דיווח: סמוטריץ׳ מתכנן חלוקת תלושי מזון ומענקי עבודה

גנץ לגלנט בחפיפה: מוטרד מהשלכות מעשי הקיצוניים בממשלה ● נתניהו, בן גביר וגלנט סיכמו: העברת האחריות לעוטף ירושלים מצה״ל למשטרה תידחה בחודש ● הרצוג: "אין לאיש פריווילגיה לדבר על כך ש'הלכה המדינה' או לחפש את הדרכון" ● דיווח: היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סאליבן מתעתד לבקר בארץ באמצע החודש הבא; זמן לא רב אחר כך צפוי להגיע לישראל שר החוץ בלינקן

בצלאל סמוטריץ' בהצהרה לתקשורת בכנסת, 21.6.2021 (צילום: Olivier FItoussi/Flash90)
Olivier FItoussi/Flash90
בצלאל סמוטריץ׳ בהצהרה לתקשורת בכנסת, 21.6.2021

מוחרתיים (ראשון) ייערכו במשרד האוצר ובמשרד ירושלים ומורשת טקסי חילופי שרים בהשתתפות השר היוצא והשר הנכנס. במשרד המשפטים ובמשרד התחבורה לא ייערכו טקסי חילופים – כך החליטו השרים הנכנסים יריב לוין ומירי רגב. זאת בדומה לחילופים במשרד ראש הממשלה שנעשו ללא טקס.

בקריה בתל אביב עתיד להיערך מסדר כבוד בהשתתפות השר היוצא בני גנץ והשר הנכנס יואב גלנט, אולם טרם נמסר מתי יתקיים.

אחרי שאתמול היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב-מיארה, לא הוזמנה לישיבתה הראשונה של הממשלה החדשה, היא תיפגש מוחרתיים (ראשון) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בהרב-מיארה מתנגדת, לפי הדיווחים בתקשורת, לכמה מהרפורמות שמבקשת הקואליציה החדשה לערוך בתחום המשפט.

שר החוץ של ארצות הברית אנתוני בלינקן כתב בחשבון הטוויטר שלו שהוא "מצפה לעבוד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם ממשלתו כדי לקדם ערכים דמוקרטיים ואינטרסים משותפים ולהתמודד עם אתגרים ששתי המדינות חולקות. מחויבותנו לביטחון ישראל אינה ניתנת לערעור".

בשבוע הבא תתמנה גילה גמליאל לשרה בממשלה חדשה. בנימין נתניהו וגמליאל הגיעו להסכמה על הצטרפותה לממשלה בשלב מאוחר יחסית של יום האתמול, לאחר היא לא הצהירה אמונים בפני הכנסת. גמליאל תתמנה לשרת המודיעין, תיק שעד מינויה מוחזק על ידי יריב לוין.

השרה לענייני מודיעין גילה גמליאל בדרך לבית הנשיא לצילום הממשלה ה-37, 29 בדצמבר 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
גמליאל בבית הנשיא בירושלים, אתמול (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בשבוע הבא צפויים להתמנות גם סגני השרים בממשלה החדשה –

• אבי מעוז מנעם ישמש סגן שר במשרד ראש הממשלה;
• מיכל וולדיגר מהציונות הדתית תשמש סגנית שר במשרד האוצר;
• מאי גולן מהליכוד תשמש סגנית שר במשרד ראש הממשלה;
• אלמוג כהן מהציונות הדתית ישמש סגן שר במשרד ראש הממשלה;
• משה אבוטבול מש"ס ישמש סגן שר החקלאות;
• משה ארבל ישמש סגן שר הפנים וסגן שר הבריאות.

מי שעוד עשויים להתמנות לסגני שרים הם מאיר פרוש מאגודת ישראל ואורי מקלב ויעקב טסלר מדגל התורה.

יואב קיש, המכהן כשר החינוך וכשר המקשר בין הממשלה לכנסת, מחזיק גם במשרד לשיתוף פעולה אזורי. משרד זה הוצע, לפי הדיווחים, לדני דנון, שדחה אותו. לפי ההערכות, נתניהו עשוי להציע את המשרד למי מחבריו לסיעה שחש חוסר שביעות רצון.

בין ההחלטות הראשונות שהממשלה החדשה תידרש לקבל תהיה ההחלטה להקים מחדש את המשרד לנושאים אסטרטגיים, שבו יכהן רון דרמר כשר. המשרד הוקם ב-2006, אך פורק ב-2008. ב-2009 הוא הוקם בשנית ופעל עד 2014, אז אוחד עם משרד המודיעין. ב-2015 שוב הוקם כמשרד עצמאי, אך נסגר באוגוסט 2021. כעת יוקם בפעם הרביעית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו לוחץ את ידו של השר לעניינים אסטרטגיים רון דרמר בהשבעת הממשלה ה-37 במליאת הכנסת, 29 בדצמבר 2022 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
נתניהו ודרמר במליאת הכנסת, אתמול (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

הממשלה החדשה גם תשנה את שמו של המשרד לביטחון הפנים, שבו מכהן איתמר בן גביר, למשרד לביטחון לאומי ואת שמו של משרד ההתיישבות, שבו מכהנת אורית סטרוק, למשרד למשימות לאומיות. שמו של המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, שבו מכהן יצחק וסרלאוף, ישונה למשרד לפיתוח הנגב, הגליל והחוסן הלאומי, הואיל והאחריות על הפריפריה תועבר ממשרד זה למשרד הפנים.

משרד ירושלים ומורשת יפוצל לשני משרדים נפרדים: משרד המורשת בראשות עמיחי אליהו ומשרד ירושלים ומסורת בראשות יצחק גולדקנופף.

סגירה