הזמן היו מעל 7 מנדטים".

תגיד, פוקס אתה רציני? אתה באמת חושב שמישהו קונה את ההסבר החבוט הזה? קודם כל, בכל הסקרים לפני הבחירות כחול-לבן כבר עברה את אחוז החסימה בבטחה. מרבית ההערכות גם דיברו על התחזקות של מרצ בעקבות קמפיין הגעוואלד של ראשיה. ובאיזה עולם סטטיסטי 7 מנדטים למפלגה זאת "דרמה שלא ראיתי כל ימי"? באיזה לה לה לנד פוליטי חיית עד כה?

די מדהים שהגענו למצב הזה, האמת. מילא עיתונאים כבדרנים בטלוויזיה, הם כבר חלק בלתי נפרד מהעידן המסחרי. אבל עכשיו גם הדוגם הראשי הוא בסך הכול לץ שמשתתף בקרקס? עכשיו אפילו לצד עובדות סטטיסטיות מציבים "עובדות אלטרנטיביות"? ומה השלב הבא: נערת גלגל תסובב את הגריל ותוציא מנדטים בשיטת "מה שיוצא, אני מרוצה"?

עוד 1,186 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 8 באפריל 2021
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ב"יד ושם" הושק קמפיין בחירות 5 לכנסת ה-25

מירי רגב ניסתה לשכנע את בורלא להדליק משואה ● בלה פרוינד התפרסמה כמי שהצילה מחבל ● ופאדי הפרמדיק? הוא בכלל ממזרח ירושלים, שם התושבים נטולי זכות הצבעה ● שלוש הערות על נאומו של ראש הממשלה בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 602 מילים ו-1 תגובות

משרד החוץ: "אונר"א מנציח את הסכסוך"

יהדות התורה מכחישים שאמרו לנתניהו שלא ילכו לבחירות ● מפגינים התעמתו עם שוטרים בסמוך ל"יד ושם" ● נדחתה הצבעת הקבינט על הקלות בחינוך והתקהלות בשטח פתוח ● סמוטריץ' לטיבי: "ערבים כמוך לא יהיו כאן״ ● טיבי בתגובה: "העובדה שלא תהיה שר אלא בהישענות על ערבים עושה לי נחת"

עוד 56 עדכונים

הקלות הבלתי מובנת של הכרעת הנשיא

הקלות הבלתי נסבלת של הכרעת ריבלין – להטיל על נאשם בפלילים את הרכבת הממשלה (שוב) – דוקרת את העין ואת המוסר, פוגעת בכל ערך דמוקרטי, בכל נורמה שמדינת ישראל מייחסת לעצמה מאז הקמתה.

הקלות הבלתי נסבלת של הכרעת ריבלין – להטיל על נאשם בפלילים את הרכבת הממשלה (שוב) – דוקרת את העין ואת המוסר, פוגעת בכל ערך דמוקרטי, בכל נורמה שמדינת ישראל מייחסת לעצמה מאז הקמתה

לכו לקרוא את העתירה של עו"ד דפנה הולץ לכנר בשם קבוצת "מבצר הדמוקרטיה", נגד הכרעת הנשיא להטיל את המנדט להרכבת ממשלה על הנאשם בעבירות פליליות חמורות שיש עימן קלון.

לפני כ 10 דקות הטיל הנשיא ריבלין על ראש ממשלת המעבר, הנאשם מבלפור, את תפקיד הרכבת הממשלה. באופן מידי, ממש דקה לאחר מכן,…

Posted by David Harel on Tuesday, April 6, 2021

אי אפשר לא להתפלץ מהקלות הבלתי נסבלת שבה החליט הנשיא על הנושא המורכב, בתוך שעות מעטות מרגע שסיים את ההתייעצות עם נציגי הסיעות.

העתירה מפרטת שורה ארוכה של נימוקים המסבירים לבג"ץ שהחלטת הנשיא ניתנת לביקורת שיפוטית והיא בלתי סבירה באופן קיצוני.

הולץ לכנר מפרטת שורה ארוכה של פסיקות בג"ץ הקובעות, שגם מי שנבחר בבחירות אישיות לא יכול להתמנות אם יש במינויו משום פגיעה באמון הציבור ובטוהר המידות. הבחירות לכנסת הן יחסיות ונתניהו לא נבחר אישית, אלא ברשימת מועמדים של הליכוד. אין בכך פגיעה ברצון הבוחר כי הליכוד יכול להעמיד מועמד אחר שאינו נאשם בפלילים.

נתניהו גם לא קיבל את המלצת רוב חברי הכנסת אלא רק 52 ממליצים, בעוד 68 לא המליצו עליו. מדוע אץ רץ הנשיא ומיהר להטיל דווקא עליו את הרכבת הממשלה? גם טענתו של הנשיא כי הוא מחויב עפ"י חוק להחליט על חבר כנסת מסוים שמוכן לכך, לא עומדת במבחן הביקורת.

יש גם טיעונים ערכיים מוסריים וציבוריים המשפיעים על אמון הציבור במערכות המדינה, שיקולים של ניקיון השלטון משחיתות ומרחב גדול של שיקול דעת, שאותו היה רשאי הנשיא להפעיל בשאלה כבדת המשקל – האם אדם שממנה את שרי הממשלה ושורה ארוכה של בעלי תפקידים מרכזיים בהם נותן הציבור את אמונו – האם אדם כזה יכול להיות בעצמו נאשם בפלילים. לא רק רשאי, הנשיא היה חייב לשקול את השיקולים הללו.

יש מרחב גדול של שיקול דעת, אותו היה הנשיא רשאי וחייב להפעיל בשאלה כבדת המשקל – האם אדם שממנה את שרי הממשלה ושורת בעלי תפקידים שנדרשים לאמון הציבור – יכול להיות בעצמו נאשם בפלילים

תשומת ליבו של הנשיא ושל בג"ץ, מופנים אל סירובו החצוף של הנאשם לחתום על הסדר ניגוד העניינים שלגביו הוא התחייב בפני 11 שופטי בג"ץ – בכתב ובעל פה, באותו דיון בו אישרו לו 11 השופטים את המינוי למרות כתבי האישום.

גם אל פסיקת בג"ץ מלפני כשבוע המחייבת אותו לחתום וקובעת שהיועמ"ש רשאי ובעל הסמכות לחייב אותו בהסדר ניגוד העניינים. ניגוד העניינים הזועק לשמים באי הבאת מינוי שר משפטים לממשלה והשארתה של ישראל ללא שר משפטים. ניגוד העניינים הבולט בסירובו להביא את אישור תקציב המדינה לכנסת רק כדי להימלט מההסכם הקואליציוני שחתם מול גנץ, ניגוד העניינים הבוטה הנמצא בהתקפותיו על מערכות שלטון החוק והמשפט מיד עם פתיחת משפטו (סצינת הפודיום, דגל ושרי ממשלתו במסיכות – זוכרים?) ושוב בפתיחת שלב ההוכחות במשפטו (שוב נאום על רקע דגלי ישראל), ובעשרות ציוצים ופוסטים וסרטונים. כל המעשים האלה גורמים לנזקים קשים לכל אזרח במדינה ולערעור האמון הציבורי במערכות המגינות על שלטון החוק.

לכאורה הדברים ברורים לכל מי שעיניו בראשו, והעתירה מציינת את מאות אלפי המפגינים שיצאו לרחובות במשך 40 שבועות כדי להגן על המובן מאליו – על הדמוקרטיה, מפני ראש ממשלה נאשם בשוחד. אבל כל אלה לכאורה נעלמו מעיניו של נשיא המדינה בעל הסמכות ל"שיקול דעת רחב". נאלמו מנאום האפולוגטי על הכרעתו, בעת שלמרות כל אלה החליט להטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת ממשלה.

מתוך העתירה לבג"ץ של עו"ד דפנה הולץ לכנר נגד הענקת המנדט להרכבת הממשלה על נאשם בפלילים
מתוך העתירה לבג"ץ של עו"ד דפנה הולץ לכנר נגד הענקת המנדט להרכבת הממשלה על נאשם בפלילים

לא רק שיקול דעתו (שלא הופעל כנדרש) של הנשיא הינו מופרך ובלתי סביר באופן קיצוני, גם שיקול דעתו של ח"כ נתניהו שהסכים לקחת על עצמו את התפקיד, הוא בלתי סביר באופן קיצוני.

העתירה מסבירה את ניגוד העניינים הבלתי פתיר שבו נמצא נתניהו בהיותו נאשם במשפט ששלב ההוכחות בו החל ומתנהל 3 ימים בשבוע ויימשך חודשים ארוכים, בעוד הוא, נתניהו, נושא בתפקיד הרם והנישא והקשה של ראש הרשות המבצעת. תפקיד בו נדרש כל זמנו להיות מוקדש לניהול המדינה ולא לענייניו הפליליים.

כיצד זה יתכן? שואלת העתירה. את נתניהו עצמו ואת מי שהטיל עליו את המשימה, הנשיא ריבלין.

העתירה מסבירה את ניגוד העניינים הבלתי פתיר בו נמצא נתניהו כנאשם במשפט, ששלב ההוכחות בו החל ומתנהל 3 ימים בשבוע ויימשך חודשים ארוכים, כשהוא בתפקיד בו עליו להקדיש את כל זמנו לניהול המדינה ולא לענייניו הפליליים

נתניהו גם מצוי בנבצרות נפשית, לא רק פיזית. עומס העדויות המצטבר יומיום בביהמ"ש המחוזי נגדו, מחייב אותו להשקיע יומיום מאמץ מנטלי בניסיון ללמוד עם פרקליטיו כל עדות ולענות לכל בדל ראיה, מה שהופך את זמנו לנהל מדינה לבלתי אפשרי.

קריאה בעתירה מטלטלת את המחשבה, כיצד זה אין לנשיא המדינה ייעוץ משפטי ראוי ברמה של שופט עליון לפחות, כדי להעמידו על חומרת הדברים. כיצד ריבלין נגרר שוב לעולם המליצות והקלישאות הנבובות, במקום לדון בכובד ראש בהיבטים המשפטיים והציבוריים החמורים ומסכני הדמוקרטיה, הנובעים ממינוי נאשם בפלילים שמשפטו כבר מתנהל, להרכיב ממשלה ולעמוד בראשה.

הלב נחמץ. דגל שחור מתנוסס מעל הכרעתו קלת הדעת של הנשיא.
שום קצין לא היה מתמנה לתפקידו עם כתב אישום כזה, שום פקיד או ראש עירייה, אבל ראש ממשלה? דווקא הוא?

מתוך העתירה של דפנה הולץ לכנר נגד הטלת הרכבת הממשלה על הנאשם בפלילים
מתוך העתירה של דפנה הולץ לכנר נגד הטלת הרכבת הממשלה על הנאשם בפלילים

העתירה גם פונה אל פסיקת בג"ץ 11:0 הידועה לשמצה ומפרטת את הסברי השופטים לגבי אותו סעיף 7א שלא נדון אז, אלא סעיף 10, שמדבר על שלב שבו הנשיא העביר לכנסת את ההכרעה ו-72 ח"כים חתמו לנתניהו בהסכם קואליציוני על כך שהוא מועמדם להרכבת ממשלה.

אז תפקידו של ריבלין היה פרוצדורלי בלבד. לכן לא ניתן לביקורת שיפוטית. אבל כעת בסעיף 7א הנשיא מטיל את הרכבת הממשלה לפי שיקול דעתו בלבד וזהו שיקול דעת רחב שבו הוא יכול לשקול גם שיקולים ערכיים, כמו אמון הציבור, טוהר מידות, דוגמה אישית ועוד.

אבל ריבלין מיהר להכריע, זרק מעצמו את תפוח האדמה הלוהט הזה ונמלט אל מחוזות הסיסמאות והתירוצים, לפיהם, לכאורה, ההחלטה על מינוי נאשם היא בעצם בידי חברי הכנסת.

בג"ץ יתקשה לענות על הטענות הקשות בענין אי הפעלת שיקול דעת סביר מצד נשיא המדינה. מעניין אם הפעם אומץ ליבם של השופטים יעמוד להם להחליט בהתאם למה שהם עצמם כותבים בעשרות פסקי דין, העוסקים במינוי נבחרי ציבור שנגדם הוגש כתב אישום. ראש ממשלה נאשם לא אמור לעמוד מעל החוק ולא אמור להפחיד את שופטי ביהמ"ש העליון.

בג"ץ יתקשה לענות על הטענות הקשות בענין אי הפעלת שיקול דעת סביר מצד הנשיא. מעניין אם אומץ לב השופטים יעמוד להם להחליט בהתאם למה שהם עצמם כותבים בעשרות פסקי דין, העוסקים במינוי נבחרי ציבור עם כתבי אישום

העתירה הזו מאפשרת לבג"ץ לחזור בו מהפסיקה המקוממת ההיא, המכונה 11:0 ולבצע תיקון שיחזיר את ישראל להיות מדינת חוק דמוקרטית ולא מדינת חסות של הנאשם בשוחד ובני משפחתו.

עידכון – כבר יש החלטה:

‏התפתחות בבג"ץ:אתמול הגישה עו"ד דפנה הולץ לכנר בשם קבוצת האזרחים "מבצר הדמוקרטיה" עתירה כנגד החלטת הנשיא להטיל על…

Posted by Or-ly Barlev on Wednesday, April 7, 2021

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
כל מילה בכתבה אמת. אני לא אתן לעצמי להתפתות ולחשוב שלריבלין יש איזה שיקול דעת נסתר וגבוה, שהוא בסופו של דבר לטובת המדינה. ריבלין פשוט מפוחד, מבוהל, לא רוצה להסתבך, מפוחד, מפוחד מביבי, מ... המשך קריאה

כל מילה בכתבה אמת. אני לא אתן לעצמי להתפתות ולחשוב שלריבלין יש איזה שיקול דעת נסתר וגבוה, שהוא בסופו של דבר לטובת המדינה. ריבלין פשוט מפוחד, מבוהל, לא רוצה להסתבך, מפוחד, מפוחד מביבי, מביבי והכנופייה האכזרית שלו, זאת תחושת הבטן שלי

עוד 1,017 מילים ו-1 תגובות

החוק הנורווגי נועד לאפשר לשרים וסגני שרים להתמקד בעבודתם מבלי לפגוע בתפקוד הכנסת כרשות מחוקקת ומפקחת ● העובדה שדרעי, ליצמן ומקלב התפטרו אתמול מהכנסת רגע אחרי שהושבעו, בעוד שהם בכלל מכהנים בממשלת מעבר, ממחישה במה באמת עסוקים הח"כים ביום השבעתם: סידורים פוליטיים עבור חברי מפלגתם ● בשנה בלי תקציב, זה יעלה למשלם המסים עוד כ-5 מיליון שקל ● פרשנות

עוד 648 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

המדינה לתושבי תל עראד: תתפנו מהבתים, ומייד

היישוב הבדואי תל עראד נוסד ב-1952 ומתגוררים בו 2,500 איש, אבל המדינה מסרבת להכיר בו ● אין שם אפילו תשתיות בסיסיות, כמו מים וחשמל ● השבוע הוצאו לתושבים צווי פינוי, וברשות לפיתוח והתיישבות הבדואים אומרים כי הוצעו להם אותם הפתרונות שניתנו למפוני גוש קטיף: "הם יעברו בסך הכול 2 ק"מ ויפוצו" ● אבל הבדואים מוחים: "למה לפנות? למה לא לפתח יישוב שקיים כבר 80 שנה?"

עוד 902 מילים ו-1 תגובות

מזה שנה וחצי מחכה ליית' אבו זיאד בגדה המערבית שישראל תאפשר לו להגר ללונדון ולהתחיל שם חיים חדשים ● אבו זיאד מוכן לחתום על כל התחייבות שתוצב בפניו ובלבד שיניחו לעזוב ● אבל המדינה ממשיכה להתעקש שהוא מהווה "סכנה ביטחונית לשלום האזור", מבלי להציג ולו בדל ראיה ומבלי שנחקר אי פעם ● אתמול דחה שופט מחוזי את בקשתו, שוב מבלי לפרט במה הוא בכלל מואשם ● אמיר בן-דוד היה שם וניסה לרדת לעומק הסיפור המקומם הזה

עוד 2,530 מילים ו-1 תגובות
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הכנסת ה-24 סופרת את קיצה לאחור

העימותים לא נפסקו לרגע בכל פינה ושנייה בכנסת אתמול ● נשיא המדינה החרים את טקס הצילום המסורתי עם ראש הממשלה וראשי הסיעות ● יו"ר הכנסת תרם את ההתנפלות שלו על מערכת המשפט ● חברי הכנסת משני צדי המתרס התקוטטו על נוסח שבועת האמונים ● ובמסדרונות כולם הסכימו על דבר אחד: הפאזל בלתי אפשרי והסיכוי שתוקם ממשלה, כל ממשלה, הופך ליותר ויותר קלוש ● פרשנות

עוד 516 מילים

בשנה הכלכלית הקשה ביותר שידעה המדינה מזה עשורים, תיק המשכנתאות של המערכת הבנקאית חצה לראשונה את רף ה-400 מיליארד שקל - ובסך הכל רשמו הבנקים רווח של 1.7 מיליארד שקל ● נתוני 2021 עד כה מעידים שהמגמה רק תימשך - והכל בגלל העדר תקציב מדינה, מה שמונע הוצאה לפועל של תוכנית "הזאפ הפיננסי" שתאפשר לנוטלי המשכנתאות לחסוך עשרות אלפי שקלים ● פרשנות

עוד 544 מילים ו-2 תגובות

נטפליקס עוד תעשה מזה סדרה

אחרי ארבע מלכות ותריסר צאצאים, חוסיין מלך ירדן הלך לעולמו לפני 22 שנים והשאיר הוראות מבלבלות בנוגע ליורש העצר שלו ● השבוע, לראשונה, עלה לכותרות הנסיך חמזה, כמי שלכאורה לקח חלק ב"נסיון הפיכה" נגד אחיו, המלך עבדאללה ● או שמא מדובר בחושף שחיתויות נועז שמבקש לצאת נגד השלטון הירדני? ● אמיר בן-דוד הלך לברר אצל המומחים מי נגד מי בגרסת "הכתר" הירדנית

עוד 2,131 מילים

בנט בשיחות סגורות: אחרי שנתניהו ייכשל בהקמת ממשלה, ארכיב קואליציה יחד עם לפיד

ריבלין נתן ליושב ראש הליכוד את המנדט להרכבת הממשלה: "הכרעה לא קלה ברמה הערכית" ● חברי הכנסת ה-24 הצהירו אמונים; ארבעה מחברי הרשימה המשותפת ניצלו המעמד לטובת קריאות מחאה ● הנשיא נעדר מהתמונה המסורתית של ראשי הסיעות בכנסת ● סמוטריץ': בנט מונע הקמת ממשלת ימין; ימינה: הוא נחש בתחפושת צדיק ● חנין זועבי תועמד לדין בשל זיוף ומרמה

עוד 69 עדכונים

הארועים שהתקיימו במזרח ירושלים ובמערבה הפכו את יום האתמול לאחד הדרמטיים בתולדות ישראל ● בצד אחד של העיר החל שלב ההוכחות שיחרוץ את גורלו המשפטי של ראש הממשלה, בצד השני החלו הדיונים בבית הנשיא שיחרצו את גורלו הפוליטי של נתניהו ● במשך כל היום דיבר ריבלין על שיקולים ערכיים אבל לא שכנע איש ● השאלה אם הצליח לשכנע את עצמו ● פרשנות

עוד 782 מילים ו-1 תגובות

ישראל נחצתה בחורף החולף לשניים: מצפון לקריית גת, המדינה קיבלה מנה סבירה של גשם. מבאר שבע דרומה, היובש מוחלט ● "מדובר ב-50% משטח המדינה שעבר בצורת מוחלטת", אומר מומחה האקלים ד"ר עמיר גבעתי ● משבר האקלים נותן אותותיו גם בטמפרטורת הים: בתחילת החורף, הים התיכון היה חם ב-3° יותר מהטמפרטורה הממוצעת ● התוצאה - גל של שטפונות

עוד 647 מילים
התובעת ליאת בן-ארי נואמת את דברי הפתיחה במשפט תיק האלפים כשהיא בגבה לראש הממשלה בנימין נתניהו (איור: Biana Zakutnik)

שלב ההוכחות במשפט נתניהו החל הבוקר בדברי הפתיחה של התביעה ● ולמרות שנתניהו מואשם בתיקים 1000 ו-2000 במרמה והפרת אמונים, מדבריה של ליאת בן-ארי עולה, לכאורה, מסכת עובדות המגבשת עבירת שוחד בעניינו של ראש הממשלה גם בתיקים האלה ● לפי החוק, יכול בית המשפט להודיע בתום פרשת התביעה לנתניהו כי עליו להתגונן מפני עבירת השוחד בכל שלושת התיקים ● פרשנות

עוד 694 מילים ו-3 תגובות

"סגירת מערכת החינוך תפגע לזמן ארוך בהשכלה ובתעסוקה"

עכשיו זה רשמי: דוח של בנק ישראל קובע כי הפגיעה בחינוך בארץ הייתה קשה במיוחד ביחס לעולם, פגעה במיוחד בחלשים, פגעה בתמיכה הסוציאלית בתלמידים והגדילה את הפערים העצומים, וצופה שתפגע בתלמידים שנים רבות בעתיד ● מומחים לחינוך מעריכים שאת החומר הלימודי אפשר להשלים בקלות - אבל לא את הרגלי הלמידה שנפגעו ● הערכה: יותר מ-10% מהתלמידים נשרו

עוד 1,727 מילים

הסתיים שלב ההמלצות: לנתניהו - 52 ממליצים, ללפיד - 45, לבנט - 7, ו-16 נמנעו מלהמליץ

החל שלב ההוכחות במשפט נתניהו; אילן ישועה העיד כי נדרש להכפיש באתר "וואלה!" את יריביו של ראש הממשלה ● נתניהו: הפרקליטות עשתה שימוש פסול בכוח שבידיה ● לפיד: "הצעתי לבנט שנקים ממשלת אחדות, והוא יהיה ראשון ברוטציה" ● דיווח: בנט דרש קול כפול בממשלה עם לפיד; יו"ר יש עתיד דחה את הבקשה ● אלון דוידי התפטר מרשימת ימינה; ימשיך לכהן כראש העיר שדרות

עוד 69 עדכונים

ניצנים של מרד נגד נתניהו בשורה האחורית של הליכוד

חזית חדשה נפתחת: בזמן שנתניהו נאבק לקבל את המנדט להרכבת ממשלה ומיייחל לעריקים מהמחנה השני, דווקא אצלו במפלגה מאיימים חברי כנסת שלא יגיעו להצבעה אם נתניהו יקים ממשלה עם בנט ובתמיכת רע"ם ● "השותפות עם רע"ם מורידה לנו מנדטים, זה ברור, ועכשיו נתניהו בא עם שריונים לבנט על חשבוננו. אז מה נשאר, בעצם, מהליכוד?" ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
עוד 603 מילים ו-3 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה