עכשיו זה רשמי

המנדט יועבר מחר לבני גנץ בטקס בבית הנשיא

ישראל ביתנו: לא נמליץ על אף אחד להרכבת הממשלה ● ביטן: לא יהיו בחירות, הגושים יתפרקו - גם הימין וגם השמאל ● טראמפ ברך את נתניהו לכבוד יום הולדתו: "אתה נהדר!" ● בנט ושקד לריבלין: המועמד שלנו לראשות הממשלה הוא נתניהו ● לגנץ תוצמד אבטחה מרגע קבלת המנדט להרכבת הממשלה

.בני גנץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יונתן זינדל, פלאש 90
.בני גנץ
07:19

לאחר פגרת החג, עם שובה לישראל של הפרקליטה המלווה את תיקי ראש הממשלה ליאת בן ארי, נערכת הפרקליטות לקבלת החלטה בעניין תיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לאחר שנשמעו כלל טענות פרקליטי נתניהו, יתכנסו בצמרת משרד המשפטים לדיונים מרתוניים במטרה לעמוד בלוח הזמנים שבו דבק היועץ, כלומר עד לסוף חודש נובמבר או תחילת דצמבר, טרם סיום כהונתו של פרקליט המדינה שי ניצן.

לדברי יו”ר הפורום הפלילי בלשכת עורכי הדין עוה"ד עדי כרמלי, "צוותי הפרקליטות, יחד עם פרקליט המדינה, יקיימו דיונים פנימיים באשר לטענות שהעלו פרקליטי ראש הממשלה. בתום הדיון יחליטו אילו טענות מקבלים ואת מה דוחים, ואיך ייראה בסופו של דבר כתב האישום, אם אכן יוגש כזה".

לדברי עו”ד כרמלי, "אם מישהו מהם יחליט למשל שבאחת הפרשות הסיכוי להרשעה נמוך, יתוקנו סעיפי האישום, או שלא יוגש כתב אישום בפרשה זו. ההחלטה תצא כמובן בקול אחד, ומאחוריה יתייצבו כולם כגוף אחד, גם אם בתוך הצוותים יהיו דעות שונות".

07:25

פרקליטו ובן דודו של ראש הממשלה נתניהו, עו"ד דוד שמרון, ככל הנראה לא יעמוד לדין בפרשת הצוללות, אך עם זאת צפויים בפרשה כתבי אישום של גורמים בכירים אחרים.

כזכור, לאחר חקירה סמויה של כמה חודשים, נעצר אבריאל בר יוסף, המשנה לראש המל"ל דאז, ונחקרו אליעזר (צ'ייני) מרום, מפקד חיל הים לשעבר, ומיקי גנור – נציג חברת טיסנקרופ בישראל, שהפך בהמשך לעד מדינה וחזר בו מטענותיו בנוגע למטרת הכספים שהעביר.

בפרקליטות משוכנעים שישנן מספיק ראיות לדברים הנטענים בכתבי האישום המסתמנים נגד מרבית החשודים בפרשה. במהלך חקירתו חשף גנור חשש משמעותי לשחיתות בכל הנוגע לרכש ביטחוני הקשור לכלי שיט וצוללות עבור חיל הים. על פי תחקיר שפורסם בתוכנית "המקור" (חדשות 13), בר יוסף ומרום פעלו למנות את גנור לנציג המספנה הגרמנית בתמורה לכספים שיתקבלו משך, ואכן עברו, לכאורה, לגורמים שונים שעזרו לגנור בקידום ענייניו.

המשטרה המליצה להעמידם לדין, אך יש גורמים הטוענים כי עוצמת התיק נגד מרום חלשה יותר וייתכן שהפרקליטות לא תגיש כתב אישום נגדו. עם התקדמות החקירה עלתה טענה שעו"ד דוד שמרון סייע לכאורה לגנור בקידום עסקיו. למרות המלצת משטרה להעמידו לדין טוענים גורמים שהתיק בעניינו ייסגר. נגד שותפו למשרד, עו"ד יצחק מלכו, ששימש בעבר שליח מדיני של רה"מ נתניהו, גוועו החשדות עוד בשלב החקירה המשטרתית. נתניהו מסר עדות פתוחה בפרשה, אך הוא עצמו לא נקשר אליה למרות טענות מצד גורמים במערכת הפוליטית ובראשם שר הביטחון לשעבר משה יעלון.

עם זאת, גורמים אחרים כמו דוד שרן, לשעבר ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, מודי זנדברג, השר לשעבר ויו"ר קרן היסוד, ושי ברוש, לשעבר מפקד שייטת 13, ועמם גם אנשי עסקים נוספים, צפויים לעמוד לדין בכפוף לשימוע. מכתב עם הזמנה לשימוע יישלח לגנור עוד במהלך החודש, בעוד שהדיונים המואצים בתיק יתגברו בימים הקרובים.

07:59

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי) לאריה גולן בכאן רשת ב': "אני רוצה להגדיר מחדש מה זה אומר אחדות כי נתניהו רגע אחרי הבחירות דיבר על אחדות שהיא לא אמיתית. אחדות אמיתית זאת ממשלה שיש בה נציגות לכל חלקי החברה הישראלית. נציגות לחברה החרדית, לחברה הערבית וממשלה שסוף סוף הופכת את כלל הציבור ללגיטימי".

08:03

הכתב הפוליטי של ישראל היום יהודה שלזינגר מדווח כי איילת שקד תגיע לפגישה עם יו"ר כחול-לבן בני גנץ, שיערוך שיחות עם מנהיגי מפלגות הימין לאחר שקיבל מהנשיא את המנדט להרכבת הממשלה, אבל תבהיר שמנהלים מו"מ עם הגוש ושצריך לקבל את מתווה הנשיא.

על פי הדיווח, יו"ר ש"ס אריה דרעי לא ינהל מו"מ וישקול בימים הקרובים אם להגיע לפגישה עם מתוך נימוס. יעקב ליצמן (יהדות התורה) מוסר שרק חברי הליכוד יריב לוין וזאב אלקין מנהלים מו"מ.

08:06

ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו), בריאיון לגלי צה"ל: "בחירות שלישיות הן אופציה ריאלית עבור נתניהו. פנינו לליכוד במטרה לשבת יחד על קווי יסוד אך לא קיבלנו מהם מענה".

יבני סובה
יבני סובה
08:09

דיווח ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב': הרשימה המשותפת תהיה חלק משיחות המשא ומתן הקואליציוני  ולראשונה משנת 1999 תוזמן כמו יתר הסיעות לשולחן הדיונים.

עם זאת, בסביבתו של יו"ר כחול לבן בני גנץ מסרבים להתחייב בקולם לשאלה אם חברי הכנסת הערבים יוכלו להיות חלק מהממשלה.

08:35

ח"כ מיקי זוהר לכאן רשת ב': "זה עכשיו תלוי בעיקר בכחול לבן. אני מקווה שהם באמת יפנימו שאנחנו עומדים במילתנו, שאנחנו לא מעוניינים להדיר אף אחד מהממשלה. להפך: אנחנו רוצים כמה שיותר, למעט הרשימה המשותפת – שאנחנו חושבים שצריך לפסול אותה מכהונה בממשלה".

08:48

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו לא פסל שיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת בריאיון לכאן רשת ב': "השאלה שאנחנו נשאל ולא נפסיק לשאול אותה היא מה הם קווי היסוד של הממשלה".

10:01

יו"ר המחנה הדמוקרטי ח"כ ניצן הורוביץ לכאן רשת ב': "האפשרות של שיתוף הרשימה המשותפת בממשלה הוא תרחיש שהוא לא רק נכון – הוא תרחיש רצוי וגם אותו כדאי לקחת בחשבון".

10:19

הבוקר שאחרי קבלת המנדט: בני גנץ באוטו, אחרי אימון בוקר, מוסר שהתחושה "על הכיפאק" וש"אנחנו תמיד אופטימיים".

10:23

עדות לפאניקה? מתפקדי הליכוד קיבלו הבוקר, אחרי העברת המנדט לבני גנץ, הודעת סמס שקוראת להם לשמור על נאמנות לנתניהו:

 

10:32

איילת שקד הבהירה את זה כבר בריאיונות הבוקר, אבל רואה לנכון להדגיש את המסר גם בציוץ נטול פילטרים: "הימין החדש לא ינהל מו"מ עצמאי".

11:09

שר הכלכלה אלי כהן (הליכוד), באולפן ynet: "לכל מתווה שהונח ולכל הצעה – גנץ סירב. מהצעת הנשיא ועד המתווה שהפצנו לפני כמה ימים. לא עברו מספר שניות, הם אפילו לא קראו את המתווה, וכבר סירבו".

 

11:30

ח"כ מטאנס שחאדה, יו"ר מפגלת בל"ד שמהווה חלק מהרשימה המשותפת, התייחס ברדיו 103fm לאפשרות של הקמת ממשלה צרה של גוש השמאל: "בל"ד לא תתמוך בממשלת מיעוט בראשות גנץ, אבל זו עמדתנו, לא עמדת כל 'הרשימה המשותפת'. אנחנו ננסה לשכנע בעמדה שלנו".

11:38

יו"ר המחנה הדמוקרטי ח"כ ניתן הורוביץ, לרדיו 103fm: "ממשלה עם החרדים היא לא החלום שלי, אבל נצטרך להתפשר. אנחנו לא פוסלים את החרדים. ממשלה עם החרדים תוכל לקדם נושאים מדיניים וחברתיים".

11:45

יו"ר ישראל ביתנו באולפן ynet: "נתניהו כל הזמן מדבר על מי יהיה ראשון ומי שני, כמה שרים יהיו, רק כיסאות. יכולתי להיות בממשלה של נתניהו כבר כמה פעמים, אבל אותי מעניינת המהות. מעניין מה יקרה עם שכר המינימום, גיוס בני הישיבות, תחבורה ציבורית בשבת וביטול חוק המרכולים".

11:52

סקר של מרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה חושף כי 56% מהישראלים תומכים בכך שתהיינה בממשלה הבאה רק שתי מפלגות גדולות וברוטציה בראשות הממשלה בין נתניהו לגנץ.

עוד עולה מהסקר כי 65% מהציבור חושב שעל נתניהו לפנות את מקומו כראש הליכוד במידה שיוחלט להגיש נגדו כתב אישום, וכן שהמתנגדים העיקרים לצמצום מספר המפלגות הם מצביעי המפלגות החרדיות – ש"ס (69.5%) ויהדות התורה  (68%).

בנוסף לכך, הנסקרים נשאלו מיהו המועמד המתאים ביותר לראשות הליכוד ביום שאחרי נתניהו וח"כ גדעון סער קיבל את התמיכה הגדולה ביותר עם 41%, לעומת 8% שהעדיפו את ח"כ יואל (יולי) אדלשטיין.

11:56

הודעת נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין לראשי המפלגות: "נשיא המדינה מתכוון להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על חה"כ בני גנץ. במידה שנציגי סיעתכם מעוניינים להביא את עמדתם בפני הנשיא טרם הטלת המנדט על חה"כ בני גנץ, אנא הודיעוני בהקדם על מנת שיתואם מועד באופן מיידי לכך, כל זאת על פי לוחות הזמנים הקבועים בחוק."

11:58

יאיר לפיד: "נקים ועדת חקירה ממלכתית בעניין הצוללות".

12:47

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ בגלי צה"ל, על יידוי האבנים לעבר חיילי צה"ל: "זה לא טרור, זו מחאה אזרחית שצריך לטפל בה בחומרה ולגעת בשורשיה – בדיוק כמו במחאת יוצאי אתיופיה".

13:11

ח"כ תמר זנדברג (המחנה הדמוקרטי), על אמירתו של סמוטריץ בנוגע לירי על החיילים ביצהר ("זו מחאה אזרחית"): "לא נפלתי מהכיסא כשנציג הזרוע במדינית של נוער הגבעות התייחס בסלחנות לאלימות שלהם בשטחים".

13:37

לאחר שמנכ"ל בית הנשיא פנה לראשי המפלגות וביקש לדעת אם יש להם התנגדות להטלת המנדט על בני גנץ, יו"ר מפלגת יהדות התורה יעקב ליצמן השיב: "כפי שהבענו בפני הנשיא, עמדת סיעת יהדות התורה היא שיש להטיל את הרכבת הממשלה על ראש הממשלה נתניהו. עמדה זו שלנו לא השתנתה".

13:39

יאיר לפיד: "הצמיחה במשק התרסקה".

13:43

בני גנץ סופד לשופט מאיר שמגר ז"ל, שהובא היום למנוחות:

13:49

יוסי דוידוב, מגיש יומן הערב ברדיו גלי ישראל, מדווח כי יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן נפגש הבוקר עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס.

אביגדור ליברמן (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
אביגדור ליברמן (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
13:52

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), בתשובה לשאלתה של לינוי בר גפן בגלי צה"ל אודות האפשרות שמפלגתו תתמוך בממשלת מיעוט בראשות גנץ מבחוץ: "לא נופל מהכיסא כשאני שומע את השאלה. אם ההצעה תגיע, נדון בה בכובד ראש".

14:09

ראש הממשלה בנימין נתניהו סופד למאיר שמגר ז"ל: "נפרדים היום מעמוד האש של המשמר הישראלי".

14:32

ראש הממשלה בנימין ‏נתניהו ייפגש מחר (רביעי) בצהריים עם ראשי סיעות בלוק הימין. במהלך הפגישה ידונו המשתתפים באסטרטגיה לניהול המשא ומתן מול כחול לבן, שתקבל את המנדט לנסות ולהרכיב קואליציה.

14:53

יו"ר כחול-לבן בני גנץ יזכה לאבטחה מטעם הכנסת לאחר שיוטל עליו המנדט להרכבת הממשלה מנשיא המדינה ריבלין.

15:27

ישראל כץ (הליכוד) ויועז הנדל (כחול לבן) מתקוטטים על גביי הטוויטר. הנדל: "ישראל ידידי, במפגש הבא אזכיר לך מה פשר המילים 'ממשלת אחדות ציונית'".

16:21

מרב מיכאלי הודיעה כי פנתה היום לשר הביטחון בדרישה לפנות לאלתר את מאחז קומי אורי ואת הישיבה ביצהר. "רק פינוי יפסיק את האלימות הקשה שם", כתבה מיכאלי.

16:32

מפלגת ש"ס בראשות אריה דרעי, הודיעה לנשיא המדינה ראובן ריבלין, כי היא עומדת מאחורי המלצתה להטיל את הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו וכי אין שינוי בעמדתה.

17:05

בנט ושקד לריבלין: המועמד שלנו לראשות הממשלה הוא נתניהו. לאחר שנשיא המדינה הודיע לראשי הימין החדש, איילת שקד ונפתלי בנט, על כך שהוא עומד להעביר את המנדט לבני גנץ, אלה השיבו לו: "המועמד שלנו לראשות הממשלה הוא בנימין נתניהו, שעומד בראש מחנה הימין".

17:21

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שלח ברכת יום הולדת לראש הממשלה בנימין נתניהו בה הודה לו על ידידותו. במכתב כתב טראמפ: "יום הולדת 70 שמח. מעולם לא הייתה תקופה יותר בשותפות הישראלית אמריקאית ואני יודע שלפנינו עוד נצחונות רבים. תודה על הנהגתך החזקה וידידותך הנאמן. אתה אחד מבעלי הברית הקרובים אליי ואני מצפה להמשך ההצלחות שלנו יחד".

19:06

ח"כ דוד ביטן (ליכוד): "הממשלה תוקם ב-21 הימים האחרונים. כולם יהיו בלחץ ולא יהיו גושים יותר – גם בימין וגם בשמאל".

עוד הוסיף ביטן בראיון לעודד בן עמי בחדשות 12 לגביי האפשרות להקים ממשלה בימים אלו: "היום אפשר להקים רק ממשלת מיעוט. אם כחול לבן יעשו זאת, זאת טעות. אבל השנאה לביבי גדולה מהטעויות שלהם".

בעניין הפגישה עם כחול לבן אמר ביטן: "אנחנו הרמנו טלפון לגנץ שלא היה מוכן לשמוע מאיתנו בכלל. אנחנו נבוא לבוא לפגישה איתו, אבל בלי מתווה הנשיא אי אפשר להתקדם".

19:13

השרה מירי רגב (ליכוד) בירכה על החלטת פדרציית הג'ודו הבינלאומית להשעות את איראן מהשתתפות בתחרויות, לאחר שסירבה כי ספורטאים מהמדינה יתמודדו מול ישראלים.

"אני מצפה מהוועד האולימפי הבינלאומי לאמץ את את המדיניות האמיצה לאחווה בין עמים ולדאוג שתחרויות ספורט יוכרעו אך ורק במגרשי הספורט", כך רגב.

19:15

ישראל ביתנו: לא נמליץ על אף אחד מהמועמדים להרכיב את הממשלה

לקראת העברת המנדט לבני גנץ, יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ עודד פורר הודיע לבית הנשיא כי עמדת הסיעה נותרה בעינה וכי "יש צורך בהקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה".

עוד נמסר: "אין שאלה מי יעמוד בראשות הממשלה, אלא מה תהיה מדיניות הממשלה שתקום. אין שינוי בעמדתנו ולא נמליץ על אף אחד מהמועמדים".

19:27

ח"כ איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת – "ב-1993 הייתה ממשלת רבין, שהייתה מבחינתנו הממשלה הטובה ביותר באופן יחסי. במידה שגנץ יילך בדרכו של רבין, יהיה לי הכבוד בעולם ללכת בדרכו של תאופיק זיאד, שהיה יו"ר הגוש החוסם".

19:50

מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, הודיע כי לאחר קבלת תשובת הסיעות, החליט הנשיא ראובן ריבלין להטיל את מלאת הרכבת הממשלה על יו"ר מפלגת כחול לבן, בני גנץ, מחר בשעה 20:00. לאחר החתימה על כתב המינוי, יישאו הנשיא וגנץ דברים באולם בית הנשיא.

20:22

כבר לא נראה כל כך מופרך? חדשות 13 פרסמו הערב סקר מנדטים למרות שבאופק עוד לא נראית מערכת בחירות שלישית באופן רשמי.

לפי הסקר, לו הבחירות היו נערכות היום, כחול לבן הייתה מקבלת 34 מנדטים, הליכוד 33, הרשימה המשותפת 13, ישראל ביתנו 8, ש"ס 7, יהדות התורה 7, איחוד מפלגות הימין 5, העבודה 5, המחנה הדמוקרטי 5 והימין החדש 4.

כלומר – ללא שינוי ניכר בתוצאות ובחלוקה לגושים – 56 לגוש הימין, 56 לגוש השמאל ו-8 מנדטים לישראל ביתנו שעדיין תהווה לשון המאזניים.

21:12

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מכנה את ח"כ תמר זנדברג "הזרוע המדינית של ערפאת בכנסת ישראל".

עוד 41 עדכונים
כל הזמן // יום רביעי, 13 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

זהירות: פירות וירקות

מעקב זמן ישראל אחרי הבטטות, מחקר חדש מצא שאריות חומרי הדברה בגופם של ילדים ישראלים שצרכו פירות וירקות ● המאכלים שהשאירו הכי הרבה עקבות זרחנים אורגניים: תפוחים ומלפפונים ● ד"ר חגית אולנובסקי: "לא הייתי דואגת לילדים שאוכלים מגוון פירות וירקות, אבל לילדים שנצמדים לסוג אחד ואוכלים בכמויות, אני ממליצה לקלף את הקליפה"

עוד 1,240 מילים

האם אנחנו עדים לפעולת טרור עצמי?

אם יממת ההסלמה האחרונה הוכיחה משהו, זה שנתניהו איבד את המנדט הציבורי. הפרה הקדושה של החברה הישראלית תמיד היתה בטחון, ופעולה צבאית נגד אויב מובהק נהנתה מקונצנסוס של תמיכה. לא הפעולה האחרונה.

הפעם לא רק הצייצנים הקבועים נגד שחיתות שלטונית ערערו על טוהר המניעים של ההחלטה, אלא ראש הממשלה היוצא עצמו הפנים והפגין היעדר בטחון במנהיגותו שלו: כתוצאה קיבלנו אירוע תקשורתי מופרך, בו החשוד בפלילים שהפסיד פעמיים בבחירות ונכשל פעמיים בהרכבת ממשלה מתחבא מאחורי הסינר של ״אנשי המקצוע״, כדי להצדיק החלטה שהשביתה את רוב המדינה ליממה ותמשיך בימים וחודשים הקרובים להשפיע.

קיבלנו אירוע תקשורתי מופרך, בו החשוד בפלילים, שהפסיד פעמיים בבחירות ונכשל פעמיים בהרכבת ממשלה, מתחבא מאחורי הסינר של ״אנשי המקצוע״, כדי להצדיק החלטה שהשביתה את רוב המדינה

הסולידריות והתמיכה בלתי מעורערת של בני גנץ, יועז הנדל ושות׳ נראתה לרבים תלושה ואנכרוניסטית. וגם מאצ׳ואיסטית. נידף ממנה געגוע לטסטוסטרון ואדרנלין של חודש מילואים מבצעי, וניתוק מהציבור שתקוע שוב במקלטים ושואל את עצמו אם זה לא היה יכול לחכות שבועיים. או הציבור שתוהה ממתי משביתים חצי מדינה בגלל טילים.

אנשים שנתנו לבני גנץ מנדט להחליף, לא להסכים.

להתנקשות בבכיר בג׳יהאד האיסלמי בהא אבו אל-עטה, שנהרג אתמוך בביתו יחד עם אשתו, כמובן יש היבטים מיליטריסטים ״מקצועיים״ שקשורים בתזמון, הערכת נפגעים, סיכויי הצלחה וכן הלאה. אבל זו אינה החלטה מקצועית גרידא. אילו היתה כזו, הרמטכ״ל היה יכול לקבל החלטות כאלה ללא ראש הממשלה כפי שעושה לגבי מכלול עניינים ״מקצועיים״.

הסולידריות והתמיכה בלתי מעורערת של בני גנץ, יועז הנדל ושות׳ נראתה לרבים תלושה ואנכרוניסטית. וגם מאצ׳ואיסטית. נידף ממנה געגוע לטסטוסטרון ואדרנלין של חודש מילואים מבצעי, וניתוק מהציבור שתקוע שוב במקלטים

החלטה על התנקשות היא החלטה שיש בה מרכיבים פוליטיים ומדיניים לצד מקצועיים. ובעוד נראה שהציבור ממשיך לסמוך על מקצועיותם של אנשי המקצוע בדרג הבטחוני, הם לא סומכים על השיקולים הפוליטיים, מדיניים ואישיים של ראש הממשלה היוצא נתניהו.

לאורך כהונתו, נתניהו לא הוביל מדיניות חיסולים. כפי שאוהב להסביר שופרו של ראש המשטר בתקשורת המיינסטרים, עמית סגל, ״נתניהו מאוד שמרן״.

אביגדור ליברמן יצא מיד אחרי ההודעה על ההסלמה לתקשורת וסיפר שלפני שנה אותו נתניהו דחה הזדמנות לחיסולו של אותו בכיר הג׳יהאד האיסלמי. לא משיקולים מקצועיים, משיקולים מדיניים ופוליטיים. שיקולים ״שמרנים״.

לאורך כהונתו, נתניהו לא הוביל מדיניות חיסולים. כפי שאוהב להסביר שופרו של ראש המשטר בתקשורת המיינסטרים, עמית סגל, ״נתניהו מאוד שמרן״. אפילו ליברמן סיפר, שלפני שנה אותו נתניהו דחה הזדמנות לחיסול אותו איש ג'יהאד

מתי נתניהו כן אישר חיסולים?

5.5.19:

בעודו מנהל מו״מ להרכבת ממשלה וצריך להפעיל לחץ על ליברמן.

12.11.19:

בזמן שבני גנץ מנהל מו״מ להרכבת ממשלה, והוא צריך להפעיל לחץ על בני גנץ.  כך התמיכה החמה של גנץ ב״מקצועיות״ המבצע יצרה מצב, שיקשה עליו לקבל את התמיכה של הסיעה השלישית בגודלה, הרשימה המשותפת. על הדרך נתניהו דאג גם לקשור את החיסול בדה-לגיטימציה נוספת לרשימה המשותפת.

מעבר לאבדן המנדט הציבורי, נשאלת השאלה מדוע הושבתה חצי מדינה בגלל משהו שלצערנו הפך מזמן לשגרה.

לאורך כל כהונתו של נתניהו שוגרו לעברנו אלפי טילים. מירי רגב סיכמה את מדיניות הממשלה היוצאת באמירה ״אז מה אם הם ירו על אשקלון״. הטילים כמובן לא הגיעו רק לדרום, אלא גם עד תל-אביב והשרון, ואם נאמר את האמת, בתקופת כהונתו של נתניהו שוגרו גם טילים גם על הצפון.

לאורך כהונת נתניהו שוגרו לעברנו אלפי טילים. מירי רגב סיכמה את מדיניות הממשלה היוצאת באמירה ״אז מה אם הם ירו על אשקלון״. הטילים כמובן לא הגיעו רק לדרום, אלא גם עד תל-אביב והשרון, ושוגרו גם לצפון

ישראלים מכירים הסלמה, מכירים אינתיפדה, מכירים מלחמה. מה שאנחנו לא מכירים, זה ששר בטחון בן שלושה ימים, שספק עם המינוי שלו חוקי, בממשלת מעבר זמנית, עם ראש ממשלה יוצא עם כתבי אישום חמורים, שלא הצליח פעמיים להרכיב ממשלה ועכשיו מדבר על בחירות ישירות וסבב שלישי, יוצאים למצבע חיסול, שברור שיגרור לירי טילים, ואז משביתים חצי מדינה.

כשאנשים יושבים במקלט, הם רוצים לדעת למה. הם רוצים לדעת שלא היתה ברירה. והם רוצים לדעת שבעוד המצב קשה, יש תקווה.

אבל מה נתניהו, כמי שעדיין תופס את עצמו כמנהיג הבלתי מעורער, ולצידו סאנשו פאנזה הסרוג מרעננה עשה?

מיליוני אנשים יושבו בבית והעלו לעצמם בהאזנה למבזקים ובקריאת סטטוסים את רמת החרדה. מבצע שלום הפאניקה.

כמומחה לטרור, נתניהו יודע שטרור עובד לא על מניין פגועים אלא על אפקט האימה. פיגוע טרור ״מוצלח״ מבחינת ארגון טרור הוא לא זה שבו נפגעו הרבה אנשים בהכרח, אלא זה שהצליח להפיץ, לזרוע פאניקה ולהשבית שגרה

בשנת 1987, בנימין נתניהו הוציא ספר מורכב ממאמרים של אנשים אחרים להם כתב הקדמה בשם ״הטרור: כיצד יוכל המערב לנצח״. כמומחה לטרור, הוא יודע שטרור עובד לא על מניין פגועים אלא על אפקט האימה. פיגוע טרור ״מוצלח״ מבחינת ארגון טרור הוא לא זה שבו נפגעו הרבה אנשים בהכרח, אלא זה שהצליח להפיץ ולזרוע פאניקה, וכך להפר סדר, לפגוע בשגרה ולהשפיע על מדיניות.

טרור = אימה.

אין צל של ספק שמדובר במהלך מסוכן כאשר ראש ממשלה יוצא פועל ללא אמון הציבור ומנדט ציבורי. אבל ההשבתה של חצי מדינה מעלה שאלה שמעולם לא היינו צריכים לשאול את עצמנו, עד היום:

האם אנחנו עדים לפעילות טרור-עצמי?

ניצן ויסברג, מרצה ויועצת למתודולוגיית חדשנות design thinking ופעילה חברתית בתחום החינוך. עבדה כפרופסור יועצת באוניברסיטת סטנפורד לפני שחזרה לארץ וגילתה שארצה שינתה את פניה. כיום היא חיה בהוד השרון עם אישה היקר וארבעת ילדיהם. Nitzan Waisberg is a design thinking specialist, lecturing and advising various organization. She is also a social and political activist in the field of education. She served as a Consulting Professor at the Stanford University d.school before returning to her homeland to find it almost unrecognizable. She lives in Hod-HaSharon with her husband and their four children.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 763 מילים

"ישראל מאיימת לחסל את מזכ"ל הג'יהאד האיסלמי"

חמאס הודיע שיצטרף לג'יהאד בעימות מול ישראל ● ריבלין וליברמן נפגשו בבית הנשיא ● השר כ"ץ: "דובר צה"ל טעה כשהודיע שמדיניות החיסולים הופסקה" ● ליברמן האשים את נתניהו בכניעה לחמאס - ונפגש עם הנשיא ריבלין לדון בהרכבת הממשלה בידי נתניהו ● עשרות רקטות נורו על הדרום והשפלה וגרמו נזק לרכוש, אך לא לפגיעות באדם ● 27 פלסטינים נהרגו בתקיפות צה"ל

עוד 55 עדכונים

גול עצמי המתנחלים שהובילו לסימון המוצרים מהשטחים

סופית: מדינות אירופה יחויבו לסמן מוצרי מזון שמקורם בהתנחלויות, במזרח ירושלים ובגולן ● כך קבע אתמול בית הדין של האיחוד האירופי, בהחלטה שאינה ניתנת לערעור ● למרבה האירוניה, הפסיקה הדרמטית נולדה כתוצאה מפנייה של יקב בהתנחלות פסגות - שקיווה לתוצאה הפוכה ● גורמים מדיניים אומרים כי ניסו למנוע מאנשי היקב להתערב בנושא, ללא הצלחה

עוד 1,569 מילים

לא תהיה ממשלת מיעוט. ספק אם תהיה אחדות

פרשנות הדיבור הרווח אתמול היה כי ההסלמה בדרום חיסלה את האפשרות של כחול-לבן להקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת ● בפועל, האופציה הזו מעולם לא היתה קיימת - כי ליברמן פסל אותה על הסף ● ולמרות שרוחות מלחמה כבר הובילו להקמת ממשלת אחדות בהיסטוריה של ישראל, הפעם הסיכויים שזה יקרה שוב נותרו קלושים ● מקורב לגנץ אומר לזמן ישראל: "זה או פירוק כחול-לבן, או בחירות"

עוד 517 מילים

למקרה שפיספסת

כחול לאן

אחרי שאופציית ממשלה צרה סוכלה, כנראה, יצטרכו בכחול לבן להחליט לאן ממשיכים מכאן

יונתן שתיל הוא מאייר וקריקטוריסט. אייר במספר מקומונים ("במקום", "מלאבס" ו"צומת השרון"), אייר את הספר "אנשים על ארבע" שכתב ד"ר רפי קישון ובהמשך אייר לטור משותף איתו במגזין "עיתון חי". עבודות נוספות, קריקטורות ואיורי דמויות ונוף, אפשר לראות בדף האינסטגרם שלו

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 13 מילים
גיא זהר גיא זהר
עודכן לפני 18 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות
הלוויתו של בהאא אבו אל עטא בעזה. 12 בנובמבר 2019

אחרי חיסול איש הכספים בין איראן לעזה, נהרגו בישראל ארבעה אזרחים, בנוסף ל-138 פצועים ולא ברור אם העברת הכספים אכן נעצרה ● אל קעידה, לעומת זאת, לא התאושש מאז חיסול בן לאדן לפני שמונה שנים ● מומחים מסבירים מתי פעולת החיסול משתלמת - ומתי היא דווקא מסלימה את המצב

עוד 1,457 מילים

למרות הצבת מיגוניות, תושבי עתיקות באשקלון עדיין בסכנה

לפני חצי שנה נהרג מירי טילים תושב שכונת עתיקות באשקלון, אשר ל-60 אלף תושביה לא היו מיגוניות ● ביוני החלה העירייה להציב מיגוניות בשכונה, אבל התושבים אומרים שמדובר בפתרון לא פרקטי ● עיריית אשקלון: ״מיגוניות הן לא המדיניות אלא פתרון זמני בלבד״

בחצי השנה שעברה מאז סבב הלחימה שבו נהרג מירי טילים מרצועת עזה משה אגדי, תושב שכונת עתיקות באשקלון, פוזרו בשכונה מיגוניות בטון מטעם העירייה. כך נודע לזמן ישראל.

המדובר בשכונה ותיקה, שמרבית הבניינים בה אינם ממוגנים, כך שעד להצבת המיגוניות, לא הייתה ל-60 אלף תושביה כל דרך להתגונן מפני הטילים, פרט לחדרי מדרגות רעועים של בניינים ישנים.

הצבת המיגוניות החלה ביוני השנה, כחודש לאחר הפניה של זמן ישראל לעיריית אשקלון בנושא המיגון, וכשבועיים לאחר החשיפה של "כאן דרום" ולפיה המיגוניות היו ברשות העירייה עוד לפני ירי טילים שגבה את חייו של תושב השכונה. 19 מיגוניות תקניות עמדו בשטח מגודר של עיריית אשקלון, אך החלוקה שלהן נדחתה בשל ההסלמה במצב הביטחוני.

המיגוניות, מבנים קטנים שלא מאפשרים שהייה ממושכת, הוצבו בקיץ בין הבלוקים. התושבים מעידים כי מדובר בפתרון חלקי בלבד, שכן זמן ההתגוננות מפני טילים באשקלון, שעומד על 30 שניות, לא תמיד מספיק כדי להגיע למיגונית, בוודאי לא לתושבים הקשישים שמהווים את מרבית האוכלוסיה של השכונה.

ביתו של משה אגדי בן ה -58, שנהרג מפצעי רסיסים לאחר שביתו נפגע ישירות מרקטה שנורתה מרצועת עזה לאשקלון . מאי 2019 (צילום: Tomer Shunem Halevi/Flash90)
ביתו של משה אגדי בן ה -58, שנהרג מפצעי רסיסים לאחר שביתו נפגע ישירות מרקטה שנורתה מרצועת עזה לאשקלון . מאי 2019 (צילום: Tomer Shunem Halevi/Flash90)

"בתי בת ה-14 לבד בבית הבוקר כי אני בעבודה. אמרתי לה שלא תרוץ למיגונית, כי היא לא תספיק להגיע לשם בחצי דקה. אמרתי לה שתשב בחדר מדרגות, כי זה יותר בטוח", אומרת אנט ביטן, שמתגוררת ברחוב יפת בשכונה.

"מאוד שמחנו שסוף סוף הציבו לנו מיגוניות, וזה בטח עוזר לעוברי אורח ולמי שמתגורר ממש בקרבתן. אבל אני לא רואה איך המיגוניות עוזרות לאנשים מבוגרים וכאלה שהבית שלהם מרוחק אפילו בקצת".

עם זאת, שכונת עתיקות באשקלון היא היחידה שזכתה לקבל מיגוניות בתקופה זו, ואזורים נרחבים אחרים בעיר נותרו ללא מיגון, בהן השכונות מגדל, אפרידר ושיכונים.

"יש באזור שלי מיגונית ישנה אחת, ליד כיכר צפניה, אבל אין סיכוי שאני אצליח להגיע אליה בזמן", אומר יבגני דוברובסקי, תושב שכונת אפרידר בעיר. "אני מאוד חושש. כל היום אני שומע פיצוצים מעל הראש, אבל פרט לחדר מדרגות אין לי מה לעשות".

מעיריית אשקלון נמסר: "אנו מודעים לפערי המיגון המשמעותיים בין השכונות הוותיקות לשאר העיר, וראש העיר פועל מול משרד הממשלה ומול ראש הממשלה עצמו כדי לצמצם את הפערים האלה. מיגוניות הן לא המדיניות אלא פתרון זמני בלבד, כל פתרון רחוק טווח כרוך בתהליך, ואנו עומדים על קבלת מענה מהממשלה בהקדם האפשרי".

עוד 331 מילים

מומחי ביטחון: "זאת עלולה להיות תחילתו של אירוע לחימה רחב בהרבה"

מומחי ביטחון חלוקים ביניהם אם חיסול מנהיג הג׳יהאד האיסלמי יביא לאלימות קשה מזו שניסה למנוע, וחלקם אומרים: "תלוי מה יעשה חמאס" ● השיקול המכריע בחיסול היה מבצעי ולא פוליטי, לדעת המומחים, אבל יש גם טענות אחרות ● "מדינאים הם גם פוליטיקאים ולרוב יש להם יותר ממניע אחד, לא צריך להתעלם מהמצב הפוליטי של נתניהו"

עוד 1,516 מילים

דיזנגוף סנטר נסגר בהנחיית פיקוד העורף

הודעה מפתיעה חיכתה למי שהגיע הבוקר לדיזינגוף סנטר בתל אביב: "לאור המצב הביטחוני הסנטר סגור" ● מנהל ובעלי הסנטר דן פילץ מאשר לזמן ישראל: "לא היה מקרה כזה" ● "אנחנו מניחים שההנחיות ישתנו בקרוב" ● עדכון: הסנטר נפתח מחדש ב-12:30

הודעה מפתיעה חיכתה למי שהגיע הבוקר לדיזינגוף סנטר בתל אביב: "לאור המצב הביטחוני הסנטר סגור".

דן פילץ, מנהל ובעלים משותפים של דיזינגוף סנטר, זה כבר קרה בעבר? ניסיתי להיזכר ולא הצלחתי.
"זה לא מקרי שלא הצלחת להיזכר. גם אנחנו לא זוכרים מקרה כזה. כי לא היה מקרה כזה. זו הפעם הראשונה שאנחנו סוגרים בנסיבות כאלה".

גם במלחמות ובאירועים ביטחוניים חמורים בהרבה תמיד נשארתם פתוחים?
"כן. ביררתי קודם עם הקב"ט הראשי. מעולם לא קיבלנו הנחיות כאלה".

דן פילץ, מנכ״ל ובעלי דיזנגוף סנטר (צילום: אלכס קפלן)
דן פילץ, מנכ״ל ובעלי דיזנגוף סנטר (צילום: אלכס קפלן)

איזו השפעה תהיה להחלטה כזו?
"אנחנו מאמינים שלא תהיה לזה השפעה, כי זה יהיה עניין קצר מאוד. אנחנו מניחים שההנחיות ישתנו בקרוב".

כמה מבקרים בדיזינגוף סנטר ביום?
"בין 30 ל-35 אלף איש. אל תשכח שלסנטר יש שבע כניסות ויש גם הרבה עסקים ברחובות מסביב"

מה הנזק הכלכלי של הנחיה כזו?
"פגיעה ביום מסחר אחד היא לא משמעותית. כמובן שזה פוגע בעסקים וכמובן שזה פוגע בלקוחות שעשו תוכניות ויצטרכו לשנות אותן. היום הזה השתבש. האם יש לזה ממש השלכות? לא. זה זניח".

עדכון: דיזנגוף סנטר נפתח מחדש ב-12:30.

עוד 151 מילים

כרוניקה של חיסול ידוע מראש

פעיל הג'יהאד האסלאמי שחוסל ברצועה פעל בחסות איראנית, תוך שהוא מתגרה במצרים - וגם בחמאס ● אף אחד ברצועת עזה לא יצטער על לכתו, אבל חמאס לא יוכל להרשות לעצמו שלא להגיב ● פרשנות

החיסול בעזה – המסר לטהרן. אם תרצו, זו השורה התחתונה של פעולת צה"ל לפנות בוקר, במהלכה חוסל בהא אבו אל עטא, בכיר הג’יהאד האיסלמי בעזה.

בישראל התאפקו הרבה מאד זמן בעינינו של עטה, שניהל מדיניות סמי-עצמאית בשנים האחרונות, כשהוא קשוב בעיקר למפעילים באיראן.

ישראל ניסתה בימים האחרונים להימנע עד כמה שאפשר מהחיסול הממוקד, והעבירה שורה של מסרים – בעיקר דרך המצרים – כדי לנסות ולהרגיע את הסורר מהג׳יהאד האיסלמי. ככל הנראה, המסרים הללו נתקלו בחומת סירוב ובמאמצים מתקדמים להוציא שורה של פיגועים בהוראת טהרן.

לא בכדי הדרג המדיני הדגיש בשבועות האחרונים כי איראן נחושה להגיב על שורת התקיפות והחיסולים שהיא מייחסת לישראל.

השיטה האיראנית לא הפתיעה: שוב שימוש בגורם שלישי מבלי שהאש תלחך את גלימתם של שלטון האייטולות. בתגובה דרך הג’יהאד האיסלמי, האירנים התכוונו להשיג שתי מטרות: גם נקמה בישראל וגם מבוכה לשלטונות במצרים שמנסים כל העת להרגיע את המתח ברצועה.

בישראל היו דרוכים וקשובים היטב למאמצים האיראניים. הדיווחים האחרונים על ניסיון חיסול של בכיר בג’יהאד האסלאמי בלב דמשק, בהחלט מסתדרים עם הגיון הפעולה הישראלי, אף שישראל הרשמית שותקת בעניין האירוע בסוריה.

המסר כאן הוא כפול: ישראל מזהה את המאמץ האיראני לפעול דרך שליח, וידה הארוכה יודעת להגיע למיטתו של הבכיר בעזה וגם לביתו של מי שחוסה בדמשק.

הכדור נמצא עכשיו בצד השני, בעזה. אלא ששם האינטרסים מתחת לפני השטח מנוגדים. כלפי חוץ, חמאס לא יכול שלא להגיב באופן פומבי הצהרתי על החיסול.

בפועל, חמאס אינו רוצה בהסלמה עם ישראל, ובטח לא מעוניין במבוכה מול המצרים שמחזיקים אותו בגרונו, עם הפתיחה והסגירה של מעבר רפיח.

מעבר לכך, עטא הביך בשבועות האחרונים לא מעט פעמים את חמאס, עם ירי רקטות לעבר ישראל. אז, חמאס הכיל את התגובה הישראלית שהופנתה לנכסים שלו מתוך הבנה שזהו אירוע חולף. נכון לרגע זה חמאס עדיין לא הצטרף לירי הנרחב לעבר גוש דן, אבל אף אחד לא יתפלא אם הארגון ייגרר להגיב.

כאן המקום להדגיש את חשיבותה של מצרים. מנוף הלחץ ומנגנון הסיום של כל סבב לחימה מול רצועת עזה עבר בקהיר. אין ספק שבעניין הזה האינטרס המצרי והישראלי זהים. גם שירותי הביטחון המצריים לא שבעו נחת מפעילותו של עטה, כך שגם במקרה הזה, אף אחד לא בקהיר לא ממש יצטער.

אחרי שאבק הקרבות הנוכחי ישקע תישאל השאלה האם ישראל שיקמה את יכולת ההרתעה שלה מול החמאס והג’יהאד האסלמי?

ללא ספק, ההצהרה הישראלית כי היא לא חוזרת למדיניות החיסולים אמורה להרגיע במשהו את האווירה. אבל זהו פיקדון קצר מועד שמפקידה ישראל בידי חמאס. אם התגובה של הריבון בעזה תהיה חסרת תקדים, לא מן הנמנע שישראל תעלה את רף התגובה.

עוד 391 מילים

מאז שעות הבוקר נורו כ-200 רקטות לישראל, עשרות יורטו

בנט הכריז על מצב חירום מיוחד בעורף, ביישובים שנמצאים 0-80 ק"מ מרצועת עזה ● 46 בני אדם נפצעו קל משעות הבוקר ● נתניהו וגנץ נפגשו לעדכון בטחוני יחד עם המזכיר הצבאי ● לא יתקיימו לימודים ומקומות עבודה יישארו סגורים בדרום ● בגוש דן יחזרו ללימודים לסדרם

עוד 85 עדכונים

נאום התפוזים של יאיר נתניהו בשבוע שעבר, איפשר לאביו ראש הממשלה להתפאר בהישגי היצוא בתקופתו ● אלא שכמו במקרים אחרים בעבר, נתניהו לא מקפיד על הצגת נתונים מלאים ומדויקים ● במציאות, ביצועיו הכלכליים רחוקים מלהיות מרשימים, וישראל עדיין משתרכת הרחק מאחורי מדינות ה-OECD ● פרשנות

עוד 1,178 מילים

פרשנות פסק דין שמעוני מזכה את ראש העיר אבל מרשיע את ראש הממשלה

פסק הדין העוסק בראש עיריית אשקלון לשעבר איתמר שמעוני ובמקורביו, כולל פרק המפרט שישה מבחנים לזיהוי סיקור תקשורתי המהווה טובת הנאה אסורה ושוחד ● בעוד ששמעוני לא עמד כמעט באף אחד מהמבחנים, בנימין נתניהו עומד בכולם

עוד 872 מילים

אוקראינה חידת זלנסקי

עבור יהודי אוקראינה, נשיא יהודי הוא מקור לגאווה, וגם לפחד ● חצי שנה אחרי הניצחון המפתיע בבחירות, וולדימיר זלנסקי נהנה מאחוזי תמיכה מרשימים וגם מכיסי התנגדות משמעותיים ● בקהילה היהודית חוששים כי כל כישלון שלו יתורגם לפגיעה ביהודים ● ודווקא מהסקנדל עם טראמפ אף אחד לא מתרגש שם

עוד 896 מילים

ירושלים מציגה: הרכבל הפוליטי הראשון

אישור פרויקט הרכבל לכותל, בתקציב של 220 מיליון שקל, נובע בעיקר ממוטיבציות פוליטיות ● בירושלים של מעלה ירחפו תיירים לכותל, ובירושלים של מטה ימשיכו התושבים להזדחל בתחבורה של עולם שלישי

עוד 619 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה