מרוץ 2020
המרוץ לבית הלבן

דונלד טראמפ, הנשיא המורשע הראשון של ארצות הברית

הנשיא לשעבר והמועמד הרפובליקאי לנשיאות דונלד ג'ון טראמפ הורשע בבית המשפט של מדינת ניו יורק ב-34 סעיפים של רישום כוזב במסמכי תאגיד תוך ביצוע עבירה ● המדובר בפשעים הנושאים בחובם עונש מאסר של עד 4 שנים לכל סעיף ● ועדיין, לא סביר שטראמפ ירצה את עונשו לפני הבחירות בנובמבר - אם בכלל ● ומוקדם לקבוע כיצד ההרשעה תשפיע על סיכויי טראמפ להיבחר שנית ● פרשנות

מפגינים חוגגים מחוץ לבית המשפט במנהטן לאחר הרשעתו של דונלד טראמפ, 30 במאי 2024 (צילום: Spencer Platt/Getty Images/AFP)
Spencer Platt/Getty Images/AFP
מפגינים חוגגים מחוץ לבית המשפט במנהטן לאחר הרשעתו של דונלד טראמפ, 30 במאי 2024

באתר הקריקטורות הידוע XKCD ישנה קריקטורה מפורסמת בדבר הטענה ש"מעולם לא נבחר נשיא ש…" היא מראה כי בכל מערכת בחירות אפשר היה לטעון כי "מעולם לא נבחר נשיא ש…", והכלל נשבר באותה מערכת בחירות.

עד 1788 מעולם לא נבחר נשיא – ואז נבחר ג'ורג' וושינגטון. עד 1792 מעולם לא נבחר נשיא לכהונה שנייה – ואז נבחר וושינגטון. עד 1796 מעולם לא נבחר נשיא ללא שיניים תותבות – ואז נבחר ג'ון אדמס. עד 1800 מעולם לא נבחר נשיא ממפלגת האופוזיציה – ואז נבחר תומאס ג'פרסון. וכך הלאה.

אל הטבלה המכובדת הזו עשויה להצטרף 2024 עם תואר מכובד במיוחד: מעולם לא נבחר נשיא שהוא עבריין מורשע. אם טראמפ ייבחר – גם הכלל הזה יישבר.

השימוש בתואר "תקדים היסטורי" נשחק עד דק בשנים האחרונות, ועדיין אתמול אירע תקדים היסטורי. הנשיא לשעבר והמועמד הרפובליקאי לנשיאות דונלד ג'ון טראמפ הורשע בבית המשפט של מדינת ניו יורק ב-34 סעיפים של רישום כוזב במסמכי תאגיד תוך ביצוע עבירה. המדובר בסעיפי אישום בדרגת פשע (felony) הנושאות בחובה פוטנציאלית עונש מאסר על עד 4 שנים לכל סעיף.

הנשיא לשעבר והמועמד הרפובליקאי לנשיאות דונלד ג'ון טראמפ הורשע בבית המשפט של מדינת ניו יורק ב-34 סעיפים של רישום כוזב במסמכי תאגיד תוך ביצוע עבירה

דונלד טראמפ מגיב להרשעתו (וידיאו: AFP)

ההרשעה מהדהדת, בכל 34 הסעיפים, ולאחר כיום וחצי של דיונים בקרב חבר המושבעים. עם זאת, לא צריך למהר לפנטז על תמונה של טראמפ בחליפת אסירים כתומה.

ראשית, על אף שטראמפ יכול להישפט ל-4 שנות מאסר עבור כל סעיף בנפרד, ולא יותר מ-20 שנים סך הכול, לשופט שיקול דעת רחב ביותר בענישה. סביר להניח שאם יפסוק עונש מאסר, טראמפ יידרש לרצות אותו במקביל – כלומר, במקום לקבל תקופת מאסר עבור כל סעיף וסעיף במצטבר, השופט עשוי לפסוק תקופת מעצר מקבילה.

ראשית, על אף שטראמפ יכול להישפט ל-4 שנות מאסר עבור כל סעיף בנפרד, ולא יותר מ-20 שנים סך הכול, לשופט שיקול דעת רחב ביותר בענישה. וסביר להניח שאם יפסוק עונש מאסר, טראמפ יידרש לרצות אותו במקביל

השופט גם יכול גם לפסוק עונש שלא כולל כלל מאסר בפועל אלא מאסר על תנאי וגם יכול להסתפק בקנס כספי. הדיון בעונש נקבע ל-11 ביולי, ימים ספורים לפני כינוס הועידה הרפובליקאית.

שנית, טראמפ עומד לערער על ההרשעה אחרי שיתקבל גזר הדין, ערעור שיישמע בפני בית המשפט לערעורים במנהטן. ערעור כזה לא כולל דיון מחדש על המסכת העובדתית ולא יכנס חבר מושבעים חדש, אולם הוא עשוי לקחת כמה חודשים.

דונלד טראמפ בבית המשפט דקות לפני הקראת החלטת חבר המושבעים, 30 במאי 2024 (צילום: Steven Hirsch/New York Post via AP)
דונלד טראמפ בבית המשפט דקות לפני הקראת החלטת חבר המושבעים, 30 במאי 2024 (צילום: Steven Hirsch/New York Post via AP)

הערעור עשוי לכלול טענות נגד ניהול המשפט על די השופט, באחד משני צירים: טראמפ יכול לטעון כי בפני המושבעים הוצגה אינפורמציה שלא היה לגיטימי להעלותה, ושהטתה את התוצאה. כך, למשל, הוא יכול לטעון שעדותה של סטורמי דניאלס עצמה הייתה לא רלוונטית לשאלה הנדונה בתיק, ויצרה בקרב המושבעים דעה קדומה נגדו.

בנוסף, טראמפ יכול לטעון כי הפרשנות המשפטית העומדת בבסיס המשפט שגויה, וכי מה שטראמפ ביצע אינו עבירה. התביעה טענה, והשופט קיבל את טענתה, שכדי להרשיע את טראמפ נדרש להוכיח שהוא ביצע רישום כוזב בהקשר של עבירה כלשהי, מבלי לציין ולהוכיח מהי העברה הספציפית.

למעשה, בהנחיות למושבעים הבהיר השופט כי כדי להרשיע את טראמפ הם חייבים להגיע להכרעה פה אחד ביחס לעובדה כי אכן ביצע רישום כוזב בקשר לעבירה, אך הם לא חייבים להסכים ביניהם מהי העבירה הזו. את הפרשנות הזו טראמפ יכול לתקוף בערעור.

ייקחו עוד כמה חודשים עד לערעור וגם אם הוא יידחה, פתוחה בפני טראמפ האפשרות לבקש ערעור נוסף בפני בית הדין לערעורים של מדינת ניו יורק. כלומר, בכל מצב לא סביר שאם יידרש לרצות את עונשו לפני הבחירות

כך או כך, ייקחו עוד כמה חודשים עד לערעור וגם אם הוא יידחה, פתוחה בפני טראמפ האפשרות לבקש ערעור נוסף בפני בית הדין לערעורים של מדינת ניו יורק. כלומר, בכל מצב לא סביר שאם יידרש לרצות את עונשו לפני הבחירות, אם בכלל. לכן השאלה המשמעותית יותר בחודשים הקרובים היא ההשפעה הפוליטית של פסק הדין.

מפגינים חוגגים מחוץ לבית המשפט במנהטן לאחר הרשעתו של דונלד טראמפ, 30 במאי 2024 (צילום: AP Photo/Julia Nikhinson)
מפגינים חוגגים מחוץ לבית המשפט במנהטן לאחר הרשעתו של דונלד טראמפ, 30 במאי 2024 (צילום: AP Photo/Julia Nikhinson)

האפשרות שטראמפ יורשע באחד ממשפטיו הייתה לאורך כל הדרך הברבור השחור של מסע הבחירות הזה. לאורך החודשים האחרונים אחוזים גבוהים מהבוחרים – כולל רפובליקאים – ענו בסקרים שהרשעה של טראמפ עשויה לגרום להם לא להצביע לו.

כך, בסקרים של CNN מלפני כחודש ומכון אמרסון מלפי שבוע, כ-24%-25% מהרפובליקאים ענו כי הם ישקלו מחדש את הצבעתם אם טראמפ יורשע.

סקרים אחרונים שבדקו את כוונת המצביעים במקרה שטראמפ יורשע הראו כי הרשעה משנה את התוצאה מיתרון של כ-1% לטראמפ ליתרון של כ-6% לג'ו ביידן.

סקרים אחרונים שבדקו את כוונת המצביעים במקרה שטראמפ יורשע הראו כי הרשעה משנה את התוצאה מיתרון של כ-1% לטראמפ ליתרון של כ-6% לג'ו ביידן

עם זאת צריך להיזהר מאוד בנתונים אלה. תומכי טראמפ מוכנים לנרמל מעשים רבים שקודם הכריזו שיגרמו להם להימנע מלהצביע לטראמפ, מרגע שהתגלה שטראמפ אכן ביצע אותם.

דונלד טראמפ עם צאתו מבית המשפט במנהטן אחרי הרשעתו, 30 במאי 2024 (צילום: Justin Lane/Pool Photo via AP)
דונלד טראמפ עם צאתו מבית המשפט במנהטן אחרי הרשעתו, 30 במאי 2024 (צילום: Justin Lane/Pool Photo via AP)

חוסר הבושה של טראמפ ונכונותו להגן על מעשיו בכל מחיר ולתקוף את כל מי שמעז לגנות מעשה כזה או אחר שלו מאפשרים לו לרכז את תומכיו סביבו גם לאחר מהמורות משמעותיות.

מסע הדה-לגיטימציה נגד מערכת המשפט כבר החל עם תחילת המשפט וימשך ביתר שאת בשבועות הקרובים, ונותר רק לחכות ולראות כיצד יגיב האלקטורט.

ולבסוף, על כל חסרונותיה של שיטת המושבעים, משפט זה הראה יתרון משמעותי מעבר לשאלה האם התוצאה נכונה או לא: המשפט היה קצר. מרגע שכונסו המושבעים ועד לפסק הדין עברו ששה שבועות בלבד.

על כל חסרונותיה של שיטת המושבעים, משפט זה הראה יתרון משמעותי מעבר לשאלה האם התוצאה נכונה או לא: המשפט היה קצר. מרגע שכונסו המושבעים ועד לפסק הדין עברו ששה שבועות בלבד

לנו, הצופים במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הנמשך כבר ארבע שנים וטרם הסתיימה פרשת התביעה, נותר רק לקנא.

עוד 849 מילים
סגירה