איך להגיע מוכן למכרז ולעבור אותו בשלום?

ריאיון עבודה, אילוסטרציה (צילום: iStock / Wasan Tita)
iStock / Wasan Tita
ריאיון עבודה, אילוסטרציה

עונת המכרזים לתפקידי ניהול במוסדות החינוך ברחבי הארץ שנפתחה השבוע, מזמנת לרבים מהמתמודדים דריכות רבה ואף לחץ, לצד תחושת האחריות והרצון להגשים את השאיפות. הנה שמונה טיפים כדי לעבור בהצלחה את משוכת הריאיון.

*  *  *

7 השניות הראשונות בכניסה למכרז או לראיון הן הקובעות את עתידך, לכן תכנון מוקפד לקראתו קריטי להצלחה. לפניכם שמונה עצות מה לעשות.

1

נקודת האל-חזור: חשבו כמה פעמים נתקלתם באדם שלא פגשתם מעולם והוא הותיר בכם רושם, לחיוב או לשלילה. זה קורה לכולנו, משום שזהו מנגנון אוטומטי במוח – תת-המודע קולט רמזים וסימנים ומקבל לפיהם החלטות בשברירי שנייה.

נקודת האל-חזור: חשבו כמה פעמים נתקלתם באדם שלא פגשתם מעולם, אך הותיר בכם רושם, לחיוב או לשלילה. זהו מנגנון אוטומטי במוח, בו תת-המודע קולט רמזים וסימנים ומקבל לפיהם החלטות בשברירי שנייה

באותה המידה שזה משפיע עלינו כמתבוננים, כך גם הצד השני, במקרה שלנו המראיין לתפקיד הניהולי, מושפע מכך. כלומר, השניות הראשונות בכניסה לחדר והישיבה על כיסא המרואיין, יקבעו את מידת הצלחתכם בו יותר מאשר ניסיון, המלצות ותעודות.

2

לגעת ברגש: אנשים אוהבים אנשים אופטימיים וחיוביים. כדי לשדר אווירה חיובית הקפידו על קשר עין עם בן השיח, תוך שמירה על מנח פה מחייך. אלו מייצרים אמון ופתיחות. כלי נוסף שמשפיע על תת המודע הוא שפת הגוף. מכיוון שאנו יצורים שמחבבים אנשים שדומים לנו, נסו לסנכרן ולהתאים את שפת הגוף שלכם למראיין, כמו גם את טון וקצב הדיבור.

בנוסף, שפה עשירה ושימוש בדימויים משפיעים גם הם על הרגש של מי שעומד מולנו. זכרו כי הבחירה בכם היא לא רק שכלית, אלא רכיב לא מבוטל ממנה הוא אמוציונלי.

3

אתם הכי יפים כשנוח לכם: בואו בשמחה ועם חיוך וגב זקוף. תגיעו מוקדם, בכל זאת מדובר במעמד שבהחלט יש לכם על מה להיות גאים בו ושעתיד להשפיע לטוב על עתידכם המקצועי. בחרו ללבוש בראיון לבוש בעל גוונים של כחול או תכלת, שמשדרים נעימות, תקשורת טובה ורוגע. שדרו ענווה וצניעות, והיו כל העת בהקשבה למה ששואלים אתכם. אל תהיו עסוקים במשפטים הבאים שאתם הולכים להגיד. שחררו את הצ'ק ליסט – המראיין רוצה שתשיבו בדיוק על מה שנשאלתם.

מומלץ בערב לפני מועד הריאיון, או בבוקר, לעסוק בפעילות גופנית כדי לשחרר אנדורפינים במוח. יש להם תרומה לפעילות הקוגניטיבית, ליצירת נינוחות ולוויסות רגשי כמו לחץ ומתח, והם מסייעים לשיפור מצב הרוח.

מומלץ בערב או בבוקר לפני מועד הריאיון לעסוק בפעילות גופנית כדי לשחרר אנדורפינים במוח. יש להם תרומה לפעילות הקוגניטיבית, ליצירת נינוחות, לוויסות רגשי כמו לחץ ומתח, ולשיפור מצב הרוח

4

דמיון מוסיף המון: ברגעי האמת הדמיון מסייע לנו ומטפח חוסן, רוגע וביטחון. נסו לדמיין מראש את האוירה בחדר, את הוויב המעולה שנוצר בתוכו. דמיינו שאתם מכירים את האנשים בחדר, הם שמעו עליכם ושמחים בבואכם. חייכו, אתם לגמרי מסוגלים.

5

מיקוד ולא התפזרות: ספרו על עצמכם באמצעות נתונים ועובדות מתוך הרקע המקצועי שלכם. תתחילו מהניסיון הניהולי, תשלבו נתונים מספריים: כמה שנים בתפקיד, כמה תלמידים, כמה אנשים פועלים תחתיכם. בשלב הבא ציינו פעולות המתארות את עיקר העשייה שלכם הרלוונטית לתפקיד (ניהלתי, הובלתי, בניתי, הקמתי). סיימו בנימה אישית עם מידע קצר הכולל פרטים אישיים כמו מקום מגורים, סטטוס משפחתי ותחביב.

6

האדם הנכון במקום הנכון: הגעתם לשלב של ליבת הריאיון, ובה המראיין ישאף לזקק לעצמו את התובנות וישאל את עצמו מדוע דווקא אתם ראויים לתפקיד מנהל בית הספר הזה.

סביר שיעלו השאלות: מהן החוזקות שלכם? למה אתם? מהו הערך המוסף שתביאו לתפקיד? למה עכשיו? למה בית הספר הזה, ברשות המקומית הזאת? ולמה אתם חושבים שאתם מתאימים?

כדי להשיב על שאלות מעין אלה, חובה לדייק לעצמכם מה מניע אתכם לשאוף להיכנס לתפקיד ניהולי זה. מה השתנה בכם ובמערכת החינוך בשנה האחרונה? האם ישנם אספקטים שאתם משוכנעים שאתם יכולים לעשות יותר טוב או בכוחם לייעל ולהיטיב? ספרו על שינוי פדגוגי שהובלתם, על סוגיה חינוכית או חברתית שחוללה אצלכם תפנית. הציגו אתגרי חינוך תוך התייחסות לסוגיות ניהול הקשר עם הורים ופיתוח מקצועי של הצוות.

7

להיות כבר בתפקיד: מה הדבר הראשון שתעשו כשתשבו על כסא המנהל? כדי לא להיכנס לשוק למשמע השאלה הזאת (והיא תישאל), שרטטו טרם הריאיון את מפת האתגרים שבית הספר עומד בפניהם.

להיות כבר בתפקיד: מה הדבר הראשון שתעשו כשתשבו על כסא המנהל? כדי לא להיכנס לשוק למשמע השאלה הזאת (והיא תישאל), שרטטו טרם הריאיון את מפת האתגרים שבית הספר עומד בפניהם

לשם כך חשוב לברר אותם מבעוד מועד, כמו גם מידע חשוב אודות בית הספר דוגמת משנה חינוכית, חזון, אופי הקהילה ועוד. נסו לברר גם את היעדים החינוכיים של הרשות המקומית שבה פועל בית הספר, המחוז והרשת. חשוב לאסוף נתוני שטח ולהדגיש את יכולותיכם התואמות בדיוק את צרכי המקום.

זהו מידע קריטי לבחון האם ביצועיכם בעבר תואמים את דרישות התפקיד הנוכחי. בנוסף, חשוב להכיר את הפוליטיקה הארגונית ברשות, ברשת ובמוסד שאותו אתם מעוניינים לנהל. אם תשכילו לעשות זאת, תוכלו להיבחר לתפקיד פה אחד.

8

הציגו תוכנית: הצגת תוכנית עבודה בראיון, גם אם באופן של ראשי פרקים ועיקרי הדברים, מעידה על היכולת לתכלל את הכישורים, הידע והתכונות שלכם לכדי עשייה אופרטיבית – בדיוק כפי שנדרש ממנהל.

מעבר לרושם האדיר שזה עשוי להותיר על הצד השני, תוכנית היא כלי יישומי שניתן למדידה ולהערכת ביצועים על סמך פרמטרים. כך שמעבר למילים היפות והנעימות על שליחות, ציונות, הדור הבא וכדומה – תוכיחו לעצמכם ולצד השני שאתם גם אנשי מעשה ייחודיים, וזה יגביר בהרבה את הסיכויים שלכם להצליח במכרז.

ד"ר ציפי בבצ'יק היא ראש תוכנית המצוינות וראש החוג לחינוך באקדמית חמדת, לשעבר ראש התוכנית להכשרת מנהלים "אבני ראשה" במכללה. בוגרת מכון מנדל בתכנית מנהיגות באקדמיה בהכשרה להוראה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 800 מילים ו-1 תגובות
סגירה