פנטזיה 2019

כבר בפתח ההתייעצויות אתמול, נשיא המדינה ראובן ריבלין שרטט את קווי הממשלה הבאה ● זו תהיה ממשלת אחדות פריטטית עם שתי המפלגות הגדולות ורוטציה ● ומבחינתו אין מניעה שנתניהו יישאר בראשות הממשלה ● לקסם הזה, ריבלין יצטרך להתגבר על לא מעט מכשולים ● בגיל 80, הוא חדור מטרה ● עד דצמבר נדע אם הקוסם האמיתי יושב בבית הנשיא ● פרשנות

ראובן (רובי) ריבלין בבית הנשיא, ב-22 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90

כבר בפתח ההתייעצויות אתמול, נשיא המדינה ראובן ריבלין שרטט את קווי הממשלה הבאה ● זו תהיה ממשלת אחדות פריטטית עם שתי המפלגות הגדולות ורוטציה ● ומבחינתו אין מניעה שנתניהו יישאר בראשות הממשלה ● לקסם הזה, ריבלין יצטרך להתגבר על לא מעט מכשולים ● בגיל 80, הוא חדור מטרה ● עד דצמבר נדע אם הקוסם האמיתי יושב בבית הנשיא ● פרשנות

נשיא המדינה לא עמד במצב כזה כבר 35 שנה, מאז התיקו האחרון בבחירות 1984. נשיאים באו והלכו, בחירות התקיימו, ותמיד ההתייעצויות בבית הנשיא היו טקס ממלכתי טרחני ומיותר, עם תוצאות ידועות מראש. אפשר היה לסגור את ההמלצות ואת ההחלטה של הנשיא באימייל, בלי מצעד המשלחות המסורתי והמייגע.

אמש (ראשון) זה נראה שונה. המבוי הסתום שאליו נקלעה המדינה אחרי הבחירות ביום שלישי שעבר מחייב מוצא, אם אנחנו לא רוצים ללכת לסיבוב בחירות שלישי. הנשיא ראובן ריבלין מסתער על הפתרון שהמציא בלי לבזבז זמן.

ראובן (רובי) ריבלין בבית הנשיא, ב-22 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
ראובן (רובי) ריבלין בבית הנשיא, ב-22 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

במשפטי הפתיחה עם נציגי כחול-לבן, הראשונים שהגיעו אתמול למשכן הנשיא, ריבלין שרטט את קווי הממשלה הבאה: זו תהיה ממשלת אחדות עם שתי המפלגות הגדולות; זו תהיה ממשלה פריטטית – כלומר, בעלת מספר שווה של שרים משתי המפלגות, ותחלופה בין ראשי הממשלה; ואין גם מניעה שבנימין נתניהו יישאר בראשות הממשלה. "עדיין אין כתב אישום", העיר הנשיא ואפילו נזף בח"כ אבי ניסנקורן, שטעה וטען את ההיפך.

ריבלין אוהב את התפקיד האקטיבי החדש שלו. הוא יושב על כסאו בלשכה, משמאלו חברי הכנסת, נציגי המשלחות, מימינו עובדי המשכן. הוא יודע שהאירוע עובר בשידור חי לכל העולם, עוד תקדים חיובי בשורה של תקדימים אתמול בבית הנשיא.

ריבלין בן ה-80 מלא חיוניות. אני מכיר אותו 40 שנה ומזמן לא ראיתי אותו חדור מטרה כמו אתמול – ממש כמו בימים ההם, כשהיה יושב ראש בית"ר ירושלים בסוף שנות ה-70. סוף סוף מרגיש הנשיא כמו האזרח מספר אחד שמגיע בשליחות העם כדי לעמוד בעיקשות ובנחישות מול הפוליטיקאים ולחייב אותם להקים ממשלה ולא לגרור את כולנו לבחירות נוספות.

סוף סוף מרגיש הנשיא כמו האזרח מספר אחד שמגיע בשליחות העם כדי לעמוד בעיקשות מול הפוליטיקאים ולחייב אותם להקים ממשלה ולא לגרור את כולנו לבחירות נוספות

בכחול-לבן רוצים ממשלת אחדות-ליברלית בלי נתניהו. משה (בוגי) יעלון השמיט בדבריו בבית הנשיא את התוספת "חילונית" – תוספת שהביאה למפלגה שלו את הניצחון במנדטים בימים האחרונים של הבחירות. זו הונאת הבוחר. מושכים אותו לקלפי בהבטחות שווא, כדי לקחת קולות מישראל ביתנו ואביגדור ליברמן, ואז חוזרים לנוסחה הישנה, שאולי תביא את החרדים לגוש, והיא לא. בקיצור, פוליטיקה בגרוש.

נציגי כחול-לבן, בהובלת משה (בוגי) יעלון, בבית הנשיא, ב-22 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
נציגי כחול-לבן, בהובלת משה (בוגי) יעלון, בבית הנשיא, ב-22 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

כפי שזה נראה, הנשיא יטיל על בני גנץ את המנדט להקים ממשלה במשך 28 הימים הראשונים שמעניק החוק. הרשימה המשותפת, שהחליטה באופן תקדימי למסור המלצה לנשיא ובחרה להמליץ על ראש כחול-לבן, הכריעה את הכף לטובת גנץ, ולא בטוח שהוא מאושר מההסדר הזה. האפשרות שלו להקים ממשלה עם ליברמן וסיעות השמאל והערבים אינה באמת קיימת, למרות הפגישה בין גנץ וליברמן, אשר נועדה להיום (שני) בצהריים.

זה גם יהיה החודש שבו יעמדו למבחן כל ההתחייבויות המוקדמות של יאיר לפיד וחבריו. "ברגע שנקבל את המנדט מהנשיא כ-ו-ל-ם יבואו אלינו", הבטיח לפיד כמו במנטרה. בואו נראה את זה קורה, ואת גנץ ולפיד מבקיעים את חומות הבלוק שבנה מולם בנימין נתניהו עם הסיעות החרדיות וימינה.

אם זה לא יקרה, וכנראה שלא, וגנץ לא יקבל הארכה, הכדור יעבור לנתניהו, שיקבל 28 ימים משלו. הזמן הדוחק והלחץ הציבורי לעשות משהו לפני שהולכים חלילה לבחירות עשויים אז לשחק לטובת נתניהו.

ובכל זאת, יש יתרון גם לגנץ. ב-3 באוקטובר תושבע הכנסת החדשה והוועדה המסדרת תעבור לרשות כחול-לבן. הוועדה המסדרת היא בעצם ועדת הכנסת, והיא שקובעת את דרכי התנהלות הבית, הרכבי הוועדות השונות, מינוי יושבי הראש לוועדות, וגם את הטיפול בחסינות חברי הכנסת. כחול-לבן תוכל לשים בראש הוועדה איש שלה, שיחליף את מיקי זוהר מהליכוד. יש בזה אמירה.

יולי אדלשטיין ואביגדור ליברמן במסדרונות הכנסת ב-2013 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יולי אדלשטיין ואביגדור ליברמן במסדרונות הכנסת ב-2013 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

האם כחול-לבן תצליח לסלק מתפקידו גם את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, למנות במקומו את מאיר כהן ולשדר למדינה סדרי שלטון חדשים? הכול תלוי בליברמן ובקולות שלו. אני שומע שהוא לא ייתן יד להדחה, כי הוא חבר של אדלשטיין והוא גם לא ירצה לשתף פעולה עם גוש המרכז-שמאל שנשען על סיעות ערביות. אדלשטיין יכול להירגע, אבל בערבון מוגבל.

ליברמן עדיין מחזיק בידיו את המטוטלת, והוא מניע אותה מצד לצד. כולם עוקבים אחרי התנועה בחרדה, משמאל לימין וחוזר חלילה. כולם שוכחים בינתיים כי ליברמן הוא לאומן קיצוני, מתעב ערבים, יעד במשך עשרות שנים של משטרת ישראל, שהמליצה להגיש נגדו כתבי אישום, כוכב ספר מפחיד שחיברה עליו פרקליטה בשירות המדינה שטיפלה בתיקים שלו, וגם המנהיג והאב הרוחני של כל הנאשמים בפרשיות הפליליות של מפלגתו, ישראל ביתנו. החברים הטובים של ליברמן ריצו תקופות מאסר, או שהם בדרכם לכלא. זה האיש שמדינה שלמה מכרכרת סביבו.

אין שכר בלי עונש. ליברמן רואה היום את הסיעות הערביות, שאותן הוא פוסל, מתחזקות ללא היכר, מכריעות את גורל השיחות בבית הנשיא ואת אופי המו"מ הקואליציוני וזוכות לסיקור תקשורתי נרחב, שכמוהו לא קיבלו מעולם. ליברמן, שתרם להקדמת הבחירות, סופג עכשיו את הבומרנג הזה בפנים. ולחשוב שפעם הוא העלה את אחוז החסימה כדי לראות את הסיעות הללו בחוץ.

ראש הרשימה המשותפת איימן עודה עושה היסטוריה בבית הנשיא, ב-22 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
ראש הרשימה המשותפת איימן עודה עושה היסטוריה בבית הנשיא, ב-22 בספטמבר 2019 (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

ובחזרה לריבלין. הנשיא יקבל הבוקר (שני) את סיעות יהדות התורה, ימינה, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי. כאן לא צפויות לנו הפתעות, אבל ריבלין לא ייצא עכשיו לנוח. במערכה הראשונה אתמול הוא הניח את האקדח, וקיבע את דמות הממשלה שהוא רוצה. במערכה הבאה, אולי כבר בסוף השבוע, הוא יזמן אליו את נתניהו וגנץ, אחרי שזה יקבל לידיו את המנדט.

האם ריבלין יצליח לכפות ממשלת אחדות בתנאי רוטציה ולחלק את תקופות הכהונה בין נתניהו וגנץ בתנאים שבהם ראש הממשלה עומד לפני שימוע ואולי כתבי אישום? אם כך יהיה, ריבלין יעביר לידיו רשמית את שרביט הקוסם הפוליטי, שבו החזיק עד היום בנימין נתניהו.

עוד 802 מילים
כל הזמן // שבת, 19 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משנה מזל המורה לעברית מפתח תקווה שהפכה לדילרית בקזינו

אורלי גרייבס גדלה בפתח תקווה והגיעה לארה"ב בזכות מלגת כדורסל ● אחרי שהייתה מורה לעברית, היא השתלבה בתעשיית ההימורים

עוד 646 מילים
עודכן לפני 3 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אופרת הרוק של שרונה פיק מנסה לכבוש את ניו יורק

שרונה פיק חברה לאמה, מירית שם-אור, ולבמאי צדי צרפתי כדי להעלות מחזמר צנוע בניו יורק ● אחרי שעברו בשלום את הצגת הבכורה, השלושה כבר נערכים להגדלת ההפקה ● "אנחנו לא רוצים לראות 4-5 ברבורות, אנחנו רוצים לראות 12 מהן. זו פנטזיה, ופנטזיות הן גדולות"

המחזמר "אגם הברבורים: אופרת הרוק", המוצג כעת בניו יורק, הוא התוצרת האחרונה בייצוא התרבותי של ישראל לארצות הברית.

למרות שהמחזמר לא כולל אפילו מילה בעברית, היוצרים שלו הם אייקונים ישראלים, ושני שליש מהצוות – המונה 12 שחקנים צעירים – מגיעים מהארץ.

המחזמר משתמש בבלט הקלסי של צ'ייקובסקי בתור בסיס, לרבות סיפור האהבה בין הנסיך זיגפריד, הפלייבוי המלכותי, לאודט, נסיכת הברבורים.

המופע נפתח עם המוזיקה המוכרת של המלחין הרוסי, אך אז לוקח זווית אחרת, ונוסק למחזמר פופ-רוק סקסי עם שירים חדשים.

הפרויקט החל כרעיון של הכותבת מירית שם-אור ובתה שרונה פיק, שאליהן הצטרף הבמאי צדי צרפתי. שרונה אומרת כי החומרים התאימו לה, משום שאביה, צביקה פיק, "היה נוהג לנגן את היצירה הזו באופן ספציפי כשהייתי ילדה.

"הוא הגיע מרקע קלסי, ומאוד מאוד אהב את זה, כך שהוא רצה שאנחנו נכיר את זה", היא אומרת. "התאהבתי ביצירת המופת הזו, ויצירת המחזמר הזה משלבת את האהבה שלי לפופ-רוק ולמוזיקה קלסית".

צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)
צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)

פיק ואחותה דניאלה (הנשואה לבמאי הקולנוע קוונטין טרנטינו) היו צמד בתחילת שנות ה-2000, ואחרי שהיה להם להיט ענק, אומרת פיק, היא הפכה ליותר בטוחה ביכולות ההלחנה שלה, והחלה להתייחס לזה יותר ברצינות.

בתור אם לשלושה ילדים קטנים, פיק הפחיתה את המיקוד בשירה והתמקדה במה שהיא קוראת לו "חלום חיי". לאחר שאמה כתבה את עלילת המחזמר והמילים לשירים, "היא וצדי ישבו במשך שעות ליצור את המחזה, ואני עבדתי איתו על השירים. זה מאמץ משותף", אומרת פיק.

צרפתי כבר מכיר את משפחת פיק: בתחילת שנות ה-70, הוא הופיע בגרסה הישראלית של המחזמר "שיער" עם צביקה. "לאחר 18 שנים בתור שחקן, מאז גיל 10, זו הייתה ההופעה האחרונה שלי על הבמה. חווה אלברשטיין ביקשה ממני אז לביים מופע שלה, ולפתע החיים שלי השתנו והפכתי לבמאי", מספר צרפתי.

צרפתי, הידוע בהפקות ענק על הבמה ובטלוויזיה בישראל, צוחק כשהוא אומר ש"אגם הברבורים: אופרת הרוק" הוא "הדבר הקטן ביותר שאי פעם עשיתי.

"אבל כשהייתי בן 13", הוא אומר, "שמעתי מוזיקה של צ'ייקובסקי, רציתי לחבר כוראוגרפיה ל'אגם הברבורים', ואפילו שיחקתי את הנסיך. אז כששרונה ומירית סיפרו לי על כך, אמרתי, בואו נשב יחד. אחרי שבועיים, אמרתי שאני בעניין".

צרפתי רואה במחזמר התאמה מתבקשת של היצירה הקלסית מהמאה ה-19 למאה ה-21. "אגם הברבורים תמיד היה בלט, אבל אף אחד לא כתב אותו בתור מחזה, עם טקסט, עם סיפור. עבדנו כדי לבנות סיפור בין השירים", הוא אומר.

שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)
שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)

מאפיין מרכזי בנראטיב הוא הנבל, הרוזן פון רוטברט, המגולם על ידי השחקן, הכותב והמפיק הישראלי-אמריקאי, עדן יעקב לוי. זה אתגר מהנה עבור לוי יליד ירושלים, שהגיע לניו יורק לפני קרוב לעשור בגיל 25 כדי ללמוד משחק.

"פון רותבארט הוא אדם מאוד מרושע", אומר לוי. "מגלומן שחושב שהוא מלך העולם, ורוצה לשלוט בכל מי שהוא יכול ומה שהוא יכול. לשחק תפקיד של חזיר שוביניסטי היה קשה, כי אני לא מזדהה עם שום דבר מזה ברמה האישית. למעשה, אני מתנגד לזה. אבל מנקודת מבט של משחק, לשחק דמות שכזו זה כיף".

לוי- אשר בדומה לשחקנים רבים, מחזיק בעבודה צדדית: מורה לעברית בברוקלין – מעריך את הזכות להשתתף כעת במחזמר כחול-לבן. "זה כיף, קומדיה קלה, פארסה, אבל היא גם מתמודדת עם נושאים רציניים כמו סקסיזם", אומר לוי.

פיק, צרפתי ולוי מלאים תקוות בנוגע לעתיד של היצירה האהובה שלהם, אשר מציגה כעת בחלל הקטן יחסית של Chelsea Music Hall מתחת לשוק צ'לסי במנהטן, והיא תעבור למיקום אחר בניו יורק סיטי בנובמבר.

לוי מדמיין את סצנת נשף המסכות הווינאי הנוצץ על במה גדולה יותר, וצרפתי להוט לגרום להצגה לצמוח, צעד אחרי צעד. "אני לא רוצה לראות ארבע או חמש ברבורות", אומר הבמאי, ביחס ללהקת הציפורים המרפרפות על במת המחזה. "אני רוצה לראות 12 מהן. זו אגדה, זו פנטזיה. ופנטזיות הן גדולות".

עוד 555 מילים

אגדת דשא ביציע עם האוהדים הפלסטינים

עם הרבה גשם ואפס שערים, הכדורגל הפלסטיני הביא לראשונה עשרות אלפי אוהדים והרבה גאווה לאצטדיון אל-חוסייני במזרח ירושלים ● אדם רזגון הצליח להשתחל לאירוע המבוקש (הכניסה הייתה בחינם, על בסיס כל הקודם זוכה) ושמע מהאוהדים הנרגשים על המשמעות הפוליטית של האירוע הספורטיבי

עוד 800 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סִינַי

אהבתנו לסיני חורגת מאהבתנו לכל מקום אחר מחוץ לישראל ● סיני זה המקום היחיד במזרח התיכון שבו ישראלים מרגישים בבית ● סיני זה המקום היחיד בחיינו שלא השתנה ולא משתנה בכלל בעולם שלא מפסיק להשתנות לרגע ● אחרי 15 שנה, אמיר בן-דוד חזר לנואיבה

עוד 1,018 מילים
גיא זהר גיא זהר

"מענקי המשפט בישראל": המערכת הפוליטית סופדת לנשיא העליון לשעבר שמגר

ליברמן: הייאוש בבלפור מתגבר, נתניהו יחזיר את המנדט מחרתיים ● איימן עודה לנתניהו: הימין מעדיף עבריין בבלפור על פני ערבים שנבחרו באופן דמוקרטי ● נתניהו: גנץ הולך שבי אחרי לפיד וליברמן, חברי המשותפת תומכים בטרור ● גנץ: הצעת נתניהו לאחדות היא ספין ● הנשיא ריבלין: שמגר היה מעמודי התווך של המשפט הישראלי ● נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על נעמה יששכר הכלואה ברוסיה

עוד 21 עדכונים

תגובות אחרונות

שאלה של אומץ הדרך של גנץ לאחדות עוברת בממשלת מיעוט

האפשרות שכחול-לבן תקים באופן זמני ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - במטרה להיפטר מנתניהו - מעסיקה בימים אלה את כל הנוגעים בדבר ● בליכוד דוחים את החזרת המנדט בגלל אפשרות כזו ● בישראל ביתנו ובכחול-לבן מתלבטים ● וברשימה המשותפת מניחים שבסוף כולם ישתפנו ● "אני אהיה מופתע אם זה יקרה, אבל כולנו הופתענו כמה וכמה פעמים בזמן האחרון" ● פרשנות

עוד 816 מילים

אשת חיל המהפך של גברת סמית'

ישכה סמית', סבתא שומרת מצוות בת 68, נולדה בגוף של גבר והייתה אומללה רוב חייה ● אחרי ששינתה את מינה, התחברה מחדש לישראל וליהדות והתפייסה עם חלק מששת ילדיה ● בדרך היא קיבלה לא מעט עזרה מסטארבקס בארה"ב, שעודדה העסקת טרנסג'נדרים כבר בשנות התשעים ● היום יוקרן סרט תיעודי עליה בבכורה בפסטיבל חיפה

עוד 1,249 מילים

הברק יכה שוב "כדור הארץ צועק, משהו פה לא בסדר. כדאי שנקשיב"

מותו של הנער אשר חזות ממכת ברק בחוף זיקים השבוע, לא הפתיע את המומחה לברקים, ד״ר מוסטפה עספור ● כחלק ממשבר האקלים, הוא מספר, מתועדים כיום 250 ברקים בשנייה על פני כדור הארץ - לעומת 100 ברקים בשנייה רק לפני שני עשורים ● "הברקים הם הסיגנלים של כדור הארץ, והם מספרים לנו שהמערכת יוצאת משליטה"

עוד 527 מילים ו-1 תגובות

כיסוי וטעייה עיר ענק מתקופת הברונזה תיקבר שוב

שרידים ארכאולוגיים של עיר ענקית מתקופת הברונזה ישובו וייקברו, לטובת בניית מחלף שישרת את העיר חריש - אבל יונצחו בהדמיית תלת-ממד ● הממצאים מלמדים על עבר בן 5,000 שנה, ואף קדום יותר ● עכשיו הארכאולוגים מסבירים מדוע הם חיים עם זה בשלום

עוד 1,224 מילים

הליכוד לגנץ: תכהן ברוטציה כראש ממשלה, גם אם רק חלק מכחול לבן יצטרף לקואליציה

יושב ראש כחול לבן דחה את ההצעה, שפורסמה בחדשות 12 ● מוקדם יותר הציע נתניהו מתווה לממשלת אחדות, אך כחול לבן הביעה התנגדות ליוזמה, שבבסיסה המשך הסטטוס קוו ● ג'ארד קושנר יבקר בישראל בסוף החודש וייפגש לראשונה עם גנץ ● גדעון סער: אתמודד בפריימריז הקרובים על ראשות הליכוד ● עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ' התנצלו על דברים שאמרו אתמול בשידור

עוד 33 עדכונים

רוסיה שוב נכנסת לוואקום האמריקאי, ויש סיבה לדאגה

השבועיים האחרונים בסוריה מוכיחים עד כמה המזרח התיכון יכול להיות הפכפך ● בשיחת טלפון אחת, הפך טראמפ את אסד מרוצח המונים למושיע הכורדים ● רוסיה מצידה מפגינה נוכחות בצפון סוריה ומשדרת לארדואן מי הבוס ● ובישראל עוקבים בדאגה במיוחד אחרי מובלעת טאנף שעל גבול סוריה-ירדן ● פרשנות

עוד 487 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה