המשבר עם מצרים הוא שלב בתכנית המשיחיים לביטול הסכם השלום 

איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' ב"כנס הניצחון" בבנייני האומה בירושלים, 28 בינואר 2024 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
חיים גולדברג/פלאש90
איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' ב"כנס הניצחון" בבנייני האומה בירושלים, 28 בינואר 2024

במהלך יום העצמאות פורסם, כי מצרים שוקלת להוריד את דרג יחסיה הדיפלומטיים עם ישראל. הפרסום הגיע זמן קצר אחרי שמצרים הודיעה, כי תצטרף לעתירה שהגישה דרום אפריקה נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג.

בכירים בישראל הגדירו את המצב כ"שפל חדש ביחסים בין המדינות". אלא ששורה של התבטאויות, אשר השמיע באחרונה שר האוצר בצלאל סמוטריץ', מלמדות, כי עבור הימין המשיחי שאותו הוא מייצג (לצד איתמר בן גביר וח"כים בליכוד) – המשבר עם מצרים הוא הזדמנות לקדם מהלך אסטרטגי, שאליו שואפים המשיחיים מזה זמן. מהלך זה חותר, בסופו של דבר, לביטול הסכם השלום שנחתם בין ישראל למצרים ב-1979, ובהמשך לכיבוש חצי האי סיני ולהקמה מחדש של ההתנחלויות שפונו מחבל ימית ב-1982.

עבור הימין המשיחי – המשבר עם מצרים הוא הזדמנות לקדם מהלך אסטרטגי, שאליו שואפים המשיחיים מזה זמן. מהלך זה חותר, בסופו של דבר, לביטול הסכם השלום שנחתם בין ישראל למצרים ב-1979

איך יודעים זאת? ובכן, סמוטריץ' אמר את הדברים בקולו. בראיון למגזין ליברל ב-2018 קבע סמוטריץ':

"מנחם בגין טעה כאשר חתם הסכם שלום עם מצרים וויתר על סיני. סאדאת לא דמיין שזה מה שיקבל מבגין, שלא ידע לנהל מו"מ ויכול היה להגיע להסכם הרבה יותר טוב. ובעיקר לא היו צריכים לפרק את חבל ימית".

בתשובה לשאלה האם הוא מכוון לכיבוש מחדש, השיב:

"ודאי. גם לא תהיה שום ברירה. כי אין פתרון אחר חוץ מלשלוט שם".

קו ישיר עובר בין הדברים שומטי הלסת האלה לבין התבטאויותיו החריפות של סמוטריץ' נגד מצרים בשבועות האחרונים – דווקא בשעה שהמצרים ממלאים תפקיד קריטי בתיווך בין ישראל לחמאס.

בין היתר, יו"ר הציונות הדתית קבע זה מכבר:

"המצרים נושאים באחריות לא מבוטלת לאירועי 7 באוקטובר".

בנוסף, כינה את האפשרות שישראל תסכים למתווה המצרי לעסקת חטופים כ"כניעה משפילה" ו"נצחון לנאצים". לא בכדי הגדירו במצרים את דברי סמוטריץ' כ"חסרי אחריות", ברומזם לאיום הטמון בהם לערעור היחסים בין המדינות.

קו ישיר עובר בין הדברים שומטי הלסת של סמוטריץ' לבין התבטאויותיו החריפות נגד מצרים בשבועות האחרונים – דווקא בשעה שהמצרים ממלאים תפקיד קריטי בתיווך בין ישראל לחמאס

תזכורת: הסכם השלום המצרים נמנה על גדולי הישגיה של ישראל בכל שנותיה. גם במלחמה הנוכחית ההסכם מוכיח את עצמו כנכס אסטרטגי מהמעלה הראשונה. אמירות פוגעניות מהסוג שהשמיע סמוטריץ', החורגות מביקורת עניינית כלפי מצרים, חותרות תחת יציבות היחסים עם השכנה מדרום ומסכנות את הסכם השלום איתה. סמוטריץ' מבין זאת היטב, אך לנוכח השאיפה המוצהרת שלו לכיבוש מחדש של סיני, דומה כי הוא פועל במכוון לדרדר את היחסים עם מצרים באופן בלתי הפיך.

 מי שזקוק להוכחה נוספת, כי סמוטריץ' יודע בדיוק מה הוא עושה כאשר הוא שופך דלק על מדורת המשבר עם מצרים – מוזמן להתבונן במדיניותו בסוגייה הפלסטינית.

כידוע, לא רק שסמוטריץ' השתתף בכנס שקרא לחידוש ההתנחלויות בעזה, אלא שהוא מוביל את הקו השולל מכל וכל את שילובה של הרשות הפלסטינית בהסדר לגבי "היום שאחרי", ומסביר עד כמה הרשות היא התגלמות הרוע מבחינתו. אותה רשות, יש לזכור, היא פרטנר מתון ובת שיח לדיאלוג מדיני וביטחוני עם ישראל מזה 30 שנים.

הקו הקיצוני של סמוטריץ' נשען על "תכנית ההכרעה" שפרסם ב-2017, ובה הציע לספח את השטחים, ליישב בהם מאות אלפי מתנחלים חדשים, לבצע טרנספר של רבבות פלסטינים ("מרצון", אלא מה), להנהיג דיכוי צבאי "בעוצמה גדולה מכפי שאנו עושים כיום", ולהשאיר את הפלסטינים שיישארו כנתינים במעמד נחות תחת שלטון ישראלי. האם למישהו יש ספק כי סמוטריץ' פועל מאז מדי יום ומדי שעה למימוש התכנית הזו?

אמירותיו הפוגעניות, החורגות מביקורת עניינית כלפי מצרים, חותרות תחת יציבות היחסים ומסכנות את הסכם השלום. סמוטריץ' מבין זאת היטב, אך לנוכח שאיפתו המוצהרת לכיבוש סיני מחדש, נראה שהדרדור מכוון

כך גם לגבי היחסים עם מצרים. ה"הכרעה" בשטחים והחזרה לסיני, שאליהן מטיף סמוטריץ', הן חלק מאותו חזון אפוקליפטי ושותת דם, הנשען במידה רבה על התפיסה שביטא סמוטריץ' בפתח "תכנית ההכרעה":

"(אני) מאמין בקדוש ברוך הוא, באהבתו לעם ישראל ובהשגחתו עליו. מאמין בתורה שהזהירה מפני הגלות והבטיחה את הגאולה".

הזרם המשיחי בהובלת סמוטריץ' נחוש לעצב מחדש את ישראל כממלכה קנאית, אימפריה תנ"כית בעיני עצמה, מבודדת ומנותקת משכניה ומהעולם, החיה לנצח על חרבה ורואה את תכליתה במימוש ההבטחה האלוקית לכיבוש כמה שיותר שטחים. כן, גם סיני.

 לכאורה, ניתן היה לפטור את ההתנהלות המופקרת של סמוטריץ' מול מצרים כעוד קמפיין המכוון לבייס. אך הסכנה חמורה בהרבה, ונובעת מההשפעה חסרת התקדים של המשיחיים בישראל 2024. זה לא רק נתניהו וסביבתו, שמזמן יישרו איתם קו. הסכנה היא בהשתלטות המשיחיים על הזרם המרכזי של הפוליטיקה והחברה בישראל.

הרי מאז הבחירות האחרונות, אין כמעט טרלול שלהם שאינו זוכה כאן לנרמול, כאילו היה בסך הכל עוד דעה לגיטימית. החל מהפקדת יורשי מאיר כהנא על משטרת ישראל והמשחקים באש בהר הבית, דרך ההפיכה המשטרית, וכלה בסיכול עסקת חטופים בשם הניצחון המוחלט.

כל מה שנחשב עד אתמול להזיה, עובר תהליך מואץ של לגיטימציה. מדוע שגורל הקריאה לביטול השלום עם מצרים יהיה שונה? מה בדיוק ימנע מהאג'נדה הזו, שנראית כרגע מוטרפת, מלהפוך לעמדה פופולרית, אשר תזכה לתמיכה בממשלה ובציבור?

הזרם המשיחי בהובלת סמוטריץ' נחוש לעצב מחדש את ישראל כממלכה קנאית, אימפריה תנ"כית בעיני עצמה, מבודדת ומנותקת, החיה לנצח על חרבה ורואה את תכליתה במימוש ההבטחה האלוקית לכיבוש. כן, גם סיני

כדי שזה לא יקרה, הכוחות האחראיים במערכת הפוליטית ובתקשורת חייבים להביע התנגדות נחרצת לחרחור המלחמה עם מצרים. כאן ועכשיו, ובלי גמגוגים. ביטול השלום עם מצרים הוא סיכון אחד יותר מדי, שישראל אינה יכולה להרשות לעצמה.

עמירם גיל הוא משפטן, יועץ ומרצה. עומד בראש המיזם מוסדות, הפועל לחיזוק המוסדות הדמוקרטיים בישראל. לשעבר מנהל תכנית קלינית ומרצה למשפטים באוניברסיטת רייכמן, עורך דין בפירמות בישראל ובארצות הברית, וחבר ועד מנהל ואחראי על מדיניות בארגוני חברה אזרחית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 807 מילים ו-1 תגובות
סגירה