הזמן של
חקירות נתניהו

פנייה למנדלבליט: "יש להאיץ - ולא לעכב - את ההחלטות בתיק 3000"

פרסום ראשון כך דורשת מהיועץ התנועה לטוהר המידות, בראשות עו"ד אביה אלף ● בסוף השבוע דווח ב"כאן" כי מנדלבליט החליט לדחות את ההכרעה בשאלה האם לפתוח בחקירת "פרשת המניות" של נתניהו

בנימין נתניהו (צילום: פלאש 90)
פלאש 90
בנימין נתניהו

ביום שישי בערב דיווח מרדכי גילת ב"כאן 11", שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט לדחות את ההכרעה בשאלה האם לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גם בפרשת המכונה "תיק המניות".

זאת, עד שתתקבל הכרעה סופית, האם להגיש נגד נתניהו כתבי אישום בשלוש הפרשות שבהן הוא כבר נחקר, המוכרות במספרי התיקים שלהם.

תיק המניות עוסק בקשרים הכלכליים של נתניהו עם בן דודו, איש העסקים האמריקאי נתן מיליקובסקי, ובקשר שבין מיליקובסקי ל"טיסנקרופ" הגרמנית.

על פי הדיווח של גילת, בידי היועמ"ש נמצאים "חומרים רגישים", שהעביר אליו מבקר המדינה, אך הוא אינו מעוניין כרגע לפתוח בחקירה מאחר ש"אינו מעוניין לפתוח חזית חדשה עם ראש הממשלה לפני הבחירות".

מהחומרים שנבחנו במשרד מבקר המדינה עלתה השאלה האם ראש הממשלה הפר את הכללים האוסרים על שרים לנהל תיק השקעות.

לטענת נתניהו, הוא קיבל אישור לחרוג מהכלל המחייב העברת התיק לנאמנות עיוורת. מבקר המדינה העביר את המסמכים ליועץ המשפטי לממשלה, מנדלבליט, לבחינה אם האישור היה בתוקף בעת שנתניהו מכר את המניות ב־2010.

אחרי הפרסומים על מעורבותו האישית של ראש הממשלה בעסקי בן דודו, פנתה התנועה לטוהר המידות למבקר המדינה, יוסף שפירא, בדרישה שיפתח בבדיקה של תהליכי קבלת ההחלטות במשרד ראש הממשלה ובמשרד הביטחון, בכל מה שנוגע לרכישת צוללות אסטרטגיות וספינות להגנה על מתקני הגז מ"טיסנקרופ".

אחרי חליפת מכתבים ענפה, הודיע משרד מבקר המדינה, כי הוא "שקל בחיוב" את בקשת התנועה לפתוח בבדיקה מקיפה בפרשה זו, אך הוא "מנוע מלהיכנס לביקורת בנושא". למה? כי זו ההנחיה שקיבל מהיועץ המשפטי לממשלה.

מהדיווח של גילת, אפשר להבין שאחרי שהמבקר משך את ידיו מבדיקת הטענות על קשרי נתניהו-מיליקובסקי בטענה שהנושא בבדיקת היועמ"ש, החליט מנדלבליט לדחות את בדיקת הטענות לפחות עד השימוע של נתניהו בתיקיו האחרים.

נתן מיליקובסקי (צילום: Drew Altizer Photography)
נתן מיליקובסקי (צילום: Drew Altizer Photography)

הבוקר (יום א'), פנתה התנועה לטוהר המידות אל היועץ המשפטי לממשלה, והזכירה לו כי "מאז סיום חקירת המשטרה בעניין פרשת כלי השיט והעברת מלוא חומר החקירה לבחינה בפרקליטות מיסוי וכלכלה, חלפה למעלה מחצי שנה.

"לגישתנו, נוכח החשיבות הציבורית האדירה של הפרשה האמורה והשלכותיה, נכון להאיץ ולא לעכב את הליך קבלת ההחלטות בשאלה האם להגיש כתב אישום נגד החשודים, לסגור את התיקים נגד המעורבים, או להורות למשטרה על ביצוע השלמות חקירה.

אנו תקוה כי הפרסום התקשורתי אינו משקף את עמדתך. אולם ככל שהפרסום בעניין זה הינו מדויק, ולטענתנו זכות הציבור לדעת זאת באופן רשמי (לרבות אם לא נפתחה כלל בדיקה בחודשים האחרונים) הרי שלהבנתנו לא נכון להחזיק את המקל משני קצותיו.

"מצד אחד לא להשלים את החקירה ומאידך גיסא למנוע ממבקר המדינה (בניגוד לעמדת המבקר) לפתוח בבדיקה מטעמו בפרשת כלי השיט ולעסוק בתהליכי ומנגנוני קבלת החלטות ברשויות השלטון".

אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש)
אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש)

עו"ד אביה אלף, יו"ר הוועד המנהל של התנועה לטוהר המידות, אמרה ל"זמן ישראל: "אנחנו מתכתבים עם לשכת היועץ המשפטי לממשלה כבר כמעט שנה על עניינים שונים שכולם נוגעים לפרשת 3000.

"יש שלושה תיקים שקשורים לראש הממשלה ונחקרו – ויש את תיק 3000, שבצעד שלא ראיתי כדוגמתו, החליטו בינתיים לא לחקור.

"אני מקווה מאוד שאנחנו לא חווים עכשיו דז'ה וו להתנהלות יועץ משפטי אחר, בפרשת חברות הקש של אביגדור ליברמן. כתב האישום שלא הוגש".

בעקבות הדברים פנינו למשרד המשפטים, ושאלנו האם היועמ"ש אכן החליט לדחות את ההחלטה לפתוח בחקירה בעניין קשריו של נתניהו עם מיליקובסקי, עד להכרעה בתיקים האחרים, והאם היועמ"ש אכן מנע ממבקר המדינה לפתוח בדיקה מטעמו אחרי שמבקר המדינה העביר ליועמ"ש "חומרים רגישים".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים לתכתובות עם מבקר המדינה. כפי שנמסר בעבר, החומרים והנתונים שהתפרסמו בעקבות בקשת רה"מ למימון הגנתו המשפטית בידי מר מיליקובסקי, נלמדים במשרדנו כעת. לא נוכל להתייחס לספקולציות למיניהן כפי שפורסמו בתקשורת. אין בכך לאשר או להכחיש דבר".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 538 מילים

כחלון: "נתניהו הוא מנהיג גדול וענק"

שר האוצר, שהבטיח לא מזמן שלא לשבת בממשלתו של ראש ממשלה תחת כתב אישום וקרא לעצמו "ימין שפוי", אמר בראיון בתוכניתם של אופירה וברקו: "מציע שתתנו לראש הממשלה לסיים את ההליך המשפטי" והסביר "הבחירות שלי עלו כ-20 מיליון שקלים"

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

הפרקליטות עונה לנתניהו: "השימוע לא יידחה"

פרקליטות מחוז תל אביב הודיעה לעורך דינו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי השימוע בעניינו לא יידחה ● "לאחר בדיקת הדברים הפרקליטות דוחה את הטענות בנוגע לחוסרים בחומרי החקירה שהועברו כדי להתכונן לשימוע"

בנימין נתניהו, ערב הקדמת הבחירות (צילום: AP Photo/Sebastian Scheiner)
AP Photo/Sebastian Scheiner
בנימין נתניהו, ערב הקדמת הבחירות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

הוגש כתב האישום נגד שרה נתניהו: "מימון ארוחות שלא כדין"

כתב האישום נגד אשת רה"מ שהוגש במסגרת הסדר הטיעון עמה מייחס לה "ניצול מכוון של טעות הזולת ללא מרמה" ● "גרמה לכך שהארוחות סופקו על חשבון המדינה שלא כדין", נכתב בכתב האישום המתוקן ● הסדר הטיעון קובע שנתניהו תשלם למדינה החזר של 45 אלף שקלים על הכסף ש"לקחה" וקנס של 10,000 שקלים

שרה נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
שרה נתניהו

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

בג״צ דחה את עתירת התנועה לאיכות השלטון נגד דחיית השימוע לנתניהו

התנועה לאיכות השלטון טענה כי "חשוד מן השורה כבר היה ניצב בפני כתב אישום" ● שופטי בג"צ דחו את טענותיה וקיבלו את טענותיו של מנדלבליט על הצורך לדחות את השימוע בשל מורכבות חומרי החקירה

בנימין נתניהו (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
Tomer Neuberg/Flash90
בנימין נתניהו

בית המשפט הגבוה לצדק, בהרכב השופטים נועם סולברג, מני מזוז ויוסף אלרון, דחה את עתירתה של התנועה לאיכות השלטון נגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לדחות בשלושה חודשים, עד 3 באוקטובר, את השימוע לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקראת העמדתו לדין בפרשות השחיתות שבהן הוא חשוד.

התנועה לאיכות השלטון ביקשה לערוך את השימוע לנתניהו במועד שנקבע לו מראש, עד ה-7 לאוקטובר.

התנועה טענה כי דחיית השימוע "בלתי-סבירה באופן קיצוני". בעתירה נטען כי "התנהלות נתניהו בעניין השימוע,  אי-הסדרת שכר הטרחה לעורכי-דינו, בקשותיו לדחיית איסוף חומרי החקירה עד לאחר הבחירות לכנסת ה-21 והעובדה שלא אסף את חומרי החקירה בהקדם האפשרי לאחר הבחירות – מעוררת ספק של ממש, האם עודנו עומד על זכותו לעריכת שימוע".

לטענת התנועה: "לו היה מדובר בחשוד מן השורה, סביר להניח שכבר היה ניצב בפני כתב אישום. זאת, במיוחד על רקע ניסיונותיו וניסיונות מקורביו לקדם חקיקה שתמנע את האפשרות להעמידו לדין. דחיית השימוע פוגעת בעקרון השוויון בפני החוק, ופוגעת באופן אנוש באמון הציבור ברשויות השלטון בכלל, ובמערכת אכיפת החוק בפרט".

מנדלבליט השיב בשבוע שעבר לעתירת התנועה לאיכות השלטון וטען כי "דחיית מועד השימוע ב-3 חודשים סבירה ביותר, ומאזנת כיאות בין היקף חומרי החקירה ומורכבות התיק לבין האינטרסים הציבוריים של אכיפת החוק וייעול ההליכים… החשש מקידום הליכי חקיקה שיפגעו במלאכת אכיפת החוק לא היה בשום אופן חלק מהשיקולים ביחס למועד עריכת השימוע".

בג״צ השיב בתשובה לעתירה: "התפזרות הכנסת משליכה על אפשרות קידומם של הליכי חקיקה כאלה ואחרים. מכל מקום, דין העתירה להידחות על הסף, ללא קשר להתפזרות הכנסת, בהעדר עילה להתערב בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה".

"בניגוד לנטען בעתירה, הדין הפלילי והנחיית היועמ"ש אינם מגדירים סד זמנים לקיום השימוע, ככל שמוחלט לקיימו בעל פה", נכתב בתשובת בג"צ.

שופטי בג"צ קיבלו את השיקולים שעמדו בבסיס החלטתו של מנדלבליט להיעתר באופן חלקי לבקשה לדחות את השימוע: היקף חומרי החקירה ומורכבות התיק.

"כפי שהדגיש היועמ"ש בתגובתו המקדמית, ההחלטה לדחות את השימוע מיוסדת על טענות בא-כוחו של רה"מ באשר להיקף חומרי החקירה, ועליהן בלבד", כתבו השופטים בהחלטתם, "משנשקלו כלל השיקולים הרלבנטיים מצאנו כי אין הצדקה להתערב בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה או לשנותה".

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 319 מילים

פרשת המעונות: נתניהו חתמה על הסדר טיעון

אשת ראש הממשלה תשלם למדינה 55 אלף שקל - החזר של 45 אלף שקל וקנס של 10,000 שקל ● הסדר הטיעון מחק את האישום על מרמה והפרת אמונים והרשיע את נתניהו בעבירת "ניצול מכוון של טעות הזולת שאין בו מרמה" ● כתב האישום נגדה צפוי להיות מוגש היום

שרה נתניהו
שרה נתניהו

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

"המשטרה ממליצה להעמיד לדין את מיקי גנור בפרשת הצוללות"

"ידיעות אחרונות" ואתר ynet פרסמו הבוקר ידיעה לפיה המשטרה ממליצה להעמיד לדין את מיקי גנור, שהיה עד המדינה הראשי בתיק 3000 וחזר בו מעדותו, על מתן שוחד לשורת בכירים, קבלת דבר במרמה והלבנת הון ● ההמלצות נגד שאר החשודים נותרו בעינן

מיקי גנור (צילום: יונתן סינדר פלאש 90)
יונתן סינדר פלאש 90
מיקי גנור

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

הפרקליטות: כתב האישום נגד שרה נתניהו יוגש ככל הנראה מחר

כתב האישום המתוקן במסגרת הסדר הטיעון בתיק המעונות יוגש ככל הנראה מחר בבית משפט השלום בירושלים, כך הודיעה הפרקליטות ● נתניהו צפויה לשלם קנס בסך 10,000 ש"ח ולהשיב לקופת המדינה 45 אלף ש"ח

שרה נתניהו (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
שרה נתניהו

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

שווה לבדוק איך הוא הוציא תואר שני במשפטים

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0

נתניהו יתייצב לשימוע בתחילת אוקטובר

פרקליטו של נתניהו הודיע ליועמ"ש על כוונתו להגיע לשימוע למרות "שהיה צריך לדחות אותו" ● עו"ד חדד: "בחומרי החקירה יש עשרות מסמכים חסרים ... רק אני מייצג אותו, אדם אחד חייב יותר זמן"

בנימין נתניהו מדבר עם כתבים לאחר הרצח בדומא (צילום: Photo by FLASH90)
Photo by FLASH90
בנימין נתניהו מדבר עם כתבים לאחר הרצח בדומא

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
סגירה