פרשנות ש"ס תהיה הפתעת הבחירות

הימים הם ימי חודש אלול, ומבחינת ש"ס מתקיים פה נס גדול: האפשרות לחבר בין חודש הסליחות ובין הבחירות ● מול קהל שבוי ולצד בכירי הרבנים בית הכנסת היזדים, יו"ר התנועה אריה דרעי מעביר את המסר: "כבודו של הקדוש ברוך הוא מונח כאן" ומזהיר מפני "ממשלה חילונית אשכנזית...שתעביר מאיתנו את כל הכסף״ ● שלום ירושלמי מנבא לש״ס תשעה מנדטים לכל הפחות

אריה דרעי בבית הכנסת היזדים ב-14 בספטמבר 2019 (צילום: Aharon Krohn/Flash90)
Aharon Krohn/Flash90
אריה דרעי בבית הכנסת היזדים ב-14 בספטמבר 2019

בית הכנסת היזדים בשכונת הבוכרים בירושלים היה המעוז הרוחני של ש"ס במשך שנים רבות. הרב עובדיה יוסף אהב לתת שם את הדרשה השבועית שלו בכל מוצאי שבת. ואכן, לא היה מקום מתאים מזה לטעון בו את הבוחרים של ש"ס, שלושה ימים לפני הבחירות.

שוב באותו בית כנסת מיתולוגי, במוצאי שבת, באותה שעה, עם הליהוק הכי דרמטי של ש"ס על הבמה: נשיא מועצת החכמים הרב שלום כהן; יו"ר ש"ס אריה דרעי; הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, בנו של הרב עובדיה; הרב ראובן אלבז, אחד הנואמים הכריזמטיים של התנועה לתולדותיה. והיו גם כוכבים אחרים, ביניהם יהודה דרעי, אחיו של אריה, הרב הראשי של באר שבע.

אריה דרעי בבית הכנסת היזדים ב-14 בספטמבר 2019 (צילום: רונן כ״ץ)
אריה דרעי בבית הכנסת היזדים ב-14 בספטמבר 2019 (צילום: רונן כ״ץ)

הימים הם ימי חודש אלול. מבחינת ש"ס מתקיים פה נס גדול. האפשרות לחבר בין חודש הסליחות ובין הבחירות היא קריטית. זו העת לאחד בין התשובה ובין ההצבעה הנכונה, בין הסליחה ובין ההקרבה בקמפיין, בין הקדוש ברוך הוא ובין הפתק בקלפי. למצביע הספרדי המסורתי אין שום מרחב תמרון. המסרים שעוברים לציבור מאיימים ומפחידים בהתאם.

זו העת לאחד בין התשובה ובין ההצבעה הנכונה, בין הסליחה ובין ההקרבה בקמפיין, בין הקדוש ברוך הוא ובין הפתק בקלפי. למצביע הספרדי המסורתי אין שום מרחב תמרון. המסרים שעוברים מפחידים בהתאם

"מעולם לא היו בחירות בחודש אלול", קרא אריה דרעי למאות אנשי ש"ס שהצטופפו ביזדים ומלאו גם את החצרות בחוץ. "הקדוש ברוך הוא נתן לנו את הדבר הכי גדול שיכול להיות. מי שרוצה שחודש תשרי יעבור עליו ללא פגע – צריך לעשות בחודש אלול זיכוי הרבים. איפה יש זיכוי רבים כזה כמו ביום שלישי".

ואם זה לא היה ברור מספיק, הוסיף דרעי בקול בוכים: "כבודו של הקדוש ברוך הוא מונח כאן". לא פחות.

המסרים הללו משודרים לציבור עם שמץ של הסתה, או לפחות ביטויי שנאה קשים נגד הציבור שעומד מנגד. בני גנץ ברגע זה הוא הקטליזטור הכי גדול של ש"ס. גנץ החליט לשנות כיוון וללכת על קמפיין של ממשלת אחדות חילונית ודרעי כבר מזהיר מפני "ממשלה חילונית אשכנזית. השם ירחם".

ממשלה כזו תבטל כמובן את ההסכמים הקואליציוניים שכל כך מיטיבים עם החרדים בשנים האלו, המשיך דרעי, והדגיש: "ותעביר מאיתנו את כל הכסף". הממשלה הנוראה הזו, הרפורמית הזו, לפי דרעי, תפרק כמובן את שירותי הדת, תעצור את המקוואות, תלמודי תורה, את בתי הכנסיות. אנה אנו באים?

אריה דרעי בבית הכנסת היזדים ב-14 בספטמבר 2019. מימינו הרב שלום כהן. (צילום: Aharon Krohn/Flash90)
אריה דרעי בבית הכנסת היזדים ב-14 בספטמבר 2019. מימינו הרב שלום כהן. (צילום: Aharon Krohn/Flash90)

אני מאמין בעוצמה של השילוב הזה, בין בחירות וסליחות. אני עוקב אחרי ש"ס בבחירות האלה, ויכול לזהות את ההבדל בין אפריל ונובמבר, ניסן ואלול. האטמוספירה שונה. המסורת משתלטת. גם הפרקטיקה משחקת לטובת ש"ס.

באפריל המפלגה הניחה את התשתית ובנתה מטות ארגוניים ומערכי הסעות ליום הבחירות ההוא. היום התשתית כבר קיימת, וש"ס יכולה להפנות את הכוחות לקמפיין האמוני שלה.

אתמול הצטרפו לש"ס גם המצביעים של הרב מאיר מאזוז, הפטרון של אלי ישי ומפלגתו, יחד. מאזוז תמך באפריל ביהדות התורה. היום הוא קורא להצביע לש"ס.

הסקרים שפורסמו ביום שישי האחרון בערוצים 12 ו-13, שמעניקים לש"ס 6 ו-7 מנדטים, רחוקים מהמציאות. אם יש מפלגה אחת שאני מוכן להמר עליה בבחירות האלה, זו ש"ס – שעשויה להגיע בתוקף הנסיבות המיוחדות ל-9 מנדטים, ואפילו יותר.

אם יש מפלגה אחת שאני מוכן להמר עליה בבחירות האלה, זו ש"ס – שעשויה להגיע בתוקף הנסיבות המיוחדות ל-9 מנדטים, ואפילו יותר

הימים הנוראים של ש"ס יימשכו עד מחר ב-22:00 בערב. את המצביעים ילוו דברי התוכחה והציווי הרבני הבלתי מתפשר. "החילונים הם מסכנים", אבחן הרב כהן, נשיא מועצת החכמים בכנס ביזדים. גם האשכנזים לא זכו ממנו להרבה סימפטיה. "ג' זה גמל", הגדיר הרב את יהדות התורה, או לפחות את הסימן שלה בקלפי.

גם הדברים של הרב אלבז מעוררים עניין. מבחינתו, ש"ס היא זו שמייצגת את החילוניים, כי היא באה להציל את החילוניים מפני עצמם. אם אתה יהודי, אתה לא יכול להיות חילוני. אם אתם מתעקשים להיות חילוניים אז "לכו תחפשו מקום אחר. זה לא רוסיה האדומה פה", הכריז הרב אלבז בהתרגשות רבה.

וסיכם את תמונת המצב הפוליטית הרב זמיר כהן: "מה ראשי התיבות של אלול? אין לפיד ואין ליברמן". אם ש״ס אכן תקבל תשעה מנדטים ויותר, זה בדיוק מה שיהיה בקואליציה הבאה.

עוד 608 מילים
כל הזמן // שבת, 19 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משנה מזל המורה לעברית מפתח תקווה שהפכה לדילרית בקזינו

אורלי גרייבס גדלה בפתח תקווה והגיעה לארה"ב בזכות מלגת כדורסל ● אחרי שהייתה מורה לעברית, היא השתלבה בתעשיית ההימורים

עוד 646 מילים
עודכן לפני 20 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אופרת הרוק של שרונה פיק מנסה לכבוש את ניו יורק

שרונה פיק חברה לאמה, מירית שם-אור, ולבמאי צדי צרפתי כדי להעלות מחזמר צנוע בניו יורק ● אחרי שעברו בשלום את הצגת הבכורה, השלושה כבר נערכים להגדלת ההפקה ● "אנחנו לא רוצים לראות 4-5 ברבורות, אנחנו רוצים לראות 12 מהן. זו פנטזיה, ופנטזיות הן גדולות"

המחזמר "אגם הברבורים: אופרת הרוק", המוצג כעת בניו יורק, הוא התוצרת האחרונה בייצוא התרבותי של ישראל לארצות הברית.

למרות שהמחזמר לא כולל אפילו מילה בעברית, היוצרים שלו הם אייקונים ישראלים, ושני שליש מהצוות – המונה 12 שחקנים צעירים – מגיעים מהארץ.

המחזמר משתמש בבלט הקלסי של צ'ייקובסקי בתור בסיס, לרבות סיפור האהבה בין הנסיך זיגפריד, הפלייבוי המלכותי, לאודט, נסיכת הברבורים.

המופע נפתח עם המוזיקה המוכרת של המלחין הרוסי, אך אז לוקח זווית אחרת, ונוסק למחזמר פופ-רוק סקסי עם שירים חדשים.

הפרויקט החל כרעיון של הכותבת מירית שם-אור ובתה שרונה פיק, שאליהן הצטרף הבמאי צדי צרפתי. שרונה אומרת כי החומרים התאימו לה, משום שאביה, צביקה פיק, "היה נוהג לנגן את היצירה הזו באופן ספציפי כשהייתי ילדה.

"הוא הגיע מרקע קלסי, ומאוד מאוד אהב את זה, כך שהוא רצה שאנחנו נכיר את זה", היא אומרת. "התאהבתי ביצירת המופת הזו, ויצירת המחזמר הזה משלבת את האהבה שלי לפופ-רוק ולמוזיקה קלסית".

צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)
צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)

פיק ואחותה דניאלה (הנשואה לבמאי הקולנוע קוונטין טרנטינו) היו צמד בתחילת שנות ה-2000, ואחרי שהיה להם להיט ענק, אומרת פיק, היא הפכה ליותר בטוחה ביכולות ההלחנה שלה, והחלה להתייחס לזה יותר ברצינות.

בתור אם לשלושה ילדים קטנים, פיק הפחיתה את המיקוד בשירה והתמקדה במה שהיא קוראת לו "חלום חיי". לאחר שאמה כתבה את עלילת המחזמר והמילים לשירים, "היא וצדי ישבו במשך שעות ליצור את המחזה, ואני עבדתי איתו על השירים. זה מאמץ משותף", אומרת פיק.

צרפתי כבר מכיר את משפחת פיק: בתחילת שנות ה-70, הוא הופיע בגרסה הישראלית של המחזמר "שיער" עם צביקה. "לאחר 18 שנים בתור שחקן, מאז גיל 10, זו הייתה ההופעה האחרונה שלי על הבמה. חווה אלברשטיין ביקשה ממני אז לביים מופע שלה, ולפתע החיים שלי השתנו והפכתי לבמאי", מספר צרפתי.

צרפתי, הידוע בהפקות ענק על הבמה ובטלוויזיה בישראל, צוחק כשהוא אומר ש"אגם הברבורים: אופרת הרוק" הוא "הדבר הקטן ביותר שאי פעם עשיתי.

"אבל כשהייתי בן 13", הוא אומר, "שמעתי מוזיקה של צ'ייקובסקי, רציתי לחבר כוראוגרפיה ל'אגם הברבורים', ואפילו שיחקתי את הנסיך. אז כששרונה ומירית סיפרו לי על כך, אמרתי, בואו נשב יחד. אחרי שבועיים, אמרתי שאני בעניין".

צרפתי רואה במחזמר התאמה מתבקשת של היצירה הקלסית מהמאה ה-19 למאה ה-21. "אגם הברבורים תמיד היה בלט, אבל אף אחד לא כתב אותו בתור מחזה, עם טקסט, עם סיפור. עבדנו כדי לבנות סיפור בין השירים", הוא אומר.

שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)
שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)

מאפיין מרכזי בנראטיב הוא הנבל, הרוזן פון רוטברט, המגולם על ידי השחקן, הכותב והמפיק הישראלי-אמריקאי, עדן יעקב לוי. זה אתגר מהנה עבור לוי יליד ירושלים, שהגיע לניו יורק לפני קרוב לעשור בגיל 25 כדי ללמוד משחק.

"פון רותבארט הוא אדם מאוד מרושע", אומר לוי. "מגלומן שחושב שהוא מלך העולם, ורוצה לשלוט בכל מי שהוא יכול ומה שהוא יכול. לשחק תפקיד של חזיר שוביניסטי היה קשה, כי אני לא מזדהה עם שום דבר מזה ברמה האישית. למעשה, אני מתנגד לזה. אבל מנקודת מבט של משחק, לשחק דמות שכזו זה כיף".

לוי- אשר בדומה לשחקנים רבים, מחזיק בעבודה צדדית: מורה לעברית בברוקלין – מעריך את הזכות להשתתף כעת במחזמר כחול-לבן. "זה כיף, קומדיה קלה, פארסה, אבל היא גם מתמודדת עם נושאים רציניים כמו סקסיזם", אומר לוי.

פיק, צרפתי ולוי מלאים תקוות בנוגע לעתיד של היצירה האהובה שלהם, אשר מציגה כעת בחלל הקטן יחסית של Chelsea Music Hall מתחת לשוק צ'לסי במנהטן, והיא תעבור למיקום אחר בניו יורק סיטי בנובמבר.

לוי מדמיין את סצנת נשף המסכות הווינאי הנוצץ על במה גדולה יותר, וצרפתי להוט לגרום להצגה לצמוח, צעד אחרי צעד. "אני לא רוצה לראות ארבע או חמש ברבורות", אומר הבמאי, ביחס ללהקת הציפורים המרפרפות על במת המחזה. "אני רוצה לראות 12 מהן. זו אגדה, זו פנטזיה. ופנטזיות הן גדולות".

עוד 555 מילים

אגדת דשא ביציע עם האוהדים הפלסטינים

עם הרבה גשם ואפס שערים, הכדורגל הפלסטיני הביא לראשונה עשרות אלפי אוהדים והרבה גאווה לאצטדיון אל-חוסייני במזרח ירושלים ● אדם רזגון הצליח להשתחל לאירוע המבוקש (הכניסה הייתה בחינם, על בסיס כל הקודם זוכה) ושמע מהאוהדים הנרגשים על המשמעות הפוליטית של האירוע הספורטיבי

עוד 800 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סִינַי

אהבתנו לסיני חורגת מאהבתנו לכל מקום אחר מחוץ לישראל ● סיני זה המקום היחיד במזרח התיכון שבו ישראלים מרגישים בבית ● סיני זה המקום היחיד בחיינו שלא השתנה ולא משתנה בכלל בעולם שלא מפסיק להשתנות לרגע ● אחרי 15 שנה, אמיר בן-דוד חזר לנואיבה

עוד 1,018 מילים
גיא זהר גיא זהר

"מענקי המשפט בישראל": המערכת הפוליטית סופדת לנשיא העליון לשעבר שמגר

ליברמן: הייאוש בבלפור מתגבר, נתניהו יחזיר את המנדט מחרתיים ● איימן עודה לנתניהו: הימין מעדיף עבריין בבלפור על פני ערבים שנבחרו באופן דמוקרטי ● נתניהו: גנץ הולך שבי אחרי לפיד וליברמן, חברי המשותפת תומכים בטרור ● גנץ: הצעת נתניהו לאחדות היא ספין ● הנשיא ריבלין: שמגר היה מעמודי התווך של המשפט הישראלי ● נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על נעמה יששכר הכלואה ברוסיה

עוד 21 עדכונים

תגובות אחרונות

שאלה של אומץ הדרך של גנץ לאחדות עוברת בממשלת מיעוט

האפשרות שכחול-לבן תקים באופן זמני ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - במטרה להיפטר מנתניהו - מעסיקה בימים אלה את כל הנוגעים בדבר ● בליכוד דוחים את החזרת המנדט בגלל אפשרות כזו ● בישראל ביתנו ובכחול-לבן מתלבטים ● וברשימה המשותפת מניחים שבסוף כולם ישתפנו ● "אני אהיה מופתע אם זה יקרה, אבל כולנו הופתענו כמה וכמה פעמים בזמן האחרון" ● פרשנות

עוד 816 מילים

אשת חיל המהפך של גברת סמית'

ישכה סמית', סבתא שומרת מצוות בת 68, נולדה בגוף של גבר והייתה אומללה רוב חייה ● אחרי ששינתה את מינה, התחברה מחדש לישראל וליהדות והתפייסה עם חלק מששת ילדיה ● בדרך היא קיבלה לא מעט עזרה מסטארבקס בארה"ב, שעודדה העסקת טרנסג'נדרים כבר בשנות התשעים ● היום יוקרן סרט תיעודי עליה בבכורה בפסטיבל חיפה

עוד 1,249 מילים

הברק יכה שוב "כדור הארץ צועק, משהו פה לא בסדר. כדאי שנקשיב"

מותו של הנער אשר חזות ממכת ברק בחוף זיקים השבוע, לא הפתיע את המומחה לברקים, ד״ר מוסטפה עספור ● כחלק ממשבר האקלים, הוא מספר, מתועדים כיום 250 ברקים בשנייה על פני כדור הארץ - לעומת 100 ברקים בשנייה רק לפני שני עשורים ● "הברקים הם הסיגנלים של כדור הארץ, והם מספרים לנו שהמערכת יוצאת משליטה"

עוד 527 מילים ו-1 תגובות

כיסוי וטעייה עיר ענק מתקופת הברונזה תיקבר שוב

שרידים ארכאולוגיים של עיר ענקית מתקופת הברונזה ישובו וייקברו, לטובת בניית מחלף שישרת את העיר חריש - אבל יונצחו בהדמיית תלת-ממד ● הממצאים מלמדים על עבר בן 5,000 שנה, ואף קדום יותר ● עכשיו הארכאולוגים מסבירים מדוע הם חיים עם זה בשלום

עוד 1,224 מילים

הליכוד לגנץ: תכהן ברוטציה כראש ממשלה, גם אם רק חלק מכחול לבן יצטרף לקואליציה

יושב ראש כחול לבן דחה את ההצעה, שפורסמה בחדשות 12 ● מוקדם יותר הציע נתניהו מתווה לממשלת אחדות, אך כחול לבן הביעה התנגדות ליוזמה, שבבסיסה המשך הסטטוס קוו ● ג'ארד קושנר יבקר בישראל בסוף החודש וייפגש לראשונה עם גנץ ● גדעון סער: אתמודד בפריימריז הקרובים על ראשות הליכוד ● עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ' התנצלו על דברים שאמרו אתמול בשידור

עוד 33 עדכונים

רוסיה שוב נכנסת לוואקום האמריקאי, ויש סיבה לדאגה

השבועיים האחרונים בסוריה מוכיחים עד כמה המזרח התיכון יכול להיות הפכפך ● בשיחת טלפון אחת, הפך טראמפ את אסד מרוצח המונים למושיע הכורדים ● רוסיה מצידה מפגינה נוכחות בצפון סוריה ומשדרת לארדואן מי הבוס ● ובישראל עוקבים בדאגה במיוחד אחרי מובלעת טאנף שעל גבול סוריה-ירדן ● פרשנות

עוד 487 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה