אישה מקעקעת את גופה (צילום: Gili Yaari/Flash90)
Gili Yaari/Flash90

כתוב בעור מקעקעים על הגוף את הזהות התרבותית

במקום להתנצל על ארץ המוצא ולהסתתר מאחורי שכבות של ישראליות, קעקעה עדן על גופה את מפת אתיופיה, סוניה ציירה בובת בבושקה, נעמי קעקעה זאבים כסמל למלכות רומניה, וזיווה החליטה לכתוב ישירות על גופה את ארץ מוצאה ● ״קעקוע של זהות אתנית נותן לאדם תחושה של משמעות, מייחד אותו בעולם ומצמצם את האנונימיות שלו״, מסבירה פרופ' מיכל פרנקל ● להתראות כור היתוך, שלום רב-תרבותיות

לפני 5 שנים החליטה זיוה סיבוני, בת 50 ואם לשניים מרחובות, להנציח את המוצא שלה בקעקוע על הצלעות, שבו נכתב "MADE IN MOROCCO".

"כשהבן שלי היה בצבא הוא התקשר מהבסיס ואמר לי 'אמא, כולם חושבים כאן שאני רוסי. קוראים לי מיכאל, יש לי עיניים כחולות ואף אחד לא מאמין לי שאני מרוקאי. תני איזו קללה במרוקאית, כדי שיאמינו לי'", מספרת זיוה.

"אמרתי לו שאצלנו בבית לא מקללים, אבל הבטחתי לו שאני אדאג לעדות כזאת כבר למחרת. ובאמת כבר באותו היום עשיתי את הקעקוע ושלחתי לבן שלי את התמונה. אמרתי לו – עכשיו אתה בא עם טיקט כמו על חולצה".

זיוה סיבוני
זיוה סיבוני

זיוה גדלה עם שני הוריה ושמונת אחיה בדירת שני חדרים ברחובות. "אף פעם לא התביישתי במוצא שלי. חינכו אותי בבית דתי, והקו המנחה היה דרך ארץ קדמה לתורה. בסופו של יום אדם נבחן על היותו אדם טוב או רע, ולא על פי המוצא שלו.

"הבת שלי החלה לצאת עם גרוזיני, הבן שלי יוצא עם קווקזית והכלב שלי לבקן. הגיע הזמן שנקבל אחד את השני בלי קשר לדת, גזע, ומין, רק שבדרך לא נשכח את המורשת ואת הכבוד הבסיסי לבני אדם באשר הם".

אם את מגיעה מבית דתי, איך זה מסתדר עם העובדה שקעקועים אסורים ביהדות?

"אני חושבת שאיש באמונתו יחיה. אני מכבדת את הדת ובוחרת לקחת מהיהדות שלנו את החלק היפה שבה, ואהבת לרעך כמוך, למשל. אני לא דתייה והקעקועים הם חלק ממני. אני חושבת שהדת היא לעסקנים והאמונה היא של כל אחד ואחת.

קעקוע
הקעקוע של זיוה סיבוני

העמקת הזהות הרוסית

האופן שבו בחרה זיוה להנציח את המוצא שלה על גופה אינו ייחודי רק לה. סוניה גרשפט, בת 31 מפתח תקווה, עשתה קעקוע על הזרוע כביטוי לתהליכי בחירה והעמקה של זהותה הרוסית.

הקעקוע הוא של מטריושקה, בובה רוסית מסורתית המוכרת בארץ כ"בבושקה", ומזוהה כסמל רוסי מוכר. עבור סוניה, שהתכחשה לזהותה הרוסית מרגע שהגיעה לארץ בגיל 3 ועד לשנות העשרה המאוחרות שלה, מדובר היה בצעד משמעותי.

"אמי העלתה אותי לארץ בעלייה הגדולה של 91'", אומרת סוניה, "הייתי העולה היחידה בכיתה וניסיתי להדחיק כמה שיותר את העובדה שאני רוסיה. הילדים ידעו וזיהו אותי כ'רוסייה', אבל לא רציתי להיות שונה ועשיתי הכל כדי להרגיש צברית. לא דיברתי רוסית בכלל, גם לא בבית, וכשאימי פנתה אלי הייתי עונה לה בעברית. אני לא רוצה לחשוב מה אמא שלי חשבה על כך שבתה התכחשה לשפת האם שלה במשך 18 שנה. היא עצמה מומחית לבלשנות של השפה הרוסית".

לפני 4 שנים עשיתי קעקוע על הזרוע כביטוי לתהליכי בחירה והעמקה בזהות הרוסית שלי.יש לכן קעקועים או קישוטי גוף אחרים שמבטאים את הזהות שלכן?

פורסם על ידי ‏‎Sonja Gershaft‎‏ ב- יום חמישי, 19 בספטמבר 2019

הפעם הראשונה שבה סוניה הרגישה הזדהות עם המוצא שלה, הייתה לאחר הפיגוע בדולפינריום בתל אביב, שאירע בשנת 2001, ושבו נהרגו 21 נערים ונערות, רובם דוברי רוסית. עשרה מהנערים והנערות האלה למדו בבית הספר שבח-מופת למדעים ולתרבות בתל אביב, המזוהה עם ציבור העולים מברית המועצות לשעבר.

"פתאום הרגשתי שזה שלי. שהחבר'ה שנהרגו הם חלק מהזהות שלי, ובאופן מאוד אינטואיטיבי החלטתי לעבור לשבח מופת. כשסיפרתי על ההחלטה שלי לאמא שלי, נפלה לה הלסת".

לדברי סוניה, העמקת הזהות הרוסית שלה התרחשה כשנשלחה במסגרת השירות הצבאי שלה, לקורס "נתיב", שהוא חלק ממסלול הגיור המיועד למשרתי צה"ל.

"מאוד כעסתי ששלחו אותי לקורס הזה. הרגשתי שאני ישראלית לכל דבר, והופתעתי שבכל זאת מבדלים אותי כרוסייה. מי אתם בכלל שתגידו לי שאני לא חלק מהחברה הזו? באופן טבעי שובצתי יחד עם דוברי רוסית, והסמלת הצברית שלנו קראה לנו ׳מפר"ס – המאפיה הרוסית׳.

"שם בצבא, בגיל 18, הייתה הפעם הראשונה שהתחלתי לדבר רוסית".

מאז שסיימה את שירותה הצבאי ועד היום סוניה מלמדת עברית ומדריכה בני נוער, ילדים ומבוגרים שעלו מחבר העמים (כיום, מטעם דרור ישראל ועיריית פתח תקווה).

"ככל שאני מעמיקה את הידע שלי בשפה, בתרבות ובהיכרות עם האנשים, אני מבינה עד כמה אני לא רוצה לוותר על החלק הזה בזהות שלי", אומרת סוניה.

"במהלך חיי שמעתי הרבה דברים על המוצא שלי, רובם קשים ונלעגים. אבל זו התרבות שלנו והספרות שלנו, וכן, אני רוצה לקרוא את צ'כוב בשפת מקור".

הקעקוע של סוניה גרשפט: בובה רוסית מסורתית המוכרת בארץ כ"בבושקה"
הקעקוע של סוניה גרשפט: בובה רוסית מסורתית המוכרת בארץ כבבושקה

הקעקוע של מטריושקה, שזו בובה בתוך בובה בתוך בובה, מסמל מבחינת סוניה את סיפור הזהות שלה, שגם הוא זהות בתוך זהות. "זה שאני רוסייה לא צריך לבטל את העובדה שאני ישראלית. זה יכול להתקיים ביחד", היא אומרת.

בפוסט שהעלתה סוניה בקבוצת הפייסבוק "רוסיות חסרות חוש הומור וחבריהן", היא צילמה את הקעקוע ושאלה: "יש לכם קעקועים או קישוטי גוף אחרים שמבטאים את הזהות שלכן?". הפוסט שלה זכה למאות תגובות ושיתופים, וכלל תמונות של קעקועים המסמלים את המוצא הרוסי של הגולשים. עם אלה נמנו דמויות מאגדות עם, כיתובים בשפה הרוסית, פיסות טבע אופייניות ועוד.

מוותרים על כור ההיתוך

על פי פרופ' מיכל פרנקל, ראשת המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית, תופעת הקעקועים כביטוי למוצא אתני היא חלק מתופעת הרב-תרבותיות שהחליפה את כור ההיתוך שאפיין את ישראל מאז קום המדינה ועד שנות ה-90, והעמיקה בעשור האחרון בזכות הרשתות החברתיות.

לדבריה, "תהליכי הגלובליזציה מכרסמים בכוחה של המדינה. פעם המדינה היא זו שעיצבה את הלאומיות וכפתה עלינו אחידות דרך תרבות, דרך שידורי הרדיו והטלוויזיה, ובכך נתנה לנו את תחושת השייכות.

"בעידן הגיוון התרבותי יש לחץ גדול לאינדיוידואליזציה, והאנשים מחפשים להשתייך לקבוצות קטנות יותר. קעקוע של זהות אתנית נותן לאדם תחושה של משמעות, ומצמצמת את האנונימיות שלו"

"בעידן הגיוון התרבותי הנוכחי יש לחץ גדול לאינדיוידואליזציה, והאנשים מחפשים להשתייך לקבוצות קטנות יותר. קעקוע של זהות אתנית נותן לאדם תחושה של משמעות, מייחדת אותו בעולם ומצמצמת את האנונימיות שלו.

ד"ר סוזי קגן, מטפלת זוגית ומשפחתית בכירה וראש בית הספר לפסיכותרפיה ומשחק, סבורה כי השתייכות לקבוצה היא אחד המרכיבים המשמעותיים ביותר בהתפִתחות הנפש של האדם.

ד"ר סוזי קגן (צילום: אור שפיגל)
ד"ר סוזי קגן (צילום: אור שפיגל)

"זו יכולה להיות השתייכות למשפחה או למדינה", היא מסבירה, "אבל קעקוע מבטא צורך נוסף והוא הצורך להצהיר לעולם על ההשתייכות הזו. אנשים שיש להם צורך גבוה להשתייכות מתעסקים בסמליות שלה ורוצים להצהיר אותה בצורה חד משמעית, למשל בצורת קעקוע, כי זה מייצר להם שקט נפשי".

"העץ פורץ את הגבולות"

עדן אמרה, בת 25 מחיפה, נולדה בישראל להורים שעלו בשנת 1984 מאתיופיה. לפני שנתיים, לאחר טיול שורשים שערכה באתיופיה, החליטה לקעקע על גופה מפה עם גבולותיה של מולדתה, כשמתוכם צומח עץ.

"השורשים של העץ שבאתיופיה הם השורשים שלי. אבל העץ פורץ את הגבולות, וזו היציאה של ההורים שלי משם, והגעתם לישראל", מסבירה עדן.

החיבור של עדן לזהות האתיופית שלה בא ממקום של כבוד והערכה. "אני לא דוברת את השפה, אבל מאוד אהבתי לשמוע מההורים שלי את הסיפורים על אתיופיה. העדה שלנו ייחודית בכך שיש לנו כבוד לזולת, לאנשים מבוגרים, וגם באוכל המעולה. אבל לצד זה שאני אתיופית תמיד הרגשתי מאוד ישראלית. חלק גדול מהחברות שלי אינן אתיופיות, וזה לא הדבר היחיד שמגדיר אותי".

הקעקוע של עדן אמרה, מפת אתיופיה שמתוכה צומח עץ
הקעקוע של עדן אמרה, מפת אתיופיה שמתוכה צומח עץ

האם את מזדהה עם המחאה של העדה האתיופית נגד האלימות המשטרתית והגזענות?

"אני לא חוויתי גזענות, אבל אני יודעת שיש קיפוח. אני יודעת שהצבע השחור מושך את העין של השוטרים, ושהם מסתכלים עלינו באופן שונה. אבל מה שמפריע לי בעיקר זו הבורות שיש בנוגע לעדה האתיופית.

"השורשים של העץ שבאתיופיה הם השורשים שלי. אבל העץ פורץ את הגבולות, וזו היציאה של ההורים שלי משם, והגעתם לישראל"

"המון פעמים אני נתקלת בשאלות כמו 'אתם רק שלושה אחים, איך זה יכול להיות?', חושבים שאנחנו אמורים לחיות בחמולה. או, 'השם שלך הוא עדן, אבל מה השם המקורי שלך?', וגם 'איך זה יכול להיות שהעברית שלך כל כך טובה ובלי ממבטא?'. לפעמים גם אומרים לי: 'את ממש לא כמו…' ומתכוונים לבני העדה האתיופית.

"פעם עוד הייתי מנסה לענות, אבל היום אני פחות מנומסת, ופחות מרגישה צורך לנמק ולהתנצל. אני עונה שאלה שאלות מטופשות ושאין לי כוח להתייחס אליהן.

אשת זאב עם שני גורים

נעמי סולומון, בת 47, ואם לשניים מאשדוד, עלתה לארץ בגיל שנה וחצי מרומניה. את החיבור שלה לעם ולעדה הרומנית היא בחרה להנציח לפני 3 שנים בקעקוע של אשת זאב ושני גורים על השוק האחורית.

נעמי סולומון (צילום: אבי רוקח)
נעמי סולומון (צילום: אבי רוקח)

"לא רבים יודעים, אבל זאבים שימשו כסמל למלכות בממלכת רומניה העתיקה", היא מסבירה. "גיליתי את זה ואת החיבור העמוק שלי לעם הרומני כשלמדתי שם רפואה בשנות העשרים שלי. תמיד אהבתי את הבית החם שממנו באתי ואת המוצא שלי. הרי הרומנים זה המרוקאים של אירופה. אוכל מעולה ומתובל היטב, בניגוד לאוכל הפולני למשל, ויחס חם ולב רחב מאוד.

"אבל הייתי צריכה להתמודד גם עם הרבה סטיגמות. למשל, שרומנים הכי נחותים מכל האירופאים, וש'כל הרומנים גנבים'. בכל פעם שהייתי שומעת אמירות מהסוג הזה, הייתי רבה ומנסה להוכיח שזה לא נכון. הקעקוע שלי מסמל את הגאווה שלי בעדה הרומנית וכמובן את האימהות שלי".

הקעקוע של נעמי סולומון: אשת זאב ושני גורים (צילום: צילום וביצוע הקעקוע - עידו בוטבול)
הקעקוע של נעמי סולומון: אשת זאב ושני גורים (צילום: צילום וביצוע הקעקוע – עידו בוטבול)

דרך לבטא ערכים ותפיסות עולם

על פי יסמין ברגנר, אומנית רב תחומית שחוקרת את ההיסטוריה של הקעקועים, מה שדוחף אנשים להתקעקע משחר ההיסטוריה וגם בימינו זה הצורך להביע ערכים ותפיסות עולם.

"בתרבויות השבטיות זה היה סמל סטטוס, חלק מטקסי חניכה או צורך לקשט את הגוף. היום אנשים מקעקעים סמלים על הגוף כדי להתחתן לנצח עם משהו שהם מאמינים בו, בין אם זה המוצא האתני או ערכים אחרים.

"לקעקע משהו על העור שלך, זה לשים את הערך הכי קרוב אליך ולזכור אותו למשך כל החיים. זה לא כמו לשים דגל של מדינת המוצא שלך בבית. קעקוע על הגוף הוא סימן שאדם רוצה להראות לעולם, ולהגיד שהמורשת שלו חשובה לו".

"הקעקוע גם עונה על הצורך של האנשים לקחת בעלות על הגוף שלהם, להגדיר את עצמם באופן ייחודי, על ידי מעשה בלתי הפיך שמהווה אקט של בחירה".

אבל מדובר ביהודים ישראלים, דתיים וחילוניים, שלא מתייחסים לאיסור שיש לקעקועים ביהדות.

"זה נכון שהיהדות לא אוהבת קעקועים, ושכתוב בתורה 'וכתובת קעקע לא תתנו בכם'. אבל יש הרבה עדויות במקרא ובהלכה שבהן רואים כי בשלב מסוים הייתה לעם היהודי מסורת של קעקועים. למשל כתיבת שם האדם או שמו של אלוהים על הגוף. גם הקבלה מתארת טקסים של החתמת אותיות על הגוף לצורך פולחן רוחני".

איך הרשתות החברתיות משפיעות על תחום הקעקועים?

"ברור שההשפעה של הרשתות החברתיות על התרבות הזו רבה. יש אין סוף דימויים ברשת שמשפיעים עלינו ומעוררים בנו את ההשראה. בדיוק כפי שבשנות ה-80 במקביל להופעת הטלוויזיה, הכבלים והלוויין, הושפענו כשראינו ב-MTV את הרולינג סטונס עם שלל הקעקועים שלהם, כך היום אנחנו נחשפים לדמויות ולדימויים חדשים".

עוד 1,489 מילים
כל הזמן // יום רביעי, 13 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

זהירות: פירות וירקות

מעקב זמן ישראל אחרי הבטטות, מחקר חדש מצא שאריות חומרי הדברה בגופם של ילדים ישראלים שצרכו פירות וירקות ● המאכלים שהשאירו הכי הרבה עקבות זרחנים אורגניים: תפוחים ומלפפונים ● ד"ר חגית אולנובסקי: "לא הייתי דואגת לילדים שאוכלים מגוון פירות וירקות, אבל לילדים שנצמדים לסוג אחד ואוכלים בכמויות, אני ממליצה לקלף את הקליפה"

עוד 1,240 מילים

האם אנחנו עדים לפעולת טרור עצמי?

אם יממת ההסלמה האחרונה הוכיחה משהו, זה שנתניהו איבד את המנדט הציבורי. הפרה הקדושה של החברה הישראלית תמיד היתה בטחון, ופעולה צבאית נגד אויב מובהק נהנתה מקונצנסוס של תמיכה. לא הפעולה האחרונה.

הפעם לא רק הצייצנים הקבועים נגד שחיתות שלטונית ערערו על טוהר המניעים של ההחלטה, אלא ראש הממשלה היוצא עצמו הפנים והפגין היעדר בטחון במנהיגותו שלו: כתוצאה קיבלנו אירוע תקשורתי מופרך, בו החשוד בפלילים שהפסיד פעמיים בבחירות ונכשל פעמיים בהרכבת ממשלה מתחבא מאחורי הסינר של ״אנשי המקצוע״, כדי להצדיק החלטה שהשביתה את רוב המדינה ליממה ותמשיך בימים וחודשים הקרובים להשפיע.

קיבלנו אירוע תקשורתי מופרך, בו החשוד בפלילים, שהפסיד פעמיים בבחירות ונכשל פעמיים בהרכבת ממשלה, מתחבא מאחורי הסינר של ״אנשי המקצוע״, כדי להצדיק החלטה שהשביתה את רוב המדינה

הסולידריות והתמיכה בלתי מעורערת של בני גנץ, יועז הנדל ושות׳ נראתה לרבים תלושה ואנכרוניסטית. וגם מאצ׳ואיסטית. נידף ממנה געגוע לטסטוסטרון ואדרנלין של חודש מילואים מבצעי, וניתוק מהציבור שתקוע שוב במקלטים ושואל את עצמו אם זה לא היה יכול לחכות שבועיים. או הציבור שתוהה ממתי משביתים חצי מדינה בגלל טילים.

אנשים שנתנו לבני גנץ מנדט להחליף, לא להסכים.

להתנקשות בבכיר בג׳יהאד האיסלמי בהא אבו אל-עטה, שנהרג אתמוך בביתו יחד עם אשתו, כמובן יש היבטים מיליטריסטים ״מקצועיים״ שקשורים בתזמון, הערכת נפגעים, סיכויי הצלחה וכן הלאה. אבל זו אינה החלטה מקצועית גרידא. אילו היתה כזו, הרמטכ״ל היה יכול לקבל החלטות כאלה ללא ראש הממשלה כפי שעושה לגבי מכלול עניינים ״מקצועיים״.

הסולידריות והתמיכה בלתי מעורערת של בני גנץ, יועז הנדל ושות׳ נראתה לרבים תלושה ואנכרוניסטית. וגם מאצ׳ואיסטית. נידף ממנה געגוע לטסטוסטרון ואדרנלין של חודש מילואים מבצעי, וניתוק מהציבור שתקוע שוב במקלטים

החלטה על התנקשות היא החלטה שיש בה מרכיבים פוליטיים ומדיניים לצד מקצועיים. ובעוד נראה שהציבור ממשיך לסמוך על מקצועיותם של אנשי המקצוע בדרג הבטחוני, הם לא סומכים על השיקולים הפוליטיים, מדיניים ואישיים של ראש הממשלה היוצא נתניהו.

לאורך כהונתו, נתניהו לא הוביל מדיניות חיסולים. כפי שאוהב להסביר שופרו של ראש המשטר בתקשורת המיינסטרים, עמית סגל, ״נתניהו מאוד שמרן״.

אביגדור ליברמן יצא מיד אחרי ההודעה על ההסלמה לתקשורת וסיפר שלפני שנה אותו נתניהו דחה הזדמנות לחיסולו של אותו בכיר הג׳יהאד האיסלמי. לא משיקולים מקצועיים, משיקולים מדיניים ופוליטיים. שיקולים ״שמרנים״.

לאורך כהונתו, נתניהו לא הוביל מדיניות חיסולים. כפי שאוהב להסביר שופרו של ראש המשטר בתקשורת המיינסטרים, עמית סגל, ״נתניהו מאוד שמרן״. אפילו ליברמן סיפר, שלפני שנה אותו נתניהו דחה הזדמנות לחיסול אותו איש ג'יהאד

מתי נתניהו כן אישר חיסולים?

5.5.19:

בעודו מנהל מו״מ להרכבת ממשלה וצריך להפעיל לחץ על ליברמן.

12.11.19:

בזמן שבני גנץ מנהל מו״מ להרכבת ממשלה, והוא צריך להפעיל לחץ על בני גנץ.  כך התמיכה החמה של גנץ ב״מקצועיות״ המבצע יצרה מצב, שיקשה עליו לקבל את התמיכה של הסיעה השלישית בגודלה, הרשימה המשותפת. על הדרך נתניהו דאג גם לקשור את החיסול בדה-לגיטימציה נוספת לרשימה המשותפת.

מעבר לאבדן המנדט הציבורי, נשאלת השאלה מדוע הושבתה חצי מדינה בגלל משהו שלצערנו הפך מזמן לשגרה.

לאורך כל כהונתו של נתניהו שוגרו לעברנו אלפי טילים. מירי רגב סיכמה את מדיניות הממשלה היוצאת באמירה ״אז מה אם הם ירו על אשקלון״. הטילים כמובן לא הגיעו רק לדרום, אלא גם עד תל-אביב והשרון, ואם נאמר את האמת, בתקופת כהונתו של נתניהו שוגרו גם טילים גם על הצפון.

לאורך כהונת נתניהו שוגרו לעברנו אלפי טילים. מירי רגב סיכמה את מדיניות הממשלה היוצאת באמירה ״אז מה אם הם ירו על אשקלון״. הטילים כמובן לא הגיעו רק לדרום, אלא גם עד תל-אביב והשרון, ושוגרו גם לצפון

ישראלים מכירים הסלמה, מכירים אינתיפדה, מכירים מלחמה. מה שאנחנו לא מכירים, זה ששר בטחון בן שלושה ימים, שספק עם המינוי שלו חוקי, בממשלת מעבר זמנית, עם ראש ממשלה יוצא עם כתבי אישום חמורים, שלא הצליח פעמיים להרכיב ממשלה ועכשיו מדבר על בחירות ישירות וסבב שלישי, יוצאים למצבע חיסול, שברור שיגרור לירי טילים, ואז משביתים חצי מדינה.

כשאנשים יושבים במקלט, הם רוצים לדעת למה. הם רוצים לדעת שלא היתה ברירה. והם רוצים לדעת שבעוד המצב קשה, יש תקווה.

אבל מה נתניהו, כמי שעדיין תופס את עצמו כמנהיג הבלתי מעורער, ולצידו סאנשו פאנזה הסרוג מרעננה עשה?

מיליוני אנשים יושבו בבית והעלו לעצמם בהאזנה למבזקים ובקריאת סטטוסים את רמת החרדה. מבצע שלום הפאניקה.

כמומחה לטרור, נתניהו יודע שטרור עובד לא על מניין פגועים אלא על אפקט האימה. פיגוע טרור ״מוצלח״ מבחינת ארגון טרור הוא לא זה שבו נפגעו הרבה אנשים בהכרח, אלא זה שהצליח להפיץ, לזרוע פאניקה ולהשבית שגרה

בשנת 1987, בנימין נתניהו הוציא ספר מורכב ממאמרים של אנשים אחרים להם כתב הקדמה בשם ״הטרור: כיצד יוכל המערב לנצח״. כמומחה לטרור, הוא יודע שטרור עובד לא על מניין פגועים אלא על אפקט האימה. פיגוע טרור ״מוצלח״ מבחינת ארגון טרור הוא לא זה שבו נפגעו הרבה אנשים בהכרח, אלא זה שהצליח להפיץ ולזרוע פאניקה, וכך להפר סדר, לפגוע בשגרה ולהשפיע על מדיניות.

טרור = אימה.

אין צל של ספק שמדובר במהלך מסוכן כאשר ראש ממשלה יוצא פועל ללא אמון הציבור ומנדט ציבורי. אבל ההשבתה של חצי מדינה מעלה שאלה שמעולם לא היינו צריכים לשאול את עצמנו, עד היום:

האם אנחנו עדים לפעילות טרור-עצמי?

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 763 מילים

"ישראל מאיימת לחסל את מזכ"ל הג'יהאד האיסלמי"

חמאס הודיע שיצטרף לג'יהאד בעימות מול ישראל ● ריבלין וליברמן נפגשו בבית הנשיא ● השר כ"ץ: "דובר צה"ל טעה כשהודיע שמדיניות החיסולים הופסקה" ● ליברמן האשים את נתניהו בכניעה לחמאס - ונפגש עם הנשיא ריבלין לדון בהרכבת הממשלה בידי נתניהו ● עשרות רקטות נורו על הדרום והשפלה וגרמו נזק לרכוש, אך לא לפגיעות באדם ● 27 פלסטינים נהרגו בתקיפות צה"ל

עוד 55 עדכונים

גול עצמי המתנחלים שהובילו לסימון המוצרים מהשטחים

סופית: מדינות אירופה יחויבו לסמן מוצרי מזון שמקורם בהתנחלויות, במזרח ירושלים ובגולן ● כך קבע אתמול בית הדין של האיחוד האירופי, בהחלטה שאינה ניתנת לערעור ● למרבה האירוניה, הפסיקה הדרמטית נולדה כתוצאה מפנייה של יקב בהתנחלות פסגות - שקיווה לתוצאה הפוכה ● גורמים מדיניים אומרים כי ניסו למנוע מאנשי היקב להתערב בנושא, ללא הצלחה

עוד 1,569 מילים

לא תהיה ממשלת מיעוט. ספק אם תהיה אחדות

פרשנות הדיבור הרווח אתמול היה כי ההסלמה בדרום חיסלה את האפשרות של כחול-לבן להקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת ● בפועל, האופציה הזו מעולם לא היתה קיימת - כי ליברמן פסל אותה על הסף ● ולמרות שרוחות מלחמה כבר הובילו להקמת ממשלת אחדות בהיסטוריה של ישראל, הפעם הסיכויים שזה יקרה שוב נותרו קלושים ● מקורב לגנץ אומר לזמן ישראל: "זה או פירוק כחול-לבן, או בחירות"

עוד 517 מילים

למקרה שפיספסת

כחול לאן

אחרי שאופציית ממשלה צרה סוכלה, כנראה, יצטרכו בכחול לבן להחליט לאן ממשיכים מכאן

יונתן שתיל הוא מאייר וקריקטוריסט. אייר במספר מקומונים ("במקום", "מלאבס" ו"צומת השרון"), אייר את הספר "אנשים על ארבע" שכתב ד"ר רפי קישון ובהמשך אייר לטור משותף איתו במגזין "עיתון חי". עבודות נוספות, קריקטורות ואיורי דמויות ונוף, אפשר לראות בדף האינסטגרם שלו

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 13 מילים
גיא זהר גיא זהר
עודכן לפני 19 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הלוויתו של בהאא אבו אל עטא בעזה. 12 בנובמבר 2019

אחרי חיסול איש הכספים בין איראן לעזה, נהרגו בישראל ארבעה אזרחים, בנוסף ל-138 פצועים ולא ברור אם העברת הכספים אכן נעצרה ● אל קעידה, לעומת זאת, לא התאושש מאז חיסול בן לאדן לפני שמונה שנים ● מומחים מסבירים מתי פעולת החיסול משתלמת - ומתי היא דווקא מסלימה את המצב

עוד 1,457 מילים

למרות הצבת מיגוניות, תושבי עתיקות באשקלון עדיין בסכנה

לפני חצי שנה נהרג מירי טילים תושב שכונת עתיקות באשקלון, אשר ל-60 אלף תושביה לא היו מיגוניות ● ביוני החלה העירייה להציב מיגוניות בשכונה, אבל התושבים אומרים שמדובר בפתרון לא פרקטי ● עיריית אשקלון: ״מיגוניות הן לא המדיניות אלא פתרון זמני בלבד״

בחצי השנה שעברה מאז סבב הלחימה שבו נהרג מירי טילים מרצועת עזה משה אגדי, תושב שכונת עתיקות באשקלון, פוזרו בשכונה מיגוניות בטון מטעם העירייה. כך נודע לזמן ישראל.

המדובר בשכונה ותיקה, שמרבית הבניינים בה אינם ממוגנים, כך שעד להצבת המיגוניות, לא הייתה ל-60 אלף תושביה כל דרך להתגונן מפני הטילים, פרט לחדרי מדרגות רעועים של בניינים ישנים.

הצבת המיגוניות החלה ביוני השנה, כחודש לאחר הפניה של זמן ישראל לעיריית אשקלון בנושא המיגון, וכשבועיים לאחר החשיפה של "כאן דרום" ולפיה המיגוניות היו ברשות העירייה עוד לפני ירי טילים שגבה את חייו של תושב השכונה. 19 מיגוניות תקניות עמדו בשטח מגודר של עיריית אשקלון, אך החלוקה שלהן נדחתה בשל ההסלמה במצב הביטחוני.

המיגוניות, מבנים קטנים שלא מאפשרים שהייה ממושכת, הוצבו בקיץ בין הבלוקים. התושבים מעידים כי מדובר בפתרון חלקי בלבד, שכן זמן ההתגוננות מפני טילים באשקלון, שעומד על 30 שניות, לא תמיד מספיק כדי להגיע למיגונית, בוודאי לא לתושבים הקשישים שמהווים את מרבית האוכלוסיה של השכונה.

ביתו של משה אגדי בן ה -58, שנהרג מפצעי רסיסים לאחר שביתו נפגע ישירות מרקטה שנורתה מרצועת עזה לאשקלון . מאי 2019 (צילום: Tomer Shunem Halevi/Flash90)
ביתו של משה אגדי בן ה -58, שנהרג מפצעי רסיסים לאחר שביתו נפגע ישירות מרקטה שנורתה מרצועת עזה לאשקלון . מאי 2019 (צילום: Tomer Shunem Halevi/Flash90)

"בתי בת ה-14 לבד בבית הבוקר כי אני בעבודה. אמרתי לה שלא תרוץ למיגונית, כי היא לא תספיק להגיע לשם בחצי דקה. אמרתי לה שתשב בחדר מדרגות, כי זה יותר בטוח", אומרת אנט ביטן, שמתגוררת ברחוב יפת בשכונה.

"מאוד שמחנו שסוף סוף הציבו לנו מיגוניות, וזה בטח עוזר לעוברי אורח ולמי שמתגורר ממש בקרבתן. אבל אני לא רואה איך המיגוניות עוזרות לאנשים מבוגרים וכאלה שהבית שלהם מרוחק אפילו בקצת".

עם זאת, שכונת עתיקות באשקלון היא היחידה שזכתה לקבל מיגוניות בתקופה זו, ואזורים נרחבים אחרים בעיר נותרו ללא מיגון, בהן השכונות מגדל, אפרידר ושיכונים.

"יש באזור שלי מיגונית ישנה אחת, ליד כיכר צפניה, אבל אין סיכוי שאני אצליח להגיע אליה בזמן", אומר יבגני דוברובסקי, תושב שכונת אפרידר בעיר. "אני מאוד חושש. כל היום אני שומע פיצוצים מעל הראש, אבל פרט לחדר מדרגות אין לי מה לעשות".

מעיריית אשקלון נמסר: "אנו מודעים לפערי המיגון המשמעותיים בין השכונות הוותיקות לשאר העיר, וראש העיר פועל מול משרד הממשלה ומול ראש הממשלה עצמו כדי לצמצם את הפערים האלה. מיגוניות הן לא המדיניות אלא פתרון זמני בלבד, כל פתרון רחוק טווח כרוך בתהליך, ואנו עומדים על קבלת מענה מהממשלה בהקדם האפשרי".

עוד 331 מילים

מומחי ביטחון: "זאת עלולה להיות תחילתו של אירוע לחימה רחב בהרבה"

מומחי ביטחון חלוקים ביניהם אם חיסול מנהיג הג׳יהאד האיסלמי יביא לאלימות קשה מזו שניסה למנוע, וחלקם אומרים: "תלוי מה יעשה חמאס" ● השיקול המכריע בחיסול היה מבצעי ולא פוליטי, לדעת המומחים, אבל יש גם טענות אחרות ● "מדינאים הם גם פוליטיקאים ולרוב יש להם יותר ממניע אחד, לא צריך להתעלם מהמצב הפוליטי של נתניהו"

עוד 1,516 מילים

דיזנגוף סנטר נסגר בהנחיית פיקוד העורף

הודעה מפתיעה חיכתה למי שהגיע הבוקר לדיזינגוף סנטר בתל אביב: "לאור המצב הביטחוני הסנטר סגור" ● מנהל ובעלי הסנטר דן פילץ מאשר לזמן ישראל: "לא היה מקרה כזה" ● "אנחנו מניחים שההנחיות ישתנו בקרוב" ● עדכון: הסנטר נפתח מחדש ב-12:30

הודעה מפתיעה חיכתה למי שהגיע הבוקר לדיזינגוף סנטר בתל אביב: "לאור המצב הביטחוני הסנטר סגור".

דן פילץ, מנהל ובעלים משותפים של דיזינגוף סנטר, זה כבר קרה בעבר? ניסיתי להיזכר ולא הצלחתי.
"זה לא מקרי שלא הצלחת להיזכר. גם אנחנו לא זוכרים מקרה כזה. כי לא היה מקרה כזה. זו הפעם הראשונה שאנחנו סוגרים בנסיבות כאלה".

גם במלחמות ובאירועים ביטחוניים חמורים בהרבה תמיד נשארתם פתוחים?
"כן. ביררתי קודם עם הקב"ט הראשי. מעולם לא קיבלנו הנחיות כאלה".

דן פילץ, מנכ״ל ובעלי דיזנגוף סנטר (צילום: אלכס קפלן)
דן פילץ, מנכ״ל ובעלי דיזנגוף סנטר (צילום: אלכס קפלן)

איזו השפעה תהיה להחלטה כזו?
"אנחנו מאמינים שלא תהיה לזה השפעה, כי זה יהיה עניין קצר מאוד. אנחנו מניחים שההנחיות ישתנו בקרוב".

כמה מבקרים בדיזינגוף סנטר ביום?
"בין 30 ל-35 אלף איש. אל תשכח שלסנטר יש שבע כניסות ויש גם הרבה עסקים ברחובות מסביב"

מה הנזק הכלכלי של הנחיה כזו?
"פגיעה ביום מסחר אחד היא לא משמעותית. כמובן שזה פוגע בעסקים וכמובן שזה פוגע בלקוחות שעשו תוכניות ויצטרכו לשנות אותן. היום הזה השתבש. האם יש לזה ממש השלכות? לא. זה זניח".

עדכון: דיזנגוף סנטר נפתח מחדש ב-12:30.

עוד 151 מילים

כרוניקה של חיסול ידוע מראש

פעיל הג'יהאד האסלאמי שחוסל ברצועה פעל בחסות איראנית, תוך שהוא מתגרה במצרים - וגם בחמאס ● אף אחד ברצועת עזה לא יצטער על לכתו, אבל חמאס לא יוכל להרשות לעצמו שלא להגיב ● פרשנות

החיסול בעזה – המסר לטהרן. אם תרצו, זו השורה התחתונה של פעולת צה"ל לפנות בוקר, במהלכה חוסל בהא אבו אל עטא, בכיר הג’יהאד האיסלמי בעזה.

בישראל התאפקו הרבה מאד זמן בעינינו של עטה, שניהל מדיניות סמי-עצמאית בשנים האחרונות, כשהוא קשוב בעיקר למפעילים באיראן.

ישראל ניסתה בימים האחרונים להימנע עד כמה שאפשר מהחיסול הממוקד, והעבירה שורה של מסרים – בעיקר דרך המצרים – כדי לנסות ולהרגיע את הסורר מהג׳יהאד האיסלמי. ככל הנראה, המסרים הללו נתקלו בחומת סירוב ובמאמצים מתקדמים להוציא שורה של פיגועים בהוראת טהרן.

לא בכדי הדרג המדיני הדגיש בשבועות האחרונים כי איראן נחושה להגיב על שורת התקיפות והחיסולים שהיא מייחסת לישראל.

השיטה האיראנית לא הפתיעה: שוב שימוש בגורם שלישי מבלי שהאש תלחך את גלימתם של שלטון האייטולות. בתגובה דרך הג’יהאד האיסלמי, האירנים התכוונו להשיג שתי מטרות: גם נקמה בישראל וגם מבוכה לשלטונות במצרים שמנסים כל העת להרגיע את המתח ברצועה.

בישראל היו דרוכים וקשובים היטב למאמצים האיראניים. הדיווחים האחרונים על ניסיון חיסול של בכיר בג’יהאד האסלאמי בלב דמשק, בהחלט מסתדרים עם הגיון הפעולה הישראלי, אף שישראל הרשמית שותקת בעניין האירוע בסוריה.

המסר כאן הוא כפול: ישראל מזהה את המאמץ האיראני לפעול דרך שליח, וידה הארוכה יודעת להגיע למיטתו של הבכיר בעזה וגם לביתו של מי שחוסה בדמשק.

הכדור נמצא עכשיו בצד השני, בעזה. אלא ששם האינטרסים מתחת לפני השטח מנוגדים. כלפי חוץ, חמאס לא יכול שלא להגיב באופן פומבי הצהרתי על החיסול.

בפועל, חמאס אינו רוצה בהסלמה עם ישראל, ובטח לא מעוניין במבוכה מול המצרים שמחזיקים אותו בגרונו, עם הפתיחה והסגירה של מעבר רפיח.

מעבר לכך, עטא הביך בשבועות האחרונים לא מעט פעמים את חמאס, עם ירי רקטות לעבר ישראל. אז, חמאס הכיל את התגובה הישראלית שהופנתה לנכסים שלו מתוך הבנה שזהו אירוע חולף. נכון לרגע זה חמאס עדיין לא הצטרף לירי הנרחב לעבר גוש דן, אבל אף אחד לא יתפלא אם הארגון ייגרר להגיב.

כאן המקום להדגיש את חשיבותה של מצרים. מנוף הלחץ ומנגנון הסיום של כל סבב לחימה מול רצועת עזה עבר בקהיר. אין ספק שבעניין הזה האינטרס המצרי והישראלי זהים. גם שירותי הביטחון המצריים לא שבעו נחת מפעילותו של עטה, כך שגם במקרה הזה, אף אחד לא בקהיר לא ממש יצטער.

אחרי שאבק הקרבות הנוכחי ישקע תישאל השאלה האם ישראל שיקמה את יכולת ההרתעה שלה מול החמאס והג’יהאד האסלמי?

ללא ספק, ההצהרה הישראלית כי היא לא חוזרת למדיניות החיסולים אמורה להרגיע במשהו את האווירה. אבל זהו פיקדון קצר מועד שמפקידה ישראל בידי חמאס. אם התגובה של הריבון בעזה תהיה חסרת תקדים, לא מן הנמנע שישראל תעלה את רף התגובה.

עוד 391 מילים

מאז שעות הבוקר נורו כ-200 רקטות לישראל, עשרות יורטו

בנט הכריז על מצב חירום מיוחד בעורף, ביישובים שנמצאים 0-80 ק"מ מרצועת עזה ● 46 בני אדם נפצעו קל משעות הבוקר ● נתניהו וגנץ נפגשו לעדכון בטחוני יחד עם המזכיר הצבאי ● לא יתקיימו לימודים ומקומות עבודה יישארו סגורים בדרום ● בגוש דן יחזרו ללימודים לסדרם

עוד 85 עדכונים

נאום התפוזים של יאיר נתניהו בשבוע שעבר, איפשר לאביו ראש הממשלה להתפאר בהישגי היצוא בתקופתו ● אלא שכמו במקרים אחרים בעבר, נתניהו לא מקפיד על הצגת נתונים מלאים ומדויקים ● במציאות, ביצועיו הכלכליים רחוקים מלהיות מרשימים, וישראל עדיין משתרכת הרחק מאחורי מדינות ה-OECD ● פרשנות

עוד 1,178 מילים

פרשנות פסק דין שמעוני מזכה את ראש העיר אבל מרשיע את ראש הממשלה

פסק הדין העוסק בראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני ובמקורביו, כולל פרק המפרט שישה מבחנים לזיהוי סיקור תקשורתי המהווה טובת הנאה אסורה ושוחד ● בעוד ששמעוני לא עמד כמעט באף אחד מהמבחנים, בנימין נתניהו עומד בכולם

עוד 872 מילים

אוקראינה חידת זלנסקי

עבור יהודי אוקראינה, נשיא יהודי הוא מקור לגאווה, וגם לפחד ● חצי שנה אחרי הניצחון המפתיע בבחירות, וולדימיר זלנסקי נהנה מאחוזי תמיכה מרשימים וגם מכיסי התנגדות משמעותיים ● בקהילה היהודית חוששים כי כל כישלון שלו יתורגם לפגיעה ביהודים ● ודווקא מהסקנדל עם טראמפ אף אחד לא מתרגש שם

עוד 896 מילים

ירושלים מציגה: הרכבל הפוליטי הראשון

אישור פרויקט הרכבל לכותל, בתקציב של 220 מיליון שקל, נובע בעיקר ממוטיבציות פוליטיות ● בירושלים של מעלה ירחפו תיירים לכותל, ובירושלים של מטה ימשיכו התושבים להזדחל בתחבורה של עולם שלישי

עוד 619 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה