הישראלים שמרוויחים מהקרב בין טראמפ לסינים

יש גם מי שמרוויח ממלחמות הסחר בין סין לארה"ב ● מנהל הפיתוח של קבוצת פלקס הישראלית, שפתחה מפעל תעשייתי ענק במודיעין אומר: "בענפים שבהם מוטלים מכסים בחו"ל - מעבירים את הייצור לישראל" ● בכיר בהתאחדות התעשיינים: "הסינים לחוצים ממלחמות הסחר והתעשייה הישראלית מרוויחה" ● אבל בהייטק, שמבוסס על עבודה בחברות גלובליות, חוששים מנזקים

מלחמות סחר בין ארה״ב לסין (צילום: AP Photo/Ahn Young-joon, File)
AP Photo/Ahn Young-joon, File
מלחמות סחר בין ארה״ב לסין

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הודיע לאחרונה כי הוא מטיל מכסים חדשים בהיקף של 7.5 מיליון דולר על ייבוא מוצרים מאירופה, בהם מטוסים ושלל מוצרי צריכה כמו ויסקי, יין, גבינות ונקניקים. שוקי ההון הגיבו להודעה זו בירידות חדות.

מדובר בעוד מהלומה במסגרת "מלחמות הסחר" שטראמפ מוביל מאז ינואר 2018 בין ארה"ב לבין סין והאיחוד האירופי. במסגרת זו הטילו המעצמות אלה על אלה מכסים על אלפי מוצרים, בתחומים רבים, בהיקף של יותר מטריליון דולר משני הצדדים. למהלכים אלה הצטרפה לאחרונה "מלחמה" נוספת בין קוריאה הדרומית ויפן. מאבקי הסחר בין המדינות השונות מטלטלים את שוקי ההון, מאיימים על יציבות המחירים והכלכלה העולמית ומחוללים מהומה פוליטית.

אבל כמו תמיד, יש גם מי שמרוויח מצרות של אחרים: יזמים זריזים הפועלים בתחומים שמלחמות הסחר פוגעות בהם ישירות, ומעבירים בזריזות את הפעילות בתחומים הללו למדינות שאליהן מלחמות הסחר לא הגיעו עדיין.

אחת המדינות האלה היא ישראל.

מי שסבלה בעבר מחרם ובידוד חלקי, נהנית כיום מרשת גדולה של הסכמי סחר חופשי, כך שכיום ישראל היא אחת מ-6 המדינות היחידות בעולם שחתומה על הסכם סחר חופשי גם עם ארה"ב וגם עם האיחוד האירופי (לצד ירדן, מרוקו, קוריאה הדרומית, צ'ילה ומקסיקו).

"בגלל ההסכמים הבילטרליים שיש לישראל עם הרבה מאוד מדינות, הפכנו בפועל למין 'מקלט מכס' לפעילויות שמוטל עליהן מכס בחו"ל"

בסך הכל יש לישראל הסכמי סחר חופשי עם 44 מדינות (או 17 מדינות, אם מחשיבים את האיחוד האירופי כמדינה אחת).

לשם השוואה, לשווייץ ולקוריאה הדרומית יש הסכמי סחר חופשי עם 41 מדינות כל אחת (או 14), לארה"ב יש 14 הסכמים, לסין 13, ליפן 12 ולברזיל 5.

"התעשייה הישראלית מרוויחה ממלחמות הסחר. חד משמעית", אומר לזמן ישראל רמזי גבאי, מנכ"ל מפעל הטקסטיל אופיס טקסטיל ופעיל מרכזי בהתאחדות התעשיינים.

"היצרנים הסיניים לחוצים מחוסר הוודאות שמייצרת להם מלחמת הסחר מול השווקים הגדולים שלהם, בארצות הברית, יפן וקוריאה, ולכן הם נעשו נוחים להפליא לעמיתיהם הישראלים", אומר גבאי. "הסינים מורידים מחירים, משפרים את תנאי התשלום שלהם, שלא היו להיט כלל וכלל, ופתוחים לעסקות חדשות".

מרגישים את השיפור בכל הענפים, או רק בחלק מהם?

"בענף שלי בוודאי שמרגישים שיפור, וגם בכל התעשייה הכבדה, כלומר כימיקלים, פלסטיקה ומתכת. אני פחות יודע לומר מה המצב בהייטק, כי בענף הזה קצת פחות תלויים בחומרי גלם אז כך שגם מרוויחים פחות ממלחמות הסחר. אבל ברור שלחברות הייטק רבות שמפתחות בישראל ושמרכז הפעילות שלהן נמצא בארה"ב יש בעיה, מאחר שקשה להן למכור בסין, ולחברות שמפתחות בישראל אבל שמרכז הפעילות שלהן הוא בסין יש בעיה הפוכה. בישראל יש חברות משני הסוגים האלה".

"חומרי הגלם התייקרו"

לא כל יצרני הטקסטיל מסכימים עם התמונה האופטימית שמציג גבאי. בין אלה שמתלוננים שמלחמת הסחר פוגעת בהם נמצאים גם מנהלי מפעלי טקסטיל, כמו, למשל, שלמה אברהמי מנכ"ל מפעל הטליתות "משכן התכלת" בבאר שבע (מפעל הטליתות הגדול בעולם).

"חומרי הגלם התייקרו בגלל הבלגן הזה וזה שחק לנו את הרווחיות מאוד", אומר אברהמי. "אנחנו מייבאים צמר מהודו, שהיא לא בקלחת הזאת בכלל, אבל מלחמות הסחר ייקרו את כל שוק הקומודיטיז, כך שכל החומרים התייקרו בטירוף. אני נלחם בציפורניים להמשיך להעסיק עובדים".

גם אווה אוחנה, בעלת מתפרת הכותנות "אווה שאו" מתל-אביב, מדברת על הקושי: "אני רק מפסידה ממלחמות הענק האלה. ברגע שמישהו באמריקה שם מכס על הבד שהוא קונה בסין, הוא מתייקר והוא נעשה יקר יותר גם כשאני קונה אותו אפילו שאני לא משלמת שום מכס".

גבאי אמר שכלל לא היה מודע לקיומם של תעשיינים שמתלוננים שמלחמת הסחר פגעה בהם. לדבריו: "לשמחתי, בתמונה הרחבה הם אינם מעידים על הכלל".

"ישראל הפכה למקלט מכס"

דוגמה בולטת למרוויחים ממלחמות הסחר היא קבוצת פלקס (לשעבר פלסטרוניקס), חברה רב-לאומית ענקית שעוסקת בייצור קבלני של מוצרי אלקטרוניקה, שפתחה בספטמבר מפעל ענק חדש במודיעין.

המפעל, שמייצר בעיקר מערכות ייצור בטכנולוגיות תלת-ממד ומכונות ייצור לתעשיית השבבים בשטח של 35 אלף מ"ר, מעסיק כ-750 עובדים ומיועד להעסיק כ-1,000 בהמשך, נוסף על 3,500 עובדים שמועסקים במפעלי החברה במגדל העמק ובאופקים.

הקמת מפעל ייצור תעשייתי חדש וגדול במרכז ישראל נראתה בעבר הקרוב כמדע בדיוני. מנהל הפיתוח של פלקס בישראל, רפי חדד, טוען שאת הנסיבות לכך יצרה מלחמת הסחר, שמספקת לדבריו הזדמנויות דומות לחברות ישראליות נוספות.

מפעל פלקס במודיעין: תעשייה חדשה בחסות מלחמת הסחר (צילום: אורלי הולדשטיין, חברת פלקס)
מפעל פלקס במודיעין: תעשייה חדשה בחסות מלחמת הסחר (צילום: אורלי הולדשטיין, חברת פלקס)

"המלחמות יצרו אפקט הפוך לתעשייה הישראלית, והיא מרוויחה מהן", אומר חדד. "בגלל ההסכמים הבילטרליים שיש לישראל עם הרבה מאוד מדינות בעולם, בעוד שמדינות אחרות ממסות האחת את השנייה, הפכנו בפועל למין 'מקלט מכס' לפעילויות שמוטל עליהן מכס בחו"ל. יצרנים שמוטל מכס על הפעילות שלהם מעבירים פעילות למקומות שבהם לא הוא מוטל, כמו ישראל".

"תוסיף לזה את היכולת המוכחת והידועה של העובד הישראלי, ותבין עד כמה ישראל אטרקטיבית כיום ליזמים ולמשקיעים. המפעל שלנו הוא דוגמה מוצלחת לתהליך שחברות ישראליות נוספות נהנות ממנו. יש מעבר של ייצור לישראל".

"מאז שנות ה-90 של המאה הקודמת ועד עכשיו התייחסו לישראל כמקום אטרקטיבי לפיתוח, כיום חזרו להתייחס אלינו גם כמקום אטרקטיבי גם לייצור".

"מלחמת הסחר מעבירה לישראל עבודה מאירופה בתחומים שבהם המכס האפסי הופך את הייצור לכדאי – גם בהשוואה לסין"

"בשנה וחצי האחרונות הבאנו לארץ הרבה עבודות ייצור מאירופה, בעיקר בתחום הדפסות בתלת ממד. כמובן שאנחנו לא היחידים. יש מעבר ייצור לארץ גם בתחומי האלקטרוניקה, תעשיית הרכב, התעשייה החקלאית (אגריטק) והפלסטיקה".

אני לא מבין: מלחמות הסחר פרצו בגלל שהעבודה במערב יקרה, ושמפעלים מעבירים את הייצור שלהם לסין ולמדינות מתפתחות וזולות נוספות. טראמפ טוען שהוא מעלה מכסים כדי לשים אצבע בסכר הזה ולעצור את העברת העבודה מארה"ב. כשמדובר על עבודה יקרה זה כולל גם את ישראל. אז עכשיו אתה פתאום אומר לי שהעולם התהפך ושהייצור חוזר לישראל?

"לא בדיוק. מחיר שעת עבודה בישראל עדיין גבוה בהרבה מבסין, והעבודה שעוברת לכאן היא לא בתחומים עתירי עבודה כמו טקסטיל. מה שעובר לכאן זה עבודות ב'תחומים חכמים', בהם יש יתרון לעובדים עם ידע, ניסיון, מקצועיות ותחכום".

וכל זה קרה בזכות מלחמת הסחר?

"לא. מלחמת הסחר מעבירה לכאן עבודה מאירופה בתחומים ספציפיים שבהם המכס האפסי הופך את הייצור בישראל לכדאי יותר אפילו בהשוואה לייצור בסין, בגלל הצירוף של מרחק ומכס".

"גם אם המכס הוא לא על המוצר הסופי אלא על אחד המרכיבים שלו, על חומר גלם או רכיב כלשהו, ברגע שהוא מוטל הוא משליך על המוצר הסופי ועל קטעים נוספים בתהליך הייצור ובהרבה מקרים – כמו שלנו – זה נעשה כדאי להעביר גם מקטעים אחרים ל'מקלט מכס' כמו ישראל.

"התהליך שבו הייצור הפסיק לעבור מזרחה התרחש עוד לפני שהתחילה מלחמת הסחר והוא רחב ועמוק הרבה יותר. קודם כל, יש עלייה ברמת החיים באזורים שפעם נחשבו ל'קווי הייצור של העולם', בעיקר דרום-מזרח אסיה ומזרח אירופה".

"אורח החיים במדינות הללו משתנה ונעשה צרכני ונוח ומבחינות מסוימות הולך ונעשה דומה למערב. היקף הצריכה הפרטית במדינות מערביות עולה במקרה הטוב ב-1.5% לשנה, בסין הוא עולה ב-6% או 7% בשנה. וכשאורח החיים משתנה גם הצרכים והרצונות משתנים. אנשים בסין ובמזרח אירופה כבר לא להוטים לעבוד במפעלים ופתאום נעשה קשה לגייס שם עובדים לתפקידי ייצור פשוטים".

"כתוצאה מכך התופעה של העברת ייצור מזרחה כמעט נעלמה. הסינים החלו להכניס אוטומציה למפעלים שלהם כי שכר העובדים שם עלה וגם המוטיבציה לעבוד בתפקידים ה'רובוטיים' ירדה".

"דבר שני, שמקדם ישירות את הייצור בישראל, הוא המעבר לייצור שהוא costume-made, התאמת ייצור לפי דרישת לקוח. בגלל שחלק גדול מהצריכה מקוונת, לקוח הקצה מזמין את הנעל בצבע או בצורה כזאת או אחרת, לא כשהוא מחפש אותה בחנות או בהזמנה ממעצב יוקרתי, אלא ישירות מהמפעל בחו"ל.

"זה התחיל בהייטק, וגרם לכך שבשנים האחרונות הביקוש לתוכנה ישראלית ולמהנדסי תוכנה ישראלים חזר להיות עצום, וכעת זה עובר מההייטק לייצור. שוב – לא למאס פרודקשיין, אבל כן ל'ייצור חכם' שזה חלק גדול מהמשק הישראלי".

והתהליכים האלה הם מה שגורם לכך שרמת האבטלה בארצות הברית ובישראל בשנים האחרונות כל כך נמוכה?

"במידה רבה כן".

אז בעצם, אם התהליך של העברת הייצור מזרחה נגמר, ואולי במקומות מסוימים גם מתהפך, מלחמת הסחר קצת מיותרת ולא רק מזיקה לכל מי שמעורב בה?

"זאת שאלה שאתה לא צריך להפנות אליי. מבחינתי, בינתיים, מלחמת הסחר מאפשרת לי לספק פרנסה מכובדת להרבה עובדים ישראלים, וזה מספיק".

מלחמות סחר בין ארה״ב לסין (צילום: AP Photo/Susan Walsh, File)
מלחמות סחר בין ארה"ב לסין (צילום: AP Photo/Susan Walsh, File)

בהייטק יש מי שמפסידים

למרות זאת, יש בישראל גם חברות יצרניות שמפסידות ממלחמת הסחר. על אלה נמנות חברות הייטק ואלקטרוניקה שמרכזן בארה"ב או בסין, וכן כאלה שהפיתוח והייצור שלהן תלוי ברכיבים שחלקם מיוצרים בארה"ב וחלקם בסין או באירופה.

בענפי ההייטק והסלולר עוטפים את הנושא בחומת שתיקה. שורה ארוכה של חברות הייטק סירבו להתראיין או למסור מידע לכתבה זאת, בהן גם ענקית הטלפוניה הסינית וואווי (Huawei) שנמצאת במרכזה של מלחמת הסחר.

"בגדול, התעשיות המתקדמות, שזה בעצם רוב המשק הישראלי, מרוויחות ממלחמות הסחר בגלל ייצור של דברים שסינים ואמריקנים מתקשים עכשיו לקנות אלה מאלה, ועובר לישראל", אומר גורם בענף, "אבל יש גם מי שמפסיד ומי שחושש מנזקים – אלה שתלויים ברכיבים שהייצור שלהם מפוזר בין כמה מקומות וכן חברות סיניות שמפתחות בישראל. אבל בגלל שהקו בין מי המרוויחים למפסידים כל כך דק, גם אלה וגם אלה לא רוצים לדבר על הנושא בתקשורת".

עוד 1,325 מילים
כל הזמן // יום שלישי, 15 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

בלי סודות "בגיל 18 גיליתי שאבי הביולוגי הוא אפרו-אמריקאי"

לייסי שוורץ דלגאדו תמיד נראתה שונה, ובבית הכנסת שאלו אותה אם היא ממוצא אתיופי ● אבל רק בגיל 18 גילתה שאמה ניהלה רומן עם גבר אפרו-אמריקאי ● היום היא מסתובבת בארה"ב עם הסרט התיעודי שעשתה על סיפור חייה ● ובחתונה שלה השמיעו מוזיקת סול והורה

עוד 641 מילים

אסטרטגיה חדשה מול איראן - עכשיו

בעקבות מכירת-החיסול (כן, תרתי משמע) של הכורדים ע"י טראמפ, התהפך באחת הטון התקשורתי העברי כלפי האדם, שהרוב המכריע של הפרשנים והאנליסטים כינו "הידידותי ביותר לישראל שישב אי-פעם בבית הלבן".

בבסיס המנח האסטרטגי הישראלי שעוצב ב-13 שנות שלטונו של נתניהו עמדו איראן וארה"ב. נתניהו הוא איש של נראטיבים ודימויים, ישראלי-אמריקני בעל חשיבה מורכבת ויכולת הפשטה ופישוט של אסטרטגיות סבוכות לכדי נוסחאות קליטות. מ"Better no deal than a bad deal" ועד "לא יהיה כלום כי לא היה כלום".

נתניהו מפשט אסטרטגיות סבוכות לנוסחאות קליטות. מ"Better no deal than a bad deal" ועד "לא יהיה כלום כי לא היה כלום". כך לוהקה איראן לתפקיד הנבל האולטימטיבי, הג'וקר של באטמן, וארה"ב ל"שריף הטוב"

כך, איראן לוהקה לתפקיד הנבל האולטימטיבי, הג'וקר של באטמן אם תרצו, וארה"ב כמובן כ"שריף הטוב". מקומה של ישראל בדרמה הנוסחתית הזו? מעודדת מן הקווים, שלעיתים גם חוצה אותם ומשתתפת במשחק.

בימי אובמה פעל נתניהו במגוון דרכים כדי לדחוף – שלא לומר לאלץ – את ארה"ב להתעמת צבאית עם איראן. בימי טראמפ יכול היה להסתפק בעידוד פומבי נמרץ, ובסיוע מאחורי הקלעים, שיש להניח שלא כולו כבר נחשף.

עכשיו, כשהולך ומתברר שטראמפ שינה את הכללים ושבר את הכלים, נתניהו ייאלץ לחשב מסלול מחדש, לפחות כל עוד ימשיך למלא תפקיד (זמני?) של ראש ממשלה או שר.

אולם הכישלון של נתניהו כל כך מובהק ובוהק ומסנוור, עד שהפך כמעט מיידית למובן מאליו ואף… כמעט משעמם.

מעניין יותר לבדוק את צידה האחר של המשוואה הישראלית. אבל רגע, יש כזה? הרי השר לשעבר והמועמד לשעבר לראשות הממשלה ח"כ יאיר לפיד אמר ש"בעניין האיראני אין ימין ואין שמאל". ואם תגגלו את המשפט הזה תמצאו נוסחים כמעט זהים בפיהם של כל מנהיגי ה"אופוזיציה" לדורותיהם.

כפי ששאג אריאל שרון ז"ל במרכז הליכוד בשעתו "מי בעד חיסול הטרור? ירים את ידו!" והקהל כולו הרים את התיקרה – כך בעשורים האחרונים, בעיקר בעקבות נתניהו, התיישרה הפוליטיקה הישראלית כולה עם המנטרה של "איראן היא איום קיומי".

כפי ששאג שרון ז"ל במרכז הליכוד "מי בעד חיסול הטרור? ירים את ידו!" והקהל הרים – כך בעשורים האחרונים, בעיקר בעקבות נתניהו, התיישרה הפוליטיקה הישראלית עם המנטרה "איראן היא איום קיומי"

וכפי שפורסם, עשרות מליארדים כבר הושקעו בהיערכות צבאית מולה ע"י ראשי הממשלה שרון, אולמרט, ברק, וכמובן נתניהו, שהשבוע ביקש מליארדים טריים נוספים למטרה זו.

האם בנקודת הזמן הנוכחית, בקרוס הקונספציה שלפיה ארה"ב היא ש"בסופו של דבר תעשה את העבודה", יש סיכוי למהפיכה חשיבתית גם בחלקים של המערכת הפוליטית והממסד המדיני-בטחוני הישראלי? האם יכולה להיות תפישה אלטרנטיבית להתמודדות עם האיום האיראני?

בניית אסטרטגיה מתחילה בהנחות-יסוד. הנחות היסוד לאסטרטגיה אלטרנטיבית שכזו יכולות להיות:

איראן איננה איום קיומי על ישראל, ואין בכוחה להשמיד אותה או אפילו ליצור איום אמין שכזה.

אין בכוחה של ישראל להפיל את המשטר האיראני, אבל יש בכוחה ליצור איום אמין על תפקוד המדינה והכלכלה האיראנית.

איראן איננה איום קיומי על ישראל, ואין בכוחה להשמיד אותה או ליצור איום אמין שכזה. אין בכוחה של ישראל להפיל את המשטר האיראני, אבל יש בכוחה ליצור איום אמין על תפקוד המדינה והכלכלה האיראנית

איראן וישראל הינן שתיים מתוך שלוש המעצמות האזוריות החזקות במזרח התיכון, וכך יהיה בעתיד הנראה לעין (לתוהים – טורקיה היא המעצמה השלישית).

ארה"ב – לא תחת טראמפ ולא תחת נשיא אחר – לא תהיה עריבה בלעדית לבטחון אזורי במזרח התיכון.

השיח הציבורי הישראלי זקוק בדחיפות להמשגות ולתפישות חדשות באשר להתמודדות עם איראן, והחשיבה והעשייה האסטרטגית הלאומית נדרשות לעיצוב מערכת בטחון אזורית חדשה ועמידה, שלא תהיה תלויה רק בארה"ב ולא מבוססת על הרתעה צבאית בלבד.

ברור שנתניהו אינו האדם המתאים למשימה, אבל ספק רב האם מחליפיו הפוטנציאליים ערוכים ומעוניינים להיענות לאתגר. עד כה לא נשמע מכיוונה של כחולבן, או מכיוון גורם אחר במערכת הפוליטית, איתות כלשהוא שיעיד אחרת.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 563 מילים

טיול לחג שווה לגלות את המקומות המונגשים בעיר העתיקה

מתגלגלים בעיר הקודש: אתרים בעיר העתיקה נגישים כעת למטיילים בכיסא גלגלים ● לאחר פרויקט שיפוץ בן 9 שנים, מטיילים עם מוגבלות יכולים להגיע לרוב האטרקציות המפורסמות של הבירה, ועשויים למצוא הפתעות נוספות בדרך ● טיול לחג בירושלים - חלק רביעי

עוד 824 מילים

מסעות טיפוליים בחו"ל הפכו ללהיט בקרב חיילים משוחררים שחוו טראומה בעת שירותם הצבאי ● בליווי מקצועי, יוצאים עשרות משלחות בשנה לטיול מגבש ● "כדי למצוא ריפוי, הם צריכים לחבור לעוד אנשים שראו את מראות הקרב לשבוע ברומניה, רק כדי שהם יוכלו להיות האחד עם השני ולא יחושו שמסתכלים עליהם כתמהוניים" ● טיול אחרי צבא מסוג אחר

עוד 2,883 מילים ו-2 תגובות

מכת השחצנות המקדימה

נתניהו יודע שהרמטכ"ל יודע וראש המוסד בטוח יודע וכל חברי הממשלה יודעים – גם ההזויים והמופקרים מביניהם – וכל אזרחי ישראל יודעים ש…איראן זה לא עניין של מכה מקדימה.

איראן היא מעצמה אזורית. היא יכולה להקריב מיליונים במלחמה של 8 שנים או יותר למען מטרה אידאולוגית. איראן מצויידת בצבא ענק מכף רגל ועד ראש ובמיטב הטכנולוגיה עד יכולות חלל וטילים ארוכי טווח וגרעין.

נתניהו, ראש ממשלת המעבר, יודע היטב שכל דיבור וכל התגרות באיראן מקרבים את המכה שאיראן תנחית עלינו. לא רק התקיפות של מתקניה בסוריה וגניבת ארכיון הגרעין, אלא הדיבורים השחצניים יחייבו את איראן להחזיר מנה אחת אפיים והיא תבוא שקטה וכואבת. מהירה וחדה ואכזרית.

כמו אז בארגנטינה.

מכה מקדימה או מכת תגמול…הביטוי לא חשוב. התוצאה תזעזע.

נתניהו יודע היטב שכל התגרות באיראן מקרבת את המכה שאיראן תנחית עלינו. לא רק תקיפות מתקניה בסוריה וגניבת ארכיון הגרעין, אלא הדיבורים השחצניים, יחייבו את איראן להחזיר מנה אחת אפיים

נתניהו יודע היטב שישראל לא תוכל להכניע את איראן. הוא יודע היטב שלא סתם הלכו ראשי הממשלה והמוסד הקודמים על בהונות ודרשו להרחיק את ישראל מעימות ישיר עם איראן, ולהשאיר את הבעיה האיראנית לאמריקאים או לעולם כולו.

אבל נתניהו רוצה להכשיר את הלבבות למלחמת גוג ומגוג, שבה יינצל מכתבי האישום שלו. מלחמה כזו תתרחש במהירות אם מחר איראן תתקוף את ישראל בטילי שיוט מעיראק או בהפצצת רקטות מלבנון או בפיצוץ שגרירות ישראלית בחו"ל.

עמוק בפנים הוא יודע זאת ולמרות זאת הוא ממשיך להתגרות ולנאום ולשחק באש. דיבורים מאיימים של ראש ממשלת ישראל הרי לא ירתיעו את איראן אבל תדמית פגועה בעולם השיעי, עלולה לדרבן אותה לפעול.

בזמנים שבהם ארה"ב הגדולה נרתעת מעימות עם איראן אחרי התקפה איראנית קשה על מתקני הנפט של סעודיה – בת בריתה העיקרית באזור, גם נתניהו מבין שארה"ב לא תתעמת עם איראן על אדמת ישראל או למען ישראל.

גדול ידידיו טראמפ הנוטש בדרכים, לא יתאמץ להביא חיילים ונשק אמריקאי למען שלט ברמת הגולן או בניין ריק בירושלים. גם לא למען ראש ממשלה שעלול לסבך את האמריקאים בעוד מלחמה במזרח התיכון.

נתניהו רוצה להכשיר את הלבבות למלחמת גוג ומגוג, שתציל אותו מכתבי האישום. וגם הוא מבין שארה"ב לא תתעמת עם איראן על אדמת ישראל או למען ישראל

בעולם האמיתי שבו מתנהלים איומים ומתרחשות מלחמות אין מקום לדמגוגים קפריזיים מסוגם של טראמפ ונתניהו, אלא למנהיגים זהירים. אנשים שמכלכלים את חיי מדינותיהם על פי סיכונים ויכולות, אינטרסים חיוניים ולא תעמולתיים ובוודאי לא עבור הימלטות מכתבי אישום על שוחד מרמה והפרת אמונים כלפי אזרחיהם.

נתניהו יודע שהרמטכ"ל יודע וראש המוסד יודע וכל מערכת הביטחון יודעת וכלל אזרחי ישראל יודעים את כל השיקולים הללו…אבל הוא ממשיך לסכן את קיומה של ישראל. ממשיך להחזיק בתפקיד שר הביטחון ובתפקיד ראש הממשלה ואין מי שיסכור את הפה חסר האחריות.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
4
איתי היקר !! כתבת דברים שאולי יוצאים מהלב אבל הם למעשה שטות אחת גדולה 1. נתניהו ראה שכדי לדאוג למדינת ישראל לא מספיקה ברית רק עם ארה"ב ובתבונה רבה יצר נתיב נוסף מול 1. רוסיה 2. הודו ... המשך קריאה

איתי היקר !!
כתבת דברים שאולי יוצאים מהלב אבל הם למעשה שטות אחת גדולה
1. נתניהו ראה שכדי לדאוג למדינת ישראל לא מספיקה ברית רק עם ארה"ב ובתבונה רבה יצר נתיב נוסף מול
1. רוסיה
2. הודו
3. סין
פרסום חלק קטן ממבצעים כאלו ואחרים לא נועד להתרברב הוא נועד ליצור מאזן אימה בצד השני ..
בזמן שישנם אנשים שבודקים דווקא את נתניהו על סיגרים שמפניות וגלידות נתניהו עובד למען ביטחונה של מדינת ישראל …שחיתות שילטונית היא לא כמה גלידות אכלת ..
שחיתות שילטונית כולל בגידה במדינה היא איך חותמים על הסכם הזוי כמו הסכם אוסלו היא איך בורחים מלבנון ומחקרים את חיילי צד"ל היא איך מפנים את גוש קטיף תוך הפצת שקרים שעזה תהפוך לסינגפור ואנחנו לא נראה טיל אחד לכיוון מדינת ישראל זו נקראת שחיתות שילטונית …

עוד 420 מילים ו-4 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

בגיל 30, ישי ריבו הוא אחד הזמרים המצליחים והאהובים בישראל, למרות - ואולי בזכות - הרקע הדתי שלו ● בראיון לחג הוא מדבר על העלייה מצרפת, הקהל המגוון שלו וההימור שנטל על הקריירה ● "אמרתי לאשתי, 'הצ'קים מהחתונה לא מספיקים כדי לקנות דירה, אז בואי נוציא את זה על מוזיקה'"

עוד 890 מילים

שוב אלימות משטרתית נגד מפגינים בפתח תקווה

תיעוד שהגיע לידי זמן ישראל מראה כיצד מפגין שנעצר אמש בפתח תקווה סופג אגרוף משוטר, בעודו כבול ומובל למעצר ● מפגין נוסף אשר נעצר נדרש לטיפול רפואי אחרי שלטענתו, שוטרים הטיחו את ראשו בכביש ● השניים שוחררו אחרי מעצרם ● תגובת המשטרה: "בעקבות תקיפות שוטרים והפרת הסדר הציבורי, בוצעו מעצרים והחשודים הובאו לחקירה בתחנת המשטרה"

אמש, במהלך ההפגנות בכיכר גורן בפתח תקווה, שוב עצרה המשטרה מפגינים שבאו למחות נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט – ושוב בוצעו המעצרים באמצעים אלימים.

אחד העצורים, חיים טריווקס, ספג אגרוף משוטר בעודו כבול ומובל למעצר. הפעולה האלימה נקלטה בווידאו שצילמה אחת המפגינות במקום. עצור נוסף, יצחק זרבין, נסע עם בתו לבית החולים לטיפול בפגיעת ראש, לאחר ששוחרר מהמעצר. על פי זרבין, השוטרים הטיחו את ראשו בכביש על אף שלא עשה דבר, ואילו בתו הוטחה לעבר הגדר. שניהם פנו לבית חולים לטיפול בחבלות.

טריווקס וזרבין מיוצגים על ידי עו״ד דניאל חקלאי. שניהם שוחררו אמש ולא שהו במעצר לילה. טריווקס זומן לחקירה אחרי החג. עו״ד חקלאי העריך כי הוא יגיש תלונה במחלקה לחקירות שוטרים ואף יתבע את המשטרה בעקבות תקיפתו בעודו אזוק.

ממשטרת ישראל נמסר: "בעקבות תקיפות שוטרים והפרת הסדר הציבורי, בוצעו מעצרים והחשודים הובאו לחקירה בתחנת המשטרה. משטרת ישראל תאפשר את חופש הביטוי והמחאה אך לא תתיר תקיפת שוטרים והפרת החוק בשום מקרה".

ההפגנות נגד מנדלבליט מתקיימות בפתח תקווה מזה שלוש שנים. בשבועיים האחרונים, בארגון הליכוד, החלו להפגין במקום גם תומכי ראש הממשלה בנימין נתניהו, הקוראים ליועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיקים נגדו.

מעצרו של טריווקס, הווידאו המלא:

עוד 183 מילים

טיול לחג בעקבות הרגלי השתייה של משה מונטיפיורי

קברים, ארמונות, עוני ומגיפה: לפני שהגיע לבירה והקים את משכנות שאננים, משה מונטיפיורי ערך מסעות הרפתקניים בארץ הקודש ● ועם כל הכבוד לטחנת הקמח בשכונה, ייתכן שדווקא טעימות היין שנערכות שם נאמנות יותר לאופיו וזכרו ● טיול לחג בירושלים - חלק שלישי

עוד 995 מילים

טוויסט חדש בתסבוכי העלילה? נפתלי בנט ויועז הנדל נפגשו

אשכנזי מתעקש: בני גנץ צריך להיות ראש הממשלה הראשון במקרה של רוטציה ● הנשיא ריבלין מתערב במשבר נעמה יששכר: ביקש מפוטין להעניק לה חנינה ● מאבק הירושה ליום שאחרי נתניהו כבר כאן: ניר ברקת מצהיר בראיון ל-ynet על הכוונה להחליף את נתניהו, וראש המוסד יוסי כהן מצוטט על כוונה דומה במגזין "משפחה"

עוד 14 עדכונים

ראיון "לפחות מיליון איש עשויים להפוך לפליטים"

ג׳ונתן ספייר, אחד המומחים המובילים בנושא העם הכורדי ומי שבילה זמן רב בצפון-מזרח סוריה, מזהיר כי ללא התערבות בינלאומית מהירה, התקיפה הטורקית עלולה להוביל למשבר פליטים חמור ● ואחרי שמנהיגה כורדית-סורית הוצאה אתמול להורג, ספייר מזהיר: "זו אינדיקציה של סוג הכוחות שהטורקים עובדים עמם בשטח ושל מה עתיד לקרות באיזור"

עוד 1,815 מילים

נשים באדום מחאת האקלים הגיעה ללונדון

בשבועיים הקרובים נגלה אם תנועת מחאת האקלים XR תצליח לפרוץ את גבולות הבועה הבריטית, ולגייס לשורותיה גם אנשים ממעמד הפועלים ומהימין ● בינתיים, היעד של מחאות האקלים הוא להלום בתופים ולשתק 60 ערים

עוד 1,208 מילים

אוחנה: ישראל תחליט בתוך ימים אם להסגיר את ההאקר הרוסי לארה"ב

שלושה מפגינים נעצרו במחאת פעילי הליכוד בפתח תקווה ● השר ארדן: גזר הדין של נעמה יששכר לא החלטה שיפוטית טהורה ● ח"כ ברביבאי: "נתניהו רוצה לבוא למשפט שלו מבלפור" ● ח"כ אבידר: "נתניהו צריך להחזיר את המנדט, צוותי המו"מ לא נפגשים" ● ח"כ ביטן: "קודם שכחול-לבן יסכימו למתווה הנשיא ואז יידברו על בלוק ה-55"

עוד 18 עדכונים

טיול לחג הכי רחוק מבלפור - סיור בבית לוי אשכול בירושלים

ההוד וההדר נשמרו בשדרות בן מיימון בבירה, ביתם של ראשי הממשלה הראשונים ● סיור במרכז המבקרים המחודש של בית לוי אשכול, גלריית האמנות הוותיקה במדינה ולצפות באדריכלות משנות ה-1930 ברחוב שעוצב בהשראה אירופאית ● טיול לחג בירושלים - חלק שני

עוד 921 מילים

טעים להכיר המדריך לאוכל ישראלי ויהודי בברלין

מאפיות כשרות, חומוסיות היפסטריות, מסעדות ערביות-ישראליות ומטבחי שף תוצרת הארץ ● סיור קולינרי בעקבות הסצנה הקולינרית הישראלית והיהודית בברלין, כולל כל ההמלצות וכל הכתובות

עוד 1,335 מילים

חייה של לין גבאי - מורה יהודיה משכונה חרדית בניו יורק - החלו בדרך אחרת לגמרי ● היא נולדה וגדלה בעיראק של סדאם חוסיין בשנות המלחמה שם, וסבלה מיחס בעייתי של הסביבה ● היום היא מגדירה את עצמה כ"יהודיה-ערביה" ומחנכת את התלמידים שלה לסובלנות

עוד 824 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה