המטרה: בלפור

עד כהונתו של יוסי כהן, העדיף המוסד לעבוד בשקט מאחורי הקלעים ולהימנע מאירועים ראוותנים ● האמביציה של כהן להתקדם בסולם הדרגות, תוך ניצול ההילה הבטחונית הסובבת אותו, הביאה לשינוי בגישה ולתהליך מסוכן וחסר תקדים של פוליטיזציה בארגון שבראשו הוא עומד ● פרשנות

בנימין נתניהו וראש המוסד, יוסי כהן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90

עד כהונתו של יוסי כהן, העדיף המוסד לעבוד בשקט מאחורי הקלעים ולהימנע מאירועים ראוותנים ● האמביציה של כהן להתקדם בסולם הדרגות, תוך ניצול ההילה הבטחונית הסובבת אותו, הביאה לשינוי בגישה ולתהליך מסוכן וחסר תקדים של פוליטיזציה בארגון שבראשו הוא עומד ● פרשנות

שלטונו של בנימין נתניהו נמצא בימים אלה ככל הנראה על ערש דווי, והשמות של יורשיו הפוטנציאליים מתחילים לצוץ בתקשורת. אחד הבולטים והמוכשרים שבהם הוא יוסי כהן, ראש המוסד, עטור השבחים והפרסים בגין תפקודו בארגון החשאי.

לפי פרסומים שונים, כהן הוא אחד ממקורביו ההדוקים של נתניהו. הקשר ביניהם ככל הנראה כל כך קרוב, ששמו של כהן אף שורבב לחקירות תיק 1000, כמי שנמנה עם מעגל החברים הקרוב של מי שחשודים במתן טובות הנאה לנתניהו, בהם ג'יימס פאקר וארנון מילצ'ן. לפי הדיווחים, הוא אף קיבל מפאקר כרטיסים להופעה בשווי אלפי שקלים ולן על חשבונו במלון.

באחת העדויות של הדס קליין, מי שהייתה יד ימינו של מילצ'ן, היא מספרת שכהן התלונן בפניה כי רכש לנתניהו סיגרים ב-1,800 שקל ולא קיבל את הכסף בחזרה.

נתחיל מהסוף. ברק רביד חשף לאחרונה כי כהן תכנן לערוך בסוף החודש אירוע ראוותני עם אלפי משתתפים ובכירים, בהם ראש הממשלה והנשיא, בעלות של מיליוני שקלים מכספי משלמי המסים. הסיבה הרשמית למסיבה: 70 שנה להקמת הארגון החשאי בראשו הוא עומד.

עד כהונתו של כהן העדיף המוסד לעבוד בשקט מאחורי הקלעים ולהימנע מאירועים ראוותנים, ומעולם לא חגג לעצמו אירוע בסדר גודל כזה, גם לא כשמלאו לו יובל שנים. האירוע בוטל לאחר החשיפה בחדשות 13, והמיליונים יוחזרו, ככל הנראה, למקומם הנכון, לצורך הקטנת הגירעון הלאומי.

דורי גולד (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
דורי גולד (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

האמביציה של כהן להתקדם בסולם הדרגות, תוך ניצול ההילה הבטחונית הסובבת אותו, והשפעתו כמי שעומד בראש ארגון בטחוני, לא התחילה במוסד. כך קרה גם בכמה חוות דעת שנויות במחלוקת שפרסם בעת שכיהן כראש המל"ל, כדי להכשיר את מתווה הגז. חוות דעת שלטענת מומחים בתחום הסבו נזק כלכלי גדול לישראל.

כדי לאשר את מתווה הגז, נתניהו היה צריך לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים, באמצעות "סעיף 52" בחוק ההגבלים העסקיים. סעיף זה קובע כי אם יש מהלך שהוא בעל חשיבות מדינית-ביטחונית, אזי ניתן לעקוף את החלטת הממונה.

כדי לאפשר את המימוש של הסעיף הזה, שמעולם לא הופעל בעבר, הוזעק כהן, אז ראש המטה לביטחון לאומי. יחד עם דורי גולד, המנכ"ל החדש של משרד החוץ, טען כהן בפני הקבינט הביטחוני, כי אישור המתווה נדרש, בין היתר, לצורך סיוע למצרים, שסובלת ממחסור בגז.

יוסי כהן ועוזי ארד (צילום: Miriam Alster/Flash90)
יוסי כהן ועוזי ארד (צילום: Miriam Alster/Flash90)

ראש המל"ל לשעבר, עוזי ארד, אמר בתגובה לנימוקי כהן: "תפקידו על פי חוק המל"ל להציג חלופות, לא להציג תכתיב של Take it or leave it… חוות הדעת מצטיירת כמסמך שתכליתו היחידה לאשר את המתווה תחת נימוקים מאולצים, חלקיים ומוגזמים".

אלא שעברו שבועות ספורים בלבד, והמציאות התהפכה על טענותיו של כהן, שנשמעו לרבים מופרכות מלכתחילה.

בסוף אוגוסט נמסר על גילוי שדה הגז הענק זור במצרים. כהן הוזעק אז בשנית על ידי נתניהו, כדי להציל את סעיף 52 הקורס. הפעם הוא שינה את חוות דעתו, והחליף את הנימוק של מחסור בגז אצל המצרים, בעודף הגז שם, ובצורך בשיתוף פעולה אזורי.

בדצמבר 2015 הגיע כהן באופן אישי לוועדת הכלכלה, שם טען כי יש צורך בשיתוף פעולה אנרגטי עם מצרים אבל לא רק. הוא גייס גם את ירדן, קפריסין, יוון ואפילו את טורקיה של רג'פ טאיפ ארדואן לצורך חיזוק טענתו על הקמת מזרח תיכון חדש בחסות הגז הישראלי.

בתקופתו של כהן, פרסם נתניהו באופן חסר תקדים ושנוי במחלוקת שוב ושוב חומרים רגישים של המוסד, מה שלא העז לעשות אצל קודמו. המפורסם שבהם הוא החשיפה באפריל 2018 של ארכיון הגרעין האיראני

הוא גם לא היסס כמובן להפחיד את החברים בוועדה עם תרחישי אימה מצד חיזבאללה וחמאס, אף שההערכה היא כי לא היה כל קשר בין איומים אלה, לבין הנסיבות הביטחוניות הדרושות לצורך הפעלת סעיף 52 בעניין מתווה הגז.

הגאולוג יוסי לנגוצקי אמר באותו דיון, בתגובה לדברי כהן, כי הוא "מוצא חובה אזרחית להתריע על יישור קו של פונקציונרים עם רוח המפקד. חוששני שגורמים אלה נוהגים בחוסר יושרה, שעה שהם מתעלמים מעובדות ברורות".

תמיר פרדו, ראש המוסד דאז, סירב להופיע בפני ועדת הכלכלה בטענה שאין לו קשר לנימוקים הביטחוניים שליוו את אישור המתווה. גם הרמטכ"ל וראש אמ"ן נמנעו מלתמוך בחוות הדעת של כהן.

ראש המוסד יוסי כהן, מסתודד במסדרונות הכנסת עם הלוביסטית של יצחק תשובה, אורלי בן שמאי (צילום: אור-לי ברלב)
ראש המוסד יוסי כהן, נראה במסדרונות הכנסת עם הלוביסטית של יצחק תשובה, אורלי בן שמאי (צילום: אור-לי ברלב)

ואם לא די בכך, כהן נראה בשולי אחת הישיבות האלה, כשהוא משוחח בפרטיות במסדרונות הכנסת עם הלוביסטית של יצחק תשובה, אורלי בן שמאי.

התמונות צולמו ופורסמו ברשתות החברתיות על ידי העיתונאית העצמאית אור-לי ברלב , אף על פי שהיו ניסיונות בכנסת למנוע את פרסומן.

מאז עברו ארבע שנים, ובמבחן התוצאה אפשר להגיד שבמקרה הרע כהן הטעה את הכנסת בשליחות נתניהו, ובמקרה הטוב פשוט התרשל בעבודתו, וגרם נזק גדול לכיסם של צרכני החשמל בישראל אחרי שהכשיר מתנה גדולה לתאגידי הגז. כך או כך, עם או בלי קשר, יום לאחר שהכשיר "ביטחונית" את המתווה, קודם כהן לראשות המוסד על ידי נתניהו.

חוות הדעת במתווה הגז לא היתה היחידה שהגיש ושתפורה בדיוק למידותיו ורצונותיו של נתניהו במטרה להכשיר ביטחונית ומדינית מהלכים שהבוס נתקל בהם בהתנגדות. לפי רביב דרוקר, כהן חיבר חוות דעת התומכת בדעתו של נתניהו לבטל את המכרז הבינלאומי לבניית ספינות לחיל הים ובמקומה לחתור לעסקה עם המספנה הגרמנית – טיסנקרופ, כוכבת פרשת 3000. הוא המליץ לרכוש ספינות נגד צוללות בזמן שמערכת הביטחון מתנגדת לכך חוץ מנתניהו כמובן.

כשהגיע העת למינוי ראש מוסד חדש – היה לכהן מאבק צמוד מול נ' על התפקיד. לפי הפרסום ב"עובדה", שעה לפני ההכרזה על מינויו של כהן, נשאל נ' בשיחה טלפונית על ידי נתניהו האם יהיה נאמן לו. מדובר בשאלה שסתרה לחלוטין את אופי הפעילות הדרוש מראש המוסד שמתוקף תפקידו חייב לפעמים גם לדפוק על השולחן ולהגיד "לא" לראש הממשלה. נ' סרב לענות בחיוב. השאר היסטוריה.

במהלך כהונתו של כהן כראש המוסד הופרה מדיניות העמימות שוב ושוב. זו מדיניות שהייתה לסימן ההיכר של פעילות המוסד עד שהגיע לעמוד בראשו.

בתקופה זו, פרסם נתניהו באופן חסר תקדים ושנוי במחלוקת חומרים רגישים של המוסד, מה שככל הנראה לא העז לעשות בתקופת ראש המוסד הקודם, תמיר פרדו. המפורסם מביניהם הוא החשיפה באפריל 2018 של ארכיון הגרעין האיראני.

כשבוע לפני הבחירות האחרונות הציג נתניהו גם תמונות לוויין של אתר לפיתוח נשק גרעיני באבדה, דרומית לעיר איספהאן, לפני ולאחר חשיפתו. בין לבין חשף את התקפות ישראל בסוריה, ולדעת רבים כמעט גרר למלחמת לבנון שלישית.

הפרת מדיניות העמימות לצרכים פוליטיים, גררה ביקורות קשות מצד אנשי ביטחון, ובהם ראש המוסד לשעבר, רמטכ"לים לשעבר ופרשנים צבאיים.
ראש השב"כ לשעבר, אבי דיכטר (היום ח"כ בליכוד), הבהיר כי פרסומים כאלה לא היו יכולים להתרחש ללא גיבוי של ראש המוסד.

אבי דיכטר (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אבי דיכטר (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)

"בדיונים כאלה משתתפים גם ראש המל"ל, ראש המוסד, ראש אמ"ן וגורמים רבים נוספים", אמר דיכטר. "מי שחושב שרה"מ יכול לכופף את הדרג הצבאי ולהכריח אותו להודיע ברבים על פעולה בניגוד לעמדתו – אין לו מושג ירוק איך הדברים מתנהלים".

בסופ"ש האחרון זכה כהן לכתבה אוהדת וגדולה ב"ידיעות אחרונות", כתבה שלמתבוננים מהצד עשויה להיראות כניצול תפקידו במוסד לקידומו הפוליטי.

לפי רוח הכתבה, לא ברור אם כהן התראיין ישירות לכתבים, או שאכן – כפי שנכתב – מקורביו הדליפו את דבריו לעיתון, ככל הנראה בידיעתו (האפשרות שדברי ראש המוסד מודלפים בכמויות מילה במילה מפורומים סגורים שלא בידיעתו נראית על פניה קלושה וחמורה מדי).

כך או כך, יש הרואים בראיון זה תהליך מסוכן וחסר תקדים של פוליטיזציית המוסד, שמצטרף למהלכים אחרים שכבר נעשו בכיוון זה. מדובר בתהליך שראשי המוסד נמנעו מלעשות בעבר, אלא אם זה שירת אינטרס של מדינת ישראל.

כאדם שנתפש לעתים כמי שלא בוחל באמצעים כדי לפלס את דרכו לבלפור, יש הרואים בכהן גרסה מעודכנת ומתוחכמת יותר של נתניהו.

ספק אם אלו שרוצים לראות היום ישראל אחרת בעידן שאחרי נתניהו, ירצו לראות את כהן גם כראש הממשלה הבא.

עוד 1,118 מילים
כל הזמן // יום שישי, 3 באפריל 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הממשלה הכריזה על בני ברק כ"אזור מוגבל"

ימינה: ״לא נהיה עלה תאנה בממשלה, מכרת את כל עקרונות הימין״ ● על פי עדויות: שר הבריאות שנדבק בקורונה הפר את ההנחיות של משרדו ● 4,500 קשישים בבני ברק יועברו לבידוד במלוניות כדי להגן עליהם מהדבקה ● דיון בממשלה: הידוק ההסגר בבני ברק והחמרת ההגבלות ● מנכ"ל מכבי מעריך שבבני ברק יש 75 אלף חולי קורונה ● אבי ניסנקורן יקבל את תיק המשפטים, רגב את התיק לבטחון פנים

עוד 56 עדכונים

אזהרה אחרונה לפני שתשובה (שוב) נעלם עם כספי הפנסיות שלנו

קריסתו של הטייקון יצחק תשובה היא עובדה מוגמרת, ו״דלק קבוצה״, החברה שמחזיקה במונופול הגז, מתמוטטת לנגד עינינו. מי שכנראה עדיין לא שמו לב לכך הם מנהלי הפנסיות שלנו, אחרת אין הסבר לנמנום שהם מפגינים בזמן שתשובה נעלם עם הכסף.

כדי ללמוד על חומרת המצב אפשר להסתכל על הפעולה החריגה שנקט הבנק הזר סיטיבנק, שעל פי פרסומים בתקשורת מימש במהירות ובזול נכסים של החברה לכיסוי חובותיה. לעומת זאת, הגופים המוסדיים, כלומר מנהלי קרנות הפנסיה שלנו, אלה שאחראים על כספי החיסכון שלנו ושבחרו להלוות את כספנו לחברות של תשובה, ממשיכים לשבת על הגדר ולא עושים את המינימום הנדרש על מנת להבטיח את האינטרס של החוסכים.

קריסת הטייקון יצחק תשובה היא עובדה מוגמרת, ו״דלק קבוצה״, החברה שמחזיקה במונופול הגז, מתמוטטת לנגד עינינו. אז למה מנהלי הפנסיות שלנו מנמנמים בזמן שתשובה נעלם עם הכסף?

לאחרונה מתרבות האינדיקציות לכך שקבוצת דלק, הכוללת את חברת האם ואת חברות הבת שלה, צועדת לעבר הסדר חוב. זה מתבטא בירידה קיצונית של שווי נכסי הקבוצה, ובהגעת אגרות החוב שלה ל"תשואת זבל", דבר המגלם תרחיש קרוב לוודאי של הגעת החברה לכלל חדלות פירעון.

הקריסה הצפויה של תשובה מתבטאת בדירוגים האחרונים שבהם זכתה קבוצת דלק. כך לדוגמא, בדירוג האשראי של חברת "מעלות" הוכנס דירוג האשראי של דלק לרשימת המעקב תחת השלכות שליליות, לאור אי הוודאות הקיימת באשר למקורות שמהם החברה תוכל לפרוע את התחייבויותיה. מההכרזה על שינוי הדירוג עולה גם שקיימת אי וודאות באשר ליכולת החברה למחזר קווי אשראי או לממש פעולות אחרות שבכוונתה לבצע.

בעוד שבחברת "מעלות" שוקלים להוריד בהמשך עוד יותר את דירוג קבוצת דלק, אם מגמת אי הוודאות באשר ליכולתו של תשובה לפרוע את התחייבויותיו בטווח הבינוני תימשך, בחברת הדירוג "מידרוג" כבר הורידו את דירוג האג"ח שהנפיקה קבוצת דלק מדירוג השקעה בינוני-גבוה (A2.il) לדירוג ספקולטיבי נמוך במידה רבה מאוד (Ca.il).

כל ניתוח פיננסי של שוק ההון מצייר תמונת מצב ברורה – קבוצת דלק צועדת לכיוון הסדר חוב. בהנחה שאכן הסדר כזה יתממש, על חלוקת נכסי החברה להיעשות באופן שלא יהווה העדפת נושים, ובוודאי לא להעדיף קבוצה אחת על פני אחרת. אך בזמן שחולף, קבוצת דלק מחלקת את יתרות המזומן שלה ומקטינה את יתרת הנכסים לחלוקה במקרה של הסדר חוב.

על הגופים המוסדיים, המחזיקים מספר סדרות אגרות חוב או מניות באותה חברה, מוטלת החובה לפעול להשאת התשואה לכלל התיק המנוהל, ולא לדאוג רק לתשואתו האישית של יצחק תשובה. לכן, על הגופים לבסס את החלטותיהם בכפוף לגודל החשיפה הפרטנית של התיק המנוהל לכל אחת מסדרות האג"ח והמניות.

גופי הפנסיה התרשלו כשהעמידו לתשובה אשראי עצום ללא פיקדונות ראויים להחזר ההלוואות, במיוחד לאור הרפתקאותיו ההיסטוריות של תשובה, אשר הביא בשנת 2012 לתספורת של 1.4 מיליארד ₪ מכספי הפנסיות של הציבור.

גופי הפנסיה התרשלו כשהעמידו לתשובה אשראי עצום ללא פיקדונות ראויים להחזר ההלוואות, במיוחד לאור הרפתקאותיו ההיסטוריות, שהביאו ב-2012 לתספורת של 1.4 מיליארד ₪ מכספי הפנסיות שלנו

עדות נוספת לרשלנות הגופים המוסדיים ניתן למצוא בעסקות שעשה תשובה בנכסים שהיו אמורים להבטיח את פירעון ההלוואות. אם כל זה לא מספיק, כעת הגופים המוסדיים יושבים מן צד ולא עושים דבר בכדי לחלץ את מה שנותר מכספם של מאות אלפי החוסכים לפנסיה בישראל, שבימים אלו גם ככה נפגעים חסכונותיהם בגלל משבר הקורונה.

בדיוק בשביל זה צריך פיקוח רגולטורי הדוק, וזהו תפקידו של המפקח על שוק ההון ד"ר משה ברקת. על ברקת להורות לגופים המוסדיים לדאוג לכספי המבוטחים באמצעות פניה לאלתר לבית המשפט בעילה של העדפת נושים.

בשל כך, פנינו ב"לובי 99", יחד עם שותפינו מעמותת "צדק פיננסי", אל הממונה על שוק ההון כדי שיתערב בנושא בדחיפות. על ברקת להורות מיידית לקרנות הפנסיה להתנגד בבית המשפט לניסיון של תשובה להותיר אותם עם פירורים מהחוב. בנוסף, על ברקת להוביל מהלך של תיקון הכשלים שאפשרו לתשובה לבצע מהלכים פיננסיים מתוחכמים מלכתחילה, באופן שאפשרו לו לרוקן מתוכן את הערבויות שנתן לפנסיות שלנו.

עו”ד לינור דויטש, היא מנכ"לית לובי 99 והלוביסטית הציבורית הראשונה. יועצת משפטית מומחית לרגולציה ולייעוץ פוליטי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 579 מילים

מדי שעה, ישראלי נוסף עובר אירוע מסכן חיים - אך חושש להגיע לבי"ח

חולים קשים לא פונים לחדר מיון ונשארים בבית - לעתים עד אבדן הכרה - מחשש להידבק בנגיף הקורונה ● התופעה כבר גרמה לכמה מקרי מוות בודדים בישראל, וההערכה היא שהמספרים האמיתיים גבוהים בהרבה ● רופאים בכירים מזהירים: ביטול בדיקות וטיפולים יחמיר את מצבם של רבים, ויגרום למספר עצום של מקרי מוות ונכות ● מעקב זמן ישראל

עוד 1,527 מילים

גננת מבית נקופה ביקשה לפתוח משפחתון לילדי עובדי מערכת הבריאות וענפים חיוניים נוספים ● הצו שניתן לפני שבועיים איפשר לפתוח פעוטונים בכפוף להיתר בכתב, אז הגננת פנתה לקבלתו - וטורטרה ללא תשובה בין משרדי הממשלה ● בינתיים שונו הנהלים, כך שהצורך באישור התייתר - אבל הפקידים לא סיפרו על כך לגננת ● והילדים? הם בינתיים בבית ● סיפור קטן על מצוקה גדולה

עוד 619 מילים

המשבר העולמי ״ברוסיה מעדיפים להעלים את החולה מהעיניים, כאילו שזה גם יעלים את הנגיף"

התפרצות הקורונה ברוסיה צריכה להדאיג את כל העולם ● מעדויות שהגיעו לזמן ישראל עולה כי אין שם הפרדה בין חולי קורונה לחולי ריאות אחרים, וכי מרגע התפרצות המגיפה הופנו כל מאמצי הרשויות כדי להסתיר את המחדל המתמשך והטיפול הלקוי ● "לא רק שהם משקרים בכל הנוגע לנגיף, הם גם פועלים בצורה לא אחראית וממשיכים להפיץ אותו במקום לעצור אותו", אומרת יו"ר איגוד הרופאים ברוסיה ● אירה טולצ׳ין אימרגליק עוקבת בדאגה אחר הנעשה בארץ הולדתה ומביאה תמונת מצב מאד מטרידה

עוד 1,619 מילים

תגובות אחרונות

בניכוי נתניהו ובאב"ד - מצבנו במשבר הכלכלי הנוכחי מצוין

 

"בניכוי החרדים והערבים, מצבנו מצוין" (נתניהו, 2012)

בהתאמה להיום, נתניהו יכול לומר על המשבר הכלכלי בעקבות הקורונה: בניכוי המובטלים והעצמאיים, הפרילנסרים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים – מצבנו מצויין.

כדאי לראות ולהקשיב לראיון של דנה וייס עם בנימין נתניהו בחדשות 12 ב-21 למרץ. בראיון שאלה וויס את נתניהו על חבילת הסיוע הקמצנית של ממשלת ישראל לנפגעי הקורונה. נתניהו השיב כך (דקה 45):

"כדי שנוכל לתת, צריך קודם כל להזהר, יש אדם שדיבר עלי טובות – קוראים לו מילטון פרידמן, חתן פרס נובל האגדי. הוא אמר דבר פשוט – אם יש לך הרבה כסף שרודף אחרי מעט סחורות, אתה מקבל היפר אינפלציה, וזה מסוכן מאוד".

אלא שהמשפט הזה אינו נכון תמיד. יש מצבים בהם הזרקת כסף לשוק תביא לאינפלציה, ויש מצבים בהם אי-הזרקת כסף לשוק תביא למיתון עמוק.

להקשיב ולא להאמין, חזרנו לכלכלה של המשבר הגדול של 1929. נתניהו מפחד מאינפלציה בעיצומו של משבר הקורונה הנוכחי שאין לו תקדים. נתניהו אינו רואה, או שהוא מתעלם, מהאבטלה המתקרבת במהירות לשיא של עשרות אחוזים מכלל העובדים. הוא מתעלם מרבבות עסקים קטנים ובינוניים, מעצמאיים ושכירים – העומדים בפני פשיטת רגל. הוא מתעלם מפנסיונרים שהגיעו לחיים על פת לחם, ומארגונים חברתיים ועמותות סיוע הזועקים לעזרה דחופה. כל אלה על פי תהום, ואילו הוא מפחד מאינפלציה.

להקשיב ולא להאמין. נתניהו מפחד מאינפלציה בעיצומו של משבר הקורונה. מתעלם משיאי האבטלה, מרבבות העסקים הקטנים והבינוניים, העצמאיים והשכירים שעל סף פשיטת רגל, ומהפנסיונרים שהגיעו לפת לחם

מה שכן, שי באב״ד, מנכ״ל משרד האוצר, דואג לבנקים. מתוך ראיון של שאול אמסטרדמסקי עם שי באב״ד.

אמסטרדמסקי: "אז אשאל ספציפית בעניין הזה עוד שאלה אחת: האם אתם מתכננים התערבות כלשהי בעניין שכר הדירה? ערבות ממשלה לשכר דירה, התערבות בתחום החוזים (ראינו ידיעה אתמול על כך שהוקמה ועדה במשרד המשפטים) או כל התערבות אחרת?"
באב"ד: "אנחנו בוחנים כל כלי שיכול לעזור, כלי שכר הדירה נבחן גם כן. עם זאת, כלי זה יכול לסכן את המערכת הפיננסית לאור החשיפה של המערכת הבנקאית לנדל״ן, וככל שההקפאה תשתרשר זה עשוי להגיע לבנקים".

להקשיב ולא להאמין. מובטלים, מפוטרים, חל"תניקים, בעלי עסקים קורסים ופנסיונרים רעבים – כל אלו לא יודעים איך יעברו את המשבר ועלולים להגיע למצב בו אין להם כסף לאוכל, לשכר דירה, לארנונה, לחשמל, למים, לתשלומי משכנתה ולהחזרי הלוואות – ואילו באב"ד דואג לבנקים.

אדבר במונחים כלכליים של באב"ד, ולא במונחים אנושיים. את הבנקים צריך להציל כדי שהמשק יוכל לפעול. למקרה שבאב"ד לא יודע, לממשלה קל מאוד לחלץ את הבנקים. אם הוא לא יודע שילמד מנורבגיה:
בנורבגיה, בסוף 1991 התברר כי הפסדי ענק מהלוואות כושלות מחקו את כל הון המניות של שניים משלושת הבנקים הגדולים. הם הוכרחו ע"י הממשלה לגלות זאת במאזנים שלהם. הממשלה הנורבגית הזרימה אז כסף לבנקים אלו כדי להציל אותם מהתמוטטות וכדי למנוע קריסה מוחלטת של המגזר הבנקאי הנורבגי, וכך הפכה לבעלים הבלעדי של שני הבנקים ולמעשה הלאימה אותם.

הממשלה הנורבגית הזרימה אז כסף לבנקים אלו כדי להציל אותם מהתמוטטות וכדי למנוע קריסה מוחלטת של המגזר הבנקאי הנורבגי, וכך הפכה לבעלים הבלעדי של שני הבנקים ולמעשה הלאימה אותם

בארץ יש מספר קטן של בנקים, ואם אחד מהם או כולם יקלעו לקשיים או למצב של חדלות פרעון (פשיטת רגל) אפשר לטפל בבנקים בקלות יחסית, להזרים להם כסף ולחלצם מהמשבר. אבל יהיה כמעט בלתי אפשרי להציל את המשק אם רוב אלו שנפגעו מהמשבר יפשטו את הרגל. יהיה קשה מאוד, כמעט בלתי אפשרי לטפל במאות אלפי עסקים שיסגרו או שיפשטו את הרגל.

נראה לי שבניכוי נתניהו ובאב"ד מצבנו במגפת הקורונה ובמשבר הכלכלי של הקורונה יהיה מצוין.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר תאגידים, ניאוליברליזם ואנרגיה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 535 מילים
עודכן לפני 3 שעות

התפרצות הקורונה – כל הכתבות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

מועדון הבכירים ממשיך לסדר לעצמו מיליונים בחברות הציבוריות

בדיקת זמן ישראל בזמן שהמשק הישראלי מתמודד עם זוועה כלכלית, חברי מועדון מצומצם ממשיכים להרוויח מיליונים כשכירים בחברות ציבוריות ● בניגוד לתחזיות המוקדמות, המוסדות הפיננסים לא קרסו בגלל הגבלות השכר, והצליחו למצוא מנהלים גם בשכר הצנוע שהוגבל ל-3.5 מיליון שקל ● אבל בשאר הענפים חגיגת השכר נמשכת כסדרה ● יקום מקביל, קווים לדמותו

עוד 2,118 מילים ו-1 תגובות

תחקיר זמן ישראל טיסות הקורונה - הסיפור האמיתי

בעקבות התפרצות הקורונה בקהילה החרדית בניו יורק, מאות תלמידי ישיבה עם אזרחות ישראלית ביקשו לחזור במהרה לארץ ● משרד הבריאות חשש כי פוטנציאל ההידבקות וההדבקה שלהם גבוה, אך רבים מהם עלו לכמה טיסות אל על, והעמידו בסכנה את שאר הנוסעים - שלא ידעו על כך דבר ● עשרות מתלמידי הישיבה התגלו כנשאי הנגיף, ושאר הנוסעים המבוהלים רוצים לדעת מי החליט להסתיר מהם את האמת

עוד 3,019 מילים ו-1 תגובות

מעגלים פינות ניגודי עניינים לא מעניינים את איילת שקד

לאיילת שקד יש חברה טובה: נשיאת NSO ● ל-NSO יש בעיית תדמית ויחסי ציבור ● אבל בשביל מה יש חברים טובים אם לא כדי לעזור ברגעי משבר? ואיזה מסע יחסי ציבור יכול להיות יעיל יותר משיתוף פעולה עם משרד הביטחון? ● איזה מזל ששקד במקרה קשורה גם לשר הביטחון ● ניגודי עניינים זה לחלשים ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,086 מילים ו-1 תגובות

בעקבות חשיפת אי סדרים במיליונים בתלמה ילין: מנהל התיכון יוצא לשבתון

פרסום ראשון משה פילוסוף, מנהל בית הספר התיכון תלמה ילין בגבעתיים, הודיע במפתיע על יציאתו לשנת שבתון מניהול בית הספר ● זאת, אחרי חשיפת זמן ישראל כי גירעון של 2 מיליון שקל וגביית יתר של אלפי שקלים הביאו הורים ובוגרים לשגר למשרד החינוך עצומה הקוראת להחליף את הנהלת המוסד, "שכשלה בכל מובן" ● ועד הפעולה של תלמה ילין: "יקשה עליו לשוב לניהול בית הספר בשנה שלאחר מכן"

עוד 724 מילים ו-1 תגובות

המגפה בשטחים המשק הפלסטיני בסכנת קריסה בגלל משבר הקורונה

המובטלים החדשים בשטחי הרשות הפלסטינית מתקשים להביא אוכל הביתה ● בעלי העסקים נקרעים בין האחריות לעובדים לבין הדאגה לילדיהם ● התיירות מרוסקת ● הבנקים עשויים להיות הבאים בתור ● כולם תוהים איך ומתי יוחמרו מגבלות התנועה, וכיצד יעבור עליהם החג המתקרב ● וכולם מודאגים מהמצב בישראל ● "כשהכלכלה בישראל נפגעת, זה משפיע עלינו, והיכולות שלנו נעשות מוגבלות עוד יותר" ● "בסוף, יש לנו כאן אינטרס משותף"

עוד 1,610 מילים

בסביבת כחול-לבן שומעים וקוראים את הביקורות הקשות נגד בני גנץ ומתפוצצים ● האוזר והנדל אשמים, אומרים שם, הם השאירו אותנו ללא קלפים ● מקורב לגנץ בראיון לזמן ישראל: הוא לא בונה על כך שנתניהו יפנה את מקומו בזמן, גבי אשכנזי לא הטיל וטו על ממשלת מיעוט, יאיר לפיד לעולם לא יהיה ראש ממשלה, הציבור לא מבין את משמעות המהלך, וגם יובל דיסקין - שתקף את גנץ ברשתות החברתיות - לא מבין כלום

עוד 1,213 מילים ו-2 תגובות

יום הכיפורים של מערכת הבריאות

תחקיר שומרים ציוד חירום פג תוקף ● מחסור בתרופות ובחיסונים ● העדר תוכניות מגירה או חשיבה לטווח הארוך ● וכמובן, מחסור מתמשך בתקציבים ● בשלושה דוחות שנפרסו על פני 13 שנים, התריע מבקר המדינה שוב ושוב על הליקויים שעכשיו נראים במערכת הבריאות - אך רובם ככולם לא תוקנו ● בכיר במערכת: "חוסר המוכנות כל-כך רחב, שרק עם הסתכלות כוללת ניתן יהיה להתחיל בתיקון" ● חיים שדמי, בסיוע שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה, יצא למסע בין הדוחות המאובקים לצוותים הרפואיים שמתמודדים כעת עם המחדלים

עוד 3,681 מילים

נתניהו: הגבלות תנועה בבני ברק, חובת מסיכה ומענקים של 500 שקל

משמר הדמוקרטיה ליועמ"ש: לפתוח בחקירה נגד איילת שקד בעניין NSO ● שקד בתגובה: אמירה בוועדת כנסת לא דורשת גילוי נאות, יובל יועז עוסק בהמצאות ● רוה"מ מבטיח 500 שקל לקשישים ועבור כל ילד במשפחה ● חוזרים מחו"ל יבודדו במלונית ● כ"ל: גנץ יתגורר בביתו בראש העין עד שיהיה ר"מ ● בנט דורש: להעביר את ניהול משבר קורונה למשרד הבטחון

עוד 42 עדכונים

צרות בליכוד: נתניהו הסתבך עם מחנה אדלשטיין

יולי אדלשטיין רוצה לחזור לכס יו״ר הכנסת, אך כחול-לבן הטילו וטו על המינוי ● עכשיו מתברר שהסיפור של אדלשטיין הופך לאחת הסוגיות הקשות במו״מ הקואליציוני, ואנשיו של אדלשטיין פגועים מנתניהו ● לטענתם, אין משרה שתפצה את היו״ר לשעבר, גם לא שר בכיר בממשלה ● והם מאיימים: "אם יעלה החוק שאסור לראש ממשלה לכהן עם כתבי אישום, נעבור אחד אחד בליכוד כדי שיתמכו בזה" ● פרשנות

עוד 710 מילים ו-1 תגובות
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
מֶמְשָׁלָה

"אנחנו נכנסים לתקופה שלאזרחים לא יהיה בה עבודה ולא יהיה בה רווחה, ולכן חיוני מתמיד לפצל את שני המשרדים, להפקיד עליהם שני שרים שונים, כך שלאחד מהם תהיה עבודה ולשני רווחה" ● במהדורה מיוחדת של אוצר מילים, אמיר בן-דוד מביא ראיון ראשון ובלעדי עם יועצו של נתניהו לענייני הפיכת לימונים ללימונדה, תחמן בר מינוי טוב

עוד 1,073 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה