מתניהו אנגלמן (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
Tomer Neuberg/Flash90

פרשנות מדוע המשטרה לא חוקרת את קשרי אנגלמן-נתניהו

מנדלבליט אישר לנתניהו לקבל כספים מספנסר פרטרידג', כדי להחזיר את הכספים שקיבל במרמה מבן-דודו ● זאת, אחרי שנקבע שפרטרידג' ונתניהו לא נמצאים בניגוד עניינים ● אבל ניגוד העניינים, לכאורה, עלול להסתתר דווקא בקשר בין נתניהו למתניהו ● ויש הסבורים כי האישור הראשוני להלוואה, שנתן מבקר המדינה, צריך להטריד את המשטרה

בצהרי שישי, כאשר עם ישראל היה עסוק בהכנות לשבת, והקשב הציבורי לידיעות תקשורתיות לא היה בשיאו, הגיעה הודעה חריגה ממשרדו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

מנדלבליט קבע – לאחר בדיקה של המשנה לו, דינה זילבר – כי למקורבו של נתניהו ספנסר פרטרידג' אין זיקות משמעותיות לישראל, שעלולות למנוע ממנו להעניק לראש הממשלה בנימין נתניהו את ההלוואה שכבר אישר מבקר המדינה.

לפיכך, קבע היועץ המשפטי כי אין ניגוד עניינים שמונע מנתניהו לקבל הלוואה מפרטרידג', כדי להשיב כספים לא חוקיים שקיבל מבן דודו, נתן מילקובסקי.

 (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
אביחי מנדלבליט ומתניהו אנגלמן (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

אבל גורמים הבקיאים בנושא סבורים כי במקום לשגר את ההודעה התמוהה הזו, כמה שעות לפני כניסת השבת, היה על מנדלבליט למשוך את ידו מטיפול בפרשה ולהורות על חקירת משטרה; חקירה שבסופה היו החוקרים מציגים בפני הציבור תשובות לכמה שאלות קשות שמעוררת הפרשיה הזו, שנרקמת אל מול עינינו:

1. הצהרת הון שקרית

לוועדת ההיתרים התברר השנה כי נתניהו שיקר בהצהרת ההון שלו למבקר המדינה, ולא דיווח על קבלה ללא אישור של 300 אלף דולר מבן דודו.

סעיף 11 ה' בכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים, המסדיר את נושא הצהרות ההון של ראש הממשלה, קובע כי אם המבקר מצא שקיים חשש לעבירה פלילית, הוא מחויב להעביר זאת לידיעת היועץ המשפטי לממשלה.

מדוע העדיף נתניהו לקחת הלוואה שהריבית שישלם עליה נכון להיום תהיה כ-325 אלף שקל ב-5 שנים? זה בזמן שקיימת עבורו אפשרות לשלם סכום זה מהונו (הנאמד לפי פורבס ב-50 מיליון שקל) ללא ריבית

האם המבקר הקודם העביר ממצא זה ליועץ המשפטי לממשלה? מדוע המבקר הנוכחי אנגלמן לא מאייש את תפקיד היועץ למאבק בשחיתות שאחראי במשרדו על העברת ממצאים פליליים ליועץ המשפטי? מדוע היועץ המשפטי לא הורה לפתוח בחקירה בנושא?

2. מדוע נתניהו לא השיב כספים אסורים

ועדת ההיתרים החליטה לחייב את נתניהו להשיב את הכסף. למרות החלטה זו, היועמ"ש הנוכחי ומבקר המדינה הקודם והנוכחי סחבו רגליים במשך חצי שנה, ולא פעלו כדי ליישם את החלטת הוועדה. הם אפילו לא טרחו להציב לוח זמנים להשבת הכסף. מדוע לא פעלו בעניין?

3. בדיקת ניגודי עניינים של אנגלמן מול נתניהו

היועמ"ש החליט לבדוק ניגוד עניינים בין פרטרידג' לבין ראש הממשלה. מדוע, במסגרת הבדיקה הזו, הוא לא בדק גם אם למבקר המדינה אנגלמן – שאישר את ההלוואה – אין ניגוד עניינים מול ראש הממשלה בנושא זה?

אנגלמן הוא מינוי של ראש הממשלה. אבל יותר מכך, לפי פרסומים בתקשורת, אנגלמן נפגש עם נתניהו במשרדו ארבעה ימים בלבד לפני שקיים פגישה עם חברי ועדת ההיתרים הקודמת במשרדו. בפגישה עם הוועדה נזף אנגלמן בחבריה, על כך שאין זה בסמכותם לדרוש מנתניהו להשיב את הכסף מבן הדוד שלו.

4. מה מנגנון הפיקוח על השבת הכספים

לפרטרידג', שרצה לתת את הכסף מלכתחילה לנתניהו כמתנה, לא יהיה אינטרס, לכאורה, לקבל את ההלוואה בחזרה. לנתניהו לא יהיה, לכאורה, תמריץ להחזיר לו את ההלוואה. למבקר המדינה אין מנגנון פיקוח יעיל שיוכל לוודא כי אכן בוצע החזר ההלוואה בין השניים.

מדוע לפיכך, אנגלמן, שמכיר את הבעייתיות בהלוואה זו, לא הפנה את נתניהו לגורם המתמחה במתן ופדיון הלוואות כמו בנק? תמוהה עוד יותר נקודה זו, שכן לפי בדיקה שנערכה במשרד המבקר, נתניהו יוכל היה לקבל בבנק את אותם התנאים בדיוק.

5. מדיניות לא עקבית ביחס לניגוד ענייניו של נתניהו

אם יחזור המבקר על טענתו של נתניהו כי הלוואה מהבנק עלולה להיות מראית עין של ניגוד עניינים, מעניין יהיה לשאול אותו מדוע לא יחתים את נתניהו על מסמך ניגוד עניינים?

בנוסף, מעניין יהיה לחקור מדוע אנגלמן רגיש מאוד בענייני ניגוד העניינים של נתניהו רק כשאלה תומכים בעמדותיו של ראש הממשלה? כך למשל, כשזה נוגע לתקשורת, הוא פעל להסתיר ממצאי דוח "חמורים מאוד" בנוגע להתערבות פוליטית בעת כהונתם של בנימין נתניהו ואיוב קרא כשרי תקשורת?

6. מה ההצדקה לקחת הלוואה בריבית

נתניהו הציג עצמו רק לפני כמה חודשים כמי שמבין בכלכלה, ויודע לזהות השקעות נכונות. מדוע, אם כך, העדיף לקחת הלוואה שהריבית שישלם עליה נכון להיום תהיה כ-325 אלף שקל ב-5 שנים? זה בזמן שקיימת עבורו אפשרות לשלם סכום זה מהונו (הנאמד לפי פורבס ב-50 מיליון שקל) ללא ריבית.

לא ניתן לעלילת הדם לנצח

הקריאה ״בוגד״ נגדי מצד לפיד, גנץ ויעלון היא הסתה חמורה שאסור לעבור עליה לסדר היום. השקרים של לפיד, גנץ ויעלון הם חציית קו אדום, בנושאים הרגישים ביותר הנוגעים לביטחון ישראל. לכן הנחיתי את פרקליטיי לתבוע אותם דיבה. הנה העובדות הנכונות שסותרות את עלילת הדם של לפיד וגנץ נגדי. אני מבקש שתשתפו את הפוסט הזה, כי אסור לתת לשקר לנצח.

פורסם על ידי ‏Benjamin Netanyahu – בנימין נתניהו‏ ב- יום שישי, 22 במרץ 2019

אין בצעד זה, לפיכך, שום הגיון כלכלי או עסקי הנראה לעין – בטח עבור מי שמבין בכלכלה. איך נתניהו מסביר מהלך זה? האם ייתכן שהוא מנסה לנצל את התשתית לכאורה שיצר עבורו אנגלמן להלבנת הכספים שקיבל בצורה לא חוקית, כדי לא להחזיר את הכסף?

עוד 647 מילים
כל הזמן // שבת, 19 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משנה מזל המורה לעברית מפתח תקווה שהפכה לדילרית בקזינו

אורלי גרייבס גדלה בפתח תקווה והגיעה לארה"ב בזכות מלגת כדורסל ● אחרי שהייתה מורה לעברית, היא השתלבה בתעשיית ההימורים

עוד 646 מילים
עודכן עכשיו
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אופרת הרוק של שרונה פיק מנסה לכבוש את ניו יורק

שרונה פיק חברה לאמה, מירית שם-אור, ולבמאי צדי צרפתי כדי להעלות מחזמר צנוע בניו יורק ● אחרי שעברו בשלום את הצגת הבכורה, השלושה כבר נערכים להגדלת ההפקה ● "אנחנו לא רוצים לראות 4-5 ברבורות, אנחנו רוצים לראות 12 מהן. זו פנטזיה, ופנטזיות הן גדולות"

המחזמר "אגם הברבורים: אופרת הרוק", המוצג כעת בניו יורק, הוא התוצרת האחרונה בייצוא התרבותי של ישראל לארצות הברית.

למרות שהמחזמר לא כולל אפילו מילה בעברית, היוצרים שלו הם אייקונים ישראלים, ושני שליש מהצוות – המונה 12 שחקנים צעירים – מגיעים מהארץ.

המחזמר משתמש בבלט הקלסי של צ'ייקובסקי בתור בסיס, לרבות סיפור האהבה בין הנסיך זיגפריד, הפלייבוי המלכותי, לאודט, נסיכת הברבורים.

המופע נפתח עם המוזיקה המוכרת של המלחין הרוסי, אך אז לוקח זווית אחרת, ונוסק למחזמר פופ-רוק סקסי עם שירים חדשים.

הפרויקט החל כרעיון של הכותבת מירית שם-אור ובתה שרונה פיק, שאליהן הצטרף הבמאי צדי צרפתי. שרונה אומרת כי החומרים התאימו לה, משום שאביה, צביקה פיק, "היה נוהג לנגן את היצירה הזו באופן ספציפי כשהייתי ילדה.

"הוא הגיע מרקע קלסי, ומאוד מאוד אהב את זה, כך שהוא רצה שאנחנו נכיר את זה", היא אומרת. "התאהבתי ביצירת המופת הזו, ויצירת המחזמר הזה משלבת את האהבה שלי לפופ-רוק ולמוזיקה קלסית".

צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)
צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)

פיק ואחותה דניאלה (הנשואה לבמאי הקולנוע קוונטין טרנטינו) היו צמד בתחילת שנות ה-2000, ואחרי שהיה להם להיט ענק, אומרת פיק, היא הפכה ליותר בטוחה ביכולות ההלחנה שלה, והחלה להתייחס לזה יותר ברצינות.

בתור אם לשלושה ילדים קטנים, פיק הפחיתה את המיקוד בשירה והתמקדה במה שהיא קוראת לו "חלום חיי". לאחר שאמה כתבה את עלילת המחזמר והמילים לשירים, "היא וצדי ישבו במשך שעות ליצור את המחזה, ואני עבדתי איתו על השירים. זה מאמץ משותף", אומרת פיק.

צרפתי כבר מכיר את משפחת פיק: בתחילת שנות ה-70, הוא הופיע בגרסה הישראלית של המחזמר "שיער" עם צביקה. "לאחר 18 שנים בתור שחקן, מאז גיל 10, זו הייתה ההופעה האחרונה שלי על הבמה. חווה אלברשטיין ביקשה ממני אז לביים מופע שלה, ולפתע החיים שלי השתנו והפכתי לבמאי", מספר צרפתי.

צרפתי, הידוע בהפקות ענק על הבמה ובטלוויזיה בישראל, צוחק כשהוא אומר ש"אגם הברבורים: אופרת הרוק" הוא "הדבר הקטן ביותר שאי פעם עשיתי.

"אבל כשהייתי בן 13", הוא אומר, "שמעתי מוזיקה של צ'ייקובסקי, רציתי לחבר כוראוגרפיה ל'אגם הברבורים', ואפילו שיחקתי את הנסיך. אז כששרונה ומירית סיפרו לי על כך, אמרתי, בואו נשב יחד. אחרי שבועיים, אמרתי שאני בעניין".

צרפתי רואה במחזמר התאמה מתבקשת של היצירה הקלסית מהמאה ה-19 למאה ה-21. "אגם הברבורים תמיד היה בלט, אבל אף אחד לא כתב אותו בתור מחזה, עם טקסט, עם סיפור. עבדנו כדי לבנות סיפור בין השירים", הוא אומר.

שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)
שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)

מאפיין מרכזי בנראטיב הוא הנבל, הרוזן פון רוטברט, המגולם על ידי השחקן, הכותב והמפיק הישראלי-אמריקאי, עדן יעקב לוי. זה אתגר מהנה עבור לוי יליד ירושלים, שהגיע לניו יורק לפני קרוב לעשור בגיל 25 כדי ללמוד משחק.

"פון רותבארט הוא אדם מאוד מרושע", אומר לוי. "מגלומן שחושב שהוא מלך העולם, ורוצה לשלוט בכל מי שהוא יכול ומה שהוא יכול. לשחק תפקיד של חזיר שוביניסטי היה קשה, כי אני לא מזדהה עם שום דבר מזה ברמה האישית. למעשה, אני מתנגד לזה. אבל מנקודת מבט של משחק, לשחק דמות שכזו זה כיף".

לוי- אשר בדומה לשחקנים רבים, מחזיק בעבודה צדדית: מורה לעברית בברוקלין – מעריך את הזכות להשתתף כעת במחזמר כחול-לבן. "זה כיף, קומדיה קלה, פארסה, אבל היא גם מתמודדת עם נושאים רציניים כמו סקסיזם", אומר לוי.

פיק, צרפתי ולוי מלאים תקוות בנוגע לעתיד של היצירה האהובה שלהם, אשר מציגה כעת בחלל הקטן יחסית של Chelsea Music Hall מתחת לשוק צ'לסי במנהטן, והיא תעבור למיקום אחר בניו יורק סיטי בנובמבר.

לוי מדמיין את סצנת נשף המסכות הווינאי הנוצץ על במה גדולה יותר, וצרפתי להוט לגרום להצגה לצמוח, צעד אחרי צעד. "אני לא רוצה לראות ארבע או חמש ברבורות", אומר הבמאי, ביחס ללהקת הציפורים המרפרפות על במת המחזה. "אני רוצה לראות 12 מהן. זו אגדה, זו פנטזיה. ופנטזיות הן גדולות".

עוד 555 מילים

אגדת דשא ביציע עם האוהדים הפלסטינים

עם הרבה גשם ואפס שערים, הכדורגל הפלסטיני הביא לראשונה עשרות אלפי אוהדים והרבה גאווה לאצטדיון אל-חוסייני במזרח ירושלים ● אדם רזגון הצליח להשתחל לאירוע המבוקש (הכניסה הייתה בחינם, על בסיס כל הקודם זוכה) ושמע מהאוהדים הנרגשים על המשמעות הפוליטית של האירוע הספורטיבי

עוד 800 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סִינַי

אהבתנו לסיני חורגת מאהבתנו לכל מקום אחר מחוץ לישראל ● סיני זה המקום היחיד במזרח התיכון שבו ישראלים מרגישים בבית ● סיני זה המקום היחיד בחיינו שלא השתנה ולא משתנה בכלל בעולם שלא מפסיק להשתנות לרגע ● אחרי 15 שנה, אמיר בן-דוד חזר לנואיבה

עוד 1,018 מילים
גיא זהר גיא זהר

"מענקי המשפט בישראל": המערכת הפוליטית סופדת לנשיא העליון לשעבר שמגר

ליברמן: הייאוש בבלפור מתגבר, נתניהו יחזיר את המנדט מחרתיים ● איימן עודה לנתניהו: הימין מעדיף עבריין בבלפור על פני ערבים שנבחרו באופן דמוקרטי ● נתניהו: גנץ הולך שבי אחרי לפיד וליברמן, חברי המשותפת תומכים בטרור ● גנץ: הצעת נתניהו לאחדות היא ספין ● הנשיא ריבלין: שמגר היה מעמודי התווך של המשפט הישראלי ● נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על נעמה יששכר הכלואה ברוסיה

עוד 21 עדכונים

תגובות אחרונות

שאלה של אומץ הדרך של גנץ לאחדות עוברת בממשלת מיעוט

האפשרות שכחול-לבן תקים באופן זמני ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - במטרה להיפטר מנתניהו - מעסיקה בימים אלה את כל הנוגעים בדבר ● בליכוד דוחים את החזרת המנדט בגלל אפשרות כזו ● בישראל ביתנו ובכחול-לבן מתלבטים ● וברשימה המשותפת מניחים שבסוף כולם ישתפנו ● "אני אהיה מופתע אם זה יקרה, אבל כולנו הופתענו כמה וכמה פעמים בזמן האחרון" ● פרשנות

עוד 816 מילים

אשת חיל המהפך של גברת סמית'

ישכה סמית', סבתא שומרת מצוות בת 68, נולדה בגוף של גבר והייתה אומללה רוב חייה ● אחרי ששינתה את מינה, התחברה מחדש לישראל וליהדות והתפייסה עם חלק מששת ילדיה ● בדרך היא קיבלה לא מעט עזרה מסטארבקס בארה"ב, שעודדה העסקת טרנסג'נדרים כבר בשנות התשעים ● היום יוקרן סרט תיעודי עליה בבכורה בפסטיבל חיפה

עוד 1,249 מילים

הברק יכה שוב "כדור הארץ צועק, משהו פה לא בסדר. כדאי שנקשיב"

מותו של הנער אשר חזות ממכת ברק בחוף זיקים השבוע, לא הפתיע את המומחה לברקים, ד״ר מוסטפה עספור ● כחלק ממשבר האקלים, הוא מספר, מתועדים כיום 250 ברקים בשנייה על פני כדור הארץ - לעומת 100 ברקים בשנייה רק לפני שני עשורים ● "הברקים הם הסיגנלים של כדור הארץ, והם מספרים לנו שהמערכת יוצאת משליטה"

עוד 527 מילים ו-1 תגובות

כיסוי וטעייה עיר ענק מתקופת הברונזה תיקבר שוב

שרידים ארכאולוגיים של עיר ענקית מתקופת הברונזה ישובו וייקברו, לטובת בניית מחלף שישרת את העיר חריש - אבל יונצחו בהדמיית תלת-ממד ● הממצאים מלמדים על עבר בן 5,000 שנה, ואף קדום יותר ● עכשיו הארכאולוגים מסבירים מדוע הם חיים עם זה בשלום

עוד 1,224 מילים

הליכוד לגנץ: תכהן ברוטציה כראש ממשלה, גם אם רק חלק מכחול לבן יצטרף לקואליציה

יושב ראש כחול לבן דחה את ההצעה, שפורסמה בחדשות 12 ● מוקדם יותר הציע נתניהו מתווה לממשלת אחדות, אך כחול לבן הביעה התנגדות ליוזמה, שבבסיסה המשך הסטטוס קוו ● ג'ארד קושנר יבקר בישראל בסוף החודש וייפגש לראשונה עם גנץ ● גדעון סער: אתמודד בפריימריז הקרובים על ראשות הליכוד ● עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ' התנצלו על דברים שאמרו אתמול בשידור

עוד 33 עדכונים

רוסיה שוב נכנסת לוואקום האמריקאי, ויש סיבה לדאגה

השבועיים האחרונים בסוריה מוכיחים עד כמה המזרח התיכון יכול להיות הפכפך ● בשיחת טלפון אחת, הפך טראמפ את אסד מרוצח המונים למושיע הכורדים ● רוסיה מצידה מפגינה נוכחות בצפון סוריה ומשדרת לארדואן מי הבוס ● ובישראל עוקבים בדאגה במיוחד אחרי מובלעת טאנף שעל גבול סוריה-ירדן ● פרשנות

עוד 487 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה