הקרע בין מערכת הביטחון ונתניהו רק הולך ומעמיק

אירועי תערוכת הנשק בצרפת, ההכנות לסיום הפעולה ברפיח והסירוב לדון ביום שאחרי, וההודעה החריפה שהוציא דובר צה"ל נגד יעקב ברדוגו - כל אלו רק חלק מהארועים שהתרחשו השבוע, המעידים על עומק הקרע בין צה"ל ומשרד הביטחון לבין ראש הממשלה ● פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי, 7 במרץ 2024 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
אריאל חרמוני, משרד הביטחון
ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי, 7 במרץ 2024

עד כמה עמוק הקרע בין ראש הממשלה ומערכת הביטחון, יעידו הסיפורים הבאים.

1

במשרד הביטחון מצאו את עצמם ביום שישי שעבר לבד מול צו איסור הכניסה לישראלים לתערוכת הנשק "יורוסאטורי" שהוציא בית המשפט בצרפת.

בעקבות החלטת משרד ההגנה לפני שלושה שבועות לאסור על חברות ישראליות להציג בתערוכה בגלל הפעולה ברפיח, עתר ארגון פרו פלסטיני לבית המשפט בבקשה להחמיר את החלטת ממשלת צרפת ולאסור גם על כניסת אזרחים ישראליים לתערוכה.

הציבור בארץ נחשף לחומרת המהלך של הצרפתים רק אחרי ששר הביטחון יואב גלנט פרסם הודעה ביום שישי בצהריים שבה איים מפורשות על צרפת כי היא לא תיקח חלק בהסדרה מול לבנון

הציבור בארץ נחשף לחומרת המהלך של הצרפתים רק אחרי ששר הביטחון יואב גלנט פרסם הודעה ביום שישי בצהריים שבה איים מפורשות על צרפת כי היא לא תיקח חלק בהסדרה מול לבנון. זה קרה רק אחרי שבמשרד הביטחון צלצלו בכל הפעמונים – אבל אף אחד לא שמע, לא משרד החוץ ולא לשכת ראש הממשלה.

דוכן התעשייה האווירית בתערוכת "יורוסאטורי" ביוני 2022 (צילום: Emmanuel DUNAND / AFP)
דוכן התעשייה האווירית בתערוכת "יורוסאטורי" ביוני 2022 (צילום: Emmanuel DUNAND / AFP)

"המהלך הצרפתי מקומם, אבל אחרי שהוצא צו בית המשפט שמדיר ישראלים מתערוכה כזו שהכותרת שלה היא מלחמה בטרור, זה היה מחייב החזרת שגריר סימבולית ולו רק לזמן התערוכה", אמר השבוע בפורום סגור בכיר במערכת הביטחון. לא רק שזה לא קרה, משרד החוץ מיהר ביום שישי בצוהריים לגנות את דבריו של גלנט, אחרי שהתקבלה מחאה חריפה ממשרד החוץ הצרפתי.

"אחרי שהוצא צו בית משפט שמדיר ישראלים מתערוכה כזו שהכותרת שלה היא מלחמה בטרור, זה היה מחייב החזרת שגריר סימבולית ולו רק לזמן התערוכה"

וקולו של מי לא נשמע? ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא, שמקפיד לשזור את רדיפת היהודים לאורך ההיסטוריה בנאומיו – כולל דברי ההתרסה האחרונים שלו כלפי הבית הלבן על עיכוב משלוח נשק שכללו השוואה לשנים הראשונות של מלחמת העולם השנייה, שבהן ארה"ב נמנעה מלהיכנס למלחמה – לא חשב ששלט שמונע כניסת ישראלים לכנס (כפי שחייב צו בית המשפט הצרפתי), הוא בגדר אירוע שמחייב תגובה מדינית הולמת.

לאחר ערעור שהגישו חלק מהחברות הישראליות – ולא ממשלת ישראל – יחד עם מארגני התערוכה, בית המשפט הצרפתי אמנם ביטל את ההחלטה ביום שלישי, יומיים אחרי פתיחת התערוכה, אבל הנזק הכלכלי כבר נגרם, שלא לדבר על התקדים המסוכן שנקבע כאן לעתיד.

2

בהערכת המצב שנערכה שלשום אצל שר הביטחון גלנט, שעות לפני פרסום הסרטון שצילם חזבאללה מעל מפרץ חיפה, לא הייתה אופטימיות גדולה. זה לא שהמהלכים הצבאיים לא צולחים ברצועה – הם כן, מעבר למצופה ומהר יותר מהתכנון הראשוני. אך מה שמעיב על כך הוא חוסר התוחלת המדינית.

שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי, 6 במאי 2024 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
שר הביטחון יואב גלנט והרמטכ"ל הרצי הלוי, 6 במאי 2024 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

גורם בכיר במערכת הבטחון אמר לזמן ישראל השבוע כי ראש הממשלה נתניהו ממשיך בסירובו העקבי לדון בסוגיית היום שאחרי ברצועה. התהליך הזה מטריד את מערכת הביטחון מאוד, שכן אחרי סיום הפעולה ברפיח, צה"ל אמור לסגת לאחור ולהתחיל את שלב ג' – שלב הפשיטות הממוקדות. הוואקום שיווצר בינתיים בשטח הוא הזדמנות לחמאס לחזור ולהפגין משילות ולשחוק תודעתית את ההישג של צה"ל.

אחרי סיום הפעולה ברפיח, צה"ל אמור לסגת לאחור ולהתחיל את שלב ג' – שלב הפשיטות הממוקדות. הוואקום שיווצר בינתיים בשטח הוא הזדמנות לחמאס לחזור ולהפגין משילות ולשחוק תודעתית את ההישג של צה"ל

אליאור לוי , הכתב לענייני פלסטינים של "כאן", דיווח על כך שחמאס הסיט לאזור מחנות המרכז שני גדודים מחטיבת רפיח כדי להפגין משילות בדרום הרצועה, לאחר נסיגת צה"ל מציר פילדלפי. כלומר, חמאס קורא שוב והיטב את המצב הפוליטי בישראל, ומתכנן לנצל הזדמנות.

3

דובר צה"ל הוציא שלשום הודעה חריפה, חסרת תקדים, לגופו של איש ולא לגופו של ענין. ההודעה הזימה את הטענות שהעלה בתחילת השבוע מקורבו של ראש הממשלה יעקב ברדוגו, לפיהן הרמטכ"ל הרצי הלוי תומך בהשארת שלטונו של חמאס.

אפשר בהחלט לתקוף את הלוי על הרבה החלטות שלו, במיוחד אלה שקדמו למתקפת ה-7 באוקטובר, אבל על מה שקרה מאז יש תמימות דעים: הוא לא ברח, אלא נשאר להילחם, ולא רק מול יריבים מבחוץ.

ראש שב"כ רונן בר והרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי בחמ"ל המבצעים המיוחדים של שב"כ ממנו נוהלה הפעולה של שחרור החטופים. 8 ביוני 2024 (צילום: דוברות שב
ראש שב"כ רונן בר והרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי בחמ"ל המבצעים המיוחדים של שב"כ ממנו נוהלה הפעולה של שחרור החטופים. 8 ביוני 2024 (צילום: דוברות שב"כ)

שלשום, בתום הערכת מצב יומית, שאלתי גורם בכיר שנמצא עם הרמטכ"ל בקשר יומיומי, האם הלוי שוקל התפטרות? התשובה שלו לא השאירה מקום לספק. "הוא לא!" הגיב הגורם, "הלוי יחד עם רונן בר הם האנשים שמחזיקים את המדינה".

השם שנעדר מדבריו היה של ראש המוסד דוד ברנע. לשאלה מדוע ברנע לא הוזכר גם הוא, בנשימה אחת עם הלוי ובר, התשובה הייתה שתיקה.

עוד 636 מילים
סגירה