סקרי 12 ו-13: שוויון בין הליכוד לכחול-לבן, נתניהו עם 56 ממליצים

עוצמה יהודית לא עוברת את אחוז החסימה בסקרים ● ההצבעה בנציגויות ישראל בחו"ל החלה היום ● בכירים בזהות הודיעו על תמיכה בימינה ● המחנ"ד עתר נגד הסכם פייגלין נתניהו ● עתירות לבג"ץ נגד חוק המצלמות ● ליצמן: לפיד הוא מחלה מדבקת ● הפקת לקחים: קברניט אל על ברך את שרה נתניהו פעמיים בטיסה ללונדון

 • ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון מקבל את פניו של נתניהו, היום בדאונינג 10 (צילום: חיים צח / לע"מ)
  חיים צח / לע"מ
 • לפיד בוועידת חדשות 12, היום. "לא יקרה אסון אם ליצמן וגפני יישבו באופוזיציה" (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
  הדס פרוש / פלאש 90
 • רפי פרץ בוועידת חדשות 12, היום. אוסר על טלפונים בבתי ספר יסודיים (צילום: פלאש 90)
  פלאש 90
 • איימן עודה בוועידת חברת החדשות, היום. נתניהו הכי מסוכן, ברק פגע בשלום, גנץ צל חיוור של הימין (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
  הדס פרוש / פלאש 90
 • ריבלין היום בוועידת חדשות 12. הופתע מהחלטת נתניהו שלא להחזיר לו את המנדט להרכבת ממשלה (צילום: פלאש 90)
  פלאש 90
 • .גנץ בוועידת חדשות 12. רוצה ממשלה בלי חרדים (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
  הדס פרוש / פלאש 90
 • ליברמן בוועידת חדשות 12. "זו לא ממשלת ימין זו ממשלת הלכה" (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
  הדס פרוש / פלאש 90
 • עמיר פרץ בוועידת חדשות 12. מכחיש דיל בינו לנתניהו (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
  הדס פרוש / פלאש 90
 • סער בוועידת חדשות 12, היום. היחיד בליכוד שלא החרים את הוועידה (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)
  הדס פרוש / פלאש 90
 • מירי רגב בוועידת ערוץ שבע היום. "יכול להיות שבנט יחזור לאח האובד לפיד" (צילום: הלל מאיר / פלאש 90)
  הלל מאיר / פלאש 90
 • נתניהו וג'ונסון היום בלונדון. רוה"מ הבריטי הפסיד בהצבעות על הברקזיט והקדמת הבחירות ואחיו התפטר מהממשלה. יום לא מוצלח לפגישה מדינית עם מקבילו מהמזה"ת (צילום: נתניהו וג'ונסון בפגישתם בלונדון היום)
  נתניהו וג'ונסון בפגישתם בלונדון היום
06:55 עריכה

בוקר טוב! 12 ימים נותרו עד הבחירות לכנסת ה-22.

סדר היום הפוליטי הצפוי ליום זה:

– היום נערכות הבחירות בנציגויות ישראל בעולם.

– ראש הממשלה בנימין נתניהו ימריא לבריטניה וייפגש עם מקבילו, ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, ועם מזכיר ההגנה האמריקאי, מארק אספר.

– חברת החדשות תקיים היום, זו השנה השנייה, את ועידת המשפיעים. באירוע, שייערך בתל אביב, צפויים להתראיין, בין היתר, ראובן (רובי) ריבלין, בני גנץ, איימן עודה, איילת שקד ומשה גפני.

07:19 עריכה

חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד נפגש שלשום עם אנשי מפלגת נעם בניסיון לשכנעם לפרוש מההתמודדות לכנסת – כך מפרסם הבוקר עמיחי אתאלי ב"ידיעות אחרונות".

בפגישה, שנערכה במטה מפלגת נעם בירושלים, הציע זוהר, שהגיע למקום יחד עם איש יהדות התורה, סגירה של רחבת המשפחות בכותל הדרומי, שאליה מתנגדים אנשי הרב צבי טאו, מנהיגה הרוחני של המפלגה. כן הציע זוהר שמתווה שגיבש השר לשעבר משה ניסים – ובו נקבע כי תוקם רשות גיור ממלכתית – יבוטל. כמו כן הוצע לאיש ממפלגת נעם ימונה לתפקיד בכיר, שאיננו שר בממשלה.

ההערכה היא שהמפלגה צפויה לגרוף בין עשר ל-30 אלף קולות – מספר שלא יספיק כדי לעבור את אחוז החסימה, ולכן קולות אלה ירדו לטמיון.

זהר אמר ל"ידיעות אחרונות" שבנעם הפגינו עקשנות. מהליכוד נמסר ש"לא יהיה שינוי בגיור ואף אחד לא יסגור את רחבת הכותל הדרומי". בנעם אמרו שהם ייצגו בכנסת "כל יהודי שחשובה לו מדינת ישראל יהודית, ערכית ועצמאית ללא השפעות זרות".

07:32 עריכה

מיום שישי האחרון נשמעים נפתלי בנט ואיילת שקד מימינה מביעים נכונות למתן חסינות לראש הממשלה בנימין נתניהו. ב"ישראל היום" מפרסם יהודה שלזינגר דברים שאומר יושב ראש עוצמה יהודית, איתמר בן גביר: "באחת השיחות אמרה לי איילת שקד שהיא מצפה ומבקשת שאני לא אתן חסינות אוטומטית לנתניהו, שאהיה כפוף להחלטה של הרשימה, ושלא אלך בניגוד לדעת כולם".

בידיעה לא הובאה תגובתה של שקד.

07:46 עריכה

השר יריב לוין מהליכוד: "לא יודע אם אני הבכיר בהקלטה". בראיון לאפי טריגר בגלי צה"ל התייחס לוין לטענה כי הוא ה"בכיר מהליכוד" שנשמע בהקלטה שפורסמה בחדשות 13, ובה דנים ראש הממשלה נתניהו ושר התקשורת איוב קרא בערוץ 20.

בראיון מתח לוין ביקורת על התנגדותם של היועץ המשפטי לממשלה ויושב ראש ועדת הבחירות המרכזית להצבת מצלמות בחדרי הקלפי ואמר ש"זו פגיעה אנושה בהליך הדמוקרטי".

08:21 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו שב והביע תמיכה בהצבת מצלמות בקלפיות. נתניהו אמר את הדברים לעיתונאים טרם המראתו ללונדון. ראש הממשלה נמנע מלהתייחס לשאלות שנגעו להקלטה שבה נשמע משוחח עם שר התקשורת איוב קרא. עוד אמר נתניהו שעכשיו איננו הזמן לשוחח עם איראן.

נתניהו עתיד לפגוש בבריטניה את ראש הממשלה בוריס ג'ונסון ואת מזכיר ההגנה האמריקאי מארק אספר. יחד עם נתניהו המריאו מפקד חיל האוויר עמיקם נורקין וראש אגף מבצעים מבצעים אהרון חליוה.

08:41 עריכה

כל המוסיף – הרי זה משובח | עיתונאים שנמצאים על טיסת ראש הממשלה ללונדון מדווחים שהקברניט בירך פעמיים את "ראש הממשלה ורעייתו". כזכור, כשבני הזוג טסו לאוקראינה דווח בתקשורת שאשת ראש הממשלה שרה נתניהו זעמה כשסברה שהטייס לא בירך אותה בכריזה ורצתה לגשת אל הקוקפיט, דבר שנמנע לבסוף.

08:54 עריכה

שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה על יאיר לפיד: "הוא מחלה מדבקת, שהדביקה גם את גנץ". את הדברים אמר השר לירון דקל ועמית סגל בכאן רשת ב'.

09:18 עריכה

חבר הכנסת אסף זמיר מכחול לבן –

09:40 עריכה

יועצו של ראש הממשלה, יונתן אוריך, אומר שהליכוד יוסיף לקדם את החוק שיאפשר הצבת מצלמות באולמות קלפי. לטענתו, לו היו נבדקים הזיופים בבחירות האחרונות היה מתברר שבל"ד לא עוברים את אחוז החסימה, והימין החדש – כן. בראיון לעמית סגל וירון דקל בכאן רשת ב' תהה אוריך "מה יש להסתיר?" ואמר ש"נוח לכולם להשאיר את המצב כמו שהוא".

אוריך נדרש גם למודעה של הליכוד שבה נראים העיתונאים גיא פלג ואמנון אברמוביץ' כמי שאינם רוצים שנתניהו ייבחר; מודעה המקבילה לזו שבה נראים מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה ונשיא איראן חסן רוחאני, שגם הם אינם רוצים שנתניהו ייבחר. "אלה שתי מודעות שונות", אמר אוריך.

יועצו של ראש הממשלה התייחס לוועידת המשפיעים של חברת החדשות, שאותה מחרים הליכוד, להוציא גדעון סער שמשתתף בה. "זה כנס בחירות נגד הליכוד, אנטי ביבי", אמר. כן מתח אוריך ביקורת על כך הארגון מפקדים למען ביטחון ישראל, שפעל נגד נאום נתניהו בקונגרס, נותן חסות לוועידה. חרף ביקורתו של נתניהו על חדשות 12, סירב אוריך להתחייב שאנשי המפלגה, ונתניהו בפרט, לא יתראיינו אצלם.

09:57 עריכה

מסיבה עם עופרה זה לא | אחרי שאתמול הבטיח ממשלה חילונית, היום מפרסם בני גנץ סרטון ובו הוא פונה לציבור הלהט"בי –

10:08 עריכה

אורי רמתי – שבביתו התקיימה פגישה בין עמיר פרץ ליאיר גולן, כשהאחרון שקל לעזוב את ישראל דמוקרטית של ברק ולהצטרף לעבודה-גשר – אומר שמספר 3 במחנה הדמוקרטי אמר שאהוד ברק הוא "אדם לא ישר". גולן, לדברי רמתי, ביקש שריון לעצמו, ליפעת ביטון ולשגית פרץ-דרעי וכן מקומות נוספים בעשירייה השנייה. בראיון לירון דקל ולעמית סגל סיפר רמתי שגולן אמר שמקומו איננו עם תמר זנדברג וגבי לנסקי, שהיא אנטי ישראלית.

10:28 עריכה

יאיר גולן מגיב לדברי איש מפלגת העבודה, אורי רמתי, שאמר שמספר 3 במחנה הדמוקרטי ביקר קשות את אהוד ברק –

10:35 עריכה

חבר הכנסת אלי אבידר מישראל ביתנו על ביטול נסיעתו של נתניהו להודו, שהייתה אמורה להיערך בשבוע הבא –

10:48 עריכה

יושב ראש כחול לבן בני גנץ שואף למנות בממשלה שיקים שר או שני שרים מקצועיים, שאינם פוליטיקאים – כך מפרסם הבוקר יובל קרני ב"ידיעות אחרונות". לפי הדיווח, גנץ מעוניין למנות שר אוצר מקצועי שיתמודד עם הגרעון שאליו נקלעה ישראל. בכך ינטרל יושב ראש כחול לבן את הביקורת על כך שבכוונתו למנות את יושב ראש ההסתדרות לשעבר, אבי ניסנקורן, לתפקיד.

10:53 עריכה

חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד מתייחס לפגישתו עם אנשי מפלגת נעם ומבהיר: "לא הגשתי שום הצעה, בניגוד גמור למה שפורסם ב'ידיעות אחרונות'". (עוד על הפגישה בין זוהר ואנשי נעם – ראו רשומה ביומן בחירות זה בשעה 07:19).

10:57 עריכה

הפעיל הפוליטי שחר בן מאיר הגיש עתירה לבג"ץ נגד הכוונה של ועדת השרים לענייני חקיקה לדון ביום ראשון בחוק שיתיר הצבת מצלמות בחדרי קלפי – כך מדווח אביעד גליקמן מחדשות 13. הדיון בוועדת השרים הוא השלב הראשון, שלאחריו תיערך הצבעה על החוק במליאת הכנסת. העתירה של בן מאיר היא הן נגד החוק והן נגד הדיון לגביו בוועדת השרים.

11:13 עריכה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין: "הופתעתי כשנתניהו לא החזיר את המנדט לאחר שלא הצליח להרכיב ממשלה". ריבלין אמר את הדברים בוועידת המשפיעים של חברת החדשות, שנערכת בתל אביב.

כדי להימנע מהחזרת המנדט לנשיא המדינה, הביא נתניהו לפיזור הכנסת.

11:44 עריכה

גוברת הביקורת נגד היוזמה להצבת מצלמות בחדרי הקלפי בנימוק שישנם זיופים בהיקף נרחב בחברה הערבית –

ב"הארץ" מתפרסם טור דעה של רן יוסף כהן, ובו נטען שמטרת השיח על הזיופים בחברה הערבית נועד להגביר את שיעורי ההצבעה בקרב תומכי נתניהו.

סקירה מפורטת על הפצת קונספירציית "גניבת הבחירות" מתפרסמת על ידי איתמר ב"ז ב"העין השביעית".

עמיר פרץ פנה ליועץ המשפטי של הכנסת וביקש שיעצור את חקיקת חוק המצלמות –

אם החוק יאושר בכוונת העבודה-גשר, כמו גם עמותת עדאלה, לעתור כנגדו לבג"ץ.

לפי דיווח של זאב קם מתאגיד השידור כאן, בוועדת הבחירות מאיימים להקפיא את הפעלת המצלמות על ידם, אם החוק להצבת מצלמות יעבור בכנסת –

12:01 עריכה

הערב יודיעו בכירים לשעבר במפלגת זהות על תמיכה בימינה. על רקע תמיכתו של פייגלין בליכוד ולאחר חיזורים מצידו של בנט, תתקיים הערב מסיבת עיתונאים, שבה יודיעו גלעד אלפר, שהיה מספר 2 בזהות, ליבי מולד ורפאל מינס על תמיכתם בימינה. ההודעה תינתן בגני התערוכה בתל אביב בשעה 19:00 בהשתתפות איילת שקד ובנט.

12:06 עריכה

אחרי עתירתו של הפעיל הפוליטי שחר בן מאיר, גם כחול לבן עותרת לבג"ץ נגד קידום חוק המצלמות –

12:32 עריכה

לפי סקר של ערוץ כנסת, שערך מנחם לזר ומפרסם עיתונאי "מעריב" אריק בנדר, עוצמה יהודית עוברת את אחוז החסימה ונכנסת לכנסת.

12:47 עריכה

אחרי שבכירי הליכוד – להוציא גדעון סער – שהיו אמורים ליטול חלק בוועידת המשפיעים, ביטלו את השתתפותם, ממשיכים במפלגת השלטון להיאבק באירוע של חברת החדשות –

12:58 עריכה

התנועה לאיכות השלטון עתרה נגד ההסכם שחתמו הליכוד וזהות – כך מפרסם אמוץ שפירא בתאגיד השידור כאן.

13:12 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת בבריטניה. אלעד שמחיוף מחדשות 12 מדווח שבשל המצב הפוליטי במדינה, עיתונאים רבים ממתינים ליד דאונינג 10.

13:30 עריכה

יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, חייב את עיריית פתח תקווה להעמיד לרשות העבודה-גשר אולם עירוניכך מדווח בר פלג ב"הארץ". בעירייה טענו שלא יאפשרו להעמיד מתקן עירוני לשימוש פוליטי, אולם ביוני האחרון הוקצה האולם לטובת אירוע של הליכוד. בעבודה-גשר טענו שאחרי שקיבלו אישור מהעירייה לקיים אירוע במקום, הם פרסמו את מיקום האירוע, ורק אחר כך חזרה בה פתח תקווה מהסכמתה. ועדת הבחירות קיבלה את עמדת העבודה-גשר.

בעירייה אמרו שיכבדו את ההחלטה והוסיפו שבקשות לקיים אירועים פוליטיים במבנים של החברה העירונית למרכזית קהילתיים נדחו בחודשיים האחרונים.

13:47 עריכה

מפלגת הליכוד עתרה לוועדת הבחירות נגד הארגון "זזזים" –

14:00 עריכה

אמירות נבחרות מתוך ועידת המשפיעים של חברת החדשות –

בני גנץ מכחול לבן –

אהוד ברק מהמחנה הדמוקרטי –

בצלאל סמוטריץ' מימינה –

איימן עודה מהרשימה המשותפת –

14:16 עריכה

יש מי שעבורם הבחירות לכנסת ה-22 כבר הסתיימו: נציגי ישראל ברחבי העולם מצביעים היום –

בסך הכל ישנם 5,080 בעלי זכות הצבעה, שיכולים לממש את זכותם הדמוקרטית. 99 קלפיות פרוסות ב-97 נציגויות ישראל ברחבי העולם. בניו יורק יש 750 בעלי זכות בחירה, וזהו הריכוז הגבוה ביותר של בעלי זכות הצבעה. ברואנדה יש שלושה בעלי זכות בחירה, וזהו הריכוז הנמוך ביותר של בוחרים.

14:34 עריכה

החלה פגישתם של ראש הממשלה נתניהו ומקבילו הבריטי בוריס ג'ונסון.

בפתח הפגישה הביע ג'ונסון תמיכה בפתרון שתי המדינות.

14:39 עריכה

בימינה מנסים להקדים תרופה למכה ונערכים ל"שתיית הקולות" –

15:21 עריכה

יהדות התורה נגד "שלטון השופטים":

"שופטי בית המשפט אוסרים על קיום אירועים בהפרדה. היום זה חיפה ועפולה, ומחר זה חלילה עלול לפגוע גם בפעילות שלוחי חב"ד: תהלוכות ל"ג בעומר, אירועי חנוכה ציבוריים, דוכני תפילין במרחב הציבורי ועוד – כולם יאסרו חלילה בידי בית המשפט".

"'יהדות התורה' התחייבה לחוקק את חוק עוקף בג״ץ שירסן את בית המשפט המאיים על ניהול אורח חיים על פי ההלכה".

15:27 עריכה

שר החינוך רפי פרץ בהודעה די דרמטית, מחליט לקחת את הטלפון מתלמידי היסודי:

15:52 עריכה

ליברמן על המוטיבציה הגבוהה של נתניהו להישאר ראש ממשלה:

15:56 עריכה

נתניהו פוגש עכשיו את שר ההגנה הבריטי בן וואלאס. מוקדם יותר היום הוא פגש את בוריס:

16:28 עריכה

הרב דניאל זר משתלח בבני גנץ, ששוקל ממשלה בלי חרדים:

16:32 עריכה

ועידת חדשות 12:

עמיר פרץ מכחיש דיל בינו לנתניהו, ולפיד ממשיך להרגיז את החרדים:

17:19 עריכה

סער מעריך שהחסינות לא תהיה על השולחן במגעים הקואליציוניים:

17:27 עריכה

נמשכת ההצבעה בנציגויות ישראל בחו"ל:

17:52 עריכה

תושבי גבעת שמואל נגד שימוש פוליטי בבתי הכנסת:

17:54 עריכה

אהוד אולמרט תוקף את חשיפת תרגיל ההטעייה של צה"ל, זועם על ההתרברבות של הממשלה בתקיפות מעבר לגבול, ומבהיר למי כוונתו להצביע:

18:26 עריכה

המחנה הדמוקרטי מנסה לסכל את ההסכם בין הליכוד לזהות, ועתר לשם כך לוועדת הבחירות המרכזית בטענה שההסכם לא חוקי ויש לפסול אותו.

בשבוע שעבר נתניהו ופייגלין סיכמו שזהות לא תרוץ בבחירות בתמורה לכך שפייגלין ימונה לשר בממשלה הבאה, אם וכאשר תוקם על ידי נתניהו.

ניצן הורביץ הגדיר את ההסכם הזה כ"שוחד פוליטי". בראיון לגל"צ אמר יו"ר המחנה הדמוקרטי כי זהו "מתן פסול עבור גמול פוליטי, זה תחום שחור ובוודאי שצריך להתערב".

עתירת המפלגה הוגשה על ידי עו"ד חגי קלעי. לטענת המחנ"ד הסכם פייגלין נתניהו "מהווה פגיעה עמוקה וקשה בהליך הדמוקרטי, ועומד בניגוד לפסיקתו של בית המשפט העליון ובניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה".

"העתירה שהוגשה נגד מפלגת הליכוד, חה"כ בנימין נתניהו, מפלגת זהות ומר משה פייגליין, דורשת לקבוע שההסכם בין המפלגות בטל מחמת אי חוקיותו, וליתן צו האוסר על המפלגות לטעון בפרסומי הבחירות כי קיים ביניהן הסכם כזה".

ח"כ סתיו שפיר, אמרה כי "ההסכם המושחת בין הליכוד לפייגלין הוא עוד מעשה גניבה של הבחירות הללו – סמל להתפוררות הדמוקרטיה – כשראש ממשלה שלא נבחר משחד לאור יום מועמד לכנסת זמן רב אחרי סגירת הרשימות, באמצעות כספי ציבור. בליכוד התרגלו כבר למנות שומרי סף עם חוט שדרה גמיש, התרגלו לחבוט בעיתונאים ולהסית נגד חצי מהציבור, ובעוד שהאופוזיציה מפחדת – אנחנו במחנה הדמוקרטי נשתמש בכל כלי שעומד לרשותנו כדי לעצור את ניסיון השוחד הזה".

18:32 עריכה

תגובת רוה"מ לפרישה המפתיעה של הבכיר בממשל טראמפ:

18:41 עריכה

נתניהו על האפשרות של פגישת נשיא ארה"ב עם נשיא איראן:

19:03 עריכה

ובפינה לשיפוטכם: ראש הממשלה בנימין נתניהו חשף הערב בעמוד הפייסבוק שלו את הווידאו-קליפ הרשמי של קמפיין הליכוד, עם הזמר מאור אדרי והדי ג׳יי גל מלכה.

אזרחי ישראל, תגבירו עד הסוף! להיט הקיץ החדש של הליכוד >> ???? מאור אדרי הדף הרשמיDj Gal Malka

פורסם על ידי ‏Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‏ ב- יום רביעי, 4 בספטמבר 2019

19:37 עריכה

אלי ישי ועוצמה יהודית במגעים לאיחוד, לפי דיווח של אתר החדשות החרדי JDN. ראש מפלגת יחד שהיה בעבר ראש מפלגת ש"ס, נתמך כיום על ידי הרב מאיר מזוז.

המגעים עם בן גביר ואנשיו, לפי הדיווח, עשויים להבשיל להצהרה על ריצה משותפת בשבוע הבא. עוצמה יהודית עברה את אחוז החסימה לראשונה בסקר של ערוץ הכנסת מהבוקר.

19:59 עריכה

האובססיה של נתניהו לתקשורת מקבלת ביטוי נרחב במאמר שפורסם הערב ב"הארץ". כך למשל, בחקירתו בתיק 4,000, נתניהו התלונן כי התקשורת בישראל היא "שמאל, שמאל, שמאל", מו"ל מעריב סיפר ש"כל פגישה הוא בוכה", ואיוב קרא כינה את סביבתו "מאפיה".

השבוע נחשפו בחדשות 13 הקלטות השיחה בין קרא, באותו זמן שר התקשורת, לבין נתניהו, מהן עולה לכאורה, שנתניהו פעל לאפשר לערוץ 20 לשדר חדשות וביקש לבטל את מועצת הרשות השנייה.

זאת, למרות שנתניהו היה מנוע מעיסוק בנושאים אלה בהיותו חשוד בתיק 4,000, (יחסי תן וקח בינו לבעלי וואלה-בזק שאול אלוביץ').

20:08 עריכה

היועמ"ש אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן ידרשו הבהרות ממבקר המדינה על המהלכים האחרונים שלו, כך לפי דיווח בחדשות 13.

המבקר החדש מתניהו אנגלמן החליט לבטל את האגף לחקירת שחיתויות, להפסיק ביקורת בזמן אמת, לכלול ביקורת חיובית בדו"חות ולהשהות פרסום של דו"חות מהותיים. בנוסף, אנגלמן מאשר לנתניהו לקחת הלוואה מבעל ההון האמריקאי ספנסר פרטרידג', למימון הגנתו המשפטית.

20:11 עריכה

מהדורות החדשות בערוצים 12 ו-13 פרסמו הערב סקרי מנדטים מעודכנים, ובשני הערוצים התוצאות כמעט זהות.

הליכוד וכחול-לבן מתחזקות מעט, ל-32 מנדטים כל אחת, ובשני הסקרים יש לנתניהו 56 ממליצים בלבד. עם זאת, בסקר מכון מדגם עבור חדשות 12, ישראל ביתנו נחלשת לראשונה – ל-9 מנדטים, בעוד שבסקר שערך קמיל פוקס עבור חדשות 13 מפלגתו של אביגדור ליברמן נשארת חזקה על 11 מנדטים.

בשני הסקרים, ״עוצמה יהודית״ לא עוברת את אחוז החסימה.

20:52 עריכה

יו״ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, קיבל חלקית את עתירת הליכוד והורה להסיר בתוך 24 שעות את עמוד הפייסבוק ״פוליטיקלי״, בטענה כי העמוד עוסק בתעמולת בחירות באופן אנונימי.

מלצר נמנע, עם זאת, מלדרוש מפייסבוק לחשוף את זהות מפעילי הדף אך הזהיר כי אם פעילות הדף תשוב בדרך זו או אחרת, הוא עלול לעשות כן. בתגובה, הרשת החברתית אכן חסמה את העמוד אך לא הסירה אותו.

הודעה על חסימת העמוד פוליטיקלי (צילום: צילום מסך)
הודעה על חסימת העמוד פוליטיקלי (צילום: צילום מסך)

 

21:24 עריכה

אביחי מנדלבליט ושי ניצן הציגו הערב חזית מאוחדת נגד הצבת מצלמות בקלפיות בבחירות הקרובות.

היועמ"ש ופרקליט המדינה דיברו בסוף ועידת המשפיעים של חדשות 12, והדגישו כי למרות הצורך לשמור על טוהר הבחירות, מצלמות עלולות להרתיע מצביעים מלממש את זכות הבחירה. היוזמה של הצבת מצלמות בקלפיות היא של הליכוד, ולשם כך מנסים במפלגה לאשר את המהלך בחקיקה מזורזת בכנסת. החוק יעלה להצבעה ביום ראשון אך סיכוייו לעבור קלושים.

במקביל, בליכוד יכשירו נשים שיתפקדו כמשקיפות בקלפיות במגזר הערבי, ויבדקו נשים ערביות כדי למנוע זיופים, ולמעשה כדי להרתיע אותם ואולי גם להוריד את אחוז ההצבעה במגזר.

21:26 עריכה

גם אשכנזי מבטיח לא לשבת עם נתניהו:

עוד 51 עדכונים
כל הזמן // שבת, 21 בספטמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

טיבי: "עוד לא החלטנו על מי להמליץ. מחר נכריע"

מוקדם יותר דווח כי גורמים מתוך הרשימה המשותפת, אמרו כי המפלגה תמליץ לנשיא על בני גנץ ● לקראת שעות הצהריים ייפגשו חברי הרשימה לדיון מכריע ● ליברמן יכנס מסיבת עיתונאים מחר ב-17:00

22:48 עריכה

ג'מאל זחאלקה, יו"ר מפלגת בל"ד, מסביר מדוע מפלגתו מתנגדת להמליץ על בני גנץ לנשיא

22:09 עריכה

ההבטחות של כחול לבן לרשימה המשותפת: אחת מהן היא לבטל את החוק שהחמיר מאוד את הענישה על עבירות בנייה. 

בצלאל סמוטריץ' בתגובה: "גנץ, לפיד וליברמן במכירת חיסול של הציונות ושל שלטון החוק. את אחיהם החרדים פוסלים ואת תומכי הטרור ושוללי המדינה היהודית מחבקים"

 

21:13 עריכה

עמיר פרץ על מקרי הרצח בחברה הערבית: "אוזלת יד של הרשויות שלא עושות די כדי לאסוף את הנשק, להרתיע ולפני הכל – לקחת אחריות"

20:00 עריכה

משה בוגי יעלון מכחול לבן, ככל הנראה מתחנף לרשימה המשותפת: "כשנקבל את המנדט, נעשה מה שצריך כדי להעניק שקט וביטחון גם לחברה הערבית בישראל"

19:58 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו תוקף את עיתונאי חדשות 12, ערד ניר, על כך שעשה לייק לציוץ בטוויטר בו נכתב: "החנינה היא דיבור ויוזמה מטופשםי. הדיון צריך להיות בהחזרתו החד פעמית של עונש המוות".

נתניהו כתב: "עיתונאי ממעריב מציע להטיל עליי עונש מוות. ערד ניר תומך. ההסתה בשמאל חוצה כל קו אדום!".

 

19:55 עריכה

לאחר שתי מערכות בחירות רצופות השופט חנן מלצר, יו"ר ועדת הבחירות התייצב הערב ב"פגוש את העיתונות", ויצא כנגד הטענות כי הבחירות בישראל מזויפות. 

"ניסו לעשות דה-לגיטימציה של מערכת הבחירות. אנחנו התייחסנו לכל דבר ברצינות ונערכנו כדי שהדבר הזה לא יקרה. לצורך זה, עשינו היערכות מיוחדת, גם עלה עניין המצלמות ואז אנחנו הפעלנו סיירת מיוחדת של טוהר הבחירות".

אבל גם הקפאתם 15 קלפיות. 
"עד יום רביעי נמסור את התוצאות הרשמיות. כל תלונה, גם של ח"כ וגם של הציבור – תיבדק".

הרגשת שאתה תחת מתקפה? 
"כן, הייתי תחת מתקפה. אבל מתוך ניסיון בתפקיד השיפוטי, אני יודע שכשהחוק הוא לנגד עיניך, אז בכל דיון משפטי – תמיד יש צד אחד מרוצה וצד אחד שלא. אני מורגל בזה".

השופט מלצר התייחס גם לפסקת ההתגברות, ועל כך שככל הנראה תרד מהפרק: "ודאי שאני חש הקלה, ההתקפה הזאת הייתה שלא במקומה. זה גם נושק לצד הפוליטי – אני גם אפשרתי תשדירים שתמכו בפסקת ההתגברות – אבל אני חושב שטוב לעם ישראל, שהנושא הזה, נראה לי, יורד מעל הפרק".

19:53 עריכה

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת על הדיונים בנוגע להמלצת מפלגתו על בני גנץ: "הרצון שלנו להדיח את נתניהו הוא עז. השאלה היא האם גנץ מביא אלטרנטיבה".

 

19:42 עריכה

ח"כ דוד ביטן מהליכוד עונה לשאלה האם בליכוד כבר מדברים על היום שאחרי נתניהו – "בכלל לא. רק אתם מדברים". כמו כן התייחס ביטן לדיווחים על כך שראש הממשלה מנהל משא ומתן להגיע להסדר טיעון. "לפני שעה וחצי סיימתי שיחה עם ראש הממשלה, אין שום משא ומתן לעסקת טיעון. זה פשוט לא נכון". את הדברים אמר ביטן בחדשות 12.

במקביל, הוציאה דוברות ראש הממשלה הודעה שמחזקת את דברי ביטן. "בעקבות מספר פרסומים בסוף השבוע בנושא עסקת טיעון, אני שב ומבהיר שלא היה ולא נברא", נכתב. "אין כל שחר לדיווחים השקריים על כוונה של ראש הממשלה נתניהו להגיע להסדר טיעון. פרקליטיו של ראש הממשלה יופיעו לשימוע כמתוכנן ויציגו בו טענות מוחצות".

19:37 עריכה

ח"כ עאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת, התייחסה הערב בפגוש את העיתונות בחדשות 12 לאירועי השעות האחרונות. "אנחנו נלחמנו שביבי לא יהיה ראש הממשלה, אבל זה לא אומר שנמליץ על גנץ באופן טבעי".

עד היום אתם לא רציתם להמליץ על אף אחד.
"זה לא עניין של לא רצינו, לא ראינו שיש מישהו שכל כך רוצים להמליץ עליו. היום זה כן. אנחנו נשנה את המפה, אם נחליט משהו". עוד אמרה תומא סלימאן, כי עד כה לא קיבלה הרשימה איתות ש"דוחף לכיוון של המלצה": "יש משהו שמפספסים בכל השיח הזה – למי הרוב במדינת ישראל אומר 'לא'. והרוב במדינת ישראל אומר לנתניהו 'לא'. אנחנו לא נהיה חלק מאחדות לאומית ולא נהיה חלק מקואליציה, אבל אנחנו כן נכריע".

19:27 עריכה

הכתבת הפוליטית של חדשות 12 מדווחת, שליברמן יכנס מחר בשעה 17:00 מסיבת עיתונאים.

18:57 עריכה

ח"כ אחמד טיבי: מחר תתקבל ההחלטה האם להמליץ על גנץ. 

בסרטון שהעלה לטוויטר בסיום הדיון של חברי הרשימה המשותפת, אמר טיבי: "היה דיון רציני, מעמיק. לא התקבלה החלטה היום. מחר ייפגשו ארבע ראשי הסיעות לדיון מכריע, לקראת הצהריים".

17:21 עריכה

הרשימה המשותפת החליטה היום להמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה, בפגישתה מחר עם נשיא המדינה ראובן ריבלין. כך על פי דיווח ב״הארץ״ וכן ציוץ של הכתבת המדינית של חדשות 12, דפנה ליאל.

חברי המשותפת נפגשים כרגע בכפר קאסם לדיונים. ח״כ אחמד טיבי הגיב לדיווחים עם תמונה מתוך הדיון, אך אמר כי טרם התקבל החלטה סופית.

16:31 עריכה

שבת בצהריים וניצן הורוביץ, יו"ר המחנה הדמוקרטי, מפרגן לוועדת הבחירות המרכזית

11:08 עריכה

לאחר ההישג בבחירות, איימן עודה מסמן מטרה ראשונה

 

עוד 14 עדכונים

צעירים יהודים מבריטניה יצאו להודו כדי להתרחק מהפריבילגיות וללמוד מקרוב על החיים במדינות מתפתחות ● "שאלנו את הכפריים שם על הבעיות הגדולות ביותר שלהם, והם אמרו: האם יהיה לנו מספיק לאכול? האם ירד גשם?" ● "ואז הם שאלו אותנו על הבעיות שלנו, וחשבתי: האם יש לנו בעיות בכלל?"

עוד 775 מילים

אפשר לעשות עסקה עם החרדים

תוצאות הבחירות אינן מאפשרות מהלך רציני לפתרון הבעיה הפלסטינית.  אבל הן כן פותחות פתח לתיקונים רציניים בסוגייה החשובה השניה: הטירוף המכונה הסטטוס קוו ביחסי דתיים-חילוניים בישראל.

ישראל מאפשרת לחרדים, מיעוט הצומח בקצב עצום, למנוע מהצעירים שלהם חינוך בסיסי במתמטיקה, במדע ובאנגלית, דבר שהופך חלק גדל מהאוכלוסייה למובטל בכוח בכלכלה מודרנית. היא גם מאפשרת לאוכלוסייה זו להתחמק מהצבא באופן שיוצר אי שוויון בלתי נתפס בנכס שנקרא בטחון אישי.

היא אף מאפשרת לקבוצה זו, יחד עם עמיתיה לכפייה מהמחנה הדתי-לאומי, להתערב בחייהם של כל שאר הישראלים באופן שלעולם לא היו מעיזים לנסות בברוקלין או בבלגיה.

זה מעמת את החברה עם השאלה הקלאסית של כיצד להיות ליברליים עם כוחות לא ליברליים (סוגיה מוכרת היטב באירופה בהקשר של מהגרים מארצות האיסלאם). ישראלים מודרניים מתבקשים לכבד ואף לתמוך כלכלית באורח חיים שלעתים מתאפיין בהדרת הנשים, פטריארכליות ארכאית, גזענות לא מוסתרת, סגידה לכהני דת חשוכים בחלקם, והצמדות קנאית לעבר.

ברור לחלוטין שהמשך המצב ימנע מישראל להתקדם, יגרור אותה לעוני ונחשלות, ויפגע כלכלית, בראש ובראשונה, בחרדים עצמם.

אסור להגיד את זה בקול רם מדי פן ייפגעו רגשותיהם של הדתיים. איש אינו מדבר על הפגיעה המתמשכת ברגשות החילונים; רגשותיהם שווים פחות בגרסה המקומית המעוותת של תקינות פוליטית.

ובכן, אין שום דבר "אנטישמי" ברצון לשים קץ למצב. התעמולה הדתית שעושה שימוש  נלוז בביטוי זה היא ביזיון לזכרם של יהודים רבים שסבלו מאנטישמיות אמיתית. העובדה שחוצפה זו עוברת בשקט היא עוד עדות למידה בה שטויות והבלים השתלטו על השיח הפוליטי בישראל.

רוצים עוד דוגמאות נוספות? רשימה חלקית:

 • לא נכון ש"כולם אותו דבר". יכול להיות שאין טובים. אבל יש רשעים. בני גנץ ככל הנראה לא ימכור את נשמתו להיות ראש ממשלה. זו הסיבה שקוראים לו טירון וחובבן. טוב שהוא כזה. בנימין נתניהו הוא ההיפך, כמובן. ולא נכון ש"כל הפוליטיקאים מושחתים" – ודאי שלא ברמה פלילית. ציניות שכזו מנקה את הרעים והמושחתים באמת.
 • לא נכון ש"כולם משקרים". אמנם רובנו אומרים אי-אמת פה ושם. יש שקרים חיוניים ואפילו שקרים ממש טובים. אבל רק חלק קטן מהאנשים משקרים כבדרך אגב, כשיטה, כאינסיקט בסיסי. ההבדל הוא קריטי ולכן האמירה שכולם משקרים מטעה. למרבה הצער היא יעילה. היא מנקה את השקרנים האמיתיים.
 • לא נכון ש"גם השמאל אחראי להתנחלויות". לא באמת. כן, השמאל אחראי לישובי בקעת הירדן ובחולשתו איפשר התיישבות כלשהי בשומרון ובסמוך לחברון. אולם השמאל תמיד רצה "פשרה טריטוריאלית" ובארבעים השנים האחרונות ניסה לחסום בדרך כלל את עיבוי ההתנחלויות. הימין הוא האשם  בטמטום הדו-לאומי שנוצר על ידי התנחלות ההמונית מאז שהליכוד עלה לשלטון ב-1977.
 • לא נכון ש"ישראל נגררה למערכת בחירות מיותרת". בטח, אפשר היה להימנע מהבחירות השבוע. אבל טוב שזה לא קרה ואין שום דבר פסול בבחירות. הן עולות כסף אבל ממשלה נוראה עולה הרבה יותר. מועד ב' של בחירות 2019 היווה הזדמנות נפלאה לתקן טעות קשה והיא הצליחה בחלקה. אם מערכת בחירות שלישית תידרש כדי להגיע להצלחה מלאה, אין שום בעיה.

ולענייננו כעת, הסיפור עם החרדים. לא נכון שהם "יושבים עם כולם" ולא נכון ש"השמאל גם נותן להם הכל".

כן, הם ישבו בקואליציות של שני הצדדים ושני הצדדים קנו את תמיכתם לעת מצוא.

אבל לא, לא באותה מידה ולא באותה צורה. החרדים מעולם לא תמכו בשמאל בלי שלשמאל כבר היה רוב חוסם – כלומר שהם לא תומכים בשמאל אלה אם כן אין להם ברירה. במצב כזה אין להם כוח סחיטה. השמאל מעולם לא אפשר לחרדים את מידת ההשתוללות שהימין מאפשר, מהסיבה הפשוטה שלימין אין שום סיכוי להיות בשלטון בלעדיהם. הימין נמצא בכיסם של החרדים. ולכן החרדים שולחים יד לכיס של כולנו.

זו כנראה המשמעות האמיתית של הבגידה (הנראית לעין) של אביגדור ליברמן בנתניהו. אנשים מדברים הרבה על זה שליברמן פתאום שונא את ביבי. קל להאמין שכך הדבר, מסיבות ברורות. אבל קשה לדעת באמת, ואני לא ממש קונה את זה. אני כן מעריך שליברמן שונא לראות את ארצו מתקרבת להיות גרסה יהודית של איראן. אתה לא צריך להיות תמים כדי להאמין בכך – זה פשוט אמין.

אם הימין, בטיפשותו, בלם כל אפשרות של שלום עם הפלסטינים, אז הנושא הזה כבר לא אקוטי כפי שהיה. ואז נשארנו עם סוגיית הדת והמדינה, וכאן מקומו של ליברמן ומקומם של תומכיו בבירור איננו בימין.

כמובן שיש עדיין בעיה. ליברמן אומר שלא יישב עם הערבים ולכן קואליציה של ליברמן וגנץ זקוקה לתמיכתם של חלק מהחרדים.

צריך כנראה שליברמן יתגמש מעט בווטו שלו על שיתוף פעולה עם הרשימה הערבית המאוחדת – דבר מזיק לכשעצמו. טיפשי לדרוש מהערבים להיות ציונים ואי אפשר על רקע זה לפסול את נציגי חמישית מאזרחי המדינה (אולי בל"ד לא הכי נחמדים אבל ישראל דחפה את המגזר להתאחד לרשימה אחת בהעלאת אחוז החסימה).

אם זה יקרה, וכולם יעמדו כצוק איתן מול המניפולציות של נתניהו, לחרדים לא תהיה ברירה. ואז, כמו שקרה עם רבין ב-1992 ועם ברק ב-1999, הם יגיעו גם יגיעו.

האם עסקה עם החרדים בהכרח תהיה פשרה מבישה? בכלל לא. היא יכולה אפילו להוות התקדמות חשובה. קווים אפשריים לדמותה:

 • נישואים אזרחיים יונהגו למי שרוצה בכך ולמי שזקוק לכך.
 • תחבורה ציבורית תותר בשבת באזורים חילוניים.
 • מסחר יותר בשבת באזורים חילוניים.
 • חוק הגיוס יועבר במתכונתו הנוכחית. המחלוקת בעניין זה היתה פיקטיבית; החוק לא מגייס המוני חרדים והדבר האחרון שהצבא צריך זה יותר קנאים דתיים שעושים מהומה כל פעם שהם רואים חיילת.
 • תוקם ועדה מקצועית שתלמד את סוגיית השרות הלאומי כתחליף לגיוס לחרדים, וגם לערבים.
 • תוקם ועדה מקצועית שתלמד את נושא לימודי הליבה בכל בית ספר במימון המדינה. ייתכן שיש לדרוש יישום חלקי מיד.
 • ימשיך המימון המטורף של הישיבות, בינתיים. אין ארוחות חינם, לצערי.

חלק מהעניין כאן הוא שלא כל החרדים זהים. יהדות התורה אכן מייצגת את המוני החרדים האשכנזים. ש"ס היא סיפור אחר. רבים מתומכיה הם מזרחים כועסים ועניים, רובם ימנים וכולם פתוחים לדת. אבל רבים מהם בכלל לא חרדים.

העסקה המתוארת לעיל תהיה זמנית ותאפשר ממשלה טובה למדי. היא תהיה פופולרית מאוד בקהלים רחבים כולל בימין. כולם יראו בה מה שירצו, וכל צד יטען לניצחון לשיטתו.

בעולם מושלם הייתי מוסיף סובסידיות נדיבות לחוזרים בשאלה. אבל אין שלמות בעולם הזה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 911 מילים

איך מצאתי את סבתא שלי באלבום תמונות מאושוויץ

"אלבום אושוויץ", שמתעד בתמונות את השמדת יהודי הונגריה, הוא אחד המסמכים החשובים ביותר מתקופת השואה ● מאט ליבוביץ' הופתע לגלות שם את תמונת סבתו בת ה-16 - שהגיעה למחנה המוות מצ'כוסלובקיה ● "הבחנתי בה כבר קודם לכן, בנערה עם הרווח בין השיניים ועם החיוך שלא-במקומו בבירקנאו, אבל עכשיו זיהיתי את עצמי בעיניה"

עוד 1,577 מילים ו-1 תגובות

לפני 90 שנה, ילדה אמריקאית בת 4 נעלמה בעיירה מנומנמת בצפון מדינת ניו יורק ● הרשויות מיהרו להאשים את היהודים באזור בכך שחטפו ורצחו את ברברה - כדי להשתמש בדמה למטרות פולחניות ● כך נולדה עלילת הדם היחידה הידועה בהיסטוריה של ארצות הברית

עוד 1,050 מילים
גיא זהר גיא זהר

סיפורי מלחמה אלטרנטיבים

רגע, רגע, רגע – חדשות מתפרצות: בעודי משכתבת את המעשייה הזאת נפתחה בבורסת היהלומים בניו-יורק תערוכה חדשה, שהיא פרי שיתוף פעולה של אמן בשם דימוט שטרבה (Diemut Strebe) ומדעני  אוניברסיטת MIT, ובה נחשף החומר החדש, שהוא הכי שחור שיכול להיות שחור, ואפילו יותר מהשחור הכי שחור שמככב בסיפור שלעיל.

כל כך חדש שעדיין אין לו שם – אבל הוא בולע 99.96 מהאור ויוצר חושך מצרים כל כך חשוך, שרק מה שיש לנו מול העיניים בחדשות יכול להתחרות בו.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי.

בניגוד לארמון בלנהיים של משפחת צ'רצ'יל, שהניחו לאסלת הזהב הטהור להיעלם באישון לילה – כאן השומר הוא חלק מיצירת האמנות.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי

העובדה שחדשות מדעיות – מופיעות בסצינת האמנות – קשורה ככל הנראה לסיפור המלחמה – והנהו לפניכם, הסיפור על מלחמה בין אמנים.

אזהרת מסע: ממש קשה להִצָמד אל הסיפור, כי מדובר באמנים שכל אחד מהם ראוי לסיפורים ארוכים; ובכל זאת זהו סיפור על צבע.

בזמן שאני מתלבטת על צבע השיער הנכון, שיצעיר אותי בכמה שיותר שנים, וגם תוהה אם מודעות הענק בלונדון המבשרות לי על The Power of color הן בהקשר של תערוכה במוזיאון ה"טייט מודרן" או של מוצר קוסמטי חדש, הסיפור הוא על אמן גדול – אניש קאפּוּר, פסל בריטי ידוע שנולד בהודו – אמן ידוע, מפורסם וחשוב.

העבודות הראשונות שלו היו צורות גיאומטריות מכוסות באבקת פיגמנט בצבעים נקיים וחזקים. היו בהם כח ועוצמה מיוחדים: במבט-על נראו קבוצות הפסלים כציור צבעוני.

העיסוק בצבע בפיסול הוא חדש: הפיסול הקלאסי עוסק בעיקר בצורה ובחומר. השימוש שעושה קאפור בצבעים המאוד נקיים וחזקים מבטל כביכול את הצורה והחומר.

הצורה מכוסה בפיגמנט, ואין חשיבות לחומר ממנו עשוי הפסל עצמו. גם בהמשך דרכו האמנותית, העבודות שלו עוסקות בביטול החומר, בחומר "נגטיבי". שימוש בציפוי כרום  דמוי מראה הופך פסל למשהו כמעט וירטואלי – לחלל המשקף את החלל שמסביבו,  וכאילו מתקיימת צורה בלי חומר. הפסל המפורסם ביותר שלו הוא  "שער העננים" – קלאוד גייט בשיקגו המכונה "השעועית" – וקרבות הצבע לווו בהרבה מימים של השעועית בשחור.

1000-names-blue
1000-names-blue

 

Anish Kapoor <br />White sand, Red millet, Many Flowers, 1982 <br />Mixed media and pigment <br />4 elements <br />101 x 241.5 x 217.4 cm <br />Collection Arts Council, South Bank Centre, London <br />
Anish Kapoor
White sand, Red millet, Many Flowers, 1982
Mixed media and pigment
4 elements
101 x 241.5 x 217.4 cm
Collection Arts Council, South Bank Centre, London

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, שהשפיע ושינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק.

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, ששינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק

הוא הגדיר את עצמו כאמן חלל: "לא צייר מופשט, פיגורטיבי, וריאליסטי – פשוט בשביל לצייר את החלל הוא צריך להיות בו";  הוא יצר אירועי מופע (פרפורמנס) שבהם, בנוכחות תזמורת וברוב טקס, צָבע דוגמניות-רקדניות עירומות שהחתימו את גופן על יריעת הקנווס.

בעבודת אמנות שנקראה "קפיצה אל החלל הריק", התפרסמה תמונתו בעיתון יומי, כשיום אחד לבש חליפה, עלה על הגג, פרש ידיו לצדדים וקפץ הישֵר אל החלל.

הוא יצר עבודות מונוכרום (צבע יחיד), אותן עבודות שהוציאו שם רע יותר מכל לאמנות המודרנית: ריבוע  של צבע נקי. תחילה היו אלה עבודות בכל מיני צבעים, ואחר כך בכחול.

Yves_Klein_Patent_63471
Yves_Klein_Patent_63471

בכחול הזה עסקינן:  קליין, שבקריירה המאוד קצרה שלו (הוא מת בגיל 34)  יצר עבודות קונספטואליות, מופעים, וציורים, התרכז יותר ויותר בצבע הכחול – צבע העומק והאינסוף.

אלא שהוא לא הסתפק בכך שהוא מזוהה כל כך עם הצבע הכחול – הוא גם רשם פטנט על הגוון, שקרא לו קליין אינטרנשיונאל: גוון אולטרה מרין עמוק ונקי. עד כמה שאני יודעת, קליין הוא האמן היחיד שרשם פטנט על צבע. פטנט רשום: צבע כחול קליין אינטרנשיונל

תערוכת מונוכרום של איב קליין:

monochromblau_neu_mail
monochromblau_neu_mail

 

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות.

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות

החומר מיוצר בתהליך כימי הגורם לפחם "לצמוח" בנָנו-צינוריות מקבילות לגמרי, ויוצר את פני השטח השחורים ביותר המוכָּרים לאנושות, בינתיים.

החומר פוּתח למטרות של מחקר בחלל, ליצירת כלי מדידה אטומים לגמרי לאור: טלסקופים וכיוצא באלה תוצרים שאין להם שום קשר לאמנות.

תהליך הציפוי של החומר מסובך ויקר. אניש קאפור רכש את הזכויות הבלעדיות לשימוש בחומר הזה לאמנות.

החברה שייצרה את השחור הזה החליטה לעבוד רק עם אמן אחד, וקאפור שעבודת חייו ממש הוקדשה, במיטבה, לפני השטח הבוהקים ביותר והחשוכים ביותר – התאים להם מאוד.

ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה.

היצירות של קאפור עם השחור הן אכן מרשימות ומופלאות. ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה. זה נשמע כמו בדיחה – איש אחד נפל לתוך אניש קאפור.

 

הבלעדיות הזאת עיצבנה אמנים אחרים, ובייחוד את סטיוארט סֶמפּל (http://stuartsemple.com/), אמן אנגלי צעיר בהרבה מאניש קאפור, ופחות מבוסס וידוע, אבל גם הוא אמן נחשב ומעניין, שעוסק בפופ ארט, במיצגים ובאמנות סביבתית וחברתית.

הנושא המלבב ביותר שהוא עוסק בו הוא אושר. סמפל, מכל מקום, הלך ויצר מהלך של קונטרה לשחור הכי שחור. הוא יצר צבע שהוא "הורוד הכי ורוד", במעבדה בסטודיו שלו, ובניגוד לוואנטה בלק, כל אחד יכול לרכוש את הצבע  (ועוד צבעים) בחנויות שלו ברשת, ובמחיר שווה לכל נפש.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל

סמפל אינו שוקט על שמריו: הוא יצר גם את החומר הנצנצי הכי נוצץ בעולם מאבקת יהלומים, לא פחות.

וגם במאבק על השחור טרם נאמרה המילה האחרונה: סמפל יצר במעבדה בסטודיו שלו את צבע האקריליק הכי שחור שיש, שהוא אמנם פחות שחור מהוואנטה בלק, אבל הוא צבע שאפשר לצבוע במברשת, בניגוד לוואנטה בלק, שגם בגירסתו השניה והפחות מסובכת דורש ריסוס בטמפרטורה גבוהה, ביצוע של מומחים.

וממילא אם אתה אינך אניש קאפור אתה לא יכול לרכוש אותו לצרכי אמנות. גם חברה אמריקאית פיתחה חומר מתחרה בשחור – גם הוא בנָנו טכנולוגיה – והוא כמעט שחור כמו הוואנטה בלק. סמפל, מצידו, גם פתח חנות ממש בלונדון למוצרי הצבע שלו, שניצב בה שומר בכניסה, כדי שאניש קאפור לא יכנס.

בינתיים לקאפור יש בלעדיות על השחור המוחלט לצרכי אמנות אבל לא על עיצוב; ולפיכך יצרו אדריכלים באולימפידת החורף בסיאול את הבניין הראשון בעולם שצבוע בשחור המוחלט, ובחברת ב.מ.וו  יצרו את המכונית האולטימטיבית של באטמן, שצופתה כולה, מלבד הפנסים, בשחור משחור.

לאורך כל הסיפור הזה אני לא יכולה שלא לחשוב על כך שמי שבאמת זקוק לחומר הזה אלה אנחנו בתיאטרון: בייחוד בתיאטרון השחור אבל לא רק בו!

אני כבר רואה בדמיוני את הסטודיו החדש של מעצב התאורה במבי, כמו חור שחור של אניש קאפור, ומקדישה את הסיפור באהבה לשחקן סוהיל חדאד והבמאי אכרם תילאווי שנפל בחלקי העונג לעבוד איתם על הצגת "עיניים מדברות" בפסטיבל המסרחיד שהסתיים בסוף השבוע החולף.

שניהם התלוננו מרה על הקיר הכחול והמבריק בתיאטרון בעכו שהפריע להם בהצגה, ורק מחוסר אמצעים לא יכולתי לרכוש בשבילם את הצבע השחור הזה, שיגאל אותם ממצוקתם.

אניש קאפור, פסל "קלאודגייט" בשיקגו, המכונה "שעועית".

 

black
black

הקצת פחות שחור של סטיוארט סמפל – זמין לכל אדם מלבד אניש קאפור.

הענן סמיילי של סטיוארט סמפל מעבודות על אושר.

 

pink
pink

הורוד הכי ורוד של סטיוארט סמפל

עוד בחנות של סטיוארט סמפל: אבק יהלומים

אבק יהלומים
אבק יהלומים

 

טל יצחקי היא מנהלת תיאטרון אלפא וביתא-ספר לאמנויות המופע, ת"א. לימדה באוניברסיטת ת"א, מכללת ספיר, ייסדה את המגמה לעיצוב בחוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה ועמדה בראשה. בין 2003 ל-2005 הייתה מרצה ואמנית אורחת באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. עיצבה תפאורות, תלבושות, בובות ומסכות למעלה מ-250 הצגות ומופעים בתיאטרונים ולהקות מחול בארץ ובחו"ל; תרגמה מחזות וקובץ נאומי צ'רצ'יל; הייתה מיוזמי מרכז הפרינג' בת"א; שימשה מזכ"ל איגוד מעצבי הבמה בישראל; אצרה תערוכות עיצוב במה, הרצתה והנחתה סדנאות בארץ ובעולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,259 מילים
עודכן לפני שעתיים

למקרה שפיספסת

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

תמורת 2,000 דולר, מדריך אמנויות לחימה ישראלי מלמד את המתפללים האמריקאים להיערך לאירוע של ירי המוני בבית הכנסת ● האופציות שהוא מעמיד בפניהם: לברוח, להסתתר, או להילחם ביורה

עוד 741 מילים

לאחר חשיפת זמן ישראל ועדת הבחירות לא כללה בתוצאות את הקלפי מפרדיס, שהועברה לחקירת משטרה

זמן ישראל חשף שלשום חשד לנסיון זיוף חמור של נציג הליכוד בקלפי בפרדיס ● ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 הודיעה היום כי לא כללה את הקלפי המדוברת בספירת תוצאות האמת, וכי הנושא כולו הועבר לחקירת המשטרה ● ״הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה״, נמסר

פרשת הזיופים בקלפי בפרדיס: ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 לא תכלול בשלב זה את ההצבעות בקלפי מס׳ 9 בפרדיס, לאחר שאישרה כי ישנן ״ראיות ממשיות״ לביצוע זיופים באמצעות הוספת פתקי הצבעה.

זמן ישראל חשף שלשום (רביעי) כי אדם שהתחזה להיות נציג ועדת הבחירות הגיע לקראת ערב אל הקלפי בפרדיס ודרש מכל נציגי המפלגות לעזוב את חדר הקלפי – למעט נציג הליכוד. המתחזה ונציג הליכוד נשארו בחדר לבדם, למרות מחאות הנציגים האחרים שניסו בכל כוח להיכנס בחזרה לחדר.

משהצליחו, סיפר אחד מהנציגים לזמן ישראל, "ראינו דבר מוזר: נציג הליכוד עמד מאחורי הפרגוד, וכשראה שנכנסנו ושאנחנו מסתכלים עליו ומתקדמים אליו, הוא יצא וסידר את מכנסיו וחגורתו, ויצא משם במהירות ובבהלה. נכנסנו לתא, וראינו שהוא השאיר אחריו ערמה של יותר מ-100 מעטפות חתומות, חלקן פתוחות וחלקן סגורות, ובתוך המעטפות הסגורות היו פתקים של מחל".

בהודעה שהוציאה היום ועדת הבחירות המרכזית על התוצאות הסופיות (הלא רשמיות), נאמר (הדגשים במקור):

תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה בקלפי מס' 9.0 בפורידיס בה היה ניסיון לזיוף ע"י הוספת פתקי הצבעה; לקראת סוף יום הבחירות התקבל בוועדת הבחירות המרכזית דיווח ממפקח טוהר הבחירות לעניין האירוע. לאחר התייעצות עם יו"ר ועדת אזורית חדרה, הוחלט כי הקלפי לא תספר במקום אלא תובא בשלמותה לוועדת הבחירות המרכזית ותבדק שם. הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית, בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה והיא תועבר לחקירת המשטרה.

עד כה נספרו 99.8% מהקולות, כאשר 14 קלפיות, כולל זו בפרדיס, לא נכללו בספירה בשל חשד לאי סדרים או זיופים.

"תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה ב-14 קלפיות, אותן ממשיכה הוועדה לבדוק בבדיקה מעמיקה ויסודית, נוכח העובדה שבקלפיות אלו אירעו במהלך יום הבחירות אירועים חריגים בתחום טוהר הבחירות״, נאמר בהודעה.

"בדיקתן הסופית טרם הסתיימה. מקרים אלו נתגלו חלקם ע"י סיירת מפקחי טוהר הבחירות של ועדת הבחירות המרכזית, חלקם ע"י מזכירי ועדות הקלפי וחלקם ע"י נציגי הסיעות".

עוד 289 מילים

״תושבי הנגב סבלו משלטון הימין, מהריסות, הפקעת אדמות, מהשארת ילדים מחוץ לבתי הספר" אומר תושב רהט בניסיון להסביר את שיעורי ההצבעה הגבוהים ביישוב ● 15 ק״מ משם, באופקים, שתי נשים בנות כ-70 מתפלאות על השאלה למי יצביעו. מבחינתן הליכוד זה האפשרות היחידה

עוד 2,351 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אַחְדוּת

נתניהו הבין עוד בליל הבחירות שהמילה "אחדות" היא קרש ההצלה שהוא צריך להיאחז בו כדי לא לטבוע ● אלא שאחדות חלומית כזו היא כמו שמיכה שפורשים במהירות על המיטה כשמגיעים אורחים, כדי להסתיר את הבלאגן ● יש רק בעיה אחת: הכביסה שמתחת לא תקפל את עצמה לבד

עוד 1,021 מילים

בכיר בליכוד: "נתניהו כמו שן מתנדנדת, בסוף היא תיפול"

בכיר הליכוד צוטט בחדשות 12 ● פרשנים פוליטיים מציעים חנינה נשיאותית לנתניהו ● נסראללה: גנץ ונתניהו אותו דבר ● לאחר ספירת 99.8% מהקולות - אין שינוי בחלוקת המנדטים ● נתניהו פגש את גרינבלט, גנץ יפגוש אותו בהמשך ● ליברמן: "אין סיכום ביני לגנץ" ● יועז הנדל: "בלוק הימין מעורער" ● ריבלין יחל בסבב שיחות עם ראשי המפלגות ביום ראשון

עוד 40 עדכונים

ראשות הממשלה זה קלף המיקוח של נתניהו. הוא לא יוותר עליו

בניגוד לביטחון שמפגין נתניהו כלפי חוץ, בשיחות סגורות על עתידו המשפטי הוא רואה שחורות ● עכשיו שאיבד את הרוב הימני שהיה לו, התקווה היחידה שנותרה עבור נתניהו היא להגיע לעסקת טיעון כשיש לו מה להקריב בתמורה להקלה משמעותית באישום ובענישה ● התותח המשפטי רם כספי הצטרף לצוות ההגנה בדיוק לשם כך ● פרשנות

עוד 633 מילים

"מדהים כמה נתניהו מוכן ללכת רחוק כדי לשמור על שלטונו"

יועץ הסקרים האמריקאי סטן גרינברג היה אחד מאדריכלי הניצחון של אהוד ברק ב-1999 ● כעת הוא מאמין כי ימיו של נתניהו בתפקיד ראש הממשלה ספורים ● אבל בהכירו את רה"מ, הוא יודע שהכל עדיין פתוח

עוד 1,385 מילים

שידור חי מול השירותים של התחנה המרכזית, הסתה נוספת נגד הציבור הערבי, הפרת חוקי הבחירות והתקנות של פייסבוק, ושורת בכירים שלא מתביישים להדהד את המסרים הגזעניים שלו ● כך נראו הרגעים הדרמטיים של מערכת הבחירות בעמוד הפייסבוק של נתניהו

עוד 864 מילים

בחינת זהותם של חברי הכנסת הנבחרים, ותיקים וחדשים, יכולה להעיד על החברה הישראלית, שבחרה בהם ● עם רוב מכריע לגברים יהודים, עירוניים ומשפחתיים, ו-10% נציגי ציבור המעורבים בפרשות פליליות, אפשר כבר לנסות ולנבא איך ייראו החלטותיה

עוד 1,136 מילים

משבר כלכלי חמור ברשות הפלסטינית

דוח של הבנק העולמי מצביע על ירידה של 70% בכנסות ממיסים ועל הקושי של הרשות הפלסטינית לגייס הלוואות ● צופה פערי מימון של 1.9 מיליארד דולר עד סוף השנה ● הסיבות למשבר: הפחתה בכספי סיוע המגיעים לרשות, ומחלוקת על העברת המסים שישראל גובה עבורה

עוד 420 מילים
סגירה