וידאו של ראש הממשלה מורד מהבמה הופך לוויראלי

רקטה נורתה על אשדוד בזמן נאום נתניהו בעיר

גם לעבר אשקלון, שם התקיים כנס של כחול לבן נורתה רקטה ● בנט: "ראש ממשלה מורד מהבמה זו השפלה לאומית" ● סקרי חדשות 12 ו-13 - כחול לבן עם 32 מנדטים והליכוד עם 31, עם זאת מחנה הימין מתחזק ● עם עקיצה ללפיד וגנץ, ולאחר עיכוב של שעה, נתניהו הודיע כי אם ייבחר, יחיל את חוק הריבונות על בקעת הירדן וצפון ים המלח ● מחר יובא חוק המצלמות להצבעה בכנסת

  • נתניהו במהלך מסיבת העיתונאים בה הודיע כי יחיל את הריבונות על בקעת הירדן (צילום: פלאש90/הדס פרוש)
    פלאש90/הדס פרוש
  • .נתניהו במהלך מסיבת העיתונאים בה הודיע כי יחיל את הריבונות על בקעת הירדן (צילום: פלאש90/הדס פרוש)
    פלאש90/הדס פרוש
08:31 עריכה

לפי סקר אינטרנטי של מכון KANTAR, שנערך אתמול ופורסם הבוקר בכאן רשת ב', מחנה ממליצי נתניהו, שכולל את הליכוד, ימינה, ש"ס, יהדות התורה ועוצמה יהודית, מקבל 58 מנדטים. מתנגדי נתניהו, שכוללים את כחול לבן, הרשימה המשותפת, המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר, זוכים בסקר ל-53 מושבים בכנסת הבאה. ישראל ביתנו מקבלת תשעה מנדטים.

גם בסקר שפורסם אתמול באתר "וואלה! ניוז" עברה עוצמה יהודית את אחוז החסימה, וכן בשני סקרים שפורסמו בשבוע שעבר – ב"ישראל היום" ובערוץ כנסת.

546 נשאלים השיבו לסקר. טעות הדגימה היא 4.3%+

08:34 עריכה

ביומיים הקרובים מתכוונים בכחול לבן להתמקד בהתיישבות העובדת ובציבור הדרוזי – אוכלוסיות, שלשיטתם, עשויות להביא להם שניים עד שלושה מנדטים; כך מדווח זאב קם בתאגיד השידור כאן.

08:46 עריכה

בצה"ל ובמוסד מותחים ביקורת על מסיבת העיתונאים, שערך אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו ובה הציג אתרים ששימשו את פרויקט הגרעין האיראני. לפי דיווח של בן כספית ב"מעריב", גורמים במערכת הביטחון אומרים שהם חשים שנעשה שימוש פוליטי בצה"ל ובמוסד. "גם התמונה שמנסים לצייר, ולפיה כל גורמי המקצוע תומכים ואף יוזמים את הפרסומים, החשיפות ומסיבות העיתונאים, אינה נכונה", אמרו. כספית מדגיש בדיווחו כי ראש המוסד יוסי כהן והרמטכ"ל אביב כוכבי מגבים את נתניהו במהלכיו.

08:48 עריכה

אחרי שנתניהו שייך את ליברמן לגוש השמאל, יושב ראש ישראל ביתנו תוקף: ראש הממשלה "לא שייך למחנה הלאומי, אלא למחנה הכדאיניקים". לצד תמונה של נתניהו לוחץ יד עם יאסר ערפאת, כתב ליברמן בחשבון הפייסבוק שלו שיושב ראש הליכוד "מסר את חברון לערפאת, הצביע בכנסת בעד גירוש יהודים מגוש קטיף, הכשיל את העברת חוק עונש מוות למחבלים, משלם דמי פרוטקשן לחמאס ונכנע לכל דרישות החרדים".

מי שמסר את חברון לערפאת, הצביע בכנסת בעד גרוש יהודים מגוש קטיף, הכשיל את העברת חוק עונש מוות למחבלים, משלם דמי פרוטקשן…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום שני, 9 בספטמבר 2019

09:01 עריכה

האם בליכוד החליטו "ללכת על הראש" של עוצמה יהודית? בימים האחרונים פורסם בתקשורת שבמפלגת השלטון מתלבטים האם לתקוף את מפלגתו של איתמר בן גביר ולנסות למנוע בזבוז אפשרי של קולות, או, לחילופין, לנסות לסייע לעוצמה יהודית לעבור את אחוז החסימה. בהנחה שדבריו של חבר הכנסת דודי אמסלם משקפים את עמדת נתניהו – הרי שבליכוד החליטו לצאת נגד מפלגת הימין הרדיקלי.

09:18 עריכה

אהוד ברק מהמחנה הדמוקרטי אומר ש"התפנית שטראמפ לקח כדי לדבר עם איראן, שעתיים אחרי 'החשיפה' מותירה את נתניהו ככלי ריק". בראיון לישי שנרב בגלי צה"ל אמר ברק שהחשיפה של נתניהו "פתטית" ואין לה קשר לביטחון.

גם יאיר גולן מהמחנה הדמוקרטי מתח ביקורת על נתניהו: "הצהרה כזו של ביבי לא עושה רושם על אף אחד. בוודאי ובוודאי לא על הנשיא טראמפ".

10:15 עריכה

עתירתן לבג"ץ של שתי מועמדות לשירות ביטחון (מלש"ביות), שתובעות לשרת כטנקיסטיות, מגיעה למערכת הפוליטית. כצפוי, מרב מיכאלי מהעבודה-גשר ותמר זנדברג מהמחנה הדמוקרטי תומכות בעותרות, ואילו השר בצלאל סמוטריץ' מימינה מתנגד.

10:23 עריכה

תגובות לסקר כאן שבו עוברת עוצמה יהודית את אחוז החסימה

10:34 עריכה

אורלי לוי-אבקסיס, מספר 2 ברשימת העבודה-גשר, מותקפת מימין ומשמאל. מימין – על ידי בצלאל סמוטריץ', שאותו תקפה בעצמה, ומשמאל – על ידי המחנה הדמוקרטי, על כך שהיא למעשה אשת ימין.

10:53 עריכה

אתמול נחל הליכוד תבוסה כשבוועדה המסדרת של הכנסת הושג תיקו בין התומכים בחוק המצלמות בקלפיות לבין המתנגדים לו. למרות זאת, במפלגת השלטון לא אומרים נואש ושוקלים בכל זאת להביא מחר את החוק להצבעה במליאת הכנסת.

הבוקר נכתב ב"ידיעות אחרונות" וב"ישראל היום", שלדברי שר המשפטים אמיר אוחנה, החוק יובא להצבעה מחר. השרים גלעד ארדן ויריב לוין אמרו בראיונות, שהאפשרות שהחוק יובא להצבעה עודנה שרירה וקיימת.

הואיל והסיכויים להעביר את החוק נראים קלושים, נדמה שבמפלגת השלטון יקיימו הצבעה על הצעת החוק רק כדי להסיט את הדיון הציבורי מנושאים אחרים לסוגיה זו.

מה שנותר עדיין בגדר נעלם היא השאלה מדוע לא החליפו אתמול בליכוד את חבר הכנסת רועי פולקמן, שחבר בוועדה המסדרת ונמנע מלהגיע לדיון – וכך היו יכולים להשיג את הרוב המיוחל.

11:04 עריכה

לשכת ראש הממשלה הודיעה שנתניהו יטוס ביום חמישי לסוצ'י שברוסיה וייפגש עם הנשיא ולדימיר פוטין.

העיתונאי יניר קוזין מזכיר שגם באפריל נתניהו נפגש עם פוטין חמישה ימים לפני הבחירות.

11:36 עריכה

אחרי שאתמול נשא דברים לגבי פרויקט הגרעין האיראני, היום ב-17:00 יישא נתניהו הצהרה בכפר המכבייה. בליכוד מסרו שהצהרת נתניהו תהיה "דרמטית".

11:58 עריכה

נתניהו מבטיח הצהרה דרמטית היום בשעה 17:00, והרשת סוערת.

12:15 עריכה

במסגרת הניסיונות להקמת המפלגה נורא דליבא (האש שבלב), שתפעל למען שחרורו של יגאל עמיר מהכלא, קיים רוצחו של ראש הממשלה רבין שיחות טלפון בנושא, בין היתר עם יואב אליאסי (הצל), שדחה את פנייתו של עמיר. בתגובה, מעמיר נשלל שימוש בטלפון למשך חודשיים. בית המשפט העליון דחה את הערעור של עמיר, והותיר את העונש על כנו.

יגאל עמיר (צילום: פלאש 90)
יגאל עמיר (צילום: פלאש 90)

12:18 עריכה

החוק מחייב שכל מסרון מטעם גוף פוליטי יהיה מזוהה, ועתה לוקחת ימינה אחריות על אס-אם-אסים נגד עוצמה יהודית שנשלחו מטעמה –

12:32 עריכה

הפיד מוסיף להיות נרעש מההצהרה הדרמטית של נתניהו שצפויה להימסר היום בחמש אחר הצהריים.

12:56 עריכה

אתמול דיווח ירון אברהם בחדשות 12 על "סיירת מתנדבים" שתאבטח קלפיות ביישובים ערביים. היום עתר עורך הדין שחר בן מאיר לוועדת הבחירות נגד המהלך.

13:18 עריכה

ב-2 באוקטובר תושבע הכנסת ה-22, שתיבחר ביום שלישי הקרוב. משמע, כשלושה שבועות תוסיף שלי יחימוביץ' להחזיק בתואר חברת כנסת, שמלווה אותה ב-13 השנים האחרונות. בינתיים היא אורזת את הלשכה –

13:27 עריכה

מאז הבחירות האחרונות, שנערכו באפריל, גדל מספר בעלי זכות הבחירה ב-48 אלף איש, שהם כ-0.8% – כך מפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

בישראל כ-5.8 מיליון בעלי זכות בחירה, מהם 79% יהודים, 16% ערבים ו-5% אחרים.

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

13:36 עריכה

אחרי שאתמול כשל הליכוד בהצבעה על חוק המצלמות בוועדה המסדרת של הכנסת, יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית חנן מלצר דחה את ההצעה להגביר את האבטחה ביום הבחירות ולערוך פיילוט של צילום תעודות זהות – כך מדווח אמוץ שפירא מתאגיד השידור כאן.

13:47 עריכה

הבילד אפ לקראת "ההודעה המיוחדת" כלשונו של נתניהו, או "ההצהרה הדרמטית" כלשון לשכתו, או ה"בום" כלשונו של יונתן אוריך – נמשך. איתמר בן גביר מוסר שעוצמה יהודית מוסיפה להתמודד, משמע אופציה זו יורדת מהשולחן. לצד נתניהו צפויים לעמוד חברות וחברי הכנסת של הליכוד.

בעבודה-גשר מארגנים הצהרה משלהם –

14:21 עריכה

אמוץ שפירא מדווח בתאגיד השידור כאן –

14:26 עריכה

פוזיציה חדשה מזמנת גם עמדה חדשה: כיושב ראש המפלגה העצמאית כולנו התנגד משה כחלון להמשך כהונתו של נתניהו כראש ממשלה תחת כתב אישום. כחבר ברשימת הליכוד דעתו כבר שונה –

14:46 עריכה

ישראל ביתנו תעתור לוועדת הבחירות המרכזית נגד הליכוד, לאחר שהתברר למפלגתו של אביגדור ליברמן, כי פעילים ותומכים של מפלגת השלטון מפיצים כרזה שנחזית לכזו שמתפרסמת מטעם ישראל ביתנו – כך מוסרת כתבת "זמן ישראל" אירה טולצ'ין אימרגליק. במודעה המזויפת, שמופצת בווטסאפ וברשתות החברתיות, מופיע הכיתוב "אם נצטרך נגרור את המדינה לסיבוב שלישי" לצד תמונתו של ליברמן ולוגו מפלגתו.

פרסום הכזב שהופץ (צילום: פרסום כזב שהופץ)
פרסום הכזב שהופץ (צילום: מן הרשת)
14:51 עריכה

"ההצהרה הדרמטית" של נתניהו מוסיפה להכות גלים –

15:02 עריכה

בינתיים בקניון בבאר שבע –

15:48 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט: "אין שחר לטענות על לחץ שהופעל על עדי המדינה בתיקי נתניהו"

במכתב ששלח מנדלבליט ליו"ר לשכת עורכי הדין אבי חימי, דחה בתוקף את הפרסומים לפיהם הופעל לחץ על עדי המדינה לשקר. עוד הוסיף במכתב: "הטענות בנוגע לשיחה בין אלוביץ' ובנו התבססו על ציטוט מקוטע שלא משקף את פני הדברים. קריאה של כלל חומרי החקירה הרלוונטיים מובילה לתמונה שונה לגמרי".

15:59 עריכה

פולקמן עם ליברמן.  ח"כ הכנסת רועי פולקמן (כולנו) שהודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים, אומר בשיחות סגורות כי הוא ממליץ להצביע לישראל ביתנו בבחירות הקרובות ואף מתכוון לעשות זאת בעצמו, כך פורסם בחדשות 12.

אתמול נעדר פולקמן מההצבעה בוועדה המיוחדת על חוק המצלמות, ובכ הביא לפסילתו.

16:30 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "הגשנו תלונה למשטרת ישראל ולוועדת הבחירות נגד מפלגת הליכוד על הפצת פייק ניוז נגדנו"

בכל פעם שאנחנו חושבים שהגענו לשיא בפייק ניוז, אנחנו מגלים שאין גבול לחוצפה ולחוסר היושרה של הליכוד ויו״ר המפלגה נתניהו,…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום שלישי, 10 בספטמבר 2019

17:08 עריכה

ההצהרה "הדרמטית" של ראש הממשלה בנימין נדחתה לשעה 18:00.

מוקדם יותר המחנה הדמוקרטי וכחול לבן עתרו ליו"ד ועדת הבחירות בבקשה לאסור על שידור ישיר של מסיבת העיתונאים שהיא לטענתם תעמולה אסורה, אך השופט מלצר דחה את בקשתם.

בדחייה ציטט מלצר את תגובת הליכוד לעתירה: "דבריו של המשיב 2 (נתניהו), שיאמרו במסגרת מסיבת העיתונאים – יש להם ערך חדשותי-אינפורמטיבי מובהק, אשר מטבע הדברים עשוי לזכות לסיקור תקשורתי רחב וסקרנות מטעם הציבור. אין מדובר בתעמולת בחירות אסורה ולפיכך אין מקום ליתן את הצו המבוקש".

מלצר הוסיף שלאור תגובת הליכוד, "חזקה על גופי התקשורת, הנזכרים כמשיבים לעתירות שבכותרת, כי יבדקו 'בזמן אמת' את נכונות האמור בפיסקה 2 שלעיל, ואם יגיעו למסקנה שיש בדברים שיאמרו משום תעמולת בחירות, או חריגות מהערך החדשותי של המידע שיימסר – הם יפסיקו מיזמתם את 'השידור החי' לשם עריכתו, קודם לשידורו מחדש, ללא מסרים תעמולתיים"

עוד אמר יו"ר ועדת הבחירות כי הוא "סמוך ובטוח" שהליכוד ונתניהו מודעים לעובדה ששימוש בשידור החי לתעמולה יהווה הפרת חוק.

17:58 עריכה

קרב הציוצים החריף בין יאיר לפיד לבין שר החינוך רפי פרץ מעלה הילוך. פרץ הודיע כי אם לפיד לא יחזור בו מדבריו – יתבע אותו דיבה.

18:03 עריכה

הסיבה לדחייה בשעה של ההצהרה ה"דרמטית" של ראש הממשלה? נתניהו היה צריך לנוח מיום ארוך של סיורים וביקורים, כך לפחות מדווחים בחדשות 12.

18:08 עריכה

לקראת הצהרת ראש הממשלה שצפויה להתקיים בדקות הקרובות והשמועות שסובבות אותה, עמית סגל מחדשות 12 מעדכן כי ראש מועצת בקעת הירדן אמר כי נתניהו עומד להחיל את חוק הריבונות על הבקעה וכי הבית הלבן מכנס תדרוך מיוחד בשבע וחצי.

18:36 עריכה

נתניהו: "אחיל את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן".

פחות משבוע לפתיחת הקלפיות, ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב מסיבת עיתונאים אותה כינה "דרמטית" והודיע כי יחיל את הריבונות הישראלית, "מיד לאחר הבחירות", על בקעת הירדן וצפון ים המלח.

נתניהו החל את ההצהרה בתעמולה. "השאלה החשובה ביותר שעומדת בפנינו בבחירות האלה היא מי היא יעמוד במשא ומתן מול טראמפ? מי יגייס את טראמפ לצידנו? אני או גנץ ולפיד? גנץ ולפיד אמרו שיש ליישם את לקחי את ההתנתקות במקומות אחרים – אצלי לא תהיה עוד התנתקות"

"בכוונתי להחיל בכל האזורים בתיאום עם ארצות הברית. יש מקום אחד שבו ניתן להחיל את הריבונות הישראלית מיד לאחר הבחירות, אם אקבל מכם, אזרחי ישראל מנדט לעשות זאת. בימים האחרונים בשלו התנאים המדיניים לכך. היום אני מודיע על כוונתי להחיל, עם הקמת הממשלה הבאה, ריבונות על בקעת הירדן וצפון ים המלח. על כל בקעת הירדן".

18:52 עריכה

התגובות להצהרה של נתניהו כי יחיל את חוק הריבונות על בקעת הירדן באם ייבחר צצות כמו פטריות אחרי הגשם. 

ליברמן מציג שימוש באימוג'ים ולועג ליריבו נתניהו

השרה וח"כ מהליכוד גילה גמליאל מתרגשת ומצטלמת לצד המפה 

סמוטריץ' חושב שנתניהו צריך לקחת את הדברים יותר ברצינות: "אם הוא היה רציני בהבטחותיו הוא היה מכנס ישיבת ממשלה עוד הערב"

יו"ר הישיבה המשותפת, איימן עודה: "הם לא רוצים להפוך את הגדה לחלק מישראל, הם רוצים להפוך את ישראל לשלוחה של הגדה"

איתמר בן גביר מעוצמה יהודית מברך 

עמיר פרץ, יו"ר העבודה-גשר מחכה ל"ספינים מסוג אחר"

ומיקי זוהר מהליכוד מציג מה שנקרא – אם זו לא תעמולת בחירות, אנחנו לא יודעים מה כן 

19:13 עריכה

שבוע לפני הבחירות והתגובות לצעדים הפוליטיים במערכת הבחירות הנוכחית גורמים לפוליטיקאים נעשות יצירתיות.

יו"ר כחול לבן, בני גנץ מציג עבודת פוטושופ לא משהו עם מסר ברור

מיכל רוזין מהמחנה הדמוקרטי: "בשבוע הבא הציבור צריך לצאת בהמוניו כדי להגיד לא לסיפוח ולא לחסינות"

גם אהוד ברק מצטט את אמנון אברמוביץ' מחדשות 12: "סיפוח ביו"ש והבקעה בכפוף לשימוע"

נפתלי בנט שומר על רצינות ומבטיח להתייצב לצד נתניהו בהחלטה

משה יעלון מכחול לבן: "נתניהו מבין שעבר זמנו ומוכן במצוקתו להבטיח ריבונות גם על הירח רק כדי לשרוד"

גבי אשכנזי מכחול לבן מסתכל דרומה

20:20 עריכה

חברות החדשות מפרסמות הערב סקר אחד לפני אחרון טרם הבחירות. בשני הסקרים כחול לבן מובילה על הליכוד עם מנדט אחד, כשהראשונה בראשות בני גנץ מקבלת 32 מנדטים לו הבחירות היו מתקיימות היום והליכוד 31.

סקר חדשות 12: ישראל ביתנו עם 9 מנדטים, הרשימה המשותפת עם 9, ימינה עם 9, יהדות התורה עם 7, ש"ס עם 7, המחנה הדמוקרטי 6, העבודה-גשר 6 ועוצמה יהודית עוברת את אחוז החסימה עם 4 מנדטים – כך גם בערוץ 13.

ההבדל במספר המנדטים בין הערוצים לא גדול. בחדשות 13, ישראל ביתנו מקבלת 11 מנדטים, הרשימה המשותפת 9, ימינה 9, יהדות התורה 7, ש"ס 6, המחנה הדמוקרטי 6, העבודה-גשר 5 וכאמור, עוצמה יהודית עם 4 מנדטים.

20:27 עריכה

הקלטות השר איוב קרא, בהן נשמע נתניהו גוער בו. לאחר שהכחיש כי הוא זה שהקליט את השיחה והגיש תלונה במשטרה, הערב פורסם בחדשות 12, כי קרא עבר בדיקת פוליגרף פרטית ויצא דובר אמת.

בהקלטות שפורסמו שפורסמו, נשמע נתניהו גוער במי שהיה אז שר התקשורת שלו ודורש ממנו לסגור את מועצת הכבלים והלווין.

20:30 עריכה

בכיר בבית הלבן: "אין שום שינוי במדיניות האמריקנית בעניין בקעת הירדן".

עוד הוסיף הבכיר: "נפרסם את תוכנית השלום (תוכנית המאה) לאחר הבחירות בשראל ונבחן מהי הדרך הטובה ביותר להמשיך הלאה". הדברים מגיעים לאחר הצהרת ראש הממשלה כי לאחר הבחירות יכריז על ריבונות ישראלית בשטח בקעת הירדן וצפון ים המלח.

20:47 עריכה

איילת שקד, יו"ר ימינה התראיינה הערב בכאן 11 והגיבה להצהרתו של נתניהו בעניין סיפוח בקעת הירדן: "בסוף צריך למדוד את המעשים – כשבגין רצה לספח את רמת הגולן הוא עשה את זה ביום אחד. נתניהו הבטיח את זה גם בבחירות הקודמות".

 

21:25 עריכה

נפתלי בנט מגיב לירי הרקטות לאשדוד בזמן שבנימין נתניהו נאם בעיר. "ראש ממשלה מורד מהבמה באמצע נאום כי יורים עליו טילים זוהי השפלה לאומית"

21:43 עריכה

סתיו שפיר מפרסמת את הסרטון בו נראה נתניהו מורד מהבמה בעת שנשמעת אזעקת צבע אדום באשקלון: "ביום בו נתניהו מבטיח 'הצהרה דרמטית' שבסופה כל מה שנשאר זו הבטחה אומללה לחבריו המתנחלים, אנחנו נשארים עם פייק ראש ממשלה ופייק ביטחון"

21:44 עריכה

גבי אשכנזי מתגאה בכך שבזמן שהכנס באשדוד נאם בו בזמן שהושמעה אזעקה הופסק, הכנס של כחול לבן, שגם בה הושמעה אזעקה – נמשך כרגיל.

21:57 עריכה

האם יו״ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, יעניש את הליכוד על מסיבת העיתונאים שקיימו הערב? מלצר אישר את שידור הארוע רק אחרי שבליכוד התחייבו בתצהיר כי המדובר בארוע בעל אופי חדשותי בלבד, ולא בתעמולת בחירות. אבל ההצהרה הפכה, בסופו של דבר, לתשדיר הקורא לצופים להצביע לנתניהו ולא לגנץ. הפרשנית הפוליטית של גלובס, טל שניידר, מאמינה שמלצר עוד יגיב על כך.

22:05 עריכה

גם אביגדור ליברמן נכח בדרום הערב, בעת שנשמעו אזעקות באשדוד ובאשקלון: "בסיום מפגש עם פעילים באשדוד נשמעה אזעקת צבע אדום וכמו כולם לנאצתי לעזוב. אני עדיין באשדוד ומחזק את ידי התושבים. האירוע היום מוכיח שמדיניות הכניעה לטרור של נתניהו פשטה את הרגל"

22:23 עריכה

כחול לבן במסר נגד נתניהו: "שש בערב – דיבורים. תשע בערב – מציאות", בצירוף סרטון בו ראש הממשלה מורד מהבמה בזמן רקטה.

22:55 עריכה

בני גנץ תוקף את נתניהו: "היום ראינו איך המילים הגדולות מתחלפות באפס מאפסים. במקום לתת הצהרות ריקות מתוכן על בקעת הירדן, אנחנו מתכוונים לשמור על הריבונות בדרום".

עוד 47 עדכונים
כל הזמן // שבת, 21 בספטמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

איך מצאתי את סבתא שלי באלבום תמונות מאושוויץ

"אלבום אושוויץ", שמתעד בתמונות את השמדת יהודי הונגריה, הוא אחד המסמכים החשובים ביותר מתקופת השואה ● מאט ליבוביץ' הופתע לגלות שם את תמונת סבתו בת ה-16 - שהגיעה למחנה המוות מצ'כוסלובקיה ● "הבחנתי בה כבר קודם לכן, בנערה עם הרווח בין השיניים ועם החיוך שלא-במקומו בבירקנאו, אבל עכשיו זיהיתי את עצמי בעיניה"

עוד 1,577 מילים

סיפורי מלחמה אלטרנטיבים

רגע, רגע, רגע – חדשות מתפרצות: בעודי משכתבת את המעשייה הזאת נפתחה בבורסת היהלומים בניו-יורק תערוכה חדשה, שהיא פרי שיתוף פעולה של אמן בשם דימוט שטרבה (Diemut Strebe) ומדעני  אוניברסיטת MIT, ובה נחשף החומר החדש, שהוא הכי שחור שיכול להיות שחור, ואפילו יותר מהשחור הכי שחור שמככב בסיפור שלעיל.

כל כך חדש שעדיין אין לו שם – אבל הוא בולע 99.96 מהאור ויוצר חושך מצרים כל כך חשוך, שרק מה שיש לנו מול העיניים בחדשות יכול להתחרות בו.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי.

בניגוד לארמון בלנהיים של משפחת צ'רצ'יל, שהניחו לאסלת הזהב הטהור להיעלם באישון לילה – כאן השומר הוא חלק מיצירת האמנות.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי

העובדה שחדשות מדעיות – מופיעות בסצינת האמנות – קשורה ככל הנראה לסיפור המלחמה – והנהו לפניכם, הסיפור על מלחמה בין אמנים.

אזהרת מסע: ממש קשה להִצָמד אל הסיפור, כי מדובר באמנים שכל אחד מהם ראוי לסיפורים ארוכים; ובכל זאת זהו סיפור על צבע.

בזמן שאני מתלבטת על צבע השיער הנכון, שיצעיר אותי בכמה שיותר שנים, וגם תוהה אם מודעות הענק בלונדון המבשרות לי על The Power of color הן בהקשר של תערוכה במוזיאון ה"טייט מודרן" או של מוצר קוסמטי חדש, הסיפור הוא על אמן גדול – אניש קאפּוּר, פסל בריטי ידוע שנולד בהודו – אמן ידוע, מפורסם וחשוב.

העבודות הראשונות שלו היו צורות גיאומטריות מכוסות באבקת פיגמנט בצבעים נקיים וחזקים. היו בהם כח ועוצמה מיוחדים: במבט-על נראו קבוצות הפסלים כציור צבעוני.

העיסוק בצבע בפיסול הוא חדש: הפיסול הקלאסי עוסק בעיקר בצורה ובחומר. השימוש שעושה קאפור בצבעים המאוד נקיים וחזקים מבטל כביכול את הצורה והחומר.

הצורה מכוסה בפיגמנט, ואין חשיבות לחומר ממנו עשוי הפסל עצמו. גם בהמשך דרכו האמנותית, העבודות שלו עוסקות בביטול החומר, בחומר "נגטיבי". שימוש בציפוי כרום  דמוי מראה הופך פסל למשהו כמעט וירטואלי – לחלל המשקף את החלל שמסביבו,  וכאילו מתקיימת צורה בלי חומר. הפסל המפורסם ביותר שלו הוא  "שער העננים" – קלאוד גייט בשיקגו המכונה "השעועית" – וקרבות הצבע לווו בהרבה מימים של השעועית בשחור.

1000-names-blue
1000-names-blue

 

Anish Kapoor <br />White sand, Red millet, Many Flowers, 1982 <br />Mixed media and pigment <br />4 elements <br />101 x 241.5 x 217.4 cm <br />Collection Arts Council, South Bank Centre, London <br />
Anish Kapoor
White sand, Red millet, Many Flowers, 1982
Mixed media and pigment
4 elements
101 x 241.5 x 217.4 cm
Collection Arts Council, South Bank Centre, London

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, שהשפיע ושינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק.

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, ששינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק

הוא הגדיר את עצמו כאמן חלל: "לא צייר מופשט, פיגורטיבי, וריאליסטי – פשוט בשביל לצייר את החלל הוא צריך להיות בו";  הוא יצר אירועי מופע (פרפורמנס) שבהם, בנוכחות תזמורת וברוב טקס, צָבע דוגמניות-רקדניות עירומות שהחתימו את גופן על יריעת הקנווס.

בעבודת אמנות שנקראה "קפיצה אל החלל הריק", התפרסמה תמונתו בעיתון יומי, כשיום אחד לבש חליפה, עלה על הגג, פרש ידיו לצדדים וקפץ הישֵר אל החלל.

הוא יצר עבודות מונוכרום (צבע יחיד), אותן עבודות שהוציאו שם רע יותר מכל לאמנות המודרנית: ריבוע  של צבע נקי. תחילה היו אלה עבודות בכל מיני צבעים, ואחר כך בכחול.

Yves_Klein_Patent_63471
Yves_Klein_Patent_63471

בכחול הזה עסקינן:  קליין, שבקריירה המאוד קצרה שלו (הוא מת בגיל 34)  יצר עבודות קונספטואליות, מופעים, וציורים, התרכז יותר ויותר בצבע הכחול – צבע העומק והאינסוף.

אלא שהוא לא הסתפק בכך שהוא מזוהה כל כך עם הצבע הכחול – הוא גם רשם פטנט על הגוון, שקרא לו קליין אינטרנשיונאל: גוון אולטרה מרין עמוק ונקי. עד כמה שאני יודעת, קליין הוא האמן היחיד שרשם פטנט על צבע. פטנט רשום: צבע כחול קליין אינטרנשיונל

תערוכת מונוכרום של איב קליין:

monochromblau_neu_mail
monochromblau_neu_mail

 

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות.

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות

החומר מיוצר בתהליך כימי הגורם לפחם "לצמוח" בנָנו-צינוריות מקבילות לגמרי, ויוצר את פני השטח השחורים ביותר המוכָּרים לאנושות, בינתיים.

החומר פוּתח למטרות של מחקר בחלל, ליצירת כלי מדידה אטומים לגמרי לאור: טלסקופים וכיוצא באלה תוצרים שאין להם שום קשר לאמנות.

תהליך הציפוי של החומר מסובך ויקר. אניש קאפור רכש את הזכויות הבלעדיות לשימוש בחומר הזה לאמנות.

החברה שייצרה את השחור הזה החליטה לעבוד רק עם אמן אחד, וקאפור שעבודת חייו ממש הוקדשה, במיטבה, לפני השטח הבוהקים ביותר והחשוכים ביותר – התאים להם מאוד.

ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה.

היצירות של קאפור עם השחור הן אכן מרשימות ומופלאות. ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה. זה נשמע כמו בדיחה – איש אחד נפל לתוך אניש קאפור.

 

הבלעדיות הזאת עיצבנה אמנים אחרים, ובייחוד את סטיוארט סֶמפּל (http://stuartsemple.com/), אמן אנגלי צעיר בהרבה מאניש קאפור, ופחות מבוסס וידוע, אבל גם הוא אמן נחשב ומעניין, שעוסק בפופ ארט, במיצגים ובאמנות סביבתית וחברתית.

הנושא המלבב ביותר שהוא עוסק בו הוא אושר. סמפל, מכל מקום, הלך ויצר מהלך של קונטרה לשחור הכי שחור. הוא יצר צבע שהוא "הורוד הכי ורוד", במעבדה בסטודיו שלו, ובניגוד לוואנטה בלק, כל אחד יכול לרכוש את הצבע  (ועוד צבעים) בחנויות שלו ברשת, ובמחיר שווה לכל נפש.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל

סמפל אינו שוקט על שמריו: הוא יצר גם את החומר הנצנצי הכי נוצץ בעולם מאבקת יהלומים, לא פחות.

וגם במאבק על השחור טרם נאמרה המילה האחרונה: סמפל יצר במעבדה בסטודיו שלו את צבע האקריליק הכי שחור שיש, שהוא אמנם פחות שחור מהוואנטה בלק, אבל הוא צבע שאפשר לצבוע במברשת, בניגוד לוואנטה בלק, שגם בגירסתו השניה והפחות מסובכת דורש ריסוס בטמפרטורה גבוהה, ביצוע של מומחים.

וממילא אם אתה אינך אניש קאפור אתה לא יכול לרכוש אותו לצרכי אמנות. גם חברה אמריקאית פיתחה חומר מתחרה בשחור – גם הוא בנָנו טכנולוגיה – והוא כמעט שחור כמו הוואנטה בלק. סמפל, מצידו, גם פתח חנות ממש בלונדון למוצרי הצבע שלו, שניצב בה שומר בכניסה, כדי שאניש קאפור לא יכנס.

בינתיים לקאפור יש בלעדיות על השחור המוחלט לצרכי אמנות אבל לא על עיצוב; ולפיכך יצרו אדריכלים באולימפידת החורף בסיאול את הבניין הראשון בעולם שצבוע בשחור המוחלט, ובחברת ב.מ.וו  יצרו את המכונית האולטימטיבית של באטמן, שצופתה כולה, מלבד הפנסים, בשחור משחור.

לאורך כל הסיפור הזה אני לא יכולה שלא לחשוב על כך שמי שבאמת זקוק לחומר הזה אלה אנחנו בתיאטרון: בייחוד בתיאטרון השחור אבל לא רק בו!

אני כבר רואה בדמיוני את הסטודיו החדש של מעצב התאורה במבי, כמו חור שחור של אניש קאפור, ומקדישה את הסיפור באהבה לשחקן סוהיל חדאד והבמאי אכרם תילאווי שנפל בחלקי העונג לעבוד איתם על הצגת "עיניים מדברות" בפסטיבל המסרחיד שהסתיים בסוף השבוע החולף.

שניהם התלוננו מרה על הקיר הכחול והמבריק בתיאטרון בעכו שהפריע להם בהצגה, ורק מחוסר אמצעים לא יכולתי לרכוש בשבילם את הצבע השחור הזה, שיגאל אותם ממצוקתם.

אניש קאפור, פסל "קלאודגייט" בשיקגו, המכונה "שעועית".

 

black
black

הקצת פחות שחור של סטיוארט סמפל – זמין לכל אדם מלבד אניש קאפור.

הענן סמיילי של סטיוארט סמפל מעבודות על אושר.

 

pink
pink

הורוד הכי ורוד של סטיוארט סמפל

עוד בחנות של סטיוארט סמפל: אבק יהלומים

אבק יהלומים
אבק יהלומים

 

טל יצחקי היא מנהלת תיאטרון אלפא וביתא-ספר לאמנויות המופע, ת"א. לימדה באוניברסיטת ת"א, מכללת ספיר, ייסדה את המגמה לעיצוב בחוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה ועמדה בראשה. בין 2003 ל-2005 הייתה מרצה ואמנית אורחת באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. עיצבה תפאורות, תלבושות, בובות ומסכות למעלה מ-250 הצגות ומופעים בתיאטרונים ולהקות מחול בארץ ובחו"ל; תרגמה מחזות וקובץ נאומי צ'רצ'יל; הייתה מיוזמי מרכז הפרינג' בת"א; שימשה מזכ"ל איגוד מעצבי הבמה בישראל; אצרה תערוכות עיצוב במה, הרצתה והנחתה סדנאות בארץ ובעולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,259 מילים

לפני 90 שנה, ילדה אמריקאית בת 4 נעלמה בעיירה מנומנמת בצפון מדינת ניו יורק ● הרשויות מיהרו להאשים את היהודים באזור בכך שחטפו ורצחו את ברברה - כדי להשתמש בדמה למטרות פולחניות ● כך נולדה עלילת הדם היחידה הידועה בהיסטוריה של ארצות הברית

עוד 1,050 מילים

סיפור לשבת סבא מדיח כלים

לפני שלושה ימים נולד לנו נכד שלישי.

מטבע היחסים שבין אשתי וביני, המצויים באותו שלב של בשלות נינוחה שבו יחסי המין מתמצים בעשיית נכד מדֵי שנה, ברור שכל אירוע כזה מלווה בהתלהבות אורגזמית ומלאת התפעמות.

כולם נסעו למחלקת יולדות.

הם עמדו במסדרון הצר של בית החולים, והצטופפו בחדר שבו שכבו שלוש יולדות בשורה, וצילמו זה את זה ומעת לעת גם את הרך הנולד, והתחבקו זה עם זה, והצטלמו, ונתנו נשיקות על הלחי בהתרגשות רבה, והצטלמו, ולחצו יד זה לזה, ואמרו איש לרעהו "מזל טוב".

והצטלמו כבר אמרתי?

גם אני נסעתי לבית החולים.

קודם כול רציתי להראות לכולם שהמוניטין שיצאו לי, של סוציומט ומיזנתרופ, אינם מבוססים על מציאות והם כולם דיבה ולשון הרע. עובדה – גם אני מגיע למחלקת יולדות. ושנית, בכניסה לבית החולים ישנה אותה עגלת קפה שהוא כל כך לא טעים לי, שאם אני לוגם אותו בעיניים עצומות הוא גורם לי להרגיש שאני נמצא שוב בניו יורק, בסניף "סטארבקס" בברודוויי או בשדרה השנייה, נניח. בעצם אני גורם כאן עוול לקפה שבעגלה, כי קפה גרוע כמו באמריקה אפשר למצוא רק באמריקה עצמה.

או בחליטה ממֵי הגנגס. 

בקיצור, הגעתי לבית החולים ועליתי במעלית למחלקה, כולי דרוך ומוכן לכל צרה, כי בפעם הקודמת שהייתי ביולדות, לאחר הולדת הנכדה, רצו להשכיב אותי על אלונקה ולתת לי זריקת זירוז – בגלל הבטן שלי חשבו שאני כבר בחודש עשירי. הפעם נכנסתי בזהירות, צמוד לקירות.

כשנכנסתי למחלקה פגשתי אנשים מאושרים.

אני יודע שזה נשמע כמו שם סרט של אמיר קוסטריצה, אבל במסדרון מחלקת יולדות ב"לניאדו" מסתובבים אנשים מאושרים, מלאי חיוכים. הם דוחפים עגלות פרספקס שקופות שבהן שוכבים אנשים קטנים אפופי רגיעה, ישנים בעיניים עצומות, ידיהם הקטנות מאוגרפות והם אינם יודעים, אותם אנשים קטנים, שמכאן והלאה נגמרה השלווה. שכל האנשים הגדולים הללו סביבם רימו אותם. עבדו עליהם ללא בושה.

הם אינם יודעים שהאנשים הגדולים סביבם עשו אותם להנאתם הפרטית או מתוך תחושת חובה ולחץ חברתי. או לחלופין מתוך אמונה באיזו מצווה לא לחלוטין ברורה. ואִילו עבורם, עבור האנשים הקטנים הללו, גן העדן נגמר. עכשיו מתחיל גיהינום קטן.

זו הרי מהות הסיפור התנ"כי על הגירוש מגן עדן, לא? לֵידה.

אז הצטרפתי למשפחה שלי הזוהרת והשמחה, והתחבקתי והצטלמתי ונישקתי אנשים על הלחי וחייכתי למצלמה, ואמרתי מזל טוב ושיהיה לברכה, והצטלמתי שוב, ואחר כך הלכתי להסתכל על הנכד שלי שנולד. ונעצרה לי הנשימה.

הוא כל כך יפה.

הוא נולד בניתוח קיסרי ועל כן לא נאלץ לעשות את דרכו מבעד למחילה הצפופה והצרה, להימעך שם תחת אנקות וקללות וזעקות הכאב של אמא רצוצה ודוויה, אלא יצא דרך פתח גדול שנפתח כפי מידתו, וכולו עגול ומלא ושלם וללא רבב.

* * *

יומיים אחר כך נסעתי עם אשתי לבקר את הכלה שלנו ששהתה עדיין במחלקה.

היו שם עוד מבקרים ובעיקר מבקרות, והשיחה נסבה על חוויות שונות של לידה. מאחר שעדיין לא חוויתי לידה, לא היה לי הרבה מה לתרום לשיחה, אבל מאחר שהיה לי חלק, מזערי אמנם, בלידה של שלושה מילדי, וגם הייתי כבר בביקורים קודמים במחלקת היולדות בעת לידת נכדַי וישבתי לא מעט במהלך חיַי ליד יולדות ויולדות לשעבר ששוחחו ביניהן כמו עכשיו, אני מתמצא היום מספיק כדי לתת מבט ממוקד באישה ולומר לכם אם יש לה פתיחה של שלוש או ארבע אצבעות או אם הרחם שלה עדיין סגור או אם היא בכלל בהיריון.

אפשר לומר שבעניינים של היריון אני מקצוען-חובב.

אז הקשבתי לשיחה ושאלתי את עצמי: האם כל האנשים הללו מסביבנו במחלקה אינם יודעים מה מחכה להם? לילות בלי שינה, עייפות רצוצה, מצב תודעתי של טירונות בצבא – איפה ששָׂמים אותך אתה נרדם, ויתור על כל מה שהיה אישי ופרטי, ויתור על עצמיותך לכמה שנים עד שהילד מגיע לגיל שאפשר לשלוח אותו לשחק אצל חברים ולהרוויח כמה שעות של שקט ואינטימיות – או להושיב אותו מול אתרים פורנוגרפיים באינטרנט, שישעשע את עצמו.

כל זה בשביל להראות לכולם שגם לך יש ילדים משלך? משפחה?

* * *

משפחה זה דבר נהדר.

כל יום שישי בערב מגיעים לבית של חניה ושלי חמשת הילדים שלנו – היום כבר אנשים בוגרים כולם, לפחות כרונולוגית, אם לא באישיותם – והנשים והנכדים, וכולם מתיישבים בסלון או מסתובבים סביב המטבח בזמן שחניה ואני עורכים את השולחן, ובאוויר עומד ריח של בישולים שחניה או אני בישלנו במשך היום, ואני מסתכל על המשפחה שלי תמיד בהנאה ובגאווה ובשביעות רצון עצמית לא מעטה, ושומע מהם מה חדש אף שדיברתי איתם בטלפון או פגשתי אותם גם אתמול וגם שלשום, ויש אווירה חגיגית, כמעט אפשר לומר קסומה.

אחרי שבע דקות בערך העניין ממצה את עצמו.

בשלב הזה אני מרגיש בָּשל לכך שכולם ילכו עכשיו הביתה ואני אתיישב בשקט על הפוף שלי עם ערמה של עיתונים ומוספים או אצפה בתוכניות איכות כמו "אמריקן איידול" או "הטופ-מודל הבאה".

אבל עדיין מחכה לי הארוחה המשפחתית עצמה, וצריך לשרוד אותה איכשהו.

רבאק, יום שישי היום. הערב היחיד בשבוע שיש לי אפשרות לקחת את הזמן שלי לאט לאט, בניחותא – או ככה לפחות צריך להיות. הערב היחיד בשבוע שאני בבית לפני שמונה או תשע בערב. שיש לי זמן להיזרק קצת. לנקות את הראש.

בִּמקום זה אני מנקה את השולחן.

אני מנקה את השולחן ושוטף את הכלים בזמן שכולם יוצאים למרפסת אחרי הארוחה לעשן סיגריה ולשתות קפה. נעשיתי מומחה לעניין. אני שוטף כלים של ארוחה בת שתים-עשרה נפשות בעשרים דקות, כולל כלי הבישול, ההגשה, הצלחות, הכוסות, הסכו"ם והשולחן עצמו. אני עושה את זה כי אני שונא את המדיח, ששוטף את כל זה בשתי נגלות של שעה ורבע כל אחת, זאת אומרת שעתיים וחצי עם הרבה רעשי רקע בסביבה. אני עושה את זה בעשרים דקות, כאמור, ולי, בניגוד למדיח, לא צריך להכין קודם את הכלים כדי שיהיו נקיים ומוכנים לשטיפה. שלא כמו המדיח שלנו, אני מוכן לשטוף גם כלים מלוכלכים.

לוּ רק אפשר היה לערוך את ארוחת ליל שישי כמו ארוחה צבאית תקנית – שבע דקות וחוזרים למאהל. אבל חניה מאוד אוהבת את כל הקטע של משפחה לדוגמה, ולי נותר רק לומר, "בטח יקירתי, אם זה עושה לך את זה".

גם עכשיו.

היא נשארה במחלקת היולדות כי כולם שם. אני נפרדתי והתנשקתי עם כולם ונכנסתי לאוטו ונסעתי הביתה. עוד יש לי סיכוי לתפוס את "הפרקליטים".

בדרך אני מדליק רדיו ושומע את שלמה בר שר "ילדים זה שמחה". אני מתחיל לשיר איתו בקול רם. ניידת מאחורַי מהבהבת באורות ועושה "טוט" קצר עם הסירנה.

אני מפסיק לשיר. אני יודע לזהות מתי אני הופך למטרד ציבורי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 959 מילים
עודכן לפני שעה
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תמורת 2,000 דולר, מדריך אמנויות לחימה ישראלי מלמד את המתפללים האמריקאים להיערך לאירוע של ירי המוני בבית הכנסת ● האופציות שהוא מעמיד בפניהם: לברוח, להסתתר, או להילחם ביורה

עוד 741 מילים

למקרה שפיספסת

לאחר חשיפת זמן ישראל ועדת הבחירות לא כללה בתוצאות את הקלפי מפרדיס, שהועברה לחקירת משטרה

זמן ישראל חשף שלשום חשד לנסיון זיוף חמור של נציג הליכוד בקלפי בפרדיס ● ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 הודיעה היום כי לא כללה את הקלפי המדוברת בספירת תוצאות האמת, וכי הנושא כולו הועבר לחקירת המשטרה ● ״הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה״, נמסר

פרשת הזיופים בקלפי בפרדיס: ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 לא תכלול בשלב זה את ההצבעות בקלפי מס׳ 9 בפרדיס, לאחר שאישרה כי ישנן ״ראיות ממשיות״ לביצוע זיופים באמצעות הוספת פתקי הצבעה.

זמן ישראל חשף שלשום (רביעי) כי אדם שהתחזה להיות נציג ועדת הבחירות הגיע לקראת ערב אל הקלפי בפרדיס ודרש מכל נציגי המפלגות לעזוב את חדר הקלפי – למעט נציג הליכוד. המתחזה ונציג הליכוד נשארו בחדר לבדם, למרות מחאות הנציגים האחרים שניסו בכל כוח להיכנס בחזרה לחדר.

משהצליחו, סיפר אחד מהנציגים לזמן ישראל, "ראינו דבר מוזר: נציג הליכוד עמד מאחורי הפרגוד, וכשראה שנכנסנו ושאנחנו מסתכלים עליו ומתקדמים אליו, הוא יצא וסידר את מכנסיו וחגורתו, ויצא משם במהירות ובבהלה. נכנסנו לתא, וראינו שהוא השאיר אחריו ערמה של יותר מ-100 מעטפות חתומות, חלקן פתוחות וחלקן סגורות, ובתוך המעטפות הסגורות היו פתקים של מחל".

בהודעה שהוציאה היום ועדת הבחירות המרכזית על התוצאות הסופיות (הלא רשמיות), נאמר (הדגשים במקור):

תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה בקלפי מס' 9.0 בפורידיס בה היה ניסיון לזיוף ע"י הוספת פתקי הצבעה; לקראת סוף יום הבחירות התקבל בוועדת הבחירות המרכזית דיווח ממפקח טוהר הבחירות לעניין האירוע. לאחר התייעצות עם יו"ר ועדת אזורית חדרה, הוחלט כי הקלפי לא תספר במקום אלא תובא בשלמותה לוועדת הבחירות המרכזית ותבדק שם. הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית, בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה והיא תועבר לחקירת המשטרה.

עד כה נספרו 99.8% מהקולות, כאשר 14 קלפיות, כולל זו בפרדיס, לא נכללו בספירה בשל חשד לאי סדרים או זיופים.

"תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה ב-14 קלפיות, אותן ממשיכה הוועדה לבדוק בבדיקה מעמיקה ויסודית, נוכח העובדה שבקלפיות אלו אירעו במהלך יום הבחירות אירועים חריגים בתחום טוהר הבחירות״, נאמר בהודעה.

"בדיקתן הסופית טרם הסתיימה. מקרים אלו נתגלו חלקם ע"י סיירת מפקחי טוהר הבחירות של ועדת הבחירות המרכזית, חלקם ע"י מזכירי ועדות הקלפי וחלקם ע"י נציגי הסיעות".

עוד 289 מילים

תגובות אחרונות

״תושבי הנגב סבלו משלטון הימין, מהריסות, הפקעת אדמות, מהשארת ילדים מחוץ לבתי הספר" אומר תושב רהט בניסיון להסביר את שיעורי ההצבעה הגבוהים ביישוב ● 15 ק״מ משם, באופקים, שתי נשים בנות כ-70 מתפלאות על השאלה למי יצביעו. מבחינתן הליכוד זה האפשרות היחידה

עוד 2,351 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אַחְדוּת

נתניהו הבין עוד בליל הבחירות שהמילה "אחדות" היא קרש ההצלה שהוא צריך להיאחז בו כדי לא לטבוע ● אלא שאחדות חלומית כזו היא כמו שמיכה שפורשים במהירות על המיטה כשמגיעים אורחים, כדי להסתיר את הבלאגן ● יש רק בעיה אחת: הכביסה שמתחת לא תקפל את עצמה לבד

עוד 1,021 מילים

בכיר בליכוד: "נתניהו כמו שן מתנדנדת, בסוף היא תיפול"

בכיר הליכוד צוטט בחדשות 12 ● פרשנים פוליטיים מציעים חנינה נשיאותית לנתניהו ● נסראללה: גנץ ונתניהו אותו דבר ● לאחר ספירת 99.8% מהקולות - אין שינוי בחלוקת המנדטים ● נתניהו פגש את גרינבלט, גנץ יפגוש אותו בהמשך ● ליברמן: "אין סיכום ביני לגנץ" ● יועז הנדל: "בלוק הימין מעורער" ● ריבלין יחל בסבב שיחות עם ראשי המפלגות ביום ראשון

עוד 40 עדכונים

ראשות הממשלה זה קלף המיקוח של נתניהו. הוא לא יוותר עליו

בניגוד לביטחון שמפגין נתניהו כלפי חוץ, בשיחות סגורות על עתידו המשפטי הוא רואה שחורות ● עכשיו שאיבד את הרוב הימני שהיה לו, התקווה היחידה שנותרה עבור נתניהו היא להגיע לעסקת טיעון כשיש לו מה להקריב בתמורה להקלה משמעותית באישום ובענישה ● התותח המשפטי רם כספי הצטרף לצוות ההגנה בדיוק לשם כך ● פרשנות

עוד 633 מילים

"מדהים כמה נתניהו מוכן ללכת רחוק כדי לשמור על שלטונו"

יועץ הסקרים האמריקאי סטן גרינברג היה אחד מאדריכלי הניצחון של אהוד ברק ב-1999 ● כעת הוא מאמין כי ימיו של נתניהו בתפקיד ראש הממשלה ספורים ● אבל בהכירו את רה"מ, הוא יודע שהכל עדיין פתוח

עוד 1,385 מילים

שידור חי מול השירותים של התחנה המרכזית, הסתה נוספת נגד הציבור הערבי, הפרת חוקי הבחירות והתקנות של פייסבוק, ושורת בכירים שלא מתביישים להדהד את המסרים הגזעניים שלו ● כך נראו הרגעים הדרמטיים של מערכת הבחירות בעמוד הפייסבוק של נתניהו

עוד 864 מילים

בחינת זהותם של חברי הכנסת הנבחרים, ותיקים וחדשים, יכולה להעיד על החברה הישראלית, שבחרה בהם ● עם רוב מכריע לגברים יהודים, עירוניים ומשפחתיים, ו-10% נציגי ציבור המעורבים בפרשות פליליות, אפשר כבר לנסות ולנבא איך ייראו החלטותיה

עוד 1,136 מילים

משבר כלכלי חמור ברשות הפלסטינית

דוח של הבנק העולמי מצביע על ירידה של 70% בכנסות ממיסים ועל הקושי של הרשות הפלסטינית לגייס הלוואות ● צופה פערי מימון של 1.9 מיליארד דולר עד סוף השנה ● הסיבות למשבר: הפחתה בכספי סיוע המגיעים לרשות, ומחלוקת על העברת המסים שישראל גובה עבורה

עוד 420 מילים
סגירה