שייח בבית המלוכה בבחריין: "ביבי ימכור את הנשמה שלו כדי לזכות בבחירות"

בן מלוכה בכיר מבחריין: נתניהו הוא מכשול בדרך ליחסים טובים יותר

ראיון בלעדי בבית המלוכה בבחריין מגנים את הקמפיין הגזעני של נתניהו נגד ערביי ישראל ואומרים "כל מי שהוא משהו בבחריין מרגיש מידה כזו או אחרת של בוז כלפי נתניהו" ● "סיפוח בקעת הירדן יהיה המסמר האחרון בארון הקבורה של השלום" ● "למדינות המפרץ אין שום דבר אישי נגד האוכלוסייה בישראל או נגד יהודים ● "עידן חדש דורש מנהיג חדש"

ועידת בחריין, מאי 2019. מימין: ג'ראד קושנר, נסיך הכתר הבחרייני ושר האוצר האמריקאי (צילום: Bahrain News Agency via AP)
Bahrain News Agency via AP
ועידת בחריין, מאי 2019. מימין: ג'ראד קושנר, נסיך הכתר הבחרייני ושר האוצר האמריקאי

רגע לפני הבחירות בארץ, אחד החברים הבולטים ביותר במשפחת המלוכה של בחריין תוקף את בנימין נתניהו, ואומר כי ראש ממשלת ישראל הוא מכשול בדרך ליחסים טובים יותר עם מדינת היהודים. לדברי בן המלוכה, הבחירות השבוע יכריעו האם הניסיונות לפיוס ערבי-ישראלי יסתיימו ב"הצלחה או כישלון מוחלט".

חבר שבט אל-חליפה, שביקש להישאר בעילום כדי לדבר בחופשיות על הנושא הרגיש, אומר בראיון בלעדי כי 90% מבני משפחתו ומקובעי המדיניות האחרים בבחריין מחזיקים בדעה שלילית מאוד לגבי ראש ממשלת ישראל.

לדבריו, גם אלו שלא מחזיקים בדעה שלילית על נתניהו אינם מעריצים שלו,  ו"כל מי שהוא משהו בבחריין מרגיש מידה כזו או אחרת של בוז כלפי נתניהו".

חבר שבט אל-חליפה, שביקש להישאר בעילום כדי לדבר בחופשיות על הנושא הרגיש, אומר בראיון בלעדי כי 90% מבני משפחתו ומקובעי המדיניות האחרים בבחריין מחזיקים בדעה שלילית מאוד לגבי ראש ממשלת ישראל

בנוסף, ביקר הבכיר בחריפות את הצהרתו של נתניהו על הכוונה לספח את בקעת הירדן אם ייבחר פעם נוספת לראשות הממשלה, וקרא לה "קו פרשת מים בעתיד של כל הסכם שלום ידידותי באזור". לדבריו, פעולת סיפוח שכזו תהיה "המסמר האחרון בארון הקבורה" של הסכם שלום ישראלי-פלסטיני.

בן המלוכה גם גינה את ההחמרה ב"טקטיקות הבריונות" בקמפיין של נתניהו נגד המיעוט הערבי בישראל, לרבות הודעת פייסבוק לתומכים בה נכתב כי "הערבים רוצים להשמיד אותנו – גברים, נשים וילדים".

"ביבי ימכור את הנשמה שלו כדי לזכות", הוא האשים.

ב-25 ביוני, 2019, שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין, חמישי משמאל, ונסיך הכתר בחיירני סלמאן בן חמד אל חליפה, שישי משמאל, מקשיבים ליועץ הבכיר מהבית הלבן, ג'ארד קושנר, עומד, במהלך אירוע הפתיחה של סדנת "שלום לשגשוג" (צילום: סוכנות החדשות הבחריינית, דרך AP)
שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין, חמישי משמאל, ונסיך הכתר בחיירני סלמאן בן חמד אל חליפה, שישי משמאל, מקשיבים ליועץ הבכיר מהבית הלבן, ג'ארד קושנר, עומד, במהלך סדנת "שלום לשגשוג" (סוכנות החדשות הבחריינית, AP)

שלושה חודשים לפסגה החגיגית

דבריו של השייח מגיעים פחות משלושה חודשים לאחר שבחריין אירחה את סדנת "שלום לשגשוג" של ממשל טראמפ. במהלך פסגה העניק שר החוץ הבחרייני, חאליד אל-חליפה, ראיון חסר תקדים לכלי תקשורת מישראל.

הראיון עם הבכיר מבחריין נערך גם על רקע המפגש שהתקיים בשבוע שעבר בקהיר, שם אל-חליפה ושרי חוץ נוספים גינו את ההודעה של נתניהו על הכוונה לספח בקעת הירדן.

במקביל, הוציא משרד החוץ של בחריין הצהרה על המהלך, בה נכתב כי "היא מוכיחה את הלהט של ישראל לשבש את היוזמות להגיע לשלום צודק ומקיף".

בשנים האחרונות, הראו בחריין ומדינות מפרץ אחרות פתיחות הרבה יותר גדולה לישראל, על רקע שותפות האינטרסים הצומחת מול איראן והשלוחות שלה באזור. שרי החוץ של שתי הממשלות אף נפגשו לאחרונה בוושינגטון והצטלמו יחד.

עם זאת, בהינתן המבוי הסתום בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, ההתקרבות הייתה מוגבלת. על פי דיווחים רבים בתקשורת, נתניהו לא הצליח לארגן ביקור בבחריין לפני הבחירות הקודמות באפריל.

השייח אמר לנו כי האתגרים האזוריים – לא רק מבחינת ביטחון, אלא גם נושאים סביבתיים וכלכליים – היו כאלו "שדורשים מכולנו להתגייס, לרבות ישראל. אבל אנחנו לא עומדים לקפוץ למיטה עם ישראל, לפני שיש הצעת שלום משמעותית על השולחן, שתהיה מקובלת על רוב העולם הערבי, וחשוב מכל, על הפלסטינים".

השייח אמר כי בחריין עדיין שואפת לשלום חם עם ישראל, בהקשר של הסכם שלום אזור מקיף, ודיבר על הזדמנויות הדדיות בתיירות, סחר והשקעות.

הוא התייחס כמה פעמים ליוזמת השלום הערבית בהובלת ערב הסעודית מ-2002, שהבטיחה לישראל נורמליזציה מלאה עם כל מדינות ערב בהקשר של פתרון שתי מדינות עם הפלסטינים.

"לדעתי, לאחר 70 שנים הגיע הזמן", הוא אמר. "למדינות המפרץ אין שום דבר אישי נגד האוכלוסייה בישראל או נגד יהודים".

הוא ציין את המיעוט היהודי הקטן במדינה, ואמר כי חברי הקהילה היהודית "ימשיכו לשחק תפקיד משמעותי ממשל, בפרלמנט ובכלכלה".

"ישראל כאן כדי להישאר, לישראל יש זכות להתקיים, לישראל יש זכות לביטחון – ולא צריכה להיות פשרה על שלוש נקודות אלו. ברגע שנוציא את זה מהמשוואה, הפלסטינים אמורים להצליח להקים מולדת משלהם"

הוא אמר כי התייחס בהבנה לחששות של ישראל באשר למדינה פלסטינית עצמאית, וכי כל הסכם שלום צריך לכלול סידורי ביטחון רבים, כדי להבטיח שאף מדינה לא תאיים על ישראל.

"אנחנו מתחילים עם שלוש הנקודות הראשונות: ישראל כאן כדי להישאר, לישראל יש זכות להתקיים, לישראל יש זכות לביטחון – ולא צריכה להיות פשרה על שלוש נקודות אלו. ברגע שנוציא את זה מהמשוואה, הפלסטינים אמורים להצליח להקים מולדת משלהם ולחיות חיים מכובדים".

אבל הוא הודף את ההצעה, שקידמו נתניהו ואחרים, לפיה בחריין ומדינות מפרץ אחרות ינרמלו את היחסים עם ישראל, ללא תהליך רציני לקראת שלום הכולל את הפלסטינים. "אני מוכן להתערב ב-1000% שזה לעולם לא יקרה", הוא אמר.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מימין, בפגישה עם המלך הבחרייני חמד בן עיסא אל-חליפה, 21 במאי, 2017, בריאד (צילום: AP\ אוון ווצ'י)
דונלד טראמפ, מימין, בפגישה עם המלך הבחרייני חמד בן עיסא אל-חליפה, 21 במאי, 2017, בריאד (צילום: AP\ אוון ווצ'י)

געגועים ליצחק רבין

הבכיר הבהיר כי על אף שהוא וגורמים אחרים במפרץ, שקיבלו יותר בהבנה את ממשל טראמפ מאשר ממשל אובמה (בעיקר בעקבות הנציות של טראמפ כלפי איראן), הם לא התלהבו מהמדיניות שלו בנוגע לשלום ישראלי-פלסטיני.

"אנחנו ספקנים באשר ליוזמות הכלכליות האחרונות מבלי לראות מפת דרכים סופית בחזית הפוליטית", הוא אמר בנוגע ליוזמות הבית הלבן.

השייח השווה את הדעה שלילית בממלכה כלפי נתניהו לראשי ממשלה ישראלים לשעבר, אשר הראו לדבריו עניין גדול יותר בשלום. "הייתה לנו תקופה של ירח דבש", הוא אומר. "האהוד ברקים והיצחק רבינים כבר לא שם איתנו".

הוא אמר עוד כי התחרט על "הזדמנויות שפוספסו" במגעים בקמפ דייויד ובטאבה ב-2000 וב-2001, שבמהלכם יאסר ערפאת דחה את ההצעה של ברק למדינה פלסטינית על 97% מהגדה המערבית ועזה. "ערפאת עשה הרבה מאוד טעויות", הוא אמר. "הוא קיבל עידוד ממדינות ערביות לקבל את ההצעה".

במקביל לכך שהוא מדבר באופן אישי ולא בשם הממשלה שלו, השייח אמר כי אם – ורק אם – מנהיג פלסטיני ידחה בעתיד הצעה כה מרחיקת לכת, בחריין ומדינות ערביות עשויות לשמור את האפשרות לצדד בישראל.

"אולי הגיע הזמן בשבילנו להגיד 'זה מספיק'", הוא אומר. "הראו לנו הסכם שלום טוב שאנחנו מרגישים שהוא מקובל על מספר משמעותי של פלסטינים והמנהיגים שלהם, ואם הם לא יקבלו אותו, כל מדינה ערבית תוכל לקבל את ההחלטה שלנו כיצד להתקדם".

אבל הוא פסימי מאוד מכך שתהליך שכזה יתקדם תחת נתניהו. "עידן חדש דורש מנהיג חדש", הוא אומר.

עוד 836 מילים
כל הזמן // שבת, 19 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משנה מזל המורה לעברית מפתח תקווה שהפכה לדילרית בקזינו

אורלי גרייבס גדלה בפתח תקווה והגיעה לארה"ב בזכות מלגת כדורסל ● אחרי שהייתה מורה לעברית, היא השתלבה בתעשיית ההימורים

עוד 646 מילים
עודכן לפני 5 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אופרת הרוק של שרונה פיק מנסה לכבוש את ניו יורק

שרונה פיק חברה לאמה, מירית שם-אור, ולבמאי צדי צרפתי כדי להעלות מחזמר צנוע בניו יורק ● אחרי שעברו בשלום את הצגת הבכורה, השלושה כבר נערכים להגדלת ההפקה ● "אנחנו לא רוצים לראות 4-5 ברבורות, אנחנו רוצים לראות 12 מהן. זו פנטזיה, ופנטזיות הן גדולות"

המחזמר "אגם הברבורים: אופרת הרוק", המוצג כעת בניו יורק, הוא התוצרת האחרונה בייצוא התרבותי של ישראל לארצות הברית.

למרות שהמחזמר לא כולל אפילו מילה בעברית, היוצרים שלו הם אייקונים ישראלים, ושני שליש מהצוות – המונה 12 שחקנים צעירים – מגיעים מהארץ.

המחזמר משתמש בבלט הקלסי של צ'ייקובסקי בתור בסיס, לרבות סיפור האהבה בין הנסיך זיגפריד, הפלייבוי המלכותי, לאודט, נסיכת הברבורים.

המופע נפתח עם המוזיקה המוכרת של המלחין הרוסי, אך אז לוקח זווית אחרת, ונוסק למחזמר פופ-רוק סקסי עם שירים חדשים.

הפרויקט החל כרעיון של הכותבת מירית שם-אור ובתה שרונה פיק, שאליהן הצטרף הבמאי צדי צרפתי. שרונה אומרת כי החומרים התאימו לה, משום שאביה, צביקה פיק, "היה נוהג לנגן את היצירה הזו באופן ספציפי כשהייתי ילדה.

"הוא הגיע מרקע קלסי, ומאוד מאוד אהב את זה, כך שהוא רצה שאנחנו נכיר את זה", היא אומרת. "התאהבתי ביצירת המופת הזו, ויצירת המחזמר הזה משלבת את האהבה שלי לפופ-רוק ולמוזיקה קלסית".

צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)
צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)

פיק ואחותה דניאלה (הנשואה לבמאי הקולנוע קוונטין טרנטינו) היו צמד בתחילת שנות ה-2000, ואחרי שהיה להם להיט ענק, אומרת פיק, היא הפכה ליותר בטוחה ביכולות ההלחנה שלה, והחלה להתייחס לזה יותר ברצינות.

בתור אם לשלושה ילדים קטנים, פיק הפחיתה את המיקוד בשירה והתמקדה במה שהיא קוראת לו "חלום חיי". לאחר שאמה כתבה את עלילת המחזמר והמילים לשירים, "היא וצדי ישבו במשך שעות ליצור את המחזה, ואני עבדתי איתו על השירים. זה מאמץ משותף", אומרת פיק.

צרפתי כבר מכיר את משפחת פיק: בתחילת שנות ה-70, הוא הופיע בגרסה הישראלית של המחזמר "שיער" עם צביקה. "לאחר 18 שנים בתור שחקן, מאז גיל 10, זו הייתה ההופעה האחרונה שלי על הבמה. חווה אלברשטיין ביקשה ממני אז לביים מופע שלה, ולפתע החיים שלי השתנו והפכתי לבמאי", מספר צרפתי.

צרפתי, הידוע בהפקות ענק על הבמה ובטלוויזיה בישראל, צוחק כשהוא אומר ש"אגם הברבורים: אופרת הרוק" הוא "הדבר הקטן ביותר שאי פעם עשיתי.

"אבל כשהייתי בן 13", הוא אומר, "שמעתי מוזיקה של צ'ייקובסקי, רציתי לחבר כוראוגרפיה ל'אגם הברבורים', ואפילו שיחקתי את הנסיך. אז כששרונה ומירית סיפרו לי על כך, אמרתי, בואו נשב יחד. אחרי שבועיים, אמרתי שאני בעניין".

צרפתי רואה במחזמר התאמה מתבקשת של היצירה הקלסית מהמאה ה-19 למאה ה-21. "אגם הברבורים תמיד היה בלט, אבל אף אחד לא כתב אותו בתור מחזה, עם טקסט, עם סיפור. עבדנו כדי לבנות סיפור בין השירים", הוא אומר.

שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)
שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)

מאפיין מרכזי בנראטיב הוא הנבל, הרוזן פון רוטברט, המגולם על ידי השחקן, הכותב והמפיק הישראלי-אמריקאי, עדן יעקב לוי. זה אתגר מהנה עבור לוי יליד ירושלים, שהגיע לניו יורק לפני קרוב לעשור בגיל 25 כדי ללמוד משחק.

"פון רותבארט הוא אדם מאוד מרושע", אומר לוי. "מגלומן שחושב שהוא מלך העולם, ורוצה לשלוט בכל מי שהוא יכול ומה שהוא יכול. לשחק תפקיד של חזיר שוביניסטי היה קשה, כי אני לא מזדהה עם שום דבר מזה ברמה האישית. למעשה, אני מתנגד לזה. אבל מנקודת מבט של משחק, לשחק דמות שכזו זה כיף".

לוי- אשר בדומה לשחקנים רבים, מחזיק בעבודה צדדית: מורה לעברית בברוקלין – מעריך את הזכות להשתתף כעת במחזמר כחול-לבן. "זה כיף, קומדיה קלה, פארסה, אבל היא גם מתמודדת עם נושאים רציניים כמו סקסיזם", אומר לוי.

פיק, צרפתי ולוי מלאים תקוות בנוגע לעתיד של היצירה האהובה שלהם, אשר מציגה כעת בחלל הקטן יחסית של Chelsea Music Hall מתחת לשוק צ'לסי במנהטן, והיא תעבור למיקום אחר בניו יורק סיטי בנובמבר.

לוי מדמיין את סצנת נשף המסכות הווינאי הנוצץ על במה גדולה יותר, וצרפתי להוט לגרום להצגה לצמוח, צעד אחרי צעד. "אני לא רוצה לראות ארבע או חמש ברבורות", אומר הבמאי, ביחס ללהקת הציפורים המרפרפות על במת המחזה. "אני רוצה לראות 12 מהן. זו אגדה, זו פנטזיה. ופנטזיות הן גדולות".

עוד 555 מילים

אגדת דשא ביציע עם האוהדים הפלסטינים

עם הרבה גשם ואפס שערים, הכדורגל הפלסטיני הביא לראשונה עשרות אלפי אוהדים והרבה גאווה לאצטדיון אל-חוסייני במזרח ירושלים ● אדם רזגון הצליח להשתחל לאירוע המבוקש (הכניסה הייתה בחינם, על בסיס כל הקודם זוכה) ושמע מהאוהדים הנרגשים על המשמעות הפוליטית של האירוע הספורטיבי

עוד 800 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סִינַי

אהבתנו לסיני חורגת מאהבתנו לכל מקום אחר מחוץ לישראל ● סיני זה המקום היחיד במזרח התיכון שבו ישראלים מרגישים בבית ● סיני זה המקום היחיד בחיינו שלא השתנה ולא משתנה בכלל בעולם שלא מפסיק להשתנות לרגע ● אחרי 15 שנה, אמיר בן-דוד חזר לנואיבה

עוד 1,018 מילים
גיא זהר גיא זהר

"מענקי המשפט בישראל": המערכת הפוליטית סופדת לנשיא העליון לשעבר שמגר

ליברמן: הייאוש בבלפור מתגבר, נתניהו יחזיר את המנדט מחרתיים ● איימן עודה לנתניהו: הימין מעדיף עבריין בבלפור על פני ערבים שנבחרו באופן דמוקרטי ● נתניהו: גנץ הולך שבי אחרי לפיד וליברמן, חברי המשותפת תומכים בטרור ● גנץ: הצעת נתניהו לאחדות היא ספין ● הנשיא ריבלין: שמגר היה מעמודי התווך של המשפט הישראלי ● נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על נעמה יששכר הכלואה ברוסיה

עוד 21 עדכונים

תגובות אחרונות

שאלה של אומץ הדרך של גנץ לאחדות עוברת בממשלת מיעוט

האפשרות שכחול-לבן תקים באופן זמני ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - במטרה להיפטר מנתניהו - מעסיקה בימים אלה את כל הנוגעים בדבר ● בליכוד דוחים את החזרת המנדט בגלל אפשרות כזו ● בישראל ביתנו ובכחול-לבן מתלבטים ● וברשימה המשותפת מניחים שבסוף כולם ישתפנו ● "אני אהיה מופתע אם זה יקרה, אבל כולנו הופתענו כמה וכמה פעמים בזמן האחרון" ● פרשנות

עוד 816 מילים

אשת חיל המהפך של גברת סמית'

ישכה סמית', סבתא שומרת מצוות בת 68, נולדה בגוף של גבר והייתה אומללה רוב חייה ● אחרי ששינתה את מינה, התחברה מחדש לישראל וליהדות והתפייסה עם חלק מששת ילדיה ● בדרך היא קיבלה לא מעט עזרה מסטארבקס בארה"ב, שעודדה העסקת טרנסג'נדרים כבר בשנות התשעים ● היום יוקרן סרט תיעודי עליה בבכורה בפסטיבל חיפה

עוד 1,249 מילים

הברק יכה שוב "כדור הארץ צועק, משהו פה לא בסדר. כדאי שנקשיב"

מותו של הנער אשר חזות ממכת ברק בחוף זיקים השבוע, לא הפתיע את המומחה לברקים, ד״ר מוסטפה עספור ● כחלק ממשבר האקלים, הוא מספר, מתועדים כיום 250 ברקים בשנייה על פני כדור הארץ - לעומת 100 ברקים בשנייה רק לפני שני עשורים ● "הברקים הם הסיגנלים של כדור הארץ, והם מספרים לנו שהמערכת יוצאת משליטה"

עוד 527 מילים ו-1 תגובות

כיסוי וטעייה עיר ענק מתקופת הברונזה תיקבר שוב

שרידים ארכאולוגיים של עיר ענקית מתקופת הברונזה ישובו וייקברו, לטובת בניית מחלף שישרת את העיר חריש - אבל יונצחו בהדמיית תלת-ממד ● הממצאים מלמדים על עבר בן 5,000 שנה, ואף קדום יותר ● עכשיו הארכאולוגים מסבירים מדוע הם חיים עם זה בשלום

עוד 1,224 מילים

הליכוד לגנץ: תכהן ברוטציה כראש ממשלה, גם אם רק חלק מכחול לבן יצטרף לקואליציה

יושב ראש כחול לבן דחה את ההצעה, שפורסמה בחדשות 12 ● מוקדם יותר הציע נתניהו מתווה לממשלת אחדות, אך כחול לבן הביעה התנגדות ליוזמה, שבבסיסה המשך הסטטוס קוו ● ג'ארד קושנר יבקר בישראל בסוף החודש וייפגש לראשונה עם גנץ ● גדעון סער: אתמודד בפריימריז הקרובים על ראשות הליכוד ● עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ' התנצלו על דברים שאמרו אתמול בשידור

עוד 33 עדכונים

רוסיה שוב נכנסת לוואקום האמריקאי, ויש סיבה לדאגה

השבועיים האחרונים בסוריה מוכיחים עד כמה המזרח התיכון יכול להיות הפכפך ● בשיחת טלפון אחת, הפך טראמפ את אסד מרוצח המונים למושיע הכורדים ● רוסיה מצידה מפגינה נוכחות בצפון סוריה ומשדרת לארדואן מי הבוס ● ובישראל עוקבים בדאגה במיוחד אחרי מובלעת טאנף שעל גבול סוריה-ירדן ● פרשנות

עוד 487 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה