המועמדים לנשיאות איראן בעימות טלוויזיוני, 20 ביוני 2024 (צילום: Morteza FAKHRINEJAD / IRIB / AFP)
Morteza FAKHRINEJAD / IRIB / AFP

הבחירות לנשיא איראן קרבות, והקמפיין בין המועמדים המובילים הופך ליצרי

שלושת המועמדים הבולטים לרשת את הנשיא שנהרג בתאונת המסוק אבראהים ראיסי נעים בין אולטרה שמרן לרפורמיסט שמרן: כולם עומדים בתו התקן של המנהיג העליון חמינאי ● ועדיין מערכת הבחירות הפכה לתוססת, כשבציבור האיראני צפים ועולים האשמות לשחיתות מהעבר ● הבחירות יתקיימו בעוד חמישה ימים - מספיק זמן להציף סיפורים נוספים שמרעידים את הממסד בטהרן ● פרשנות

בעוד חמישה ימים יתקיימו באיראן הבחירות לנשיאות – ותתפלאו, דווקא תחת אגרוף הברזל של משטר האיתוללות מתקיימת ברפובליקה האסלאמית מערכת בחירות תוססת ויצרית. עד כה נערכו כבר שלושה עימותים טלוויזיוניים בין ששת המועמדים לנשיאות – שני העימותים הראשונים עסקו בכלכלה, והשלישי בענייני חברה.

בסוף השבוע, השיח העיקרי נסב סביב השאלה מי מהמועמדים יפרוש מהמרוץ. כל השישה עברו את אישורה של מועצת שומרי החוקה – כלומר, כולם עומדים בתו התקן של המנהיג העליון עלי חמינאי. רק אחד מהם, מסעוד פזשכיאן, מגיע מהמחנה הרפורמיסטי.

שלושת המועמדים הבולטים לנשיאות הם מוחמד באקר קאליבאף, סעיד ג'לילי ופזשכיאן.

קאליבאף הוא יו"ר הפרלמנט האיראני, מועמד אולטרה-שמרן הנחשב מקורב מאוד למשמרות המהפכה. הוא היה בערב ראש עיריית טהרן ולשמו נקשרו לא מעט פרשיות שחיתות

קאליבאף הוא יו"ר הפרלמנט האיראני, מועמד אולטרה-שמרן הנחשב מקורב מאוד למשמרות המהפכה. הוא היה בערב ראש עיריית טהרן ולשמו נקשרו לא מעט פרשיות שחיתות.

המועמד לנשיאות איראן מסעוד פזשכיאן בעימות שהתקיים לקראת הבחירות, 20 ביוני 2024 (צילום: Morteza FAKHRINEJAD / IRIB / AFP)
המועמד לנשיאות איראן מסעוד פזשכיאן בעימות שהתקיים לקראת הבחירות, 20 ביוני 2024 (צילום: Morteza FAKHRINEJAD / IRIB / AFP)

ג'לילי הוא המקורב ביותר מבין ששת המועמדים למנהיג העליון חמינאי, מי שהיה בעבר גנרל במשמרות המהפכה והנציג של איראן לשיחות הגרעין. ג'לילי התמודד ב-2007 לנשיאות מול מחמוד אחמדינז'אד וב-2013 מול חסן רוחאני.

פזשכיאן הוא רופא שהיה בעבר שר הבריאות בממשלת רוחאני. העובדה שהוא היחיד שאושר מהמחנה הרפורמיסטי מעלה הרבה מאוד סימני שאלה, אם כי הוא הצהיר לא אחת כי הוא מתיישר מאחורי הנהגתו של חמינאי.

פזשכיאן הוא רופא שהיה בעבר שר הבריאות בממשלת רוחאני. העובדה שהוא היחיד שאושר מהמחנה הרפורמיסטי מעלה הרבה מאוד סימני שאלה, אם כי הוא הצהיר לא אחת כי הוא מתיישר מאחורי הנהגתו של חמינאי

אם אף אחד מהמועמדים לא יזכה ביותר ממחצית הקולות הכשרים, ילכו שני הראשונים לסיבוב נוסף שבו יוכרע המנצח, וכאן בדיוק זורמת הלבה הרותחת של הימים האחרונים, שהצריכה את המנהיג העליון לקרוא אתמול לכל ששת המועמדים ולבקש מהם לשמור על ערכי רוח המהפכה, ולא לשרת את האויב. ובמילים אחרות, תרגיעו.

עדיין לא ברור מי מבין שני המועמדים הבולטים של השמרנים מוביל כרגע – קאליבאף או ג'לילי. בכל מקרה, יש מי ששולף לקאליבאף את שק השרצים שהוא נושא מעברו.

המועמד לנשיאות איראן סעיד ג'לילי בעצרת בחירות בטהרן, 22 ביוני 2024 (צילום: ATTA KENARE / AFP)
המועמד לנשיאות איראן סעיד ג'לילי בעצרת בחירות בטהרן, 22 ביוני 2024 (צילום: ATTA KENARE / AFP)

בשבוע שעבר התראיינה לתקשורת האיראנית בתו מרים, ששמה נכרך בפרשה שהביכה מאוד את אביה. ב-2022 התברר שאשתו של קאליבאף, בתו מרים וחתנו טסו לטורקיה למסע קניות לאחר לידת נכדתם. זה קרה בזמן שהציבור האיראני כרע תחת העומס הכלכלי, ולא פחות מכך השלטונות קראו לציבור לצרוך רק סחורות איראניות כדי לעודד את הכלכלה.

מרים קאליבאף טענה בראיון טלוויזיוני בשבוע שעבר כי לא ניתן היה לתקוף את אביה על דרכו הפוליטית ולכן נטפלו למשפחתו. אלא שהריאיון הזה הוציא חלק מהאיראנים משלוותם.

מרים קאליבאף טענה בראיון טלוויזיוני בשבוע שעבר כי לא ניתן היה לתקוף את אביה על דרכו הפוליטית ולכן נטפלו למשפחתו. אלא שהריאיון הזה הוציא איראנים משלוותם

פעיל חברתי איראני בשם ואליד אשתהרי פרסם יום אחרי הריאיון של מרים קאליבאף את מסמכי המטען של המשפחה ששבה מטורקיה עם 300 ק"ג מטען – 100 ק"ג לכל נוסע.

מי שנחלצו לעזרתו של קאליבאף היו משמרות המהפכה, שפרסמו יום אחר כך דרך סוכנות הידיעות תסנים מסמך כביכול מקורי של חברת התעופה שבו מופיע משקל המטען של משפחת קאליבאף והוא כולל 130 ק"ג של חבילות ומזוודות. לצד הפרסום הזה נשזר משפט שאומר כי "יש מי שבודק את המשמעות המשפטית של פרסום המידע הכוזב".

המועמד לנשיאות איראן מוחמד באקר קאליבאף בעימות שהתקיים לקראת הבחירות, 20 ביוני 2024 (צילום: Morteza FAKHRINEJAD / IRIB / AFP)
המועמד לנשיאות איראן מוחמד באקר קאליבאף בעימות שהתקיים לקראת הבחירות, 20 ביוני 2024 (צילום: Morteza FAKHRINEJAD / IRIB / AFP)

הציבור האיראני לא נשאר חייב ומישהו מיהר לפרסם קטע וידיאו של קאליבאף שנוזף בפוליטיקאי איראני שטס לאיטליה לרכוש בגדי תינוקות למשפחתו.

וזה לא מסתיים כאן. מייד אחרי הריאיון של מרים קאליבאף היה מי שפרסם שוב את פרטי החתונה שלה ב-2016. אביה היה אז ראש עיריית טהרן שסגר את פארק לבישאן בעיר במיועד לרגל צילומי הכלה של בתו למשך שבוע שלם. מרים, שנשאלה על האירוע בריאיון, הכחישה את הפרטים.

מייד אחרי הריאיון של מרים קאליבאף היה מי שפרסם שוב את פרטי החתונה שלה ב-2016. אביה היה אז ראש עיריית טהרן שסגר את פארק לבישאן בעיר במיועד לרגל צילומי הכלה של בתו למשך שבוע שלם

מי שפרסם בזמנו את הפרשה, הפעיל החברתי יאסר סולטאני, נכלא בתחילת החודש על ידי השלטונות האיראניים ונשפט ל-13 חודשי מאסר באשמת "הפצת שקרים שמסיחים את דעת הציבור".

כאמור, הבחירות באיראן יתקיימו בעוד חמישה ימים – מספיק זמן לגילויים נוספים על איך נראה באמת שלטון האיתוללות מבפנים.

עוד 633 מילים
סגירה