גנץ: "מתחייב להקים ממשלת אחדות ליברלית, ללא קיצונים"

עוד אמר יו"ר כחול לבן: "כל מפלגה שתסכים לקווי היסוד שלנו, תוזמן להצטרף" ● ליברמן: "החלום אמיתי של גנץ זה להיות שר ביטחון בממשלה צרה בראשות נתניהו" ● השר ארדן: "המשטרה תצייד את המשקיפים בקלפי באלף מצלמות" ● על רקע פרסום ההקלטות, שר התקשורת לשעבר קרא הגיש תלונה ב-443 על האזנות סתר

יושב ראש כחול לבן, בני גנץ (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90
יושב ראש כחול לבן, בני גנץ
06:49 עריכה

לשכת ראש הממשלה מנהלת מגעים עם הקרמלין בניסיון לארגן מפגש בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא רוסיה פוטין ב-15 בספטמברכך מפרסם הבוקר איתמר אייכנר ב-ynet. מלשכת ראש הממשלה נמסר ש"כשיהיה מה למסור – נודיע".

בעבר כבר פורסם שנתניהו שואף לפגוש את הנשיא הרוסי לפני הבחירות; בדיווח הבוקר מתפרסם מועד קונקרטי שבו שני המנהיגים עשויים להיפגש.

השבוע נועד נתניהו עם ראש ממשלת אתיופיה ונשיא הונדורס שביקרו בארץ, ובשבוע הבא ימריא להודו לפגישה עם ראש ממשלתה.

06:55 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע לאיתמר בן גביר להוריד את אחוז החסימה בתמורה לכך שעוצמה יהודית תסיר את מועמדותה, זאת במטרה לסייע למפלגה להיבחר לכנסת בבחירות הבאות – כך מפרסמת הבוקר מורן אזולאי ב-ynet.

לפי הדיווח, נתניהו לא מוכן להבטיח לבן גביר משרת שר, כפי שהבטיח למשה פייגלין, בשל חשש שהבטחה כזאת תרחיק מצביעים מהליכוד. בסביבת ראש הממשלה סבורים שבן גביר נחוש להתמודד בבחירות, והסיכוי להביא את יושב ראש עוצמה יהודית לפרוש מהמירוץ – נמוך.

בנוסף שואף נתניהו לחוקק חוק שיאפשר הצבת מצלמות של גורמים פוליטיים בחדרי הקלפי; זאת חרף הזמן הקצר שנותר עד הבחירות. אתמול התקיימה ישיבה לגבי הצבת מצלמות באולמות ההצבעה בהשתתפות נציגים ממשרד המשפטים, משרד הפנים וועדת הבחירות המרכזית.

07:23 עריכה

לפי סקר "וואלה! ניוז", שמתפרסם הבוקר, מחנה תומכי נתניהו, שכולל את הליכוד, ימינה, יהדות התורה וש"ס, זוכה ב-56 מנדטים. תומכי גנץ, שמונים את כחול לבן, המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר, מקבלים 45 מושבים בכנסת. הרשימה המשותפת, שעשויה להמליץ לנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על גנץ, מקבלת בסקר עשרה מנדטים. ישראל ביתנו, שראשה, אביגדור ליברמן, אמר שימליץ על גנץ או על נתניהו, זוכה בתשעה מנדטים.

עוצמה יהודית, שלא עוברת את אחוז החסימה, מקבלת בסקר 2.7% מהקולות.

ייתכן שהסיבה שבאתר האינטרנט החליטו לפרסם את הסקר בשעת בוקר מוקדמת במיוחד נובעת מהחשיפה אמש בחדשות 13 של הקלטת נתניהו, שעשויה להשפיע על המערכת הפוליטית, ולהפוך את הסקר לאנכרוניסטי.

הסקר נערך השבוע, בימים ראשון-שני, על ידי מכון מדגם בראשות מנו גבע, והשתתפו בו 521 נשאלות ונשאלים. טעות הדגימה המירבית היא 4.3%+.

07:50 עריכה

אחרי התגובה הרשמית, בליכוד פרסמו הלילה סרטון בתגובה לחשיפה אמש בחדשות 13 של הקלטת נתניהו

08:09 עריכה

הספין היומי | בניסיון לצמצם את הדיון הציבורי בתוכן ההקלטה – שבה שבה ונחשפה מעורבותו של ראש הממשלה ברגולציה על העיתונות בישראל, אחרי שנדרש למסור את תיק התקשורת – השיח מוסט לשאלה מי העביר לכתב חדשות 13, ספי עובדיה, את קובץ האודיו.

בסביבת ראש הממשלה רומזים שאיוב קרא הוא שאחראי להקלטה. יאיר נתניהו שאל אמש בטוויטר את שר התקשורת לשעבר: "נשמה, זה לא אתה הקלטת?". יועץ הניו מדיה של ראש הממשלה, יונתן אוריך, השיב: "זה הרובוט", בפרפרזה לאמירה של קרא שישראל תפעיל רובוטים שיתנקשו באויביה.

קרא התראיין היום לתוכנית "העולם הבוקר" וקרא לתלות בכיכר העיר את מי שהדליף את ההקלטה.

שר המשפטים, אמיר אוחנה מהליכוד, העלה בגלי צה"ל את האפשרות שהשותף השלישי בשיחה הוא שהקליט אותה. עמיתו לסיעה, חבר הכנסת מיקי זוהר, אמר בראיון לכאן רשת ב' שהוא חושב שקרא הוא שהקליט את השיחה. כך גם סבור דוד ביטן.

08:47 עריכה

יושב ראש עוצמה יהודית איתמר בן גביר: איש בליכוד לא פנה אליי בעניין פרישה מהתמודדות בבחירות. בן גביר התייחס לפרסום הבוקר ב"ידיעות אחרונות" – שלפיו נתניהו הציע ליושב ראש עוצמה יהודית להסיר את מועמדותו בתמורה להורדת אחוז החסימה – ואמר שבעיתון כלל לא פנו אליו לקבלת תגובה.

בן גביר אמר את הדברים הבוקר בראיונות לתחנות הרדיו גלי ישראל וגלי צה"ל.

09:15 עריכה

אתמול נשא מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, נאום ובו התייחס לתקיפה שביצע ארגונו. נסראללה התייחס לסיבה לפרוץ העימות: "הישראלים צריכים להבין שכל זה קרה בגלל טיפשות של אדם אחד, שמפחד מבית המשפט שישפוט אותו על תיקי השוחד הרבים".

חסן נסראללה (צילום: AP)
חסן נסראללה (צילום: AP)

את הדברים פרסמה הבוקר סמדר פרי ב"ידיעות אחרונות".

09:30 עריכה

בכירים בכחול לבן אומרים שאין להם בעיה שהעבודה-גשר לא תעבור את אחוז החסימה – כך מדווח זאב קם בתאגיד השידור כאן –

09:57 עריכה

איוב קרא ממשיך במאמציו להוכיח שלא הוא שהדליף את הקלטת נתניהו לחדשות 13 ואמר שהוא מוכן לעבור בדיקת פוליגרף. קרא מתח ביקורת על ספי עובדיה, שלא עדכן אותו בדבר קיומה של ההקלטה, כשראיין אותו בשבוע שעבר. שר התקשורת לשעבר סיפר שפעמים רבות קיים שיחות מטלפונים של עוזריו; ייתכן שבאותו הטלפון הוקלטה השיחה. קרא אמר שאינו זוכר מי היה האדם השלישי שהשתתף בשיחה.

10:24 עריכה

מספר הטסים לחו"ל בשבוע הבחירות גבוה ב-90% בהשוואה למספרם בבחירות האחרונות – כך מפרסמת היאלי יעקבי-הנדלסמן ב"ישראל היום" על סמך נתוני "טרווליסט".

10:29 עריכה

פעם אחר פעם מזכירים בליכוד שראש הממשלה נתניהו נהנה מחזקת החפות. לפי יוזמה בליכוד, מי שפחות נהנה מכך שטרם הורשע או זכה לקבל את יומו בבית המשפט הוא איוב קרא. פעילת הליכוד אסנת מידן יוזמת את הדחתו של קרא מרשימתה של מפלגת השלטון לכנסת – כך מדווח אריק בנדר.

10:47 עריכה

משרד החינוך הורה למוסדות שבהם מלמד דרור אריה, מספר 1 ברשימת נעם לכנסת, שלא לאפשר לו למלא כל תפקיד חינוכיכך פרסם עמרי מניב בחדשות 13. זאת בהתאם להוראות המשרד, האוסרות על עובדי הוראה לעסוק בפוליטיקה.

11:53 עריכה

לשכת ראש הממשלה הודיעה שנתניהו שוחח עם עמיתו, ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, והביקור, שאמור היה להיערך בשבוע הבא ולהימשך יום אחד – יידחה ויתקיים אחרי הבחירות "בשל אילוצי לו"ז".

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, וראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, בניו דלהי, 2018 (צילום: AP)
ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, וראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, בניו דלהי, 2018 (צילום: AP)

11:58 עריכה

נפתלי בנט מימינה התראיין לאטילה שומפלבי ומורן אזולאי ב-ynet. אחרי שדנו ב"ברית האחים" בין בנט ויאיר לפיד ב-2015 שאלה אזולאי: "אולי עכשיו תעשו דיל עם בני גנץ?".

– בנט: "הוא איש נחמד, אבל הוא איש שמאל, ראש מחנה השמאל; מה לעשות? ואל תשלפו לי עוד פעם את שלושת החבר'ה האלה, את בוגי וזה (הכוונה ליועז הנדל וצבי האוזר). כשיש לך את יעל גרמן, את עפר שלח…".

– אזולאי: "אז אתה מתחייב שלא תשב עם החבר'ה האלה?".

– בנט: "כן".

12:09 עריכה

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, השופטת בדימוס מרים נאור, על חוק החסינות: "החקיקה הפרסונלית לחסינות נתפסת בכל העולם כלא ראויה. עבירת שוחד אינה אמורה להעניק חסינות במסגרת החוק". נאור אמרה את הדברים בוועידת המשפט של לשכת עורכי הדין.

גם עורך הדין פיני רובין, שייצג בעבר את נתניהו, אמר בוועידה ש"חוק החסינות לא חל על עבירה חמורה כמו שוחד".

12:26 עריכה

השר רפי פרץ מימינה וראש הממשלה נתניהו דיברו ביניהם על ביקורו מחר של יושב ראש הליכוד בחברון –

12:30 עריכה

החיים שלנו תותים | נתניהו מתאר בישיבת הממשלה את המצב במדינה –

13:15 עריכה

הבוקר התראיין נפתלי בנט לאתר ynet והתחייב שלא לשבת עם כחול לבן. בראיון לכתב The Times of Israel ראול ווטליף, יושבת ראש ימינה, איילת שקד, סירבה לספק התחייבות דומה מצידה ולא שללה את האפשרות שתשב בממשלה יחד עם כחול לבן.

מה שונה הפעם, לקראת הבחירות בספטמבר מאשר לקראת הבחירות באפריל?
שקד: "קודם כל, הקמנו מפלגה גדולה שיוצרת אחדות של הימין הציוני האידאולוגי וכל הציונות הדתית. ואנחנו מתמקדים הרבה במהות, גם מנהלים קמפיין כלכלי, מה שלא עשינו בפעם שעברה, בנוסף לתחומים האחרים".

איילת שקד בעת השקת קמפיין ״ימינה״ של הימין המאוחד (צילום: גילי יערי/פלאש90)
איילת שקד בעת השקת קמפיין ״ימינה״ של הימין המאוחד (צילום: גילי יערי/פלאש90)

זה נראה שיש יותר התמקדות באחרים בימין. לתקוף גם את ראש הממשלה וגם את הליכוד. ויש ביקורת מהליכוד שנשמעת מהימין שאתם לא עושים אותו הדבר לכחול לבן ולליברמן.
"זה שטויות במיץ עגבניות. אם כבר – הליכוד תוקף אותנו. אנחנו לא תקפנו את הליכוד אף פעם, הליכוד היה בקמפיין נגדנו והפסיק אותו, וטוב שהפסיק אותו. אנחנו כל הזמן תוקפים את גנץ בלי הפסקה. להם יש הרבה כסף, פי עשר מאיתנו, אז שהם יטפלו בזה".

הליכוד?
"כן. ועוד משהו, הליכוד תקפו אותנו והפסיקו. אם הם היו ממשיכים, זה היה אומר שנתניהו החליט להקים ממשלה עם השמאל".

אתם לא שללתם אפשרות לשבת עם כחול לבן במסגרת ממשלת אחדות. מה יהיו הקווים האדומים שלכם, להיכנס לממשלת אחדות?
"אנחנו נמליץ רק על נתניהו ונשב בממשלה בראשות איש ימין".

.נתניהו ושקד (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
.נתניהו ושקד (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

אבל אתם לא שוללים אפשרות לשבת בממשלת אחדות…
"בראשות נתניהו?".

כן; אז מה הקווים האדומים שלכם להיכנס לממשלת אחדות, כי זו לא תהיה ממשלת ימין.
"אנחנו פועלים להקמת ממשלת ימין כי אני חושבת שגוש הימין הוא מעל 61 – ראינו את זה בבחירות האחרונות, עם הקולות שלנו (של הימין החדשׁ) ושל זהות. אם הימין ינהג באחריות ולא יצביע למפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה, אז תקום ממשלת ימין. וכדאי שהליכוד יתחילו להשקיע משאבים ואנרגיות ויסבירו את זה לציבור, כי כרגע אנחנו לבד מסבירים לציבור שאסור להצביע למפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה. וכדאי שגם הליכוד יתחילו לעשות את זה".

מה המסר של ימינה לציבור, המסר היותר כוללני?
"המסר הכללי הוא שרק המפלגה שלנו מושכת את הממשלה ימינה ומבצעת מדיניות ימין. כשנתניהו מקים קואליציה עם מפלגות שמאל, כמו ב-2009, כשהוא ישב עם אהוד ברק – הוא שחרר אלף מחבלים, הקפיא את ההתיישבות ביהודה ושומרון, ונאם את נאום בר-אילן".

"אנחנו אחר כך נכנסנו לפוליטיקה ושינינו את המציאות. התחלנו לעבור לשיח של החלת ריבונות משיח של מדינה פלסטינית, אני התחלתי לשנות את מערכת המשפט, לאזן אותה, להפוך אותה ליותר שמרנית. יש עוד הרבה דברים שצריך לעשות בכלכלה כדי להפוך את הכלכלה לכלכלה יותר ליברלית, יותר חופשית, יותר משוחררת, עם ועדים אבל עם כוח פחות משמעותי, יותר חרות, יותר תחרות. יש עוד כל כך הרבה דברים לעשות. ואנחנו גם פוליטיקאים עם יכולות ביצוע מאד גבוהות".

אנחנו שומעים פחות מימינה עכשיו על מערכת המשפט…
"לא, אני מדברת על זה כל הזמן, יש לנו גם סרטונים שהכנו על זה. זה לא כמו במערכת הבחירות הקודמת, שזה היה אז ליבת הקמפיין. עכשיו אנחנו התפזרנו גם אל הנושא הכלכלי. אבל זה בהחלט חלק מהקמפיין. אתה תראה עוד יומיים-שלושה סרטון יפה על זה".

ואת שואפת לחזור למשרד המשפטים?
"כן, אני אשמח מאוד. אם נקבל מספיק מנדטים אז בהחלט שכן".

תכניסו לדרישות שלכם בהסכם הקואליציוני את פסקת ההתגברות?
"כן, אנחנו בהחלט נכניס את זה להסכמים הקואליציוניים. אבל צריך לדעת שפסקת ההתגברות זה תיקון בחוק יסוד החקיקה, ויש סעיף כללי בהסכמים קואליציוניים שכל חוק יסוד יקודם בהסכמה של כל חברות הקואליציה. בעצם בגלל זה לא הצלחנו להעביר את החוק הזה, כי כחלון אז התנגד. אז אנחנו נכניס את זה להסכם הקואליציוני, אבל זה תלוי מאוד איזה קואליציה תקום".

יכול להיות שבממשלת אחדות זה לא יהיה…
"תראה, אני לא חושבת שאנחנו נשב בממשלת אחדות. בממשלת אחדות קשה מאוד להזיז דברים בכלל. מה שחשוב לי להבהיר זה את הדבר הבא: שאנחנו נמצאים במערכת בחירות קריטית, שאם ימינה לא תהיה מפלגה גדולה, נתניהו יקים קואליציה עם השמאל ושאסור בשום אופן להצביע למפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה ושכולם צריכים לצאת להצביע".

13:28 עריכה

עד שלא תירשם אצל מבקר המדינה, לא תוכל דרכנו לפעול לפני הבחירות –

13:32 עריכה

נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר, על דברי ראש הממשלה נתניהו, שנחשפו אתמול: "נדהמתי ונבהלתי… הפיזור שהוא הציע זה שימוש בסמכותו לרעה"

דורנר אמרה את הדברים בראיון לאסתי פרז בן עמי בכאן רשת ב'.

13:41 עריכה

"בימים הללו מתקיים מאמץ לקיים מפגש טרילטרלי נוסף בהשתתפות רוסיה, ארה״ב וישראל, כאן בירושלים, כדי להמשיך לדון בעניין הוצאת איראן מסוריה" – כך אמר ראש הממשלה נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.

ייתכן כי מפגש עתידי זה הוא שהביא לדחיית ביקורו של נתניהו בהודו.

13:46 עריכה

בנעם מגיבים לדרישה שיושב ראש המפלגה, דרור אריה, יושעה מעבודתו –

13:56 עריכה

גורם בכיר במערכת אכיפת החוק אומר לחדשות 13 שהיועץ המשפטי לממשלה יהיה חייב לבדוק את הקלטת נתניהו שנחשפה אתמול – כך פרסם אביעד גליקמן.

14:00 עריכה

שידורי תעמולת הבחירות ברדיו ובטלוויזיה יחלו היום ויימשכו עד ה-15 בחודש –

14:18 עריכה

אתמול פורסמה ההקלטה שבה נשמע, בין היתר, ראש הממשלה נתניהו צועק על שר התקשורת "אתה השתגעת?!". הבוקר בפתח ישיבת הממשלה כבר התלוצץ על כך נתניהו ושאל: "אתם השתגעתם?!". את הדברים פרסם ראש הממשלה בחשבונותיו ברשתות החברתיות –

מי שבחר בטון פחות משועשע הוא יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, שפרסם גם הוא סרטון, ובו התייחסות ישירה לתוכן ההקלטה –

14:24 עריכה

המשטרה הגישה כתב אישום נגד נער בן 16 מרחובות על כך שירה כדורי פלסטיק, שפגעו בגבר ואישה בכנס של כחול לבן ביום חמישי האחרון. אחרי שהמקרה פורסם בתקשורת מחק הקטין מסרונים מהטלפון שלו והשליך את האקדח שבו ירה –

14:35 עריכה

ביקורת במשרד מבקר המדינה על החלטתו של מתניהו אנגלמן לעצור פרסום של דוחות ביקורת שכבר מוכנים – כך פרסמה אילאיל שחר מגלי צה"ל –

14:36 עריכה

בינתיים בעבודה-גשר –

14:42 עריכה

גורם בכיר בממשלה אומר שביום ראשון יועלה לאישור הממשלה חוק המאפשר הצבת מצלמות באולמות הצבעה – כך מפרסם אריק בנדר ב"מעריב".

בראיון לתחנת הרדיו קול ברמה אמר חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד שהוא "מעריך שבתוך שבוע החוק יעבור" –

14:44 עריכה

המתנה שלא מפסיקה לתת; לפחות מבחינת הליכוד – הרוטציה

14:48 עריכה

חבר הכנסת יואב קיש מהליכוד התייחס לפרסום אמש בחדשות 12, שבו נשמע יושב ראש ש"ס, אריה דרעי, אומר שגורמים בליכוד פנו אליו ודיברו איתו על החלפת נתניהו. בראיון למזל מועלם בערוץ כנסת קרא קיש לדרעי לחשוף במי מדובר –

14:55 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מסתייג מאוד מחקיקת בזק של חוק המצלמות – כך כתב בסוף השבוע לשר המשפטים אמיר אוחנה ולשר הפנים אריה דרעי, המקדמים את הצעת החוק. הדברים פורסמו על ידי יהונתן ליס ב"הארץ".

14:58 עריכה

שר האוצר משה כחלון אמר בשיחת טלפון ש-98% מההנחיות שלו לא מקוימות, לכן הוא מתפטר מתפקידו – כך פרסם אלמוג בוקר בחדשות 13. כחלון מסרב בתגובה לדיווח כי "הדברים נאמרו בהומור".

16:06 עריכה

מפלגת הליכוד מגיבה לכך שככל הנראה יימנע הפיקוח בקלפיות: "אי אפשר להתעלם מהתחושה שגונבים לנו את הבחירות. היום מסתבר שאם היו נמנעים זיופים, בל"ד לא הייתה עוברת את אחוז החסימה וגוש הימין בראש נתניהו היה עומד על 61 מנדטים. הדבר היה מונע ממדינת ישראל בחירות מיותרות"

ח"כ אסף זמיר מכחול לבן בתגובה: "בכיינים. מה שהיה מונע בחירות מיותרות זה ראש ממשלה שלא דואג רק לאינטרס של עצמו"

16:12 עריכה

משרד המשפטים על הקלטות נתניהו: רה"מ רשאי לעסוק בענייני תקשורת, אך לא בענייני חבריו. בהודעה שהוציא המשרד נכתב: "נתניהו רשאי לעסוק בעניינים הנוגעים למשרדי הממשלה השונים, לרבות משרד התקשורת, וכי העובדה שהוא אינו מכהן עוד כשר התקשורת אינה שוללת את מעורבותו בתחום התקשורת בכובע כראש ממשלה – מובן כי מעורבות זו כפופה לאיסור על פעולה בניגוד עניינים".

עוד נכתב בהודעה: "הובהר לראש הממשלה כי עליו להימנע מלטפל בנושאים המשפיעים על מי שמקיימים עמו קשרי חברות אישית וכי עליו להתייעץ עם היועמ"ש במקרים שבהם הטיפול בתחום התקשורת כרוך עם נושאים מעין אלו".

אביעד גליקמן, הכתב הפוליטי של חדשות 13, מסביר את ההשלכות של ההודעה:

17:21 עריכה

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, עונה לשר המשפטים אמיר אוחנה ואומרת: "יש אפילו מי שמרחיקים לכת ומנסים ליצור את הרושם כאילו שופטות ושופטי ישראל אינם אלא חבורה מנומנת שליבה גס במצוקות אנוש. אין דבר הרחוק יותר מהמציאות".

התגובה הזו מגיעה לאחר שאוחנה אמר כי "את תמימותי המשפטית איבדתי כשראיתי הרכב שופטים שגזר מאסר עולם על אדם שלעניות דעתי יש יותר מספק סביר באשמתו".

אסתר חיות (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
אסתר חיות (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
17:26 עריכה

ח"כ גבי אשכנזי מכחול לבן התראיין לבן כספית ואריה אלדד ב-103FM והתייחס לסוגיות הבוערות של הימים האחרונים. על הקלטת שר התקשורת, איוב קרא, אמר: "מדהים ששר מקליט את ראש הממשלה. לדעתי יש שם ניגוד עניינים, מצפה שזה ייחקר. היה מביך לשמוע את רוה"מ צועק. חבל שהוא לא צועק על כיתות ומיטות".

לגביי סערת החפרפרת בתוך מפלגתו אמר אשכנזי: "לא היתה ב'כחול לבן' חפרפרת. הפריצה לטלפונים לא מעניינת את הציבור. הוא לא חי בטוויטר. אין לו מושג מי זו חברת CGI".

ראשי כחול לבן – גבי אשכנזי, משה יעלון, יאיר לפיד ובני גנץ – במסיבת עיתונאים ב-18 במרץ 2019, מכריזים על כוונתם להקים ועדת חקירה בפרשת הצוללות (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
ראשי כחול לבן – גבי אשכנזי, משה יעלון, יאיר לפיד ובני גנץ – במסיבת עיתונאים ב-18 במרץ 2019, מכריזים על כוונתם להקים ועדת חקירה בפרשת הצוללות (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
17:31 עריכה

בהמשך לפרסום ההקלטות אמש בחדשות 13, השר איוב קרא מסר הצהרה מחוץ ליחידת המשטרה להב 433: "הכתבה הייתה מגמתית. לא אתן שיפגעו בנאמנות שלי לנתניהו ולשלטון הליכוד. אגיש תלונה לחקירה על האזנות סתר. אני סומך על משטרת ישראל שתחקור את האמת".

18:26 עריכה

על רקע הקלטות קרא מאמש. גידי וייץ מפרסם כי בהקלטה חדשה שהגיעה ל"הארץ", אמר שר התקשורת לשעבר, איוב קרא, כי במהלך כהונתו איים עליו בכיר בשירות הציבורי שאם לא יאריך את כהונת יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', לא יישאר בכנסת.

בהקלטה מספר קרא כי אברהם נתן, יו"ר החברה הממשלתית לפארק אריאל שרון ובעל קשרים בצמרת הליכוד, נפגש איתו טרם מיזוג ערוץ 10 ורשת, כדי לדון בהמשך כהונתה של שמאלוב-ברקוביץ' – היחידה שהתנגדה למיזוג.

במהלך הפגישה טען קרא, כי נתן, המקורב לנתן אשל, אמר לו: "אתה רואה אותי? אני ראש הממשלה. אל תפטר את ברקוביץ'. אם תפטר אותה – אתה גמרת. אתה תשלם על זה לא תהיה יותר בכנסת". נתן הכחיש את הדברים.

18:40 עריכה

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן: "המשטרה הסכימה להעביר כ-1,000 מצלמות גוף לפקחי טוהר המידות של ועדת הבחירות שיסתובבו איתן כדי להגביר את השקיפות את ההרתעה".

עוד אמר ארדן בכנס ההסתדרות הלאומית: "הייתה לנו ביקורת קשה על אי הצבת המצלמות. אנחנו נמצאים בעידן של שקיפות, אין סיבה שלא תהיה שקיפות ואין מה להסתיר למי שלא שזייף. לא נתפשר על זה. פעם ראשונה אי פעם שוועדת הבחירות המרכזית תפעיל 3,000 משקיפים טוהר מידות שיסתובבו בקלפיות ויתמקדו באזורים הרגישים מבחינת חשש לזיופים ואי סדרים בהצבעה".

19:01 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסר לראש עיריית דימונה, בני ביטון: "צה"ל יורד דרומה. אמ"ן יורד לליקית. במידה שהדבר יהיה כרוך בהשקעה של מסילת רכב – הדבר ייעשה"

 

20:12 עריכה

יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי אמר היום כי שלושה מבכירי כחול לבן – בני גנץ, גבי אשכנזי ומשה יעלון – יכולים להיות חלק מהממשלה הבאה, כל עוד ייפרדו מיאיר לפיד.

בטקס הנחת אבן הפינה בנתיבות, הוסיף דרעי: "נתניהו יודע את מה שאני יודע לא פחות טוב ממני, שש"ס וחברי הכנסת שלה נאמנים לו ודואגים להמשיך את שלטונו לא פחות ואף יותר מחלק מחבריו בליכוד. אני משוכנע שאחרי שנקים ממשלה הגנץ אשכנזי ובוגי יעלון ייפרדו מלפיד ויתקנו את הטעות שעשו ונקבל אותם. אני משוכנע בזה וכך יהיה".

אריה דרעי (צילום: דייויד כהן, פלאש 90)
אריה דרעי (צילום: דייויד כהן, פלאש 90)
20:19 עריכה

יו"ר כחול לבן, גני גנץ, אמר הערב: "אני מתחייב שמיד אחרי הבחירות נקים ממשלת אחדות ליברלית, שתתבסס על הרוב – ללא קיצונים וללא סחטנות". עוד אמר גנץ בבאר שבע: "כל מפלגה שתסכים לקווי היסוד שלנו תוזמן להצטרף".

20:25 עריכה

בליכוד ממשיכים בגישת "לתקוף את התקשורת".  יונתן אוריך, אחד מדובריו של נתניהו על ברוך קרא, הפרשן המשפטי של חדשות 13: "אתם רואים גבר מרוגש, אני רואה עוד מנדטים לליכוד"

21:32 עריכה

כחול לבן תוקפים את נתניהו: "כולם יודעים שלנתניהו אכפת רק מנתניהו ועדיין רמת המיאוס העולה כתוצאה מהפרסומים האחרונים שוברת אפילו את שיאי השפל של נתניהו עצמו"

21:34 עריכה

ליברמן מרגיש שגנץ פולש לו לאג'נדה. על ההצהרה של גנץ כי לא יישב עם החרדים אמר יו"ר ישראל ביתנו: "כמעט 3 חודשים הם מחזרים אחריהם ופתאום שבועיים לפני הבחירות טוען גנץ שלא יישב איתם בממשלה. החלום אמיתי שלו זה להיות שר ביטחון בממשלה צרה בראשות נתניהו, עם החרדים והמשיחיים".

21:44 עריכה

ועדת הבחירות המרכזית דחתה את עתירת מפלגת הליכוד את עתירת מפלגת הליכוד, שביקשה לאסור על פרסום חומרים מחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו. ממלא מקום היו"ר, השופט ניל הנדל, קבע כי אינו הגורם המוסמך להורות על כך וכי הפרסום לא מהווה תעמולת בחירות, אלא שידור בעל אופי חדשותי.

עוד 47 עדכונים
כל הזמן // שבת, 21 בספטמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

איך מצאתי את סבתא שלי באלבום תמונות מאושוויץ

"אלבום אושוויץ", שמתעד בתמונות את השמדת יהודי הונגריה, הוא אחד המסמכים החשובים ביותר מתקופת השואה ● מאט ליבוביץ' הופתע לגלות שם את תמונת סבתו בת ה-16 - שהגיעה למחנה המוות מצ'כוסלובקיה ● "הבחנתי בה כבר קודם לכן, בנערה עם הרווח בין השיניים ועם החיוך שלא-במקומו בבירקנאו, אבל עכשיו זיהיתי את עצמי בעיניה"

עוד 1,577 מילים

סיפורי מלחמה אלטרנטיבים

רגע, רגע, רגע – חדשות מתפרצות: בעודי משכתבת את המעשייה הזאת נפתחה בבורסת היהלומים בניו-יורק תערוכה חדשה, שהיא פרי שיתוף פעולה של אמן בשם דימוט שטרבה (Diemut Strebe) ומדעני  אוניברסיטת MIT, ובה נחשף החומר החדש, שהוא הכי שחור שיכול להיות שחור, ואפילו יותר מהשחור הכי שחור שמככב בסיפור שלעיל.

כל כך חדש שעדיין אין לו שם – אבל הוא בולע 99.96 מהאור ויוצר חושך מצרים כל כך חשוך, שרק מה שיש לנו מול העיניים בחדשות יכול להתחרות בו.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי.

בניגוד לארמון בלנהיים של משפחת צ'רצ'יל, שהניחו לאסלת הזהב הטהור להיעלם באישון לילה – כאן השומר הוא חלק מיצירת האמנות.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי

העובדה שחדשות מדעיות – מופיעות בסצינת האמנות – קשורה ככל הנראה לסיפור המלחמה – והנהו לפניכם, הסיפור על מלחמה בין אמנים.

אזהרת מסע: ממש קשה להִצָמד אל הסיפור, כי מדובר באמנים שכל אחד מהם ראוי לסיפורים ארוכים; ובכל זאת זהו סיפור על צבע.

בזמן שאני מתלבטת על צבע השיער הנכון, שיצעיר אותי בכמה שיותר שנים, וגם תוהה אם מודעות הענק בלונדון המבשרות לי על The Power of color הן בהקשר של תערוכה במוזיאון ה"טייט מודרן" או של מוצר קוסמטי חדש, הסיפור הוא על אמן גדול – אניש קאפּוּר, פסל בריטי ידוע שנולד בהודו – אמן ידוע, מפורסם וחשוב.

העבודות הראשונות שלו היו צורות גיאומטריות מכוסות באבקת פיגמנט בצבעים נקיים וחזקים. היו בהם כח ועוצמה מיוחדים: במבט-על נראו קבוצות הפסלים כציור צבעוני.

העיסוק בצבע בפיסול הוא חדש: הפיסול הקלאסי עוסק בעיקר בצורה ובחומר. השימוש שעושה קאפור בצבעים המאוד נקיים וחזקים מבטל כביכול את הצורה והחומר.

הצורה מכוסה בפיגמנט, ואין חשיבות לחומר ממנו עשוי הפסל עצמו. גם בהמשך דרכו האמנותית, העבודות שלו עוסקות בביטול החומר, בחומר "נגטיבי". שימוש בציפוי כרום  דמוי מראה הופך פסל למשהו כמעט וירטואלי – לחלל המשקף את החלל שמסביבו,  וכאילו מתקיימת צורה בלי חומר. הפסל המפורסם ביותר שלו הוא  "שער העננים" – קלאוד גייט בשיקגו המכונה "השעועית" – וקרבות הצבע לווו בהרבה מימים של השעועית בשחור.

1000-names-blue
1000-names-blue

 

Anish Kapoor <br />White sand, Red millet, Many Flowers, 1982 <br />Mixed media and pigment <br />4 elements <br />101 x 241.5 x 217.4 cm <br />Collection Arts Council, South Bank Centre, London <br />
Anish Kapoor
White sand, Red millet, Many Flowers, 1982
Mixed media and pigment
4 elements
101 x 241.5 x 217.4 cm
Collection Arts Council, South Bank Centre, London

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, שהשפיע ושינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק.

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, ששינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק

הוא הגדיר את עצמו כאמן חלל: "לא צייר מופשט, פיגורטיבי, וריאליסטי – פשוט בשביל לצייר את החלל הוא צריך להיות בו";  הוא יצר אירועי מופע (פרפורמנס) שבהם, בנוכחות תזמורת וברוב טקס, צָבע דוגמניות-רקדניות עירומות שהחתימו את גופן על יריעת הקנווס.

בעבודת אמנות שנקראה "קפיצה אל החלל הריק", התפרסמה תמונתו בעיתון יומי, כשיום אחד לבש חליפה, עלה על הגג, פרש ידיו לצדדים וקפץ הישֵר אל החלל.

הוא יצר עבודות מונוכרום (צבע יחיד), אותן עבודות שהוציאו שם רע יותר מכל לאמנות המודרנית: ריבוע  של צבע נקי. תחילה היו אלה עבודות בכל מיני צבעים, ואחר כך בכחול.

Yves_Klein_Patent_63471
Yves_Klein_Patent_63471

בכחול הזה עסקינן:  קליין, שבקריירה המאוד קצרה שלו (הוא מת בגיל 34)  יצר עבודות קונספטואליות, מופעים, וציורים, התרכז יותר ויותר בצבע הכחול – צבע העומק והאינסוף.

אלא שהוא לא הסתפק בכך שהוא מזוהה כל כך עם הצבע הכחול – הוא גם רשם פטנט על הגוון, שקרא לו קליין אינטרנשיונאל: גוון אולטרה מרין עמוק ונקי. עד כמה שאני יודעת, קליין הוא האמן היחיד שרשם פטנט על צבע. פטנט רשום: צבע כחול קליין אינטרנשיונל

תערוכת מונוכרום של איב קליין:

monochromblau_neu_mail
monochromblau_neu_mail

 

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות.

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות

החומר מיוצר בתהליך כימי הגורם לפחם "לצמוח" בנָנו-צינוריות מקבילות לגמרי, ויוצר את פני השטח השחורים ביותר המוכָּרים לאנושות, בינתיים.

החומר פוּתח למטרות של מחקר בחלל, ליצירת כלי מדידה אטומים לגמרי לאור: טלסקופים וכיוצא באלה תוצרים שאין להם שום קשר לאמנות.

תהליך הציפוי של החומר מסובך ויקר. אניש קאפור רכש את הזכויות הבלעדיות לשימוש בחומר הזה לאמנות.

החברה שייצרה את השחור הזה החליטה לעבוד רק עם אמן אחד, וקאפור שעבודת חייו ממש הוקדשה, במיטבה, לפני השטח הבוהקים ביותר והחשוכים ביותר – התאים להם מאוד.

ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה.

היצירות של קאפור עם השחור הן אכן מרשימות ומופלאות. ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה. זה נשמע כמו בדיחה – איש אחד נפל לתוך אניש קאפור.

 

הבלעדיות הזאת עיצבנה אמנים אחרים, ובייחוד את סטיוארט סֶמפּל (http://stuartsemple.com/), אמן אנגלי צעיר בהרבה מאניש קאפור, ופחות מבוסס וידוע, אבל גם הוא אמן נחשב ומעניין, שעוסק בפופ ארט, במיצגים ובאמנות סביבתית וחברתית.

הנושא המלבב ביותר שהוא עוסק בו הוא אושר. סמפל, מכל מקום, הלך ויצר מהלך של קונטרה לשחור הכי שחור. הוא יצר צבע שהוא "הורוד הכי ורוד", במעבדה בסטודיו שלו, ובניגוד לוואנטה בלק, כל אחד יכול לרכוש את הצבע  (ועוד צבעים) בחנויות שלו ברשת, ובמחיר שווה לכל נפש.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל

סמפל אינו שוקט על שמריו: הוא יצר גם את החומר הנצנצי הכי נוצץ בעולם מאבקת יהלומים, לא פחות.

וגם במאבק על השחור טרם נאמרה המילה האחרונה: סמפל יצר במעבדה בסטודיו שלו את צבע האקריליק הכי שחור שיש, שהוא אמנם פחות שחור מהוואנטה בלק, אבל הוא צבע שאפשר לצבוע במברשת, בניגוד לוואנטה בלק, שגם בגירסתו השניה והפחות מסובכת דורש ריסוס בטמפרטורה גבוהה, ביצוע של מומחים.

וממילא אם אתה אינך אניש קאפור אתה לא יכול לרכוש אותו לצרכי אמנות. גם חברה אמריקאית פיתחה חומר מתחרה בשחור – גם הוא בנָנו טכנולוגיה – והוא כמעט שחור כמו הוואנטה בלק. סמפל, מצידו, גם פתח חנות ממש בלונדון למוצרי הצבע שלו, שניצב בה שומר בכניסה, כדי שאניש קאפור לא יכנס.

בינתיים לקאפור יש בלעדיות על השחור המוחלט לצרכי אמנות אבל לא על עיצוב; ולפיכך יצרו אדריכלים באולימפידת החורף בסיאול את הבניין הראשון בעולם שצבוע בשחור המוחלט, ובחברת ב.מ.וו  יצרו את המכונית האולטימטיבית של באטמן, שצופתה כולה, מלבד הפנסים, בשחור משחור.

לאורך כל הסיפור הזה אני לא יכולה שלא לחשוב על כך שמי שבאמת זקוק לחומר הזה אלה אנחנו בתיאטרון: בייחוד בתיאטרון השחור אבל לא רק בו!

אני כבר רואה בדמיוני את הסטודיו החדש של מעצב התאורה במבי, כמו חור שחור של אניש קאפור, ומקדישה את הסיפור באהבה לשחקן סוהיל חדאד והבמאי אכרם תילאווי שנפל בחלקי העונג לעבוד איתם על הצגת "עיניים מדברות" בפסטיבל המסרחיד שהסתיים בסוף השבוע החולף.

שניהם התלוננו מרה על הקיר הכחול והמבריק בתיאטרון בעכו שהפריע להם בהצגה, ורק מחוסר אמצעים לא יכולתי לרכוש בשבילם את הצבע השחור הזה, שיגאל אותם ממצוקתם.

אניש קאפור, פסל "קלאודגייט" בשיקגו, המכונה "שעועית".

 

black
black

הקצת פחות שחור של סטיוארט סמפל – זמין לכל אדם מלבד אניש קאפור.

הענן סמיילי של סטיוארט סמפל מעבודות על אושר.

 

pink
pink

הורוד הכי ורוד של סטיוארט סמפל

עוד בחנות של סטיוארט סמפל: אבק יהלומים

אבק יהלומים
אבק יהלומים

 

טל יצחקי היא מנהלת תיאטרון אלפא וביתא-ספר לאמנויות המופע, ת"א. לימדה באוניברסיטת ת"א, מכללת ספיר, ייסדה את המגמה לעיצוב בחוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה ועמדה בראשה. בין 2003 ל-2005 הייתה מרצה ואמנית אורחת באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. עיצבה תפאורות, תלבושות, בובות ומסכות למעלה מ-250 הצגות ומופעים בתיאטרונים ולהקות מחול בארץ ובחו"ל; תרגמה מחזות וקובץ נאומי צ'רצ'יל; הייתה מיוזמי מרכז הפרינג' בת"א; שימשה מזכ"ל איגוד מעצבי הבמה בישראל; אצרה תערוכות עיצוב במה, הרצתה והנחתה סדנאות בארץ ובעולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,259 מילים

לפני 90 שנה, ילדה אמריקאית בת 4 נעלמה בעיירה מנומנמת בצפון מדינת ניו יורק ● הרשויות מיהרו להאשים את היהודים באזור בכך שחטפו ורצחו את ברברה - כדי להשתמש בדמה למטרות פולחניות ● כך נולדה עלילת הדם היחידה הידועה בהיסטוריה של ארצות הברית

עוד 1,050 מילים

סיפור לשבת סבא מדיח כלים

לפני שלושה ימים נולד לנו נכד שלישי.

מטבע היחסים שבין אשתי וביני, המצויים באותו שלב של בשלות נינוחה שבו יחסי המין מתמצים בעשיית נכד מדֵי שנה, ברור שכל אירוע כזה מלווה בהתלהבות אורגזמית ומלאת התפעמות.

כולם נסעו למחלקת יולדות.

הם עמדו במסדרון הצר של בית החולים, והצטופפו בחדר שבו שכבו שלוש יולדות בשורה, וצילמו זה את זה ומעת לעת גם את הרך הנולד, והתחבקו זה עם זה, והצטלמו, ונתנו נשיקות על הלחי בהתרגשות רבה, והצטלמו, ולחצו יד זה לזה, ואמרו איש לרעהו "מזל טוב".

והצטלמו כבר אמרתי?

גם אני נסעתי לבית החולים.

קודם כול רציתי להראות לכולם שהמוניטין שיצאו לי, של סוציומט ומיזנתרופ, אינם מבוססים על מציאות והם כולם דיבה ולשון הרע. עובדה – גם אני מגיע למחלקת יולדות. ושנית, בכניסה לבית החולים ישנה אותה עגלת קפה שהוא כל כך לא טעים לי, שאם אני לוגם אותו בעיניים עצומות הוא גורם לי להרגיש שאני נמצא שוב בניו יורק, בסניף "סטארבקס" בברודוויי או בשדרה השנייה, נניח. בעצם אני גורם כאן עוול לקפה שבעגלה, כי קפה גרוע כמו באמריקה אפשר למצוא רק באמריקה עצמה.

או בחליטה ממֵי הגנגס. 

בקיצור, הגעתי לבית החולים ועליתי במעלית למחלקה, כולי דרוך ומוכן לכל צרה, כי בפעם הקודמת שהייתי ביולדות, לאחר הולדת הנכדה, רצו להשכיב אותי על אלונקה ולתת לי זריקת זירוז – בגלל הבטן שלי חשבו שאני כבר בחודש עשירי. הפעם נכנסתי בזהירות, צמוד לקירות.

כשנכנסתי למחלקה פגשתי אנשים מאושרים.

אני יודע שזה נשמע כמו שם סרט של אמיר קוסטריצה, אבל במסדרון מחלקת יולדות ב"לניאדו" מסתובבים אנשים מאושרים, מלאי חיוכים. הם דוחפים עגלות פרספקס שקופות שבהן שוכבים אנשים קטנים אפופי רגיעה, ישנים בעיניים עצומות, ידיהם הקטנות מאוגרפות והם אינם יודעים, אותם אנשים קטנים, שמכאן והלאה נגמרה השלווה. שכל האנשים הגדולים הללו סביבם רימו אותם. עבדו עליהם ללא בושה.

הם אינם יודעים שהאנשים הגדולים סביבם עשו אותם להנאתם הפרטית או מתוך תחושת חובה ולחץ חברתי. או לחלופין מתוך אמונה באיזו מצווה לא לחלוטין ברורה. ואִילו עבורם, עבור האנשים הקטנים הללו, גן העדן נגמר. עכשיו מתחיל גיהינום קטן.

זו הרי מהות הסיפור התנ"כי על הגירוש מגן עדן, לא? לֵידה.

אז הצטרפתי למשפחה שלי הזוהרת והשמחה, והתחבקתי והצטלמתי ונישקתי אנשים על הלחי וחייכתי למצלמה, ואמרתי מזל טוב ושיהיה לברכה, והצטלמתי שוב, ואחר כך הלכתי להסתכל על הנכד שלי שנולד. ונעצרה לי הנשימה.

הוא כל כך יפה.

הוא נולד בניתוח קיסרי ועל כן לא נאלץ לעשות את דרכו מבעד למחילה הצפופה והצרה, להימעך שם תחת אנקות וקללות וזעקות הכאב של אמא רצוצה ודוויה, אלא יצא דרך פתח גדול שנפתח כפי מידתו, וכולו עגול ומלא ושלם וללא רבב.

* * *

יומיים אחר כך נסעתי עם אשתי לבקר את הכלה שלנו ששהתה עדיין במחלקה.

היו שם עוד מבקרים ובעיקר מבקרות, והשיחה נסבה על חוויות שונות של לידה. מאחר שעדיין לא חוויתי לידה, לא היה לי הרבה מה לתרום לשיחה, אבל מאחר שהיה לי חלק, מזערי אמנם, בלידה של שלושה מילדי, וגם הייתי כבר בביקורים קודמים במחלקת היולדות בעת לידת נכדַי וישבתי לא מעט במהלך חיַי ליד יולדות ויולדות לשעבר ששוחחו ביניהן כמו עכשיו, אני מתמצא היום מספיק כדי לתת מבט ממוקד באישה ולומר לכם אם יש לה פתיחה של שלוש או ארבע אצבעות או אם הרחם שלה עדיין סגור או אם היא בכלל בהיריון.

אפשר לומר שבעניינים של היריון אני מקצוען-חובב.

אז הקשבתי לשיחה ושאלתי את עצמי: האם כל האנשים הללו מסביבנו במחלקה אינם יודעים מה מחכה להם? לילות בלי שינה, עייפות רצוצה, מצב תודעתי של טירונות בצבא – איפה ששָׂמים אותך אתה נרדם, ויתור על כל מה שהיה אישי ופרטי, ויתור על עצמיותך לכמה שנים עד שהילד מגיע לגיל שאפשר לשלוח אותו לשחק אצל חברים ולהרוויח כמה שעות של שקט ואינטימיות – או להושיב אותו מול אתרים פורנוגרפיים באינטרנט, שישעשע את עצמו.

כל זה בשביל להראות לכולם שגם לך יש ילדים משלך? משפחה?

* * *

משפחה זה דבר נהדר.

כל יום שישי בערב מגיעים לבית של חניה ושלי חמשת הילדים שלנו – היום כבר אנשים בוגרים כולם, לפחות כרונולוגית, אם לא באישיותם – והנשים והנכדים, וכולם מתיישבים בסלון או מסתובבים סביב המטבח בזמן שחניה ואני עורכים את השולחן, ובאוויר עומד ריח של בישולים שחניה או אני בישלנו במשך היום, ואני מסתכל על המשפחה שלי תמיד בהנאה ובגאווה ובשביעות רצון עצמית לא מעטה, ושומע מהם מה חדש אף שדיברתי איתם בטלפון או פגשתי אותם גם אתמול וגם שלשום, ויש אווירה חגיגית, כמעט אפשר לומר קסומה.

אחרי שבע דקות בערך העניין ממצה את עצמו.

בשלב הזה אני מרגיש בָּשל לכך שכולם ילכו עכשיו הביתה ואני אתיישב בשקט על הפוף שלי עם ערמה של עיתונים ומוספים או אצפה בתוכניות איכות כמו "אמריקן איידול" או "הטופ-מודל הבאה".

אבל עדיין מחכה לי הארוחה המשפחתית עצמה, וצריך לשרוד אותה איכשהו.

רבאק, יום שישי היום. הערב היחיד בשבוע שיש לי אפשרות לקחת את הזמן שלי לאט לאט, בניחותא – או ככה לפחות צריך להיות. הערב היחיד בשבוע שאני בבית לפני שמונה או תשע בערב. שיש לי זמן להיזרק קצת. לנקות את הראש.

בִּמקום זה אני מנקה את השולחן.

אני מנקה את השולחן ושוטף את הכלים בזמן שכולם יוצאים למרפסת אחרי הארוחה לעשן סיגריה ולשתות קפה. נעשיתי מומחה לעניין. אני שוטף כלים של ארוחה בת שתים-עשרה נפשות בעשרים דקות, כולל כלי הבישול, ההגשה, הצלחות, הכוסות, הסכו"ם והשולחן עצמו. אני עושה את זה כי אני שונא את המדיח, ששוטף את כל זה בשתי נגלות של שעה ורבע כל אחת, זאת אומרת שעתיים וחצי עם הרבה רעשי רקע בסביבה. אני עושה את זה בעשרים דקות, כאמור, ולי, בניגוד למדיח, לא צריך להכין קודם את הכלים כדי שיהיו נקיים ומוכנים לשטיפה. שלא כמו המדיח שלנו, אני מוכן לשטוף גם כלים מלוכלכים.

לוּ רק אפשר היה לערוך את ארוחת ליל שישי כמו ארוחה צבאית תקנית – שבע דקות וחוזרים למאהל. אבל חניה מאוד אוהבת את כל הקטע של משפחה לדוגמה, ולי נותר רק לומר, "בטח יקירתי, אם זה עושה לך את זה".

גם עכשיו.

היא נשארה במחלקת היולדות כי כולם שם. אני נפרדתי והתנשקתי עם כולם ונכנסתי לאוטו ונסעתי הביתה. עוד יש לי סיכוי לתפוס את "הפרקליטים".

בדרך אני מדליק רדיו ושומע את שלמה בר שר "ילדים זה שמחה". אני מתחיל לשיר איתו בקול רם. ניידת מאחורַי מהבהבת באורות ועושה "טוט" קצר עם הסירנה.

אני מפסיק לשיר. אני יודע לזהות מתי אני הופך למטרד ציבורי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 959 מילים
עודכן לפני שעה
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תמורת 2,000 דולר, מדריך אמנויות לחימה ישראלי מלמד את המתפללים האמריקאים להיערך לאירוע של ירי המוני בבית הכנסת ● האופציות שהוא מעמיד בפניהם: לברוח, להסתתר, או להילחם ביורה

עוד 741 מילים

למקרה שפיספסת

לאחר חשיפת זמן ישראל ועדת הבחירות לא כללה בתוצאות את הקלפי מפרדיס, שהועברה לחקירת משטרה

זמן ישראל חשף שלשום חשד לנסיון זיוף חמור של נציג הליכוד בקלפי בפרדיס ● ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 הודיעה היום כי לא כללה את הקלפי המדוברת בספירת תוצאות האמת, וכי הנושא כולו הועבר לחקירת המשטרה ● ״הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה״, נמסר

פרשת הזיופים בקלפי בפרדיס: ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 לא תכלול בשלב זה את ההצבעות בקלפי מס׳ 9 בפרדיס, לאחר שאישרה כי ישנן ״ראיות ממשיות״ לביצוע זיופים באמצעות הוספת פתקי הצבעה.

זמן ישראל חשף שלשום (רביעי) כי אדם שהתחזה להיות נציג ועדת הבחירות הגיע לקראת ערב אל הקלפי בפרדיס ודרש מכל נציגי המפלגות לעזוב את חדר הקלפי – למעט נציג הליכוד. המתחזה ונציג הליכוד נשארו בחדר לבדם, למרות מחאות הנציגים האחרים שניסו בכל כוח להיכנס בחזרה לחדר.

משהצליחו, סיפר אחד מהנציגים לזמן ישראל, "ראינו דבר מוזר: נציג הליכוד עמד מאחורי הפרגוד, וכשראה שנכנסנו ושאנחנו מסתכלים עליו ומתקדמים אליו, הוא יצא וסידר את מכנסיו וחגורתו, ויצא משם במהירות ובבהלה. נכנסנו לתא, וראינו שהוא השאיר אחריו ערמה של יותר מ-100 מעטפות חתומות, חלקן פתוחות וחלקן סגורות, ובתוך המעטפות הסגורות היו פתקים של מחל".

בהודעה שהוציאה היום ועדת הבחירות המרכזית על התוצאות הסופיות (הלא רשמיות), נאמר (הדגשים במקור):

תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה בקלפי מס' 9.0 בפורידיס בה היה ניסיון לזיוף ע"י הוספת פתקי הצבעה; לקראת סוף יום הבחירות התקבל בוועדת הבחירות המרכזית דיווח ממפקח טוהר הבחירות לעניין האירוע. לאחר התייעצות עם יו"ר ועדת אזורית חדרה, הוחלט כי הקלפי לא תספר במקום אלא תובא בשלמותה לוועדת הבחירות המרכזית ותבדק שם. הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית, בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה והיא תועבר לחקירת המשטרה.

עד כה נספרו 99.8% מהקולות, כאשר 14 קלפיות, כולל זו בפרדיס, לא נכללו בספירה בשל חשד לאי סדרים או זיופים.

"תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה ב-14 קלפיות, אותן ממשיכה הוועדה לבדוק בבדיקה מעמיקה ויסודית, נוכח העובדה שבקלפיות אלו אירעו במהלך יום הבחירות אירועים חריגים בתחום טוהר הבחירות״, נאמר בהודעה.

"בדיקתן הסופית טרם הסתיימה. מקרים אלו נתגלו חלקם ע"י סיירת מפקחי טוהר הבחירות של ועדת הבחירות המרכזית, חלקם ע"י מזכירי ועדות הקלפי וחלקם ע"י נציגי הסיעות".

עוד 289 מילים

תגובות אחרונות

״תושבי הנגב סבלו משלטון הימין, מהריסות, הפקעת אדמות, מהשארת ילדים מחוץ לבתי הספר" אומר תושב רהט בניסיון להסביר את שיעורי ההצבעה הגבוהים ביישוב ● 15 ק״מ משם, באופקים, שתי נשים בנות כ-70 מתפלאות על השאלה למי יצביעו. מבחינתן הליכוד זה האפשרות היחידה

עוד 2,351 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אַחְדוּת

נתניהו הבין עוד בליל הבחירות שהמילה "אחדות" היא קרש ההצלה שהוא צריך להיאחז בו כדי לא לטבוע ● אלא שאחדות חלומית כזו היא כמו שמיכה שפורשים במהירות על המיטה כשמגיעים אורחים, כדי להסתיר את הבלאגן ● יש רק בעיה אחת: הכביסה שמתחת לא תקפל את עצמה לבד

עוד 1,021 מילים

בכיר בליכוד: "נתניהו כמו שן מתנדנדת, בסוף היא תיפול"

בכיר הליכוד צוטט בחדשות 12 ● פרשנים פוליטיים מציעים חנינה נשיאותית לנתניהו ● נסראללה: גנץ ונתניהו אותו דבר ● לאחר ספירת 99.8% מהקולות - אין שינוי בחלוקת המנדטים ● נתניהו פגש את גרינבלט, גנץ יפגוש אותו בהמשך ● ליברמן: "אין סיכום ביני לגנץ" ● יועז הנדל: "בלוק הימין מעורער" ● ריבלין יחל בסבב שיחות עם ראשי המפלגות ביום ראשון

עוד 40 עדכונים

ראשות הממשלה זה קלף המיקוח של נתניהו. הוא לא יוותר עליו

בניגוד לביטחון שמפגין נתניהו כלפי חוץ, בשיחות סגורות על עתידו המשפטי הוא רואה שחורות ● עכשיו שאיבד את הרוב הימני שהיה לו, התקווה היחידה שנותרה עבור נתניהו היא להגיע לעסקת טיעון כשיש לו מה להקריב בתמורה להקלה משמעותית באישום ובענישה ● התותח המשפטי רם כספי הצטרף לצוות ההגנה בדיוק לשם כך ● פרשנות

עוד 633 מילים

"מדהים כמה נתניהו מוכן ללכת רחוק כדי לשמור על שלטונו"

יועץ הסקרים האמריקאי סטן גרינברג היה אחד מאדריכלי הניצחון של אהוד ברק ב-1999 ● כעת הוא מאמין כי ימיו של נתניהו בתפקיד ראש הממשלה ספורים ● אבל בהכירו את רה"מ, הוא יודע שהכל עדיין פתוח

עוד 1,385 מילים

שידור חי מול השירותים של התחנה המרכזית, הסתה נוספת נגד הציבור הערבי, הפרת חוקי הבחירות והתקנות של פייסבוק, ושורת בכירים שלא מתביישים להדהד את המסרים הגזעניים שלו ● כך נראו הרגעים הדרמטיים של מערכת הבחירות בעמוד הפייסבוק של נתניהו

עוד 864 מילים

בחינת זהותם של חברי הכנסת הנבחרים, ותיקים וחדשים, יכולה להעיד על החברה הישראלית, שבחרה בהם ● עם רוב מכריע לגברים יהודים, עירוניים ומשפחתיים, ו-10% נציגי ציבור המעורבים בפרשות פליליות, אפשר כבר לנסות ולנבא איך ייראו החלטותיה

עוד 1,136 מילים

משבר כלכלי חמור ברשות הפלסטינית

דוח של הבנק העולמי מצביע על ירידה של 70% בכנסות ממיסים ועל הקושי של הרשות הפלסטינית לגייס הלוואות ● צופה פערי מימון של 1.9 מיליארד דולר עד סוף השנה ● הסיבות למשבר: הפחתה בכספי סיוע המגיעים לרשות, ומחלוקת על העברת המסים שישראל גובה עבורה

עוד 420 מילים
סגירה