תני גולדשטיין
הזמן של
תני גולדשטיין

עורך, זמן ישראל

המסחר בבורסה לני"ע לא נפתח הבוקר. הנהלת הבורסה: "עיצומי עובדים"

הבורסה הפחיתה את מספר העובדים המפעילים אותה ● הנהלת הבורסה הודיעה כי המסחר בבורסה ייפתח רק ב-13:15 "בשל עיצומי עובדים" ● בוועד העובדים מכחישים וטוענים : "העיכוב אינו נובע מעיצומים אלא מהחלטת המנכ"ל להפחית את מספר המפעילים במשמרות"

הבורסה לני"ע בתל אביב (צילום: רועי אלימה / פלאש 90)
רועי אלימה / פלאש 90
הבורסה לני"ע בתל אביב

המסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב לא נפתח הבוקר.  מהנהלת הבורסה ומוועד העובדים שלה נמסרו הודעות סותרות באשר לסיבות לאי-פתיחת המסחר והאם הסיבה היא עיצומים של עובדי הבורסה או קיצוצים בכוח האדם שלה.

בהודעה שפורסמה באתר הבורסה למשקיעים נכתב: "הננו להודיעכם כי בשל עיצומים שנקטו המפעילים, יחול היום שינוי בלוח הזמנים למסחר בבורסה. המסחר הרציף יתחיל ב-13:15 (במקום בבוקר, ת.ג.) ויינעל ללא שינוי ב17:25".

בוועד העובדים מוסרים בתגובה להודעת הבורסה: "מדובר בהודעה שקרית. העיכוב אינו נובע מעיצומים שנוקטים העובדים אלא אך ורק מהחלטתו של המנכ"ל להפחית את מספר המפעילים במשמרות ערב ולילה – משני מפעילים לאחד בלבד. ועד העובדים התריע בפני הרשות לניירות ערך שצעד זה יוביל לפגיעה בשירות ובמסחר, שכן אם המפעיל נעדר מהעבודה אין לו גיבוי. במקום להקשיב לחברי הועד ולנציגי ההסתדרות, בחר המנכ"ל להשעות אותם מעבודתם רק משום שהתריעו על החלטותיו. וכך קרה שאתמול, בעקבות השעייתו של חבר הוועד שמכהן כמפעיל, לא הגיע המפעיל למשמרת הלילה אליה שובץ. צר לנו שהמנכ"ל מקבל החלטות שגויות ומנסה להפיל את מחדליו על ועד העובדים".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 162 מילים. מחכים לתגובתך.

דליפת הגז בחיפה: שימוע ל"דור כימיקלים", הזרמת הגז בצינורות לא תחודש בינתיים

ראש עיריית חיפה עינת קליש קיימה שימוע לחברה האחראית לדליפת הגז ● העירייה מטילה ספק ברשיון העסק של "דור כימיקלים" ומבקשת ממנה לספק לה מסמכים ובדיקות ● עד להשלמת המידע, לא תותר הזרמת הגז בצינורות "כולל השבתת המתקנים הקשורים לכך"

הצומת בה התגלתה דליפת הגז (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
המשרד להגנת הסביבה
הצומת בה התגלתה דליפת הגז

ראשת העיר חיפה, עינת קליש רותם, קיימה הערב (ב') שימוע לחברת דור כימיקלים, המחזיקה ומתפעלת את קו הגז התת-קרקעי שדלף במפרץ חיפה בסוף השבוע שעבר.

בשימוע השתתפו מנהלי החברה ונציגי המשרד להגנת הסביבה, המשטרה וכוחות הכיבוי וההצלה. במהלך השימוע הבהירו גורמי הרישוי כי מדובר באירוע חמור.

המשרד להגנת הסביבה הוציא צו שאוסר על החברה להעביר את הגז בצנרת. העירייה והמשרד דורשים מהחברה להשלים את הבדיקות ולהמציא מסמכים שיאשרו שהפעלת הצנרת בטוחה. עד אז, הובהר למנהלי החברה, לא תותר פעילות בצנרת, כולל השבתת המתקנים.

בעיריית חיפה אומרים כי החברה לא מסרה לה את כל המידע העדכני בנושא ולפיכך "יש ספק רב לגבי תקפות רשיון העסק של דור כימיקלים".

לדברי קליש-רותם: "נדון בממצאים החמורים והמדאיגים שעלו במהלך השימוע ונעדכן לגבי המשך צעדינו בהקדם".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 117 מילים. מחכים לתגובתך.

נפתחה חקירה פלילית נגד "גדיב תעשיות" בחשד לזיהום מפרץ חיפה

ל"זמן ישראל" נודע כי חברת גדיב תעשיות פטרוכימיות מקבוצת בז"ן חשודה בהזרמת חומרים מסוכנים לים התיכון ● המשרד להגנת הסביבה ומשטרת ישראל ערכו חיפוש במשרדי חברת גדיב תעשיות פטרוכימיות מקבוצת בז"ן והחרימו מחשבים ומסמכים ● בז"ן: "אין תגובה"

החור בצינור של המפעל שדרכו דלפו החומרים לים (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
המשרד להגנת הסביבה
החור בצינור של המפעל שדרכו דלפו חומרים לים

המשרד להגנת הסביבה ומשטרת ישראל ערכו הבוקר חיפוש במשרדי חברת גדיב תעשיות במפרץ חיפה, החשודה בזיהום הים בחומרים מסוכנים, והחרימו ממנה מסמכים ומחשבים במסגרת חקירה פלילית.

המשרד להגנת הסביבה פרסם הבוקר את קיומה של החקירה אך לא מסר באיזו חברה מדובר. מבדיקת "זמן ישראל" עולה שמדובר בחברת גדיב תעשיות מקבוצת בתי הזיקוק לנפט.

מזה מספר חודשים מוזרמים חומרים מסוכנים לים התיכון באזור מסוף הכימיקלים הצפוני שבמתחם נמל חיפה, ביניהן BTEX – בנזן, טולואן ותרכובות אורגניות נדיפות אחרות.

מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית חשפו את הזרמת החומרים, ונפתחה חקירה. נערכו חפירות, שחשפו חור באחד הצינורות שמובילים למפעל גדיב, שעל-פי החשד גרם לדליפת החומרים המסוכנים לנמל ולים.

בעקבות דרישת המשרד להגנת הסביבה הושבתה הצנרת והדליפה הופסקה. ואולם, עדיין קיימת עדשת זיהום קרקע ומבוצעות במקום פעולות לשיקום האזור שנפגע.

בחקירה משתתפים היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, המשטרה הירוקה ומחוז חיפה של המשרד וכן יחידת הסייבר של מחוז חוף במשטרה.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "החקירה תימשך עד למיצויה, ויפעל בנחישות, לרבות גביית עדויות מעובדי המפעלים ומעדים נוספים ככל שיידרש".

מקבוצת בז"ן לא נמסרה תגובה.

ראשת עיריית חיפה: "למפעלים מזהמים אין מקום לידינו"

שלשום התגלתה דליפה גדולה של גז תעשייתי דולף, כבד ודליק מאוד מסוג C-4 שחברת "דור כימיקלים" מזרימה לבתי הזיקוק לנפט. הזרמת הגז בין המפעלים הופסקה וצומת הרחובות הסמוך, ליד הום סנטר, שבו התגלתה דליפת הגז נחסם לכל הכיוונים.

במשרד להגנת הסביבה מדגישים כי מדובר בשני זיהומים שונים ולדליפת הגז שאירעה בסופ"ש אין כל קשר לדליפה המתמשכת של החומרים המסוכנים ממפעל גדיב לים.

ראשת עיריית חיפה, ד״ר עינת קליש-רותם, הגיבה הבוקר לדליפת הגז: "אין למפעלים האלה מקום לידינו, כל זמן שהזיהום נמשך, והתקלות חוזרות השכם והערב. אנחנו לא נסכים לחיות ליד שכנים מזיקים. אם וכאשר יהפכו לשכנים טובים, נוכל לקבל את נוכחותם בחיינו".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 270 מילים. מחכים לתגובתך.

סוריאנו תובע את "העין השביעית" בשל סיקור תביעה שהגיש נגד דרוקר

איש העסקים הלונדוני וולטר סוריאנו, המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, תבע את העיתונאי רביב דרוקר לפני כשנה על כי שרבב את שמו של סוריאנו בפרשת המעקבים נגד בכירים במשטרה ● אתמול הגיש תביעה נוספת נגד דרוקר ונגד אתר "העין השביעית", על אופן סיקור התביעה ● עורך דינו מכחיש כי מדובר בתביעות השתקה ● דרוקר בתגובה: "תביעה מופרכת" ● העין השביעית: "סוריאנו מנסה להשתיק את הדיון אודותיו"

רביב דרוקר (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)
יונתן סינדל פלאש 90
רביב דרוקר

איש העסקים וולטר סוריאנו, הנחשב למקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הגיש אתמול (רביעי) לבית משפט השלום בתל אביב תביעת לשון הרע על סך 320 אלף שקלים נגד עיתונאי ערוץ 13 רביב דרוקר ונגד אתר "העין השביעית".

מדובר בפרשה שהחלה בפברואר 2018, כשמפכ"ל המשטרה דאז רוני אלשיך טען בתוכנית "עובדה" ש"חוקרים פרטיים ביצעו בשמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מעקב אחר בכירים במשטרה". בעקבות זאת, התראיין דרוקר בגלי־צה"ל ונשאל האם לסוריאנו קשר לפרשה. דרוקר טען שאלשיך התכוון בדבריו לסוריאנו, אך הדגיש באותו ראיון: "אני לא חושב שסוריאנו קשור להקלטות הללו".

בעקבות זאת, הגיש סוריאנו תביעת דיבה בסך חצי מיליון שקלים נגד דרוקר. בכתב ההגנה של דרוקר לתביעה הזאת, דרוקר חזר על הטענות נגד סוריאנו כדי להסביר על מה הן מבוססות – למרות שדרוקר עצמו כלל לא טען אותן – ועל כך סוריאנו תבע אותו שוב.

הפרשה סוקרה באתר "העין השביעית" כדוגמה ל"תביעת השתקה", עם ציטוטים מהטענות נגד סוריאנו, ועל כך שסוריאנו תבע גם את "העין השביעית".

עורך הדין אילן בומבך, שהגיש את התביעות בשמו של סוריאנו, אמר לזמן ישראל: "סוריאנו אדם פרטי ולא ציבורי וכזה הוא רוצה להיות. פתאום הגיע דרוקר, עם הטענות המופרכות שהוא מייחס לאלשיך נגד סוריאנו, וחושף את סוריאנו לעין הציבורית באופן שלילי שפוגע בו".

אבל דרוקר אמר שהטענות נגד סוריאנו לא נכונות. אז על מה אתם תובעים אותו? על דבר שבכלל לא אמר?

"אם הוא לא חושב שהטענות נכונות, למה הוא מעלה אותן? זה כמו שיגידו על מישהו: 'אמרו עליו שהוא פושע, אבל אני לא מאמין שהוא פושע'. גם לצטט לשון הרע זה לשון הרע, בוודאי כשהוא הכניס למפכ"ל אלשיך את הדברים לפה. המפכ"ל אישר לנו שהוא לא התכוון לוולטר סוריאנו. אם אלשיך היה מאמין שוולטר סוליאנו עשה דבר כזה, הוא לא היה נוקט בהליכים נגדו?"

כבר תבעתם את דרוקר פעם אחת, ועכשיו אתם תובעים אותו שוב בגלל שבכתב ההגנה הוא מגן על מה שאמר, וגם את כלי התקשורת שמסקר את התביעה. זאת לא תביעת SLAPP, השתקה, מהסוג שנועד להפחיד עיתונאים ולמנוע מהם לבקר אנשים חזקים ולפרסם עליהם דברים בכלל, גם נכונים?

"היינו בעיצומו של הליך גישור מול דרוקר וכעת בכתב ההגנה שהגיש הוא מוסיף חטא על פשע – כתב בכתב ההגנה שוולטר ביצע פריצות למחשבים. זה שקר וזה גם לא רלוונטי להגנה שלו, אז למה הוא צריך להגיד את זה?

"לגבי ׳העין השביעית׳, לא מפריע לנו שהם מסקרים פרשות כאלה, אלא האופן הבלתי-הוגן שבה הם סיקרו את הפרשה״.

האם מה שמציק לסוריאנו זה שפורסם אודותיו שהוא מקורב לנתניהו?

"לא, זה לא מה שמפריע לו. מה שמפריע לו זה שפורסמו אודותיו שקרים, ששמו הטוב נפגע, והאופן הבלתי-הוגן שבו דרוקר ו׳העין השביעית׳ הציג אותו".

"סוריאנו מעוניין להשתיק דיון על אודותיו"

רביב דרוקר מסר בתגובה: "מדובר בתובע סדרתי שבמקרה הזה תביעתו מופרכת במיוחד. הוא תובע אותי על פרסום שלא אני פרסמתי ועל כך שכלי תקשורת אחר, שאני מעריך מאוד, ציטט מכתב הההגנה שלי, שמר סוריאנו, כנראה, לא אוהב".

באתר "העין השביעית" נכתב בידיעה שבה פורסמה התביעה נגד האתר: "התביעה נגד "העין השביעית", על עצם סיקור התביעה נגד דרוקר, נותנת משנה תוקף לטענה כי סוריאנו לא באמת מעוניין בפיצוי בגין הוצאת דיבה אלא להשתיק כל דיון ציבורי על אודותיו.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 595 מילים. מחכים לתגובתך.

נתניהו: "הגעתי עם פרקליטיי להסדר זמני על מקדמה לשכר טרחתם"

דוברו של נתניהו מסר כי המקדמה על תשלום שכר הטרחה תאפשר לעורכי דינו לבחון את החומרים לשימוע, לאחר שבשבוע שעבר היועמ"ש טען שהפרקליטים מסרבים לקבל את חומרי החקירה ● נציגי רה"מ הגיעו הבוקר לפרקליטות ואספו את חומרי החקירה

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הקבינט, ב-14 באפריל 2019 (צילום: Ronen Zvulun/Pool via AP)
Ronen Zvulun/Pool via AP
ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הקבינט, ב-14 באפריל 2019

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי הגיע עם עורכי דינו להסדר זמני על תשלום מקדמה לשכר טרחתם בפרשות בהן הוא חשוד "כדי להתגבר על המכשול הראשוני של בחינת החומרים לשימוע".

עופר גולן, דוברו האישי של ראש הממשלה מסר: "לפיכך, פנו פרקליטי ראש הממשלה נתניהו לקבל את חומרי החקירה".

בעקבות ההסדר, הגיעו נציגי משרד רה"מ למשרדי פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ואספו את עיקר חומרי החקירה בעניין חקירות נתניהו.

עם זאת, מהודעת נתניהו משתמע שהוא ימשיך להיאבק כדי לקבל סיוע מבעלי הון להגנתו המשפטית. "ראש הממשלה עומד על זכותו לקבל סיוע כספי להגנתו המשפטית, כמו כל איש ציבור, אל מול סכומי העתק שהמדינה הוציאה בעניינו", מסר גולן.

גרסאות סותרות

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שלח שלשום שוב את חומרי החקירה של נתניהו לפרקליטיו לקראת השימוע, אך הפרקליטים לא קיבלו אותם לידיהם. הפרקליטים ומנדלבליט פרסמו גרסאות סותרות לגבי השאלה, האם הפרקליטים סירבו לקבל את החומר או לא קיבלו אותו בשל אי הבנה טכנית.

מנדלבליט שלח שלשום מכתב לפרקליטיו של נתניהו בתשובה לבקשתו של נתניהו מיום שלישי לדחות את השימוע שמתוכנן לו מה-10 ביולי למועד מאוחר יותר, ובו טען כי "שליח מטעמנו הגיע למשרדו של עו"ד תל-צור, אך במשרד סרבו לקבל את מכתבו של היועמ"ש ואת חומר החקירה שצורף לו. סירוב זה הינו תמוה. קיים קושי בטענה בדבר היקף חומרים גדול, שעה שהיא נטענת ממי שבחר משך תקופה ארוכה שלא לקבל את חומר החקירה ולהתחיל לעיין בו".

למרות זאת, מנדלבליט נענה לבקשתו של נתניהו לדחות את השימוע – ובתנאי שייקבע לו תאריך חדש תוך שבוע ושהחומרי חקירה יילמדו.

בתגובה לטענותיו של מנדלבליט, שלח שלשום עורך הדין נבות תל-צור ממשרד עוה"ד כספי ושות' מכתב לעו"ד גיל לימון, עוזרו של מנדלבליט, שבו הכחיש את טענותיו של היועמ"ש.

"אנו מאשרים קבלת מכתבך מהיום ללא המדיה המגנטית הכוללת את ליבת חומר החקירה", כתב תל-צור ללימון, "היום התייצב במשרדי ללא כל תיאום מוקדם שליח מטעמכם שהתיימר להמציא לנו באופן חד צדדי את ליבת חומרי החקירה לצורך השימוע. בהיעדרי ממשרדי, בחר אותו שליח שלא להשאיר את המדיה עם חומרי החקירה במשרד וחזר עמה כלעומת שבא. על כן, אין ממש בפרסום הנמהר שלכם לתקשורת לפיו החומרים 'נמסרו היום' לבאי כוחו של ראש הממשלה".

שלשום טענו הפרקליטים כי הם אינם ממשיכים בפועל בייצוגו של נתניהו בתיק, כיוון שנתניהו לא שילם להם את שכר טרחתם.

 

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 354 מילים. מחכים לתגובתך.

פרקליטי נתניהו מכחישים: לא סרבנו לקבל את חומרי החקירה ממנדלבליט

היועץ המשפטי לממשלה מנדבלבליט כתב לסנגוריו של ראש הממשלה כי "קיים קושי רב בטענתכם בדבר היקף חומרים גדול שנטען ממי שבחר תקופה ארוכה שלא לעיין בחומרי החקירה" ● במכתבו סיפר שגם הבוקר סירבו במשרד נבות תל-צור, המייצג את נתניהו, לקבל את החומרים וכתב להם: "סירוב זה הינו תמוה" ● פרקליטי נתניהו מכחישים: "השליח לא השאיר את חומרי החקירה"

בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, טוען שראש הממשלה בנימין נתניהו וסנגוריו ממשיכים לסרב לעיין בחומרי חקירתו של רה"מ. כך עולה ממכתב ששלח הבוקר (א') מנדלבליט בתשובה לבקשתו של נתניהו מיום שלישי לדחות את השימוע שמתוכנן לו מה-10 ליולי למועד מאוחר יותר.

במכתבו של מנדלבליט נכתב: "נציין כי לפני זמן קצר הגיע שליח מטעמנו  למשרדו של עו"ד תל-צור, אך במשרד סרבו לקבל את מכתבו של היועמ"ש ואת חומר החקירה שצורף לו. סירוב זה הינו תמוה. בנסיבות אלה, שוגר המכתב אל עורכי הדין גם באמצעות דוא"ל. היועץ המשפטי ישקול את צעדיו בהתאם".

"לשם קידום הליך השימוע בתיקי החקירה… הועתקה ליבת חומר החקירה שנאספה בהם על גבי מדיה מגנטית, על מנת להקל על התמצאות החשודים בחומר החקירה ולחסוך בזמן העתקת החומרים. המדיה המגנטית, אשר הועברה לחשודים האחרים זה מכבר בהתאם לבקשתם, צורפה כעת גם למכתבו של היועמ"ש, לעיון ראש הממשלה".

"קושי בטענה על היקף חומרים ממי שבחר שלא לעיין בהם"

במכתבו ציין מנדלבליט: "במכתבם ביקשו הסנגורים כי ייקבע לוח זמנים חדש לקיום השימוע, לשם היערכות הולמת להליך. לעניין זה יובהר כי קיים קושי רב בטענה בדבר היקף חומרים גדול או בדבר הזמן הרב הדרוש ללימודו, שעה שהיא נטענת ממי שבחר משך תקופה כל כך ארוכה שלא לקבל את חומר החקירה ולהתחיל לעיין בו".

למרות זאת, מנדלבליט נענה לבקשתו של נתניהו לדחות את השימוע – ובתנאי שייקבע לו תאריך חדש תוך שבוע ושהחומרי חקירה יילמדו.

"היועץ המשפטי לממשלה מסר בתשובתו, כי הוא רואה חשיבות רבה בקיום הליך השימוע, וכפי שנמסר לא אחת – ככל שההליך אכן יתקיים, בכוונתו לקיימו בלב פתוח ובנפש חפצה", כתב מנדלבליט,  "מובן כי הסנגורים רשאים לבקש בקשות שונות בקשר להליך השימוע, והדברים יישקלו לגופם בשים לב למכלול הנסיבות, כפי שנעשה על ידי התביעה הכללית כדבר שבשגרה".

"לאור כל האמור, ומשהועברה ליבת חומר החקירה לעיון באי כח ראש הממשלה כאמור, נתבקשו האחרונים לתאם מועד לקיום השימוע עד ליום 20.5.19".

פרקליטי נתניהו: "אין ממש בפרסום הנמהר"

בתגובה לטענותיו של מנדלבליט, שלח עורך הדין נבות תל-צור ממשרד עוה"ד כספי ושות' מכתב לעו"ד גיל לימון, עוזרו של מנדלבליט, שבו הכחיש את טענותיו של היועמ"ש.

"אנו מאשרים קבלת מכתבך מהיום ללא המדיה המגנטית הכוללת את ליבת חומר החקירה", כתב תל-צור, "היום התייצב במשרדי ללא כל תיאום מוקדם שליח מטעמכם שהתיימר להמציא לנו באופן חד צדדי את ליבת חומרי החקירה לצורך השימוע. בהיעדרי ממשרדי בשעה שהשליח מטעמכם התייצב במקום, בחר אותו שליח שלא להשאיר את המדיה עם חומרי החקירה במשרד וחזר עמה כלעומת שבא".

"על כן, אין ממש בפרסום הנמהר שלכם לתקשורת לפיו החומרים 'נמסרו היום' לבאי כוחו של ראש הממשלה. יצויין כי בניגוד לפרסום מטעמכם, השליח שהתייצב במשרדנו טען כי הונחה למסור את החומר אך ורק לידי באופן אישי ועל כן בהיעדרי בחר שלא להשאיר את החומר במשרד".

"הניסיון להמציא לנו באופן חד צדדי את חומרי החקירה, חרף ההודעה המפורשת בכתב שמסרנו לכם כי לא קיבלנו על עצמנו את האחריות להליך השימוע, אינו במקומו ומשול לניסיון להמציא כתבי דין לעו"ד שלא הוסמך לטפל בתביעה".

כמו כן, הדגיש עו"ד תל-צור כי "הודענו לכם במפורש כי פרקליטיו של ראש הממשלה התנו את קבלת אחריותם לטיפול בהליך השימוע בהסדרה תחילה של תשלום שכר טרחתם".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 483 מילים. מחכים לתגובתך.

מחאה בעוספיה: קרוביהם של חללי צה"ל דרוזים נטשו את הטקס המרכזי

מחאה על תמיכתו של השר איוב קרא בחוק הלאום ● קרובי משפחותיהם של חיילי צה"ל דרוזים, שנהרגו בעת מילוי תפקידם, נטשו את טקס הזיכרון המרכזי בעוספיה עם הגעתו של השר איוב קרא

שר התקשורת איוב קרא (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)
יונתן סינדל פלאש 90
שר התקשורת איוב קרא

קרובי משפחותיהם של חללי צה"ל דרוזים, ונציגי פורום נכי צה"ל הדרוזים נטשו היום (א') את טקס הזיכרון המרכזי לחללי צה"ל הדרוזים ביישוב עוספיא.

המשפחות השכולות נטשו את הטקס ברגע ששר התקשורת היוצא איוב קרא, שהוזמן להשתתף בטקס, עלה לבמה והחל לנאום. בזמן נאומו נשמעו צעקות בוז וצעקות. זאת, במחאה על כך שקרא, בן העדה הדרוזית, תמך בחוק הלאום.

"הטקס היום היה קשה מאוד ועורר סערת רגשות ביישוב ובקרב בני העדה", אמר ל"זמן ישראל" יו"ר המועצה המקומית עספיא, בהיג' מנצור, "חלק מהאנשים בחרו לא להיות נוכחים בנאומים וחלק קטעו את דבריו של השר. קשה לי לשפוט את המשפחות השכולות. אני לא יכול להעמיד את עצמי במקומן".

לדברי מנצור: "אני רוצה להבהיר חד משמעית: לכל אדם ובוודאי לכל משפחה שכולה הזכות המלאה להתאבל על יקיריו כפי שהוא מוצא לנכון. אני השתתפתי בטקס עד סופו כיוון שחשוב לי לכבד את זכר הנופלים ואת אבלם של יקיריהם".

השר איוב קרא ספד בטקס לחללי מלחמות ישראל הדרוזים, ולאחר מכן דיבר בשמה של ממשלת ישראל על תוכניותיה לשיפור חייהם של בני העדה. "הממשלה יוזמת בימים אלו תוכנית פיתוח עם תקציבים ראויים שיגשרו על הפערים והמצוקות", אמר קרא.

תת-אלוף (במיל') אמל אסעד, שנאם בטקס, אמר: "אני מתבייש שנציג הממשלה לטקס הוא אחד שתמך ללא סייג בחוק המפלה".

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 195 מילים. מחכים לתגובתך.

משטרת ישראל הגיעה לגרמניה לחקור את פרשת הצוללות

חוקרי להב 433 גבו בגרמניה עדות משני מנהלים בחברת טיסנקרופ על חלקה בפרשה 3000 ● דובר טיסנקרופ: "מדובר בגביית עדות בלבד ולא בחקירה באזהרה. אנחנו לא מופתעים מקיום החקירה״

צוללת של חיל הים, תמונת אילוסטרציה (צילום: תומר נויברג פלאש 90)
תומר נויברג פלאש 90
צוללת של חיל הים, תמונת אילוסטרציה.

חוקרי להב 433 נמצאים בעיר בוכום בגרמניה, ומבצעים שם השלמות חקירה בפרשת הצוללות – "תיק 3000" יחד עם חוקרי של הפרקליטות הגרמנית.

החוקרים גבו עדות ממנהל בכיר ומנהל בכיר לשעבר, בחברת הצוללות הגרמנית טיסנקרופ, בדבר חלקה של החברה בפרשה.

דובר חברת טיסנקרופ, טים פרול-ג'רבה, מסר ל"זמן ישראל": "מדובר בגביית עדות בלבד ולא בחקירה באזהרה. אנחנו לא מופתעים מקיום החקירה. להבנתנו החקירה משלימה את זו שביצענו אנחנו ושלא מצאה פגם בהתנהלות החברה. נמשיך לשתף פעולה עם הרשויות הגרמניות והישראליות, שמבצעות את תפקידן ובודקות את החשדות לפי החוק. לדעתנו אין לחקירה הזאת 'קייס'".

מיחידה לה"ב 433 נמסר: "אנחנו לא מתייחסים לפרסומים בחו"ל".

"בפרקליטות שוקלים לחקור את נתניהו"

תחת הכותרת "פרשת הצוללות" מסתתר חשד להטיית מכרזים הקשורים ברכש צוללות מ"טיסנקרופ" של חיל הים של ישראל בשנים 2009-2017. המשטרה המליצה להגיש כתב אישום בפרשה נגד תא"ל אבריאל בן יוסף, מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר צ'ייני מרום, ונגד עורך דינו האישי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דוד שומרון, באשמת שוחד, מרמה והלבנת הון. החקירה התבססה על עדותו של איש העסקים והקצין לשעבר בחיל הים מיקי גנור.

לאורך החקירה ואחריה נשמעו קריאות רבות בציבוריות הישראלית לחקור האם ראש הממשלה בנימין נתניהו היה מעורב בפרשה. נתניהו העיד בפרשת הצוללות אך לא נחקר בה כחשוד. נשמעו גם קריאות לחקור חשד שנתניהו ומקורביו סייעו בעסקות של טיסנקרופ למכירת צוללות למצרים.

לאחרונה התברר שנתניהו החזיק עד לשנת 2010 בשותפות עם בן דודו, נתן מיליקובסקי, מניות בחברה שסיפקה שירותים לטיסנקרופ שהניבו לו רווח גדול.  מיד עם פרסום אחזקותיו של נתניהו בחברה חזר בו גנור מעדות המפתח שלו בפרשה. בעקבות זאת, פורסם כי בפרקליטות ובמשטרה שוקלים לחקור את נתניהו כחשוד בפרשה.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
0
עוד 252 מילים. מחכים לתגובתך.
סגירה