העמסת סוכר - על הסרת המיסוי על המשקאות המתוקים

משקאות ממותקים, אילוסטרציה (צילום: monticelllo / iStock)
monticelllo / iStock
משקאות ממותקים, אילוסטרציה

עיתוי החתימה על המסמך המורה על הפחתת המס על משקאות מתוקים ברור מאליו. באמצעות "סוכריה", חשב לעצמו שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שיוכל להמתיק את חג הפסח עבור בית ישראל.

אולם, ידו של סמוטריץ', המגובה לכאורה בהבטחת הבחירות של ש"ס לציבור החרדי, הייתה קלה מדי על ההדק, לא התחשבה בשיקולים בריאותיים ונועדה לצרכים פוליטיים בלבד.

ידו של סמוטריץ', המגובה לכאורה בהבטחת הבחירות של ש"ס לציבור החרדי, הייתה קלה מדי על ההדק, לא התחשבה בשיקולים בריאותיים ונועדה לצרכים פוליטיים בלבד

אני בספק אם השר סמוטריץ' או מ"מ שר הבריאות יואב בן צור מודעים לעובדה שכל אדם רביעי בישראל סובל מהשמנת יתר. זוהי מגיפה של ממש, שעלולה להוביל לתחלואה כרונית – סוכרת, מחלות לב וכלי דם. במקרים רבים, סיבוכים של מחלות כרוניות אלו מוביל לקטיעת גפיים ופגיעה רבה באיברי קצה.

בישראל, על כל 100 אלף חולי  סוכרת, נקטעות 87.4 גפיים – נתון מהגבוהים במדינות ה-OECD. האם בשם הבטחה פוליטית, קברניטי הספינה מוכנים שתושבי המדינה ימשיכו לצעוד בראש הרשימה המפוקפקת הזאת? האם לטעמכם זו סיבה ראויה להשיק עוד כוס משקה ממותק?

אני מדענית כ-30 שנה. אני מסתובבת בבתי חולים ורואה את המוני בית ישראל ברגעים הקשים ביותר שלהם. עבורם כל שלוק של משקה ממותק שהקלתם ברכישתו מאיץ ביתר שאת את השעון המתקתק עבורם ממילא ומצעיד אותם, ברגליים כושלות ונמקות, לעבר סופם המר. מתוק לא ייצא מזה.

אני מדענית כ-30 שנה, מסתובבת בבתיה"ח ורואה את המוני בית ישראל ברגעיהם הקשים ביותר. עבורם כל שלוק משקה ממותק מאיץ את השעון המתקתק ומצעיד אותם, ברגליים כושלות ונמקות, לעבר סופם המר

נכבדי, חורצי דין נפשות במחי חתימה לא אחראית, האם אתם יודעים שמחקרים מלמדים כי מועמדים לקטיעת גפיים מעדיפים למות מאשר לאבד איבר?

האם עיינתם בעצות ארגון הבריאות העולמי למדינות לעודד מיסוי על משקאות ממותקים ובכך "להציל חיי אדם"? והרי כבר נעשו צעדים – כבר כמה שנים שעם ישראל מביט במדבקות האדומות המבשרות על כמות גבוהה של סוכר במוצר ונמנע – מחקרים וסקרים מראים שיש אפקט להרתעה. מדוע אתם מתעלמים?

אני קוראת לכם נבחרי הציבור להגיע לבתי החולים ברחבי הארץ למעבדות הניסוי הקליני ולראות את התמונה העגומה שאני נחשפת אליה מדי יום ביומו. בואו למשל למעבדה שלנו בבית החולים ע"ש לניאדו בנתניה. בית החולים המדובר משרת קהל רחב של אזרחים שתזונתם לקוייה ומבוססת סוכרים.

אתם מוזמנים לבוא ולראות במו עיניכם, כיצד אנשים העומדים בפני קטיעות גפיים סובלים ולא רק מכאב הטמון באי זרימת דם, באיברים נמקים כתוצאה מאי זרימת דם או בפצעים שאינם נרפאים.

המחשבה של חולים אלו לאבד את ניידותם, עצמאותם ומקום העבודה שלהם וליפול כמעמסה כבדה על בני משפחותיהם ולהיות תלויים בהם אינה משאת נפש או חלום מתוק עבורם.

לסיכום אני רוצה לשתף בשאיפה מתוקה שלי: אני פונה לממשלת ישראל הנוכחית, בבקשה לחזור בה מכוונתה להפחית את הבלו על המשקאות הממותקים כבר לקראת חג הפסח הקרוב.

אני קוראת לנבחרי הציבור להגיע לבתיה"ח ולמעבדות הניסוי הקליני ולראות את התמונה העגומה שאני נחשפת אליה מדי יום. בואו למשל למעבדתנו בביה"ח לניאדו בנתניה, המשרת רבים שתזונתם לקוייה

לכל החלטה מיטיבה כזו יש השלכות עתידיות עצומות. חיי אדם ובריאות הציבור חשובים מגריפת קולות נוספים בקלפי. תעזרו לי לסייע לציבור לעמוד על הרגליים, אף במחיר שייתר את המחקר שלי כמעט לגמרי ונאמר דיינו.

ד"ר יעל פורת היא מדענית בינלאומית, מייסדת ומנכ"לית BioGenCell שפיתחה פתרון חדשני למניעת קטיעת גפיים. המעבדה של ד"ר פורת נמצאית בלניאדו. הם נמצאים בשלב הניסויים הקליניים בשני בתי חולים בארץ - לניאדו וברמב"ם בחיפה, בקרוב יהיה גם בסורוקה. הניסויים נעשים גם בארה"ב - ב- UCSF, ייל וג'ון הופקינס.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 489 מילים
סגירה