ביקור נתניהו ברוסיה

פוטין: "מקווה שמי שייבחר ישמור על יחסי המדינות"

במהלך הפגישה בין נתניהו ופוטין, אמר ראש הממשלה: "חלה עלייה חמורה בניסיונות של איראן לפגוע בישראל" ● מיכאל בן ארי הוקלט כשהוא אומר שיש גורמים בעוצמה יהודית שעושים כדברו ● פרץ שוחח עם גנץ והודיע לו כי מפלגתו תמליץ עליו לראשות הממשלה

בנימין נתניהו וולדימיר פוטין בסוצ'י (צילום: עמוס בן גרשום/לע״מ)
עמוס בן גרשום/לע״מ
בנימין נתניהו וולדימיר פוטין בסוצ'י
06:59 עריכה

בעוד חמישה ימים – ביום שלישי הקרוב – ייערכו הבחירות לכנסת העשרים ושתיים.

הערב, בשעה 18:30, ועדת הבחירות המרכזית תערוך דיון לגבי הודעת נתניהו בעניין בקעת הירדן, שפורסמה שלשום. לישיבה נדרש להתייצב מטעם הליכוד יונתן אוריך, שיהיה עליו להסביר מדוע טען, לפני מסיבת העיתונאים, שדברי ראש הממשלה לא יהיו תעמולת בחירות.

בשעות הצהריים ימריא ראש הממשלה לפגישה עם נשיא רוסיה פוטין בסוצ'י. נתניהו ייפגש גם עם שר ההגנה סרגיי שויגו. אל נתיהו יתלוו ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, ראש אגף מודיעין בצה"ל תמיר הימן וראש ראש אגף מבצעים אהרון חליוה.

מחר יחול המועד האחרון שבו ניתן לפרסם סקרים לפני הבחירות. שורה של כלי תקשורת עתידים להציג מחר סקרי מנדטים.

07:28 עריכה

בליץ הראיונות של נתניהו נמשך: אחרי הראיון לערוץ 20 והראיון לערוץ 7, ראש הממשלה מתראיין ל"ישראל היום". בקטע מהראיון, שפורסם הבוקר במהדורת הדפוס של העיתון ויפורסם במלואו מחר, התייחס יושב ראש הליכוד לעימות שאליו נקלע אתמול עם יושב ראש הרשימה המשותפת איימן עודה, שתיעד אותו באמצעות הטלפון הנייד שלו. "הוא הפגין חוצפה", אמר נתניהו. "הוא מרגיש שיהיה שר בממשלה הבאה. התקרית משקפת את תחושת הביטחון שלו".

האמירה מעניינת מבחינת הסבטקסט שלה. משתמע ממנה שעודה לא אמור לחוש ביטחון. אתמול פורסמה מחשבונו של נתניהו הודעה ש"הערבים רוצים להשמיד את כולנו – נשים ילדים וגברים". אולם מאוחר יותר התנער ראש הממשלה מהדברים. גם על האמירה "המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפי. עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים", שנאמרה בבחירות 2015, התנצל נתניהו. אולם עושה רושם שמה שראש הממשלה באמת חושב זה שהציבור הערבי צריך להוריד ראש, להיות כנוע. בטח לא לחוש תחושת ביטחון.

נתניהו טען בראיון כי "עודה נמצא בברית עם גנץ ולפיד ובברית עקיפה עם ליברמן". ראש הממשלה לא הציג סימוכין לקביעה, ואם הציג, אמנון לורד לא מביא אותם בידיעה. מי שכבר שיתף פעולה עם אנשי הרשימה המשותפת הוא נתניהו, שיחד איתם העביר את ההחלטה לפיזור הכנסת וכן תיאם עימם את הבחירה במועמדו לתפקיד מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן.

נתניהו התייחס בראיון גם לזימונו של יונתן אוריך לוועדת הבחירות המרכזית לבירור התצהיר שמסר, ולפיו הודעת ראש הממשלה בעניין בקעת הירדן לא תכלול תעמולת בחירות: "זה מזכיר לי את ברית המועצות".

עוד אמר נתניהו: "אני מרגיש את האהבה מהציבור. אנשים ממש מבקשים ממני – 'תישאר, תמשיך לשמור עלינו'".

08:13 עריכה

ראשי חד"ש, רע"ם ותע"ל, שלוש מארבע המפלגות שמרכיבות את הרשימה המשותפת, גיבשו שורת תנאים לתמיכה בגוש חוסם נגד נתניהוכך פרסם הבוקר יובל קרני ב"ידיעות אחרונות".

בין הדרישות: מינוי חברים מהרשימה המשותפת לראשות ועדת הכספים וועדת הפנים בכנסת; הקצאת 64 מיליארד ש"ח עבור תוכנית רב שנתית לציבור הערבי; ביטול חוק הלאום וחוק העדפת יוצאי צבא במגזר הציבורי; פעילות נגד הפשיעה בחברה הערבית; הקמת עיר ערבית, אוניברסיטה ערבית ובית חולים בגליל; חזרה למשא ומתן על בסיס רעיון שתי המדינות; והקמת אזורי תעשייה ביישובים ערביים.

מי שגיבש את המתווה הוא חבר הכנסת אחמד טיבי. בל"ד הסכימה לקיים דיון והצבעה על התוכנית אחרי הבחירות. במפלגה אמרו שאם רוב חברי הרשימה המשותפת יתמכו ביוזמה, הם יצטרפו גם כן.

08:38 עריכה

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בתשובה לעתירה של התנועה לאיכות השלטון והמחנה הדמוקרטי: "אין כל יסוד לטענותיהן העובדתיות של העותרות, שלפיהן יש לכאורה דו"חות ביקורת שנחתמו על ידי המבקר היוצא, אך עוכבו או נגנזו על ידי מבקר המדינה המכהן". כך פרסם הבוקר מתי טוכפלד במהדורה המודפסת של "ישראל היום" (דיווח זהה הופיע אמש באתר העיתון).

בתשובה שמסר אתמול אנגלמן לבג"ץ נכתב ש"הדו"חות הללו כלל לא הושלמו – לא בתקופת המבקר היוצא ולא בתקופת מבקר המדינה. ממילא הדו"חות לא נחתמו ולא ניתן לפרסמם בעת הנוכחית". לדברי המבקר, "יש לדחות את העתירות על הסף".

08:42 עריכה

הבוקר מתפרסמת בעיתונים מודעה של ועדת הבחירות המרכזית, שמזכירה לציבור שביום הבחירות הנסיעה ברכבת ובמאות קווי אוטובוס בין עירוניים תהיה בחינם.

הקלפי שלכם נמצאת בישוב אחר? רחוקה מהבית? בואו להצביע! עם אחד מ-630 קווי אוטובוס בין עירוניים וברכבת ישראל, הניתנים לכם…

פורסם על ידי ‏ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22‏ ב- יום רביעי, 11 בספטמבר 2019

08:59 עריכה

בליכוד היו אמורים לקיים הבוקר ישיבת סיעה בבקעת הירדן, אולם האירוע נדחה. מועד חדש, אגב, טרם נקבע.

09:07 עריכה

החשיפה של נתי יפת ב"זמן ישראל" שלשום, כי נפתלי בנט הוא למעשה יו"ר בלעדי של הימין החדש ובעל כל הסמכויות במפלגה – עוררה אתמול הדים במחנה הימין. גורם בסביבת שקד אמר ל"זמן ישראל" כי תקנון הימין החדש מעיד על כך שהשרה לשעבר "אולי לא פראיירית, אבל היא פחדנית. בנט נתן לה את התחושה ש'הנה, אני המבוגר ששומר עלייך'. טעות, היא עשתה טעות".

גורמים אחרים בימינה אמרו אתמול, שחשיפת תקנון הימין החדש "רצה חזק" בקרב אנשי הרשימה, אך מעבר לדיונים קצרים בקבוצות ואטסאפ מפלגתיות, נזהרו המועמדים והפעילים מלנהל דיון פתוח על הנושא. באופן רשמי נמסר מהרשימה, כי "בנט ושקד הם יושבי ראש משותפים במפלגת הימין החדש מאז הקמתה. כך היה בבחירות הקודמות וכך גם היום, כאשר השוני היחיד הוא סדר הרשימה שהוחלף – שקד ראשונה ובנט שני.

"מעבר לכך, אנו מתמקדים בדבר אחד בלבד – ניצחון גוש הימין והקמת ממשלה לאומית עם ימינה חזקה. שקד עומדת בראשות ימינה, כאישה הראשונה אי פעם שעומדת בראשות מפלגת ימין, וגם היחידה העומדת בראשות מפלגה כיום, ותוביל אותה להצלחה משמעותית בבחירות הקרובות".

הניסיון לקבל תשובה לשאלה מדוע הסכימה לתקנון המשאיר אותה ללא סמכויות – לא צלח.

09:12 עריכה

השר וחבר הכנסת לשעבר מיכאל איתן: "בפעם הראשונה בחיי, לא אוכל להצביע לליכוד". איתן ביקר בחשבון הפייסבוק שלו את נתניהו: "אזרח שמצביע בעדו מצביע בהכרח נגד שלטון החוק", כתב.

מדוע לא אצביע ליכוד?במשך 50 שנים הייתי חבר פעיל ומסור בתנועת החירות, גח"ל והליכוד ומילאתי תפקידים חשובים במערך…

פורסם על ידי ‏‎Michael Eitan‎‏ ב- יום רביעי, 11 בספטמבר 2019

איתן מצטרף לבכירים הליכוד לשעבר, בני בגין ודן תיכון, שהודיעו גם כן שלא יצביעו למפלגת השלטון.

10:09 עריכה

נתניהו התראיין הבוקר לירון דקל ועמית סגל בכאן רשת ב'. ראש הממשלה אמר שכנראה לא תהיה ברירה, אלא למוטט את שלטון החמאס. נתניהו הכחיש בראיון שדרש להוסיף להסכמים הקואליציוניים את חוקי החסינות.

ראש הממשלה התייחס לפרסום אתמול מחשבונו, שבו נכתב ש"הערבים רוצים להשמיד את כולנו": "לא כל דבר שמופיע בעמוד שלי בקמפיין עובר עריכה שלי. כשיש צורך אני מתקן".

10:18 עריכה

הראיון של ראש הממשלה בנימין נתניהו לירון דקל ועמית סגל הבוקר מעורר הדים במערכת הפוליטית ובזירה הציבורית.

10:26 עריכה

פייסבוק השעתה ל-24 שעות את מנגנון התגובות האוטומטי של הליכוד, בשל ההודעה שפרסם אתמול, ובה נכתב ש"הערבים רוצים להשמיד את כולנו".

10:46 עריכה

שינויים בהרכב המשלחת הישראלית לרוסיה: ראש אגף מודיעין בצה"ל, תמיר הימן, וראש ראש אגף מבצעים, אהרון חליוה, לא יתלוו כמתוכנן לנסיעת נתניהו לסוצ'י היום, ובמקומם יצטרפו לטיסת ראש הממשלה ראש אגף התכנון, אמיר אבולעפיה, וראש חטיבת המחקר באמ"ן, דרור שלום – כך מוסר שליח זמן ישראל לנסיעה שלום ירושלמי.

11:14 עריכה

יושב ראש ש"ס אריה דרעי על היעדרותו מההצבעה על חוק המצלמות בכנסת: "הייתה אי הבנה בשעות".

הראיון המלא של דרעי ליקי אדמקר וטל שלו

11:32 עריכה

סגן ראש המועצה האזורית שומרון, דוידי בן ציון, המשובץ ברשימת ימינה לכנסת, מביע תמיכה בטרנספר לפלסטינים המתגוררים בגדה המערבית – כך מפרסם כתב "זמן ישראל" נתי יפת.

שלשום פירסם דוידי – שהגיע למקום החמישי ברשימת הבית היהודי והוצב במקום ה-16 ברשימת ימינה לכנסת – פוסט בחשבון הפייסבוק שלו, שבו תיאר את אכזבתו מחלקו של ראש הממשלה נתניהו בהסכמי אוסלו. מסקנתו היא שיש לבחור בימינה, שתבטיח "ממשלת ימין אמיתית".

באחת התגובות לפוסט נכתב ש"הגיע הזמן להתכנסות ולא לטמינת ראש בחול. יהיה פינוי כואב, אבל יהיה". גולש בשם רמי הופמן השיב כי "אכן, יהיה כואב לפנות. כל כך האמנו בדו-קיום ואהבנו את מחמוד מהכפר הסמוך… אז כן, זה יהיה קשה, אבל לא תהיה ברירה וניאלץ לפנות את מחמוד ומשפחתו וכל הכפר חזרה לארצות מוצאם". בן ציון סימן לייק לתגובה זו וכתב "גדול".

rami (צילום: צילום מסך)
(צילום מסך מתוך פייסבוק)
11:54 עריכה

ראש הממשלה נתניהו לפני המראתו לסוצ'י: בסקרים שלנו עוצמה יהודית עוברת את אחוז החסימה – כך מדווח שליח זמן ישראל לנסיעה, שלום ירושלמי. נתניהו אמר שמטרת נסיעתו היא הוצאת הכוחות האיראניים מסוריה, אולם זהו יעד שרחוק מלהיות מושג.

נתניהו התייחס לפרסום אתמול מחשבון הפייסבוק שלו שבו נכתב כי הערבים "רוצים להשמיד את כולנו": "תיקנתי את זה מיד". עוד הוסיף: "המדיניות הכוללת שלי היא דו קיום ושלום, אבל ישראל צריכה להיות חזקה עם ממשלה בראשותי".

"הביקור הזה הוא ביקור תקופתי שנעשה כל הזמן. אני לא מפסיק את הטיפול בביטחון ישראל בגלל הבחירות, וגם איראן לא מפסיקה את הניסיונות שלה לפגוע בנו. אני קשוב לצרכים הביטחוניים של ישראל גם בתקופת בחירות", אמר נתניהו.

נתניהו לפני המראתו לסוצ'י (צילום: שלום ירושלמי / זמן ישראל)
נתניהו לפני המראתו לסוצ'י (צילום: שלום ירושלמי / זמן ישראל)

"מי ינהל את המו"מ מול טראמפ?", שאל נתניהו. "גנץ ולפיד? אולי שקד? בנט? סמוטריץ'? אני מוביל לגבולות קבע בני הגנה. אני מבקש את המנדט להמשיך,  אבל לא ברור שיהיה לי אותו", הזהיר ראש הממשלה.

12:07 עריכה

נתניהו: "אנחנו בקשר הדוק עם הממשל האמריקאי בנוגע לצורך להפעיל לחץ על איראן. ההסכם עם איראן היה פגום בכך שלא היתנה את הסרת הסנקציות בשינוי בהתנהגות האגרסיבית של איראן אלא רק בשינוי בלוח הזמנים. אני בטוח שהנשיא ימשיך לתבוע שינוי בנוגע להתנהגות של איראן הן בהקשר של הניסיון האיראני לפתח נשק גרעיני והן בהקשר של התוקפנות שלה באזור".

12:21 עריכה

גורמים בפמליית ראש הממשלה לרוסיה אומרים כי לעזה אין פתרון – כך מדווח שליח זמן ישראל במשלחת לסוצ'י, שלום ירושלמי. "גם אם נצא למערכה, נכריע את חמאס ונעמיד אותם בשלשות – מה הלאה?", תהו אותם גורמים.

הבוקר אמר נתניהו בכאן רשת ב' כי מסתמנת מערכה צבאית בדרום, אך ישראל תצא אליה רק כשתהיה מוכנה לכך.

12:28 עריכה

השר זאב אלקין מהליכוד: יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, מפיץ תעמולה בהוסטלים שבהם מתגוררים עולים, וטוען שאם לא יבחרו בו, הליכוד ונתניהו יגרשו את הדרים במעונות אלה. כך מדווח כתב ופרשן זמן ישראל, שלום ירושלמי.

12:57 עריכה

בבולשת הפדרלית סבורים, שמתקני האזנה שהוצבו באזור הבית הלבן ובמקומות רגישים נוספים בארצות הברית, הוצבו על ידי ישראל – כך פירסם דניאל ליפמן ב"פוליטיקו". מועד הפרסום, ימים ספורים לפני הבחירות לכנסת, עלול לפגוע בראש הממשלה נתניהו.

לפי הדיווח טראמפ לא נזף בישראל, אחרי שבארה"ב גילו על הריגול. דובר מטעם שגרירות ישראל בוושינגטון הכחיש מכל וכל את הדיווח.

13:24 עריכה

תגובת לשכת ראש הממשלה לדיווח באתר "פוליטיקו":

שקר מוחלט. קיימת התחייבות רבת שנים והנחיה גורפת של ממשלת ישראל שלא לעסוק בפעילות מודיעינית בארצות הברית. ההנחיה הזו מיושמת באופן מוחלט ללא יוצא מן הכלל.

13:36 עריכה

היועץ המשפטי של משרד הביטחון, איתי אופיר, קובע בחוות דעת לשרי הממשלה, כי ישנה מניעה משפטית לקדם את ההחלטה להקים כ-180 יחידות דיור במבואות יריחו שבמועצה האזורית בקעת הירדן. כך מדווח איתמר אייכנר ב-ynet.

גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט מתנגד להחלטה: "לא הוצגה בפנינו כל תשתית ראייתית או אינדיקציה לגורל או לדחיפות לקבלת ההחלטה בעיתוי הנוכחי". כך מדווחים בתאגיד השידור כאן מיכאל שמש וגילי כהן.

הממשלה אמורה להתכנס ביום ראשון הקרוב לישיבה בבקעת הירדן ולדון בנושא.

13:45 עריכה

אוקיי, השתכנענו

13:48 עריכה

איתמר בן גביר: התנאי להצטרפות עוצמה יהודית לקואליציה – מינויי לשר בממשלה.

14:05 עריכה

לפי סקר שערך מכון פאנלס פוליטיקס בהנהלת מנחם לזר עבור ערוץ כנסת, תומכי נתניהו ומתנגדיו זוכים במספר זהה של מנדטים – 60. עוצמה יהודית, לפי סקר זה, לא עוברת את אחוז החסימה; זאת בשונה מהסקר הקודם שנערך על ידי הערוץ, ולפיו, הצליחה המפלגה להיכנס לכנסת.

הסקר נערך באינטרנט בקרב מדגם מייצג של בעלי זכות הבחירה. בסקר השתתפו 539 נשאלים. טעות הדגימה המרבית – 4.4 אחוזים.

מחר (שישי) הוא המועד האחרון שבו מותר לפרסם סקרי מנדטים לפני הבחירות.

14:07 עריכה

העבודה-גשר נגד "ישראל היום" –

14:26 עריכה

יאיר נתניהו בראיון ראשון לתקשורת הישראלית –

14:30 עריכה

משלחת ישראל בראשות ראש הממשלה נתניהו נחתה בסוצ'י –

שליח זמן ישראל לנסיעה, שלום ירושלמי, מדווח שנתניהו התייחס לפרסום ב"פוליטיקו" לגבי ריגול ישראלי בארצות הברית ואמר: "שקר מוחלט. אין בזה שמץ של אמת. אפס".

14:48 עריכה

בליכוד ובכחול לבן נערכים להתמודד עם שיעורי הצבעה נמוכים בבחירות –

14:53 עריכה

ממלא מקום ראש המועצה האזורית שומרון, דוידי בן ציון, מסר בתגובה לדיווחו של כתב זמן ישראל, נתי יפת, על כך שהביע תמיכה בטרנספר של הערבים החיים בגדה המערבית: "ברור. אני בעד. תמיד. הבעיה היא חוסר ההיתכנות בשלב הזה". מימינה לא נמסרה תגובה.

הדיווח של יפת על עמדתו של בן ציון פורסם בפוסט מתגלגל זה, בשעה 11:32.

15:22 עריכה

לקראת המועד האחרון לפרסום סקרים מחר, מציגים "ישראל היום" ו-i24NEWS סקר, שנערך בקרב 1003 נשאלים, המהווים מדגם מייצג של בעלי זכות בחירה.

טעות הדגימה בסקר היא 2.8%.

15:35 עריכה

נדחו העתירות נגד מבקר המדינה –

16:25 עריכה

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין תקף את יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, בעקבות התקרית אתמול במהלך הדיון על חוק המצלמות, בה דחף לראש הממשלה את מצלמת הטלפון הנייד שלו.

בכנס בו השתתף אדלשטיין, אמר "מה שעשה אתמול ח"כ עודה – לא פחות מיו"ר הרשימה המשותפת – היה לא פחות מאשר פיגוע בציבור הערבי ובדו קיום. הרבה יותר מחוק המצלמות. את זה צריך להבין. כל אדח שמסתכל בזה אומר: 'אה, אז הם באמת טרוריסטים? הוא באמת ניסה לפגוע בראש הממשלה?". 

עודה בתגובה: "יו"ר הכנסת קורא לאופוזיציה טרור. אמירה עלובה של פוליטיקאי קטן שנגרר אחרי ביבי להסתה".

16:56 עריכה

פשוט נניח את זה כאן. בני גנץ מנשק את ידה של אופירה ברקוביץ'

17:44 עריכה

יו"ר ימינה, איילת שקד, פתחה את שידור הפייסבוק-לייב (שהיא מאוד אוהבת לעשות), בקריאה לנתניהו, לאחר שקמפיין הליכוד החל במתקפה נגד מפלגתה.

"ראש הממשלה, אני מבינה שאתה מעלה תעמולה נגד ימינה, אבל הפעם זה לא יעבוד. הרגע שלחו לי פוסט שנתניהו העלה, שמציג את שמתלבט, ורצה להצביע לאיילת שקד ובסוף משכנע אחרים להצביע מחל כדי צריך שהליכוד יהיה גדול".

שקד תקפה ואמרה: "אז בדיוק הפוך. פעם קודמת שהוא עשה את השאיבה הזאת אנחנו לא עברנו את אחוז החסימה ולא קמה ממשלת ימין. אז ראש הממשלה נלחם ספציפית דווקא בשותפה הטבעית שלו".

יו״ר רשימת ימינה איילת שקד ושפי פז בהצהרה משותפת. הצטרפו לשידור פייסבוק Live

יו״ר רשימת ימינה איילת שקד ושפי פז בהצהרה משותפת. הצטרפו לשידור פייסבוק Live

פורסם על ידי ‏איילת שקד‏ ב- יום חמישי, 12 בספטמבר 2019

18:22 עריכה

ליברמן: "הביקור של נתניהו ברוסיה אלקטורלי בלבד. לא מדיני ולא ביטחוני". 

בראיון ל"שש" עם עודד בן עמי בחדשות 12, התייחס יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, לביקור ראש הממשלה ברוסיה: "אני לא מבין למה לא מחייבים את הליכוד על כל הביקורים האלה. זה פגיעה באינטילגנציה". 

"אין ספק שנתניהו הוא הפרזנטור הכי טוב של מדינת ישראל, וטוב שהוא יישאר פרזנטור. אבל הוא נכשל". בהתייחס לאירוע באשדוד, בוא נאלץ נתניהו לרדת מהבמה בעת שנאם, על רקע אזעקת צבע אדום, אמר ליברמן: "מה שאנחנו ראינו רק לפני כמה ימים, זה לא השפלה של ראש הממשלה, זה השפלה של המדינה".

בתגובה לציטוט בראיון ב"ידיעות אחרונות", בה אמר כי מבחינתו הבחירות האלה הוכרעו, הסביר ליברמן את כוונתו: "הם לא הוכרעו, אמרתי דבר אחד ברור – אם כל הציבור החילוני, העולים, הליברליים לא הבינו שצריך לצאת ולהצביע בשיעור יותר גבוה, הם נותנים פתח לממשלת הלכה. נתניהו בעצמו כתב מאמר שהוא חתם עליו בישראל היום, שהוא לא לעולם לא יוותר על שיתוף הפעולה עם החרדים. מי שמצביע לליכוד, צריך לקחת בחשבון שהוא מצביע גם לדרעי וליצמן".

חוץ מלתקוף את נתניהו, ליברמן התייחס גם למפלגת כחול-לבן: "אני יותר מוטרד מהם. אני לא סומך עליהם. אני מאוד שמח שגנץ מאמץ את התפיסה שלי לגביי ממשלה חילונית-ליברלית. אבל היום, בדרך לכאן, אני שומע את כל העיתונות החרדית רועשת וגועשת – מתברר שבמקביל לאותן הצהרות, בני גנץ ובכירי מפלגתו נפגשים עם החרדים ואומרים להם, 'זה רק למראית עין, יום אחרי הבחירות אנחנו נשב איתכם'. אנחנו לא נשב לא עם החרדים ולא עם המשיחיים בשום תנאי". 

18:30 עריכה

גידי וייץ מ"הארץ" מדווח: חברה בשליטת ג'פרי אפשטיין תרמה לפעילות פוליטית של אהוד ברק, תורף נוסף לפעילות היה מפקד הכוח באסון צאלים ב'.

לפי הדיווח, בשנת 2017 הקימו מקורבים לברק את חברת "אחריות לאומי – ישראל הבית שלי", שנועדה לשמש אותו כתשתית ארגונית, באם יחליט לשוב בפוליטיקה. אותה חברה גייסה תרומות מאנשי עסקים אמריקאים – 1.6 מיליון ש"ח.

144 אלף ש"ח מהתרומות הגיעה מחברת HBRK Associates המזוהה עם עבריין המין ג'פרי אפשטיין.

אהוד ברק (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
אהוד ברק (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

ב"אחריות לאומית" הגיבו: "התרומה המדוברת התבצעה בחודש מארס 2017, מחברה שתרמה לגופים אזרחיים רבים בעיקר בארה"ב, וכעת מתברר שאפשטיין הוא אחד מבעליה. משנתבררו הפרטים, ובשל חומרת מעשיו של אפשטיין, פועל ארגון 'אחריות לאומית' להעברת הסך הכולל של התרומה לארגוני סיוע לנוער בסיכון".

18:35 עריכה

ביקור נתניהו ברוסיה | כתבנו שלום ירושלמי מדווח כי פוטין עושה לביבי מה שהוא אוהב לעשות לאחרים – מאחר לו בשעתיים לפחות, לאחר שטס לדאגסטן לפגוש מתאגרף שקיבל פרס.

18:54 עריכה

ביקור נתניהו ברוסיה. ראש הממשלה יפגש הערב עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בסוצ'י, לאחר שמוקדם יותר נועד נתניהו עם שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו.

במהלך הפגישה, דיבר נתניהו על המתיחות הביטחונית בגבול סוריה: "הפעילות הישראלית גוברת בתקופה האחרונה משום שאיראן מגבירה את הניסיונות שלה לתקוף את ישראל משטח סוריה, ועל כן יש צורך בהגברת התיאום הצבאי".

19:53 עריכה

ביקור נתניהו ברוסיה. החלה פגישתם של נתניהו ופוטין – באיחור של שעתיים ו-45 דקות מהמועד שנקבע

19:55 עריכה

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט העביר את חוות דעתו על החלטת הממשלה להקים יישוב חדש בבקעת הירדן. לדבריו, "לא הוצג כל צורך חיוני או דחוף באישורה של הצעת ההחלטה יומיים לפני הבחירות". נשמע הגיוני.

20:11 עריכה

סקר חדשות כאן 11 שמתפרסם הערב, 4 ימים לפני בחירת הקלפיות –  כחול לבן מובילה עם 33 מנדטים, הליכוד עם 31, הרשימה המשותפת עם 11, ימינה 9, יהדות התורה 8, ש"ס עם 7, המחנה הדמוקרטי 5, העבודה-גשר 5 ועוצמה יהודית עוברת את אחוז החסימה, גם בסקר הזה, עם 4 מנדטים.

20:13 עריכה

מיכאל בן ארי, שהודח מהתמודדות לכנסת על ידי בג"ץ. בהקלטה מחוג בית שעשה, הוא מודה כי ישנם חברים ברשימה שמהווים הזרוע העמוקה שלו ושמתייעצים עמו על המהלכים.

בהקלטה שפורסמה במהדורה המרכזית בחדשות 12, נשמע בן ארי כשהוא אומר: "קל לו יותר, יותר קל לו לקבל בגלל שהמפלצות לא ברשימה. אני לא ברשימה, מרזל לא ברשימה, גופשטיין לא ברשימה. תאמין לי אני מעדיף אחד שלא יזיז יד ורגל, בלי לשאול אותי בלי לשלוח הודעה: 'מורי ורבי, מיכאל מה לעשות במקרה כזה וכזה? תגיד לי אתה'".

בהקלטה נוספת מספר בן ארי על מה עוצמה יהודית צפויה לשים את הדגש – לפעול אקטיבית לסגירת עסקים בשבת ומניעת קיום ספורט תחרותי בשבת.

20:16 עריכה

ביקור נתניהו ברוסיה. ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד בשעה זו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, פגישה שהחלה באיחור של כמעט 3 שעות. במהלך הפגישה הנשיא, כמו שעשה מוקדם יותר היום עם שר ההגנה, נתן נתניהו דגש על המצב הבטחוני: "בחודש האחרון חלה עלייה מאוד חמורה במספר ובהיקף הניסיונות של איראן לפגוע בישראל משטח סוריה, וגם לשים בה טילים מדויקים נגדנו".

פוטין התייחס לבחירות בישראל: "זוכר את תאריך הבחירות, ומקווה שמי שייכנס לכנסת ישמור על קו הידידות בין המדינות שלנו ויחזק את היחסים בהמשך". נשיא רוסיה התייחס גם למיליון וחצי יוצאי ברית המועצות החיים בישראל: "אנחנו תמיד התייחסנו אליהם כמו לאנשים שלנו".

20:18 עריכה

אהוד ברק מחנך ותוקף את יאיר לפיד: "ותר על על הרוטציה"

 

20:25 עריכה

יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ הודיע ליו"ר כחול לבן בני גנץ כי מפלגתו תמליץ עליו לראש הממשלה. במהלך השיחה אמר פרץ: "נתניהו רוצה לחסל את מפלגת העבודה-גשר כדי להבטיח לעצמו חסינות. כל הגוש חייב להתגייס עכשיו בכדי להבטיח שמפלגתנו תתחזק ותבטיח ממשלה חדשה בראשות גנץ".

21:33 עריכה

פעילי מפלגת נעם הגיעו היום לגינת לוינסקי כדי להפיץ את משנתם. כן, גינת לוינסקי. קשה לומר שהם הצליחו למצוא שפה משותפת עם התושבים, אומר כתבנו עומר שרביט שנכח במקום.

הפעילים הגיעו ברובם מירושלים ומההתנחלויות, חילקו פלאיירים וניסו לשוחח עם העוברים והשבים. בן סבו שהגיע עם אשתו מאפרת: "אנחנו מחזקים את הציבור היהודי והזהות היהודית במרחב הציבורי. פה זה לא פולין או רוסיה, יש כל מיני ארגוני שמאל אדירקלי שהופכים את הקערה ואנחנו לא רוצים לשתוק. לא רוצים כפירה חילונית במרחב הציבורי וחינוך ללהט"בים".

פעילי נעם גם התייחסו למיקום הספציפי בו הם נמצאים. "יהודים מפחדים להסתובב פה בדרום תל אביב, כל הזרים – מקומם לא פה".

פעיל נעם בגינת לוינסקי בתל אביב
פעיל נעם בגינת לוינסקי בתל אביב
21:38 עריכה

הצהרת נתניהו התעמולתית על בקעת הירדן. יו"ר ועדת הבחירות, השופט מלצר לדוברו של נתניהו, יונתן אוריך: "לא מקובל מה שעשית אתמול"

לאחר שכחול לבן תבעו נגד נתניהו, דוברו וכלי התקשורת ששידרו את אותה הצהרה "דרמטית", הפרו את הצו שקבע יו"ר הוועדה לפני השידור, לפיו נאסר על ההצהרה להכיל דברי תעמולה, הגיע אוריך לדיון עם השופט.

לדברי הדובר, העמדה הקודמת עומדת בעינה, לאור העובדה שהייתה זו הצהרה מדינית היסטורית, וכי המסגור היה מדיני ולא תעמולתי. עם זאת, הבהיר אוריך כי הדברים שנשא, הוספו בידיי ראש הממשלה בעצמו, בשידור חי. "75% מהדברים היו בעלי ערך חדשותי חשוב והיתר היו קשורים יותר לבחירות". אוריך ביקש להתנצל.

מלצר נזף באוריך: "לא מקובל מה שעשית אתמול, גם עניין התגובה לוועדה וגם הציוץ שכתבת שאתה "מתגעגע" אליי, זה הליך כמו משפטי, תיזהר בציוצים".

בנוסף, הורה השופט מלצר לליכוד לשלם לכחול לבן ולמחנה הדמוקרטי 15 אלף שקל כל אחת.

21:45 עריכה

רוני ססובר, מספר 9 ברשימת ימינה, ננזפה היום על ידי היו"ר איילת שקד, לאחר שפרסמה בעמוד האינסטגרם שלה תמונה בבגד ים. גורמים בימינה בתגובה: "לא ראוי שאיש ציבור יעלה תמונה כזו".

עוד 48 עדכונים
כל הזמן // שבת, 21 בספטמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

איך מצאתי את סבתא שלי באלבום תמונות מאושוויץ

"אלבום אושוויץ", שמתעד בתמונות את השמדת יהודי הונגריה, הוא אחד המסמכים החשובים ביותר מתקופת השואה ● מאט ליבוביץ' הופתע לגלות שם את תמונת סבתו בת ה-16 - שהגיעה למחנה המוות מצ'כוסלובקיה ● "הבחנתי בה כבר קודם לכן, בנערה עם הרווח בין השיניים ועם החיוך שלא-במקומו בבירקנאו, אבל עכשיו זיהיתי את עצמי בעיניה"

עוד 1,577 מילים

אפשר לעשות עסקה עם החרדים

תוצאות הבחירות אינן מאפשרות מהלך רציני לפתרון הבעיה הפלסטינית.  אבל הן כן פותחות פתח לתיקונים רציניים בסוגייה החשובה השניה: הטירוף המכונה הסטטוס קוו ביחסי דתיים-חילוניים בישראל.

ישראל מאפשרת לחרדים, מיעוע הצומח בקצב עצום, למנוע מהצעירים שלהם חינוך בסיסי במתמטיקה, במדע ובאנגלית, דבר שהופך חלק גדול מהאוכלוסייה למובטל בכוח בכלכלה מודרנית. היא גם מאפשרת לאוכלוסייה זו להתחמק מהצבא באופן שיוצר אי שוויון בלתי נתפס בנכס שנקרא בטחון אישי.

היא גם מאפשרת לקבוצה זו, יחד עם עמיתיה לכפייה מהמחנה הדתי-לאומי, להתערב בחייהם של כל שאר הישראלים באופן שלעולם לא היו מעיזים לנסות בברוקלין או בבלגיה.

זה מעמת את ישראל עם השאלה הקלאסית של כיצד להיות ליברלית עם כוחות לא ליברליים (סוגיה מוכרת היטב באירופה בהקשר של מהגרים מארצות האיסלאם). ישראלים מודרניים מתבקשים לכבד ואף לתמוך כלכלית באורח החיים שלעתים מתאפיין בהדרת הנשים, פטריארכליות הארכאית, גזענות הלא מוסתרת, סגידה לכהני דת חשוכים בחלקם, והצמדות קנאית לעבר.

ברור לחלוטין שהמשך המצב ימנע מישראל להתקדם כלכלית, יגרור אותה לעוני ונחשלות, ויפגע בראש ובראשונה בחרדים עצמם.

אסור להגיד את זה בקול רם מדי פן ייפגעו רגשותיהם של הדתיים. איש אינו מדבר על הפגיעה המתמשכת ברגשות החילונים; רגשותיהם שווים פחות בגרסה המקומית המעוותת של תקינות פוליטית.

ובכן, אין שום דבר "אנטישמי" ברצון לשים קץ למצב. התעמולה הדתית העושה שימוש  נלוז בביטוי זה היא ביזיון אדיר לזכר של מי שסבל מאנטישמיות אמיתית. העובדה שזה עובר בשקט היא עוד עדות למידה בה שטויות והבלים השתלטו על השיח הפוליטי בישראל.

רוצים עוד דוגמאות נוספות? רשימה חלקית:

 • לא נכון ש"כולם אותו דבר". יכול להיות שאין טובים. אבל יש רשעים. בני גנץ ככל הנראה לא ימכור את נשמתו להיות ראש ממשלה. זו הסיבה שקוראים לו טירון וחובבן. טוב שהוא כזה. בנימין נתניהו הוא ההיפך, כמובן. ולא נכון ש"כל הפוליטיקאים מושחתים" – ודאי שלא ברמה פלילית. ציניות שכזו מנקה את הרעים והמושחתים באמת.
 • לא נכון ש"כולם משקרים". אמנם כולם משקרים פה ושם. יש שקרים חיוניים ואפילו שקרים ממש טובים. אבל רק חלק קטן מהאנשים משקרים כבדרך אגב, כשיטה, כאינסיקט בסיסי. ההבדל הוא קריטי ולכן האמירה שכולם משקרים מטעה. למרבה הצער היא יעילה. היא מנקה את השקרנים האמיתיים.
 • לא נכון ש"גם השמאל אחראי להתנחלויות". לא באמת. כן, השמאל אחראי לישובי בקעת הירדן ובחולשתו איפשר התיישבות כלשהי בשומרון ובסמוך לחברון. אולם השמאל תמיד רצה "פשרה טריטוריאלית" ובארבעים השנים האחרונות חסם בדרך כלל את ההתנחלויות. הימין הוא האחראי לטמטום הדו-לאומי שנוצר על ידי התנחלות ההמונית מאז הליכוד עלה לשלטון ב-1977.
 • לא נכון ש"ישראל נגררה למערכת בחירות מיותרת". בטח, אפשר היה להימנע מהבחירות השבוע. אבל טוב שזה לא קרה. אין שום דבר פסול בבחירות. הן עולות כסף אבל ממשלה נוראה עולה הרבה יותר. מועד ב' של בחירות 2019 היווה הזדמנות נפלאה לתקן טעות קשה והיא הצליחה בחלקה. אם מערכת בחירות שלישית תידרש כדי להגיע להצלחה מלאה, אין שום בעיה.

ולענייננו כעת, הסיפור עם החרדים. לא נכון שהם "יושבים עם כולם" ולא נכון ש"השמאל גם נותן להם הכל".

כן, הם ישבו בקואליציות של שני הצדדים ושני הצדדים קנו את תמיכתם לעת מצוא.

אבל לא, לא באותה מידה ולא באותה צורה. החרדים מעולם לא תמכו בשמאל בלי שלשמאל כבר היה רוב חוסם – כלומר כאשר הייתה להם אלטרנטיבה. השמאל מעולם לא אפשר לחרדים את מידת ההשתוללות שהימין מאפשר, מהסיבה הפשוטה שלימין אין שום סיכוי להיות בשלטון בלעדיהם. הימין נמצא בכיסם של החרדים. ולכן החרדים בכיס של כולנו.

זו כנראה המשמעות האמיתית של הבגידה (הנראית לעין) של אביגדור ליברמן בנתניהו. אנשים מדברים הרבה על זה שליברמן פתאום שונא את ביבי. קל להאמין שכך הדבר, מסיבות ברורות. אבל קשה לדעת באמת, ואני לא ממש קונה את זה. אני כן מעריך שליברמן שונא לראות את ארצו מתקרבת להיות גרסה יהודית של איראן. אתה לא צריך להיות תמים כדי להאמין בכך – זה פשוט אמין.

אם הימין, בטיפשותו, בלם כל אפשרות של שלום עם הפלסטינים, אז הנושא הזה כבר לא אקוטי כפי שהיה. ואז נשארנו עם סוגיית הדת והמדינה, וכאן מקומו של ליברמן ומקומם של תומכיו בבירור איננו בימין.

אבל יש בעיה. ליברמן לא יישב עם הערבים ולכן קואליציה של ליברמן וגנץ זקוקה לתמיכתם של חלק מהחרדים. אם שניהם לא יישברו ויעמדו כצוק איתן מול המניפולציות של נתניהו, לחרדים לא תהיה ברירה. ואז, כמו שקרה עם רבין ב-1992 ועם ברק ב-1999, הם יגיעו גם יגיעו.

צריך רק שליברמן יתגמש מעט בווטו שלו על שיתוף פעולה עם הרשימה הערבית המאוחדת – דבר מזיק לכשעצמו. טיפשי לדרוש מהערבים להיות ציונים ואי אפשר על רקע זה לפסול את נציגי חמישית מאזרחי המדינה (אולי בל"ד לא הכי נחמדים אבל ישראל דחפה את המגזר להתאחד לרשימה אחת בהעלאת אחוז החסימה).

האם עסקה עם החרדים בהכרח תהיה פשרה מבישה? בכלל לא. היא יכולה אפילו להוות התקדמות חשובה. קווים אפשריםם לדמותה:

 • נישואים אזרחיים יונהגו למי שרוצה בכך ולמי שזקוק לכך.
 • תחבורה ציבורית תותר בשבת באזורים חילוניים.
 • מסחר יותר בשבת באזורים חילוניים.
 • חוק הגיוס יועבר במתכונתו הנוכחית. המחלוקת בעניין זה היתה פיקטיבית; החוק לא מגייס המוני חרדים והדבר האחרון שהצבא צריך זה יותר קנאים דתיים שעושים מהומה כל פעם שהם רואים חיילת.
 • תוקם ועדה מקצועית שתלמד את סוגיית השרות הלאומי כתחליף לגיוס לחרדים, וגם לערבים.
 • תוקם ועדה מקצועית שתלמד את נושא לימודי הליבה בכל בית ספר במימון המדינה. ייתכן ויש לדרוש יישום חלקי מיד.
 • ימשיך המימון המטורף של הישיבות, בינתיים. אין ארוחות חינם, לצערי.

חלק מהעניין כאן הוא שלא כל החרדים זהים. יהדות התורה אכן מייצגת את המוני החרדים האשכנזים. ש"ס היא סיפור אחר. רבים מתומכיה הם מזרחים כועסים ועניים, רובם ימנים וכולם פתוחים לדת. אבל רבים מאד הם לא חרדים.

העסקה המתוארת לעיל תהיה זמנית ותאפשר ממשלה טובה למדי. היא תהיה פופולרית מאוד. כולם יראו בה מה שירצו, וכל צד יטען לניצחון לשיטתו.

בעולם מושלם הייתי מוסיף סובסידיות נדיבות לחוזרים בשאלה. אבל אין שלמות בעולם הזה.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות אי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 888 מילים

לפני 90 שנה, ילדה אמריקאית בת 4 נעלמה בעיירה מנומנמת בצפון מדינת ניו יורק ● הרשויות מיהרו להאשים את היהודים באזור בכך שחטפו ורצחו את ברברה - כדי להשתמש בדמה למטרות פולחניות ● כך נולדה עלילת הדם היחידה הידועה בהיסטוריה של ארצות הברית

עוד 1,050 מילים

סיפורי מלחמה אלטרנטיבים

רגע, רגע, רגע – חדשות מתפרצות: בעודי משכתבת את המעשייה הזאת נפתחה בבורסת היהלומים בניו-יורק תערוכה חדשה, שהיא פרי שיתוף פעולה של אמן בשם דימוט שטרבה (Diemut Strebe) ומדעני  אוניברסיטת MIT, ובה נחשף החומר החדש, שהוא הכי שחור שיכול להיות שחור, ואפילו יותר מהשחור הכי שחור שמככב בסיפור שלעיל.

כל כך חדש שעדיין אין לו שם – אבל הוא בולע 99.96 מהאור ויוצר חושך מצרים כל כך חשוך, שרק מה שיש לנו מול העיניים בחדשות יכול להתחרות בו.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי.

בניגוד לארמון בלנהיים של משפחת צ'רצ'יל, שהניחו לאסלת הזהב הטהור להיעלם באישון לילה – כאן השומר הוא חלק מיצירת האמנות.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי

העובדה שחדשות מדעיות – מופיעות בסצינת האמנות – קשורה ככל הנראה לסיפור המלחמה – והנהו לפניכם, הסיפור על מלחמה בין אמנים.

אזהרת מסע: ממש קשה להִצָמד אל הסיפור, כי מדובר באמנים שכל אחד מהם ראוי לסיפורים ארוכים; ובכל זאת זהו סיפור על צבע.

בזמן שאני מתלבטת על צבע השיער הנכון, שיצעיר אותי בכמה שיותר שנים, וגם תוהה אם מודעות הענק בלונדון המבשרות לי על The Power of color הן בהקשר של תערוכה במוזיאון ה"טייט מודרן" או של מוצר קוסמטי חדש, הסיפור הוא על אמן גדול – אניש קאפּוּר, פסל בריטי ידוע שנולד בהודו – אמן ידוע, מפורסם וחשוב.

העבודות הראשונות שלו היו צורות גיאומטריות מכוסות באבקת פיגמנט בצבעים נקיים וחזקים. היו בהם כח ועוצמה מיוחדים: במבט-על נראו קבוצות הפסלים כציור צבעוני.

העיסוק בצבע בפיסול הוא חדש: הפיסול הקלאסי עוסק בעיקר בצורה ובחומר. השימוש שעושה קאפור בצבעים המאוד נקיים וחזקים מבטל כביכול את הצורה והחומר.

הצורה מכוסה בפיגמנט, ואין חשיבות לחומר ממנו עשוי הפסל עצמו. גם בהמשך דרכו האמנותית, העבודות שלו עוסקות בביטול החומר, בחומר "נגטיבי". שימוש בציפוי כרום  דמוי מראה הופך פסל למשהו כמעט וירטואלי – לחלל המשקף את החלל שמסביבו,  וכאילו מתקיימת צורה בלי חומר. הפסל המפורסם ביותר שלו הוא  "שער העננים" – קלאוד גייט בשיקגו המכונה "השעועית" – וקרבות הצבע לווו בהרבה מימים של השעועית בשחור.

1000-names-blue
1000-names-blue

 

Anish Kapoor <br />White sand, Red millet, Many Flowers, 1982 <br />Mixed media and pigment <br />4 elements <br />101 x 241.5 x 217.4 cm <br />Collection Arts Council, South Bank Centre, London <br />
Anish Kapoor
White sand, Red millet, Many Flowers, 1982
Mixed media and pigment
4 elements
101 x 241.5 x 217.4 cm
Collection Arts Council, South Bank Centre, London

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, שהשפיע ושינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק.

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, ששינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק

הוא הגדיר את עצמו כאמן חלל: "לא צייר מופשט, פיגורטיבי, וריאליסטי – פשוט בשביל לצייר את החלל הוא צריך להיות בו";  הוא יצר אירועי מופע (פרפורמנס) שבהם, בנוכחות תזמורת וברוב טקס, צָבע דוגמניות-רקדניות עירומות שהחתימו את גופן על יריעת הקנווס.

בעבודת אמנות שנקראה "קפיצה אל החלל הריק", התפרסמה תמונתו בעיתון יומי, כשיום אחד לבש חליפה, עלה על הגג, פרש ידיו לצדדים וקפץ הישֵר אל החלל.

הוא יצר עבודות מונוכרום (צבע יחיד), אותן עבודות שהוציאו שם רע יותר מכל לאמנות המודרנית: ריבוע  של צבע נקי. תחילה היו אלה עבודות בכל מיני צבעים, ואחר כך בכחול.

Yves_Klein_Patent_63471
Yves_Klein_Patent_63471

בכחול הזה עסקינן:  קליין, שבקריירה המאוד קצרה שלו (הוא מת בגיל 34)  יצר עבודות קונספטואליות, מופעים, וציורים, התרכז יותר ויותר בצבע הכחול – צבע העומק והאינסוף.

אלא שהוא לא הסתפק בכך שהוא מזוהה כל כך עם הצבע הכחול – הוא גם רשם פטנט על הגוון, שקרא לו קליין אינטרנשיונאל: גוון אולטרה מרין עמוק ונקי. עד כמה שאני יודעת, קליין הוא האמן היחיד שרשם פטנט על צבע. פטנט רשום: צבע כחול קליין אינטרנשיונל

תערוכת מונוכרום של איב קליין:

monochromblau_neu_mail
monochromblau_neu_mail

 

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות.

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות

החומר מיוצר בתהליך כימי הגורם לפחם "לצמוח" בנָנו-צינוריות מקבילות לגמרי, ויוצר את פני השטח השחורים ביותר המוכָּרים לאנושות, בינתיים.

החומר פוּתח למטרות של מחקר בחלל, ליצירת כלי מדידה אטומים לגמרי לאור: טלסקופים וכיוצא באלה תוצרים שאין להם שום קשר לאמנות.

תהליך הציפוי של החומר מסובך ויקר. אניש קאפור רכש את הזכויות הבלעדיות לשימוש בחומר הזה לאמנות.

החברה שייצרה את השחור הזה החליטה לעבוד רק עם אמן אחד, וקאפור שעבודת חייו ממש הוקדשה, במיטבה, לפני השטח הבוהקים ביותר והחשוכים ביותר – התאים להם מאוד.

ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה.

היצירות של קאפור עם השחור הן אכן מרשימות ומופלאות. ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה. זה נשמע כמו בדיחה – איש אחד נפל לתוך אניש קאפור.

 

הבלעדיות הזאת עיצבנה אמנים אחרים, ובייחוד את סטיוארט סֶמפּל (http://stuartsemple.com/), אמן אנגלי צעיר בהרבה מאניש קאפור, ופחות מבוסס וידוע, אבל גם הוא אמן נחשב ומעניין, שעוסק בפופ ארט, במיצגים ובאמנות סביבתית וחברתית.

הנושא המלבב ביותר שהוא עוסק בו הוא אושר. סמפל, מכל מקום, הלך ויצר מהלך של קונטרה לשחור הכי שחור. הוא יצר צבע שהוא "הורוד הכי ורוד", במעבדה בסטודיו שלו, ובניגוד לוואנטה בלק, כל אחד יכול לרכוש את הצבע  (ועוד צבעים) בחנויות שלו ברשת, ובמחיר שווה לכל נפש.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל

סמפל אינו שוקט על שמריו: הוא יצר גם את החומר הנצנצי הכי נוצץ בעולם מאבקת יהלומים, לא פחות.

וגם במאבק על השחור טרם נאמרה המילה האחרונה: סמפל יצר במעבדה בסטודיו שלו את צבע האקריליק הכי שחור שיש, שהוא אמנם פחות שחור מהוואנטה בלק, אבל הוא צבע שאפשר לצבוע במברשת, בניגוד לוואנטה בלק, שגם בגירסתו השניה והפחות מסובכת דורש ריסוס בטמפרטורה גבוהה, ביצוע של מומחים.

וממילא אם אתה אינך אניש קאפור אתה לא יכול לרכוש אותו לצרכי אמנות. גם חברה אמריקאית פיתחה חומר מתחרה בשחור – גם הוא בנָנו טכנולוגיה – והוא כמעט שחור כמו הוואנטה בלק. סמפל, מצידו, גם פתח חנות ממש בלונדון למוצרי הצבע שלו, שניצב בה שומר בכניסה, כדי שאניש קאפור לא יכנס.

בינתיים לקאפור יש בלעדיות על השחור המוחלט לצרכי אמנות אבל לא על עיצוב; ולפיכך יצרו אדריכלים באולימפידת החורף בסיאול את הבניין הראשון בעולם שצבוע בשחור המוחלט, ובחברת ב.מ.וו  יצרו את המכונית האולטימטיבית של באטמן, שצופתה כולה, מלבד הפנסים, בשחור משחור.

לאורך כל הסיפור הזה אני לא יכולה שלא לחשוב על כך שמי שבאמת זקוק לחומר הזה אלה אנחנו בתיאטרון: בייחוד בתיאטרון השחור אבל לא רק בו!

אני כבר רואה בדמיוני את הסטודיו החדש של מעצב התאורה במבי, כמו חור שחור של אניש קאפור, ומקדישה את הסיפור באהבה לשחקן סוהיל חדאד והבמאי אכרם תילאווי שנפל בחלקי העונג לעבוד איתם על הצגת "עיניים מדברות" בפסטיבל המסרחיד שהסתיים בסוף השבוע החולף.

שניהם התלוננו מרה על הקיר הכחול והמבריק בתיאטרון בעכו שהפריע להם בהצגה, ורק מחוסר אמצעים לא יכולתי לרכוש בשבילם את הצבע השחור הזה, שיגאל אותם ממצוקתם.

אניש קאפור, פסל "קלאודגייט" בשיקגו, המכונה "שעועית".

 

black
black

הקצת פחות שחור של סטיוארט סמפל – זמין לכל אדם מלבד אניש קאפור.

הענן סמיילי של סטיוארט סמפל מעבודות על אושר.

 

pink
pink

הורוד הכי ורוד של סטיוארט סמפל

עוד בחנות של סטיוארט סמפל: אבק יהלומים

אבק יהלומים
אבק יהלומים

 

טל יצחקי היא מנהלת תיאטרון אלפא וביתא-ספר לאמנויות המופע, ת"א. לימדה באוניברסיטת ת"א, מכללת ספיר, ייסדה את המגמה לעיצוב בחוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה ועמדה בראשה. בין 2003 ל-2005 הייתה מרצה ואמנית אורחת באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. עיצבה תפאורות, תלבושות, בובות ומסכות למעלה מ-250 הצגות ומופעים בתיאטרונים ולהקות מחול בארץ ובחו"ל; תרגמה מחזות וקובץ נאומי צ'רצ'יל; הייתה מיוזמי מרכז הפרינג' בת"א; שימשה מזכ"ל איגוד מעצבי הבמה בישראל; אצרה תערוכות עיצוב במה, הרצתה והנחתה סדנאות בארץ ובעולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,259 מילים
עודכן לפני שעתיים
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תמורת 2,000 דולר, מדריך אמנויות לחימה ישראלי מלמד את המתפללים האמריקאים להיערך לאירוע של ירי המוני בבית הכנסת ● האופציות שהוא מעמיד בפניהם: לברוח, להסתתר, או להילחם ביורה

עוד 741 מילים

למקרה שפיספסת

לאחר חשיפת זמן ישראל ועדת הבחירות לא כללה בתוצאות את הקלפי מפרדיס, שהועברה לחקירת משטרה

זמן ישראל חשף שלשום חשד לנסיון זיוף חמור של נציג הליכוד בקלפי בפרדיס ● ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 הודיעה היום כי לא כללה את הקלפי המדוברת בספירת תוצאות האמת, וכי הנושא כולו הועבר לחקירת המשטרה ● ״הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה״, נמסר

פרשת הזיופים בקלפי בפרדיס: ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 לא תכלול בשלב זה את ההצבעות בקלפי מס׳ 9 בפרדיס, לאחר שאישרה כי ישנן ״ראיות ממשיות״ לביצוע זיופים באמצעות הוספת פתקי הצבעה.

זמן ישראל חשף שלשום (רביעי) כי אדם שהתחזה להיות נציג ועדת הבחירות הגיע לקראת ערב אל הקלפי בפרדיס ודרש מכל נציגי המפלגות לעזוב את חדר הקלפי – למעט נציג הליכוד. המתחזה ונציג הליכוד נשארו בחדר לבדם, למרות מחאות הנציגים האחרים שניסו בכל כוח להיכנס בחזרה לחדר.

משהצליחו, סיפר אחד מהנציגים לזמן ישראל, "ראינו דבר מוזר: נציג הליכוד עמד מאחורי הפרגוד, וכשראה שנכנסנו ושאנחנו מסתכלים עליו ומתקדמים אליו, הוא יצא וסידר את מכנסיו וחגורתו, ויצא משם במהירות ובבהלה. נכנסנו לתא, וראינו שהוא השאיר אחריו ערמה של יותר מ-100 מעטפות חתומות, חלקן פתוחות וחלקן סגורות, ובתוך המעטפות הסגורות היו פתקים של מחל".

בהודעה שהוציאה היום ועדת הבחירות המרכזית על התוצאות הסופיות (הלא רשמיות), נאמר (הדגשים במקור):

תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה בקלפי מס' 9.0 בפורידיס בה היה ניסיון לזיוף ע"י הוספת פתקי הצבעה; לקראת סוף יום הבחירות התקבל בוועדת הבחירות המרכזית דיווח ממפקח טוהר הבחירות לעניין האירוע. לאחר התייעצות עם יו"ר ועדת אזורית חדרה, הוחלט כי הקלפי לא תספר במקום אלא תובא בשלמותה לוועדת הבחירות המרכזית ותבדק שם. הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית, בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה והיא תועבר לחקירת המשטרה.

עד כה נספרו 99.8% מהקולות, כאשר 14 קלפיות, כולל זו בפרדיס, לא נכללו בספירה בשל חשד לאי סדרים או זיופים.

"תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה ב-14 קלפיות, אותן ממשיכה הוועדה לבדוק בבדיקה מעמיקה ויסודית, נוכח העובדה שבקלפיות אלו אירעו במהלך יום הבחירות אירועים חריגים בתחום טוהר הבחירות״, נאמר בהודעה.

"בדיקתן הסופית טרם הסתיימה. מקרים אלו נתגלו חלקם ע"י סיירת מפקחי טוהר הבחירות של ועדת הבחירות המרכזית, חלקם ע"י מזכירי ועדות הקלפי וחלקם ע"י נציגי הסיעות".

עוד 289 מילים

תגובות אחרונות

״תושבי הנגב סבלו משלטון הימין, מהריסות, הפקעת אדמות, מהשארת ילדים מחוץ לבתי הספר" אומר תושב רהט בניסיון להסביר את שיעורי ההצבעה הגבוהים ביישוב ● 15 ק״מ משם, באופקים, שתי נשים בנות כ-70 מתפלאות על השאלה למי יצביעו. מבחינתן הליכוד זה האפשרות היחידה

עוד 2,351 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אַחְדוּת

נתניהו הבין עוד בליל הבחירות שהמילה "אחדות" היא קרש ההצלה שהוא צריך להיאחז בו כדי לא לטבוע ● אלא שאחדות חלומית כזו היא כמו שמיכה שפורשים במהירות על המיטה כשמגיעים אורחים, כדי להסתיר את הבלאגן ● יש רק בעיה אחת: הכביסה שמתחת לא תקפל את עצמה לבד

עוד 1,021 מילים

בכיר בליכוד: "נתניהו כמו שן מתנדנדת, בסוף היא תיפול"

בכיר הליכוד צוטט בחדשות 12 ● פרשנים פוליטיים מציעים חנינה נשיאותית לנתניהו ● נסראללה: גנץ ונתניהו אותו דבר ● לאחר ספירת 99.8% מהקולות - אין שינוי בחלוקת המנדטים ● נתניהו פגש את גרינבלט, גנץ יפגוש אותו בהמשך ● ליברמן: "אין סיכום ביני לגנץ" ● יועז הנדל: "בלוק הימין מעורער" ● ריבלין יחל בסבב שיחות עם ראשי המפלגות ביום ראשון

עוד 40 עדכונים

ראשות הממשלה זה קלף המיקוח של נתניהו. הוא לא יוותר עליו

בניגוד לביטחון שמפגין נתניהו כלפי חוץ, בשיחות סגורות על עתידו המשפטי הוא רואה שחורות ● עכשיו שאיבד את הרוב הימני שהיה לו, התקווה היחידה שנותרה עבור נתניהו היא להגיע לעסקת טיעון כשיש לו מה להקריב בתמורה להקלה משמעותית באישום ובענישה ● התותח המשפטי רם כספי הצטרף לצוות ההגנה בדיוק לשם כך ● פרשנות

עוד 633 מילים

"מדהים כמה נתניהו מוכן ללכת רחוק כדי לשמור על שלטונו"

יועץ הסקרים האמריקאי סטן גרינברג היה אחד מאדריכלי הניצחון של אהוד ברק ב-1999 ● כעת הוא מאמין כי ימיו של נתניהו בתפקיד ראש הממשלה ספורים ● אבל בהכירו את רה"מ, הוא יודע שהכל עדיין פתוח

עוד 1,385 מילים

שידור חי מול השירותים של התחנה המרכזית, הסתה נוספת נגד הציבור הערבי, הפרת חוקי הבחירות והתקנות של פייסבוק, ושורת בכירים שלא מתביישים להדהד את המסרים הגזעניים שלו ● כך נראו הרגעים הדרמטיים של מערכת הבחירות בעמוד הפייסבוק של נתניהו

עוד 864 מילים

בחינת זהותם של חברי הכנסת הנבחרים, ותיקים וחדשים, יכולה להעיד על החברה הישראלית, שבחרה בהם ● עם רוב מכריע לגברים יהודים, עירוניים ומשפחתיים, ו-10% נציגי ציבור המעורבים בפרשות פליליות, אפשר כבר לנסות ולנבא איך ייראו החלטותיה

עוד 1,136 מילים

משבר כלכלי חמור ברשות הפלסטינית

דוח של הבנק העולמי מצביע על ירידה של 70% בכנסות ממיסים ועל הקושי של הרשות הפלסטינית לגייס הלוואות ● צופה פערי מימון של 1.9 מיליארד דולר עד סוף השנה ● הסיבות למשבר: הפחתה בכספי סיוע המגיעים לרשות, ומחלוקת על העברת המסים שישראל גובה עבורה

עוד 420 מילים
סגירה