ראיון "זאת לא בושה להיות באופוזיציה"

ח"כ מיקי זוהר, מהדוברים המרכזיים בליכוד, מאד מוטרד בימים אלה מהאפשרות שכחול-לבן תקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת ● בראיון לזמן ישראל הוא מסביר מדוע נתניהו צריך לדחות את החזרת המנדט "עד הרגע האחרון", מדוע אין חשיבות להצהרות ההתמודדות של סער או כ"ץ על ראשות הליכוד, ולמה הוא לא חושש ממצב שבו מפלגתו תשב באופוזיציה

מיקי זוהר (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
יונתן סינדל/פלאש90
מיקי זוהר

ח"כ מיקי זוהר היה בימים האחרונים הדובר המרכזי בליכוד, שהעלה את האפשרות להקמת ממשלת מיעוט בראשות כחול-לבן, עם העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי, בתמיכה חיצונית של הרשימה המשותפת ובהימנעות של ישראל ביתנו. ביום שישי התייחס לסוגיה גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבפוסט ארוך בפייסבוק טען כי חברי הרשימה המשותפת הם תומכי טרור, ולכן הקמת ממשלה בתמיכתם אינה לגיטימית.

"אנחנו חוששים חשש אמיתי שתקום ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה הערבית, של גנץ ולפיד, כשאביגדור ליברמן יימנע בהצבעה, לא יצביע בעד ולא יצביע נגד", אומר זוהר, בראיון לזמן ישראל. "זה יהפוך את הממשלה הזאת לסחיטה מבחינה ביטחונית. כל פעם שנרצה להגן על ביטחון אזרחינו, הערבים יגידו להם שיפילו את הממשלה.

"אם וכאשר תקום פה ממשלה שנשענת על התמיכה של הרשימה הערבית, ברור שלא נוכל לעשות שום פעולה ביטחונית, וביטחון אזרחי מדינת ישראל יהיה בסכנה אמיתית".

מיקי זוהר (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מיקי זוהר (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

זוהר, שלאחרונה נחשף כי בסוף מאי האחרון ניהל מגעים בשם נתניהו עם המפלגות הערביות, כדי שיתמכו בפיזור הכנסת, פירסם ביום רביעי האחרון ציוץ בטוויטר שגרר תגובות שליליות. מהציוץ השתמע כי הוא קורא לנתניהו לא להחזיר את המנדט גם בתום 28 הימים שקיבל להקמת הממשלה, כל עוד ליברמן לא התחייב לסכל הקמת ממשלת מיעוט.

הפרשנות הזאת אינה סבירה, משום שהמנדט יפקע מעצמו ביום רביעי השבוע בחצות, כך שהתגובות שיקפו יותר חוסר אמון בנורמות של זוהר ונתניהו מאשר חשש מתרחיש אמיתי. לזמן ישראל אומר זוהר כי כוונתו היא שכל עוד ליברמן אינו נענה לדרישת הליכוד, יש להימנע מוויתור על המנדט "עד הדקה האחרונה".

"החוק מחייב אותנו להחזיר, מה נעשה. נחזיר ונתפלל שליברמן יתעשת ולא יעשה נזק בלתי הפיך לביטחון של אזרחי ישראל. אף אחד לא יכול להאשים אותנו על הניסיון. קודם כל אנחנו רוצים לנסות להשיג את ההישג, אבל אם לא הצלחנו – לא הצלחנו. אנחנו לא מרימים ידיים מראש".

יש עכשיו שורה של הכרזות מועמדות בליכוד. אחרי גדעון סער, גם ניר ברקת וישראל כ"ץ הודיעו שהם מתכוונים להוביל את הליכוד אחרי עידן נתניהו.
"אני חושב שזה עוד מוקדם, אני חושב שנתניהו עוד פה כדי להישאר, והוא יעשה את הכל כדי להיות ראש הממשלה".

אתה לא רואה בזה סימן לכך שמשהו מתחיל להתפורר?
"לא, דווקא לא. בסוף כל פוליטיקאי רוצה לדבר על העתיד שלו, ומה שנקרא, מה הוא רוצה לעשות כשהוא יהיה גדול. אבל בסוף מה שקובע זה העובדות בשטח, ועובדתית אני לא רואה את נתניהו מפנה את תפקידו בקרוב".

"כל פוליטיקאי רוצה לדבר על העתיד שלו, ומה שנקרא, מה הוא רוצה לעשות כשהוא יהיה גדול. אבל בסוף מה שקובע זה העובדות בשטח, ועובדתית אני לא רואה את נתניהו מפנה את תפקידו בקרוב"

והסיפור עם דוד ביטן, שהיה אמור להשתתף ביום חמישי בכנס עם סער וחיים כץ, וטענו כלפיו שהצטרף למחנה שלהם נגד נתניהו? בסוף הוא לא היה שם.
"עזוב, נו, שטויות. אין לזה שום משמעות. זה שטויות במיץ עגבניות. אני גם ראיתי את ביטן מתבטא בנושא. אף אחד בליכוד לא יילך נגד נתניהו כל עוד הוא רוצה להיות ראש הממשלה. זה לא עובד אצלנו ככה, זה מתאים יותר למפלגת העבודה".

דוד ביטן ומיקי זוהר בכנסת (צילום: הדס פרוש/פלאש90)
דוד ביטן ומיקי זוהר בכנסת (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

זה נכון, אבל עוד מעט יהיו כנראה כתבי אישום והמצב מסתבך.
"לגבי כתבי האישום, זאת סוגיה אחרת לגמרי. אנחנו יכולים כבר כולנו לראות מה גודל האירוע בכל מה שקשור לכתבי האישום נגד נתניהו. כמה הדברים נגדו מופרכים, מוגזמים, בלתי סבירים ולא הגיוניים, ומעבר לכך, הם גם תקדימיים. מעולם לא היה דבר שכזה נגד אף אזרח במדינת ישראל, ועושים את זה פעם ראשונה נגד ראש ממשלה. יחסי תקשורת ופוליטיקה הופכים לעבירות שוחד, מה שלא היה מעולם.

"לכן גם הציבור מבין את זה ולכן הוא גם לא מתרשם מכל העניינים הללו. מיליון ו-100 אלף איש שהצביעו לנתניהו ולמחל ידעו מכל העניינים האלה ובכל זאת הצביעו. למה? כי הם הפנימו שמדובר פה בקשקוש אחד מוחלט".

או שהם פשוט אידיאולוגים ימנים שרוצים ממשלת ימין.
"אם הם רצו הם יכלו גם להצביע לימינה, ויכלו גם להצביע למפלגות אחרות בימין, ועובדתית הם הצביעו למחל ולנתניהו".

כן, אבל זה בערך רבע מהציבור.
"אני אוסיף על כך עוד משהו. גם שאר המפלגות שהתמודדו בגוש הימין, שזה שני מיליון איש (כולל הליכוד, נ"י), אמרו במפורש 'רק נתניהו לראשות הממשלה, והפתק שלנו לרשימה'. זה לא שרק הליכודניקים רצו את נתניהו. גם אלו שתמכו במפלגות אחרות בימין רצו את נתניהו".

אבל הרגע אמרת שמי שלא היה רוצה אותו היה מצביע למפלגה אחרת בימין.
"לא, אמרתי את זה בהקשר הזה שאתה אמרת שהם ימנים אידיאליסטים. אז אני הסברתי שאם הם רק ימניים ורצו להצביע למפלגה מסוימת, היו מצביעים למפלגה אחרת. אלו שהצביעו לליכוד הם אלה שיש להם חיבור מאוד מיוחד לליכוד ולנתניהו, אבל לגבי שאר המפלגות, גם הם הצהירו בכל הזדמנות ותחת כל עץ רענן שהם יתמכו רק בנתניהו לראשות הממשלה, והם עדיין עושים את זה".

אם בבחירות באפריל היו לגוש 60 מנדטים, עכשיו יש 55. אנחנו כן רואים היחלשות. אתה חושב שבחירות נוספות יניבו תוצאה תוצאה טובה יותר?
"אי אפשר לדעת מה יהיה בהליך של בחירות, כי אתה יודע איך אתה נכנס למערכת בחירות, אתה לא יודע איך אתה יוצא ממנה.

"אבל אני כן חושב שיש סיכוי לא רע שרבים מאנשי הימין שלא באו להצביע בפעם הזאת, מתוך איזו תחושה שבאמת אנחנו מנצחים וזה בכיס שלנו, כן יבואו להצביע ויגדילו את אחוזי ההצבעה בימין. זה יכול לשנות את משוואת המנדטים, יחד עם פתרון לסוגיית עוצמה יהודית שהתמודדה בספטמבר לבד, ותמצא איזה שילוב מסוים, ואז באמת אפשר לקוות שיהיה לנו הישג".

דודי אמסלם, בנימין נתניהו ומיקי זוהר (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)
דודי אמסלם, בנימין נתניהו ומיקי זוהר (צילום: יונתן סינדל/פלאש90)

אתה לוקח בחשבון שייתכן שיש חמישה מנדטים בערך שלא באו לקלפי בגלל ירידה באמון בנתניהו ולא בגלל שאננות?
"אני באמת לא חושב. אני חושב שהירידה במנדטים נבעה מכך שאנשי הימין היו בשאננות, ואנשי הליכוד היו בטוחים שנתניהו ינצח. בגלל הקמפיינים הקודמים שלנו, שקראנו להעיר את השטח, הרגישו שהפעם אנחנו צועקים כביכול זאב זאב, והלכה למעשה זה גרם להרבה מאוד אנשים לא לבוא להצביע".

"בגלל הקמפיינים הקודמים שלנו, שקראנו להעיר את השטח, הרגישו שהפעם אנחנו צועקים כביכול זאב זאב, והלכה למעשה זה גרם להרבה מאוד אנשים לא לבוא להצביע"

אתה שומע את זה מהרבה אנשים?
"חד משמעית, אני שומע את זה הרבה. אומרים לא באנו להצביע, היינו בטוחים שביבי עומד לנצח. הרבה מאוד אנשים".

ואם הדבקות בראש הרשימה תגרום לזה שתלכו לאופוזיציה, זה מחיר ששווה לשלם?
"אנחנו נמשיך להיאבק, אם צריך גם מהאופוזיציה, למען עתידה של מדינת ישראל. זאת לא בושה להיות באופוזיציה וזאת אפילו זכות לשרת את הציבור מהאופוזיציה. אני מקווה שזה לא יקרה ושנוכל להמשיך לשמור על המדינה, על הדרך הטובה שהיא הולכת בה בשנים האחרונות.

"אבל אם נגזר עלינו להיאבק על האזרחים מהאופוזיציה, אנחנו בהחלט נעשה את זה".

עוד 986 מילים
כל הזמן // יום חמישי, 22 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
שׁוֹחַד

הקרקס הלאומי גאה להציג: נתניהו קיסר, מחזה מאת וויליאם מנדלבליט ● אל הארמון אשר בבלפור נקבצים מלך סגול שיער, ליידי נתניהו, יורש עצר נוירוטי, מכשפות הטלוויזיה, יועץ סתרים ערמומי, אחשדרפן דיגיטל - ועורך ספרותי בעניבת פרפר

עוד 400 מילים

בזכות הקומץ

נתניהו שלט בישראל, במצטבר, 23 שנים. 4 קדנציות, מתוכן 3 ברצף. הוא שבר שיאים רבים, כולל את שיא הכהונה הארוכה ביותר, שהחזיק האב המייסד בן-גוריון.

במרוצת כהונותיו הוא שבר שוב ושוב את כללי המשחק הפוליטי, במעין טור הנדסי של הסרת מעצורים – מנע קיום פריימריס בליכוד, ביצע סחר-מכר מושחת בכמעט כל כלי תקשורת במדינה, באופן שעיוות לחלוטין את סיקור ענייניו המשפטיים, ואף היטה את תוצאות הבחירות.

הוא הפעיל את המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, ואת צה"ל, באופן המעורר חשד עמוק לניגוד עניינים בינו לבין אזרחי המדינה, ונבלם ע"י מערכת המשפט בכוחותיה הכמעט-אחרונים.

הוא הפעיל את המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, ואת צה"ל, באופן המעורר חשד עמוק לניגוד עניינים בינו לבין אזרחי המדינה, ונבלם ע"י מערכת המשפט בכוחותיה הכמעט-אחרונים

בבחירות של אפריל 2019, ניצלה הדמוקרטיה הישראלית בעור שיניה – 1400 הקולות שחסרו ל"ימין החדש" – מקואליצייית חסינות-התגברות שהיתה משנה את פני המדינה. בבחירות של ספטמבר נעה המטוטלת מעט יותר בכיוון ההפוך מנתניהו.

*  *  *

אבל גם בערב המעודד של ליל אמש, לאחר שמערכת המשפט ואכיפת החוק מילאה את חובתה המקצועית, המוסרית והערכית, והגישה את 3 כתבי האישום נגד נתניהו, יש הלכה למעשה רוב פרלמנטרי תומך-שחיתות.

ליברמן שייך במובהק לגוש החסינות-התגברות, המונה על הנייר 63 חברי כנסת צייתנים וחפויי ראש. ראשי מפלגות הגוש – נתניהו, דרעי, ליצמן – הם מושחתי-עבר, מושחתי-הווה ו/או מורשעי-עתיד. כך גם שני שרים מן הליכוד (כץ ואמסלם), ועוד ח"כ בולט (ביטן).

פרקליט המדינה מסיים את תפקידו בחודש הקרוב, מפכ"ל משטרה אין, מבקר המדינה עוסק בטיהור קיני הביקורת במשרדו, ולפי פרסומים אף מעביר חומרים חסויים לידי המבוקר הראשי. נשיא המדינה מורתע ומבוהל

פרקליט המדינה מסיים את תפקידו בחודש הקרוב, מפכ"ל משטרה אין, מבקר המדינה עוסק בטיהור קיני הביקורת במשרדו, ולפי פרסומים אף מעביר חומרים חסויים לידי המבוקר הראשי. נשיא המדינה מורתע ומבוהל, ופועל בניגוד לאינטרס הציבורי למען "שקט תעשייתי", כמעט בכל מחיר.

כך שישראל הגיעה אל הצומת הזה לא בזכות מוסדותיה, אלא למרות כישלונם. היא הגיעה אליו בעיקר בזכות אזרחיה, אותו קומץ פטריוטים שהתקבץ באופן ספונטני, מן היקב ומן הגורן, אל כיכר גורן בפתח תקווה, ונאחז בה שלוש שנים תמימות, ערב ערב, "כל מוצ"ש אצל היועמ"ש", עם "חולצות ישעיהו" שיצר אורן סימון, ועליהן פסוק כ"ג מפרק א' –  "שָׂרַיִךְ סוֹרְרִים וְחַבְרֵי גַּנָּבִים כֻּלּוֹ אֹהֵב שֹׁחַד וְרֹדֵף שַׁלְמֹנִים יָתוֹם לֹא יִשְׁפֹּטוּ וְרִיב אַלְמָנָה לֹא יָבוֹא אֲלֵיהֶם".

זו היתה מחאה בהנהגה נשית, עם הלביאה הזועמת עורכת הדין סיגלית קסלר, הלוחמת החברתית חני קים, והנמרה במגפיים ובמגפון אורלי בר לב. שואגות על הבמה קיץ, חורף, סתיו ואביב, לעיתים מול עשרות, לעיתים מול מאות, ובמספר נקודות קריטיות גם מול אלפים. והיה שם מני נפתלי, הלוחם, המאבטח, אב-הבית קשה העורף וזקוף הקומה, וגם לאלדד יניב, השנוי במחלוקת, מגיע קרדיט על חלקו החשוב במחאה, שצמחה בהובלתו לתהלוכות של עשרות אלפים בשדרות רוטשילד בואך כיכר הבימה.

כך שישראל הגיעה אל הצומת הזה לא בזכות מוסדותיה, אלא למרות כישלונם. היא הגיעה אליו בעיקר בזכות אזרחיה, אותו קומץ פטריוטים שהתקבץ באופן ספונטני, מן היקב ומן הגורן, אל כיכר גורן בפתח תקווה

בנוסף למוחים בכיכרות, העם הישראלי חייב חוב גדול לקומץ עיתונאי-מופת, ואלו שמותיהם: רביב דרוקר, גידי וייץ, בן כספית, גיא רולניק, גור מגידו, אביעד גליקמן, מוטי גילת. להם, לעורכיהם ולבעלים של כלי התקשורת שתמכו בהם למול מתקפות אדירות, ישירות ועקיפות, ששיגרו נתניהו וסייעניו.

נתניהו של מחר איננו נתניהו של היום. הוא פצוע אנוש, ומסוכן עוד יותר. ההסלמה שייצר במו ידיו מול איראן מאיימת לצאת משליטה, ולדרדר את ישראל לעימות קשה בתנאים של אי-וודאות פוליטית חסרת תקדים.

עם ראש ממשלה במאבק הישרדות ותחת שר ביטחון זמני, שמינויו ספק-חוקי, מי ששר הביטחון לשעבר יעלון כינה בזלזול "המ"פ האסטרטגי". בנט חותר מיומו הראשון בתפקיד ליצירת דימוי לוחמני, ולנטיעת הרושם שבמו ידיו גרם לצה"ל "להכות בראש הנחש", באיראן עצמה ולא רק בשלוחותיה.

נתניהו של מחר איננו נתניהו של היום. הוא פצוע אנוש, ומסוכן עוד יותר. ההסלמה שייצר במו ידיו מול איראן מאיימת לצאת משליטה, ולדרדר את ישראל לעימות קשה בתנאים של אי-וודאות פוליטית חסרת תקדים

מחריד לחשוב באילו נסיבות עלולה ישראל להגיע להתנגשות הסטורית עם המעצמה האזורית האיראנית, ולשלם מחירים חסרי תקדים.

אפשר אמנם להכין מראש את ועדת אגרנט 2, אבל מומלץ מאוד לשלישיית הגנרלים של כחולבן להתעשת ולמצות את סמכויותיהם הפורמליות כראשי המפלגה הגדולה בכנסת, מנצחת-הבחירות, ואת סמכויותיהם הבלתי פורמליות, המקצועיות-בטחוניות, כדי לחסום את יצר ההרפתקנות המופקר של השר הזוטר, ואת הנתיב האובדני שבו עלול לפסוע הנאשם הבכיר מבלפור.

המערכת הפוליטית גולשת בסללום פוליטי-משפטי חלקלק לעבר בחירות שלישיות בתוך שנה, מצב שכמוהו אירע רק פעמיים בתולדות העמים – ברפובליקת ויימר בשנות ה-30 של המאה ה-20, וביוון הקורסת כלכלית ופוליטית בשנת 2009. שישה אנשים ובג"ץ אחד יכולים עדיין לשנות את המסלול –

הנשיא ריבלין, ע"י קביעה נשיאותית כי לא יטיל את הרכבת הממשלה על נאשם בשוחד, מירמה והפרת אמונים. גדעון סער, ע"י אזירת אומץ וקריאת תיגר על נתניהו, איסוף 61 חתימות בתיאום עם גנץ, והקמת ממשלה.

המערכת הפוליטית גולשת בסללום פוליטי-משפטי חלקלק לבחירות שלישיות בתוך שנה, מצב שכמוהו אירע רק פעמיים בתולדות העמים – ברפובליקת ויימר בשנות ה-30 של המאה ה-20, וביוון הקורסת כלכלית ופוליטית בשנת 2009

מנדלבליט ושי ניצן, ע"י קביעה משפטית שתפסול מיידית כהונת ראש ממשלה תחת כתב אישום, ולמיצער תקבע כי הנאשם נתניהו לא יוכל לקבל מנדט מחודש בעקבות בחירות.

ליברמן, שיכול להודיע כי בנסיבות החדשות על נתניהו לצאת לנבצרות, כפי שהוא עצמו עשה כשהוגש כתב האישום נגדו.

גנץ, שיכול ללחוץ את נתניהו ליציאה לנבצרות מיידית, ע"י הצעות נדיבות ומתוחכמות לליכוד.

נתניהו וחסידיו סוברים בטעות כי חלק גדול מהעם ימשיך לתמוך בו במלחמתו במוסדות המדינה. אבל מה שהתחיל לפני שלוש שנים כקומץ בכיכר גורן, הפך כבר לרוב. הוא עדיין דומם, אבל לא יישאר כך לאורך זמן

ובג"ץ, שבמענה לעתירות שתוגשנה, עשוי להחיל את הלכת דרעי-פנחסי (המחייבת הפסקת כהונת שרים עם הגשת כתבי-אישום) גם על ראשי ממשלה, שהם כידוע שרים בממשלה, במעמד של "ראשון בין שווים".

נתניהו וחסידיו סוברים בטעות כי חלק גדול מהעם ימשיך לתמוך בו במלחמתו במוסדות המדינה. אבל מה שהתחיל לפני שלוש שנים כקומץ בכיכר גורן, הפך כבר לרוב. הוא עדיין דומם, אבל לא יישאר כך לאורך זמן. גם אם לא תיווצר הקוניונקטורה הפוליטית להחלפתו של נתניהו ב-21 הימים הקרובים, העם יאמר את דברו ברחובות, בכיכרות ובקלפיות.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 944 מילים

החורף מגיע החלו מאבקי הירושה על ראשות הליכוד

החלטתו של מנדלבליט אמש סימנה את יריית הפתיחה של משחקי הכס במפלגת השלטון ● גדעון סער הקדים והצהיר על כוונותיו עוד בשעות הבוקר ● מקורביו של ברקת הדליפו בלילה שגם הוא במירוץ ● ודווקא ישראל כ״ץ, איש השטח החזק בליכוד, הצהיר לזמן ישראל: לא אתמודד מול נתניהו ● פרשנות

עוד 624 מילים

היועמ״ש צפוי לקבוע: נתניהו לא יכול להרכיב ממשלה

על פי ynet מנדלבליט יקבע בשבוע הבא כי "קשיים משפטיים ניכרים" במסוגלות של ראש הממשלה לכהן ולהרכיב ממשלה לנוכח האישומים ● כחול לבן דורשת כי נתניהו יוותר על מינויו לשר הבריאות, הרווחה, החקלאות והתפוצות ● במשטרה חוששים מהפגנות משולהבות לאחר הודעת מנדלבליט ● ראש הממשלה ממשיך בקו של נאומו אמש ומאשים ברדיפה ● בצמרת הליכוד דנים בעריקה וקמפיין 2020 ● ישראל כץ ורפי פרץ הביעו תמיכה בראש הממשלה

12:49 עריכה

לאחר ההחלטה הדרמטית על כתב האישום נגד נתניהו, אתר ynet מפרסם כי בשבוע הבא יפרסם מנדלבליט חוות דעת לפיה יש קשיים ניכרים ביכולתו להקים ממשלה במצבו ב-21 הימים עד לפיזור הכנסת, ובבחירות שלישיות במרס 2020 במידה וייבחר. במקרה דומה (גלנט) ראש הממשלה ויתר על המינוי לנוכח קביעה שכזו.

11:53 עריכה

סיעת כחול לבן פנתה נתניהו וליועמ״ש בדרישה כי לנוכח כתב האישום על נתניהו להתפטר מתפקידיו כשר, זאת בהתאם לפסיקה של בג״ץ מ-1993

10:45 עריכה

נחום ברנע הפרשן הבכיר מידיעות אחרונות כתב הבוקר לנוכח נאום ביבי כי הוא צופה שהסערה תישאר בגבולות האינטרנט: ״נאום נתניהו נועד להסית את תומכיו לצאת לרחובות, להפגין, להסתער על הבניין ברחוב צלאח א־דין. אולי אני אופטימי מדי, אבל אני לא חושב שזה ייקרה. הם יסתערו על שי ניצן בפייסבוק ויקללו את מנדלבליט בטוויטר. ״

ברנע ציין גם כי על נוני מוזס להדיר את עצמו מעיסוק בתוכן בקבוצת ידיעות.

 

10:19 עריכה

שר החינוך בהתייחסות ראשונה להגשת כתב האישום נגד נתניהו.

10:14 עריכה

כתב ערוץ 12 מפרסם כי ״במשטרה חוששים כעת כי ההפגנות שהחלו אתמול הן יריית הפתיחה של מחאה ציבורית – גורם בכיר אמר כי קיימות הערכות שהחלטות היועמ"ש יתרמו לחימום האווירה במחאת הרחוב למען נתניהו ונגדו״.

10:07 עריכה

פעילי העבודה גשר יפגינו היום ( שישי 22.11.19) בשעה 12:00, מול בית הליכוד במצודת זאב, ברח׳ המלך ג׳ורג׳ 38 בתל אביב, בדרישה להתפטרות מיידית של נתניהו, ותחת הכותרת: די ביבי – פשוט די! תפרוש, ואין בחירות!

ערן חרמוני, מזכ"ל מפלגת העבודה:"אנחנו לא נוותר לנתניהו ולא נאפשר לו לגרור את המדינה לתהום.אני פונה אל חברי הליכוד: הגיע הזמן שתעשו מעשה. רחמו על עם ישראל. אי אפשר בגלל האינטרסים המשפטיים האישיים והצרים של נתניהו, לגרור את המדינה לבחירות שלישיות, ולהכניס את הדמוקרטיה הישראלית לכאוס שלא היה כדוגמתו.למדינת ישראל יש את כל הזכות לתפקד כמדינה נורמטיבית ולא כרפובליקת בננות.על נתניהו לשחרר אותנו מהעוול הזה, ואם הוא לא עושה כן, אזי זו החובה של חברי הכנסת,  מכל המפלגות כולל מהליכוד וחברי "הבלוק" – לשלוח אותו הביתה, ולהחזיר את המדינה למסלול.

09:06 עריכה

שלום ירושלמי: מפלגת השלטון מבעבעת. בין הבכירים, השיח הוא על הקמפיין הנגטיבי הבעייתי שצפוי להם בבחירות, על הפריימריז לראשות המפלגה מול נתניהו, ואפילו על עריקה של שליש מחברי סיעת הליכוד כדי לחבור אל כחול-לבן ולהכתיר את בני גנץ כראש ממשלה במסגרת רוטציה שלטונית – אבל לא עם נתניהו. במלים אחרות: מסלול עוקף ראש הממשלה בדרך לממשלת אחדות בלעדיו.

08:44 עריכה

שר החוץ ממשיך לתמוך בנתניהו ואומר כי הוא יכול להמשיך לכהן כראש ממשלה עד אשר יפסל משפטית.

07:52 עריכה

עמיר פרץ מנסה להתיר את הפלונטר הפוליטי משפטי.

07:47 עריכה

חבר הכנסת מיקי זוהר טוען כי כל חבר ליכוד שינסה להתמודד נגד ראש הממשלה יפסיד.

07:27 עריכה

ראש הממשלה משתף טור של רן ברץ מלפני כשבועיים. התמה והשיתוף בטוויטר ממשיכים את הקו של נאומו אתמול: נעשה מאמצים כדי להפליל את נתניהו, יש ״לחקור את החוקרים״

עוד 11 עדכונים

ערב בלי שמפניה ורודה

"אני מבקשת חקירה על כל ראשי הממשלה הקודמים, כל הנשיאים כולל האחרון, ונשותיהם לשעבר ובהווה וכולם…" (שרה נתניהו, תמליל חקירה ינואר 2017, פורסם בערוץ 13)

בזחילה איטית הגיע הערב אביחי מנדלבליט אל הרגע המזכך – "בלב כבד אך שלם" של הגשת כתבי אישום נגד ראש ממשלת ישראל היוצא, המכהן, וצריך להוסיף המסית והמתקרבן.

תהליך ארוך ומייגע העביר היועמ"ש את הציבור הישראלי ואת מערכת המשפט. קשה להיזכר אבל הוא השתהה, התמהמה וסחב את עצביהם של אזרחי ישראל כבר בפתיחת החקירות.

אחר כך החזיק חודשים ארוכים את ההקלטות שהגיעו לידיו. אחר כך איחד תיקים למרות שהיה יכול להאשים את נתניהו כבר בתיק המתנות.

בהמשך הוא התעלם מתיק הצוללות ותיק המניות והדיווחים השקריים למבקר בעניין הצהרת ההון ופיטורי ועדת ההיתרים, ולאחרונה אף מגרירת המדינה כולה למערכת בחירות מוקדמת ועוד אחת, וממינויים של חמישה שרים בממשלת מעבר, ועוד ועוד מרעין ובישין שנתניהו האכיל את אזרחיה של המדינה כולם, את ממשלתו ואת נבחרי הציבור בכנסת ופקידי המדינה ומערכותיה ומוסדותיה.

תהליך ארוך ומייגע העביר היועמ"ש את הציבור הישראלי ואת מערכת המשפט. קשה להיזכר אבל הוא השתהה, התמהמה וסחב את עצביהם של אזרחי ישראל כבר בפתיחת החקירות

זהו ערב שאי אפשר לשמוח לאידו ואסור לפתוח שמפניות. ודאי לא ורודות. הערב, להגנתו כדאי אולי לנסות להבין מאין הוא בא ולאן הוא חוזר כל ערב. בין אישור הפצצה בסוריה, למו"מ עם חמאס ומינוי בנט או אוחנה לשרי האלפים והמאות של ממלכתו, הוא נאלץ להיפגש בלילה, מאוחר, כשהוא עייף, מותש ורעב עם פסיכולוגית ילדים וילד שמחפש פסיכולוגים מומחים.

"אתם מתנהגים בצורה מחפירה. אני לא צריכה לקבל כאן התקפת לב… אפי ברכה (מפקד יאח"ה לשעבר) החבר שלכם… כשעשו לו חלקיק ממה שעושים לי התאבד. אם אני הייתי אפי ברכה, הייתי מתאבדת וזה יהיה עליכם" (שרה נתניהו, חקירה ינואר 2017).

הבית שבו חי ראש ממשלת ישראל לא מאפשר שום קבלת החלטות סבירות, מוסריות, ציבוריות. כל מי שקורא את ציטוטיו המתפרעים של הבן ואת תמלילי החקירות של רעייתו, מבין שזו סביבה לא נורמאלית. לא רק החלטות סבירות לא ניתן לקבל באווירה בה חי רה"מ, מסתבר שגם אי אפשר לקבל החלטות חוקיות.

הבית שבו חי ראש ממשלת ישראל לא מאפשר שום קבלת החלטות סבירות, מוסריות, ציבוריות. כל מי שקורא את ציטוטיו המתפרעים של הבן ואת תמלילי החקירות של רעייתו, מבין שזו סביבה לא נורמאלית

כתב האשמה בתיק 4000 מעיד על מעורבותם של בני משפחת נתניהו ודרישות הסיקור שלו ושלהם במאות פעמים, והתמורה כפי שמפרט היועמ"ש מאות מיליוני שקלים מכספי משלם המיסים הישראלי. תיק המתנות הוא שיאו של נהנתניזם משותף משפחתי, ותיק 2000 הוא שוחד מתוכנן בתודעת ציבור שלם כדי לזכות שוב בשלטון במרמה.

אי אפשר לרחם על בנימין נתניהו. אחרי נאומי ההסתה והשנאה הגזעניים שבהם קרא להבעיר את הכל, ותקף את אזרחיה הערבים של ישראל כי הם רוצים "להשמיד" את המדינה, אחרי שתקף לאורך 3 שנים את המשטרה והפרקליטות, את בג"צ ואת היועמ"ש, את השמאל והתקשורת, אי אפשר לרחם עליו. אבל הערב אפשר לבקש ממנו למענו ולמעננו ללכת לטפל במתרחש בביתו. להתפטר. לקחת אחריות וללכת לנהל את הגנתו המשפטית.

זו הפעם הראשונה שעליו לעמוד באומץ מול רעייתו ובנו. לא מול אזרחי ישראל. הדברים ברורים לכל אזרח. צלולים כמו כלי קריסטל בוהקים. עבירות חמורות של שוחד מרמה והפרת אמונים שעלולות לשלוח אותו לכלא לשנים ארוכות ומשפילות.

כל בר דעת מבין שככה הוא לא יכול להישאר ראש ממשלה אפילו דקה אחת אחרי דברי מנדלבליט. עכשיו הוא חייב לעמוד מול רעייתו ולומר לה – זה נגמר! אל תצעקי ואל תאיימי בהתאבדות או בשריפת המדינה

כל בר דעת מבין שככה הוא לא יכול להישאר ראש ממשלה אפילו דקה אחת אחרי דברי מנדלבליט. עכשיו הוא חייב לעמוד מול רעייתו ולומר לה – זה נגמר! אל תצעקי ואל תאיימי בהתאבדות או בשריפת המדינה. אל תתקשרי לשום אדם ואל תנזפי בשוטרים או בפרקליטים. יש כאן גם מדינה. החיים יימשכו גם אחרינו. עכשיו צריך לדאוג לעתיד המשפחה. שחררי. הירגעי. קחי אוויר.

אותך הצלחנו לחלץ ממשפט וכלא, מתיקי המעונות וממעורבות בתיק המתנות ותיקי בזק וואלה. עכשיו אני נמצא בחזית ואני אלחם על חפותי.

בנימין נתניהו נפל הערב על חרב לשונו – סיסמאות שקריות "לא יהיה כלום כי לא היה כלום". נפל על חרב השחצנות, היוהרה, הזלזול במבקריו ובחוקי המדינה.

נתניהו הפיל את נתניהו. אנשיו עומדים לדין בתיק הצוללות. אנשיו הפכו לעדי מדינה בתיקים הפליליים שבהם הואשם הערב. האיש שהוא בחר ליועמ"ש הוא האיש שעמד הערב בלב כבד אך שלם ונעץ את כתבי האישום בליבו ובמעשיו

נתניהו הפיל את נתניהו. אנשיו עומדים לדין בתיק הצוללות. אנשיו הפכו לעדי מדינה בתיקים הפליליים שבהם הואשם הערב. האיש שהוא בחר ליועמ"ש הוא האיש שעמד הערב בלב כבד אך שלם ונעץ את כתבי האישום בליבו ובמעשיו.

"תשמעו גם את היהודים בשואה לקחו ושחטו אותם אבל לא, אבל אי אפשר היה לשלוט על הרגשות והמחשבות שלהם. זה דיקטטורה של תקשורת שמאלנית. להפיל את הדמוקרטיה וממש לעשות הפיכה שלטונית" (שרה נתניהו , חקירה בתיק 4000, פורסם ע"י רביב דרוקר בערוץ 13)

"נטילת שוחד, הפרת אמונים ועבירות אחרות …אשר יסוד השחיתות טבוע בהן, מסוכנות הן לחברה והן לסדרי הממשל. הן מכרסמות בעבותות הקושרות אותנו כבני חברה אחת. הן מפרות את האמון של פרט בפרט ושל הפרט בשלטון. הן מעודדות זלזול ברשויות הציבור ובעובדי הציבור. הן מטפחות ציניות כלפי רשויות המנהל וכלפי הסדר החברתי הקיים…" (השופט אהרון ברק /בג"צ 7074/93)

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון מנוחתו עדן (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 809 מילים

למקרה שפיספסת

עודכן לפני שעתיים
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

ייקח לעיתונות הרבה זמן להחלים מהטראומה

העיתונאים צריכים לנסח לעצמם ובעצמם מחדש את העקרונות שלהם: איפה עוברים הקווים האדומים, איך מהדקים את השורות וכיצד דואגים שהביזיון המטונף שנחשף בכתבי האישום, לא יחזור ● לא די פה בהפקת לקחים

עוד 604 מילים

חינוך בעוטף עזה מבקשים הקלה בבגרויות

בשנים האחרונות חלה ירידה בהישגים של תלמידי עוטף עזה, ועלייה ברמת האלימות בבתי הספר שם ● אנשי חינוך בדרום: "הילדים גדלים באווירת מלחמה, וזה משפיע על המצב הלימודים שלהם" ● במשרד החינוך טרם הגיבו לפנייה

עוד 720 מילים

בשורות טובות נהרות הג׳יפה נלכדו ברשת

לראשונה מזה כמה שנים, הגשם הראשון לא הביא עמו נהרות של ג'יפה לחופי תל אביב ● רשתות מיוחדות שהותקנו על פתחי תעלות הניקוז לכדו 3 טונות של פסולת ● במקום לזרום לים - הזבל הושלך לאשפה

בשנים האחרונות זה הפך למחזה קבוע – ולא המלבב – שסימן את בוא החורף: אשד רב עוצמה של מים שחורים ומגעילים פרץ מתעלות הניקוז של עיריית תל אביב מיד אחרי הגשם הראשון, הציף את חופי העיר וצבע את הים בגוון כהה ודוחה. זה קורה מדי סוכות, לפעמים מוקדם יותר, וכבר נראה כמו גזירת גורל.

הסרטונים שתיעדו את נהרות הג'יפה שברו שיאי צפייה, המתרחצים הרימו קול זעקה – ובשנה שלאחר מכן המראה חזר על עצמו בדייקנות מטרידה. עד השנה.

מאיה יעקובס, מנכ"לית "צלול", מאשרת שאל העמותה שמובילה את המאבק בזיהום החופים לא הגיעו השנה תלונות או תיעוד של זיהום מהסוג הזה.

גם גולשים קבועים בים אומרים שהשנה לא נתקלו בתופעה. זה כמובן עדיין יכול לקרות, אבל מכיוון שכבר ירדו כמה גשמים חזקים, הסיכוי לכך נמוך מאוד.

הסכנה העיקרית טמונה בגשם המשמעותי הראשון, ששוטף את כל הפיח, השמן וסתם לכלוך שהצטבר בחודשי הקיץ הארוכים על כבישי העיר, אל תעלות הניקוז, ומשם אל המקום הנמוך ביותר בסביבה – הים.

בחורף הזה, צריך לקוות, יהיו עוד הרבה גשמים – אבל גשם ראשון כבר לא יהיה. ייתכן שהשינוי המבורך טמון במהלך שעשה השנה "מי אביבים".

בקיץ שעבר ערך תאגיד המים של תל אביב פיילוט,  כשהתקין רשת צפופה על פתח אחת מתעלות הניקוז הגדולות בעיר. היה חשש שאם הרשת תיסתם לחלוטין בפסולת מוצקה הזרם האדיר יעלה בחזרה ויציף את הרחובות, אך זה לא קרה.

הניסוי עבר בהצלחה, והשנה הפך לנוהל, כך שהפתחים של כל תעלות הניקוז הגדולות בעיר כוסו בסבכות. התוצאה (בתמונות): 3 טונות של פסולת נלכדו ונשלחו לפחי האשפה במקום להגיע אל החוף והים, כמו בשנים קודמות.

זיהום בתל אביב (צילום: מי אביבים)
זיהום בתל אביב (צילום: מי אביבים)

יעקובס אומרת שצלול דורשת להתקין רשתות כאלה כבר שנים, שהמשרד להגנת הסביבה הערים קשיים בגלל החשש מתחזוקה לקויה, ושרק העיריות של תל אביב ושל הרצליה הרימו בינתיים את הכפפה.

ועדיין, לא ברור אם הרשתות לבדן יכולות להסביר את היעלמות הזרם השחור.

"אני מניח שהפסולת שנלכדה הייתה אחראית לחלק מהתופעה", אומר שרון קרן, מנכ"ל מי אביבים, "בגלל הלכלוך שדבק בה, ובגלל שחלקה התפוררה במים. אבל לא בטוח שזה כל ההסבר. יכול להיות שהגשם החזק הראשון בכלל ירד בלילה".

אל התקנת הרשתות צריך להוסיף את המאמצים שעיריית תל אביב משקיעה בשטיפה ובניקוי של תעלות הניקוז, ועדיין קיימת האפשרות (הקלושה, ככל הנראה) שגם השנה הים נצבע בשחור – רק שאיש לא היה שם כדי לתעד.

כנראה נצטרך להמתין עוד חורף או שניים כדי לדעת אם הבעיה באמת נפתרה, או שמכת הזיהום השנתית תחזור להיות להיט ויראלי ברשתות החברתיות.

זיהום בתל אביב (צילום: מי אביבים)
זיהום בתל אביב (צילום: מי אביבים)
עוד 375 מילים

פעיל בלי זכויות כך הפכתי מאקטיביסט ל"פצצה מתקתקת"

ליית' אבו-זיאד (28) הוא פעיל מוכר למען זכויות אדם של "אמנסטי" בשטחים ● אבל כשביקש ללוות את אמו החולה לטיפול בישראל גילה שהוא מוגדר כמסורב כניסה ● בהמשך, נאסר עליו גם לצאת מהשטחים ● התוצאה: בפועל, הוא אסיר של השב"כ בגדה המערבית ● ליית' וחבריו מספרים כי המגבלות הוטלו עליו זמן קצר לאחר שאמנסטי הוציאה דוח המבקר שיווק תיירות בהתנחלויות ללא גילוי נאות ● בשב"כ אומרים: "אנו פועלים מטעמים ביטחוניים משמעותיים" ● ראיון

עוד 2,195 מילים ו-1 תגובות

סיכומו של יום חסר תקדים במשכן הכנסת

יום האתמול ייכנס להיסטוריה של מדינת ישראל ● מהתבטאויותיו של ליברמן נגד החרדים והערבים, דרך ההנחיות שהוציא היועץ המשפטי של הכנסת לתקופת 21 הימים, עבור בנאומו של גנץ, שאף האשים את נתניהו בהסתה לרצח רבין, ועד לרעיון חסר התוחלת של בנט לקדם בחירה ישירה בין נתניהו וגנץ ● ובתוך כל הכאוס, דווקא כחול-לבן רשמה רגעים של אחדות נכספת ● פרשנות

עוד 785 מילים

שוחד, מרמה והפרת אמונים

מנדלבליט הכריע נתניהו בתגובה להחלטה להגיש נגדו כתב אישום: מתבצע כאן ניסיון להפיכה שלטונית; יש לחקור את החוקרים ● מנדלבליט: זהו יום קשה, אך גם יום חשוב. אני שלם עם ההחלטה ● כתב אישום יוגש גם נגד מו"ל "ידיעות אחרונות" מוזס בעבירה של הצעת שוחד ונגד הזוג אלוביץ' בעבירות של מתן שוחד ושיבוש הליכי משפט ● בשמאל ובמרכז קוראים לנתניהו להתפטר ● בליכוד שומרים על שתיקה

עוד 63 עדכונים

אלה יהיו חיינו ב-21 הימים הקרובים: נקבל עוד מנה גדושה של ספקולציות, הטעיות, ספינים, הצעות מדומות למו"מ ומשחקי האשמות ● וככל שנתקרב לסוף המועד שקובע החוק, תתגבר ההיסטריה סביב בחירות נוספות ● פרשנות

עוד 568 מילים

חסידות סאטמר איננה פועלת נגד מדינת ישראל

פייק ניוז ביקורת רבה הושמעה אתמול על כניסתו של האדמו"ר מסאטמר לישראל ● בין הטענות: המדובר בחסידות עוינת לישראל, המשתפת פעולה עם איראן ● אך האמת היא שזה פשוט לא נכון וכולם מתבלבלים בין סאטמר לנתורי קרתא ● המשרד לעניינים אסטרטגיים: "לא ידוע לנו על השתתפות של האדמו"ר בפעילות אנטי-ישראלית בכלל" ● נציג סאטמר: "אנחנו מכירים בקיום המדינה ובקיומם של הרבה דברים טובים שיצאו ממנה"

עוד 962 מילים

מכה כפולה בני זוג להט"בים מופלים גם במותם

הומואים ולסביות שמאבדים את בני ובנות זוגם נתקלים בקשיים כלכליים, ביורוקרטיים וחברתיים שאינם מנת חלקם של אלמנים ואלמנות סטרייטים ● "שאלות כמו 'איך הכרתם ובאיזה נסיבות?', הן שאלות שלא שואלים הטרוסקסואלים כשהם באים למצות את זכויותיהם המשפטיות" ● כך הם מתמודדים עם הקשיים, וכך ניתן להימנע מחלק מהם מראש

עוד 1,900 מילים

ראיון "אם נלך לאופוזיציה, אז נלך בראש מורם"

אחרי שהכריז על עצמו כיורש הפוטנציאלי של נתניהו, ניר ברקת חושף את התכנית הכלכלית שהציג בפני ג'ארד קושנר: הקמת אזורי תעשייה ישראלים-פלסטינים ופיתוח אתרי תיירות בשטחים בהשראת התנ"ך ● בראיון נרחב, הוא מציג את החזון שלו ליחסי שגשוג עם הפלסטינים, מתחייב להשקיע בערביי ישראל, מותח ביקורת על הפרקליטות, עוקץ את ליברמן ומעדיף שגנץ יבשיל לפני שיהיה ראש ממשלה ● אך בניגוד לראש מפלגתו, הוא שומר על גישה ממלכתית

עוד 2,848 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה