בחירות 2019 ברשימה המשותפת מודים לנתניהו

חברי הרשימה המשותפת חגגו אתמול את הניצחון בקלפי, ובעיקר את הניצחון על ראש הממשלה ● "בעוד שנתניהו חשב שהאמירות שלו ישכנעו מספר גדול יותר מהתומכים שלו ללכת להצביע לו, הן למעשה עזרו לנו" ● כעת יש השואפים שם להשתלב בהנהגת המדינה, ומקווים שבני גנץ לא יפסול אותם על הסף

איימן עודה וחברי הרשימה המשותפת חוגגים את תוצאות המדגמים, בחירות ספטמבר 2019 (צילום: Basel Awidat/FLASH90)
Basel Awidat/FLASH90
איימן עודה וחברי הרשימה המשותפת חוגגים את תוצאות המדגמים, בחירות ספטמבר 2019

חברי הרשימה המשותפת הניפו אתמול את ידיהם לאות ניצחון, לאחר שערוצי הטלוויזיה פרסמו את תוצאות המדגמים, לפיהם זכו ב-13 מושבים בכנסת.

אחר כך הם חייכו ומחאו כפיים, כאשר כל ערוצי הטלוויזיה חזו שמפלגת עוצמה יהודית הימנית-קיצונית לא קיבלה מספיק קולות כדי לעבור את אחוז החסימה.

התוצאות היו כמעט הפוכות לגמרי מהחששות של חברי הרשימה מפני שיעור השתתפות נמוך של הבוחרים בערים בעלות רוב ערבי, ומפני עליית הימין הקיצוני.

כשהם עומדים על במה מאולתרת באולפנים של תחנת רדיו ערבית בנצרת, מועמדי הרשימה המשותפת נשאו נאומים נרגשים ודיברו על סוף עידן בנימין נתניהו.

"אנחנו שמחים שנתניהו לא יכול להרכיב ממשלה", אמר יושב ראש הרשימה המאוחדת, איימן עודה, לפעילים ולעיתונאים. "אנחנו גם שמחים שמפלגת עוצמה יהודית לא הצליחה להיכנס לכנסת".

נתניהו הואשם כי מסע הבחירות שלו התמקד בדיכוי קולות הערבים בעודו "מזהיר" את תומכיו כי עליהם לאזן את שיעור ההצבעה הגבוה ביישובים הערביים, מה שגרר טענות לגזענות.

אחמד טיבי (צילום: Flash90)
אחמד טיבי (צילום: Flash90)

לדברי עודה, התקפותיו החוזרות של נתניהו נגד המגזר הערבי העלו את שיעור ההצבעה, ובסיכומו של דבר פגעו בו. "להסתה יש מחיר כבד", הוא אמר לערוץ 13.

המדגמים והתוצאות הראשוניות מראים שוויון בין מפלגת הליכוד של נתניהו לבין המפלגה היריבה כחול לבן, כשלאף אחת מהן אין אפשרות ברורה להרכיב ממשלה עם שותפותיה הטבעיות.

כשהמשא ומתן הקואליציוני עומד בפתח, שתי המפלגות יצטרכו, ככל הנראה, לשתף פעולה או להקים ממשלת אחדות, אם כי ייתכן שכחול לבן תוכל להשיג את תמיכת המפלגות הערביות, כדי להתחיל במשא ומתן להרכבת ממשלה.

כשחברת הכנסת עאידה תומא-סלמיאן, המתמודדת מטעם הרשימה המשותפת, נשאלה אם הרשימה תמליץ בפני הנשיא, ראובן ריבלין, על יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, כראש הממשלה, היא לא פסלה את האפשרות הזאת.

"קודם כל אנחנו צריכים לחכות לתוצאות הסופיות ולשמוע מה יש לגנץ לומר. אחר כך אנחנו צריכים לשבת וללמוד את המפה הפוליטית, ואז להחליט", אמרה.

דובר מטעם הרשימה אישר שגנץ התקשר לעודה בלילה ושהשניים קבעו להיפגש.

חבר המפלגה מנסור עבאס אומר שכדי שהרשימה המשותפת תשקול להמליץ על גנץ כראש ממשלה, היא תזדקק להתחייבות מפורשת מצידו לחדש את המשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים, להילחם בפשע במגזר הערבי, להגדיל את התקציבים לרשויות הערביות, ולהרחיב את אישורי הבנייה ביישובים הערביים.

אחרי הבחירות האחרונות, שתי הסיעות הערביות לא המליצו לנשיא ריבלין על אף אחד מראשי המפלגות להרכבת הממשלה.

נתניהו ממשיך להסית

כשדיבר אל תומכיו בתל אביב, נתניהו המשיך בהתקפותיו על הסיעות הערביות והבטיח לחסום ממשלה שתכלול "מפלגות שמהללות ומפארות מחבלים צמאי דם שרוצחים את חיילינו, אזרחינו וילדינו."

העוקצנות הייתה הדדית. "תם עידן בנימין נתניהו", אמר חבר הכנסת אחמד טיבי, המתמודד מטעם הרשימה המשותפת, מעל הבמה בנצרת, והדגיש כי "סוף עידן נתניהו משמעותו מותה של 'עסקת המאה'" של ממשל טראמפ לפתרון הסכסוך.

עודה הבטיח שהרשימה תפעל למאבק בפשע במגזר הערבי, להגדלת התקציבים ליישובים הערביים ולאישור מבנים הנמצאים בסכנת הריסה באותם יישובים.

עודה גם טען שהרשימה המשותפת טעתה כאשר התפצלה לשתי סיעות נפרדות – חד"ש-תע"ל ורע"מ-בל"ד – לפני הבחירות הקודמות, שהתקיימו באפריל.

"עשינו טעות לפני חמישה חודשים. ההזדמנות לתקן את הטעות הזו הגיעה מהר. ניצלנו את ההזדמנות הזאת ובנינו מחדש את הרשימה המשותפת", אמר.

הרשימה המשותפת התאחדה מחדש ביולי האחרון, לאחר פיזור הכנסת במאי.

עאיד כיאל (צילום: אדם רזגון)
עאיד כיאל (צילום: אדם רזגון)

שיעור הצבעה גדול מהצפוי

עאיד כיאל, מנהל הקמפיין של הרשימה, אמר אמש כי אין ביכולתו לספק נתונים מדויקים על שיעור ההצבעה במגזר, אבל הוא סבור שהוא עמד על יותר מ-60%. "ללא ספק, שיעור ההצבעה במגזר הערבי היה גדול מכפי שציפינו", הוא אומר.

בבחירות האחרונות, פחות ממחצית מהבוחרים הערבים הלכו להצביע, כך על פי דוח של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שקובע כי שיעור השתתפותם אז עמד על 49.2%. לעומת זאת, כ-63.5% מהערבים הישראלים הצביעו בבחירות של 2015.

לדברי כיאל, ההצהרות של נתניהו דרבנו את הערבים להצביע. "הן גרמו לאנשים ללכת לקלפי", הוא אומר. "בעוד שהוא חשב שהאמירות האלה ישכנעו מספר גדול יותר מהתומכים שלו ללכת להצביע לו, הן למעשה עזרו לנו".

נוסף על הטענה שהערבים הצביעו אתמול במספרים גדולים, נתניהו האשים לאחרונה את כל מי שהתנגד להצעת החוק של מפלגתו להצבת מצלמות בתחנות הקלפי, בכלל זאת הערבים, בתמיכה בזיוף תוצאות הבחירות. בעמוד הפייסבוק של נתניהו נכתב כי "הערבים רוצים להשמיד את כולנו – נשים, ילדים וגברים".

מאוחר יותר נתניהו הכחיש שהוא כתב את ההודעה הזאת בעמוד הפייסבוק שלו, והאשים בכך את אחד מאנשי צוות הקמפיין שלו.

נתניהו גם עורר מחלוקת ביום הבחירות ב-2015, כשפרסם סרטון הממריץ את מצביעי הימין ללכת להצביע מכיוון שהערבים "נעים בהמוניהם" לקלפיות.

עד חצות, רוב חברי הרשימה המשותפת והכתבים כבר עזבו את אולפני תחנת הרדיו. שעות לאחר מכן, צייץ טיבי בטוויטר: "נהרנו בהמונינו לקלפיות".

עוד 676 מילים
כל הזמן // שבת, 19 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משנה מזל המורה לעברית מפתח תקווה שהפכה לדילרית בקזינו

אורלי גרייבס גדלה בפתח תקווה והגיעה לארה"ב בזכות מלגת כדורסל ● אחרי שהייתה מורה לעברית, היא השתלבה בתעשיית ההימורים

עוד 646 מילים
עודכן לפני 10 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אופרת הרוק של שרונה פיק מנסה לכבוש את ניו יורק

שרונה פיק חברה לאמה, מירית שם-אור, ולבמאי צדי צרפתי כדי להעלות מחזמר צנוע בניו יורק ● אחרי שעברו בשלום את הצגת הבכורה, השלושה כבר נערכים להגדלת ההפקה ● "אנחנו לא רוצים לראות 4-5 ברבורות, אנחנו רוצים לראות 12 מהן. זו פנטזיה, ופנטזיות הן גדולות"

המחזמר "אגם הברבורים: אופרת הרוק", המוצג כעת בניו יורק, הוא התוצרת האחרונה בייצוא התרבותי של ישראל לארצות הברית.

למרות שהמחזמר לא כולל אפילו מילה בעברית, היוצרים שלו הם אייקונים ישראלים, ושני שליש מהצוות – המונה 12 שחקנים צעירים – מגיעים מהארץ.

המחזמר משתמש בבלט הקלסי של צ'ייקובסקי בתור בסיס, לרבות סיפור האהבה בין הנסיך זיגפריד, הפלייבוי המלכותי, לאודט, נסיכת הברבורים.

המופע נפתח עם המוזיקה המוכרת של המלחין הרוסי, אך אז לוקח זווית אחרת, ונוסק למחזמר פופ-רוק סקסי עם שירים חדשים.

הפרויקט החל כרעיון של הכותבת מירית שם-אור ובתה שרונה פיק, שאליהן הצטרף הבמאי צדי צרפתי. שרונה אומרת כי החומרים התאימו לה, משום שאביה, צביקה פיק, "היה נוהג לנגן את היצירה הזו באופן ספציפי כשהייתי ילדה.

"הוא הגיע מרקע קלסי, ומאוד מאוד אהב את זה, כך שהוא רצה שאנחנו נכיר את זה", היא אומרת. "התאהבתי ביצירת המופת הזו, ויצירת המחזמר הזה משלבת את האהבה שלי לפופ-רוק ולמוזיקה קלסית".

צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)
צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)

פיק ואחותה דניאלה (הנשואה לבמאי הקולנוע קוונטין טרנטינו) היו צמד בתחילת שנות ה-2000, ואחרי שהיה להם להיט ענק, אומרת פיק, היא הפכה ליותר בטוחה ביכולות ההלחנה שלה, והחלה להתייחס לזה יותר ברצינות.

בתור אם לשלושה ילדים קטנים, פיק הפחיתה את המיקוד בשירה והתמקדה במה שהיא קוראת לו "חלום חיי". לאחר שאמה כתבה את עלילת המחזמר והמילים לשירים, "היא וצדי ישבו במשך שעות ליצור את המחזה, ואני עבדתי איתו על השירים. זה מאמץ משותף", אומרת פיק.

צרפתי כבר מכיר את משפחת פיק: בתחילת שנות ה-70, הוא הופיע בגרסה הישראלית של המחזמר "שיער" עם צביקה. "לאחר 18 שנים בתור שחקן, מאז גיל 10, זו הייתה ההופעה האחרונה שלי על הבמה. חווה אלברשטיין ביקשה ממני אז לביים מופע שלה, ולפתע החיים שלי השתנו והפכתי לבמאי", מספר צרפתי.

צרפתי, הידוע בהפקות ענק על הבמה ובטלוויזיה בישראל, צוחק כשהוא אומר ש"אגם הברבורים: אופרת הרוק" הוא "הדבר הקטן ביותר שאי פעם עשיתי.

"אבל כשהייתי בן 13", הוא אומר, "שמעתי מוזיקה של צ'ייקובסקי, רציתי לחבר כוראוגרפיה ל'אגם הברבורים', ואפילו שיחקתי את הנסיך. אז כששרונה ומירית סיפרו לי על כך, אמרתי, בואו נשב יחד. אחרי שבועיים, אמרתי שאני בעניין".

צרפתי רואה במחזמר התאמה מתבקשת של היצירה הקלסית מהמאה ה-19 למאה ה-21. "אגם הברבורים תמיד היה בלט, אבל אף אחד לא כתב אותו בתור מחזה, עם טקסט, עם סיפור. עבדנו כדי לבנות סיפור בין השירים", הוא אומר.

שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)
שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)

מאפיין מרכזי בנראטיב הוא הנבל, הרוזן פון רוטברט, המגולם על ידי השחקן, הכותב והמפיק הישראלי-אמריקאי, עדן יעקב לוי. זה אתגר מהנה עבור לוי יליד ירושלים, שהגיע לניו יורק לפני קרוב לעשור בגיל 25 כדי ללמוד משחק.

"פון רותבארט הוא אדם מאוד מרושע", אומר לוי. "מגלומן שחושב שהוא מלך העולם, ורוצה לשלוט בכל מי שהוא יכול ומה שהוא יכול. לשחק תפקיד של חזיר שוביניסטי היה קשה, כי אני לא מזדהה עם שום דבר מזה ברמה האישית. למעשה, אני מתנגד לזה. אבל מנקודת מבט של משחק, לשחק דמות שכזו זה כיף".

לוי- אשר בדומה לשחקנים רבים, מחזיק בעבודה צדדית: מורה לעברית בברוקלין – מעריך את הזכות להשתתף כעת במחזמר כחול-לבן. "זה כיף, קומדיה קלה, פארסה, אבל היא גם מתמודדת עם נושאים רציניים כמו סקסיזם", אומר לוי.

פיק, צרפתי ולוי מלאים תקוות בנוגע לעתיד של היצירה האהובה שלהם, אשר מציגה כעת בחלל הקטן יחסית של Chelsea Music Hall מתחת לשוק צ'לסי במנהטן, והיא תעבור למיקום אחר בניו יורק סיטי בנובמבר.

לוי מדמיין את סצנת נשף המסכות הווינאי הנוצץ על במה גדולה יותר, וצרפתי להוט לגרום להצגה לצמוח, צעד אחרי צעד. "אני לא רוצה לראות ארבע או חמש ברבורות", אומר הבמאי, ביחס ללהקת הציפורים המרפרפות על במת המחזה. "אני רוצה לראות 12 מהן. זו אגדה, זו פנטזיה. ופנטזיות הן גדולות".

עוד 555 מילים

אגדת דשא ביציע עם האוהדים הפלסטינים

עם הרבה גשם ואפס שערים, הכדורגל הפלסטיני הביא לראשונה עשרות אלפי אוהדים והרבה גאווה לאצטדיון אל-חוסייני במזרח ירושלים ● אדם רזגון הצליח להשתחל לאירוע המבוקש (הכניסה הייתה בחינם, על בסיס כל הקודם זוכה) ושמע מהאוהדים הנרגשים על המשמעות הפוליטית של האירוע הספורטיבי

עוד 800 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סִינַי

אהבתנו לסיני חורגת מאהבתנו לכל מקום אחר מחוץ לישראל ● סיני זה המקום היחיד במזרח התיכון שבו ישראלים מרגישים בבית ● סיני זה המקום היחיד בחיינו שלא השתנה ולא משתנה בכלל בעולם שלא מפסיק להשתנות לרגע ● אחרי 15 שנה, אמיר בן-דוד חזר לנואיבה

עוד 1,018 מילים
גיא זהר גיא זהר

"מענקי המשפט בישראל": המערכת הפוליטית סופדת לנשיא העליון לשעבר שמגר

ליברמן: הייאוש בבלפור מתגבר, נתניהו יחזיר את המנדט מחרתיים ● איימן עודה לנתניהו: הימין מעדיף עבריין בבלפור על פני ערבים שנבחרו באופן דמוקרטי ● נתניהו: גנץ הולך שבי אחרי לפיד וליברמן, חברי המשותפת תומכים בטרור ● גנץ: הצעת נתניהו לאחדות היא ספין ● הנשיא ריבלין: שמגר היה מעמודי התווך של המשפט הישראלי ● נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על נעמה יששכר הכלואה ברוסיה

עוד 21 עדכונים

תגובות אחרונות

שאלה של אומץ הדרך של גנץ לאחדות עוברת בממשלת מיעוט

האפשרות שכחול-לבן תקים באופן זמני ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - במטרה להיפטר מנתניהו - מעסיקה בימים אלה את כל הנוגעים בדבר ● בליכוד דוחים את החזרת המנדט בגלל אפשרות כזו ● בישראל ביתנו ובכחול-לבן מתלבטים ● וברשימה המשותפת מניחים שבסוף כולם ישתפנו ● "אני אהיה מופתע אם זה יקרה, אבל כולנו הופתענו כמה וכמה פעמים בזמן האחרון" ● פרשנות

עוד 816 מילים

אשת חיל המהפך של גברת סמית'

ישכה סמית', סבתא שומרת מצוות בת 68, נולדה בגוף של גבר והייתה אומללה רוב חייה ● אחרי ששינתה את מינה, התחברה מחדש לישראל וליהדות והתפייסה עם חלק מששת ילדיה ● בדרך היא קיבלה לא מעט עזרה מסטארבקס בארה"ב, שעודדה העסקת טרנסג'נדרים כבר בשנות התשעים ● היום יוקרן סרט תיעודי עליה בבכורה בפסטיבל חיפה

עוד 1,249 מילים

הברק יכה שוב "כדור הארץ צועק, משהו פה לא בסדר. כדאי שנקשיב"

מותו של הנער אשר חזות ממכת ברק בחוף זיקים השבוע, לא הפתיע את המומחה לברקים, ד״ר מוסטפה עספור ● כחלק ממשבר האקלים, הוא מספר, מתועדים כיום 250 ברקים בשנייה על פני כדור הארץ - לעומת 100 ברקים בשנייה רק לפני שני עשורים ● "הברקים הם הסיגנלים של כדור הארץ, והם מספרים לנו שהמערכת יוצאת משליטה"

עוד 527 מילים ו-1 תגובות

כיסוי וטעייה עיר ענק מתקופת הברונזה תיקבר שוב

שרידים ארכאולוגיים של עיר ענקית מתקופת הברונזה ישובו וייקברו, לטובת בניית מחלף שישרת את העיר חריש - אבל יונצחו בהדמיית תלת-ממד ● הממצאים מלמדים על עבר בן 5,000 שנה, ואף קדום יותר ● עכשיו הארכאולוגים מסבירים מדוע הם חיים עם זה בשלום

עוד 1,224 מילים

הליכוד לגנץ: תכהן ברוטציה כראש ממשלה, גם אם רק חלק מכחול לבן יצטרף לקואליציה

יושב ראש כחול לבן דחה את ההצעה, שפורסמה בחדשות 12 ● מוקדם יותר הציע נתניהו מתווה לממשלת אחדות, אך כחול לבן הביעה התנגדות ליוזמה, שבבסיסה המשך הסטטוס קוו ● ג'ארד קושנר יבקר בישראל בסוף החודש וייפגש לראשונה עם גנץ ● גדעון סער: אתמודד בפריימריז הקרובים על ראשות הליכוד ● עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ' התנצלו על דברים שאמרו אתמול בשידור

עוד 33 עדכונים

רוסיה שוב נכנסת לוואקום האמריקאי, ויש סיבה לדאגה

השבועיים האחרונים בסוריה מוכיחים עד כמה המזרח התיכון יכול להיות הפכפך ● בשיחת טלפון אחת, הפך טראמפ את אסד מרוצח המונים למושיע הכורדים ● רוסיה מצידה מפגינה נוכחות בצפון סוריה ומשדרת לארדואן מי הבוס ● ובישראל עוקבים בדאגה במיוחד אחרי מובלעת טאנף שעל גבול סוריה-ירדן ● פרשנות

עוד 487 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה