מותו של ראיסי לא יביא לשינוי במדיניות איראן

"באיראן יש תפיסה שמי שמת – מת, וממשיכים הלאה", אומר אלוף (מיל.) עמוס גלעד, "זו מדינה מספיק גדולה ובעלת הון אנושי ומשאבים" ● עם זאת, מותו של ראיסי מהווה טרגדיה אישית עבור המנהיג העליון חמינאי, שראה בנשיא כמחליפו בבוא היום ● גם מותו של שר החוץ עבדולחיאן מהווה מכה עבור איראן ● אבל דבר מזה לא יהווה שינוי ביחס של איראן - לא לישראל, ולא לאיראנים שנאנקים תחת אלימות משטרת הצניעות ● פרשנות

נשיא איראן אבראהים ראיסי בעצרת האו"ם בניו יורק, 20 בספטמבר 2023 (צילום: AP Photo/Jason DeCrow)
AP Photo/Jason DeCrow
נשיא איראן אבראהים ראיסי בעצרת האו"ם בניו יורק, 20 בספטמבר 2023

נשיא איראן אבראהים ראיסי, שנהרג אתמול כשמסוקו התרסק בדרכו חזרה לטהרן, היווה סדין אדום עבור איראנים רבים במדינתו ומחוצה לה. מי שכונה "התליין מטהרן" קנה לו לאורך הדרך שונאים רבים, כולל במחנה הרפורמיסטי באיראן.

את תפקיד הנשיא ראיסי חייב לא מעט למנהיג העליון עלי חמינאי שראה בו כמועמד מוביל להחליף אותו ברבות הימים. חמינאי בן ה-85 חולה בסרטן ערמונית, אך עדיין לא סימן מחליף באופן מובהק ולכן העיניים היו נשואות לראיסי – היחיד שלא הורחק בשלב מסוים על ידי המנהיג העליון.

לא בכדי ראיסי נחשב למועמד מוביל לרשת את המנהיג העליון: הוא הוביל לכל אורך כהונתו קו ניצי מאוד במדיניות החוץ כלפי ארצות הברית וישראל, וכן במדיניות הפנים – במיוחד לאורך ימי מחאת החיג'אב בשנה שעברה. בחודשים האחרונים הוא שב להגביר את הלחץ על הציבור, כששלח לרחובות את משטרת הצניעות, אשר עצרה אלפי נשים שלא עטו חיג'אב.

לא בכדי ראיסי נחשב למועמד מוביל לרשת את המנהיג העליון: הוא הוביל לכל אורך כהונתו קו ניצי מאוד במדיניות החוץ כלפי ארצות הברית וישראל, וכן במדיניות הפנים – במיוחד לאורך ימי מחאת החיג'אב בשנה שעברה

למרות הקירבה והשיח הפורה יחסית עם המנהיג העליון, ראיסי לא נחשב לדמות כריזמטית במיוחד. סא"ל (מיל.) דני סיטרינוביץ, שהיה ראש ענף איראן בחטיבת המחקר של אמ"ן, אומר כי מאז הבחירה שלו, ראיסי סיפק את היציבות הנדרשת לקראת העברת מקל מנהיג העליון. דיון החירום שכינס אמש (שני) חמינאי עם המועצה לביטחון לאומי עסק בין השאר בסידורי ההמשך לקראת מינוי חדש.

המנהיג העליון של איראן האייתוללה עלי חמינאי (משמאל) מעניק את החותם הרשמי לנשיא הנכנס אבראהים ראיסי, 3 באוגוסט 2021 (צילום: Office of the Iranian Supreme Leader via AP)
המנהיג העליון של איראן האייתוללה עלי חמינאי (משמאל) מעניק את החותם הרשמי לנשיא הנכנס אבראהים ראיסי, 3 באוגוסט 2021 (צילום: Office of the Iranian Supreme Leader via AP)

"הנשיא הבא אמור להיבחר על פי החוקה בעוד חמישים ימים, ועד אז מחליף אותו סגן הנשיא", אומר סיטרינוביץ. "סביר להניח שהמועמד יעבור סריקה מוקפדת של המנהיג העליון, אבל לא רק הוא: גם למשמרות המהפכה יש מה לומר בעניין הזה, ומועמד שלא יהיה מקובל עליהם – לא ימונה".

"סביר להניח שהמועמד יעבור סריקה מוקפדת של המנהיג העליון, אבל לא רק הוא: גם למשמרות המהפכה יש מה לומר בעניין הזה, ומועמד שלא יהיה מקובל עליהם – לא ימונה"

עד כמה הקשר בין הנשיא למשמרות המהפכה חשוב יעיד הסיפור הבא: יועצו של הנשיא הקודם חסן רוחאני סיפר לאחרונה בראיון לעיתון רפורמיסטי איך משמרות המהפכה מידרו אותו ממידע קריטי לאחר הפלת מטוס הנוסעים האוקראיני מעל טהרן ב-8 בינואר 2020.

בעוד שהעולם החל לשאול שאלות וחלק מארגוני המודיעין הציגו הוכחות כי המטוס יורט על ידי טיל נ"מ, ראשי משמרות המהפכה טענו בפני הנשיא כי מדובר בתקלה טכנית. רק לאחר כמה ימים הם ניאותו לספק את התשובות והנתונים האמיתיים של מה שקרה.

אלוף (מיל.) עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, טוען כי חילופי הגברי בצמר האיראנית לא תשפיע על הקו הכללי והמדיניות המאוד ברורה שמתווה חמינאי. "איראן היא מדינה שיש בה ראייה כוללת ומטרה", אומר גלעד. "ניתן לראות את זה בכל המשברים שהם צלחו בדרך להיות מדינת סף גרעינית. לכן לא צפוי כאן שינוי מהותי.

נשיא איראן אבראהים ראיסי, במרכז, בטקס חניכת הסכר השלישי בנהר אראס, במעבר הגבול בין איראן ואזרבייג'ן. דקות אחר כך, ראיסי יעלה על המסוק בחזרה לטהרן, וימצא את מותו בהתרסקות. 19 במאי 2024 (צילום: Photo by Iranian Presidency / AFP)
נשיא איראן אבראהים ראיסי, במרכז, בטקס חניכת הסכר השלישי בנהר אראס, במעבר הגבול בין איראן ואזרבייג'ן. דקות אחר כך, ראיסי יעלה על המסוק בחזרה לטהרן, וימצא את מותו בהתרסקות. 19 במאי 2024 (צילום: Photo by Iranian Presidency / AFP)

"בכלל, באיראן יש תפיסה שמי שמת – מת, וממשיכים הלאה. ראינו את זה עם חיסול קאסם סולימאני ובשורת חיסולים של בכירים נוספים. המערכת האיראנית יודעת להתמודד עם המשברים האלה. זו מדינה מספיק גדולה ובעלת הון אנושי ומשאבים".

"באיראן יש תפיסה שמי שמת – מת, וממשיכים הלאה. ראינו את זה עם חיסול קאסם סולימאני ובשורת חיסולים של בכירים נוספים. המערכת האיראנית יודעת להתמודד עם המשברים האלה"

שאלה נוספת שבה יעסקו באיראן בימים הקרובים היא מי יחליף את שר החוץ חוסיין אמיר עבדולחיאן. אחד היתרונות הגדולים של שר החוץ האיראני הייתה העובדה שהוא דובר ערבית שוטפת.

זה הקל עליו בקשר שלו עם סוריה, לבנון ועיראק – ואפשר לו להיות גורם דומיננטי בקשר של מדינות הציר בכל הקשור למאבק בישראל. כמו במקרה של קאסם סולימאני, שגם הוא דיבר ערבית שוטפת, איראן מאבדת כאן ממשק חשוב מאוד במעורבות האזורית שלה.

מעבר לכך, עבדולחיאן היה מי שהגה את מדיניות הורדת המתחים מול מדינות המפרץ. הקשר שלו למנהיגי ערב הסעודית ואיחוד האמירויות עזר לא פעם בהורדת מתחים במהלך המשא ומתן שניהלו המדינות לקראת חידוש היחסים. מי שייכנס לנעליו יצטרך לרכוש מחדש את אמונם של המנהיגים הסונים המתונים באזור, שהחשדנות שלהן כלפי איראן היא עניין אינהרנטי.

שר החוץ של איראן חוסיין אמיר עבדולחיאן (צילום: Issei Kato/Pool Photo via AP)
שר החוץ של איראן חוסיין אמיר עבדולחיאן (צילום: Issei Kato/Pool Photo via AP)

ארצות הברית וישראל בינתיים לא מגיבות לאירוע, ובאופן טבעי יש מי שמפנה מייד אצבע מאשימה לכל אחת מהן כאחראיות לחיסול. המדיניות הישראלית לאורך השנים הייתה כי לא פוגעים במנהיגי מדינות, (למעט חריג אחד – התכנון לחסל את סדאם חוסיין). נראה שהעיקרון הזה לא נשבר במקרה הנוכחי – לא על ידי ארצות הברית ולא על ידי ישראל.

באיראן היו גם מי שכבר הצביעו על אזרבייג'ן כאחראית לתאונה כחלק מקונספירציה אזרית-ישראלית. הנשיא אילהם אלייב הקדים תרופה כאשר פרסם הודעה שבה הוא מביע דאגה לידידו הנשיא ראיסי ומציע סיוע אזרי במאמצי החיפוש.

באיראן היו גם מי שכבר הצביעו על אזרבייג'ן כאחראית לתאונה כחלק מקונספירציה אזרית-ישראלית. הנשיא אילהם אלייב הקדים תרופה כאשר פרסם הודעה שבה הביע דאגה לידידו ראיסי והציע סיוע אזרי בחיפוש

עד כמה האירוע הזה אמור לשנות את המדיניות האיראנית פנימה והחוצה, קשה להעריך כרגע. עובדתית, איראן צלחה משברים כאלה בעבר עם חיסולו של מפקד כוח קודס סולימאני וראש פרויקט הגרעין מוחסן פחריזאדה. לכן הגיוני ששינוי מהותי במדיניות הביטחון והחוץ לא יהיה כאן. אבל המשתנה הבלתי צפוי הוא התגובה של הציבור האיראני, שיכול לפרש את המשבר הזה כהזדמנות נוספת להחליף שלטון.

עוד 792 מילים
סגירה